FEUILLETON. De Caricatuur. No. 114. Acht en tachtigste Jaargang. 1886- WO ENS DAG 22 SEPTEMBER. Prijs der gewone Advertentiën: f' i 7 BniUuUnb. HUMORESKE Otto Girndt. ALKMAARSCHE COUR ANT Deze Courant wordt Dinsd&g", Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs oer 8 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, De 3 nummers f O 06. IA V Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HEBMs. COS- TER ZOON. DUITSCHLAND. De Keizer heeft den onder minister Herbert von Bismarck overeenkomstig de wet van 17 Maart 1875 opgedragen, als plaatsvervanger van den rijkskanselier in zaken betreffende het ministerie van buiteniandsehe zaken op te treden. B ij k s d a g. Toen de Voorzitter den 16 voorstelde, den 17 weder bijeen te komen kwamen 20 sociaal- demokraten hiertegen opkrachtens de bepaling in het reglement van orde dat onderwerpen niet in be handeling mogon komen, dan na verloop van ten minste twee dagen nadat de gedrukte stukken aan de leden zijn ter hand gesteld, zoo ten minste 15 leden zulks ver langen. Daar die ronddeeling eerst den 16 des mor gens had plaats gehad werd de eeistvolgende zitting op den 18 bepaald. De door de soeiaal-demokraten in het werk gestelde pogingen om tot de regeering eene interpellatie te richten over Bulgarije is mislukt, omdat de vereiacate 30 onderteekenaren niet verkregen konden worden. Alle partijen, zelfs de Polen en Elzassers, weigerden hare onderteekening. Het handelsverdrag met Spanje werd den 18 zonder beraadslaging bij tweede lezing en den 20 bij derde lezing goedgekeurd. Alleen deed minister von Bötticher den 18 uitkomendat de duitsche uitvoerhandel zich op de buiteniandsehe markten in een goeden aftrek mocht verueugen. De opbrengst daarvan bedroeg in 1886 2860 miljoen dus meer dan in eenig jaar onder de vroegere handels-staatkunde. De tegenwoordige staatkunde was minder eene van beschermende rechten, dan wel eene praktische bandels staatkunde, die in do behoeften der onderscheidene takken van nijverheid tracht te voorzien. Daarna ging do Rijksdag uiteen. Elzas-Lothabin&en. De Keizer woonde den 18 het slot van de veldoefeningen van bet 15 leger korps bij op de hoogte, oostwaarts van Nimmersheim. Te 1 uur verzamelden de bevelhebbers zich bij den Keizerdie zijne tevredenheid over de oefeningen te kennen gaf* van de officieren afscheid nam en naar Straatsburg terugkeerde waar hij te half 3 aankwam, vol geestdrift begroet door de talrijke menigte. Den 19 vertrok hij te 1 uur naar Baden Baden, na des voor- middags de godsdienstoelening te hebben bijgewoond. In eene aan generaal Heuduck gerichte legerorder be tuigt de Keizer zijne volkomen tevredenheid met de veld oefeningen van het 15 legerkorps, aan het slot waarvan hij verklaart, dat hij van dat korps afscheid neemt met een gevoel van volkomen bevrediging en het vaste vertrouwen dat dit korps voor altoos aan de wereld het bewijs leverthoe innig de duitsche stammen aan elkander verbonden zijn en hoe allen door één zin en één streven worden bezield. De kroonprins vertegenwoordigt den 20 den Keizer te Metz. VAN 2) Een zweem van Vergenoegen gleed over haar gelaat; Ingermann bemerkte dit en zag zijne vrouw aanwie dit ook niet ontgaan was. Beinwald beschouwde het als voegzaam, nadat hij door de jonge dame als cavalier aangenomen waszich in deze hoedanigheid aan den beer v. Goldbaum te laten voorstellen. De staatsraad, die onbemerkt een wenk van zijne vrouw gekregen hadbegeleidde het paar naar den