JStabg-flericfttew. Internationale Kolfwedstrijd. 1 de vraagof men straffeloos tot inkrimping kan over- gaanredelijkerwijs niet is te beantwoorden. „De bestaande toestand zegt hij kan zóó zijn dat daarin zonder groot gevaar verbetering te brengen is maar ook van dien aard, dat elke verandering roekeloos wezen zou." Men bedenke toch dat de wetgever wel kan bepalener mag in dit of dat bedrijf dagelijks niet langer gewerkt worden dan zooveel of zooveel uur; maar nieter moet voor ieder uur zoovee! loon betaald wordenook niet de fabrikanten en werkbazen moeten zorgen dat er altijd voldoend werk is, en mogen het werk nooit staken ot laten stilstaan, ook al zouden zij met verlies werken. Om voor ons land eenigerlei beslissing te kunnen nemen ontbreekt ook naar het oordeel van den heer Kerdijk voldoende kennis van den toestand. Hij vraagt: „Welke zijn thans te onzent de grenzen van den gebruikelijken werkdag Heerscht er dienaangaande groot verschil in de onderscheiden deelen des landsin de uiteenloopende takken van bedrijf? Rechtvaardigt de vergelijking met andere landen het vermoedendat zonder al te bedenkelijken schok voor de vaderlandsehe nijverheid haar vrijheid van beweging kan worden aan banden gelegd Zoo ja tot hoe forschen of hoe bedachtzamen stap op den aangewezen weg zal men terstond besluiten mogen of aanvankelijk zich moeten bepalen? Dient de staats inmenging tot de grootinduslr'e te worden beperkt, of de voor Nederland zooveel belangrijker ambachtsnij verheid mede te omvatten Zal elke poging in de richting van dit laatste niet ijdel blijken en der onge naakbare huisindustrie ten goede komen Deze vragen eisehen beantwoordingen toch wie mijner landge- nooten is vermetel genoeg om voetstoots en naar eisch zich daartoe bij machte te verklaren Met het eindoordeel van den heer Kerdijk stemmen wij dan ook volkomen in „Het vereisohte licht kan slechts ontstoken worden door een veelomvattend on derzoek, en zoolang dit niet beeft plaats gehad, moet het vraagstuk onrijp worden geacht voor een bevredi gende oplossing." Tot dat veelomvattend onderzoek nu zal ook het onlangs ingediend voorstel tot het houden eener parlementaire enquête kunnen leiden. De gemeenteraad van Franeker heeft den gasprijs met 1 October a.s. verlaagd met f 0.02 per kub. el en alzoo gesteld op 0.10. Den 16 is te Haarlem eene commissie tot aankoop van paarden voor het leger aangekomen, bestaande uit de heeren H. H. J. baron van Haersolte van den Doorn, luit. kol., jhr. W. A. Gevers Deijnoot, kapitein en J. Lameris, paardenarts le kl,, om voor dat doel een bezoek te brengen aan Haarlemmermeer en andere om Haarlem gelegen dorpen. A. J, Belderok heeft den 17 cassatie aangeteekend van het tegen hem gewezen arrest van het gerechtshof te Amsterdam. De Amsterdammer deelt mede dat het bericht omtrent het verdrinken van een man en vier kinderen in eene zinkende schuitdoor dat blad het eerst mede gedeeld gebleken is onjuist te zijn. Wel is eene oude 4jalk gezonken, maar er was niemand aan boord. De landbouwtentoonstelling te Gorkam is, behalve door de leden der maatschappijdoor ruim 10000 personen bezocht. De vereeniging Burgerplicht te Sneek heeft tot voorloopig kandidaat voor lid der 2e Kamer gesteld nadat gebleken was, dat de heer jhr. mr. J. Roëll de kandidatuur niet zon aanvaarden den hear mr. W. Tborbecke met 20 st. tegen 17 op den heer mr. C. J. Sickeszlid der le Kamer. De vijfde aflevering van het Tijdschrift voor Geschie denis, onder redactie van A. M. Kollewijn Nz., bevat het navolgende De meeningen van Willem van Oranje omtrent den •godsdienstdoor prof. dr. P. J. Blok. De partijen in de nationale conventie van den val der Girondijnen Reinwald trok een vroolijk gezicht. „Dat doet mij zeer veel genoegen Ik dacht reeds