J No. 118. Acht en tachtigste Jaargang. 1886. FEUILLETON. Be Carieatunr. V11 IJ D A G 1 OCTOBER. Prijs der gewone Advertentïën: Bij dit No. wordt aan onze abonné's in de stad de dienstregeling van het Postkan toor alhier verzonden, aanvangende 1 Octo ber, welke overigens a 10 ets. verkrijgbaar is. Aan onze abonné's buiten de stad wordt zij op verlangen gratis toegezonden. (Scheelte. SCHOUW. ShuieuiAnb» HUMORESKE Otto Girndt. ISinncnlaub. VIIa Nat. Schuld VIIb Financiën Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, De 3 nummers f 0.08. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen, onder herinnering aan de verplichtingen, aan eigenaren of gebruikers van slooten opgelegd bij de politie-verordening op de gebouwenstratenpleinenwegen en wateren van 14 December 1881 18 Januari 1882 algemeene kennis, dat op W oensdag 20 October 1886 door den opzichter over den hout en de plantsoenen zal worden gehouden de jaarlijksche schouw over de vaarten en slooten in de gemeente. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 27 Sept. 1886. De Secretaris NUHOUT VAN DER VEEN. Lijst van brieven, waarvan de geadresseerden onbekend zijn, verzonden gedurende de le helft der maand Augustus 1886: W. SmitJ. van der HaasAmsterdam mevr. van Zijp Berg en DalG. ZwartBerkhoutwed. Roskamp, Deventer; S. Jonker, Driehuizen Voeruing, Haarlem; K. Goet, Heer HugowaardP. Hollenberg Schermerhorn. Van het hulpkantoor: O u d o r p SchilderApeldoorn. Verzonden geweest naar Amerika: C. G. van Groos, Bronville; P. Rus, Winnebage. Van het hulpkantoor: Bergen: P. Rus, Winnebage; P. Rus, Winnebage. Egmond aan Zee: P. Rus, Winnebage. Italië: E. A. Willenberg, Rome. BELGIE. De liberale vereeniging te Brussel heeft den afgezetten schepen van Namen, den heer Rouvaux, voorloopig kandidaat gesteld voor de Kamer, ter voor ziening in de vacaturedie ontstaan zalals de be ruchte afgevaardigde van der Smissen zijn ontslag neemt. FRANKRIJK. De commissie voor de begrooting heeft de conversie der schatkistbiljetten en de afschaf fing der buitengewone begrooting verworpen. Minister de Freycinet heeft den 28 bij zijn officiëel bezoek aan de stad Toulouse een toespraak gehouden wier inhoud hoofdzakelijk op het volgende neerkomt. Hij deed uitkomen dat door de wijsheid der repu- blikeinsche partij in de laatstverloopen vijftien jaren veel vooruitgang was verkregen. Hij deed de noodza kelijkheid eener bestendige eensgezindheid onder de VAN 6) Zoodra de schilder zich weder alleen in het atelier bevond was zijn eerste uitroep „Robert 1" Een woor denvloed van dankbetuigingen bad niet meer kunnen uitdrukken dan dit enkele woord. Goldbaum's bediende kwam nu binnen de schilde rijen werden zorgvuldig ingepakt en welgemoed zag Paul de vruchten zijner phantasie verdwijnen. Onmid dellijk schreef hij aan zijne moeder dat eindelijk de zon van zijn geluk opgegaan was. Het was thans twee uur geworden; ofschoon hij nu genoeg bij kas was, cm in een hotel van den eersten rang van de table-d'-bóte gebruik te maken gevoelde bij van vreugde niet den minsten honger; hij begaf zich haastig naar het koffiehuis, waar hij den vorigen dag zoo terneergeslagen gezeten bad en wachtte in koortsachtig ongeduld de komst van zijn vriend Robert. Intusschen had de bediende van v. Goldbaum de twee genrestukken zonder ongelukken naar huis gebracht en, daar de oude heer afwezig wasze aan de dames af gegeven. De zusters lieten hem de stukken in de kamer brengenzonden den man zoo spoedig mogelijk weg en begonnen nu haastig de verpakking er af te nemen. In het eerst reeds verwonderd twee schilderijen in plaats van een te ontvangen waren zij nog meer verbaasd geen portret te zien. De bediende werd terug geroepen ondervraagdwaar de schilderijen vandaan kwamendoch de man kon alleen de straat en het huisnummer opgeven. Met behulp van den woninggids kwamen de dames nu ten minste te wetendat de republikeinsche partij uitkomen. Vraagstukkendie verdeeldheid veroorzaken moesten vermeden worden en al het streven moest zich richten naar zulke vraag stukken, welke de meerderheid kunnen bijeenbrengen en bijeenhouden. Daartoe behoorden de hervorming der militaire instellingen de verbetering van den toe stand van 's lands geldmiddelen, de herziening van het fiscale