No. 107. Acht en tachtigste Jaargang De arbeidsdag. FEUILLETON. Mevr. Harrington's geheim. 1886 ZONDAG 5 SEPTEMBER. Dit nummer bestaat uit twee bladen. EERSTE BLAD. Prijs der gewone Advertentiën; I. Naar het Engelsch. ALK! AARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, De 3 nummers f 0.08. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. C08- TEB ZOON. Geregelde arbeid is voor den menseh een weldaad en strekt hem in elk opzicht ten zegeu. Overmatige arbeid evenweiovermatig hetzij omdat hij boven de krachten van den arbeider gaat, hetzij omdat hij te lang duurt en daardoor te korten tijd voor de noodige rust overlaat is een kwelling en werkt in alle opzich ten nadeelig. Hij put de krachten van den menseh uit en benadeelt zijn gezondheid hij laat hem geen of te weinig gelegenheid om zich te verpozen in zijn gezin en zich met zijn vrouw en kinderen te bemoeien, geen of te weinig tijd voor gezellig verkeer en om zich eens met andereook hoogerebelangen bezig te houden dan de zorg voor het onontbeerlijk levensonderhoud. Daardoor gaau moed en lust allengs verloren, om plaats te maken voor een noodlottige onverschilligheiddie er toe leidt eigen gezin en eigen belangen te verwaar- loozen en den menseh ook voor den arbeid zeiven meer en meer ongeschikt maakt. Ofschoon het aantal menschen die weinigalthans zeker niet te veel werken, niet gering is, moet erkend worden cat er velen zijn, voor wie een korter werktijd wenschelijk zou wezen. Die deze menschen echter alleen onder de zoogenaamde werklieden ot arbeiders meent te moeten zoeken, oordeelt zeer eenzijdig. Men vindt hen in verschillende standen der maatschappij, bij allerlei bedrijven beroepen en betrekkingen. Geen wonder evenweldat over een te langen arbeidsdag het meest wordt geklaagd door hen die voor een vast dag- ot weekgeld werken in dienst van anderen. Van hen die voor eigen rekening werken kan altijd gezegd wor den, dat zij door veel en lang te werken ook iets meer verdienen. Wel wordt er ook door dezen op gewezen dat zij om rond te komen, wel verplicht zijn hun dag taak zoo lang mogelijk te maken maar de opmerking op zich zelve blijtt niettemin. Onder de werklieden is dan ook de wensch om den werkdag te verkorten het sterksten dit heett het Centraal bestuur van het Algemeen Nederlandsch Werklieden-Verbond aanleiding gegeven om aan de verschillende atdeelingen eenige vragen omtrent dit onderwerp te doen. Slechts 19 at deelingen waarvan 8 te Amsterdamzonden hare antwoorden in. De eerste vraagAcht gij het vaststellen van een normalen arbeidsdag noodzakelijk? werd door alle ver- eenigingen toestemmend beantwoord.Twee vereenigingen voegden er voorzichtiglijk de opmerking bij wanneer het loon niet minder wordtmaar minstens zoo blijtt als het thans is. Waarschijnlijk heeft de meerderheid in de andere vereenigingen begrependat dit van zelf sprak. Slechts in een paar dezer vereenigingen uitte de minderheid de vrees dat het loon per dag of week berekend, niet zou kunnen blijven op het tegenwoordige peil. In bedrijven waarin het loon per uur wordt be rekend zou naar hare meening zeer stellig een ver hooging moeten plaats hebben om tot een gelijk weke- lijksch bedrag te komen als thans wordt uitbetaald daar anders de maatregel ten nadeele van de werklie den zou werken. Hier ligt de moeielijkheid van de geheele kwestie. Wil de maatregel doel treffen dan zou de werkman in minder tijd dan thans ten minste evenveel moeten verdienen als hem tegenwoordig wordt uitbetaald. Maar dat zou alleen mogelijk zijn, wanneer hij, ofdchoon korteren tijd arbeidende, dezelfde hoeveel heid werk leverde. Dit begrijpt ook de heer Heldt die het verslag van het Algemeen Nederlandsch Werk lieden-Verbond heeft bewerkt en hij houdt zich over tuigd dat werkelijk de ondervinding zou leeren, dat de werklieden met meer lustijver en krachtsinspanning arbeidende, in minder tijd hetzelfde werk zouden afdoen als tegenwoordig en alzoo evenveel, misschien zelfs meer loon zouden kunnen verdienen. „Elke werkman weet het", schrijft hij „hoeveel meer werk hij van de hand kan zetten, wanneer hij met lust en opgewektheid arbeidtdan wanneer hij de lichaamsdeelen moet voort slepen ten gevolge van ongenoegzame rust en over spanning geeuwende en rekkende den arbeid verricht omdat hij nu eenmaal niet stil kan staan of zitten bij het werk onder het oog van den meester of zijn be ambte. leder weet het, dat men een dag werken kan, zonder af te maken wat men in een normalen toestand in een haiven dag zou doen, terwijl