No. 124. Acht en tachtigste Jaargang. 1886. vit IJ D A G FEUILLETON. Ditta's vlecht. 15 OCTOBER. Prijs der gewone Advertentiën: (Dfliciëcl (Sebeelte. 11e gewone llaaudagsehe veemarkt wordt bij gelegenheid der groote koemarkt op 1 November 1886 gehouden op de gedempte Nieuwesloot, ■iab|| de Kan aal kade en op den Koningsweg. fönttenl&nb. Eene dorpsgeschiedenis nit de Abrnzzen, Naar het Hoogduitsch. Binnenland. ALK1HMRSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, De 3 nummers f O 08. R IA V Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algerneene kennis dat de groole veemarkten dit faar invallen op 1 en 19 üovember 188G en dat op Zondag 31 October I88G geen vee op de markt xal worden toegelaten voor des middags 13 uren. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 12 Oct. 1886. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. BELGIE. De heer van dor Smissen heeft thans zijn ontslag genomen als lid der Kamer. ENGELAND. Door den heer Beresford iid van den admiraliteitsraad is tot dien raad eene memorie ge richtwaarin zeer nadrukkelijk de toestand van admi raliteit en marine veroordeeld wordt. Volgens deze me morie bestaat gebrek aan oorlogsmaterieel er bestaat noch mobilisatie-, noch veldtochtsplan. Eene degelijke organisatie tot het maken van oorlogstoebereidselen ontbreekt geheel en het personeel is onvoldoende. Ten slotte wordt de noodzakelijkheid betoogd van het in stellen van bureaux voor inlichtingen en het voordragen van verbeteringen. Tot betere bescherming van de visschersvloot in de Noordzeeis door de admiraliteit beslopen het oorlog schip Hearty derwaarts te zenden. Den commandant Wire zal waarschijnlijk het bevel worden opgedragen over de kruisers, die zich in de Noordzee tot bescher ming dier vloot bevinden. Iiblahd. Te Kiekoame in het graafschap Cork is het hoofd der zoogenaamde moonlighters, de bende, die zoovele misdaden gepleegd heeft, gevangen genomen, FRANKRIJK. De République franfaise blijft aan dringen op verwijdering der eDgelschen uit Egypte. In een artikel gewijd aan het onzijdige Egyptewordt verklaarddat Frankrijk eene fout begmg door niet met de engelschen naar Egypte te gaan en Engeland, door er ondanks zijne beloften te blijven. Frankrijk wil Egypte niet veroveren, doch kan niet dulden, dat Engeland dit doet. Beider belangen zijn overeen te brengenwanneer Egypte onzijdig wordt verklaard. Zoo de engelschon Egypte willen inlijven dan is dit een casus belli voor Frankrijk waaraan geen der par- tijen zich kan onttrekkenwant Frankrijk mag Enge land den sleutel niet laten houden tot zijne bezittingen in het oosten. 1) Ditta Ceprano zat voor de deur van het grijs-leemen huisje in het dorp Palenella aan den voet der met donkere wouden bedekte Abruzzen. Zij was bezig wilgeteenen af te schillen en te splijtenwaarmede zij een groote mand hersteldedie naast haar stond. Het was een warme namiddag in April; eene gloeiende Italiaansche zon bescheen de wouden en de marmerrots, waartegen de kleine rij huizen gebouwd wasaloe's ontplooiden de Bpitse blauwgroene bladeren in enkele spleten en wilde rozen zonden hier en daar een regen van knoppen en bloemen langs de hoekige kanten van het gesteente tot bijna op de platte daken der armoedige woningenwaarop maïskolven en korenaren te dro gen lagen. De steenachtige dorpsstraat was leeg en stil; slechts een paar hoenders stapten zacht kakelend in den zon neschijn voorthier en daar lagen in de stofferige gaten van den weg kleine zwarte varkensmet alle vier pooten rechtuit gestrekt, te slapen. Heel Palenella was naar het stadje Palena gegaan om aan eene pro cessie deel te nemen slechts Ditta Ceprano wa3 thuis gebleven. Dat verwonderde niemand, want dit meisje werd als „gek" beschouwd. Ditta had het aanzoek van den rijkste en voornaamste der jongelieden in het dorp afgeslagen; zij bezat eenig vermogen en arbeidde als de armste zij danste de Tarantella niet, zij was niet vroolijkzij wilde geen minnaar hebbenzij aloeg baren muilezel President Grévy is den 12 te Parijs teruggekeerd. De ministerraad heeft besloten de begroeting van den minister van financiën tegenover de begrotings commissie te handhaven. Van dit besluit zou aan die commissie kennis gegeven wordenonder bijvoeging dat de invoering eener inkomstenbelasting voor 1887 onmogelijk is, maar dat de regeering niet ongenegen is de zaak in overweging te nemen in verband met belas