522e Staatsloterij. Nr. 2805 f 1500; Ns. 12599 en 13137 f 1000; Ns. 3843 en 18894 f 400 Ns. 2624 en 20026 f 100. Nr. 4767 f 1500 Ns. 15023 en 15803 f 1000 Nr. 9119 400 Ns. 7598 13205 en 19247 f 200 Ns. 400, 673, 5740 8293, 9995 15814, 16220 en 17840 f 100. QUUrUi. 2TeU@rafi0Ctic figyicfatt». siKuvs- ca Beroepen bij de evang. lutbersche gemeente te Leeuwarden da. P. van Wijk Jr. te Enkhuizen. Te Blokker zijn 5 bunders 27 roeden en 90 ellen weiland in het openbaar verkocht voor f 10822, zonder de kosten. Voor de 3e serie, groot 178000, der 4 pet. geld- leening van Leeuwarden groot f 528000 is ingescbre ven voor f 740000 van 100 tot 102% pet. Gegund zijn f 29000 a 102%, 50000 a 102, f 78000 van 1013js tot 102'/< en f 21000 a 101* a pet. Uit het drietal voor predikant bij de her vormde gemeente te Benningbroek, de heeren de Holl te AudijkBoonacker te Oterleek en van Loon te Wieringerwaard is eerstgenoemde ds. de Hollbe roepen. Te Vreeswijk en te Piershil is de kermi3 afge schaft daarentegen is te Vlissingen afwijzend beschikt op een verzoek om haar af te schaffen. In verscheidene huisgezinnen te Ursem zijn de kinderen door mazelen aangetastwelko ziekte tot nog toe een goedaardig verloop heelt. Zij, die hunne zoons of pupillen gebruik willen laten maken van het onderwijs aan de Eijkslandbouwschool te Wageningen voor het leerjaar 1886/7 kunnen met vrucht daartoe raadplegen het dezer dagen verschenen boekje inhoudende het programma van het onderwijs aan die inrichting, alle zaken betreffende dat onderwijs, de lijst der te gebruiken boeken met de kosten de huisvesting der leerlingen enz. en ten slotte een over zicht van het schooljaar 1885/6, aansluitende aan dat van 1884/5. In beknopten vorm vinden belangstellen den en belanghebbenden hier alles bij elkander. 3e klasse, le lijst, 23 Aug. 3e klasse2e lijst, 24 Aug. Dr. J. Damm te Stockholm heeft eene uitvinding gedaan welke van veel nut kan worden voor bewoners langs de spoorwegen. Hij heeft namelijk een mode! van een postcoupé met een brievenbus gemaakt, welke, zelfs onder het snelste rijden met behulp van een eenvoudig mechanismeop bepaalde plaatsen brieven uitwerptwanneer het in aanraking komt met een toesteldat bij het spoor ter hoogte van den buiten sten rand der wagens is aangebracht. Op gelijke wijze kunnen uok brieven ter verzending onder weg opge nomen worden. Proeven met rijtuigen enz., in het klein zijn volkomen gelukt. De heer D. is naar Ber lijn vertrokken, om aldaar zijne uitvinding te exploiteeren. Prof. Conrandi geeft in de „Aunali universali di Medicina" een overzicht omtrent de verspreiding der blindheid. Daaruit blijkt dat op 100,000 inwoners voorkomen in Portugal 219 Finland 211 Argentina 202 Spanje 147 Noorwegen 135 Hongarije 127 Groot-Britannië 98 N. Amerika 97 Oostenrijk 94 Duitscbland 84, Frankrijk 83 België 81 Zweden 80, Denemarken 78, Zwitserland 76, Italië 76, Canada 61Nederland 44. Ons land neemt dus de gunstigste plaats in. Het geheel totaal aantal blinden in Italië bedraagt 21,718, waarvan 12,147 mannen en 9571 vrouwen. Over de verschrikkelijke ramp, waardoor, gelijk men weet, de Wolga stoomboot Vera is getroffen, worden de volgende bijzonderheden medegedeeld. De Vera was met een groot aantal passagiers uit Astrakan vertrokken en de Wolga opgestoomd. Toen Donderdagavond bij het invallen der duisternis de lam pen waren