men op een anderen dag met schijnbaar geen inspanning zooveel afmaakt als anders in anderhalven dag." Inderdaad dat weet iedereen althans als bij voor zich zeiven voor eigen rekening werktmaar zou het ook waar zijn van iemand die voor een ander werkt tegen een vast dag- of weekloon en die er dus geen dadelijk belang bij heeft of hij in zijn werktijd veel of weinig afdoet Zijn de meerdere lust en opgewektheid, het sterker gevoel van kracht, de afwezigheid van loom heid en matheid op zich zeiven reeds voldoende om deze gunstige uitkomst op den duur en niet alleen tijdens een betrekkelijk korten proeftijd te verkrijgen Men wijst om deze vragen bevestigend te kunnen be antwoorden inderdaad op merkwaardige voorbeelden. Zekere Brasaey wiens vader een groot aannemer was, die in onderscheidene landen en werelddeelen met werk lieden van verschillende rassen en nationaliteit spoor wegen heeft aangelegd neeft uit de ervaringen, door zijn vader opgedaan, belangrijke gegevens verzamelden openbaar gemaakten deelt ons het volgende mede De firma Dollfusa te Mühlhausen verminderde den arbeidstijd van 12 op 11 nur en beloofde haar arbeiders de loonen niet te zullen verlagen, indien dezelfde hoe veelheid werk werd geleverd. Na een maand bleek, dat de arbeiders niet alleen in 11 uur hetzelfde werk 36) Zij begaf zich naar boven. Mevr. Harrington had met haar zoon een lang gesprek bij het dessert waarna zij besloot hare dochter alles te vertellen of ten minste zooveel als zij van het geheim zeggen durfde om het huwelijk te voorkomen. Eliott zou als lid der familie alles weten Juist dit moest voorkomen worden. Hij moest op een valsch spoor geleid worden. Na het diner begaf Mevr. Harrington zich dus naar de kamer barer dochter, waar het licht nog niet opgestoken was. „Alice", sprak zij „ik kom eens zeer ernstig met u spreken." „Zeer goedmama. Is het over mijnheer Eliott „Jage moet nooit met bem trouwen." „Waarom niet?" vroeg Alice geraakt. „Ten eersteomdat ik het verbied. Ten tweede omdat het geene partij voor u is. Ten derdeomdat gij ons allen ruïneeren zultals gij het doet." „Ruïneeren moeder Gekheid Er is geld genoeg duizend pond in 't jaarmeen ik. Mynheer Eliott vraagt niet naar geld." „Het zijn familiezakenAlice. Ik verbied je den heer Eliott te ontmoeten." „Ik kan u dit niet beloovenmoeder. Hij heeft mijn woord zonder- reden wil ik dit niet breken." „Veronderstel eens, dat die reden mij in het ongeluk stortte. Veronderstel eens, dat uw huwelijk een geheim aan 't licht deed komen dat openbaring er van mij doodde en uw broeder en uzelve ruïneerde." „Maar wat bedoelt gij dan toch, moeder? Wat hebt gij dan gedaan Ozeg het mij 1" „NeenAlicenu niet. Ik kan en durf niet doch eens zal ik het doenuwe verloving met Eliott zou den sluier oplichtendaarenboven is hij ook on bemiddeld." „Gy vergist u; zijn oom ii ongetrouwd en baronet een oude rijke heerdie aan Lionel zijne bezittingen zal achterlaten." ,,'t Doet er niets toe. Hy mag nooit in onze familie komen. Ik hoop dat gy hem bedanken zult. Alice bespaar uwe moeder die beproeving." Alice was eindelijk overtuigd en schreef haar ver loofde het volgende Waarde Lionel, Mama heeft ten stelligste onze ontmoeting verboden. Zij heeft redenendie ik niet begrijpom ons engagement te verhinderen. Onder deze omstandigheden kan ik u dus niet ontmoeten. Mijne gevoelens hebben echter geene verandering on dergaan geloof mij ik spreek de waarheid. Alles zal eens opgehelderd worden. In dien tusschentijd kan ik u niet ontmoeten, noch schrijven. Het is wel hard voor onsdoch heb geduld ter wille uwer steeds toegenegene Alioe Mackenzie. Toen Lionel dit briefje ontvingna vergeefs den geheelen namiddag gewacht te hebben, gebruikte hij in zijne teleurstelling vreemde woorden ten opzichte van Mevr. Harrington; daarna besloot hij haar schaak-mat te zetten. Zij moest eene reden hebben hem op een afstand te houden. Edward was afwezig en ook hiervoor moest eene reden zijn; juist deze reden nam Lionel Eliott zich voor op te sporen. Er scheen het een of ander geheim in de familie te bestaan. Hij besloot daarom de aauteeke- ningen, waaruit het testament van den ouden heer Har rington opgesteld was na te zien en de berichten der nieuws bladen nog eens na te slaan. Hy zou de borden bij Mevr. Harrington verhangen 1 Aan Alice scheef hij aldus L i e°v e Alice. Niets zal ons scheidendat is zeker. Gij hebt uw woord aan mij gegeven waardoor ik totdat gij het vrijwillig weder terugneemtge bonden ben. Wanhoop dus niet. Ik zal de oorzaak