fiitttueuiAttb. 322e Staatsloterij. Nr. 19441 f 50000; Nr. 14640 f 1000 en premie van 30000; Ns. 553, 9109, 4710 en 7031/1000; Ns. 2969, 3554, 8584, 11560, 16331 en 20580 /400; Ns. 4749, 11982, 18247 18524 en 18759 200Ns. 535, 2037, 2522,2568, 3419, 6434, 11143, 14060, 15155 17322 en 18988 100. Nr. 16460, premie 3000; Nr. 3766 100. Qület'iei, ^tabg'fitrithlen. en M3Usftlü«yic&ï«n. aangelegenheden, waaromtrent bijzondere strafbepalingen bestaanmaar zij hebben met het recht van vergade ring niets te maken. De indruk van het levende woord in het openbaar tot een honderdtal perso nen gerichtis overigens geheel anders dan de indruk dien dezelfde toespraak te weeg brengt, als zij door ieder van dezelfde honderd personen afzonderlijk wordt ge lezen. Juist dat levende woord het samenzijn van velen die allen te gelijkertijd denzelfden indruk ont vangen de opwinding die daardoor ontstaan kan en de gevolgen die zij met zich kan slepen maken bijzon dere wetsbepalingen omtrent het recht van vergaderin gen noodig eischen andere voorzieningen dan ten aanzien van de drukpers noodig zijn. Daarom moet tegen de verwarring van denkbeelden die in dit op zicht bij de Regeering blijkt te heerscben zorgvuldig worden gewaakten behooren hare vooratellen die van deze begripsverwarring getuigen met beslistheid te worden afgewezen. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Den 14 werd bij de behandeling van artikel 3 van het wetsontwerp houdende regeling van de ten uit voer legging van de door schuttersraden uitgesproken vonnissen enz.bepalendedat indien het voor de toepassing van het provoostarrest noodig isdat zij die met de ten uitvoerlegging daarvan belast zijn of daartoe moeten medewerken de woning van een inge zeten zijns ondanks, binnentreden, de auditeur, met de uitvoering van het vonnis belastdaartoe schriftelij ken last kan verstrekken door den heer De Vos van Steenwijk voorgesteld om de woorden „de woning van een ingezeten" te vervangen door „de woning van hem op wien het provoostarrest moet wor den toegepastof van den ingezeten ten wieus huize hij woonplaats heeft." Hij betoogdedat het niet aanging op eenvoudig verzoek van den auditeur-nilitair bij de schuttersraden de bevoegdheid te geven om de vrijheid van woning te schenden en a le huizen ie doorzoeken. Het door den heer van denBiesenen den minister van binnenl. zaken bestreden amendement werd verworpen met 34 tegen 2G stemmen waarna het ontwerp aangenomen werd met 57 tegen 3 stemmen. 5e klasse, 16e lijst, 16 Oct, 5e klasse, 17e lijst, 17 Oct. Vrijdagavond werd op het Biunenhof te 's Hage door een grenadier gedeeltelijk de recrutenschool ten uitvoer gebracht. Reeds lang had hij achterdocht ge koesterd of zijn meisje hem wel altijd even trouw was. Toen hij nu Vrijdag, van het Pleiu te 's Hage komende, het Binnenhof overstak zag hij in de verte op hot Buitenhof, docr 't gaslicht beschenen; zijn lieve ling met een burger komen aanstappen. Hij stelde, bij de poort gekomenzich „op de plaats rust" op, en toen hij bespeurdedat zij hel zijgangetje namen, sloop hij met den „versnelden pas" door de groote gang achter hen om om zoo nog ongemerkt door een n'jd'g „peloton halt 1" het verliefde paar te doen „halt" houden. „No. 1 twee passen voorwaartswas zijn eerste commandowaaraan onmiddelijk door no. 1 gevolg werd gegeven want de verblufte minnaar kreeg van den militair een trap tegen zeker lichaamsdeeldie vreedzaam gelukkig en stil hier alles is Dat merken zij echter nietwant zij zijn nog dieren en leven als verscheurende dieren voort. In de steden is het anders; te Palene is het reeds beterhoeveel anders moet het niet te RomePlorence en Napels zijnDaar heb ik gelezen zijn goede menschendie vergeven en ver geten die niet liefhebben als wolven en haten als tijgers. Ik ken er wel eendie zoo ismaar hij is een vreemdelingen zij zouden hem doodslaan als ik niet hem trouwde. Zouden wij echter niet naar Rome kunnen vluchten daeht het meisje verderterwijl zij het hoofd in gedachten liet zinken. „Neen. Ook te Rome zouden zij hem zoeken den een of anderen dag zou hij dood zijnen ik had zijn dood op mijn ge weten De muilezeldie bemerkte dat zijne berijdster geen acht op hem gaf, stond stil en boog den kop, om eenige grashalmen te bemeesteren. Dit deed de droomster uit haar gepeins opschrikken zij greep de teugels en met een luid „Aia" zette zij het dier we Ier in snellere bewegingzoodat zij weinige minuten later het doel barer reisPalenevoor zich zag. Het plaatsje bestaat uit drie nauwe strateneen kleine marktplaatseen met een gebeeldhouwd wapen voorzien gemeentehuis en een tamelijk groote schoone kerk. Op de markt staau eeu paar nette huizen, rood en blauw geschilderd met lichtgroene zonneblinden in een