No. 110*. Acht en tachtigste Jaargang. 1886. TWE3E3DB BIjAD, ZONDAG 12 SEPTEMBER. (fleetest (Öebeeite. Ü&niisniAtfb CaUUrlei. AIKMAARSCHE COURANT BRANDKRANEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis, dat de slangen met toebehooren, ten einde van de brandkranen der waterleiding bij brand gebruik te kunnen makengeplaatst zijn a. op het Heiligland in de staldeur van liet perceel No. 24 van de wed. J. E. Clausing, zijnde de sleutel van liet, kastje geborgen achter de voordeur in den gang van dat perceel bewoond door de wed. J. E. Clausing; b in de Boekenlaan aan het huis wijk E No. 216, bewoond door C. Zuurbier, zijnde de sleutel van het kastje geborgen in het perceel wijk E No. 142, bewoond door J. Balder; e. op Scharloo aan het perceel wijk E No. 392, bewoond door S. Pos zijnde de sleutel geborgen achter de voordeur in den winkel van dat perceel; d. in het burgerweeshuis e. op het politie-bureau A in het wachthuis aan de Vischmarkt, waarvan de sleutel bij dag berust bij de wed. P. J. Kuneman. Zij deelen verder mededat de sleutels zoodanig gemaakt zijn dat zij op alle sloten passen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 7 Sent. 1886. Ue Secretaris, NU HOUT VAN DER VEEN. DUITSCHLAND. De Keizer is in den avond van den 8 naar Baden gegaan alwaar den 9 de 60 ver jaardag van den Groothertog gevierd is. Eerstdaags gaat hij naar Straatsburg om het slot der herfstoefeningen fn het Rijksiand Elzas-Lotharingen bij te wonen, ENGELAND. De Morningpost spoorde den 9 Engeland tot eene krachtdadige staatkunde in het Oosten a n en betoogde de noodzakelijkheid, om Indie op den Balkan en in de Zwarte zee te beschermen. Het vertrek van vorst Alexander uit Sofia stelde het lot van Bulgarije weder in handen der onderteekenaars van het verdrag van Berlijn. De Times vreesde, dat Rusland indien de Sobranja vorst Alexander mocht herkiezen zijne belofte van zich van eene militaire tusschenkomst in Bulgarije te onthouden niet lang zou houden. De Staudard zeidedat op Europa ver plichtingen rusten die het niet verloochenen kan. De hertog en de hertogin van Connaught zijn den 8 naar Indie vertrokken. Hoogerhuis De minister van buiienlandsebe zaken heeft den 9 verklaarddat de wijze waarop vorst Alexander Bulgarije heeft verlaten, zijner waardig is en hij zich daardoor een grooten naam verworven heeft. Het slot van het voorgevallene vormde eene waardige tegenstelling met de schrikwekkende tooneelen bij den aanvang. Ongetwijfeld zullen ten gevolge van de aftreding van den vorst de noodige regelingen ge troffen worden overeenkomstig bet berlijn-che verdrag en de in het begin dezes jaars door de conferentie getroffen schikkingen. Lagerhuis. De onder-minister van buiteniand- sche zaken zeide den 9, dat op de aftreding van vorst Alexander overeenkomstig de grondwettige bepalingen de keus van een vorst door de volksvertegenwoordiging moest volgen bij vrije verkiezing, die bekrachtigd moest, worden door de Porte en met toestemming der mogend heden die het berlijnsche verdrag onderteekenden. Er bestond geen grond om te gelooven, dat de handelwijze van een der mogendheden onvereenigbaar zou zijn met de verplichtingen bij het berlijnsche verdrag opgelegd. FRANKRIJK. De heer Herbette, directeur van kabinet des ministers van buitenlandsche zakenis benoemd tot franseh gezant te Berlijn. Bij de volkstelling op 30 Mei 1.1. waren 127 personen ouder dan 100 jaar. OOSTENRIJ K-HON GARIJ E. Den 6 is op de jaar- lyksche vergadering van duitsebe onderwijzers te Weenen met 191 tegen 164 stemmen verworpen het voorstel tot wederinvoering der lichamelijke tuchtiging op de scholen. RUSLAND. Het Dagblad van St. Petersburg gelooft, dat door het vertrek van vorst Alexander de voor naamste moeilijkheid voor Bulgarije is weggenomen. Dat rijk