No. 121. Acht en tachtigste Jaargang. 1886 FEUILLETON. De Caricatuur. V R IJ D A G 8 OCTOBER. Prijs der gewone Advertentiën: öuüïulanö. HUMORESKE Otto Grirndt. ALKMAARSCflECOURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Bijk f 1, De 3 nummers f O 06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HEBMs. C08- TEE ZOON. BELGIE. De schepen Bouveaux neeffc den 3 op de te Namen gehouden bijeenkomst der liberale vereeni- gingen verklaard het onwettig besluit zijner afzetting niet te erkennen en alleen voor geweld van zijn post te zullen wijken. DENEMAEKEN. De rijksdag is weer geopend. Zoowel in de eerste als in de tweede kamer is de voorzitter herkozen. ENGELAND. Minister Churchill liet zich in zijne lange redevoering op den 2 nog over eenige andere punten uit. Hij verdedigde o. a. de commissien van onderzoekdoor deze regeering omtrent de iersche zaken benoemd. De heer Gladstone had wetten inge diend zonder voldoend onderzoek dit ministerie wilde op vasteren bodem staan. Zoo verklaarde hij dat het leidend beginsel der binnenlandsche staatkunde van de regeering thans was de handhaving van de eenheid der unionistische partij. Hij beschuldigde de aanhangers van Gladstone van alles op te offeren aan hunne broe derschap met de iersche nationalisten en daardoor een zeer verderfelijken invloed uit te oefenon. Ter bestrij ding van het stelselmatig tegenwerken, waarmede de ieren weder dreigden achtte hij de herziening van het regle ment van orde van het lagerhuisdie de regeering voorstellen zouvolstrekt noodig en hij meende dat de aanhangers van Gladstone de natie zeer van zich vervreemden zouden, als zij zich daartegen durfden verzetten. Over den toestand van Ierland sprekende zeide hij hoop te hebben dat de pogingen van den heer Parnellom de iersche pachters tot eene alge- meene weigering van pachtbetaling te bewegen, zouden mislukken. Hij geloofde niet, dat die pachters de groote, door hen in do laatste jaren verkregen voordeelen zoo lichtzinnig zouden vergooien het goed gelukken van den oogst gaf bovendien een tegenwicht tegen het lage der prijzen en hij vertrouwde, dat de iersche landheeren door eene toegevende houding alles zouden doen om de pachters niet tot een uiterste te drijven. Maar mocht niettemin eene algemeene anti-pachtbetaling in Ierland ontstaan, dan zou de regeering voor krachtige maat regelen niet terugdeinzen. De kanselier der schatkist, de heer Churchill, is plotseling naar Berlijn vertrokken. Aan dit bezoek wordt groote waarde gehecht. De heer Gladstone heeft den 5, omgeven door de leden van zijn gezin, te Hawarden de afgevaardigden der gemeenteraden van Cork Limerick Waterford en Clonmel ontvangen die hem het eereburgersehap hun ner steden kwamen aanbiedenen eene commissie uit Dublin met den lord-mayor aan het hoofddie hem een adres der iersche dames aanbood. Dit adres, waarin op invoering van Home-rnle wordt aangedrongen telt 500,000 handteekeningen en is geschreven op een reus achtige rol papierwelke vijf centenaars weegt. VAN 9) Asmus liet zich echter geen vrees aanjagen„Gij hebt bet brave meisje zelve eene bekentenis ontlokt; uw wil wasdat ik haar antwoord hooren zouhet is ge schied geen macht kan het meer terugnemen Hij maakte nogmaals eene buiging voor beiden en vertrok, nog een laatsten vertrouwenden blik op den staatsraad werpendedie dezen scheen te begrijpen. „Ik kan mij", begon v. Ingerman„zoo tamelijk wel voorstellen, wat hier voorgevallen is." De bankier suapte als een visch naar adem „De kerel is zoo onbeschaamd als „Pardon", viel de ander hem in de rede„gij over drijft alles in uwe opgewondenheid. De jonge man moge stout zijn onbeschaamd is zijn gedrag niet te noemen. Gij hebt het tooneel zelf veroorzaakt. Het was zeer onvoorzichtig van u." „Kon ik denken", verdedigde Goldbanm zich „dat mijne dochter een man, dien zij een enkele maal gezien en gesproken heeft „Hare hand geven zon F" vulde de staatsraad aan. „Ik ken de nadere omstandighedendie hiertoe mede gewerkt hebbenbeter dan gij mijn waarde Als een jong meisje verneemtdat een haar onbekend schilder haar ergens gezien heeft en haar portret uit het ge heugen schildertdan moet zij wel buitengewoon stompzinnig zijn als de ideale vereering van den kun stenaar haar niet gunstig jegens hem stemde." De bankier stond weder verwonderd op: „Wat? Heeft hij een portret van Luitgard geschilderd F" De echtgenoote van den lord-mayor las het adres vooren de burgemeesters van Limerick en Cork hiel den redevoeringen welke uitvoerig door Gladstone werden beantwoord. Hij