dat die man mij zou kunnen helpen, maar nu gij mij dit zegt, is hij de rechte Mevrouw v. Ingermann begreep zijne woorden niet. „Gij handelt toch niet in schilderijen Hij glimlachte. „Wat ik u bidden magvraag mij nog niets. Als het geschied is, zal het wel ter sprake komen. Gij vergunt mij, dat ik uwen man even ga begroeten „Ginds in dien hoek", antwoordde zij, „staat hij juist met Goldbaum's beide dochters te praten. De meisjes zijn aangenamer van karakter dan de vader. Als hij eens wist", voegde zij er zaeht bij, „dat ik hem slechts om zijne kinderen uitnoodig." Zij legde den vinger op haren mond, Reinwald maakte eene buiging en schreed op den bedoelden hoek toe, zonder te vermoeden, dat hij daar reeds het onderwerp van het gesprek uitmaakte. Elvira v. Goldbaum de oudste der beide zusters had hem namelijk reeds in het oog gekregen, toen hij met mevrouw v. Ingermann in gesprek was en den staats raad gevraagd wie die jonge man was. „Een jong collega van mij", gaf de deftige oude heer vriendelijk ten antwoord. „Uit Dorpat „NeenFraulein Elvira hij wil zich aan de uni versiteit alhier als privaat-docent vestigen het duurt evenwel niet lang of men benoemt hem tot professor hij doet thans reeds in de chirurgie van zich spreken en gaat ongetwijfeld eene schoone toekomst tegemoet. Meer kan ik u niet zeggen, daar komt hij 1" Reinwald kwam bij het groepjede heer v. Ingermann verwel komde hem met een hartelyken handdruk en stelde hem aan de beide zusters voor. De dokter wendde zich tot de jongste der beide dames. „Ik heb reeds het genoegen mejuffrouw u in beeld te kennen." „Mij vroeg Luitgard verbaasd. „Hoe zoo „Uw portret wordt uitstekend tot den val van Robespierradoor A. de Priester. De Christenvervolging onder Nero, door dr. D. Burger. De gebeurtenissen in Bulgarije 1885, door L. Wicbers. Ieriand onder Engelands heerschappij door A. M. Kollewjjn Nz. Mededeeling. Gerrit Paape en zijn tijddoor dr. I. A Kronenberg. De uitslag der den 16 te Gorinchem bij gelegen heid der tentoonstelling van de Holl. Maatschappij0van Landbouw gehouden verloting ia als volgt Loterij- Prijs- Nummer. nummer. VOORWERP 111 4 Twee Emmers met koperen beslag. 117 31 Een Tiibury-borsttuig. 184 41 Een Rijtuigwip. 522 35 Een roteerende Karn. 742 17 Een Paardedek. 830 30 Een span W'agentuigen. 917 15 Een Paardedek. 1042 23 Een Traptevens Stoel, 1074 12 Een Sehapenschaar. 1089 21 Een Filtreer. 1188 10 Een Zeiaenscherper. 1295 18 Een Qooimes. 1312 22 Een Ladder. 1401 36 Een Bietensnijmachine van Hunt. 1663 28 Een Tuinbank. 2342 16 Een Schaal. 2425 14 Een Maatemmer. 2490 3 Een Paardedeken. 2492 37 Drieseharigo Ploeg van Sack. 2588 9 Een Paardedek. 2668 7 Een Hooigraaf. 2699 2 Twee Emmers. 2944 25 Een rieten Stoel. 3077 24 Een Ladder. 3127 13 Een Paardedek. 3221 38 Een Gareeltuig voor één paard. 3230 26 Een Tuinbank. 3242 29 Een Stroosnijmachine. 3666 19 Een Paardedek. 3678 40 Een Marshall Stoomdorschmaehine ge heel compleet met Locomobile van zes paardekrachten. 3709 1 Een Kaaskuip. 3793 11 Een Paardedek. 8878 39 Een tienrijige Zaaimachias van Smvth „Nonpareil". 4208 34 Een Schommelkarn. 4288 27 Een rieten Stoel. 4327 20 Een Werkmand. 4349 33 Een Gardner Bietensnijmachine. 4413 6 Een Familieschaal. 4803 32 Een Boterkneder. 4875 8 Een Sehaal. 