bankierdie in dien tusschentijd zijne plaats bij den baard verlaten en een vermoeiden whistspeler den overste v. Leuchsen- ring afgelost had. De kaarten werden juist geschud, het oogenblik was gunstig. „Mijn jonge vrienddie de eer heeft de cavalier van uwe Elvira te zijnver langt aan u voorgesteld te worden", sprak v. Ingermann. „Ah De heer v. Goldbaum stond op. Zoodra hij echter den eenvoudigen naam „Doctor Beinwald" hoorde, ging hij dadelijk weder zitten en kommandeerde „Elviraeen woord 1" De dochter liet den arm van den arts los en boog zich naar haren vaderdie haar verstoord toevoegde: „Waarom hebt gij hem niet be dankt P Zieginds" hij wees naar het andere ge deelte der receptiezaal „wordt Luitgard door den eersten luitenant baron Schlabrendorf naar tafel geleid. Gij vergeetwat gij mii en u zelve schuldig zijt." „Maar papa „Stilhet is geschied ga." Elvira beklaagde niet zichzelvedoch wel haren cavalierwien haar vader zoo duidelijk zijn misnoegen had te kennen gegeven. Zij wendde zich om „Ver- ENGELAND. Den 17 is naar Dover opgebracht het nederlandseke drankschip Mary, te Dordrecht te huis behoorende. Aan het bevel van den tolkotter Prancis om bij te draaien werd eerst gehoor gegeven nadat twee schoten waren afgevuurd. Eene groote hoeveelheid sigaren en veel sterke drank werden aan boord gevonden. Het schip is later op bevel der re geering weder in vrijheid gesteld, vermits bewezen was, dat de inbeslagneming van het schip niet binnen de 3 mijlen der britsche jurisdictie plaats had gevonden. De ochtendbladen van den 20 behelzen de olSciëele medcdeeling, dat het gerucht, dat prins Alexander van Battenberg de Koningin zou bezoeken ongegrond is. De Standardhet egyptische vraagBtuk besprekende, zegt, dat Engeland zeer lichtzinnig zou handelen, wan neer het nu zijn leger uit Egypte terugtrok. Het heeft gegronde redenen, om nu niet tot die ontruiming over te gaan al had het zijne taak aldaar volbracht. Het kent het doel van Busland's diplomatie maar wat denkt Prankrijk te winnen als het van Engeland verlangt dat het juist nu Egypte zal ontruimen. In dien prins Bismarcknadat hij Prankrijk en Bus- land van elkander heeft verwijderd thans ook eene verkoeling tusschen Prankrijk en Engeland wilde te weegbrengen om Prankrijk volkomen alleen te doen staan dan kon hij niets beters doen dan Prankrijk aan te raden onverwijld aan Engeland te vragen wanneer het Egypte denkt te ontruimen. Het staat vastdat Engeland volkomen bereid isop zulk eene vraag antwoord te geven, niet alleen aan Prankrijk maar aan d8 geheele wereld. Ibbland. Te Belfast is den 15 des avonds, plotse ling eene in 1831 gebouwde steenen brug ingestort waardoor verscheidene mensehen te water raakten. Den 19 hadden aldaar weder rustverstoringen van ernsti- gen aard plaats. Eene zeer talrijke volksmenigte eischte voor de kazerne der politie de vrijlating der wegens beleediging van de politie in hechtenis genomen lieden. Toen dit geweigerd werd, viel het gepeupel de kazerne aan waarop de pol tie vuur gaf, waardoor één persoon gedood en verscheidene andere zwaar gekwetst werden. Na het herstel der rust werden eenige lieden in hechte nis genomen. De gemeenteraad van Dublin heeft den 16 met 27 tegen 6 stemmennaar aanleiding van een voorstel om een verwelkomingsadres aan den nieuwen Onder- Koning, aan te bieden bij zijne komst op den 18 ge weigerd eenig deel te nemen in het welkom heeten van den vertegenwoordiger der regeeringwelke den eenigen maatregel