Hitmcttlftub. fEclcyrattgcttc üfeectenten. .Staba-üerichleti. De heer Hengeveld, districts-veearts te Alkmaar, deed den 18 in de vergadering der Maatschappij ter bevordering van veeartsenijkundete Utrecht gehou den mededeelingen over het miltvuur bij runderen naar aanleiding van eenige gevallen voorgekomen in de provincie Noordholland. By trad daarbij in beschouwingen over de oor zaken en wijze van uitbreiding dezer ziekte in die provincie, en wees er op, dat het miltvuur zich dikwijls jaarlijks op dezelfde weiden voordoet en op houdt wanneer zulke weiden als bouwland worden gebezigd. Dat deze weiden gevaarlijk zijn voor het ontstaan van miltvuur, moet worden toegeschreven aan het begraven van aan deze ziekte gestorven dieren waardoor de smetstof (bacillen en vooral de sporen) in den bodem aanwezig bljjven en bij het grazen worden opgenomen. Vóór 20 en 30 jaren kwam de ziekte veelvuldiger voor dan nu wat men voor een deel aan eene zorg vuldiger vernietiging door verbranding der cadavers maar ook zeker voor een groot deel aan eene betere bemaling der polders en een lageren waterstand dan vroeger mag worden toegeschreven. Het voorkomen van miltvuur op stal is toe te schrijven aan het voeren van met meststof bezwangerd hooi af komstig van bovenbedoelde weilanden en waarschijnlijk ook wel aan het drinkwater. Voorbehoedende inentingen acht bij in die provincie niet aan te bevelen. Als geneesmiddel wordt door bem bijzonder Acidum pbenylieum inwendig aanbevolen. Het gesprokene werd door statistieke cijfers toegelicht, en daarbij het verzamelen van eene miltvuur-statistiek ook in andere provinciën zeer aanbevolen. Den 20 had te Medemblik de aanbesteding plaats van bet maken der gebouwen en verdere inrichtingen langs het gedeelte Opperdoes—Hoorn van den lokaal spoorweg Medemblik Hoorn. Van de lé inschrijvers, waarvan^ 5 in massa, was de heer J. Hoogendjjk te Medemblik in massa voor f 5032é de laagsteaan wien bet werk gegund werd. Den 20 is te Orthen de brandkast der pastorie uit de nog brandende puinhoopen gered; de daarin ge borgen papieren eene aanmerkelijke waarde vertegen woordigende hadden geen letsel bekomen. P. Bandrings op de Dijken (Tolbert) in Groningen heeft den 22 zijnen 103 doopdag gevierd. Den 23 is de sneltrein, die te 11 uur 51 min. uit Hoorn vertroktussehen Hoogkarspel en Boven- karspel gestooten op een met nien geladen goederen wagon die zich op de verkeerde rails bevond. De goede renwagon ia in splinters geslagen en de locomotief van den Bueltrein zoo beschadigd dat uit Enkhuizen eene locomotief moest komen om den trein te balen. De aansluiting met de boot naar Stavoren werd daardoor gemist. De reizigers kwamen met den schrik vrij. Den 23 is door de commissie van beheer der kon. Ned. Locaai-Spoorwegmaatschappj aanbesteed het maken van de aardebaankunst- en anaere werken voor bet gedeelte Deventer-üV ierden van den lokaal spoorweg DeventerAlmeloo geraamd op f 28é.600, Laagste inschrijver de heer Tb. Verhoeven te Deven ter voor f 225.000. Den 23 is te Bergen op Zoom eene boerenwoning en te Heerenveen een door meerdere personen bewoond huis afgebrand. Bij bon. besluit van den 23 is tot advokaat ge neraal by het gerechtshof te 's Gravenhage benoemd de heer mr. A. Telders officier van justitie bij de arr. rechtbank te Amsterdam. De heeren Julhes en