4883 5 Een Weiton. In de vergadering van den 15 heeft de Floralia- eommissie besloten ofschoon hare werkzaamheden dit jaar geëindigd zijn permanent te blijven omb'y'al- dien er het volgende jaar geene tentoonstelling mocht gehouden worden te overwegen hoe men op andere minder kostbare wijze het aangevangen werk zal kun nen voortzetten. Belangstellenden verwijst zij naar achterstaande advertentie betreffende den staat der geldmiddelen. Ten slotte wenscht zij aan houders van stekplantea nog den welgemeenden raad te geven, de planten met het aanbreken van den winter goed tegen de koude te beschermen en zoo mogelijk te trachten ze den winter over te houden. Geeft men hieraan gehoor dan hoopt zji nog eens in staat te wezen bij eene volgende tentoonstellingeene collectie overge houden stekplanten ter bezichtiging te kunnen stellen, die schoone bewijzen zullen zijn der groots zorg en liefde, welke velen van Alkmaar» inwoners voortdurend aan hunne planten ten beste geven. Ingezonden Dezen winter zullen, bij genoegzame deelneming, door de Nieuwe Rotterdamsche Sohouwburgmaatschappij, Nu deelde ook Elvira de verwondering barer zuster „Luitgarde portret Maar zij laat er in 't geheel geen maken." „Dan moet gij", vervolgde Reinwald, 't woord weder tot de tweede richtende, „eene dubbelgangster hebben of hij zweeg. „Nu? of vroeg Luitgard met belangstelling. Hij lachte „Of de schilder op wiens doek ik uw beeld geloof gezien te hebben schildert u uit 't ge heugen want de gelijkenis is te grootom toevallig te wezen." „Wij zijD echter in 't geheel niet bekend met schil ders", viel Elvira in. „Van wien spreekt gij „Naar hetgeen ik thans hoor", antwoordde Reinwald, „mag ik dien naam niet noemen want het is mij nu tamelijk zeker, dat hij het portret van mojuflrouw uwe zuster geheel uit 't hoofd schildert. Hij heeft", sprak hij tot Luitgard, „u ergens, misschien slechts op straat gezien en de indruk uwer gelaatstrekken is uit zijn geheugen niet verdwenen. Hierdoor verklaar ik mij nu ook waarom hij het portret zoo geheimzinnig be handelt dadelijk het grauw-linnen dekkleed er over werpt als een vreemde het bezien wilmet de veront schuldiging dat het nog niet af is." „Zoo, dat is werkelijk interessant I" merkte de staatsraad vroolijk op. „De kleine Luitgard het ideaal van een kunstenaar Het meisje bloosde even en sprak verlegen „Mijn heer de dokter zal zich vergissen." „Dat zal ik spoedig vernemen", sprak Reinwald, „als ik mijn vriend eens recht op den man af mijne mee ning zeg." „Dag Kathinka riep Luitgard snel om zich van de zaak af te maken en ijlde op eene vriendin van gelijken leeftijd toedie zeer van pas aan den arm eener bejaarde dame binnentrad. In hare plaats vervolgde hare zuster nu het onderwerp. „Dus een uwer vrienden dokter „Ja", verzekerde Reinwald „maar verder moogt gij onder directie van Alex. Faassenvier voorstellingen worden gegeven in het lokaal Harmonie alhier eene in ieder der maanden October, November, Januari en Februari. Do directie zal daartoe eene keuze doen uit een repertoire van de nieuwste duitsche blijspelen boeiende fransche drama's en hollandsche operettes terwijl zij in de inteekenlijst, die de volgende week den ingezetenen zal worden aangeboden toezegt, aan de uitvoeringmonteering en mise-en-scène de meeste zorg te zullen besteden en daarbij het dringende ver zoek voegtom achter de namen het verlangde getal kaarten in te vullen. Dit laatste is bepaald noodig ten einde te kunnen beoordeelen of men de voorstel lingen al dan niet zal doen doorgaan. In den avond van den 17 is D. v. D., alhier rijdende met een wagen met stroo, op den Huigendijk aangerand door 3 personen gaande naar Heer Hugo- waard die hem vrij ernstig mishandelden en hem zijn geld ontroofden. De politie doet ijverig onderzoek, an den 11 tot en met den 16 September zijn aan de bad- en zweminrichting genomen 10 binnen baden 184 buitenbaden en 107 door onvermogenden. Totaal 301. Zondag den 19 Sept., 's namiddags 1% uur, zul len in den Stads Hout, door het Stedelijk Muziekkorps de volgende stukken wordeu uitgevoerd 1. Marsch, „die Harmonie", v. A. Grentzius; 2. „Ce cilia", ouverture de concert v. J. Paque 3. „Pauline", polca de concert pour cornet a pistons v. J. Christoph'e; 4. Grand potpourri de