bestrijdtwaardoor ooit vrede en welvaart aan het land verschaft kunnen worden het herstel namelijk van een iersch parlement. ITALIË. Een zekere heer Saccidie beweerde in staat te zijn geraimen tijd te kunnen vasten ten gevolge van een door hem bereiden drank, begon den 18 Augustus die proefneming te Milaan. Hij zou gedurende eene maand geen voedsel gebruiken en steeds gedurende geving dokter papa speelt zeker ongelukkig dan is hij steeds onvriendelijk." „Laten wij dan des te vroolijker zijn", antwoordde Beinwald lachende. „Ik gevoel mij heden bijzonder opgewekt." Zij nam zijnen arm weder. „Dan hoop ik nu den naam van den schilder te vernemen, die het portret „Volstrekt niet „Het zal mij wel gelukken „Gij hoopt misschien dat ik mij verpraten zal." „Wjj zullen zien." „Nu, ik zal op mijne hoede zijn." Men ging aan tafel. Daar de eene zaal niet groot genoeg washad men ook nog in een paar aangren zende kleinere kamers gedekt en hierdoor jeugd bij jeugd en ouderen bij ouderen kunnen voegen. Mijhneer v. Goldbanm behoefde zich niet te beklagen de gast vrouw had woord gehouden en goed voor hem gezorgd; tegenover hem zat de overste v. Leuchsenring, aan zijne rechterzijde nam de gemalin van den geheimraad v. Schimmelpennig, aan zijn linker de stiftsdame freule v. Donnersmark plaats. Hjj was in zijn „element" en vergat Elvira's misslagte meer daar hij geene zijner dochters zag. Beinwald had met zijne dame in de achterste kamer plaats genomen Luitgard en haar baron in uniform konden hen juist zien. Beeds spoedig meende laatstgenoemdedat hare zuster in boeiender gesprek bleef, dan zij zelve; Elvira had in het geheel geen tijd ook slechts één blik naar Luitgard te werpen en had nu eens zulk een ernstig, dan weder zulk een opgeruimd voorkomen dat hare jongere zuster haar werkelijk begon te be nijden. Dokter Beinwald was niet half zoo schoon als baron Schlabrendorf, maar als men hem zag spreken werden zijne gelaatstrekken zoo levendig, dat de geest volle uitdrukking het gemis van regelmatige vormen deel vergeten. Elvira scheen nog meer te vergeten namelijk haren rechter buurmau; evenzoo scheen dit bet geval te zijn met den dokter en zijne linker buurvrouw. dien tijd vergezeld zijn door 4 of 5 geneeshceren leden der commissie van toezicht op het nakomen dier proef. De eerste 5 dagen was hij slaperigdoch na den tijd nam hij veel bewegingwandelde reed paard, schermde, bezocht den schouwburg enz. Hij gebruikte des morgens alleen eene kleine hoeveelheid warm water om de maag te reinigen, overigens van tijd tot tijd een weinig bitterwater en gewoon drinkwater. Hij verloor in dien tijd 14 pond aan gewicht. In den nacht van den 18 op den 19 was het einde van den proeftijd. Den 19 des morgens 6 uren heeft hij een kop bouillon gebruikt en tegen den middag een stevig ontbijt overeenkomstig de afspraak. SPANJE. Den 19 des avonds is te Madrid een regiment infanterie in opstand gekomen. BULGARIJE, De Sobranje behandelde het eerst het wetsontwerp tot regeling der geldmiddelen van vorst Alexander, Daarbij werd voorgesteld dat de staat alle roerende en onroerende goederen van den vorst zon koopen voor f 1,250.000 waarvan 420.000 af getrokken zou worden omdat de vorst een voorschot tot dat bedrag uit de nationale bank ontvangen had. Een voorstel van een der leden, om de bijzondere pos ten te bespreken deed bij de meerderheid een groot ramoer ontstaan. Bij wijze van protest verliet zij de zaal na verloop van 5 minuten kwamen