QUUrUt* Bcvichlesi* j&tabö-öcriehtcr*. Een bijzonder correspondent van de Neue Freie Presse, voor deze gelegenheid naar Bulgarije gezonden geeft belangwekkende schilderingen uit de hoofdstad. Oaa- trent de vergaderzaal der Sobrau a schrijft hij „In dit sierlijke luchtige gebouw alzoo woont de achtjarige bulgaarsehe vrijheid, vergaderen de afge vaardigden des volks. Ik zag de zaal ledig, en alleen de couloirs een weinig bezet. Da Sobranje zal eerst op Zaterdag op den Alexandersdag bijeenkomen om den troonsafstand van den vorst medetedeelen en het regent schap te bevestigen. Maar ook zoo ledig en eenzaam biedt het huis des volks in Bulgarije den vreemden bezoeker velerlei belangrijks. De groota zaal is voor het dubbel doel ingerichtom tot nut te zijn van de parlementaire handelingen en van dramatische voorstellingen. Tot nog toe is er slechts eenmaal concert geweest, comedie is er in t geheel nog niet gespeeld althans niet door acteurs. De achtergrond der zaal is met een levenegroot portret van vorst Alexander versierd, waarvan men in alle openbare lokalen in koffiehuizen en vele winkels en tal van copieën aantreft. Het portret is het vojr- werp van groote vereering. In de huizen van voorname familiën zag ik het met bloemen gesierden deze bloemen waren verdord zoodat geen manifestatie we gens de gebeurtenissen der laatste dagen bedoeid kou zijn nu de liefde tot den vorst tot opgewondenheid en geestdrift geworden is zij wezen dus op stille ver eering in den balmen tijd. Onder het portret van den vorst staat de roodflu- weelen zetel met een leeuw in goudhorduursel en een kroon gesierd. Op deze verhooging begaf zich de vorst tot bet plechtig openen der Sobranja. Voor den verhoogden troon staat de bank der mi nisters met rood laken bekleed evenals de tribune de» sprekers daarnaast. De banken voor de afgevaar digden klimmen amphitheatersgewjze open zijn in vakken afgedeeld. Op de galerij vindt men eene af zonderlijke loge voor de diplomaten en eene voor de ministi rsvrouwen de dames hebben zich tot heden niet lang in den glans barer eehtgenooten kunnen koesteren want het minister zijn is in Bulgarije geen handwerk van langen duurvoor enkelen echter heeft het een gouden grond. De fraaie huizen in het m iderno Sofia, meeat villa's in itaiiaanschan renaissancestijl, zijn meest het eigendom van gewezen of tegenwoordige m niiters. Zulk een huis behoort in zekeren zin tot de attributen van den staatsman de ocgeloofelijse slijtage aan ministers komt op die wijze althans aan de verfraaiing der stad ten goede. Terwijl wij in den geest de ledige zaal der bobranja bevo ken en de donderende redevoeringen meenen te vernemen opent zich een der couloirsen voor een oogenblik vertoont zich een kop vol uit .rukking die van den president Stamboeloff Figuren als hij ziet men vaak op de banken der uiterste linkerzijde in den Hongaarschen Bijksdag. Hooge laarzen, een korte grijze rok met tressen een rond; opgetoomde vilten hoed dien de volkshumor in Weenen al' „gulyasreindi" be titelt geven hem geheel het uitzicht van een klein grondbezitter uit Hagdu Szoboszlo. Deze jongeman behoort tot de beste sprekers, de verstandigste en be trouwbaarste politici van Bulgarije. Ziju hart is vervuld van trots op de vrijheid en onal hankelijkbeid van zijn volk, dat thans weder aan zijne leiding is toevertrouwd. Hij deelt het opperbestuur mot EaravelofF en Moet- koeroff. Toen ik den eerstgenoemdeu leider der bul gaarsehe politiek in zijn huis een bezoek brachtwas h.j nauwelijk in vrijheid gesteld. In deze weinige dagen scheen hij twintig jaar ouder geworden. Zijn oog scheen omsluierd, zijne bewegingen waren vermoeid en zijne stem klonk als eene grafstem. In het aangren zende vertrek hadden zich de politieke medestanders verzameld, om over de toekomst te beraadslageu. „Doe mij het genoegen en kom morgen terugdan zulien wij wat praten." Dit was helaas niet meer mogelijk want de politici waren dag en nacht in voortdurende beraadslagingenen met den vorst moest ook ik de stad