No. 113*. Acht en tachtigste Jaargang. 1886. PATENTEN. ZONDAG 19 SEPTEMBER. afficitd ©ebeeïle. het IJkkantoor alhier, De VOLJAARSPATENTENdienst 1886/87, voor de gemeenten Alkmaar AkerslootAssendelft Bergen BeverwijkBroek op Langedijk Castri- cum Egmond-binnen Egmond aan Zee Heems kerk Heer Hugowaard, lleiloo, Hensbroek, Hoog woud, Koedijk, Limmen, Noordscliarwoude ObdamOterleek, Oudorp, Schermerhorn, Schoorl, St. PancrasSpanbroek UitgeestUrsem, Velsen, Wijk aan Zee en DuinZuid- en Noordscbermer en Znidscharwoude kunnen van 17 September tot en met 3 October a.s., van des morgens 9—2 uren, afgehaald worden'ter secretarie dezer gemeente. Bnittnlanb. Jdumenlaut». AIKMAARSCHE COURANT. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR brengt ter kennis van belanghebbendendat in verband met een aan den heer ijker, chef van dienst, ver leend verlof, op Woensdag 22 September a.s. voor het publiek GESLOTEN zal zijn. Alkmaar, De Burgemeester voornoemd 17 Sept. 1886. A. MACLA1NE PONT. Lijst van brieven, waarvan de geadresseerden onbekend zijn, verzonden gedurende de 2e helft der maand Juli 1886: C. van BuurenP. MesenlaanAmsterdamH. Breems Haarlem; Tb. Ooverdijk, Hoorn; mej. H. van Soest, Zijpe. Van het hulpkantoor Zuidscharwoude: mej. A. de RuiterUtrecht. Briefkaart: wed. P. Olij Brieven. Verzonden geweest naar: Duitschland: Mad. Douair. Velius BaertBentheim Peter ChristiaansElberfeld. DUITSCHLAND. De bondsraad heeft het voorstel van Pruisen tot verlenging van den kleinen staat van beleg voor Berlijn en omstreken bekrachtigd. Wegens hunne verdiensten ten aanzien van de ju bileums-tentoonstelling van kunstwerken heeft de Kei zer aan den schilder Mesdag te 's Gravenhage en den architect Cuypers te Amsterdam de kleine gouden medalje vereerd. R, ij k s d a g. Den 16 is met 177 van 218 stemmen de heer von Wedell tot eersten voorzitter gekozen; 41 biljetten waren niet ingevuld. Hoofdelijke stemming was noodig geworden doordat de sociaal-demokraten zich verzetten tegen een voorstel van den heer Wind- horst j om den heer von Wedell krachtens de gewoonte bij acclamatie te herkiezen, daar die heer als regeerings- president een besluit tot verbanning van een sociaal- demokraat uit Maagdenburg onderteekend bad. Elzas -Loth aeinobn. De kroonprins woonde den 16, in de plaats des Keizers om de sterke afwisseling der weersgesteldheid afwezig, het feest der Universiteit te Straatsburg bij. Hij antwoordde op de rede van den rector, dat ook dit feest een aansporing was om op den weg van vooruitgang voort te stryden, maar zich tevens voor overdrijving te hoeden. Deze universiteit had een bijzonder doel na te jagen namelijk om vóór alles tot vredelievendheid mede te werken. Hij besloot zijne rede met de beste wenschen te uiten voor de universiteit. ENGELAND. De Standard Engeland's verhouding ten opzichte van het oostersche vraagstuk besprekende, betoogtdatnu Oostenrijk weifelt en de Sultan van Turkije gehoor geeft aan Rusland's raad Engeland toch niet het denkbeeld, Turkije te verdedigen en Rus land uit Konstantinopel te weren moet laten varen. Engeland zon Konstantinopel kunnen verwoesten maar toch is het zeer onwaarschijnlijkdat de engel- schen alleen met Turkije's hulp de russen kunnen beletten daar binnen te rukken. In de tegenwoordige omstandigheden handelt Engeland het verstandigst door waakzaam te blijvengeduld te oefenen en geen overijlde stappen te doen. Lagerhuis. Den 17 heeft de heer Churchill kanselier der schatkist verklaard, dat de heer Wolff met Moekhtar-pacha bezig is aan de algemeene her vorming van bet egyptisch bestuur. De gewichtige voorstellen door den engelschen