Den 28 is te Haringbuizen eene timmermans werkplaats met aangrenzende woning verbrand de brand was ontstaan door onvoorzichtigheid met vuur van ean kind. resident te Madrid 1 2000 (f 12000 in plaats van 10000), voor den consul te Buenos-Ayreswaar het leven zeer duur is, 3000, te Londen 10U0, voor den consul-generaal te Konstantinopel f 1000, voor consulaat-wachters en andere kosten te Cairo en Djeddah 3000. Een nieuw handelsverdrag met Spanje is nog niet tot stand gekomen. Hoofdstuk IV. De verhooging is voor een groot deel het gevolg van bet hierbij opnemen der tot heden bij afzonderlijke begrootingen voorgestelde uitgaven voor Ommerschans en Veen- huizen en voor den arbeid der gevangenen. De uitbreiding der rechtbank te Amsterdam vordert f 30500 meer; de toelage voor bureaukosten aan de ambtenaren van het openbaar ministerie bij de kantongerechten moet verhoogd worden wegens toenemende werkzaamheden. De belooning van de cipiers in de gevangenissen te Goes, Tiel, Utrecht, Zwolle, Assen, Maastricht en Roermond is 200 die van den cipier van het huis van bewaring te Rotterdam 1 100 hooger uitgetrokken. Het voornemen bestaataan hoofden van gestichten meer dan t 1000 'sjaars genietende, den titel van directeur te geven. Gerekend is op schadeloosstelling van 's rijks wege voor de beambtendie tot nu toe van de gemeenten der kantons toela gen ontvingen voor de bewaking der politiegevangenen. Voor de nieuwe celgevangenissen is f 2000 meer geraamd voor af schaffing en onderhoud van cellulaire rijtuigen. Onder de ge raamde som van f 75,240 voor rechtsgebouwen en mobilair is t 1500 begrepen voor inrichting van een tweede vertrek voor de substituut-officieren van justitie te Amsterdam. Voor ver bouw van de gevangenis te 's Hertogenbosch f 13000voor den bouw van een huis van bewaring te Nijmegen 16000 voor het maken van eene beschoeiing bij het huis van bewaring te Middelburg f 125000, voor het leveren van alkoven voor nachtelijke afzondering in bestaande gestichten f 2000voor versterking van het rechtsgebouw te Zutphen f 40000 (de kos tenover 3 jaren te verdeelen, zullen 127,000 bedragen), aankoop van terreinen te Haarlem tot stichting van een rechts gebouw t 24000 (de kosten van het gebouw zijn op f 83,000 geschat). Hoofdstuk V. Binnen 1. zaken. De lagere raming kon geschieden, omdat minder kon geraamd worden voor uitvoering der art. 45 en 49 der wet op het lager onderwijs f 590,000; voor wering van besmettelijke veeziekten 70,000, voor bouw van 's rijks museum te Amsterdam f 75.000. De vermeerderingen bedragen 140,266. Voor verbouw of aan koop van een nieuw huis v.oor 's Konings Commissaris in Overijsel wordt eerlang een nader voorstel gedaan. Voor toe lagen aan geneeskundigen en vroedvrouwenter voorziening in de behoefte aan doodschouwinenting en verloskundige hulp is t 6000 uitgetrokken. Deze subsidien zullen aan artsen toegekend worden in gemeentendie in buitengewoon ongun stige omstandigheden verkeeren om verloskundige hulp te er langen en die zelf er naar strevenin de leemte te voorzien. Deze artsen zullen by voorkeur in aanmerking komen voor reserve-officier van gezondheid. Voorloopig worden in geen geval meer dan 10 subsidien toegekend, hoogstens van 300 elk. Voor de drie Rijks-Universiteiten is gerekend op de verhooging van jaarwedde, waarop in 1887 enkele hoogleeraren aanspraak verkrijgen. Verder wordt aangevraagd 1200 voor een lector in de faculteit der letteren te Leiden, om de in stellingen van den Islam te onderwijzen; t 900 voor een instrumentmaker bij het natuurkundig laboratorium te Leiden 500 voor een adsistent bij het ethnograflsch museum aldaar; f 600 voor een adsistent bij de gezondheidsleer aan de Univer siteit te Leidenf 1000 om desvereischt nog uitbreiding