heeft na de jongste crisis vooral behoefte aan rust en orde zoowel naar buiten als in het land zelf. Rusland denkt er niet aan, om de onafhankelijkheid der buigaren welke Rusland zelf voor hen heeft ge wonnen ook maar eenigszins te verminderen. In een ander artikel zegt dat blad de russische regeering heeft tegenover vorst Alexander geene verplichting op zich kunnen nemen doch haren agent in Bulgarije gelast, aan de bevolkiDg mede te deelen, dat zij bereid is, al hareu invloed aan te wenden om de partijen met el kander te verzoenen da rust te herstellen en de op wettelijke wijze ingestelde regeering te ondersteunen. TURKIJE. De Porte heeft in een schrijven als antwoord op de mededeeling der bulgaarsche regeering medegedeelddat zij hare goedkeuring hecht aan Alexanders vertrek onder bijvoeging dat zeker geene tusschenkomst noodig zal zijnindien Bulgarije en Oost-Rumelië binnen de wettige perken blijven. Zij heeft zich met de andere mogendheden in betrekking gesteldom deze verklaring door alle mogendheden te doen bekrachtigen. BULGARIJE. Vorst Alexander kwam den 8 te Lom Palanka aan. Op 20 mijlen afstand van Sofia nam hij afscheid van eenige vrienden hij besloot zijne toespraak met de woorden „tot weerziensDe heeren Moutkouroff en Guechof keerden naar Sofia terug om het bestuur te voeren gedurende de afwe zigheid der andere ministers. De stoet zette de reis voort, begeleid door een peieton ruiterij. De bevolking der dorpen die men doortrok liep uit om den vorst toe te juichen. Kin deren brachten hem bloemruikers. Bij zijne aankomst te Lom Palankawerd hij door de overheideene compagnie van het regiment van Widdin en eene tal rijke volksmenigte opgewacht. Hij sprak de troepen toe, dankte hen voor hunne toewijding aan bet vader land en zeide, dat hij bulgaar zou blijven en steeds bereid zou worden bevonden om Bulgarije zoo noodig te verdedigen. Om 2 uur ging de vorst scheep. Den 9 kwam hij te Turn-Severin aanvan waar hij per trein naar Weenen vertrok. Bij besluit van den 6 is het regiment infanterie en dat der artilleriedie bij den aanslag op den vorst den 21 Augs. betrokken waren ontbonden verklaard en zijn de Kadetien der militaire school bij verschillende regimenten ingedeeld geworden. De opening der Sobranja (wetgevende vergadering) is tot den 13 uit gesteld daar de ministers eerst den 10 van hun uit geleide van den Vorst te Sofia terug kwamen. De russische diplomatieke agent te Sofia bezocht den 9 zijne buitenlandsche ambtgenooten en zeide hun, dat hij ter voorkoming van alle onjuiste uitleggingen van Vorst Alexanders proclamatie, er prijs op stelde te ver klaren dat het Ruslands bedoeling niet kon geweest zijn, om met den Vorst in onderhandeling te treden over de voorwaarden voor zijne aftreding. Meende de Vorst gemaehtigd te zijn om te spreken, gelijk hij deed, dan was dit waarschijnlijk het gevolg hiervan dat hij zich de belanglooze bedoelingen herinnerde, die Rusland altijd jegens Bulgarije aan den dag gelegd had. gevoelig zijn voor gas. Maken wij met ingenomenheid van dit artikel gewagwij kunnen niet nalaten den wenseh uit te sprekendat ook eens gedacht moge worden aan de beplanting der wegen in Alkmaar's omstreken. Zou een rijtoer of eene wandeling in de polders Schermeer en Heer Hugowaard niet veel aangenamer zijn, wanneer de hoofdwegen beplant waren op de wijze, als in den polder Beemster het geval is? Yoidoeljde regel boomen, voor weinig jaren geplant langs den Kanaalweg tus- schen de Friesche draaibrug en de Vlotbrug niet? Laat men slechts een aanvang maken laat Alkmaar's ge meentebestuur den Munnikenweg onder Oudorp eens met boomen beplanten, wie weet, of dit niet de oogen van menigeen zou openen en of niet wederom de waarheid zou bevestigd worden van het spreekwoord: Een goed voorbeeld