No. 123. Acht en tachtigste Jaargang. 1886 WOENSDAG 13 OCTOBER. Gespannen toestanden. Prijs der gewone Advertentiën: Plaatsgebrek noodzaakt ons het feuilleton achterwege te laten. tDfficiëel (Bcbteltt. De gewone llaaudagsche veemarkt wordt bij gelegenheid der groote koemarkt op 1 Novembsr 1886 gehouden op de gedempte Nieuwesloot nabij de Kanaalkade en op den 14 onings weg. Biufjtttlümö, IAARSCHE COURANT Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Baterdagavond uitgegeven. Abonnementsprgs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, De 3 nummers f O 08. Per regel f 0,15. Groote lettere naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs, COS- TER ZOON. RUEMEKSTER en 'WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis dat <1© groot© veemarkten dit jaar Invallen op 1 en 1? Hoveniher 1S&G en dat op Zondag 3i October 188G geen vee op d© markt zal worden toegelaten voor des middags i3 uren. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 12 Oct. 1886. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. zMjcjaEKffigaggaBigAs^r:iasMadffi3rBHKraiwBfiia!MMaBBWMMMt«B«nmMMn—— Prins Alexander van Battenberg heeft niet langer gewild dat zijn persoon een aanleiding tot verdeeldheid en een oorzaak van de ongunstige gezindheid van den machtigen Russischen Keizer zou wezen jegens den nieuwen staat, waarvan hij den kroon droeg. Hij keerde na zijn gevangenneming en ontvoering in de hoofdstad terug om voor geheel Europa duidelijk te maken, dat de samenzwering, die hem wel voor korten tijd van den vaderlandschen bodem maar niet uit de gunst en de gehechtheid des volks had kunnen verwijderen, slechts het werk van enkele Russischgezinde officieren en priesters wasmaar dat de groote meerderheid des volks geen ander dan hem op den troon bleef weuechen. Was Bulgarije een volkomen zelfstandige en onaf hankelijke staatde zaak zou hiermede beslist zijn geweest; maar het land is schatplichtig aan Turkije; de mogendheden hebben het wel tot een erfelijk en con st.tutioceel vorstendom gemaaktmaar onder de Eouvereiniteit van de Verhevene Porte. Die mogendheden hadden Alexanders verkiezing tot vorst van Bulgarije goedgekeurd, en daardoor getoond dat zij zich het recht teekenden om in deze zaken een woord mee te spreken. Alexander had Oost-Eoemelië, dat wel een eigen bestuur hadmaar toch een provincie was van het Turksche Rijk, nadat de Turksche gouverneur was verjaagd, eige nmachtig bezetofschoon de toestand van dit ge- weet was geregeld bij het tractaat van Berlijn. Daardoor had hij bij den Russischen Keizer reeds sinds lang ovtr zijn onwil om in alles zich aan Ruslands voogdij te onderwerpen bevig op hem verbitterdde mate van den toorn doen overloopen. Hij zag duidelijk in, dat hij bij Oostenrijk Duitsehland en Frankrijk geen steun zou vinden tegen Ruslands onverzoenlijken haat, en begreep dat de voorspraak van Engeland alleen hem niet zou baten. Om hem noch om Bulgarije zouden de mogendheden met elkander een oorlog gaau voeren. Heeft hij goed gedaan met afstand té doen van de regeeringHad hij niet moeten beproeven, door bet schouwspel van trouw en de eensgezindheid der bevol king de mogendheden tot berusting in het gebeurde te nopen en haar alle voorwendsel tot feitelijke in menging te ontnemen Had hij niet moeten trachten door groote gematigdheiddoer Ruslands gevoeligheid steeds te ontziendoor een verstandig bestuurde goede gezindheid der mogendheden zoo niet van alle dan toch van sommigete herwinnen en op betore tijden moeten wachten Bestond er geen