522e Staatsloterij. Nr. 12596 f 25000Nr. 652 f 5000Nr. 19703 2000Nr. 2416 f 1000Nr. 20347 400Ns. 2762 en 17666 f 200; Ns. G4556992, 9074, 10771 en 19719 f 100. Hij herinnert er aan dat die regentschappen vroeger een verboden kring vormden en de opium er steeds geweerd werd. Bij besluit van 1820 van commissarissen generaal, werd de toelating der Chineezen zeer beperkt. Bij herinnert verder aan den last van den minister Loudon aan den gouv. generaal, tot uitbreiding der verboden kringen. In den laatsten tijd schijnt hierin verandering te komen en worden de verbodsbepalingen, in plaats van krachtig gehandhaafd niet nageleefd. De regee ring dient God en den Mammommaar wil liefst het leeuwen deel den Mammom doen toekomen. 5°. Eindelijk of zij bekend is met de beweegredenen welke de gouv.-generaal gebracht heeft tot de besluiten van 26 April en 7 Meibetrekkelijk de toepassing van art. 123 van het regeeringsreglement op de inlandsche leeraren en hulpzende lingen. Hij meentdat door deze laatste bepalingen de vrijheid van den Godsdienst wordt aangerand. De minister van koloniën antwoordt op deze vragen 1°. Atjeh. De regeering zich vereenigende met het onbe wimpeld duidelijkpertinent uitgesproken gevoelen van ge neraal Demmeniegouverneur en militair bevelhebber van Atjehis voornemens den door haar ingeslagen weg ten op zichte van Groot-Atjeh te blijven volgen, omdat zij overtnigd is dat het volgen van dien weg moet leiden tot liet beoogde doel; de bevolking die zich tegen ons verzet te doen begrijpen dat in den toestand waarin zij zich bevindtdit verzet moet falen en haar te doen doordringen van het besefdat de re geering onveranderd en zonder aarzelen blijft vasthouden aan hare eenmaal aangenomen staatkunde. Hij voegt er bij dat hij zich gedraagt naar het oordeel van den man die thans aan het hoofd der zaken in Atjeh staat en die eene groote verantwoordelijkheid draagt en de regeering zou nu een heillooze en onverantwoordelijke staat kunde volgenindien hare gedragslijn aldaar thans werd ver anderd. Men moet de bevolking doen gevoelendat hare vijandige houding alleen te baren nadeele moet strekken. 2. De toestand der Suiker-industrie. Weinige dagen geleden heeft de minister in de Tweede Kamer medegedeeld, dat het in de bedoeling der regeering lag maatregelen te nemen ter voorziening in den hachelijken toe stand der suikerondernemingen op Java, en dat hij nog eenige gegevens wachtte. Natuurlijk had hij reeds toen een plan. Nu behoeft hij nog slechts korten tijd om een ontwerp met mem. van toelichting in gereedheid te brengenwelke hij spoedig het depart, van koloniën zal doen verlaten. 3°. Tjomas. De ernstige ongeregeldheden en moordpartijen op Tjomas kunnen niet worden ontkend, Onmiddelijk is echter een nauwgezet onderzoek ingesteld met tweeërlei doelvoor eerst de schuldigen op te sporen en in de tweede plaats maat regelen te beramen om de rust en orde te handhaven. Dat de administratieve macht zou zijn getreden op het terrein der rechterlijke macht is hem niet bekend. Tot overlegging der stukken ook aan deze Kamer is bij volkomen bereid. 4°. Preanger-llegentschappen in verband met de opium. Deze Regentschappen vormden een verboden kring en zullen dit blijven. In de zienswijze der regeering is niets veranderd. Alleen is het door de toeneming van het verkeer steeds moeiehjker het verbod te handhaven. Tot handhaving van het verbod evenwel zijn niet alleen hier maar ook in een ander gedeelte van Java (Buitenzorg) krachtige maatregelen genomen. Blijken die maat regelen nog onvoldoende, dan zullen zij worden versterkt. Het is juist, dat den mammom het leeuwenaandeel in het opium-vraagstuk wordt toegekend; met vreugde zou de regeering de millioenen zien verdwijnendie de opium opbrengtmaar daar het onmogelijk is het opiumgebruik geheel te doen op houden werkt eene zuivere belasting als het eenige practische middel tot beperking van het gebruik. 