l'Hoste, die den 24 te 5 uren des namiddags uit Tivoli te Utrecht met de ballons Etoile du Nord en Eciaireur opstegen zijn te 6 u. 10 min. bij Amerongen neergedaald. De luitenant der genie J. Meier heeft den heer l'Hoste vergezeld. De IJselub Haarlem en omstreken heeft een stuk weiland groot ongeveer 4 bunders, tussehen de Delft en den Overveenschen weg gehuurd, om in den winter met behulp van stoomkracht onder water te zetten, ten einde goed ijs te verkrijgen en alle gevaar te vermijden. Domela Nieuwenhuis komt in cassatie van het tegen bem door het gerechtshof te 's Gravenhage ge wezen arrest. De gouvernements koffieoogst op Java voor 1886 wordt geschat op 801.850 picols. Benoemd tot ontvanger van 's rijks directe be lastingen te Rijp de heer A. J. J. Entethans te Leende. Burg. en weth. van Assen hebben op voorstel vau de geneesheeren en de gezondheidscommissie alle openbare scholen voor gewoon lager onderwijs voor onbepaalden tijd gesloten. Van den 12 tot den 18 overleden 4 personen aan roodvonk en werden 7 huis gezinnen aangetast. In één gezin overleed het 4e kind reeds aan die ziekte. De minister van financiën heeft ter kennis van belanghebbenden gebracht dat in de 3e kolom van het register, dat gehouden moet worden door de schat- pliebtigen van den waarborg, behalve de omschrijving der voorwerpen, ook de koopprijs der ingekochte gou den en zilveren werken moet worden vermeld. Aan de Tweede Kamer der Staten Generaal is een adres gericht door den heer H. L. V. E. Salomon, oud-officier der grenadiers eervol ontslagen komman- dant der strafgevangenis voor jeugdige mannelijke ver oordeelden te De Kruisberg nabij Deutiehem waarin hij verzoektdat een onderzoek worde ingesteld naar den toestand van De Kruisberg en dat bij door eene benoeming tot-eene niet minder gewichtige betrekking, dan die aan dat gesticht, in zijn recht worde hersteld. De KoniDg Groothertog heeft benoemd tot groot kruis in de orde van de Eikenkroon baron J. Werner van Pallandt van Oud-Beierland te Arnhem, opper-ja- germeester en graaf'van Lijnden te 's Gravenhage, groot meester des Konings. - De heer D. Vos is bij herstemming gekozen tot den gemeenteraad te Egsnondbinnen. De raad der gemeente Heer Hugowaard heeft met ingang van 1 October tot onderwijzeressen in de handwerken aan de openbare scholen, 1 en 4, benoemd mej. M. C, Eogteloo en S. C. G. Schadée onderwij zeressen aan de scholen 2 en 3. De afdeeling Berkhout van den Ned. protestanten bond is opgeheven. Bij het opruimen der puiohoopeD van fcetKurhaus te Scheveningen zijn onder het tooneel eenige kisten met muziekdeelen en bladen alsmede verschillende instru menten ongeschonden teruggevonden en aan prof. Manustadt opgezonden. Het badseizoen te Scheveningen wordt den 30 gesloten. Te Leiden overleed in den ouderdom van 47 jaren de heer Aeinilius Willem Wybrands, pred. bij de doopsgezinde gemeente aldaar. Hij was Amsterdam mer van geboorte en stond achtereenvolgens te Broek op LangedijkEdam en Hoorn. Aan uitnemende gaven van verstand en hart paarde hij meer dan ge wone redenaarstalenten. Ook koesterde hij groote liefde voor de wetenschap. Hetgeen hij schreefwas degelijk en zóó bewerkt, dat bet voor altijd afgedaan mocht heeten. Van het onlangs opgericht „Archief voor Nederiandsche Kerkgeschiedenis" was de over ledene mede-redacteur. Dat