sprak meer dan een uur over de iersche staatkunde, waarbij hij zijne bekende plannen ten aanzien van Ierland ontwikkelde en de Ieren tot volharding aanspoorde. EBANKBIJK. De begrootingscommissie heeft den 2, toen zij beslissen moestwelke voorstellen zij in de plaats van de verworpen regeeringsvoarstellen zou voor dragen met 12 tegen 5 stemmen overeenkomstig een voorstel van den heer Dreyfus in beginsel tot eene in komstenbelasting besloten en daarna met hetzelfde aantal stemmen de regeering uitgenoodigd, een wetsontwerp tot invoering dier belasting in te dienen in haar geheel of gedeeltelijk in 1887 toe te passen. Onder de voor stemmers waren de heeren Clémenceau en Wilson schoonzoon van president Grévy. Daarna is met 14 tegen 4 stemmen een reeds vroeger genomen besluit be krachtigd, strekkende om het voorrecht der brandewijn stokers van eigen grond af te schaffen en met 11 tegen 5 stemmen verworpen het voorstel des ministers, om aan die stokers vrijdom van belasting te verleenen voor 25 kan brandewijn. Op voorstel van den heer Wilson werd besloten, het vergunningsrecht te vereenvoudigen. De heer Wilson is tot verslaggever benoemd. Een bedrag van ruim f 26.000.000 zal uit de inkomstenbe lasting gevonden moeten worden. De minister van financiën is ongenegen een ontwerp voor eene inkom stenbelasting volgens den wensch der commissie uit te werken. Hij laat dit aan de commissie zelve over. Wordt het ontwerp der commissie goedgekeurddan treedt hij af. OOSTENEIJK-HONGABIJE. De Koning van Servie heeft te Weenen verschillende bezoeken bij den Keizer en de ministers afgelegd. SPANJE. Den 2 werden on eene samenkomst van aanvoerders der radikaal-republikeinsche partijen vier afgevaardigden benoemd om bij den minister-president Sagasta aan te dringen op goedertierendheid ten aanzien van de ter dood veroordeelde officieren en onder-officie- ren. Die vier afgevaardigden, waaronder de heer Sal- meron hebben den 3 bij den minister-president hunne opwachting gemaakt. Zij betuigden door de gebeurte nissen van den 19 Sept. pijnlijk verrast to zijn geworden, doch overtuigd te zijn dat eene staatkunde van bloed vergieten geen goed zon doengoedertierendheid daarentegen zou de liberale minderheden nopen om voor de verwezenlijking hunner denkbeelden op vreed zame wijze onder de bestaande wetten te arbeiden. De heer Sagasta antwoordde, dat de regeering de beslissing van den kijgsraad niet mocht vernietigen. Den 4 vroeg de Paus door tusschenkomst van den nuntins te Madrid aan de Koningin-regentes in een telegram genade voor de ter dood veroordeelden. Het „Hij is nog aan het werk. Zij vernam dit eergisteren bij mij op de soiree; ik was er bij toen dokter Bein- wald het haar mededeelde, zonder echter den naam van den schilder te noemen." „Dan heb ik zelf haar tot het antwoord gebracht", riep v. Goldbaum spijtig. „Uw dokter Beinwaldmijnheer de staatsraadis het onbeschaamdste sujetdat er bestaat." v. Ingerraann wenkte kalmeerend met de hand „Ik weet alleshij heeft mij reeds zijn misslag jegens u bekend. Daar het echter met de bedoeling geschiedde, zijn vriend te bevoordeelen „Kunt gij dat rechtvaardigen f" stoof d@ bankier weder op. De staatsraad schudde het hoofd„Hoe zondt gij er over denken als de zaak een ander overkomen was en u ter oore kwam F Gij zoudt er om glimlachen en het niet zoo ernstig opnemen. Is het niet zco F Ja want gij zwijgt. Nu gevoelt gij u zwaar beleedigd en gekrenktmijn waarde Goldbaum ik wil openhartig zijneen vleier ben ik nietBeinwald was niet op de gedachte gekomen u in den val te laten loopen, als gij er zelf geene aanleiding toe gaaft." „Ik F" herhaalde de ander. „Gij kunt mij de deur wijzen of nietik moet het u zeggen Gij legt op uwe verheffing in den adelstand een gewicht, waarom achter uw rug eenvoudig gelachen wordt. Het is in onzen tijd volkomen onverschillig of iemand twee-en-dertig voorvaderen gehad heeft of niet; iemand, die zich er op beroemtdat zijne ridderlijke voorouders bij de kruistochten ten strijde getogen zijn, verdenkt men zeer spoedig van idiotisme. Stelt gij op den voorgrondwat gij zelfdoor uwe werkzaamheid zaakkennis en degelijk werk verkregen hebtdit zal elkeen laten gelden! Tot nog toe hebt gj het slechtste deel gekozen en een dwazen roep van u doen uitgaan „Staatsraad „Het is niet anders, mijn waarde vriend! Maar gij hebt en dit wil ik u op dit oogenblik doen inzien voorstel der Koningin-regentes om kwijtschelding van de doodstraf aan de veroordeelden te verleenen werd door den ministerraad eerst na langdurige