de leden weer binnen en toen word de gevraagde som zonder beraad slaging met aigetneene stemmen aangenomen. Den 18 stelde een afgevaardigde bij de opening der Sobranje voor esn Te Deum ter eere van den ver jaardag der omwenteling te Philippopel te zingen. Dientengevolge begaven de afgevaardigden zich met de ministers naar de Kathedraalwaar de bisschop van Macedonië den dienst verrichtte. De Sobranje is daarop zonder eenig bijzonder voorval verdaagd. De groote vergadering is vastgesteld op 11 October. Bij een in den avond van don 18 gehouden feestmaal hield de heer Stambou'off eene rede, waarin hij een overzicht gaf van het in Bulgarije voorgevallene. Hij erkende dat Rusland het land vrij gemaakt had van het turksche juk doch daarom moobt het zich nog niet met de onafhankelijkheid van Bulgarije bemoeien, want het zou zich in voorkomend geval even gevaarlijk voor Rusland kunnen toonen, als bet voor Turkije was geweest. Den 19 zijn de vaandels der kadettenschool en van het regimentdat aan den aanslag van den 21 Aug. 1.1. deelnam verbrand nadat majoor Popoff in eene toespraak de daad der kadettendie tegenwoordig waren gebrandmerkt had. In een door den russisehen consul aan het regent schap overhandigd schrijven wordt verdaging gevraagd van het rechtsgeding tegen de samenzweerders, tot dat de gemoederen kalmer zijn. Duitschland heeft dat verzoek ondersteund. De regeering zal waarschijnlijk antwoordendat bet onderzoek niet opgehouden kan worden, maar dat de behandeling van het rechtsgeding niet vóór verscheidene weken kan later plaats hebben Met opzet had Elvira het beroep van den geneesheer ter sprake gebrachtBeinwald vermeed evenwel vol hardend over zijn eigen persoon en zijne plannen voor do toekomst te spreken hij schotste haar integendeel den onvermoeiden arbeid van den heer v. Ingermann aan de hoogeschool te Dorpatwaarmede de jonge dame tot nog toe slechts zeer oppervlakkig bekend ge weest wasook hoorde zij nu voor 't eerstdat de staatsraad eigenlijk den titel „Excellentie" voeren kon, doch zich in Duitschland niet zoo noemen lietomdat hij boven alle zucht naar titels verheven was en meer dan eens als zijne meening had te kennen gegeven dat er te veel Excellenties warendie men volstrekt niet excellent noemen koo. Daarna sprak de ijverige verteller over andere beroemde mannen onder welke hij den staatsraad zeer gunstig liet uitkomen. Elvira werd hierdoor in een voor haar geheel nieuwe schil dering van toestanden verplaatstdie hare grootste belangstelling wekten. Toen de anatomie ter sprake kwamverklaarde Beinwald haar hoe belangrijk de studie dezer wetenschap ook voor de beeldende kunsten was hij sprak van Michel Angelo van Rafaelvan moderne beeldhouwers en schilders en had zij weder gelegenheid op den schilder barer zuster terug te komenhoeveel moeite zij zich echter gat den arts op eene vergissing te betrappende naam van den schilder ontsnapte hem nietzelfs toen hij het talent prees dat iemand aangeboren moest zijn een gelaat geheel uit het geheugen a's schilderstuk terug te geven. Bij het dessert brak Beinwald eeD amandel open. „O eene filippineriep Elviratoen hij de dubbele kern te voorschijn haalde. „Indien onze kennismaking", antwoordde hij „niet zoo nieuw was zou ik de vrijheid nemenu een van beide aan te bieden." Zij hechtte geen gewicht aan zijne bedenking „Geef mij er maar een, ik wil de filippine met u deelen, onder ééne voorwaarde." „En die is

Alkmaarsche Courant | 1886 | | pagina 1