zijne wetenschappelijke verdiensten werden erkendblijkt bovenal uit zijne be noeming tot lid der Koninklijke Akademie van Weten schappen te Amserdam. - Den 23 ziju te Herwerden vier huizen met eene aanzienlijke voorraad hooi afgebrand. De gemeenteraad van Schiedam heeft dan 24 besloten tot het aangaan eener 3% pet. geldleening groot f 1.100.000 met aflossing der bestaande 4% en 4 pet. geldleeningen op de door heer Julius Oppenheim, bankier te Groningen, gestelde voorwaarden. In den nacht van den 23 op den 24 zijn bij den horlogemaker J. H. Worm te Rozendaal door het uit snijden eener ruit 42 gouden en zilveren horloges uit de uitstalkast gestolen. De daders zijn nog niet gevonden. De van wege de afdeeling Ursem en omstreken der Holl. maatschappij van landbouw d.n 29 te Rus tenburg te houden tentoonstelling van rund- en wolvee, belooft, naar het aantal aangiften te rekenen, belang rijk te worden. Aangegeven werden5 stieren 29 hokkelingen31 kuiskalveren, 16 rammen12 fok schapen 14 lammeren benevens 21 nummers ter op- denkt, dat ik bem zijn gesmeer zal afkoopen, om bem onschadelijk te maken „Neen", sprak Eeinwald, „bij zou den kunstbandelaar de voorkeur geven, ook al boodt gij eene grootere som, want hij bezit niet slechts een groot talent, maar ook karakter. En bedenk wel, dat uw voorstel om het te koopen de zaak ruchtbaar maken zou, hetgeen juist vermeden moet worden. Gij moogt in 't geheel niets van de teekening weten gij zyt echter bekend als kooper van schilderijen. Als gij n dus naar den schilder begeeftzijn werk verlangt te zienomdat gij met lof daarover hebt booren spreken „Maar hoe heet hij dan F" vroeg Goldbaum er tussehen^ "Den naam later", troostte de dokter, „zoodra gij besloten zijt, mijn raad aan te nemen. Als gij dus zijn atelier bezoikt, een of ander stuk, dat u bevalt, van hem kooptdan ben ik overtuigddat hij de onder handelingen betreffende de earicatuur dadelijk afbreekt en de teekening vernietigt." „Ik dank umijnheer ik heb uw naam gisteren niet duidelijk gehoord." „Robert Reinwald van beroep dokter." „Ik dank u, dokter", herhaalde Goldbaum, „bij mijn bezoek aan dien man zal ik mij op u beroepen, dat gij mij opmerkzaam op hem gemaakt hebt. Reinwald ried dit af:' „Wat kunt gij om mijn oor deel geven? Hij behoeft de bron, waaruit gij uwe kennis hebtvolstrekt niet te kennen. „Het is toch beter, dat ik over u spreek", meende de bankier, „hij mocht mij anders eens verdenken, zijne kwaadwilligheid vernomen te hebben en mij daarom bij hem te vervoegen." „Nu mijnentwegen kunt gy my noemen ook", gaf de dokter toe„want ik stel zijn talent inderdaad luisteringzoodat met reden öén bezoek mag worden aanbevolen. Tot heemraad van den peïder de Egmondern?eer is verkozen de heer Joh. Nagelhout te Heiloo. De ontwerpstatuten zijn verschenen van de op te riehtcn Nederiandsche Landbouwbank wier doei is kapitaal beschik baar te stellen voor den landbouw in Nederland en tot groo teren bloei en ontwikkeling daarvan mede te werken-. Haar werkkring zal bestaan in a. Het geven van voorschoten of openen van eredieten onder zakelijken of persoonlijken waarborg, i b. Het opnemen van gelden a deposito met af zonder ver goeding van rente. c. Het bevorderen in de provinciën der oprichting, of het geldelijk steunen van maatschappijen (naamlooze vennootschap pen) coöperatieve