L fw v l fiiuttcnlatib. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Tot verslaggevers over de algemeene beschouwingen, de hoofdstakken I, II, Vila en XI der staatsbegroo- ting voor 1887 en over de wet op de middelen zijn benoemd de heeren Gleichman de Meijier, Godin de Beaufort, de Geer en van Deldenover hooofdstuk III de heeren Beelaarts van Blokland van Gennep van der Borch van Bylandt en de Vos en over hoofdstuk IV de heeren de RanitzSmeengeBuysHuber en van Osenbruggen. Bij de ingezonden elf wetsontwerpen tot afwijking van de regels der gemeentewet omtrent plaatselijke belastingen wordt vastgesteld van 1 Januari 1887 zoo noodig tot 31 December 1891 te vergunnen aan de gemeenten Hellevoetsluis en Middeiharnis het beffen eener belasting op gedistilleerdtot een bedrag van ten hoogste f 12 per vat ad 50 pet. sterkte aan de gemeente Vlieland van ten hoogste J 20 per vat ad 50 pet.; aan de gemeente Helder van ten hoogste f 15 per vat ad 50 pet.; aan de gemeente Terschelling van ten hoogste f 10 per vat ad 50 pet.; aan de gemeente Urk tot het heffen eener belasting op de turf, tot een bedrag van ten hoogste f 0.05 per dubbel mud aan de gemeente Veere tot het heffen eener belasting op het gemaalwat de tarwe betrefttot een bedrag van ten hoogste 2de rogge ten hoogste van f 0.50 de 10 pond en op het gedistilleerd van ten hoogste f 6 per vat ad 50 pet.; aan de gemeenten AlkmaarHoornPurmerend en Edam tot het heffen eener belasting op de wik- en weegloonentot een bedrag van ten hoogste 0.80 per 100 pond. De minister van binneni. zaken is ook nu nog voor het behoud der wik- en weegloonen op de gronden reeds vroeger in het verslag aan de Kamer over deze zaak aangevoerd. Accijns op het gedistilleerd. Bij het afdeelings-onderzoek omtrent het wetsontwerp, houdende nadere bepalingen omtrent den accijns op het gedistil leerd konden sommige leden zich met de strekking van het artikelwaarbij bepaald wordtdat de accijns per vat gedistilleerd ad 50 pet. ook na 31 December 1886 op f 60 bepaald blijft, niet vereenigen. Zij waren van oordeeldat verhooging van accijns den smokkel handel in de hand werkt, en zij uitsluitend de minder gefortuneerden druktzij gaven de voorkeur aan ver hooging van den wijnaccijns. Vele leden deelden echter in dit gevoelen niet. Andere leden die geen bezwaar hadden tegen eene blijvende verhooging van den accijnsnoch zelfs tegen eene verhooging tot f 65 per vat, betreurden het echter, dat de thans voorgestelde verhooging niet gepaard ging met eene verlaging of afschaffing van den zout- of zeepaccijns. Deze leden waren van oordeelhunne stem aan dit ontwerp niet te kunnen geven omdat daaruit bleekdat de regeering vermeerdering van inkomsten bleef zoeken in verhooging van indirecte belastingen, terwijl zij ten opzichte van directe belas tingen stilzit, Telegram-tarief. De minister van water staat heeft inlichtingen gegeven cp drie adressenin houdende bezwaren tegen het tarief voor telegrammen, ingebracht door uitgevers en hoofdredacteurs van dag bladen hier te lande en anderen. De verhooging van het tarief was volstrekt niet on verhoeds. Zij strekte ter vermindering van het tekort op den dienst van den Rijks-telegraaf, dat in 1885 tot niet minder dan bijna f 600.000 geklommen was. De stelling, dat verlaging van het tarief voordeelig voor den dienst zou wezen, wordt met cijfers weerlegd die op de exploitatie van den rijks-telegraaf betrekking hebben en waaruit blijkt, dat de vermeerdering der opbrengst geenszins steeds het gevolg is van tariefaver- langzaam het hoofd op en sprak: „Gij hebt wellicht gelijk gij zijt mijn eenige ware vriend die het goed met mij meent. Het kost mij voorzeker veel zelf be- heersching doch hij sprak den zin niet uit, maar trad weder naar de electrische schel en drukte op den knop. Weder verscheen de lakei. „Mijne dochter Elvira verzoek ik hier te komen De bediende verdween. Goldbaum liep de kamer op en neder; de staatsraad stoorde hem niet, mair volgde hem slechts met de oogen. Elvira verscheen, zeer bleek en met gesloten lippenden heer v. Ingermann met eene zwijgende buiging