tinghervormingen met het oog op de begrooting voor 1888. RUSLAND. Het Dagblad van St. Petersburg ziet in de beriehten over de ongeregeldheden te Sofia de bevestiging van Rusland's meening, dat verdaging der verkiezingen noodig wastotdat de hartstochten tot bedaren waren gekomen. Des te meer zal men Rus land's verklaring begrijpen, dat het de nieuwe Sobranje en hare besluiten niet erkent. SPANJE. Galeote de moordenaar van den bisschop van Madrid is ter dood veroordeeld. De vice admiraal Arias heeft de portefeuille vau marine aangenomen en legde den 14 den eed af. ITALIË. Kardinaal Jacobinide pauselijke secreta ris heeft de laatste band gelegd aan een voorste! dat zeer spoedig naar 's Gravenhage zal worden opge zonden tot herstel der diplomatieke betrekkingen tua- schen Nederland en den H. Stoel. TURKIJE. De lransche vice-admiraal de Marques- sac ontving den 9 vóór zijn vertrek uit Konstantinopel zijn groot-kamerheerom hem de verzekering te geven van de hartelijke gevoelens, welke bij voor Frankrijk koestert. Hij overhandigde tevens den admiraal een snuifdoos met diamanten omzet. De Sultan liet ook zijne welkomstgroeten brengen aan mevrouw Moatc- bello en den heer Léon Say. De engelsche gezant is den 12 van Konstantinopel naar Londen vertrokken en de Porte heeft als zijn tijdelijken plaatsvervanger den gezant te Bucharest William White, aangenomen. Voor eenige weken werd gezegd dat de Porte geweigerd had den gezant aan te nemenwelke weigering toegeschreven werd aan russischen invloed. BULGARIJE. Van de 590 afgevaardigden, die ge kozen moesten worden zijn 420 aanhangers van het regentschap 20 aanhangers van Zaokofï en 50, wier meening nog onbekend is. Rusland's vertegenwoordiger zond aan de regeering d-ie brieven in den eersten werd op bevel van generaal Kaulbars ten sterkste afgekeurd haar besluit, waarbij aan de vreemdelingen verboden werd zich met de verkiezingen te bemoeienin den tweeden worden de verkiezingen ongeldig verklaard en in den derden wordt krachtig opgekomen tegen den aanval van het volk op het russische consulaat. Van deze brieven is mededeeling gedaan aan de vertegenwoor digers dar buitenlandsche mogendheden. Den 12 had te Sofia eene groote manifestatie plaats ter eere van de gekozenen voor de groote Sobranje Voor het russische consulaat werden de kreten: leve de Keizerleve het vrije Bulgarije 1 aangeheven. niet, als hij weerspannig was elk dazer ongehoorde feiten op zichzelf zou reeds voldoende geweest zijn om in het eenzame afgelegen dorp het vermoeden op te wekken dat er een van do vijf bij haar op den loop was. Hierbij kwam nog dat het meisje schoon en naar het uiterlijk geheel het tegengestelde was van wat men in de geheele provincietot Napels toe gewoon was te zien. De vrouwen waren hier klein vlug en net van ge stalte met donkerbruin gelaatkleine spitse neuzen, geopende, scherp geteekende lippen en lage voorhoofden, door wild krullende lokjes tot aan de oogen verward bedekt. Steeds vroolijk, koutten en lachten zij den ganschen dag; haar karakter bestond uit een zeldzaam mengelmoes van lichtzinnigheid en berekeningvan hartstocht en bekrompenheid Ditta daarentegen was groot van gestaltehad een langwerpig gelaat glad zwart haar en eigenaardige kalme donkerbruine oogen waarmede zij als in gedachten verzonken voor zich uit kon starenhaar mond was regelmatig van vorm hare bewegingen langzaamhaar gang edel en afgemeten; zij was het ongezelligste meisje van het dorp en sprak nooit meer dan zij noodzakelijk spreken moest. Natuurlijk hadden deze tegenstellingen niet nagelaten, terwijl het meisje zich ontwikkeldede hoofden van alle jongelieden tien uur in 't rond op bol te jagen Ditta kreeg aanzoekenzooveel er Zondagen in het jaar waren. Want de jonge mannen werden niet alleen door do schoonheid van het meisje aangetrokken elk hunner wist ookdat Ditta tienduizend lires op de Banca Naziona'e te Rome bezat buiten het be trekkelijk groote erf in het dorpdat haar geheel vrij van schulden toebehoorde een voor de ver houdingen in die streek geweldige rijkdom Maar Ditta liet de jonge mannen rustig uitspreken zag de vrijers dan met hare kalme, doordringende oogen eene seconde lang aan en verklaarde volstrekt niet te willen De regeering is niet voornemens, de Sobranje dadelijk bijeen te roepen maar wil vooraf aan de mogendheden vragen welken kandidaat zij voor den troon stellen daar de keus van een door de