5°. Besluiten omtrent de zendelingen. De minister zegt, dat de aandacht der regeering er op gevestigd wasdat niet altijd verlof tot bijzondere toelating werd gevraagd door in- dische hulpzendelingen, omdat men meende dat art. 123alleen sloeg op christelijke zendelingen niet-inlanders. Volgens aan den gouverneur gegeven advies moet dat art. in algemeenen zin worden opgevat en maakt het geen onderscheidof de zende lingen waren inlanders of europeanen. De heer E 1 o u t dankt den minister en maakt nog eenige opmerkingen omtrent het opiumverbruik in de Preanger, waarop de minister nog een korte inlichting geeft. De interpellatie is hiermede afgeloopen. Daarna worden achtereenvolgend aangenomen de volgende wetsontwerpen: 1°. overeenkomst betreffende den bouw eener brug te Maeseijck; 2°. acht naturalisatiewetten 3°. wijziging wet tarieven van gerechtskosten; 4°. samenstelling der arr. rechtbanken. 5™. r gestichten wet. 1884. Bij de behandeling dezer wet zegt de minister van justitie toedat hij bereid is een Koninklijk besluit uit te lokken om de gevangenis te Hoorn te bestemmen voor opneming van een gedeelte der verpleegden te Veenhuizen; 6°. wijziging der begrooting voor oorlog. Alleen tegen laatstgenoemde wet stemde de heer Pijnappel die bestreed de meeningdat het oorlogsbestuur in den regel verplicht is tot schadevergoeding bij schietoefeningen ontstaan. De gemeenteraad van Enkhuizen heeft den 19 besloten eene rijbrug over den Dijk te maken in ver band met den toegangsweg naar het station waarvan de bosten geraamd zijn op 29709,36% en de Drom- medarisbrug in eene loopbrug te veranderen geraamd op 1350. De kosten dezer en nog eenige andere buitengewone werken worden gedekt uit de opbrengst van te verkoopen inschrijving op het grootboek der 2% pet. nat. schuld. Ds. Vlug te Leiderdorp heeft den 21 des avonds op het schrijven van kerkvoogden aldaar, waarin zij voorstelden in overleg met bern te treden over het ge zamenlijk gebruik van bet kerkgebouw door hem en de ringpredikanten geantwoord dat bij omtrent deze zaak in geen overleg kon treden daar hij zich zeiven als den eenigen predikant der gemeente Leiderdorp en de ringredikanten als indringers beschouwde. De stationschef van de Rijnspoorwegmaatschappij te 's Gravenhage met verlof op reis is in den nacht van den 22 te Eolandseck plotseling overleden. Den 22 zijn 3 jongelingen 20 jaren oud die van elders den dag aan den Hoek van Holland door brachten toeD zij in een klein schuitje den Nieuwen Waterweg overgezet werden nabij den wal beginnen te schommelen, waardoor het schuitje kantelde en allen te water geraakten. De persoon die overzette wist zich aan de schuit vast te houden totdat hij ge red was doch de 3 jongelingen verdronken niettegen staande de terstond aangewende pogingen tot redding. Den 22 zijn des morgens te 5 uur ongeveer 50 gevangenen onder sterk militair geleide nit het cprreetie- huis te Hoorn naar het militair detentiehuis te Leiden overgebrachtde overige gevangenen worden vóór 1 September op dezelfde wijze vervoerd. Den 23 zijn te 's Gravenhage voor de hoogduit- sche taallager onderwaso.a. toegelaten de dames O. Lorey en M. C. Petri van