groetende. Haar vader bleef voor haar staan. „Elvira „Papa klonk het schuchter. „Hoe denkt gij over dokter Reinwald Geen antwoord. „Kunt gij niet spreken P" vervolgde Gold baum ongeduldig. „Ik wil weten of hij u bevaltof ge met hem zoudt willen trouwen." „Neen nooitriep zij heftig uitbeide armen als ter verdediging van zich strekkende. „Hoe 1 watvroeg haar vader met een ruk, die zijn geheele lichaam doorschokte. „Nooit, papa!" herhaalde zij bevende. „Is dat ernst Elvira vroeg v. Ingermann thans „of schrikt slechts Luitgards voorbeeld u afopen hartig te zijn Het beangstigde meisje zag hem aandoch geen woord kwam over hare lippen. Goldbaum verhief zijne stem „Ik vraag nog eens of gij hem wilt of nietDe staatsraad zegt mij dat Reinwald u bemint." Hare oogen lichtten„Bemint hij mij Ingermann greep hare handen: „En gij? Uw goede papa heeft mij verlof gegeven mijn waarde collega uw antwoord te brengen.'! Slot volgt.. laging, daargelaten dat toeneming van het gebruik meestal verhooging van kosten noodig maakt. Met de cijfers uit de jaren der belangrijkste tariefs verlagingen voor oogenmeent de ministerzal wel geene regeering het evenwicht tusschen ontvangkosten en uitgaven trachten te herstellen door tariefsverlaging. De vraagof de verhooging al dan niet drukkend is beantwoordt hij ontkennend. Ten eerste is het beweren dat het tarief met de helft is verhoogdoverdreven want de prijs is voor het meerendeel der telegrammen slechts met 10 pet. verhoogd. Alleen voor groote telegrammen kan de verhooging tot bijna 50 pet. stijgendoch desniettemin blijft het tarief nog lager dan elders, uitgezonderd alleen Belgie, Luxemburg en Zwitserland en voor de pers-telegram men Erankrijk. De prijs van het telegram per woord is lager naarmate het grooter aantal woorden. Hij geeft niet toedat zijdie van den telegraaf een ruim gebruik makenaanspraak hebben op tariefs verlaging en wel op grond dat juist bevordering van groote telegrammen niet van eene goede exploitatie van den telegraaf kan verwacht worden want aanbie ding van groote telegrammen staat spoedige verzending der aangeboden berichten in den weg. Het streven der dagbladen om door beknoptheid op de telegrammen-uitgaven te bezuinigen zou den telegraaf dienst niet minder ten bate komen dan het publiek. De schatkist wordt door het gemis dier lange berichten niet in hare inkomsten bedreigd. Dat de tariefswijziging zoodanige vermindering van het telegrafisch verkeer ten gevolge zou hebben dat de schatkist door den maatregel niet gebaat zou worden, kan hij niet inzien. De verhooging was daarvoor wegens hare weinige beteekenis van te geringen invloed op het telegrafisch verkeer. Voor zooveel het biunen- landsch verkeer betreftverwacht de minister een vooruitgang van gemiddeld 3 cent per telegram of f 60.000 per jaar. En wat betreft de beweerde vermeerdering van de geldelijke lasten van den handel en de dagbladen berekent hijdat het hooger bedrag voor den handel vermoedelijk lager zal zijn dan 30.000 's jaarseen 1 bedrag dat verdeeld over tal van personen en firma's, nergens zwaar zal drukken. Tegenover dit nadeel wijst hij op de geldelijke voor- deelenaan het telegrafeerend publiek ten deel geval len door de invoering van stads-telegrammen de verlaging van het tarief voor dringende telegrammen, de verlichting van den druk der seinbosten door invoering van het nieuwe internationale telegram-tarief. Waar nergens de telegraafdienst zoo slechte gelde lijke uitkomsten oplevert als hier te landehet tele gram-tarief zóó laag is uitsluiting van winst op den voorgrond staat, achtte de regeering zich gerechtigd, het tekort eenigermate te verminderen, zonder de lasten van het telegrafeerend publiek te verzwaren. Bij het onderzoek over het wetsvoorstel tot het instellen van een onderzoek naar den toestand van werklieden en fabriekenwaarvan het verslag weldra gereed zal zijn is van meer dan ééne zijde de wensche- lijkheidja de noodzakelijkheid besprokendat eene parlementaire commissie als deze zich kunne verplaat sen naar andere steden om op de plaats zelve zich met eigen oogen op de hoogte der toestanden te