doet goed volgen Men schrijft ons uit ZijpeDe rekening dezer gemeente is voorloopig door den gemeenteraad ge sloten als volgtontvangsten f 35058.50%; uitgaven 32640.63%; batig saldo f 2417.87. Tot dekking van verschillende onvoorziene uitgaven voor de dienst van 1886 is van dit batig saldo op eene suppletoire be grooting gebracht f 435. Een voorstel van de commissie tot onderzoek der rekening, om 't abonnement op 2 ex „de Wekker" (het schoolblad dat aan de hoofden der scholen werd ge zonden) op te zeggen werd met op één na algemeene stemmen aangenomen. De aangeboden begrooting voor den jare 1887 be draagt in ontvangsten en uitgaven f 33935.37%. De hoofdelijke omslag is daarop weder even als vorige jaren uitgetrokken op f 8000en het getal opeenten op de personeele belasting op 35. Door het armbestuur is f 6250 en door het bestuur van het weeshuis f 2000 subsidie aangevraagd. Prof. Pekelharing hoogleeraar in de geneeskunde te Utrecht, is beiast met een bijzonder onderzoek voor de regeering naar de berri-berri te Atjeh hij vertrekt in de helft van October daarheen. De begrooting der gemeente Oterleek voor 1887 bedraagt in ontvangst en uitgaaf f 7866.98, waarvan f 4525 voor kosten van onderwijs. De Unie collecte voor de scholen met den bijbel heeft te Broek op Langedijk c. a. f 350 opgebracht. Het Utrechtsch provinciaal en stedelijk dagblad van den 5 bevat een artikel, waarin bij vernieuwing de aandacht van autoriteiten en particulieren, nu de tijd voor het plan ten van boomen weder nadert, gevestigd wordt op het wen- schelijke, dat langs de openbare wegen vrucht- en sier- boomen geplant worden. Onder mededeeling dat bot stedelijk bestuur te IJperen (in Belgie) in navolging van enkele duitsche steden de stadswandelingen met vrnchtboomen heeft doen beplanten, waarvan de oogst jaarlijks bij openbare aanbesteding verkocht wordt, worden als bezwaren tegen die beplanting hier te lande genoemd de vrees voor de baldadigheid der jongens en de roofzucht der meer bejaarden. De schrijver van dat artikel deelt die vrees niet althans niet in die mateals zij bij de autoriteiten en vele parti culieren bestaat. Hij gelooft niet, dat de nederlandscke jongens zooveel baldadiger zijn dan hunne duitsche stamverwanten en er hier meer zaebt tot roof zou wezen dan daarmaar daarenboven heeft de erva ring hier te lande opgedaan reeds geleerd dat bij eenig toezicht, de eigendom van anderen, al heeft deze de verleidelijke eigenschappen eener saprijke vrucht wel degelijk door het publiek wordt geëerbiedigd. Bo vendien wanneer de vruchten aan de boomen tijdig verkocht worden, dan weten de koopers, die doorgaans in de nabijheid wonen wel te zorgen dat hun eigen dom onverlet blijft. Uitvoerig worden de voordeden uiteengezet, welke de eene boomsoort boven de andere heeftnadat de volgende niet onjuiste optnerkiDg is gemaakt Gemakshalve of uitonbekendheid worden overal ongeveer dezelfde soorten geplant, iepen en linden of linden en iepen. Dat veroorzaakt eene eentonigheidwelke vermeden moet worden wil men bij den aanleg van lanenhet publiek dat meer schoonheidsgevoel bezit dan sommigen meenen, daar voor winnen. Van kastan,eboomen wordt beweerd, dat zij het best tegen den invloed van het gas bestand zijnterwijl iepen behooren tot de boomendie erg Ia het jongste nummer van het Bouwkundig Week blad komen eenige beschouwingen voor van een oog getuige zich X. noemende over den brand in het Kurhaus te Scheveningen. Daarin leest men o. a. En vragen wij ons thans af waar ligt de oor zaak dat een gebouw vau 123 50 el lengte, bestaande uit middengebouwtwee zij- eu twee eindvleugels binnen twee en een half uur totaal in de asch is gelegd Hierover zooveel mogelijk licht te verspreidenis de bedoeling van ons schrijven en waarin wij met leed wezen