te geven aan de cursussen ter opleiding van gymnastiek-onder- wijzers. De rijks-normaallessen zijn met f 25,009 verminderd door bezuiniging op het materieelinkrimping van het getal toelagen voor kweekelingenopheffing van de voorbereidende klasse aan eenige normaallessen en opheffing der normaal lessen te Helder. Hoofdstuk VI. Marine. Voor materieel wordt f 90000> voor herstellingskosten f 114,100, voor geschut f 39000, voor gereedschappen en werktuigen f 83705 minder aangevraagd. Meer wordt gevraagd: f 170200 voor aanbouw enz. van nieuwe schepennamelijk het aanvangen op 's rijks werf te Amsterdam van den bouw van een ramtorenschip en den aan maak bij particulieren van een deel der stoomwerktuigen en ketels voor dit schip en van 3 torpedobootengroot model. Dit ramtorenschip zal f 3,500,000 kosten. Na den aanbouw der 3 torpedobooten zullen er 20 kleine en 9 groote aanwezig zijn. De Atjeh en de Suriname moeten belangrijke herstelling ondergaan. Na 1888 is de verwapening der kustverdediging geresd. Voor de benoodigde torpedo's en torpedo-kanonnen ten behoeve der nieuwe torpedobooten wordt 1160.000 gevraagd. Met het brengen van groote verbeteringen in's rijks werven wordt voortgegaan. Gelden worden aangevraagd voor den bouw van twee schooners ter vervanging van onbruikbaar materieelvan een wacht lokaal voor de loodsen op het kanaal van Terneuzen voor een ontsmettingslokaal voor loodsen te Vlissingende helft der kosten van den bouw van een nieuwen luchttoren te Borkum f 47550 en tevens de eerste termijn eener som van t 262.500, in doel te bereiken, dan wanneer ik u in de gelegenheid steldeLuitgard ten huize van een onzer bekenden te ontmoeten. Mijn nieuwe plan is, zooals gij zietgoed geslaagdmaar het eerste kan ik nu niet geheel op geven wil ik niet plotseling als leugenaar tegenover de beide zusters staan en het vertrouwen verliezen dat zij nu in mij stellen." „Robertwat zal ik voor je doen vroeg Asmus. „Gij gaat naar Goldbaum zjjn paleis kent gij vraagt aan den portier of de dames te spreken zijn en geeft uwe kaart. Zijn zij erdan verzeker ik udat men u ontvangen zal." „Ga verder", sprak Paul dringend, „ik zal uwe aan wijzingen strikt volgen." „Dan geeft gij aan de dames als reden van uw bezoek opdat Goldbaum u honderd mark te veel betaald heeltzooals gij later bemerktet; daar het echter voor den heer bankier niet aangenaam kon zijn op eene vergissing gewezen te worden en hij waarschijnlijk niets van de zaak zou willen hooren hebt gij dus om alle onaangenaamheid te voorkomen de bemiddeling der dames ingeroepen om hem het overschot terug te geven. Gedurende dit gesprek ziet gij de jongste begrijp het goed de jongste oplettend aan wat niet zulk een onwelkome taak zal zijn, want Luitgard is werkelijk een schoon meisje; zorg dan dat ge later uit uw hoofd een Bchets voor een portret kunt geven om mijn sprookje tot werkelijkheid te maken." Asmns sprong op„Ik ben reeds op weg. Waar vind ik uals ik de dames gesproken heb „Bij mij aan huis 1" De schilder nam een rijtuig, eece weelde die hij zich gewoonlijk niet veroorloven kon, en reed naar het huis van Goldbaum. Het gaat met geluks- of ongeluks dagen gewoonlijk zoo, dat alles medeloopt of alles tegenloopt. Asmus vond de beide dames thuiswerd volgens Roberts voorspelling binnengelaten en bevond zich weldra in het kruisvuur van vier oogen die hem bljjkbaar met gespannen verwachting aanzagen en be- volgende jaren noodig tot bestrijding der uitgaven van een licbtenplan door wederzijdsche gemachtigden ontworpen naar aanleiding der onderhandelingen met Pruisen over aanvulling der verlichting op de Beneden-Eemseene som van 1 80.000, zijnde de helft van de som voor de aanschaffing van een stoom- vaartuig voor hydrograflsiche opnemingendie