vereenigingenlokaal- of buurtspoorwegen, trams of andere plattelands gemeenschap»-middelen', crediet-- of verbruiksvereenigingen enz., welke zich ten doel stellen de landbouwbelangen in het bijzonder te bevorderen. d. Het in consignatie ontvangen en verkoopen van land-' bouwproducten met of zonder voorschotten. Het verschaffen van werkgelden aan solide landbouwondernemingen onder be hoorlijken waarborg en zoo noodig tegen consignatie van 't produkt. e. Het aankoopen van landbouw-werktuigen meststoffen zaaizaden enz. voor rekening en ten behoeve van solide per sonen of vereenigingen ten platten lande. f. Alle bank- en geldoperatiën in den ruimsten zindia kunnen strekken ter bevordering van den landbouw in Neder land en tot vermeerdering van het daarvoor beschikbaar kapitaal. g. Tijdelijke belegging ook op andere soliede wijze der eventuëel beschikbare fondsen. Het kapitaal bedraagt 6.000:009. Ongeveer 40 mannen van naam op het gebied van landbouw, nijverheid en financiewezen hebben in eene circulaire ten geleide van die ontwerp-statuten, het plan nader ontvouwd en krachtig aanbevolen. Zaterdag 25 Sept. Delft. Heden werd feestelijk het standbeeld van Hugo Grotius op de groote markt onthuld. De minis ters Heemskerk en van Karnebeek woonden de plech tigheid bij. De feestredenaar-, het kamerlid mr, W. E. de Beaufort schetste Grotius als geleerde, staatsman en christen, die boven alles recht en gerechtigheid lief bad. De voorzitter vaa het hooldcoinité,. de heer Cre- mers gaf het beeld aan de gemeente over. Da Bur gemeester aanvaardde het. De muziek der koninklijke kapel en eene feestcantate door een kinderkoor luisterden de plechtigheid op, die besloten werd znet het teekenen aener oirkonde op het raadhuis. Sneek. Als definitief candidaat der liberalen voor de Tweede Kamer is gekozen de heermivP. J. G. van Diggelen (met het lot tegen den heer J. Rimkes Borger.) Koüstantisopel. De Sultan verleende eene audiën tie van een uur aan den Hertog, van Edin-burg en diens zoon. De prins van Wales verleende hem eene met diamanten bezette orde. Niettemin slaagden de engelsche vorsten er niet in den Sultan tot een verbond met Engeland over te halen. H0t bericht in ons vorig nummer omtrent den wedstrijd der Handboogschutterij „St. Sebastiaan" be hoeft deze wijziging, dat de heer A. de Tries den Sen en de heer P. H. M Ibink Melen brink den 4en prijs won met bet schieten naar de schijf. Zekere P. P., die j.l Vrijdag avond eene slijterij alhier was binnengeslopen waar hij op het lichten van de toonbanklade betrapt werd en daarop de vlucht nam, ia door een voorbijganger gegrepen en daarna aan de politie overgeleverd. - Zekere de Th.door de-rechtbank, te's Gravenhage tot celstraf veroordeeld, ward door de politie alhier ontdekt en daarna naar de cellulaire gevangenis over gebracht. Zondag den 26 Sept., 's namiddags 1% uur, zui len in den Stads Hout, door het Stedelijk Muziekkorps de volgende stukken worden uitgevoerd s 1. „Premières fleurs", marche de processions van Reuland 2. Ouverture zur Oper „Das Nachtlager in Granada" v. Kreutzer 3. a. Cavatine des Hen Acts der Oper „Der Barbier van Sevilla" v. Rossini; b. Valse militaire v. Labory4. „Die Zaufeerlanterne", grosse Potpourri v. A. Wagnea; 5. „Un jour de fête",diver tissement champêtre v. M. Krein; 6. „Ave verum cor