gevolmachtigde daar over reeds ingezonden zijn thans bij de regeering in overweging. Er bestaat geen voornemen den heer Wolff terug te roepen voordat hij met zijne taak ge reed isde groote geschiktheid van dien staatsman heeft er reeds veel toe bijgedragenom de britsche en egyptiscae belangen met elkander in overeenstem ming te brengen en te bevorderen. De onderminister van buitenlandsche zaken zeide, dat het gerucht betreffende Engelands voornemen tot het oprichten van een kolenstation op Thasos en het bezetten van verschillende eilanden in de nabijheid der Dardanellen slechts een verzinsel was. Bij de beraadslaging over de posten voor den diplo- matieken dienst uitgetrokken, zeide de minister, dat het ondoelmatig en onvaderlandslievend zou zijn om een spoedig einde van den egyptischen veldtocht te beloven. Niemand toch kan wenschen, dat Egypte worde ver laten, voordat de hervormingenwelke reeds zulke goede vruchten hebben gedragen, zijn voltooid. Vooral ten aanzien van de geldmiddelen is de toestand veel verbeterd. FRANKRIJK. Met het maken der toebereidselen tot het electrisch verlichten der zalen van het nieuwe stadhuis te Parijs, waarvan de kosten geraamd zijn op 222.000is een aanvang gemaakt. BULGARIJE. De militaire attaché te Weenen generaal-majoor Kaulbars is tot diplomatiek agent van Rusland te Sofia benoemd en reeds op weg naar de plaats zijner bestemming. De Sobranje nam den 16 een adres aan den Keizer van Rusland aan waarin de overtuiging wordt uitge sproken dat van nu af de spanning in de betrekkin gen tuBschen Rusland en Bulgarije zal verdwijnen en dat de Keizer het bulgaarsche volk en de nationale zaak onder zijne bescherming zal nemen ter wille van de bulgaarsche eenheid en de onafhankelijkheid des lands. Ook werd het antwoord op de openingsrede van het regentschap vastgesteld. In dit antwoord wordt de aanslag van den 21 Augustus afgekeurd bewon dering uitgesproken voor de zelfverloochening en zelf opoffering van vorst Alexanderen vertrouwen betuigd in het regentschap. Tevens geeft het antwoord het besluit van de buigaren te kennen om de orde en den vrede te handhaven, en Bulgarije's vrijheid en onaf hankelijkheid te handhaven, RUMENIE. Een herbergier loste den 17 een revol verschot op don minister-president en minister van binnenlandsche zaken Bratiano die op dat oogenbiik vergezeld was van den afgevaardigde Robesco. Bratiano werd niet geraaktmaar Robesco door het schot ge troffen en licht gewond. De dader werd gevat en de menigte maakte voor het gebouw van het departe ment van binnenlandsche zaken eene manifestatie ten einde hunne ontevredenheid over den aanslag te kennen te geven. Vervolgens begaf de menigte zich naar de gebouwen der oppositiebladen, waar de redacteurs mis handeld en de goederen vernield werden. Den 12 zijn met den stoomtram van Beverwijk naar Wijk aan Zee ongeveer 1200 menschen vervoerd, zijnde de drukste dag van dit jaar. Den 13 vergaderden de leden der Broederschap van candidaat-notariesen te Maastrichtonder voor zitterschap van mr. C. E. Aohterberg inspecteur der registratie en domeinen te 's Gravenhage. Er waren 43 leden tegenwoordig. Het voorstel van het hoofdbestuur, om het tijdschrift Recht en Wet af te schaffen en de vrijvallende gelden te besteden tot uitbreiding van het Weekbladwerd met 24 tegen 19 stemmen verworpen. Een ander voorstel van het bestuur, om den secre taris-penningmeester, den heer C. Noordendorp te 's Gra venhage eene jaarwedde van f 300 toe te leggen, werd mede verworpen. Eveneens werd besloten om geen pensioen- of onder steuningsfonds op te richten. Een voorstel van de afd. Gelderland om de uitkee- ringen