aangestokenbespeurde een hofmeester, dat in een kajuit eerste klasse een hanglamp naar beneden was gevailen en een deel der kajuit in brand had gezet. De man beproefde de vlam te blusschen door er water op te werpen maar het vuur breidde zich steeds uit. Een matroos kwam met kleeden aandragen en hielp hiermede den hofmeester, doch beider pogingen bleven vruchteloos. Beiden liepen toen naar het dekriepen „brand" en wekten de passagiersdie grootendeels reeds ter ruste waren gegaan. In verschrikkelijke verwarring drongen nu allen naar het dek. Een der passagiers sprong terstond overboord en anderen volgden dit voorbeeld. De kapitein liet de boot met volle kracht in de nabijheid van het dorp Bownoe op den oever loopen maar onder de hand sprongen steeds meer passagiers over boordwant de vlammen bereikten reeds ;den voorsteven en werden door den wind, die van de voor zijde woeiaangewakkerd. Ten slotte bleef de boeg van de boot in het zand stekenterwijl het achterste gedeelte, vanwaar alleen redding kon worden gebracht, in het diepe water bleef. Daardoor vonden de meeste passagiers hun dood in de golven. Dit aantal werd nog vermeerderd, omdat men ten einde hen in de gelegenheid te stellen zich boven water te houden van het schip banken, stoelen en tafels naar beneden wierp. Hierdoor werden velen gekwetst, terwijl bovendien de maehine bij bet op bet strand loopen niet stopte. De raderen bleven dus voordurend in heftige beweging waardoor het aautal verongelukten nog vermeerderde. Alle pogingen tot reddingvan den oever aange wend bleven vruchteloos. Bijna alle passagiers kwa men cm. Hun aantal is nog niet juist bekend maar men begroot bet aantal van hen die door de ramp het leven verloren op 200. Bij den heer H. Walewijn, horlogemaker in de Kal- verstraat, is eene pendule te zien, van zeer geheime constructie. Zij bestaat uit 2 glazen ballons, van ver schillende grootten waarop de uren en de minuten zijn aangewezen. Deze jballons draaien om een as die aan een halvemaanvormige hefboom is bevestigd. Een los cupidobeeldje wijst de uren en een andere wijzer daarboven de minuten aan. Het is inderdaad een kunststukje van mechanisme. James Scott, een visseher nit Lewisten, Ontario, heeft j.l. Donderdag getrachtdoor de snelle strooming van den Niagara-waterval over te zwemmen. Hij was in een kurken pakje gekleed en sprong neer van de han gende brug. Met geweld werd hij in den bruischenden vloed geslingerd en hij moest het waagstuk met zijn leven boeten. Blijkbaar was hij op een hinderpaal gestooten. Daags te voren werd dezelfde tocht gedeeltelijk vol bracht door den kuiper Graham die reeds eenmaal het stout bestaan met den besten uitslag ondernomen had. Evenals toen zat hij nu in een vatmaar zijn hoofd was vrij. Uit Yardö wordt van den 28 Juli geschreven: Gisteren tegen den middag ankerde hier in de haven de stoomboot Nordenskföldtoebehoorende aan den rijken Sibiriakoffna te vergeefs getracht te hebben den mond der Petschora binnen te loopen. Zij was zoo ver door het ijs en den nevel gedrongen, dat men eindelijk vreesde, zelfs voor goed ingesloten te worden. Men houdt het er voordat de groote ijsbergen ten cevolge der aanhoudende oostelijke winden en de sterke strooming aldaar aangevoerd zyn van de Kariscbe zee of wellicht van Nova Zembla. Het stoomschip vertrok den 2 (14) dezer van Archangel en was bestemd voor