l'opéra „La dame blanche" van Boieldieu5. „Herzliebchen mein am Rebenbaeh", militaire marsch v. Lara6a. „G uss aus der Ferne', intermezzo v. Joh. Verhulsti. „Jagerchor", allegro a la chasse v. M. Carl7. „Eine Concert-Reise", hu- moristisohes Tongemalde v. A. Reckling; 8. „Brüder, lus tig", galop v. Kühner. Aan dezen den 20 en 21 alhier, ten huize van den heer T. Harp te houden wedstrijd zullen 119 per sonen deelnemen een buitengewoon hoog cijfer voor zeker dat wel bewijstdat het kolfspel hier te lande druk beoefend wordt. De zaal is voor deze gelegen heid met groen, vlaggen en schilden versierd, de laatste beschilderd met de wapens der verschillende steden vanwaar vereenigingen aan den wedstrijd deelnemen terwijl daarboven de namen der deelnemende sociëtei ten geplaatst zijn. Voor hen, die niet aan den wedstrijd deelnemen bestaat gelegenheid tot bijwoning daarvan tegen betaling van 50 cent per dag. Evenzoo wordt a 50 cent introductie verleend tot de feestelijkheden, den 21des avonds te 8 uur aanvangende in het locaal Harmonie te houdenwaartoe dienzelfden dagdes morgens tusschen 10 en 12 en des avonds tusschen 6% en 7% uur kaarten aa s bedoeld lokaal verkrijgbaar zijc. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 16 Sept. Johannes Martin us Eranciscus Stork, wednr. van Marijtje Reis, te Amsterdam, en Alida Johanna Wijdeman, te Alkmaar. Hendrik Meijer, te Heiioo, en Catharina Johanna Leyding, alhier. Johannes Zuurbier te Heiioo, en Maartje Welboren alhier. GEBOREN. 16 Sept. Pieter Mart.inus en Erederik GerardusZs. van Ere- derik van der Kamp en Grietje Hartland. 17 Augustinus Bernardus Marie, Z. van Petrus Antonius Eranciscus Schouten en Bernardina Johanna Eiisa Hilkmann. OVERLEDEN. 10 Sept. Pieter Visser, 67 j. 17 CornelisZ. van Albertus Vos en Niesje van de Velde4 w. VEILING VAN V A S T E G O E DE R E N. 16 September. Door den Notaris H. J. DE LANGE. 1. Huis, Voormeer, B 1115a, ,01,32. Str. G. Baasf 2685, 2. Huis, Zeglis E 405, ,95. Str. G. J. Cromwell 1030, (Afslag 23 September.) niet vragen; ik vind het niet wenschelijk misschien e8n verrader der heiligste gevoelens te worden. Overigens" vervolgde hij, gebruik makende van hetgeen hij van de gastvrouw gehoord had„beweert gij geene schilders te kennenmaar hoe is dat mogelijk Na de laatste schilderijententoonstelling heb ik toch gehoord, dat mijn heer uw vader de duurste stukken aangekocht had." Elvira haalde een weinig de schouders op, „Ja, dat doet papa welhij heeft reeds eene geheele galerij verzameld." Hier zweeg zij; het scheen echter alsof zij er nog iets bijvoegen wilde, dat zij aarzelde te zeggen. De staatsraad scheen het te raden „Maar uw papa doet slechts zaken met die heeren schilders?" „Dit spijt ons, meisjes, menigmaal", bekende zij zonder de oogen op te slaan. „Ik geef u volkomen gelijkElvira", vervolgde Ingermann„hij moest werkelijkals hij gasten bij zich ontvangt meer acht geven op de behoeften van uwen geestjonge geleerden en kunstenaars aan trekken „Nietwaar riep zij opgewekt uit hem aanziende. „Die eeuwige landheeren eu officieren Zeg u het hem toeh eensbeste heer staatsraad; papa geeft veel om uwe woorden." Reinwald luisterde met stil genoegen; de wijze, waarop de jonge dame zich voordeedbeviel hem ten zeerste. Nog voordat de oude heer het meisje de vervulling van haar verzoek beloven kon, stond zijne vrouw naast hem en sprak de hand op zyn schouder leggende „Man, ons gezelschap is voltallig, daarom wenschte ik gaarne dat de engagementen voor tafel plaats hadden. In dien tusschentyd zyn ook de partijtjes uitgespeeld." De staatsraad stemde volkomen met haar in. Rein wald maakte eene lichte buiging tegen Elvira, „Mag ik de eer hebbenmejuffrouw Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1886 | | pagina 2