beraadslaging goedgekeurd de straf is veranderd in levenslange op sluiting in een der vestingen op de Barbarijsche kust. Maarschalk Jovellarminister van oorlogdie tegen stemde heeft zijn ontslag genomen. Castello wordt als zijn opvolger genoemd. Ook die van marine wordt gezegd te zullen aftreden. Deze stap der Koningin regentes vindt algemeene instemming, die zich den 6 reeds uitte in eene hulde op groote schaal in een der schouwburgen onder het aanheffen der kreten leve de Koningin 1 leve de Koning Alfonsus XIII. De staat van beleg zal onverwijld worden opgeheven. BULGABIJE. Den 3 werd te Sofia op het plein voor een der kerken eene groote volksbijeenkomst ge houden waarop een aanhanger van Yorst Alexander verslag zou uitbrengen van het onderhoud door hem en andere leden zijner party met den russisehen ge machtigde Kaulbars gehouden. Ongeveer 2000 personen waren bijeen. Toen deze luisterden naar zijn verhaal, kwam onverwacht generaal Kaulbars in een open rijtuig aanrijden. Met moeite baande hij zich een weg door de menigte naar de tribune en toen hij daar gekomen was, trachtte hij den spreker te bewegen, hem op de tribune te laten. Een oogenblik voor zijne komst was een man uit het volk die geroepen had, weg met Bulgarije leve de Keiier tan Ruslandmet een paar aanhangers door de menigte aangevallenmishandeld en met inspanning door de gendarmes bevrijd om daarna zwaar gekwetst naar het hospitaal te worden gebracht. Zoodra de generaal op de tribune verscheen en het volk zou toesprekenwilde het volk er niets van weten en toen hij sprak van Bnslands weldaden en van de beste voornemens des Keizers riep men het is onwaarleve de grondwet en de onafhankelijkheid van Bulgarije! Te vergeefs trachtte de generaal het rumoer te bezweren; doodsbleek en met gebalde vuist dreigend, zeide hij dat eenige conservatieven en vele nihilisten het eigenlijke volk met geweld belet hadden, hunne meening uit te spreken en dat hij daarom naar dat eigenlijke volk op het platte land zou gaan. Verder kon hij niet komen, daar hij geheel overschreeuwd werd Gendarmes drongen tot de tribune door om hem te besehermen waarna hij wegginguitroependezoo kan het niet blijven! Hij reed onmiddelijk naar den duitschen consulterwijl de menigte voor de woning van den minister Badoslovofi eene manifestatie hield ten gunste van Bulgarije's onaf bankelijkheid. De minis ter sprak de menigte toe en wist haar tot bedaren te brengen. Generaal Kaulbars is den 4 op reis gegaan naar Plewna. Van het plan, dat de regeering nog schijnt te hebben gehad om de verkiezingen 8 dagen uit te stellen is nu bepaald afgezien. juist nu het middel in da hand den laster te doen verstommende wereld een ander begrip van n te geven en uwe bedillers in oprechte bewonderaars te veranderenIn uwe Luitgard verheft zich het aan geboren burgerlijke bloed „Gij wilt mij", viel Goldbaum hem in de rede „toch niet den schilder „Als schoonzoon aanbevelen I" vulde Ingermann aan. „Zoudt gij uwe dochters liever opdat er toch stam- boomen in de familie komenaan boomstammen uit huwen aan houten niets beteebecende figuren die slechts om het geld trouwen en hun schoonvader weldra met den nek aanzien F Verkiest ge zulk eene toekomst of den dankbaren zegen uwer kinderen en uwer schoon zoons die als wakkere mannen een eervol beroep uit oefenen hunne vrouwen hartelijk liefhebbenhet vermogen slechts als een aangename toegift beschouwen en u, hun vader, steeds met achting te gemoet treden? Eene dochter hebt gij reeds gevraagd, vraag ook nu de andere, of zij mijn jongen, begaafden vriend Beinwald. die eene oprechte liefde voor haar opgevat heeft „Duizend duivels", viel v. Goldbaum hem heftig'in de rede„dat heeft die schilder mij ook reeds gezegd Een jongmandie zoo ergerlijk den draak met mij steekt kan ik dat ooit vergeven F" „Zeker", beweerde v. Ingermann kalm, „vergeven en vergeten kunt gij hetdaardoor zult gij juist eene eigenschap toonen die den man in eiken stand wer kelijk adelt zielenadel. De grootste liefde en ver eering van Beinwald zal uwe levenslange voldoening zijn. Maar", voegde hij er de schouders ophalende bij; „zielenadel kan niet gepredikt, noch ingeënt worden, als hij niet uit het karakter van den menseh zelf voort vloeit." Hij zweeg. Ook v. Goldbaum zweeg en zag op den grond, v. Ingermann trachtte uit zijn gelaat op te maken, wat er in het binnenste van dien man omging. Eindelijk hief de bankierop wion de openhartige woorden van den staatsraad blijkbaar gtooten indruk gemaakt hadden*

Alkmaarsche Courant | 1886 | | pagina 1