Petschora met boomolie en parafine, welke men van daarover land naar Siberie wilde zenden maar aange zien de kolenvoorraad te Yardö zoo goed als uitgeput was, moest het vaartuig terugkeeren om nieuwen voor raad in te nemen. Aan boord bevindt zich Siberiakoff zelf, die voornemens is te land naar zijne goudmynen in Siberie terug te keeren alsmede zyn zaakgelastigde, de heer Scherepanoff van Archangeldie den aanleg van het hande'sstation aan de Petschora alsmede dien van den weg naar Siberie, in oogenschouw zal nemen. Het vaartuig keert heden terug, ten einde zijne poging om in de Petschora te komente hervatten. Dinsdag 24 Aug. Weenen. De geruchten loopen dat een deel van het Bulgaarsche leger weigert het voorloopig gouvernement te erkennenzeker is hetdat de onttroonde vorst heden te Guirgewo aankomt en terstond naar Bucharest vertrekt waar de Bameensche koning hem ontvangt. Uit de rapporten der Consuls blijktdat de Üost- rumelische troepen en de garnizoenen van W iddin en Schutnla den Prins getrouw blijven. Ook te Sofia staan twee partijen zoo heftig tegenover elkaar dat eene uitbarsting onvermijdelijk schijnt. COBBESPONDENT1E. Omtrent de vragen van G. zal de redactie ten spoe digste beslissen. Liefhebbers van kermishouden kunnen dit jaar uitstekend te recht. In Diligentia heeft de ondernemer gezorgd een pezelschap artisten onder directie van den heer G. Stroober te doen optreden dat met iederen avond variëarend programma belooft de bezoekers aangenaam den tijd te doen doorbrengen. Voornamelijk bestaande uit Engelsche en Duitsche' specialiteiten op verschillend gebied wordt onze natio naliteit echter met succes vertegenwoordigd door deu bekenden hollandscben karakter-komiek,den heer Strous. Door zijne voordrachten doet de heer Strous zich ken nen als iemand, die zonder buitengewonen omhaal of fratsen, door inhoud eu actie van wat hij voordraagt een genoegelijken lach ontlokken kan, zonder zich in aardigheden van verdacht karakter te verdiepen. Mr. Me- liuns, als jongleur-equilibrist, buitengewoon geoefend in het jongleeren met koperen ballen, scherpe messen en brandende fakkelstoonde staaltjes zijner kunst die algemeen bewondering opwekten. Niet minder was dit het geval met den heer Wattdie zonder eenige andere hulpmiddelen dan een wonderlijk saamgesteld zwart gala-pak, zich achtereenvolgens vertoonde als scheepskapitein matroos oude manminmarke tentster ja ten slotte zelfs als eene reproductie van Sara Bernhard. Ook de negerdanser Tom Lucette blijkt niet zulk een natuurkind te zijn als men in den be ginne zou denken behalve de ontzagwekkende kracht, die hij door eigen Btemgeluid ontwikkelt, bespeelt by, op zijne manier, met tamelijk groote geoefendheid zoo veel verschillende muziekinstrumenten, dat zijn optreden een overzicht van de natuurlijke ontwikkeling der muziek genoemd zou kunnen worden. De komische operette voldeed minder aan de ver wachting het onderhoud tusschen vaderdochter en bezoekerdat zondagavond opgevoerd werd mocht vermakelijk zijn doch voor eene operette kan men meer verlangen. Misschien dat er dus in den loop der week nog verandering komt. De voordrachten vau den heer Stresow en der zangeressen Miss Trew, Frl. Ernestienne, Alexandrini, enz. waren van beter gehalte. De voorstelling der beroemde mannen waaron der eene goede gelijkenis van minister Heemskerk geleverd werd was