Haarlem en A. J. Mac kenzie—van Eyk te Zaandam den 24 mej. M. A. Poel te Zaandam. Den 22 is te Nieuwediep eene afgekeurde kanon neerboot beladen met voor de marine bestemd materi eel, aan 's rijks werf te Willemsoord gezonken. Den 23 des avonds is te Renkum een lompen- magazijn met eene daarnaast staande schuur verbrand; de brand was ontstaan door 2 jongens, die in de schuur door het planken beschot eene kaars gestoken hadden, om papier te bunnen stelen voor een vlieger. Zij heb ben bekend en zijn gevangen genomen. De arr. rechtbank te Leeuwarden heeft den 23 den slager te Heeg, die het vleeseh van een door hem geslachten hond had verkocht voor vleeseh van zuig- lammetjes veroordeeld tot 45 dagen celstraf en 25 boete. Een in den nacht van den 23 op den 24 in eene verzameling van brandstoffen op de stoomhoutzagerij van den heer Vos te Helder uitgebroken brand kon spoedig gebluseht worden. Den 24 is te Utrecht, omstreeks half zes, bij een hevigen slag de bliksem geslagen in den sehoorsteen der stoomzaagmachine op de steenhouwery van den heer C. H. de Haart aldaar, die 30 el hoog is. Hij sprong daarna over op de rails volgde die tot groote schrik der aanwezige werklieden over eene lengte van ongeveer 100 passen en vond door de openstaande deuren der werkplaats een uitweg op straatzonder eenige schade te hebben aangericht. -Den 24 is des morgens te half negen gedurende een zwaar onweder te Dordrecht de bliksem geslagen in eene boerenplaats waar brand uitbrak en des avonds omstreeks half acht te Rotterdam in den mast van een schip in de Koningshaven en in een vlaggestok van de Diergaarde zonder verdere schade te veroorzaken. Den 23 des avonds zijn twee woningen te Someren door den bliksem getroffen en afgebrand. Ia de Staatscourant van den 24 is opgenomen het verslag omtrent de verwachtingen van den oogst van 1886 in Noordholland. Over het algemeen luiden de berichten omtrent dien oogst niet ODgunstig en hoewel het zich aanvankelijk liet aanzien dat door het schrale voorjaarsweder vele gewassen erg zonden lijdenschijnt toch een goede oogst te mogen worden verwacht. Dit geldt voornamelijk van de haver, de tarwe en de gerst, waarvan een goed beschot wordt tegemoetgezien. De rogge belooft evenwel een meer middelmatigen oogstzij het ook dat ia verscheidene gemeenten de toestand van dit gewas op dit oogenblik gunstig werd genoemd. Hoewel de boekweit eerst door de droogte veel ge leden heeftbelooft zij een middelmatig beschot, Karwijzaad beloofde aanvankelijk een goed beschot doch door storm is er zooveel geleden dat de oogst middelmatig zal zijn. In ééne gemeente wordt de schade, door storm aan dit gewas toegebrachtop p.m. f 20.000 geschat. Het mosterdzaad belooft een goed beschothoewel het in eenige gemeenten veel van de aardvloo te lijden had. Peulvruchten doen een matig beschot verwachten. Yan het vlas wordt eene middelmatige opbrengst verwacht. Het heeft zeer veel geleden door de aardvloo. Omtrent de aardappelen kan worden medegedeeld dat zoowel de vroege als de latere soorten een goed beschot doen verwachten en de sporen van de bekende ziekte zich nog slechte in een paar gemeenten vertoonen. Yan de vruchtboomen wordt geene groote opbrengst verwacht. Door de nachtvorsten in het voorjaar heb ben deze zeer veel geleden. Voornamelijk is dit het geval met de appel- en pereboomen. Het gewas der bloembollen was niet ongunstig. De graslanden stonden zeer gunstig en het hooi was overvloedig gewonnen en van goede hoedanigheid. Bij de op den 24 te 's Gravenhage gehouden