verlaten. Moetkoeroffhot derde lid van het regentschap vertegenwoordigt er het leger in. Het is een flink dapper soldaat die nu al zijn vernuft daarop zal mos ten richten dat hij de officieren het politiseeren af leert. Dat zal een belangrijk maar moeielijk werk zijn, want al wat de helden van Slivnitza thans uitvoeren is over politiek praten." De Maasbode vertelt van een harer stadgenooten een zeer vermogend man die een vreemd zwak beeft: hij haat de 2%eents-stukken uit alle macht. Te dien einde tracht hij sedert langen tijd deze muntstukjes zooveel hein mogelijk is aan de circulatie te onttrekken. Op het oogenblik moet hij reeds voor ongeveer drie duizend guiden aan deze bronzen munt hebben afge zonderd» Karei Braun protesteert in de Nation tegen de open stelling der lustsloten van Lodewiik II van Beieren voor het publiek. De schrijver beeft zelf de sloten beziehtigd en is van oordeeldat men bij weinig groots en schoons te veel zietkwetsend voor het zedelijk gevoel den goeden smaak en de vaderlandsliefde. Naakte vrouwenbeelden zonder eenige kunstwaarde kinderachtige vodden ais zon maan, sterren, „blauwe grotten" in miniatuur, zeer middelmatige etalaktieten een regenboog, dien men op het eerste gezicht voor een grootbreed ridderordelint houdtschoon men duidelijk niet drie, maar zeven kleuren telt, ziedaar dingendie niet aanspraak mogen maken op onze bewondering Ei overal goud en edelgesteenten als kwam het er slechts op aan zooveel doenlijk kost baarheden opeen te stapelen en naast deze buiten sporige smakelooze weelde weer geheel alledaagsche, onsoliede grondstoffen als bijvoorbeeld in plaats van marmer geverfd gips. Pijnljk wordt men i aogedaan met al dat ijdel geflikker voor de oogen. Maar nog meer in naam der vaderlandsliefde dan in dien van moraliteit en sesthetiek, eischt Braun slui ting der koninklijke lustsloten. Waar men ook den blik wende schrijft hij overal demonstraties ten gunste van het fransche absolutisme, vooral verafgoding van den onvergankeüjken Grand Monarque den Roi- Soleil. Welken indruk moet men ontvangen bij die tallooze huldeblijken aan Lodewijk XIV, den vreemden keerscher die ongetwijfeld de hardnekkigste vijand is geweest van Duitschland en zijn nationale eenheid die Heidelberg verwoestte omdat er beweerd werd dat het schooner was dan Versailles, die een gedenk penning liet slaan, met bet randschrift: Heidelberga deleta. Bex dixit et factum est (Heidelberg verwoest De Koning beval en het is geschied) Een aardige tnrner. Het is bekend, dat jonge dieren dartel kunnen zijn. Jonge honden en katten vermaken ons dikwerf door hun koddig spel. Papegaaien maken niet zelden door hunne dwaze uitvallen de algemeene vroo- lijkheid gaande. Een inwoner van Berlijn deelt mede, hoe ook onze duifjes zich soms weten te amuseeren. Voorbij zijne woning loopen telefoondraden. Tegen het vallen van den avond komt eiken dag eene witte duif aangevlogen en kort zich den tijd met een half uurtje op de bovenste dier draden heen en weder te schommelen. Is het bladstil zoodat de draad zich niet verroert dan brengt het diertje zijn schommel zelve in beweging. Men ziet het bevallige nijgingen maken en met de blanke vleugels klappen tot de draad eindelijk !n schommeling geraakt. Dikwerf ook "•ebraikt hel 'dezen voor rekstok en maakt als een vol leerd turner den reuzenzwaai. (Amstd.) Da volgende anecdote wordt verteld uit het leven van den "veldmaarschalk Von Manteufel. De veld maarschalk was eens aan een diner in een druk ge- sorek gewikkeld met een franschen diplomaat. Het onderwerp was de kunstzin der volken en de Fransch- man beweerde, dat zijn volk te dien opzichte het hoogste stond. Er bestaat nietszoo leelijkof men weet er bij ons' no" wel iets fraais van te maken," zeide bij onder meer °en hierop trok de oude krijgsman een haar uit zijn grijzen, stoppeiigen snorrebaard dat hg den snoever reikte met de woorden: „Laat hieruit iets traais maken: staaf uw beweren door een feit." Een week later werd Von Manteufel uit Parijs een klein