No. 117. Acht en tachtigste Jaargang. 1886. FEUILLETON. De Caricatuur. WOENSDAG 29 SEPTEMBER. Deze Coarant wordt Dinsd&&-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, Prijs der gewone Advertentiën: (Sebetlte S C IE O II 11. jSnitenianb. HUMORESKE Otto Girndt. II. SSimtcttlaub. («rond wetsherziening. ALKHAARSCHE COURANT. De 3 nummers f O 06. 9 Elllll MaFT* Per regel f 0,15. Groote lettere naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMe. COS- TER ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen, onder herinnering aan de verplichtingen, aan eigenaren of gebruikers van slooten opgelegd bij de politie-verordening op de gebouwenstratenpleinenwegen en wateren van 14 December 1881, m ter algemeene kennis, dat op W o e n s d a g ^18 Januari 1882 D 20 October 1886 door den opzichter over den hout en de plantsoenen zal worden gehouden de jaarlijksehe schouw over de vaarten en slooten in de gemeente. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 27 Sept. 1886. De Secretaris NUHOUT YAN DER YEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis dat heden op de gemeente-secretarie ter visie is gelegd het aan hen ingediende verzoek, met de bijlagen, van den heer J. E. J. H. SCHILLING, fabrikant te Alkmaar, om vergunning tot het oprichten van eene chichoreibranderij in het perceel aan den hoek van de Baangracht en de gedempte Baansloot wijk A, No. 19, en dat op Dinsdag 13 October 1886, 's mid dags te twaalf uren ten raadhuize gelegenheid wordt gegeven om tegen het oprichten van die chichoreibranderij bezwaren in te dienen. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar A. MACLAINE PONT. 28 September 1886. De Secretaris, NUHOUT van der VEEN. BELGIE. Ongeveer 5000 werklieden gingen den 26 in optocht door de stad Luik. Na verschillende straten rustig doorgetrokken te zijn gingen zij in vol maakte orde uiteen. DUITSOHLAND. De gemelde ontploffing van mijn- gas in de mijn „Consolidation" bij Essen beeft aan 50 menschen het leven gekostterwijl van de 16 gewon den drie geen hoop op herstel geven. Tijdens de ontploffing, die op eene diepte van 435 el plaats greep, waren 420 mijnwerkers aan den arbeid. Een der ge redden verhaaltdat het vrij plotseling opkomende mijngas zijn ontsnappen uit de spleten der mijngangen door een aanhoudend gefluit van verschillende toon hoogte aankondigde. Er kwam een man met een mijn lamp, waarna de geheele ruimte met eene donkerblauwe vlam vervuld werd en onmiddelijk daarop had de ont ploffing plaats. De helft der dooden zijn door brand wonden de overige door verstikking omgekomen. De oostenrijksche natuurkundige Rudolf Falbdie omstreeks den 27 nieuwe aardbevingen had aangekon digd welke ook plaats gevonden hebbenzal waar schijnlijk deze ontploffing met dat natuurverschijnsel in verband brengenreeds meermalen toch verdedigde hij de stelling, dat dezelfde oorzaken, die aardbevingen VAN 5) Reinwald wist dat Paul Asmus eiken middag tusscben drie en vier uur in een bekend koffiehuis een kop koffie dronk en de couranten las. Hij had dus nu niets verder te doen dan zich daarheen te begeven zijn honoge stond reeds op drie uur toen de portier bij v. Goldbaum hem de deur uitliet. Asmus zat in de rookkamer van het drukbezochte lokaalhet hoofd op de linkerhand gesteund, de oogen op eene courant gevestigd, doch met de gedachten ver van zijne lectuur verwijderd. Hij zag zijn vriend den dokter pas, toen deze, de rookwolken trotseerend de hand op zijn schouder legde en tot hem zeide Bon jour Paul 1" Een zwaarmoedige blik trof bom. „Zoozijt gij hetRobert Reinwald nam plaats aan het kleine tafeltje bij den schilder. „Alweer zwaarmoedig p" Hij sprak halfluid om niet door de andere bezoekers gehoord te worden. Asmus antwoordde zacht „Gij kent mij toch mij ontbreekt nn eenmaal de vroolijke lichtzinnigheid aan mjjn gilde eigen ik ben niet in staat mij over mijn ongeluk heen te zetten." „Weet gijwat Hafis, de perzische dichter, zegt?" vroeg Reinwald. „Alles verandertook uwe smart bezwijk daarom niet onder haren last." veroorzakenook de ontwikkeling van gassen in de mijnen begunstigen. ENGELAND. De minister van buitenl. zaken wordt gezegd pogingen aan te wenden om eene nieuwe ver- eeniging tussehen ServieBulgarije Griekenland Turkije en Spanje tot stand te brengen. Oostenrijk zou gunstig ten aaDzien van