hadden gedaan als vroeger in 12 uurmaar nog 5 percent meer. Men zou hier willen vragen bleef de uitkomst ook later, na de eerste maand, even gunstig? Bij den aanleg van den spoorweg van Parijs naar Rouaan werkten Fransche en Engelsche arbeidersde eerste 's zomers van 's morgens 5 tot 's avonds 7 uur de laatste van 's morgens 6 uur tot 's avonds half zes, en toch maakten de Engelschen per dag meer af dan de Franschen. De firma Bausöme en Sims in Engeland moest in 1872 haar werkuren verminderen van 581 per week dus met 7 a 8 percent. De arbeiders werkten op stukloon men vreesde nu dat zij minder zouden verdienen maar het tegendeel bleek de stoomkracht moest met 12 a 15 percent worden verhoogd en de productie per uur berekend was met 7 a 8 percent vermeerderd. In het zuiden van Wales werken de mijnwerkers 12 uur daags, iu het noorden van Engeland slechts 7 uur, en toeh komen de steenkolen in Wales 25 percent duurder te staan dan in Northumberland. Michel Chevalier wijst op de ervaring van een fa brikant te Wesseling, die zijn dagelijksche werkuren ter wille van zijn werklieden met een half uur ver minderd had en tot zijn verbazing bevond dat hij om streeks 4> percent meer productie verkreeg. In Rusland werkt de boerenarbeider van 's morgens 2 uur tot 's avonds 9 uurmet een rusttijd van 2 a 3 uur. Toch wordt verzekerddat de Engelsche boerenarbeiderdie gemiddeld 10 uur daags werkt niet minder afdoet dan de Russische. Bij den bouw van een spoorweg in Erensdal (En geland) moest buitengewone spoed gemaakt worden met het station te Atherstone. Daarom werd er gewerkt met twee ploegen die elk 8 uur achtereen arbeidden, en het bleek dat er in die 8 nur meei werd afgedaan dan anders in 10 uur. Hoe bemoedigend deze voorbeelden ook mogen klinken, meent de heer Heldt echter niet te mogen verwachten, dat de ervaring hier te lande in allo vakkeu even gunstig zou zijn. Wel in sommige, maar niet in alle beroepen zou zijns inziens bij voorbeeld voor een werk dag van 10 uur evenveel betaald kunnen worden als voor een werkdag van 12 uur. Hij durft niet aannemen, dat de werklieden in alle ambachten, om bij het voor beeld te blijvenonmiddellijk door ontwikkeling van grooteren ijver dagelijks met twee uur minder zouden kunnen volstaan om dezelfde hoeveelheid werk af te doen. Is dat niet het geval, <lan zouden in een aantal vakkenvooral in de bedrijven die niet dienen om iu dagelijksche behoeften te voorzien, maar om zaken van genot of weelde voort te brengende loonen moeten dalen, of de ondernemingen moeten worden opgegeven. Daarom beveelt hij den werklieden groote omzichtigheid aan en komt hem een geleidelijke overgang vau een te langen werkdag, waar die bestaat, tot een korteren der vijandelijkheid uwer moeder opsporen en haar over winnen. Morgen vertrek ik van hier. Vaarwel dus voor heden. Ik gevoel mij zeer treurig en eenzaam zon der u doch eens zullen er gelukkige dagen voor ons aanbreken. Vaarwel 1 Uw u innig liefhebbende Lionel. Op het oogenblikdat deze brief Miss Mackenzie bereikte, had de jonkman Wey bridge verlaten en de eerste stappen gedaan voor het ontdekken van Mevr. Harrington's geheim, HOOFDSTUK XXXIII. De machine komt in beweging. De ex-rechercheur Butler had volkomen gelijk. Het was inderdaad een leelijk geval. John Harrington was verdronken, zeiden de passagiers, terwijl hij poogde te ontvluchten. Zijn medeplichtige was stervende en had alles bekend. Daarna was het gebleken, dat men Harrington valscb verdacht had, dus waren de kapitein, de stuurman en de dokter zedelijk verantwoordelijk voor zijn dood. De Tasmania bleef twee dagen in Port Adelaide en vervolgde daarna haren weg naar Melbourne tegen den zuidelijken bries in. Dezelfde zuid-oostenwinddie de Koningin Anna had doen vergaanoverviel ook het groolere schip; ook hier sloegen de golven over het dek. „Dat gaat zoo niet", sprak de kapitein. Wij zullen eene week noodig hebben om Port Philip te bereiken als wij het ooit bereiken", mompelde hy. Het schip rolde en dook voortdurend met den voor steven in de ontzaggelijke watermassa sdie bij den kouden eu hevigen wind de wachthebbende manschappen op dek deden verstijven van boude. Kapitein I uller hield de boot echter met den steven in den wind en stoomde met volle kracht tegen den storm op. Eindelijk bedaarde de wind, schijnbaar moede door den geboden weerstand en vervolgde de Tasmania veilig haren koers, ofschoon niet zonder sporen van de aanvallen die zy had moeten verduren. Wordt vervolgd

Alkmaarsche Courant | 1886 | | pagina 1