constateeren, dat èn inrichting èn constructie van het gebouw veel te wenschen overlieten. Toen wij 's morgens bij het eerste begin den brand aanschouwdenwaren de vlammen op twee plaatsen te gelijk en verbaasden wij ons dat de vlam van uit deu zijvleugel onmiddelijk in de groote kap was gekomen. Dit had niet kunnen plaats vinden indien de scheids muren hadden doorgeloopen en de kappen van elkander waren gescheiden. Wat blijkt echter? dat de kap over de geheele lengte van 123.50 el open was, en men vau de eene zijde den anderen kant kon zien. Yoor niemand uwer is het dus meer twijfelachtigdat de vlamdie uit de kamer waar de brand ontstond de houten lift welke een hoek der kamer innam aantastteen door dezen lift den zolder bereiktehier in deze tochtige ruimte onmiddelijk over het geheele gebouw was ver spreid en den koepel in lichterlaaie zette. Waren dus de kappen onderling geseheiden geweest door de op gaande scheidsmuren en de deuren van ijzer, de brand had zich slechts tot eon klein deel van het gebouw be perkt en de waarborg voor menschenlevens ware onein dig grooter geweest. Hebben wij thans voldoende aangetoond hoe het mogelijk wasdat dit groote gebouw in weinig tijds op alle plaatsen tegelijk brandde, nu willen wij bewijzen dat de totale vernietiging ware voorkomen indien de constructie steviger en solieder geweest ware. Om dit te doen geven wij de navolgende gegevens. Bijna alle biuneninuren welke niet van af de fun deering zijn opgetrokkenwaren geconstrueerd op hou ten binten en bet meerendeel hiervan waren hooimuren (geconstrueerd van houten rachels met riet). De muren der gangen op de bovenste étage waren opgetrokken van een halven steen en wegens geringe stabiliteit opgemetseld tusschen houten stijlen en leggers. Boven de eetzaal bevonden zich twee en twintig kamers welke allen waren gemaakt van hooimuren geplaatst op houten binten vandaar dan ook dat de zijmurenonmiddellijk toen de houten binten waren verbrand, naar buiten omsloegen. Niet minder dan 41 kamers in het middengebouw alleenwaren gescheiden door houten scheidsmuren staande voor het meerendeel op houten binten. De terrazo-vloeren in de gangen waren gelegd op ge metselde trogwelfjes tusschen houten binten. Zelfs de marmeren hoofdtrap steunde geheel op een houten geraamte terwijl alle andere trappen van hout waren geconstrueerd. Het zal nog maar weinig gebeurd zijn dat van een verbrand gebouw zoo weinig zal overschieten als hier het geval isdaar bijna alle muren aan de zeezijde zijn ingestortweike oorzaak ligt in de geringe onderlinge verbinding met gemetselde muren. Wij kunnen thans aannemen, dat, ware in het ge bouw minder hout geweest, en dit materiaal door steen en ijzer vervangen, de vlammen minder voedsel hadden gehad dan thans in dit houtbosch. De groote schuld heeft men willen werpen op den onvoldoenden toestand der waterleiding wegens de te lage drukking en op de onvolkomene inrichting der brandweerdit alles is zeker te betreuren. Doch wij zijn vast overtuigd dat de best ingerichte brand weer hier weinig meer had kunnen verrichten, en ook het gebouw niet kunnen sparen. Ware deze brand 's nachts ontstaan en had hy een tal van menschenlevens gekostdezelfde paniek had zich in en buiten den lande van allen meester gemaakt. Overal kwaaien na den brand in het R'ngtheater alle mogelijke voorzorgen voor brand in de schouwbur gen en werden wetten gemaakt op de inrichtingen. Wij hopen dat ook deze les tengevolge moge hebben, dat aan de inrichting van hotels en aan hunne samen stelling de meest mogelijke aandacht worde geschonken en de Regeering ook niet zal achterblijven grondig on derzoek in te stellen daar, waar zoovele menschenlevens op het spel stondenen waarin zooveler belangen waren betrokken.

Alkmaarsche Courant | 1886 | | pagina 5