inderdaad gelukkig, 't Zou ons te ver voeren het programma nog verder in bizonderheden te behandelen de overige artisten o. a. de familie Christianias gymnasten zouden met lof vermeld kun nen worden. In het lokaal „Harmonie" treedt een concert- en specialiteiten-gezelschap op onder directie van de hb. Henry Boos Co. van Amsterdam. Den titel „spe cialiteitente noemen, te drukken of zich toe te kennen is zeer gemakkelijkhet papier is geduldig; slechts zij, die werkelijk dien naam verdienen ondervinden het nadeel dier handigheid. Zoo ook dit gezelschap. Ver schillende krachten ervan toch kunnen met volle recht op dien naam aanspraak maken door het meesterschap, dat zij in hun vak toonen te bezitten. De hollandsete komiek de Haas en zijn duitsche kunstbroeder Beijerlee wedijveren met elkander in geestige voordracht en humor o. a. verwierf de door eerstgenoemde voorge dragen variaties naar verschillende componisten vaneen bekend thema van Mozart grooten bijvalde voor dracht behoort zeker tot de bestedie er op haar gebied bestaan. Niet minder bijval oogstte het uit drie heeren en twee dames bestaande Tyroler-gezelschap Arlsberger door eene keur van nationale liederen met begeleiding van cither en guitaar. Tot driemaal toe deed dit gezelschap eenige liederen in den bekenden gemoedelijken trant hoorendie als groeten uit de bergen aan ons kustbewoners der lage landen, steeds welkom blijven. Dr. Aden weet door een vroolijk amicaal gesprek met zijne kinderen en Mr. en Mrs. Grundy of familie hetgeen op zichzelf niet zoo vreemd klinkttenzij men ziet dat het poppen zijn door zijne groote geoefendheid als buikspreker zonder dat het hem schijnbaar de minste moeite kostde toehoorders zoodanig in den waan te brengen, dat zijne levenlooze instrumenten sprekeniachen en zingen dat men zich op dit punt pas volkomen gerust voelt, als hij ten slotte een gesprek voert met zijne inderhaast als dame gegrimeerde hand. Naast deze Jirst-rate artisten mogen zeker de ge broeders CaveUy niet vergeten worden. Slechts door eigen aanschouwing kan men een denkbeeld krijgen der ongeloofelijke toeren die zij door lichaamskracht en nauwkeurig berekende juistheid van beweging ver richten. Ook op hun gebied staat de wetenschap niet stil. Behalve deze voordrachtenafgewisseld door het optreden der dames Mathieu LeonoreFrl. Jensine Miss Bose, wordt het komische in anderen zin rijkelijk vertegenwoordigd door het Trio Evans, Musical Clowns, Towers groote .Pantomime en eene vermakelijke Bevue artistique. In de pauze worden sortie-billetten uitge geven hetgeen in Diligentia bij ons bezoek niet 't geval wasofschoon men ook daar een bepaald pro gramma annonceerde. Naar wij vernemen zal Woensdag, 25 Augustus, 's avonds ten 8 ure, in de chr. ger. kerk gepredikt worden door ds. W. H. Gispen pred. te Amsterdam, en Donderdag 26 Augustus, 's avonds ten 8 ure, door ds. A. Brouwerinsgelijks predikant te Amsterdam. B U R G E B L IJ K E STAND. GETROUWD. tt 22 Aug. Cornelis Antonius Melis en Coruelia Hubertma Hot- meester. Louwerencius Schouten, wednr. van Mach- tilda Petronella Post en Jansina Helena Nieters, wed. Gerrit Kuys. Hendrik Groen en Maartje Boekelaar. GEBOREN. 