eene dergelijke vereeniging gestemd zijn. De dringende noodzakelijkheid om maat regelen tegen den gemeenschappelijken indringer, Rusland te nemenzou een verbond tussehen die staten mogelijk maken ofschoon van de zijde van Griekenland groote bezwaren verwacht worden. Het parlement is den 25 tot den 11 November ver daagd. In de troonrede werd verklaarddat de be trekkingen met de vreemde mogendheden vriendschap pelijk zijn. De muiterij van een deel van het bul- gaarsche leger had bet aftreden van vorst Alexander veroorzaakt. Een regentschap aanvaardde het bestuur over het vorstendom en hield zich nu bezig met de voorbereidselen voor de verkiezing van een nieuwen vorstovereenkomstig de bepalingen van het berlijnsche verdrag. In antwoord op de mededeeling der Porte aan de mogendheden, die het verdrag onderteekenden, is, voor zoover Engeland betreft, duidelijk verklaard, dat geen inbreuk zal worden gemaakt op de waarbor gen welke het verdrag aan Bulgarije verzekert. Der gelijke verklaringen zijn ook door de andere mogend heden afgelegd. Laatstgenoemde mededeeling geeft aan de Times aanleiding tot de volgende toelichting. Geene mogendheid zou tusschenbeide komen om eene nieuwe russificeering van Bulgarije te verhinderen. Turkije heeft steeds geweigerd, de rol van leidsman der Balkansta ten op zich te nemen. Deze taak heeft Rusland thans aanvaard natuurlijk in zijn eigen belang. Het is voor andere staten uiterst moeielijk zich daarin te mengen zelfs al wenschten zij zulks. Ierland. Den 26 vielen te Belfast weder ongeregeld heden voor. De politiedie door eene menigte volks met steenen werd geworpenwaarbij onderscheidene agenten gekwetst werden, gaf eindelijk vuur waardoor één man zwaar gewond werd. Eene sterke politiemacht, troepen en een plasregen maakten een einde aan het oproer. OOSTENRIJK-HONGARIJE. In den avond van den 22 is de stad Kalusz in Galicië, tellende omstreeks 8000 inwoners, meest israëlieten, voor een vierde deel afgebrand. Ruim 300 woningen en voorname gebouwen werden vernield en 2000 menschen waren zonder dak. PORTUGAL. De Koning, den 22 van Londen naar Lissabon teruggekeerdis den 26 aldaar aangekomen en door de bevolking hartelijk ontvangen. SPANJE. De Koningin heeft de zonen van den vermoorden generaal Yelarde onder hare bescherming genomen en zal voor hunne opvoeding zorgen. Asmus schudde het hoofd. „Er zijn ook andere spreuken", hernam hij. „Kent gij Zij zijn getrokken ginds en her Voor hen scheen geen geluk, geen ster." „Dat heeft betrekking op een verloofd paar", ant woordde Reinwald snel„en gij zijt nog alleen." „Vergeet gij", sprak de schilder neerslachtig, „mijne oude moeder, wier verwachtingen ik niet vervullen kan? Zij heeft zich de grootste ontberingen getroost, om mij te laten studeeren, en nu ik op eigen beenen zal staan, kom ik niet vooruit. Wat geeft mij het gunstige oor deel der jurytoen ik mijne beide genrestukken op de laatste tentoonstelling bracht? Niemand heeft ze gekochtze staan weer in mijn atelierer komt niet eens iemand naar zien. Van lui, die naam hebben, koopen liefhebbers, die zich voor kenners uitgeven en er niet het minste verstand van hebben de onbeteeke- nendste kladschilderijen omdat die lui nu eenmaal in de mode zijn ik kan zoo mooi schilderen als ik wil maar ach het is om wanhopig te worden, Robert." Op het gelaat van den dokter vertoonde zich een trek van schalksch genoegen. „Goede Paul, zou uwe bitterheid niet „Bij God", viel Asmus hem in de rede, „het is geen afgunstalleen leeddat knoeiwerk zooveel bewon deraars vindt." „Was het ooit anders?" vroeg Reinwald. „Maar wat zoudt ge wel zeggen als er morgen iemand bij u kwam om een genrestukje van u te koopen P" Gemelijk antwoordde Asmus: „Als als!" Reinwald legde de hand op zijn arm. „Nu er zal iemand komen De ander vroeg ontBteld, als geloofde hij zijne ooren niet: „Wie?" „En u zonder afdingen den prijs betalen, dien gij vraagt." „Robertgij schijnt wel „Niet wijs?" vulde deze aan. „Vraag echter zoo veel mogelijkwant hij kan het betalen en kunstwerken schat hij slechts naar hunne prjjzen." Uit de laatste beraadslagingen in den ministerraad blijkt, dat het kabinet-Sagasta volkomen eensgezind is ten aanzien van de bepaalde toepassing der wet op de aanleggers van den militairen opstand zonder daarom op den weg der liberale hervormingen