stellen of de noodige gegevens te verzamelen. Het voorloopig bestuur van de Vereeniging ter bevordering van de Nederlandsche visscherij heeft den 27 Sept. de statuten dier vereeniging vastgesteld, waar aan o. a. het volgende ontleend wordt. De vereeniging stelt zich ten doel bevordering der visscherijbelangen in den uitgebreidsten zin. Zij tracht dit doel te bereiken door a het onder zoeken en het verdedigen van de belangen van reeders, eigenaars van visschersvaartuigen visschers vischhan- delaarsverkoopers van visch en allendie bij de vis scherij middelijk of onmiddelijk betrokken zijn b. het zorgendat hare klachten en belangen in het Wetge vend Lichaam en elders behoorlijk ter kennis worden gebracht en voorgestaan c. het voorstaan van verlaging der tarieven en kosten van vervoer van vischvan spoedige verzending van verlaging van rechten zoo mede van de afschaffing van beschermende rechten en van alles wat de natuurlijke ontwikkeling van den vischhandel belemmertd. het aandringen op het ma ken van verbeteringen der voor vrachtschepen bestemde ligplaatsen en havense. het tegengaan van kwade praktijken van en tegen de sub a. genoemde personen; f. het werkzaam zijn in het belang van verzekeringen g. het stichten van ondersteuningsfondsen voor vissche- rijpersoneelh. het houden van vergaderingen en zoo noodig van verhandelingen en tentoonstellingen en i. het aanwenden van alle andere middelen die haar ten dienste staan. Haar zetel is gevestigd te Amsterdam. Het voorloopig bestuur is aldus samengesteld T. A. O. de Ridder, voorzitter; H. Tuyp, E. Conijn Jzn. H. G. Goossens, A. IJzermans, J. W. J. van Harwegen den Breems, J. L. C. Pompo van MeerdervoortD. P. H. Aberson en E. G. Corns, de Groot v. E., secretaris. Den 3 Oct. is te Haarlem overleden de heer L. A. Barthez, oud-stationchef der Hollandsche spoorweg maatschappij aldaar. In den nacht van den 3 op den 4 is te Weesp een hevige brand uitgebroken in het huis van den bakker en winkelier H. Jonker. De bewonersdoor den rook wakker geworden konden zich met moeite reddenterwijl het vee gered werd door de spoedig toegesnelde buren. Het perceel brandde afdoch met behulp der brandspuit bleven een in de nabijheid gele gen huis met riet gedekt de hooiberg en een schuur behouden. Bij kon. besluit van den 4 is met ingang van den 24 de heer J. P. de Zwaan herbenoemd als burgemees ter van Wijk aan Zee en Duin. Den 4, des avonds te 7 uren, ontstond door eene gasontploffing te 's Hertogenbosch brand ten huize van den heer M. Kluytmans handelaar in korkorna- menten. Het geheele perceel brandde met een deel van het belendende gebouw af. Het landgoed de Roobrug te Diepenveen en Olst bracht den 5, met de 7 daarbij behoorende hof steden in openbare veiling f 86075 op; het landgoed Oostereng onder Wageningen en Bennekomzijnde heerenhuis met gebouwen verschillende woningen en ruim 200 bunders boomgaardwei- en bouwland bosch- en heide nog geen f 40.000 zoodat slechts één perceel gegund werd, Het gerechtshof te Amsterdam heeft den 5 den eersten klerk ter gemeente-secretarie aldaar, van Wulf ten schuldig verklaard aan verduistering van gelden en hem tot 4 jaren gevangenisstraf' veroordeeld. Hij werd ontslagen van rechtsvervolging ten aanzien van de ten laste gelegde valschheden. Den 5 zijn in het boofdkiesdistrict Sneekter verkiezing van een lid der 2e Kamer in plaats van wijlen den heer Wybenga3643 geldige stemmen uit gebracht. Er moet herstemming plaats hebben tusschen den heer P. J. G. van Diggelen liberaaldie 1712 stemmen bekwam en mr. Brantsen van de Zijp, kan didaat der anti-revolutionaire en katholieken, met 1584 stemmen. De heer ar. Vitus Bruinsmavoorstander van algemeen stemrechtverkreeg 305 stemmen. Van onwaarde waren 25 stemmen. De gemeenteraad van Hoorn heeft den 5 met ingang van den 1den gasprijs van f 0.10 op f 0.09 per kub. el verlaagd en bepaald, dat gas voor keuken gebruik geleverd zal worden tegen f 0.06 per kub. el. De gemeenteraad van 's Gravenhage heeft den 5 met 21 tegen 14 stemmen den gasprijs van f 0.08 op f 0.07 per kub. el verlaagd. In de den 5 gehouden vergadering van