doosje toegezonden. De inhoud bleek een sehoone doekspeld te zijD, voorstellende een pruisische adelaar, die in zijn klauwen een stijfgrijs haar nield aan welks uiteinde een paar gouden balletjes hingen. Op het eene stond Elzas en op het andere Lotharingen en op de zitplaats van den adelaar las men in het Franschde woorden „Ge houdt hen slechts bij een haar," Voor do a.s. wereld-tentoonstelling te Parijs (in 18S9) is een groot waarborgkapitaal noodigwaarin de staat deelt, de stad Parijs en overigens particulieren. De vermelding verdient het ongetwijfeld, dat de directeur des grands magasins de Louvre" daarin hee.t deelge nomen voor niet minder dan 400.000 francs, d, i. naar onze munt voor p. m. 190.000. Als een bewijs hoe verschrikkelijk het onweer te Ath (Henegouwen) verleden week heeft gewoed kan tremeSd worden, dat de bosehwachters van graaf D'Oul- 'tremont een half uur na de bui 400 faisanten meer dan 50 hazen en een groote menigte patrijzen in t veld vonden die door den hagel gedood waren. (Landb. Ct.) Donderdag 16 Sept. 's Gravenhage. Het gerechtshof behandelde heden het appel in de zaak tegen Domela Nieuwenhuis, wegens smaad jegens den Koning en beleediging van den com missaris Stork. Er heelt zich het incident voorgedaan, dat eene nieuwe getuige W. Boelens, van Amsterdam verklaarde, de schrijver te zijn van het stuk tegen den Koning. Hij h d het geschreven onder den valsehen, naam W. Janssen en aan Nieuwenhuis gezonden. Deze had in eene correspondentie in Bocht voor Allen de plaatsing er van toegezegd, eene week vóór de komst des Konings. Boelens bleef bij zijne verklaring en bad aileen nietT eerder zich bekend gemaakt, denkende dat het ïoo'h vaart niet zou loopen. Den dag na de ver- oordeeling van Nieuwenhuis heeft hij zie: aan dezen bekend gemaakt. Nieuwenhuis erkende bij de recht bank onwaarheid te hebben gesproken en slechts het stuk te hebben overgeschreven, gelijk alle handschriften voor de drukkerij. Hij loog om niet den onschuldigen drukker voigons onze irrationeels wet te treffen. Mr. de Witt Hamervan Middelburg, pleitte vrijspraak omdat Domela Nieuwenhuis niet de schrijver was. Trouwens al was hij het wel, dan vielen da geïncrimi neerde stukken niet in de termen der strafwet. De advocaat-generaal Byleveld hield de aaukiacht volna da door getuigen gestaafde bekentenis van Nieuwenhuis, in eersten aanleg. Uitspraak as. Donderdag te 1% uur. Berlijn. Heden is de Bijksdag geopend. De ope ningsrede gewaagde alleen van het spaansch handels verdrag, geen woord over de buitenlandache politiek, Straatsburg. Wegens verandering in de temperatuur woonde de Keizer het universiteitsfesst niet bij. Van de 17 jongens, die zich voor bet toelatings examen tot de lessen der Burgeravondschool hadden aangegeven, zijn 1'2 geslaagd: C. Slinger, H. Jacobi J. Dik J. Jonker H. E. Deekens P. Betlem D. Nol, J. Veer, J. v. d. Toorn. J. Brommer, W. Brommer en N. Pieket. Voor de komische voordrachten, behoorende tot de feestelijkheden, alhier te houden bij gelegenheid van den nationalen kolfwedstrijd, heeft de feestcommissie geëngageerd den heer A. de Winter van Breda, velen onzer stadgenooten welbekend. De door burg. en weth. aan den raad ingediende ontwerp-begrooting voor 1887 sluitende in ontvang en uitgaaf op 254.947.18, bevat de volgende bijzon derheden Hoofdstuk I. Restanten f 1896.80% 5784.18 lager dan voor 1886. Hoofdstuk II. Inkomsten van gemeente-eigendommen en bezittingen f 7807.65. Hoofdstuk III afd. I. 40 opcenten op de hoofdsom der belasting op de gebouwde eigendommen 8910 10 opeenten op de ongebouwde 480 en 50 opcenten op het personeel 25610samen f 35010afd. II uitkeering door het rijk in plaats van de 4/5 gedeelten van het personeel f 44827.22%; afd. III f 35000 namelijk hoofdelijke omslag f 30000 hondenbelasting f 1300 belasting op tooneelvertooningen f 200 vergunnings recht drankwet f 3500 afd. IV 55005 te weten leges ter secretarie 350 heffing voor gebruik van gemeentegrond en water 400 tol op den Hoever- schelpweg f 775 