21 Aug. Jacobus Cornelis, Z. van Jan Burger en Margaretha Willemina de "Visser. Cornelis, Z. van Aibertus Vos en Niesje van de Velde. Maria, D. van Ja cobus Schoen en Trijntje de Wit. 22 Johannes, Z. van Pieter Spil en Johanna Langedijk. Maria, D. van ArieKorveren Anna Catharina Corver 23 Jokan Lucas Antkonius, Z. van Jokan Heinriok Koll- mer en Geertruida Lisette Nost. OVERLEDEN. 21 Aug. Johannes Sckavemaker 23 j. en ruim 6 m. 23 Geertruida Verbeek, wed. van Jacobus Netten, 73 j. ARRONDISSEMENTS-RECHTHAN K. Correctioneele Terechtzitting van 24 Augustus. W. M, Alkmaar, openbare dronkenschap, 7 dagen eenzame opsluiting en 6 maanden opzending naar een werkhuis. G. A., Hoornopenbare dronkenschap7 dagen eenzame opsluiting en 3 maanden opzending naar een werkhuis. J. v. W., Helder, J. S., Castricnm, C. K„ Helder, G. v. d. V., Castricum, P. Z., Uitgeest, W. G. en H. V., Zijpe, en A. L., Helder, openbare dronkenschap, ieder 7 dagen eenzame opsluiting. J. N., Hoogwoud, J. S., Callantsoog, en H. K., Schagen, openbare dronkenschapieder 7 dagen eenzame opsluiting en 3 maanden opzending naar een werkhuis. H. F., Rijp, openbare dronkenschap, 7 dagen eenzame op sluiting. C. K., Texelmishandeling15 dagen gev. en 8 boete subs. 1 dag gev., alles in eenzame opsluiting. W. P. v.S., Alkmaardiefstal9 maanden eenzame op sluiting. J. R., Sehoorlmishandeling3 boetesubs. 1 dag gev P. J. Jz., Obdam, diefstal, 3 maanden eenzame opsluiting. N. K., Schagen feit en straf als boven. B. v. d. Z Hoorn, mishandeling, 8 boete subs. 3 da gen gev. T. V., Twisk, beleedigingvrijgesproken. J. P. K., Wognum diefstal, 2 maanden eenzame opsluiting. J. P., Wognum, dronkenschap en rebellie, 14 dagen een zame opsluiting. A. v. S Enkhuizen, hoon, f 8 boete, subs, o dagen gev, A. T. en P. T, Lutjebroek, mishandeling, 5 dagen een zame opsluiting. A. J., Zuidschermer, mishandeling, ƒ15 boete, subs. 5 dagen gev. N. S., wed. G. G., Avenhorn, mishandeling 8 dagen een zame opsluiting. S. v. E. en S. K„ Haarlem, oplichting, ieder 3 maanden eenzame opsluiting. Alkmaar 23 Aug. Aangevoerd 5 Koeien en Ossen f 180 a 240, 210 vette Kalveren t 25 a 130, 6 nucht. dito f 12 a 24, 321 Schapen 20 a 27 26 Lammeren ƒ14, 162 vette Varkens 0,38 a 0,47 per P., 27 magere dito 10 a 14. Amsterdam 23 Aug. Aardappelen Eriesche Eraneker jammen 1,80 a 2, dito Hamburgers f 1,40 a 1,70, Geld. Blauwe 1 45 a 1,90, dito jammen 1 2,40 a 2,50, dito Kralen 1,40 a 1,60, dito Muisjes t 2,60 a '2,90, dito Champignons 1,30 a 1,50, Katwijker blauwe zand 1,50 a 2,50, Noordwijker zand 1 1 a 2,25, Sassenheimer dito 1 a 2, Hillegommer dito 1 1,50 a 3, IJpolder Champignons 1,40 a 1,60, dito zand 2 a 3, dito Blauwe 1,50 a 1,70. Aangevoerd 3 versche ladingen. Handel iets levendiger. Raapkoeken 70 a 82, Lijnkoeken 1 8,50 a 12,50 per 100 P. Petroleum onveranderd, loco f 7,60, Sept.Dec. f 1,1u entr. In cons. 8,75. ,r Aangevoerd 574 Runderen, vette /0,60 a 0,70per P., Melk en Kalfkoeien 1 100 a 250, 3 Graskalveren26 nucht. Kal veren f 8 a 14 86 Schapen en Lammeren 24 en vette Varkens 0,36 a 0,41 per P. Edam 21 Aug. Kleine Kaas, hoogste prijs, -5,50, aange voerd 104 stapels. Haarlem 23 Aug. Witte'Tarwe _/,35Roggei/ 5 Gerst f 3,75 a 4,95, Capucijners /9a 9,*25 Koolzaad f 7,20, Kar- ^Kampen 23 Aug. Aangevoerd 569 stukken boter van 20 pond 16,50 a 20, 119 stukken van 10 pond 8,50 a 10,50 en ruim 325 stukken van P., samen ruim 12735 P., per pond 0,80 a 0,90. Leiden 21 Aug. Boter per kwartvat le soort 40 a 54, per pond le soort /la 1,35.

Alkmaarsche Courant | 1886 | | pagina 3