den raad der gemeente Zijpewerden de begrootingen voor het jaar 1887 onveranderd goedgekeurd, zooals zij in eene vorige vergadering werden aangeboden aan de onder wijzeres te 't Zand mej. O. M. A. Kievytwerd op haar verzoek eervol ontslag verleend tegen 15 Nov. a s.; tot regentes van het weeshuis W9rd benoemd mej. E de Wit—Harp met wie op de voordacht stond mej. A. Best—Pronk; een voorstel tot eene nieuwe regeling van de jaarwedden der onderwijzers en onderwijzeressen werd aangehouden tot eene volgende vergadering aan den jachtopziener T. Visser werd eene gratificatie ver leend van f 25wegens aan de gemeente bewezen diensten. De gemeenteraad van Zaandam heeft den o mej, N. Posthuma te Waddinxveen benoemd tot onderwijze res en aan de duinwater-maatschappij vergundduin water uit de standpijp te Wormerveer te verstrekken aan de werklieden ten getale van ongeveer 70, werk zaam aan het fort te Spgkerboor. Den 5 zijn in het polderdistrict Oude Niedorp ge kozen tot hoofdingeland de heer J. Gildemeijertot lid van het dagelijksch bestuur de heer P. Borst, tot hoofdingeland voor het Ambacht van Westfriesland genaamd Schager- en Niedorperkogge de heer D. Kuilboer Burg. en weth. van 's Gravenhage hebben den 5 aan den gemeenteraad medegedeeld dat zij in hunne verwachting omtrent de regeling der assurantiegelden van het Kurhaus niet waren teleurgesteld. De betrokken maatschappijen hadden den eersten termijn dier pen ningen uitbetaald. Met lofwaardigen ijver had men vervolgens den wederopbouw van het gebouw verzekerd. Zoodra het schattingswerk was afgeloopen waren de voorbereidende werkzaamheden begonnen, met het ver trouwen dat bij den aanvang van 1887 Scheveningen weêr in het bezit van het Kurhaus zou zijn. De bur gemeester voegde er bjjdat de maatschappij „het Zeebad" daartoe alleen in staat was, wanneer ontheffing werd verleend van de voorwaarde van de erfpachts» overeenkomst, die openbare aanbesteding van de bouw werken voorschreef. In overeenstemming met de com missie van fabricage was door burg. en weth. de verlangde ontheffing verleend overtuigd dat daarin een waarborg gelegen is voor de degelijken herbouw onder toezicht van den gemeente-architect en voor het aanbrengen van tal van verbeteringen, waarvan de wenschelijkheid door de ervaring aan het licht was gebracht en welke kunnen bijdragen om eene herhaling der ramp op 1 September te voorkomen. Den 5 en 6 zijn te Amsterdam van de 16 voor onderwijzeres geëxamineerden vier geslaagd te weten de dames G. EyeleensB. H. de Ruiter en H. Jansec van Amsterdam en A. Kuijk van Helder. Den 6 was bij de te 's Gravenhage gehouden aanbesteding van het maken van een dam en het op ruimen van gronden in de rivier de Amer geraamd op f 203.000, de heer G. A, van Hattem te Sliedrecht, voor f 162500 de laagste inschrijver. Den 6 is te Rotterdam een machinist-leerling der reederij van den heer Joh. Smit, die zich aan boord eener in beweging zijnde boot wilde begeven in het water gevallen en met de raderkast in aanraking ge-^ komendie hem het hoofd verbrijzeldezoodat hij dadelijk een lijk was. De Koning-groothertog heeft benoemd tot groot kruis der orde van de eikenkroon zijn adjudant in buitengewonen dienst, den luitenant-generaal R. A. Jack son lid van het hoog-militair gerechtshof. De gemeenteraad van Koog aan de Zaan heeft besloten tot aflossing der 5 pet. gemeenteschuld groot f 15.000 en tot het sluiten eener nieuwe 3 ft pet. geldleening tot dat bedrag. Te Zaandijk worden door de gemeente in 1887 100 in plaats van 85 opcenten op de rijks personeele belasting geheven. De rekening der gemeente-reiniging te Kampen over 1885 is den 5 goedgekeurd in ontvang op f 22117.16 in uitgaaf op f 28236.68. De Amsterdamsche omnibusmaatsckappij vervoerde in het 3e kwartaal 2.884.439 reizigers tegen 2.779.895 in het 2e; van 1 Januari 7.502.737 tegen 7.552.883 in 1885. In Nov. of Dec. heeft t9 Amsterdam het examen ter verkrijging van een getuigschrift als vroedvrouw plaats. Zij die daaraan willen deelnemen wenden zich schriftelijk vóór 1 Nov. tot den inspecteur van het

Alkmaarsche Courant | 1886 | | pagina 2