kanszoo de bevolking rustig bleef en zich tevreden toonde, zoo het land tot grootere welvaart kwam, dat de machtige voogden allengs meer zouden moeten erkennendat de toestand bevredigend was en er niets beters kon gedaan worden dan er geen verandering in te brengen Had de door samenzweerders verdreven maar door het volk zoo glansrijk herstelde vorst zich niet geroepen en verplicht moeten gevoelen om, door de natie gesteund, de wel moeielijke maar ook hoogst eervolle eu gewichtige taak te blijven vervullen, Bulgarije door verstandig bestuur en wijs beleid te vrijwaren voor Russische over- heersching f Had hij niet moeten blijven vasthouden aan het geloof, dat de goede zaak ten slotte triom feert Is zijn afstand eigeniijk niet een daad van over ijling na al het gebeurde alleszinz verklaarbaar, maar toch om de groote zaak, waaraan hij zich eerimaal gewijd hadte betreuren Deze vragen dringen zich onwillekeurig aan ons op maar wie zal ze be antwoorden De negen-en-twintigjarige vorst zal ze zich zeiven wel gesteld hebben. Hij heeft vermoedelijk de kans van slagen al te gering geachtmisschien zich voor de moeielijke taak niet opgewassen gerekend mogelijk gemeend dat een persoonlijk offer het beste middel zou zijn om het land voor grootere onheilen te behoeden. Rusland meent nu blijkbaar in Bulgarije vrij spel te hebben tegenover een voorloopige Regeering in den regel zwakker dan eenige andere. De Czaar heeft generaal Kaulbars gezonden om het Regentschap met zijne inzichten bekend te maken. Vermoedelijk is dit legerhoofd naar Sofia vertrokken in het vaste geloof dat hij slechts den naam van zijn machtigen meester had te noemen om onmiddelijk gehoorzaamd te worden. Nu dit geenszins het geval blijkt te zijn verliest hij het geduld, schudt den diplomatischen lammerhuid af, eu toont zich in zijn waren aard. Terwijl een aanhanger van den verdreven vorst want een verdreven vorst is hj ondanks zijn iateren vrijwilligen afstand op een der openbare pleinen aan een vergadering van een paar duizend menschen verslag geeft van zijn onderhoud met den Russ schen gemachtigde, rijdt de generaal zelf naar de tribune om het voik toe te spreken; maar ook hier vindt hij tot zijn groote verbazing geen gehoor. Blijkbaar kan deze echte type van een Russischen be velhebber maar niet begrijpendat iemand nog een oogenblik kan aarzelen zich te buigen voor den wil van den Czaar of te twijfelen aan de door hem bewezen weldaden en zijn vurige begeerte om er nog meer te bewij zen; maar het volk te Sofia valt hem in de rede en spreekt hem tegen. Dit is te veel. Hij wordt bleek van drift, balt de vuist en scheldt zijn tegenstanders voor nihilis ten en conservatieven die de ware volksstem smoren. Daarom zal hij naar het platteland gaan en het woord richten tot het eigenlijke volk, dat hem zal verstaan en zijn raad zal aannemen. Inderdaad is de generaal, op bevel vau den Czaarzijn tocht door het land begon nen. De nieuwe volkstribuun schijnt echter zoo weinig opgang te maken dat hij vermoedelijk zijn reis niet zal voltooien. Te Rastschuk trad hij als machthebbende op en beval den commandant der vesting de gevangen genomen officierendie den aanslag pleegden tegen vorst Alexander, onmiddelijk in vrijheid te stellen. Een weigering was het antwoord, Volgens nadere berichten zou hij op onbeschaamde wijze het middel van omkoo- ping gebruiken en er in geskngd zijn do bevelhebbers van drie regimenten te Schumla over te halen om een brief te schrijven aan het hoofd der voorloopige Regee ring waarin zij bij