N0< 104. Acht en tachtigste Jaargang. Een onttroond Vorst. EED ILL ETON. Mevr. Harrington's geheim. ZONDAG 29 AUGUSTUS. Prijs der gewone Advertentiën: Dit nummer bestaat uit twee bladen. EERSTE BLAD. Naar het Engelsch. ALKMAABSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Saterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door hst geheele Kijk f 1, De 3 nummers f 0 08. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HEBMs. COS- TEE ZOON. Onder de belangrijkste gevolgen van den laatsten oorlog tusschen Rusland en Turkije, die m 1878 met den vrede van San Stefano eindigde behoorde onge twijfeld de oprichting van het vorstendom Bulgarije. Turkije stond een groot deel van zijn grondgebied in Europa af. Het nieuwe vorstendom zou een vrij aan zienlijke staat worden; het zou niet alleen het eigenlijk Bulgarije omvatten maar daarenboven Oost.Rumelië en "een deel van Macedonië en zich uitstrekken tot aaD de Algeïsche Zee. Door de stichting van zuik een nieuwen staatdie als een wig Europeesch Turk je in tweeën zou splijten en door de gemeenschap met de zee meerdere onafhankelijkheid, kracht ea gelegenheid tot ontwikkeling en uitbreiding zou erlangen meende Rusland zijn groote offers tot bevrijding van het door de Turken overheerschte Slavische ras voldoende be loond te zien. Het mocht zijn doel echter niet bereiken. Engeland verzette zich heftig tegen deze uitbreiding van den Russischen invloed in het oosten Oostenrijk kan er geen vrede mee hebben dat het nieuwe vor stendom zich tot de zeekust zou uitstrekkenongeveer in de richting waarin deaOostenrijksch-Hongaarscbe Mo narchie zelve door Bosnië en Herzegowina van een weg naar de zee schijnt te droomen Duitschland trad als bemiddelaar op, en op het congres te Berlijn werd het nieuwe vorstendom van de zee teruggedrongen en het Balkan-gebergte aangewezen als zijn zuidelijke grens. Rusland was ten hoogste onvoldaan en verbitterd, maar moest in het besluit der mogendheden berusten. Nu bijna een jaar geleden werd het nieuwe vor stendom onverwachts belangrjk vergroot. De Tura- sche gouverneur van Oost-Rumelië werd eensklaps verdreven en geheel deze Turksche provincie zeide den Sultan de gehoorzaamheid op en sioot zich aan bij Bulgarije. De Bulgaarsche Vosst Alexander van Bat- tenberg nam onmiddeiijk bezit van het zoo gemakke- ljk gewonnen landdoch moest weldra zoowel het oude als het nieuwe grondgetfed gewapenderhand ver dedigen tegen Serviëdat niet rustig kon toezien hoe een mededinger een deel van het Turksche Ryk in bezit nam zonder zelt ten minste evenveel van den buit te krijgen. Maar Rusland heeft zich ongetwijfela verheugd toen zijn plan eindelijk voor een deel werd uitgevoerd en de nieuwe Staat althans met ééne der provinciën werd vergroo:die het er reeds zeven jaren vroeger aan had willen toevoegen Het om gekeerde was het geval. De rollen waren volkomen verwisseld. In 1878 deed Rusland zjn uiterste best om Bulgarije zoo groot mogelijk te maken en verhin derde Engeland Oostenrijk en Duitschland zijn toeleg; in 1885 verzette Rusland zich met al zijn invloed tegen de vergrooting van hetzelfde vorstendom dat thans door de andere groote mogendheden in bescherming 33) HOOFDSTUK XXX. Verloren. De heer Benjamin Butler wisebte zich het gelaat af en dronk een teug water. „God zij geloofdsprak hij uit de volheid zijns harten „de inboorlingen zijn wegIk dacht waarlijk, Ruthdat ons laatste uur geslagen was." „Spreek zoo niet, Ben. Wij mogen