pus", Kirchenhymne v. W. A. Mozart; 7. „Grand bouquet de mélodies" v. Allart8. „Jager-polka" v. M. Carl. zeer hoog. Er ontbreekt hem slechts een weinig ge luk om algemeen bekend te worden den in onzen tijd zoo gebruikelijken hefboom der reclame wil hij niet gebruiken omdat hijzooals ik zeideeen man van karakter is." „Een man van karakter en hij teekent een earica tuur van mij?" dacht v. Goldbaum, zonder dit evenwel te zeggeD. Hierop vroeg bij: „Ziju adres is dus Reinwald draalde niet langer: „Paul Asmus, Irm- gardstraatNo. 2drie trappen. Gij vindt ham eiken voormiddag zeker in bet atelier." Goldbaum haalde zijne portefeuille te voorschijn en noteerde het. „Ik zal hem morgen bezoeken. Het komt er niet op eene schilderij meer of minder op aan. Maar", vroeg hij plotseling „hoe kom ik te weten of het schimpblad werkelijk vernietigd is?' „Dat verneem ik in elk geval", sprak Reinwald. „Wilt gy zoo goed zijn, mij dit te berichten vroeg de tam geworden leeuw. „Ik zal u bericht brengen", antwoordde Reinwald met eenigen nadruk. Dat hjj zich persoonlijk moeite zou gevenhad v. Goldbaum eigenlijk niet van hem begeerdde schriftelijke mededeeling was voldoende geweest en liever gewensebt, maar het aanbod kon niet meer afgewezen worden. Hij maakte dus eene beweging met het hootd die als teeken van goedkeu ring beschouwd kon worden. Reinwald verliet hem daarop. Nauwelijks was hij weg, toen de lakei den heer v. Gold baum kwam zeggen, dat het diner gereed was. De meis jes waren reeds vóór haar vader aanwezigElvira was vrij genoeg te vragenwat de dokter hem „in zijn belang" medegedeeld had. Goldbaum dwong zich een glimlach al, zette zich gemakkelijker aan tafel en ant woordde: „Men had mij bij hem als kunstliefhebber geroemd hij beval mij eene schilderij aan die ik my niet mocht laten ontgaan. Nu ik kan wel eens zien." „Een schilderij van wien?,-" vroeg Elvira met eene bijzondere spanning. „Van een onbekenden schildereenen zekeren nu 't komt er minder op aan." „Wat stelt het voor?" vroeg Elvira ijverig verder. „Wat 't voorstelt?" sprak papa, in zijn bord ziende. Zoo eenvoudig de vraag was, zoo moeieiijk scheen hem het antwoord. Hij had er niet aan gedacht, zich om trent het genre, dat Asmus beoefende, op de hoogte te stellen. Nu hij evenwel in de noodzakelijkheid was dit tè bepalenbedacht hij dat een teekenaar van caricaturen voornamelijk mensehen toekende en anfc-^ woordde hij dus na eene korte pauze: „Een portret.'* Luitgard bukte zich plotseling om hare kleur te verbergen, als wilde zij iets oprapen, dat zij had laten vallen. Haar gedachte was dezelfde als die van Elvira dat moest haar eigen portret zijn 1 De eigenaardige glim lach van haren vader versterkte beide zusters in nun meening; nu werd Reinwald voor Elvira nog minder te begrijpen. „De dokter zal over eenige dagen terugkomen sprak v. Goldbaumnadat hij eenige lepels soep genuttigd had, zonder zijne dochters aan te zien; „als ik misschien niet thuis beu laat hem dan Diet weggaan ik moet hem spreken 1" Elvira had bijna een kreet van blijde verrassing geslaaktdoch zij beheerschte zich nog bijtijds. Langzaam verrees Luitgard van onder de tafel. Goldbaum legde den lepel neder en bleef in zichzelven gekeerd zitten. Algemeen stilzwijgen met zeer ver- schillende gevoelens Wordt vervolgd,

Alkmaarsche Courant | 1886 | | pagina 2