mogendheden niet goed- gekourden vorst toch nutteloos werk zou zijn Hieruit wordt afgeleid, dat aan de herkiezing van vorst Alexander niet meer gedacht wordt. Te Varna, waar generaal Kaulbars den 13 vertoefde, had geen vijandige betooging tegen hem plaats. Ver scheidene groepen boeren kwamen integendeel bsm hun verlangen tot verstandhouding met Rusland be tuigen. De generaal verklaartdat hij den indruk verkregen heeft dat de plattelandsbevolking geen breuk met Rusland wil en dat Rnslands staatkunde vredelievend is en verstandhouding met Oostenrijk ten doel heeft. Voordat hij naar Bulgarije gingbezocht bij Weenen om den Keizer van Oostenrijk stellige verzekeringen in dien geest te geven. VEREENIGDE STATEN. De bekende schrijver over het socialisme, Henry George, is door de werklieden partij te Nieuw-York kandidaat gesteid voor burge meester tegenover den heer Simmonsden president der beurs. Hij had zich bereid verklaard, de kandidatuur te aanvaarden, wanneer 30000 kiezers zich verbonden hunne stemmen op hem uit te brengen. Binnen eenige dagen waren 34000 handteekeningen bijeen gebraeht. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Zitting van den 12. Met algerneene stemmen werden aangenomen de wetsontwerpen tot1°. en 2°. invoering van bronzen pasmunt in de koloniën Suriname en Curasao; 3°. be krachtiging eener dading met C. H. baron van Pallandt en anderen over de grens der wederzijdsche eigendommen voor de oost- en westplaten van Flakkee onder Som- melsdijk en Middelbarnis; 4°. aanwijzing der begrooting, voortspruitende uit het fonds van den verkoop van domeingronden dienst 1885 5°. machtiging op de algerneene rekenkamer tot verevening van betalingen gedaan ter zake van de levering en opstelling van pantseringen op het fort bij IJmuiden6°. wijziging van hoofdstuk VI der staatsbegrooting voor 1885. De Voorzitter stelde voor, den 13 in afwijking van bet reglement van orde bet enquê e voorstel van de heeren Borgesius c. s. aan d8 orde te stellen, waar tegen de heer K e r k w ij k bezwaar had daar het antwoord der voorstellers nog niet eens vereehenen was. H;j had eerst nog wel eens het oordeel van de kamers van koophandel en anderen willen hooren. De heer Mees deelt mededat de commissie van rap porteurs zich zooveel mogelijk gehaast hadomdat daarvan de mogelijkheid van het honden der enquête at hing. Het hooren der kamers van koophandel achtte hij niet wenscheüjk. De heer Lobman betwistte, dat de commissie van rapporteurs in dezen zin beslist had. Er was wel op gaacaagwagggaraaBsgRaowAiii,')!.»!!*!»!» ii iiiMiiiiiii inmnmin i i mhb iiiwiiiii—■iiwiii— trouwen. Zoo ging bet van Ditta's vijftiende tot haar twintigste jaar eiken Zon- en feestdag een aan zoek en eiken Zon- en feestdag een blauwtje, tot Ditta ten laatste in 't geheel geen antwoord meer gaf, maar slechts nog eene verachtelijke beweging met de hand voor de liefdesverklaringen over had. Dat verdroot nu eindelijk den „borsten", zij ver klaarden Ditta voor gek en nu had zij het laatste jaar rust gehad. Slechts éénde zoon van een rijken pachter uit het gebergteliet zich niet afschrikken en b eef het meisje met hardnekkige volharding vervolgen. Bij alle feeEten en processiesin de mis en op de markt te Palena wachtte hij haar op en vleide, smeekte en dreigde zoolang, dat Ditta naar niet één feest meer ging en slechts 's avonds heimelijk de kerk bezocht. Yreezende den indringenden en den door haar wegens zijn ruw karakter gehaten vrijer ook heden te Palene te ontmoetenhad zij de voorkeur er aan gegeven, thuis te blijven en hare moeder voor zich te laten bidden. Nu hoorde zij beneden zich verward gepraat en gelach op den rotswegdie naar het dorp leidde en eene menigte vroolijke menschenwaartusschen kinderen geiten kippen en de hier nooit ontbrekende kleine var kens, kwamen de dorpsstraat in, om weldra in de hier en daar aan de rots gebouwde woningen te verdwijnen. Ditta was bij de nadering der lieden in huis gegaan en begonnen de polenta*) voor hare moeder te warmen. Zij Btond in de grootesteenen zwartberookte woon kamer, die tevens tot keuken diendede vlammende boutspaanders verlichtten onzeker flikkerend haar ern stig, groot madonnagelaat. Hare moeder trad binnen. De grjjze oude vrouw door weer en wind gebruindwierp met de kleine fonkelende oogen een toornigen blik op het meisje. Soep van maïs- of kastanjemeel.

Alkmaarsche Courant | 1886 | | pagina 1