zeer dankbaar zijn voor onze redding. Waar is Miss Manville? Zij begaf zich naar beneden juist een oogenblik voor de ontploffing plaats had Benen „Bij Jingo dan geloof ik, dat zij de vuurpijlen afge stoken heeft. Ik herinner my, dat zij van het vuurwerk sprak, doch sloeg er geen acht op. Wij zijn aan haar onze bevrijding verschuldigdRath." „Maar waar is zij f" riep Mevr. Butler uit. „Hier, Sandy, Ben, John, hebt gij ook Miss Manville gezien?" Niemand antwoordde haar. Mevr. Butler liep nu naar de warandawaar zij de bedienden bezig vond het houtwerkdat op sommige plaatsen vuur gevat had te blusschen. „Waar i3 Miss Manville?" riep zij. „Wij hebben haar niet gezien", was het algomeene antwoord. „Haar niet gezien Nonsens, zij was hier juist nog, toen de zwarten bij de waranda waren." „Mij zien missie", riep Jackyeen der inlandsche knechts. Loopen zwarte man zij loop heel snel gevangen." genomen werd en wist het althans te bewerken dat de vereaniging van Oost-Rumelië met Bulgarije hoogst gebrekkig werddaar deze provincie onder de sauve- reiniteit van de Parte bleef mat Vorst Alexander tot stedehouder. Hoe was dat mogelijk Iu 1S78 vreesden de overige mogendhedea de vestiging van een eenigssins belangryken nieuwen staat ouaer Russischen invloed en hielden daarom Bulgarije kleinin 1885 was reeds ten duidelijkste gebleken, dat Vorst Alexan der niet gezind was om naar de pijpen van den Czaar te dansen, ea werden daarom te Petersburg alle krach ten ^ingespannen om Bulgarije klein te houden. De groote mogendheden zijn er wel alle op uit om het geluk te bevorderen van de onder Turksche heer schappij zuchtende volken natuurlijk 1 maar zij mogen haar eigene belangen daarbij toch niet uit het oog verliezen. En dat doen zij dan ook zoo weinig dat er inderdaad ongeloovigen gevonden worden die stoutweg beweren dat die eigene belangen ten slotte wel het zwaarst schijnen te wegen. Alleen de gewone bemiddelaar, de Duitsche Rijkskanselier, spreekt ondub belzinnige taal. Duitschland heeft geen rechtstreeksch belang bij de oude en altijd nieuwe oostersehe kwestie; komt" het dan uitsluitend op voor de belangen der bevolking? Volstrekt niet, luidt het antwoord. Als over BulgarijeOost-RumeliëServië of Griekenland gehandeld wordtherinnert Bismarck er aan dat hij zich daarbij niet tot taak stelt de bevolking van dia landen gelukkig te maken maar eenvoudig den vrede in Europa te bewaren. Vorst Alexander had voor de onverwijlde inbezitne ming van Oost-Rumelië het zijne gedaan om de ver grooting van Bulgarije tot een feit te maken en in den daardoor veroorzaakten oorlog met Servië zooveel beleid moei en geestkracht aan den dag gelegd dat de gelukkige uitslag van dezen oorlog voor een goed deel aan zijne kloeke houding wordt toegeschreven. En deze Vorst werd dezer dagen door eigen onderda nen eigen staatsdienaren en eigen legerbevelhebbers gevangen genomen, onttroond en buiten het land gevoerd! Wel had hij zich op het oorlogsveld verdienstelijk ge maaktverklaarden de samenzweerders maar overigens verloor hij de Slavische belangen en degosde verstand houding met Rusland te veel uit het oog. De goede verstandhouding met Rusland die ontbrak en dat was voor Rusland genoeg om zijn val te bewerken. „Da roebel is hem te machtig geweest", zegt de Kölnische Zeitung.