stelselleniging van den nood, waarin de nij verheid en de landbouw verkeeren, en de sociale vraag stukken. Het staatssocialisme wilde hij niet verheerlijken, maar op den staat rustte de plicht vaB den voogd; de staat moest het initiatief nemen tot hervormingen en die aanmoedigen, waardoor het lot van den werkman minder onzeker wordt gemaakt en trachten den strijd tusschen patroon en den arbeider weg te nemen. Wat betreft de buitenlandscbe, thans door Frankrijk gevolgde staatkunde, deze kan niet op twee wijzen op gevat worden. Frankrijk wil vastberaden en oprecht den vredemaar een vrede, die aan zijne waardigheid niets kost, die het opofferen van een zijner rechten niet noodig maakt, want Frankrijk wil van zijnen rang als groote mogendheid geen afstand doen. In zekere gevallen moet het zijne tusschenkomst met eenig voor behoud met voorzichtigheid verleenenmaar zoodra zijne belangen in het spel zijnmoet het krachtig handelenen indien zijne eer en waardigheid bedreigd worden moet het tot alle opofferingen bereid zijn. Do betrekkingen met de groote mogendheden waren gevestigd op den voet van wederzijdsehe waardeering. (Aanhoudende toejuichingen.) Op koloniaal gebied moest men zich beperken tot hetgeen men had; zelfs de minst voordeelige koloniën moest men behouden; men moest ze organiseeren en vruchtdragend maken. Op de binnenlandsche staatkunde terugkomende bezweerde hij alle groepen der republikeinsche partij eendrachtig te zyn en te blijven ter bevordering van de verdr agzaamheid de vrijheid en den vooruitgang. (Daverende toejuichingen. Leve de FreycinetLeve de Republiek 1) OOSTENRIJK-HONGARIJE. Te Buda-Pest zijn den 25 38 ziekte- en 18 sterfgevallen voorgekomen den 26 44 ziekte- en 15 sterfgevallen. Aan bet ge meentebestuur wordt door sommigen het verwijt ge richt dat het niets gedaan heeftom de reeds lang te verwachten ziekte te voorkomen en zelfs nu nog in gebreke blijft om bet noodige te doen. SPANJE. Den 28 is te Madrid een jongmensch in hechtenis genomen op het oogenblik, dat hij in een venster van generaal Pavia een dynamietpatroon neder- legde. Generaal Yillacampa zal te recht staan voor een krijgsraadsamengesteld uit 7 generaals. De door hem gekozen verdediger Salmeron heeft geweigerd zich met do verdediging te belasten. BULGARIJE, Generaal Kaulbars, de gevolmachtigde van den Keizer van Rusland, is te Sofia aangekomen. Door geheimzinnige schilder Paul Aemus heette. Nadere ophelderingen getroostten zij zich van haren vader te ontvangen. Hij verecheen heden pas precies op den tijd om aan tafel te gaaneene conferentie mei; stichters eener nieuwe maatschappij op aandeelen waarbij men zijn naam hebben wildehad hem lang bezig gehouden. Elvira deelde hem dadelijk mededat de schilderijen gekomen waren. „Goed goed", antwoordde hij kortaf. „Waar zullen wy ze ophangen?" vroeg Elvira. „Waar gij wilt „Papage hadt toch van een portret gesproken „Het beviel mij niet; die landschappen waren beter." „Landschappen De oudste zuster wisselde een blik met de jongste en maakte de opmerking „Het zijn binnenkamers papa 1" „Nu, ook goed", antwoordde hij. „Spreek mij niet van die bagatellen, ik heb belangrijker zaken in het hoofd." Weder hielden de drie een diner, waarbij niet ge sproken werd. Reinwald kwam klokslag drie in het koffiehuis. Asmus verwelkomde hem met uitbundige blijdschap en schudde hem de hand op even krachtige wijze. De dokter luisterde ernstig toe. „Achttienhonderd mark op eens herbaalde de schilder „naar de oude munt zeshonderd thaler Voor de helft had ik hem beide stukken met graagte afgestaanEn hij stond er nauwelijks voor of da koop was klaar De andere wist maar al te goed vanwaar die plot selinge kooplust kwamhij vroeg kalm„En zijne dochters „Zij waren niet bij hem, hetgeen mij veel liever was." „Mij echter niet, Paul. Ik heb je immers gezegd de jongste vooral goed aan te zien." „Maar waaromRobert Reinwald antwoordde niet dadelijk, „Gij hadt hieraan moeten denken en kunnen aanbieden uwe stukken persoonlijk bij hem aan huis te brengen. In elk geval 33,871,314,2S 2.717985,— 23,323,274,83»» 111,991,50 mind. 20,373,616,—51,539,91 de zorg van den russischen consul waren 23 rijtuigen waarin de aanhangers der ruasische partij gezeten wa ren den generaal eenige uren buiten