te blij ven stilstaan. Deze houding wordt in de staatkundige kringen beschouwd als het bewijs van de eensgezindheid onder de constitutioneel-gezinden en democraten met het dubbel doel de bestaande instellingen te handhaven en de openbare meening te bevredigen. TURKIJE. In den nacht van den 25 op den 26 is te Konstantinopel te ongeveer half vijf een vrij sterke schok van aardbeving gevoeld waardoor geene schade veroorzaakt is. Omstreeks dienzelfden tijd werden te Smyrna twee schokken gevoeld welke ook zeer weinig schade aanrichtten, EGYPTE. Zekere Lavisonrussïsch onderdaan en agent van den voormaligen Onder-Koning Ismael-pacha heeft zich den 26 met behulp van gewapende albanee- zen met geweld meester gemaakt van het paleis Ismaila, verblijfplaats van Moekbtar-pacha te Caïroeen der gebouwen waarop Ismael-pacha aanspraak maakt. Op de tusschenkomst van den russischen consul liet Lavison het gebouw door de albaneezen ontruimen. A's be weegreden voor deze handeling wordt opgegeven, dat hij op deze wijze de rechtbanken wil dwingen om van Ismael's eisch kennis te nemen. Ten gevolge van dit voorval zal de engelsche gevolmachtigde, de heer Drum mond Wolfl, zijne terugkeer naar Cairo verhaasten. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. De regeering vereenigt zich in haar antwoord omtrent de algemeene beschouwingen over de grondwetsherziening geheel met de meening van die ledendiezonder zich de bezwaren dier herziening te ontveinzende hoop niet laten varendat vaderlandsliefde ten slotte welmeenende mannen van verschil lende zienswijze zou nopen, om in het belang van het gansche volk de handen in een te slaan. Het is thans, nadat blijkbare gebreken der grondwet onder de algemeene aandacht zijn gebracht en billijke verwachtingen zijn opgewekt, inderdaad onmogelijkhet werk der herziening in den steek te laten. De stelling van enkele leden, dat door middel van belasting hervorming (door invoering eener inkomsten-belasting) ook onder de tegenwoordige grondwet het kiesrecht zou worden verbeterd, is niet met zekerheid te bewijzen. Daardoor zouden zeker een aantal nieuwe kiezers kunnen worden voortgebracht, maar alleen op voorwaardedat ook de kleine inkomens werden getroffen. Is dat echter de bedoeling van de meeste voorstanders dezer belasting Men kan moeielijk in ernst volhouden dat de bloote kans, om langs dezen omweg tot eene uitbreiding der kiesbevoegdheid te komen, eene voldoende reden zou zijn om het aangevangen werk der grondwets-herziening te staken. Asmus zat nog steeds als een beeld. „Wie?" „De bankier v. Goldbaum sprak Reinwald langzaam. Nn kwam er beweging in den verstijfde. „Dan zou ik gelooven dat er nog wonderen gebeuren." Robert gaf hem de eenvoudige verklaringdat hij den nabob op eeno soiree had ontmoet en hem bepaald verlangend gemaakt had het werk van Paul te gaan zien. „Hebt gij dat gedaan?" riep de schilder ver baasd uit. „Omdat gijzelf geen reclame maakt", sprak de dokter, „heb ik dien geest van den tijd tot uw voordeel aan gewend. I* had er reeds lang over gedachthoe gij geholpen kondt wordengisteren kreeg ik plotseling een gelukkig denkbeeld en het is gelukt." Pauls gelaatstrekken betrokken weder tegen ver wachting. „Gij hebt als vriend gehandeld Robert maar hij zal komen zien en gaan zonder mij iets at te koopen." „Ik heb zijn woord hij doet het welverzekerde de ander. „Hebt gij hem misschien van mijne behoeftige om standigheden gesproken zoodat bij uit medelijden „Onzinlachte Robert. „Medelijden bestaat bij hem niet. Wees evenwel geen ongeloovige Thomas of indien gij dit toch wilt zijn, wacht dan af, wat gebeuren zal. Morgen \6ót den middag zult gij v. Gold baum bij u zien en na den middag komt gij mij hier den uitslag vertellen. Nog ietsmen kan het niet weten, misschien brengt uw rijke beschermer zijne beide aller liefste dochters mede, zie dan de jongste, de blonde goed aanhoort gij De andere behoeft gij niet aan te zien." „Waarom dit alles vroeg Asmus verwonderd. „Morgen als gij bet geld in uw beurs hebtzal ik meer zeggen vaarwel." Na een vluchtigen handdruk wilde de dokter zich verwijderen. „Wacht nog iets Het belangrijkste had ik bijna vergeten. Hij zal zioh op mij beroepen, wij hebben elkander eohter heden niet ontmoet, begrypt ge P Hij komt geheel onverwachts

Alkmaarsche Courant | 1886 | | pagina 1