hem aandringen om zich naar den wil van Rusland te voegen. Een krachtig antwoord van den Minister van Oorlog schijnt voldoende geweest te zijn om deze heeren tot hun plicht te brengen en hun de verzekering te ontlokken van hun onwankelbare trouw. Een rots om veilig op te bouwen zijn echter olficieren van dit allooi allerminsten als van hunne vastberadenheid het lot van Bulgarije moet afhangen zijn alle dingen mogelijk. De voorloopige Regeering heeft besloten de mo gendheden in te lichten omtrent de wel wat ongewone wijze, waarop deze diplomatieke agent zijn taak ver vult. Wat zal het gevolg zijn? Engeland en Oosten rijk zullen zijne handelwijze afkeuren. Frankrijk, dat besloten schijnt om zich mot nadruk te verzetten tegen de voortdurende bezetting van Egypte door Engeland en daarom met Rusland op goeden voet wil blijven durft zelfs de handelingen van generaal Kaulbars niet verdedigen. Duitsehlandof liever Bismarck vergoe lijkt alles en wil aan het gebeurde geen beteekenis hechten de Bulgaren zegt hijzijn nog een weinig opgewonden, wat bij een volk, dat nog zoo kort geleden vrij geworden is en een min of meer zelfstandig bestaan heeft verkregen wel verklaarbaar ismaar zij zullen wel kalmer en verstandiger worden. Intusschen zal ook de Russische Regeering wel inzien dat het op de manier van generaal Kaulbars niet gaaten vermoe delijk zal deze vreemde diplomaat weldra van zijn zending worden ontslagen. Daarmee is echter Bulgarije niet geholpen. Rusland zal bedachtzamer, kalmer moeten te werk gaan en wat geduld moeten oefenen maar krachtigen tegenstand behoeft het nog niet te vreezen. Wel heeft de Oostenrijksch-Hongaarsche Regeering verklaard zich te zullen verzetten tegen den overwe genden invloed van een enkele mogendheid aan den Balkan doch toen de Kngelsche Minister Randolph Churchill begon te spreken van de Oostenrijksche wachtpostdie op den uitkijk staat om voor de handhaving der vrijheid-waarborgende politiek van het Berlijnsche tractaat te wakenwerd spoedig een nadere verklaring gegevenwaaruit bleekdat deze „wachtpost" wel den indringer wil waarschuwen en nopen om met hem in overleg te treden, maar als goed vriend en bondgenoot, en geenszins bereid is zoo noodig het zwaard te trekken. De belofte van Engelands bijval niet alleen maar zelfs van zijn steun aan de mogend heden die naar den vrede van Europa eu „de vrijheid der natiën" streven, blijkt niet voldoende om Oostenrijk tot een krachtiger optreden te verleiden. En welken waarborg kan die belofte ook gevenvraagt kalm en bedaard een ruwe stem uit Berlijnwanneer zij komt uit „het vaderland der parlementaire en publicistische ongebondenheid", uit Engeland, waar de Regeeriug en haar buitenlandsehe politiek afhangen van de meer* derheid in het Parlement Beteren waarborg geeft een bondgenootschap als dat tussehen Duitsehland en Oostenrijk, dat niet gesloten is door de Parlementen en de pers maar door de Keizers zeivendie deze groote rijken vertegenwoordigen. En eensklaps reist de beweeglijke lord Churchill Engelands Minister van Financiën en leider der Tories in het Lagerhuis naar Berlijn. Wil hij trachten Bismarek tot andere gedachten te brengen Niemand kau nog het antwoord geven. Yoorloopig bepaalt men zich algemeen tot het uitspreken van zijn verbazing over deze ongewoue en onverwachte gebeurtenis. EEN DRUKFOUT. Dat in ons artikel van Zondag 3 October „Een Ne- derlandscho Landbouw-bank", in plaats van „De land bouw beeft het geheele jaar door gelijke behoefte aan geld", moet gelezen worden „De landbouw