— Zal de roebel hem te machtig blijven? Men kan een geheel volk niet omkoopen wel eenige lei ders staatslieden ambtenaren legerhoofden. Ea nu schijnt de macht van den roebel te kort te schieten. Mocht al de bezetting van een enkele stad tijdelijk misleid en voor de samenzwering gewonnen zijnhet leger kiest de partij van den Vorstde misleide bezet ting laat de samenzweerders in den steek het volk blijft getrouw en toont zijn eensgezindheid met het legerde Voorzitter der Kamer stelt zich aan het hoofd der tegen-omwentelingen reeds is het vocr- loopig bewinddat Alexander verdreef en verving „Wat riep Mevr. Butler vreeselijk verschrikt uit, „hebben de inboorlingen haar gevangen genomen „Weet niet. Loop was het antwoord. Een onderzoek werd ingestelddoch geen spoor was er van Lily Manville te vin ien, uitgezonderd een stuk lintdat van haar afkomstig moest wezen. Bij dit alles kwam nu nog eene nieuwe reden van bezorgdheid. Erger dan al het andere erger nog dan de woudloopers, was de ramp, die men thans ontdekte. Het bosch stond in brand De vuurpijlen en voetzoekers in gewone omstan digheden onschadelijk speeltuig hadden inderdaad de onwetende inboorlingen verdreven doch meer gedaan. Zij hadden het struikgewas en het bosch dat zich daar achter bevondin brand gestoken. Dit was een einde van den strijddat niemand voorzien hadals de wilden zich nog in het bosch ophielden zonden zij nu er uit verdreven worden. Doch waren zij aan de wind- zijde of aan den anderen kant En waar was Lily Verondersteldat zij in de handen der wilden gevallen waswat zou er dan van haar worden Haar lot was verschrikkelijk Butler en zijne vrouw staarden wanhopend, zwijgend elkander aan; ten laatste sprak hij: „Ruth wat moeten wij doen „Doen?" riep zij uit. „Lily Manville zoeken. Ik huiver bij de gedaehte aan haar lot „En n verlaten sprak hij „en de kinderen aan de genade van die wilden overlaten Dat kan ik niet doen." „Welken weg zijn zij opgegaan vroeg Sandy de opzichter, „Dan kan ik met een paar onzer mannen gaan zoeken." „Sommigen zijn dezen kant uitgevlogenanderen genen kant", sprak Butler. „Waar is Jacky?" Jacky, de negerjongen, zijn naam hoorende noemen, kwam met onzekere stappen aanvreezende dat het misdrijf zijner stamgenooten op hem verhaald zou worden. gevangen genomen en de Vorst teruggeroepen. Althans zoo luiden verschillende, elkander bevestigende berichten. Wat zal van dezen ellendigen aanslag het einde zijn -De gezindheid van de bevolking en het leger schijnt voor de samenzweerders zoo ongunstig te wezen, dat horstel van den Vorst mogelijk schijnt zonder ver wijl en zonder strijd. Is dit het gevalheeft geen verdere rustverstoring plaats, is de Vorst weer te Sofia en schaart zich een zoo besliste meerderheid om hem dat de hem vijandige minderheid zich niet durft ver zetten d n zou de zaak uit zijn en zelfs Rusland moeilijk een voorwendsel kunnen vinden om tusschen beide te komen. Geschiedt het herstel van den vroegeren toestand echter niet zoo snel en niet zonder tegenstand of rustverstoringdan is Russische tussehenkomst te vreezen en Oostenrijk en Duitschland zullen zich daar tegen niet verzetten. Voor Rusland, dat Vorst Alexander vijandig isdat zijn verdrijving heeft toegejuicht en aan de geheele beweging niet onschuldig wordt ge houden is het mislukken van den aanslag een zware nederlaag. Het kan bezwaarlijk aandringen op de verwijdering van een Vorstwiens aanblijven door zijn onderdanen eendrachtig en ernstig blijkt gewenscht te worden. Daarom mag verwacht worden dat het van de geringste aanleidingvan het zwakste verzetde onbeduidendste botsingde minste rustverstoring zal