dringend ver betering eischen. Hoofdstuk VIIA. Nat. Schuld. Lager als gevolg van de conversie. Hoofdstuk VIIB. Pinanciën. De betrekking van adjunct controleur der directe belastingen wordt hersteld in het belang van eene geregelde bevordering en om aan enkele ambtenaren een zelfstandigen werkkring aan te wijzen aan de surnummerairs der directe belastingen zal jaarlijks 500 toegekend worden en niet meer de percentsgewijze belooning bij waarnemingen. De groote verminderingen zijn voor de grootboeken f 19850 uitkeering aan de gemeenten van 4/s personeel f 30000 pen sioenen, wachtgelden enz, f 45586. Hoofdstuk VIII. Oorlog. De vermindering van het te kort aan officieren en kader en de toeneming van het aantal vrijwilligers maakten hoogere raming noodzakelijk. Voor buitengewone uitgaven en voor het vestingwesen wordt daaren tegen minder geraamd. Nieuwe uitgaven zijn gebracht voor: de oprichting van drie compagQiën artillerie voor de pantserforten van een remonte- depót van eene militaire school tot opleiding van officieren der infanterie voor het leger h. t. 1. en voor de uitbreiding der instructie-compagnie te Schoonhoven ter aanvulling van het te kort in het kader der vesting-artillerie en ter plaatsing van het groot aantal jongelieden, dat plaatsing vraagt. Voor de voltooiing van het vestingstelstel is t 1.677.780 geraamd tegen 1.912.970 in 1886. Hoofdstuk IX. Waterstaat. Voor den aanleg van staatsspoorwegen is t 2.000.000 uitgetrokken. In 1887 zal de verbetering op den Neder-Rijn en de Lek voortgezet worden. Voor annvullingswerken ter verbetering van de Waal is 120.000, voor werken beneden de doorgesneden Piekerwaard, noodig aan de oevers van de Maas, f 11.000 uitgetrokken. Onder de som voor onderhoud der Nieuwe Maas en den Rotterdamschen wa terweg is t 28.000 begrepen voor onderhoud der Koningshaven te Rotterdamvoor vernieuwing van het Scheur boven Maas sluis f 160.000. De rectificatie der rivier bij Maassluis, waarvoor eene onteigeningswet volgt, kost met inbegrip der onteigening, t 1.376.000waarvan voor 1887 wordt aangevraagd of f 344.000. Tot voortzetting van de verdieping van het vaar water van Maassluis tot de doorgraving wordt voor f 137,528 baggerwerk noodig geacht, 1 715.000 ter voortzetting van het baggerwerk voor het verkrijgen van een vaarwater van het benedeneind van het Scheur tot in zee en f 25000 voor het verdedigen der afgewerkte oevergedeelten langs Doorgraving en Scheur. Voor voortzetting der telegraaflijn langs de Zuid- Willemsvaart ten behoeve van waterberichten is t 22000 uitge trokken t 120,000 tot vernieuwing van het buiten-kanaal te IJmuiden tot berging van visschersvaartuigen, baggermaterieel; t 70000 voor verbetering van het bovenpand der Drentsche Hoofd vaart, f 24000 voor den bouw eener keersluis bij de inmonding der Noordervaart en de Zuid-Willemsvaart, ƒ10500 voor verandering der rijks grintbaan in Katendrecht en Charlois, f 35,750 voor aanleg van een weg van Eersel naar de belgische grens, reeds vroeger toegestaan, doch niet gebruikt, 3000 als subsidie voor de vernieuwing der haven te Philippine. Voor de posterijen wordt 197.829 meer aangevraagd door uitbreiding van personeelstijging der vergoeding van spoor wegondernemingen wegens vermeerderd pakketvervoer. Hoofdstuk X. Koloniën. De hoogere aanvraag vloeit voornamelijk voort uit hoogere raming van het subsidie aan Surinameten bedrage van 102.810,43. Hoofdstuk XI. Onvoorziene uitgaven. In 1885 werd 1 43.594.59 gebruikt. Tot rapporteurs der indisehe begrooting zijn benoemd de heeren van der Loefivan GennepRooseboomScbaepman en W. van Dedem. Bij kon. besluit van den 10 is benoemd tot ridder in de orde van den Nederl. Leeuw de portugeesche ambassade-secretaris der le klasse baron de San