harddraverijwaaraan 11 paarden deelnamen is de prijs 300 gewonnen door Koningin zwarte raerrio van den heer D. J. Florijn te Rotterdam, bereden door Kootle premie f 100 door Vitesse bruine merrie van den heer A. van Ardenne te Bataviabtreden door A. de Koningen de 2e premie 50 door de Vogel bruine merrie van den beer A. C. van den Akker te Hazerswoude, bereden door hem zeiven. Het gerechtshof te Amsterdam heeft den 24 be vestigd het vonnis der arr. rechtbank aldaar, waarbij de sociaal demokraat Meegens wegens verzet tegen de politie tot 6 maanden celstraf veroordeeld is. De arr. rechtbank te 's Gravenhage heeft den 24 den kunsthandelaar D., beklaagd van te koop- of tentoonstelling van eene naakte vrouwefiguur, vrijge sproken op grond dat de door de wet gevorderde strijd met de zeden niet in het plaatje aanwezig werd geoordeeld. Door den bliksem is in den nacht van den 23 op den 24 te Asten eene boerderijden 24 des namiddags een korenmolen te Winterswijk verbrand terwijl eene schuur te Apeldoorn werd getroffen, waar door zij met 1 koe en 2 geiten verbrandde. Bij het onweder dat des avonds woedde is te Maartensdijk een man doodgeslagen en een meisjedochter van den brievengaarder dat hem juist een brief overhandigde bewusteloos gemaaktte Amerongen werd eene vrouw getroffen die niet buiten levensgevaar verkeertnabij Halfweg sloeg de bliksem in de kerk der chr. geref. gemeente te Haarlemmermeerzonder brand te ver oorzaken en werd een paard op stal gedood terwijl een 18jarig meisje aan den schouder werd geraakt. Benoemd bij kon. besluit van den 24 tot kanton- reohter te Almeloo de heer mr. N. Th. Witkop kan tonrechter te Medembiik. Den 25 is een lTjarige knaap met zwemmen in het Noorder-Buitenspaarne te Haarlemmerliede en Spaarnwoude verdronken. Den 25 zijn uit het wrak der Lutine opgehaald 413 groote en 21 kleine spaansche matten en 7 goud stukken. Den 25 is te 's Gravenhage aanbesteed het maken van verschillende kunstwerken en een gedeelte van het kanaal bij den Leidschen Rijnbehoorende tot de werken voor den aanleg van het kanaal tot verbinding van Amsterdam met de Merwede. Laagste inschrijver de heer C. Blankevoort te Monnikendam voor ƒ197000. De bakkerij tentoonstelling te Amsterdam is in het geheel door 90828 personen bezocht. De gemeenteraad van Deventer heeft eene 3% pet. geldleening van f 150.000 gesloten tegen den koers van 99 pet. Het klassikaal bestuur van Leiden heeft ten aan zien van de kerkelijke goederen van de gemeente Lei derdorp waarvan een kapitaal op het grootboek is ingeschreven bij deurwaardersexploit doen beteekenen, dat deze gelden niet mogen uitbetaald worden dan op zijn last. De antieke hoofdwacht te Zwolle wordt volgens het plan van den gemeente-architect hersteld. De inschrijvingen voor de nieuwe leening van de Dorrepaalsche bank der Vorstenlanden zijn niet aan genomen daar zij slechts f 556 000 bedroegen en alzoo ten eenenmale onvoldoende waren. Thans is surséance van betaling aangevraagd. De Holl. Spoorwegmaatschappij heeft aan den minister van waterstaat de benoeming eener commissie van deskundigen verzocht tot het instellen van een onderzoek naar den toestand van het middenstations- eiland van het centraal gebouw te Amsterdam. Wijlen de heer C. C. Bollee te Gorinchem heeft het 6e deel zijner nalatenschap vermaakt aan de diakonie der Herv. gemeente aldaar. De bisschop van Haarlem heeft tot kapelaan te Spanbroek benoemd den heer D. F. W. Pichotden 15 tot priester gewijd. De maatschappij van landaanwinning op het Zwolsche Diep keert over 1885/6 