aan de prov. afd. met f 1 per lid te verhoogen, werd aangevuld met de bepalingdat het minimum van uitkeering f 80 (vroeger f 40) en het maximum 150 (vroeger f 100) zou bedragen, aangenomen. De leden van het hoofdbestuur C. Noordendorp C. A. A. Benit en H. Boer, de twee laatsten te Utrecht werden herkozen met groote meerderheid. De vol gende algemeene vergadering wordt te 's Gravenhage gehouden. Na afloop vereenigden zich ruim 35 candi- daten in het Hotel „Derion'' aan een goed maal. Aan den kolfwedstrijdden 13 te Medemblik gehouden door de sociëteit de Kolfelub werd deel ge nomen door 28 personen. De prijs f 50 werd be haald door den heer Jb. Kuilman te Nieuwe Niedorp, de eerste premie f 20 door den heer R. N. de Boer te Medemblik en de tweede premie f 10 door den heer Tensen te Schellinkhout. De heeren Tensen en de Boer voornoemd wonnen prijs en premie bij den biljartwedstrijd. Bij de den 13 te Oostzaan gehouden aanbeste ding van den aanbouw van 3 schoollokalen aan de school in de Kerkbuurt aldaar, geraamd op f 12500 was de heer J. Burger te Uithoorn voor f 11700 de laagste, aan wien het werk gegund werd. Up eene den 15 te Hoorn gehouden vergadering ter bespreking van eene tramverbinding Hoorn-Enk huizen is met algemeene stemmen het wenschelijke en noodige dier verbinding aangenomen en besloten tot de benoeming eener commissie van 5 leden, om die ver binding verder uit te werken. De gemeenteraad van Middelburg heeft den 15 op voorstel van burg. en weth. den gasprijs voor parti culieren verminderd met f 0.00% per kub. el en gebracht op f 0.08% en den prijs der straatverlichting vermin derd met 0.01 per kub. el. Den 15 is te Breda de ambachtsschool geopend gesticht uit een legaat, groot 330.000, van wijlen dr. L. F. W. van Cooth aldaar. Het onderwijs vangt aan met 44 leerlingen. In den nacht van den 15 op den 16 is de pel molen de Koo te Zaandam met de schuren geheel af gebrand. De gemeenteraad van 's Gravenhage heeft den 16 in beginsel aangenomen een voorstel tot het aangaan eener 3% pet. geldleening, groot f 5.500.000 en tot aflossing der daarvoor vatbare loopende 4 pet. leenin gen. Die leening zal niet door tusscbenkomst van bankiers geschieden. Den 16 is bij de verkiezing van twee hoofdinge landen voor den polder Oostzaan herkozen het aftredend lid, de heer Gerrit de Ridder Gz. aldaarterwijl her stemming moet plaats hebben tusschen de heeren H. Bakker Jz. te Zaandam, aftredend lid en Jan Zwart aldaar. Den 16 is Domela Nieuwenhuisna afloop van de terechtzitting weder gevolgd door de gewone sleep van aanhangers en nieuwsgierigendie hem naar zijne woning wilden volgen. Toen men zingende en joe lende sommigen met een rooden zakdoek wuivende tot aan de Stadhouderspoort genaderd was sneed de politie plotseling Nieuwenhuis met een paar personen, die naast hem liepen van den stoet af. Zij liet Nieu wenhuis doorgaan maar keerde zich toen dadelijk om en liet verder niemand door. Om de opdringende menigte tegen te houden maakte zij gebruik van den Den 16 is de heer l'Hoste met zijn ballon l'E- claireur t.e Amsterdam te 3 u. 50 min. opgestegen, in gezelschap van eene jonge dame. Door een noordoos ten wind voortgestuwdverdween de ballon in zuid westelijke r chting. Te ongeveer half vijf dreef hij over Haarlem en te 4 uur 50 min. daalde hij in een tuin eener boerderij der buitenplaats Boekenrode onder Zand- voort neer. De grootste hoogtedie de ballon bereikte, was 1200 el. Dr. A. Kuijper is den 16 voor de svnodus con tractu verschenen. Hij weigerde te antwoorden op de naar aanleiding van het getuigenverhoor vastgestelde vragen indien niet eerst de bezwaren tegen de