Pedro, laatstelijk zaakgelastigde van Portugal te 's Gravenhage. Den 27 is te Texel bet mot steenkolen geladen, naar Leeuwarden bestemd tjalkschip van schipper N. Mostert op het Bangzand aan den grond geloopen het zat spoedig geheel onder water. De bemanning redde zich in de scheepsboot en werd door eene texelsehe blazerschuit opgenomen. Aan den biljartwedstrijd den 27 te Weatgraftdijk gehouden werd door 16 personen deel genomen Prijs en premie werden behaald door den heer J. Messchaert aldaar. vredigd werden door het uiterlijk voorkomen van den kunstenaar. Voornamelijk Luitgard, wier pbantasie door Reinwalds mededeeling meer opgewekt wasdan zij bekennen wildezag den schilderin wien zij den onbekenden idealist vermoedde, met spanning en welgevallen aan. Als een afgerichte spreeuw vertelde hij de reden vao zijn bezoek woordelijk volgens de les, die Reinwald hem voorgezegd had. Elvira antwoordde hem lachende „U hebt gelijk papa zal zulk eene vergissing moeielijk toegeven ik weet ook in 't geheel niethoe wij de zaak zullen aanvatten." „O, dat wil ik op mij nemon", verkl arde Luitgard met zelfvertrouwen. „Als papa boos wordtstel ik hem voor, het geld aan de armen te geven." „Dan vindt uw weldadig hart het schoonste middel, de zaak tot een bevredigend einde te brengen", merkte Paul op, terwijl hij de enveloppe met het bank- billet overreikte. De groote blauwe oogen van Luit gard vestigden zich op hem als wilden zij in zijne ziel doordringen; doch slechts één oogenblik snel sloeg zij de oogen neder, als ontstelde zij door haar eigen blik. Asmus had reeds onderweg, terwijl hij over de woorden van Reinwald nog eens nadacht, bij zichzeiven overlegd: „De dames besluiten ten slotte, dat ik de bewuste schilder ben Hoe kon Robert andersals hii dit niet bedoeldezoo zeker zeggen„Ge zult ontvangen worden." Nu werd het vermoeden zekerheid voor hem. Zijne taak was verricht; hij nam snel afscheid en ijlde naar de woning van den dokter. Ademloos stormde hij de kamer binnen „Robert een stuk papierDaar ontdekte hij op de geopende cylinder-schryftafel van den dokter papierviel op den stoel nederdie er bij stondrukte het potlood uit zijn notitieboekje en was reeds bezig met vaste hand lijnen en streepen door en naast elkander te schetsen, vóór de ander hem nog iets vragen kon. De dokter trad achter zijn stoel en zag de welbekende gelaat strekken op het witte papier te voorschijn tooyeren, Het hoog militair gerechtshof heeft den 28 het door den krijgsraad tegen de kadetten der militaire school te Breda gewezen vonnis vernietigd en twee hunner veroordeeld wegens aanranding van een schild wacht tot 3 maanden detentie in eenzame opsluiting, welke straf gerekend wordt te zijn ingegaan den 27 Aug. Als verzachtende omstandigheden werden aange nomen de opgewonden toestandwaarin het feit ge pleegd werd en dat geen persoonlijk leed was toege bracht. De verlaging in rang werd ingetrokken. Twee andere kadetten werden vrijgesproken doch ter disci plinaire correctie verwezen. De uitspraak van het provinciaal kerkbestuur van Noordholland in de Amsterdamsche tuchtzaak is door de synodus contracta ten volle gehandhaafd en nog wel op meerdere gronden, dan het prov. kerkbestuur heeft aangevoerd. De uitspraak is den 29 aan de ontzette kerke- raadsleden ter hand gesteld. Den 29 is te Haarlem aanbesteed het bouwen eener ijzer- en raetaalgieterij op een terrein aan den Schooterweg. Laagste inschrijver de heer P, H. Romijn voor 11989. Den 29 is te 's Gravenhage aanbesteed het om leggen van den Oosterspoorweg tussehen de Muider- trebvaart en Weesp ten behoeve van den aanleg van het Merwedekanaa). Laagste inschrijver was de heer G. Goedhart te Nijmegen voor f 868.000. Den 29 werd de 39 el hooge dorpstoren te