begrafenisrechten f 1400 school gelden voor lager onderwijs 8000 en voor de klasse der oude talen 80alle marktgelden wik- en weegloo- nen f 44000. Hoofdstuk IV. Ontvangsten van verschillenden aard f 35085.50, waaronder opbrengst der gemeente-reiniging f 8000, 30 pet. van het rijk in de kosten van het lager onderwijs f 11680.50 en opbrengst der gasfabriek f 15290, namelijk: aflossing f 6000, 3% pc!. van het restant der geldleening, groot f 94000, f 3200 en als saldo 6000. Hoofdstuk V. Buitengewone ontvangsten f 40200, zijnue 40000 voor tijdelijk ter voorziening in het gebrek aan kasgeld op te nemen geld en f 200 opbrengst van verkochte gemeente eigendommen. De uitgaaf bestaat uit Hoofdstuk I. Kosten van huishoudelijk bestuur als voor 1886 14171. Hoofdstuk II. Kosten van invordering der plaatselijke belastingen f 8708.50. Onder den post kosten der waag is begrepen 1039.50 voor het bestraten van het ge deelte van het Waogplein, dat na de slooping der aan gekochte huizen verkregen wordt. Hoofdstuk III. Kosten van onderhoud enz. van gemeente eigendommen. Afd. I jaarwedden f 3600 afd. II onder houd van gebouwen enz. 4970; voor buitengewone wer ken wordt het volgende uitgetrokken; voor het verven van het museum en het herstellen der plafonds 2J4, voor het verven en herstellen der goten van de Viseh- markt 710 voor het vernieuwen van eene goot op de binnenplaats van het stadshuis f 299 voor het verven van een deel der gebouwen van de gemeente reiniging 113; afd. III wegen, straten enz./40o87.70 te weten voor onderhoud van straten en 'pleinen f 6ool, vaa wegen en voetpaden f 5622van wandelplaatsen en plantsoenen f 2941, van bruggen f 2393 van pompen en riolen f 1100, van havens, wallen enz. f lo2o.70, diep- en schoonhouden van havens f 3427, van klonken enz. f 588 en van de begraafplaats f 260 terwijl voer de gemeente reiniging f 16200 wordt uitgetrokken. De volgende bruggen worden ter herstelling voor gedragen Zes wielen f 31; ophaalbrug bij de ijzergieterij 73; ophaalbrug Voormeer over de Sehelphaven 483; Uraai- brug Turfmarkt f 409; brug Verdronkenoord bij de St. Annastraat f 119 ophaalbrug Kanaaikaae f 191; brug Singel over de Bleekersloot f 536; booge 6^8 bij de Zes wielen ƒ30; Steeneubrug bij de Kapelsteeg f H. Yoor de herstelling van den wal aan de Sandorsbuurt, oostzijde wordt 1125.70 en voor de uitdieping der Turfmarkt en een deel de. Oudegracht 2927 geraamd; afd. IV lasten f 420. Hoofdstuk IV. Kosten der openbare veiligheid en brand weer f 17510 50 afd. I jaarwedden f 9432 50 afd. 11 andere kosten f 8078, waaronder straatverlichting ƒ41011 en schutterij f 2414. Hoofdstuk V. Kosten der plaatselijke gezoniheidspo- litie f 370. Hoofdstuk VI. Onderwijs. Afd. I lager 45191.50 waaronder jaarwedden personeel f 37250 t onderhoud scholen en woningen f G49 vnur en l chfc f 2100, leerboeken en leermiddelen 1500 onderhoud van schooimeubelen 1232.50muziekschool 500. Dit hoofdstuk moet nog met f 750 verminderd worden, daar da raad na het opmaken der begroeting de subsidie ten behoeve van den cursus voor de hoofdakte inge trokken heeft. Afd. II. Oude talen 1827.50, middel baar onderwijs 2625. Hoofdstuk VII. Armwezen f 15830 waaronder: beiooning geneeskundigen enz. 2025 stads-apotheed 2525, krankzinnigen 2940, burgerlijk armbestuur 6540 gasthuis f 1400 en ter beschikking van burg. en we h. 300. Hoofdstuk VIII. Renten en aflossingen 74575, waar onder 40000 ter aflossing der tijdelijk op te nemen gelden, f 12575 voor rente en f 22000 vojr aflossing. Hoofdstuk IX. Pensioenen en wachtgelden 1175. Hoofdstuk X. Verschillende uitgaven, 1200 aan de her-v. ke. k vaste uitkeering voor vroeger genoten be- s afenisrechten 2500 muziekkorps 650 brandver- zékeriugkosten100 toelage kamer van koophandel en 500 kosten van het museum. Hoofdstuk XI. Buitengewone uitgaven f 9650, waar onder f 6000 aan de concessionarissen dor duinwa er- leiding voor den voeleenden waarborg 3600 voor wederinkoop van indertijd verkochte inschrijving op

Alkmaarsche Courant | 1886 | | pagina 3