pro- cessueele informaliteiten en de bevoegdheid der synode tot het stellen der vragen opgelost werden. Die voor waarden werden niet aangenomendoch de synode verklaarde zich bereid, hem aan het slot van het verhoor gelegenheid te geven, zijne bezwaren te ontwikkelen. Dr. Kuijper weigerde zulks en verliet de vergadering. - Den 16 is in den gemeenteraad van 's Gravenhage een uitvoerig verslag van burg. en weth. voorgelezen over den brand in het Kurhaus te Saheveningen, waarin omtrent de oorzaak en de blussebing van den brand het volgende wordt medegedeeld. Uit het ingesteld onderzoek is geblekendat de brand ongeveer te 9.10 uur is ontstaan op de tweede verdieping op een kamer, gedeeltelijk door de lift afgescheiden en in de onmiddellijke nabijheid van de Kurzaaldoordien een gordijn in aanraking is gekomen met de vlam van een spirituslamp. Voor de brand ontdekt was door het personeelhad de vlam zich reeds medegedeeld aan andere voorwerpen in de kamer, brandde het plafond door en werd de vlam opgetrok ken door den koepel van het gebouw. Door de groote droogte van het hout van het buitengedeelte van den koepel en de kap van "t gebouwdeelde de vlam zich aan do geheele kap mede, deze stortte in en het vuur verbreidde zich in een oogwenk naar alle zijden. Be denkt men dat vele ramen openstonden de deuren door de vluchtende logés werden opengelaten en het vuur overal door gordijnen en linnen beplakking van het behangsel voedsel vonddan kan het geen be vreemding baren dat de brand dien omvang heeft ge kregen ofschoon met groote inspanning getracht werd de uitbreiding tegen te gaan. Het voortdurend in storten van het dak maakte het levensgevaarlijkhet gebouw binnen te treden en onmogelijk den brand te biusschen. De vraag kan rijzen of niet de brand dadelijk ge- binscht had kunnen worden en daartoe voldoende middelen aanwezig waren. Behalve 15 extincteursverdeeld op verschillende corridorswaren er 22 brandkranen en slangen in het gebouw. De bewering, dat het Kurhaus te hoog was om van boven water tot biusschen aan te wenden wordt geheel weerlegd door het feitdat de lift door de waterleiding in beweging werd gebracht en de bak den zolder doorlooptterwijl de waterleidingsbuizen hooger zijn gelegen dan de tweede verdieping en door de waterleiding gevoed worden. Onmiddellijk na het uitbreken van den brand heeft men getracht met de onmiddellijk nabij zijnde kraan bet vuur te biusschen maar er was niet genoeg water uit te verkrijgenen voordat men nieuw water kon aanvoeren moest men op eigen levensbehoud be dacht zijn. De drukking van het water was 36% el boven A. P. Tijdens de blussebing is de druk verminderdomdat de buizen der waterleiding 13 slangen moesten voeden, behalve brandspuiten en stoombrandspuit. Vermoedelijk was de eerstgeopeade kraan niet vol doende opengezet of was er een kronkel in de slang die belette dat in het eerste oogenbiik terstond vol doende water kwam. Vóór halftien was het voor ieder deskundige duidelijk, dat het gebouw niet te behouden was en bepaalde men zich er toehet vuur aan beide vleugels te stuiten en de nabijzijnde gebouwen te red den. Met groote inspanning is dit gelukt. Verder wordt o. a. nog gezegd, dat de bewering, dat de scheidingsmuren door stroomuren vervangen waren geheel onjuist is. Het vo rstel van burg. en weth. tot aanstelling van een kommandant der brandweer zal bij de gemeente- begrooting voor 1887 behandeld worden. Den 17 hebben aandeelhouders der Hollandsohe hypotheekbank op voorstel van het bestuur besloten 3% pets. pandbrieven uit te geven, waaraan eene premie Lij uitloting wordt toegekend.

Alkmaarsche Courant | 1886 | | pagina 5