bij een ontvangst van f 23310.29 en eene uitgaaf van f 14.9S9.40 aan de 700 deelhebbers ad f 500 een dividend van f 11.88$ uit. Met ingang van 1 Oct. a s. is benoemd tot com missaris der loodsen ter nederlandsche loodsstandplaats te Antwerpen de adjunct-commissaris der loodsen te IJmuiden de heer G. T. Roorda en in zijne plaats te IJmuiden de heer J. Jansen gezagvoerder ter koop vaardij. De Unie-collecte te Zaandam, Koog a. d. Zaan en Westzaan bracht f 357,55, f 76,41 meer dan in 1885 op; te Wormerveer, Krommenie en Zaandijk bijna f 100. Bedankt voor bet beroep naar de herv. gemeente te Almeloo door ds, H. de Lang te Wormerveer. In 1885 zijn in Limburg 324 vergunningen in getrokken waardoor het aantal inrichtingen tot den verkoop van sterken drank in het klein nog 2269 in de provincie en te Maastricht 309 bedraagt. Mej. A. Ruiter te Venhuizen en mej. A. Gorter te Hoogcarspelzijn benoemd tot vroedvrouw respec tievelijk te Ommen en te Enter. De heer J. Visser te Hem slaagde te Arnhem voor het examen van hoofdonderwijzer. Van twee met zaad geladen wagens die elkander tusschen Bovencarspel en Broekerhaven moesten pas- seeren, kantelde de een en kwam met de twee daarop zittende personen in een moddersloot terechtzonder persoonlijke ongelukken. 3e klasse, 3e lijst, 25 Aug. 3e klasse4e lijst, 26 Aug. Nr. 19077 400. Een amerikaansch professor is aangeklaagd wegens strooperij aan den hemel. Eenige astronomen van dit practische land hadden het hemelveld verdeeld en zoo was aan ieder een deel toegewezen waarop hij naar welgevallen jacht mocht maken op nieuwe sterren. Toen voor eenigen tijd op een helderen nacht professor Alfred op de sterrenjacht was en nog tot Iaat in den morgen vruchteloos in de eindelooze diepten des hemels gestaard had richtte hij voor eenige oogenblikken zijn blik op het veld van zijn collega. Na een weinig zoeken bemorkte hij hier tot zijne verbazing de aan komst van een komeet, waarvan nog geen melding gemaakt was. Opgewonden over den veroverden buit publiceert hij dadelijk zijne ontdekking in het astrono misch weekblad en geeft duidelijk de plek aan waar hij het nieuwe hemellichaam gevonden heeft. Doch nu komt zijn collega tegen hem op en bewijstdat hij volstrekt geen recht had in dit deel des hemels de sterren te ontdekken. Over de vordering van schade vergoeding, die tegen den sterrenstrooper is ingesteld, zal nu de rechter moeten beslissen. In een opstel in de Forstl. BI. spreekt de koninklijke houtvester Gerieke te Breslau de meening uit dat de duizendjarige leeftijd van duitsche woudboomen een fa bel is, dat ook bij de zoogenaamde historische boomen een hoogere leeftijd dan 700 tot 800 jaren niet aange toond is en dat geen enkele duitsche boom dien in gezonden toestand bereikt. Boomen van zoo hoogen ouderdom zijn altijd hol en rekken hun leven nog enkel als ruïnes van hetgeen zij vroeger waren. Wat nu de vraag betreftwaar de grens ligt van den gezonden toestand der boomen het laat zich licht begrypen dat deze niet enkel naar de soort van hout, maar ook naar het klimaat en den bodem verschillend zal zijn. De heer Gerieke komt op grond zijner eigene onder zoekingen zoowel als van mededeeiingen omtrent den leeftijd der oudste in verzamelingen voorbanden stukken van boomstammen die bem van dnitsche oostenrijk- eche en russische houtvesterij-academiën gewerden, tot de volgende gevolgtrekkingen. De hoogste ouderdom dien boomen in gezonden toestand kuunen bereiken doet zich niet voor bij loof- maar bij naaldhout.

Alkmaarsche Courant | 1886 | | pagina 2