heeft n i u t het geheele jaar door gelijke behoefte aan geld", zal de lezer uit het verband nott hetgeen verder volgt wel hebben opgemaakt. DENEMARKEN. Behalve de begrooting heeft de regeeriug wetsvoorstellen ingediend tot heffing van een invoerrecht van maïstot vrijstelling der steenkolen van invoerrechten en tot afschaffing der scheepsgelden voor vertrekkende schepentot conversie der open bare schuld en tot oprichting eener algemeene hy potheekbank. FRANKRIJK. De regeering beeft aan de burge meesters en ontvangers inlichtingen gevraagd omtrent alle gebouwen behooreude aan of bewoond door gees telijke ordeD. Het fransehe instituut heeft den 6 met algemeene stemmen (130 leden waren tegenwoordig) besloten, den hertog van Aumaie zijne levendige erkentelijkheid te betuigen voor zijne grootmjedigevaderlandslievende mildheid en zijne hoofdcommissie van bestuur opge dragen het noodige te verrichten om de schenking van het domein van Chantiliy in den wettigen vorm aan te nemen. Generaal Ulrichde verdediger van Straatsbug in 1870, is den 9 te Passy overleden. De begrootingscommissie heeft voorgesteld het onder houd der katten in de militaire magazijnen, waarvoor f 0,01 daags voor elk aan voedsel uitgetrokken is te verminderen tot op f 0,03op grond dat zij des te beter rpuizen zullen vangen. Deze maatregel zal eene bezuiniging van 2500 's jaars geven. Een handelsreiziger die beleedigende woorden tegen den minister van oorlog uitte en een officier een slag gegeveu hadis door de rechtbank te St. Quentin veroordeeld tot 6 dagen gevangenisstraf en f 50 boete.' OOSTENRIJK-HONGARIJE. Den 3 is te Weenen door de politie eene bende anarchisten ontdekt en aan gehouden bestaande uit ongeveer 20 werklieden die zich met bet vervaardigen van ontplofbare stoffen be zig hielden. Hun doel was om in den nacht van den 3 op den 1 de houtpakhuizen en eenige openbare ge bouwen in brand te steken en bommen te werpen op de alsdan toeschietende menigte. Een voorraad dyna miet dolken en bommen werd in beslag genomen. Onder de spoorwegbrug te Penzing werd 5 pond dy namiet gevonden. Do meeste Weenerbladen keuren de handelwijze van generaal Kaulbars in Bulgarije zeer af en uiten de vrees, dat zijne reis door de bulgaarsche provin ciën tot ernstige verwikkelingen aanleiding zal geven zoo zijn ijver niet getemperd wordt of de raesische regeering hem niet terug roept. Den 7 kwamen te Budapest 10 choleragevallen voor, waarvan 7 met doodelijken afloop; te Szegedin 2 0 ziekte- en 9 sterfgevalleu. SPANJE, Het nieuwe ministerie is aldus samen gesteld Sagasta, minister-presidentMoretbuiten landsehe zaken Castillo, binnenlandsche zaken; Aionzo Martinez justitie generaal Castillo oorlog Arias marine; Navarro Eodrigo, openbare werken; Puygcerver, financiën Balaguerkoloniën. Den 10 hebben de nieuwe ministers den eed afgelegd. ITALIË. Den 7 zijn te Rome twee verdachte ziekte gevallen, welke men voor cholera hieldvoorgekomen. ZWITSERLAND. In het voorjaar van 1887 zal een aanvang gemaakt worden met het aanleggen eener spoorbaan van Landquart, nu het naaste spoorweg station na; r Davos, waar namens de burgerij eene bijdrage in de kosten is gegeven van f 200.000. Men hoopt de lijn in 1889 in exploitatie te kunnen brengen. VEREENIGDE STATEN. Den 5 is beneden St. Louis op de Mississippi de ketel van de stoomboot Mas cotte gesprongen. Daardoor zjn 35 personen omge komen waarvan 15 reizigers. Yan de 15 gekwetsten vreesde men, dat acht hunne wonden niet zouden overleven.

Alkmaarsche Courant | 1886 | | pagina 1