gebruik maken om te beweren dat in Bulgarije de burgeroorlog woedt, tweespalt, rageeringloosheid of wanorde heerschten dat het zich daar om verplicht acht het land te bezetten en de orde te herstellen. Gebeurt datdaa zal Alexander van Battenberg niet te Sofia terugkeeren. Maar waar blijft hij thans Hij is geen gevangene meer wordt ous van verschil lende zijden gemeld waarom gaat hij dan niet terug naar zijn landnaar zijn hoofdstad om opnieuw de regeering te aanvaarden en voor geheel Europa te ver klaren en te bewijzen tevens, dat de dwaze, vermetele aanslag tot het verledene behoort en alles weer in orde is Of aarzelt hij misschien zelf om op zijn moei lijken post terug te keeren Hij weet dat Rusland hem haatdat Rusland zijn land in onrust houdt de bevolking opstookt, de innerlijke versterking en de uit breiding van het grondgebied tegenwerkt om hem, om zijn gebrek aan volgzaamheid. Zal die treurige en ge vaarlijke toestand niet blijven voortduren ook al is de tegenwoordige aanslag volkomen mislukt Doet hij daarom niet beter, handelt hij niet meer in het belang des landsdoor zijn persoon ten offer te brengen en plaats te maken voor een ander die meer genade vindt iu de oogeu van zijn naamgenoot te Petersburg? Of' wel, eischc juist het belang des lands, dat hij opnieuw zijn moeilijke taak aanvaardt, in de hoop van ten slotte alle bezwaren te zullen overwinnen en het land aan de Russische voogdij te onttrekken Vragen van dezen aard moet de verdreven Vorst zich stellen. Zal deze of gene mogendheid zich geroepen achten om hem te raden en hem krachtigen steun toe te zeggen Zal hij zelf met de mogendheden in overleg willen treden, voordat hij naar zijne hoofdstad terugkeert? „Jacky, kunt gij het spoor van inboorlingen vinden." De jongen grijnsde en knikte toestemmend. Zijne vrees voor eene tuchtiging was verdwenen. Hij werd echter plotseling stil en wees naar de lucht. „Regen storm", sprak Butler. „Ja", antwoordde hij. „Slecht wind water in de kreek slecht, goed." „Wij moeten de jonge dame zoeken Jacky", sprak de opzichtermet de eerbied inboezemende zweep spe lende om den knaap een weinig aan te moedigen, zich minder aan het W8der te storen. Weldra was hij aan het zoeken tusschen de menigte voetstappen naar het spoor van Lily. Bij het licht der brandende boomen, die als in een fornuis kraakten en gloeiden liep bij in kringen rond. De grond was echter zoo droog en vertrapt dat het bijna onmogelijk voor hem waste slagen. „Is hij op den goeden weg vroeg Mevr. Butler haren echtgenoot. „Ik geloof van wel", antwoordde hij. „Het arme kind zal niet in het bosch gedragen zijn. Zie eens naar de vlammen; zij kunnen nog dagen lang branden. Welk een geluk dat het vuur van ons af is Het vuur was inderdaad grootsch; zonder den vreese- lijken angst, die hen thans overweldigde, zouden zij den basehbrand met meer belangstelling doch even groot leed gezien hebben. De rook hing als een groote mantel over het bosch waarin nu hier dan daar oroote vuurtongen opsprongen, met onbegrijpelijke snel heid voortvlogen en een gordel van vuur en rook om bet bosch heentrokkenwaardoor het niet mogelijk scheen, dat eenig levend wezen gered zou kunnen worden. Alle hoop verliezende, sloegen Butler en zijne vrouw het vuur gade. Juist bleef Jacky stil staan. In een oogenblik was Butler bij hem. Een gesprek volgde en weinige minuten later keerde Butler naar zijne vrouw en kinderen terug die zich

Alkmaarsche Courant | 1886 | | pagina 1