Uitgeest, die, vooral aan de bouwvallige spits, be langrijke herstellingen heeft ondergaanvoltooid opge leverd. Het werk is in alle opzichten uitnemend geslaagdterwijl geen enkel ongeluk voorkwam. Het werd uitgevoerd door den aannemer P. van Lith aldaar, onder leiding van den architect A. W. Reynders van Edam bijgestaan door den opzichter W. Mulder van Arnhem. Te Putten op de Vel uwe is eene boerderij afge brand. Den 29 was te Amsterdam de runderslager S. iu de Wagenaarstraat buiten de Muiderpoort bezig aan het uitsnijden van een stuk vieesch, toen het mes uit schoot en zeer diep in zijn onderbuik drong. Het bloedverlies was zoo grootdat de man enkele uren later overleden is. Lijst van bekroningen op da tentoonstelling van rund- en wolveeden 29 te Rustenburg gehouden van wege de afdeeling Ursem en omstreken der Hol- landsche Maatschappij van Landbouw Anderhalf jarige stieren, ingez. 2 stuks, le Pr. J. Boot, 2e pr. K. Laan. Stierkalveren ingez. 3 stuks, le Pr. G. Vet2e pr. W. Houtkooper. Hokkelingeningez. 26 stuks, le Pr. J. Boot, 2e pr. idem3a pr. K. Laan4e pr. idem5e en 6e pr. J. Boot. Kuiskalveren, ingez. 31 stuks, le Pr. K. Laan, 2e pr. P. Brak 3e pr. S. Brak 4e pr. J. Plevier. Anderhalfjarige rammen en Ramlammeren, ingez. te zamen 16 stuks, le Pr. T. Wortel2e pr. J. Boot3e pr. W. Houtkooper. Fokschapen ingez. 12 stuks, le Pr. G. Vet2e pr. S. Akkerman 3e eu 4e pr. P. Brak. Ooilammeren, ingez. 14 stuks, le Pr. K. Laan, 2e pr. D. Sehermerhorn 3e pr. P. Brak 4e pr. G. Vet. Ter opluistering, ingezonden 21 nummers. J. Bakker Wz., P. Brak en S, Brak, allen voor een vette koe, K. Laan, 3 idem, J. Boot, vette schapen, S, Akkerman, idem, G. Vet, idem, J. J. Visser, 1 konijn, J. Overtoom, 1 tilbury, alien een getuigschrift. De gemeenteraad van Amsterdam heeft den 29 in overeenstemming met het voorstel der raadsoommissie besloten I. Aan de Amsterdamsche Omnibus-Maatschappij aan te bieden het recht tot den aanleg en de exploi- Asmus hield het blad papier in de hoogte„Herkent gij haar?" „Luitgard riep de toeschouwer, ten toppunt van voldoening „sprekend gelijkend „Bravo riep de schilder zegevierend „in olieverf zal het er anders uitzien! Reeds morgen ga ik aan het werk 1 Zij is betooverend Luitgard zij gelooft aan uw sprookje en ik ben de prins er van „Wat? Gij schijnt wel dol „Ik heb het haar aangezien Broeder riep hij de hand van den dokter grijpende. Reinwald had moeite zijne'hand te bevrijden „Wees zoo goed uw verstand te behouden Paul Wat ba zelt gij toch Asmus richtte zich op„Ik vlei mij met een overleg, dat de zeven wijzen van Griekenland te zamen niet bezeten hebben Gij hebt de kleine op uw ge weten gij hebt haar hart voor mij ontstoken vóór zij mij kende; na zij mij kent, staat het in vlam." De dokter ging zitten „Paul ge schijnt niet recht normaal." „Met uw verlofmijn waarde vriend", gaf de te- rechtgewezene ten antwoord, „als gij de oudste trouwt, waarom zou ik dan de jongste niet kunnen krijgen „Het spijt mij", antwoordde Reinwald, „dat ik mijn hartsgeheim niet voor mij behouden heb. Ik heb vol strekt geene zekerheid dat mijne neiging ook sleobts de geringste beantwoording vindt. Maar zelfs indien dit het geval wareverheel ik mij den zwaren strijd nietdien wij te doorstaan zullen hebbenvóór papa Goldbaum er toe zal overgaan mij zijne dochter te geven. Gij daarentegen ik wil niets meer zeggen slechts ditwij beiden zijn in de oogen van dien man als schoonzoons van even weinig beteekenis als twee kruiers. Bij hem geldt slechts de adei." Asmus sloeg de armen over de borst en nam eene houding aan als Napoleon I op het slagveld „Als de oude zich verzet, ontvoer ik Luitgard; zij volgt mij overal, wat zou hij dan kunnen doen Wordt vervolgd,

Alkmaarsche Courant | 1886 | | pagina 2