de stad te gemoet gereden. Eene russisehe dame, getrouwd met een bul- gaarsch ingenieur, voerde bij zijne aankomst bet woord en verzekerde den generaal dat alle buigaren aan Rusland gehecht warenuitgezonderd de ministers en de regenten door haar landloopers genoemd. Generaal Kaulbars stelde na zijne aankomst aan de regeering onmiddelijk drie voorwaarden 1°. onverwijlde intrekking van den staat van beleg 2°. uitstel der verkiezingen voor de groote Sobranje daar eene volks vertegenwoordiging, onder de tegenwoordige omstan digheden gekozen door den Keizer niet erkend zou worden 3°. onvoorwaardelijke invrijheidstelling van allen die bij de samenzwering tegen vorst Alexander betrokken waren ook van de officieren. Op de vraag, of hij het gedrag der officieren jegens hun vorst dan goedkeurdeantwoordde bij dat zij zich voor altijd onteerd hadden en dus niet in dienst konden blijven maar de tegenwoordige regeering was eene partijre- geering en daarom miste zij het recht om over eene andere partij de vierschaar te spannen. De regeering heeft geantwoorddat de staat van beleg den 3 October opgeheven zal worden. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Bij deStaatsbegrooting voor 1887 zijn de verschil lende hoofdstukken aldus geraamd I Huis des Konings t 650,000,—, even hoog. II Hooge Colleges van Staat en ka binet des Konings 615,507,— f 4873,— meer III Buitenl. zaken 694,151,6461, IV Justitie5,073,509,— 605578,— V Binnenl. zaken .«10,189,318,703267,minder g- VI Marine12,832,005,70» 179859,50 meer I VIII Oorlog IX W aterstaat, Han del en Nijverheid 24,458,896,21 3.564,079.meer X Koloniën 1,297,708,43 109.364.43 XI Onvoorziene uit- gaven50,000, Totaal t 133,429,270,45% Hoofdstuk II. De verhooging is een gevolg van voorgedra gen tractements-verhooging voor den commies-griflier der 2e Kamer mr. G. H. Betz en eenige andere ambtenaren f 1000 meer voor kosten, vallende op de uitgifte der oude Handelingen en 2000 voor een afzonderlijk bureel of onder-bureel bij de algemeene Rekenkamer, om voortaan verantwoording te laten doen van den voorraad bij 's rijks werven. Hoofdstuk III. Op de jaarwedden van het personeel aan het departement is 800 bezuinigd. Meer wordt o. a. aangevraagd: voor de kanseliers der gezantschappen te BrusselBerlijn en Parijs voor ieder f 300voor een gezantschapssecretaris 2 kl. te Berlijn f 2500en te Weenen 3000; voor den minister- moet gij nu een bezoek bij v. Goldbaum afleggen andera worden al mijne plannen verijdeld." „Ik begrijp je niet." Weer geen antwoord, de dokter bezon zich. Hij had den zusters zooveel van het geheimzinnige portret van Luitgard gezegddat hij noodzakelijk eene persoon lijke ontmoeting van den schilder en laatstgenoemde tot stand brengen moest, om nog zoo spoedig mogelijk een portret van haar te doen vervaardigenwilde by voorkomen, dat door een of ander toeval zijne intrigue doorzien werd. Zijn talent voor combinaties liet hem, by de ondernemende en opgewekte stemming, waarin hij zich bevondniet in den steek. Na eenige oogenblikken vervolgde hij tot zijn vriend „Volgens uwe meening is achttienhonderd mark een ongehoorde koopsom; wilt ge er honderd van opofferen „Waarvoor „Voor mijne plannen." „Voor u alles, Robert, maar leg mij de zaak dan uit." Reinwald haalde diep adem „Nu, zonder veel omhaal, je moet weten dat ik ernstig verliefd ben op de oudste der beide zusters." Een snel „Ah was het eenige wat Asmus uitte. Zijn vriend werd nu veel openhartiger dan te voren. „Ik leerde het meisje een kwartier vroeger kennen dan den vader toen ik toch reeds het plan opgevat had met hem in uw belang kennis te maken. Door Elvira en Luitgard geschiedde dit 't best, berekende ik, door de vrouwelijke phantasie en nieuwsgierigheid op te wekken. Ik vertelde den meisjes dus eeD sprookje ik had bij een schilder uw naam werd natuurlijk niet genoemd een nog onvoltooid doch uitstekend getroffen portret van Luitgard gezien. Ik ging verder met te zeggen, dat gij dit waarschijnlijk uit het geheugen geschilderd hadt, want ik weet, dat zulk een kunstwerk voor u mogelijk is." Paul schoof op zijn stoel heen en weder: „Nu, nu?" „Toen ik later", vervolgde Reinwald „met den vader ia kennig kwam; kroeg ik eea invul om korter hot

Alkmaarsche Courant | 1886 | | pagina 1