van deze was een winkel, die het merkwaar dige opschrift droeg„Lugano, Handel in alles" en waarvoor op bordpapier te lezen stond „Barbiere, Café Taverna." Voor den winkel stond een tafel met vier stoelen, bij de deur manden met groenten en vruchten, en er boven hingen een half dozijn vogelkooien, waarin kanaries zongen. De eigenaar van deze zaak, Ernano Lugano stond, toen Ditta op haar muilezel kwam aanrijden, juist voor de deur en zag welgemoed naar het heerlijke lenteweder, terwijl hij eene grootekorte meerschuimen tabakspijp rookte. Was deze wijze van rooken hier reeds vreemd, den man onmiddelijk met den grond op eauigen af stand deed kennis maken. „No. 2 looppas marsoh ook zij voldeed hieraan in de richting van de Hofstraatterwijl de vreemdsoor tige instructeurmet zijn vnistden hoed van de ontrouwe eenige malen van „model" deed veranderen. Het „mankeert den pas" werd door haar in den wind geslagen want zij zocht een veilig heenkomen, terwijl de zoon van Mnrs geheel voldaan, toen ook „inrukte." Bij de den 16 alhier gehouden aanbesteding voor de levering van 100.000 lijnzaadkoeken ten behoeve van de Lijnzaadkoakenvereeniging te Heer Hugowaard werden 64 billetten ingeleverd. Aan de laagste in schrijver, de heeren Van Hengel en Lensvelt, te Does burg werd de levering gegund voor 11.85 per 104 koeken, wegende 104 ned. ponden, met 32°/, eiwit-en 12°/0 vetgehalte. De muziekliefhebbers zullen zeker met ingeno menheid vernemendat het plan beataat door de „Orchestvereeniging" uit Amsterdam een tweetal uit voeringen te doen geven. Bij voldoende deelneming zal de eerste plaats vinden den 4 November a.s. De hoogst gunstige indruk, die deze vereeniging op het overtalrijke publiek op 8 October 1.1. maakte, mag doen verwachtendat door eene noodzakelijke ruime deelneming deze uitvoeringen verzekerd zijn. De heer C. L. Molenaar heeft den 15 te Am sterdam met goed gevolg het le natuui kundig examen afgelegd. Dinsdagavond hield de afdeeling Alkmaar van den Ned. Protestantenbond hare eerste samenkomst in het op handen zijnde wintersaisoen. Nadat de voor zitter de heer Ds. F. van Leeuwen met een woord van hartelijk welkom aan de leden de vergadering geopend had en daarby den wensch had geuitdat er van deze afdeeling nog iets meer mocht uitgaan dan het houden van spreekbeurten, werd het woord verleend aan den spreker voor dezen avond, den heer I. Bruin- wold Riedel herv. predikant te Hoorn. Spreker's voornemen was eenige opmerkingen ten be3te te geven over den invloed van den godsdienst op de ontwikkeling der maatschappelijke toestanden. Hij herinnerde in zijne boeiende rede aan het hoog gewicht dier zaak, die thans zoo veler hoofd vervult; kortweg schetste bij hoe zij de brandende quaestie geworden wasen hoezeer zij oplossing vereischt. Maar en ziet hier, wat hoofdzakelijk de vergadering bezig hield niet van verandering der toestanden aller eerst maar van verbetering van de menschen zeiven verwachtte spreker heil in deze. Nooit zou deze de toestanden duurzaam kunnen verbeteren, tenzij zedelijke beginselen richtsnoer werden van des menschen leven in de maatschappij. Uitvoerig stond de spreker stil bij de ontwikkeling dezer punten dat Godsvertrouwen mits in gezonden zin dat zelfverloocheningdie maar niet altijd vraagt en hunkert naar genot, noch alle opkomende wenschen zoekt te vervullen dat karakter vorming, die den mensch zout in zich zelf doet hebben, dat bovenal daadwerkelijke liefde die zich aller lot van harte aantrekt, dat deze vier vereischten deel moesten uitmaken van der menschen streven. Een waarlijk stichtelijkwaardig en krachtig woord bracht hij tot zijne boor Iers, wier aandacht hem tot den einde on verdeeld geschonken werd. Ingezonden Iu de zitting van den gemeenteraad van Woens dag, 20 October's namiddags 12$/« uur, zullen dj volgende punten behandeld worden Verzoek van mej. O. Lijnbach om eervol ontslag als le. helpster bij het onderwijs in vrouwelijke hand werken aan de openbare le tussehenschooi. Van de Commissie van Financiën: Rapport op de begrooting van bet Burgerweeshuis voor 1887idem op de berekening der verplegings- kosten in het burgerweeshuis per weesvoor 1887 idem op de rekening van het gasthuisover 1885 idem op de begrooting van het gasthuis voor 1887. Van Burgemeester en Wethouders: Rapport op het verzoek van J. Brügemann om zoo scheen echter nog vreemder het geheele voorkomen van den man die tot eene verpersoonlijking van het Noorden kon dienen. Hij was groot van gestalte en breed van schouders, zijn groot hoofd werd door stroo- geel haar omgeven, terwijl zijn rozig, frisch gelaat door een goudgelen krulbaard ingesloten werd. De oogen van den man waren lichtblauw, zijn mond zeer vol en zacht. - Dat was nu eigenlijk zeer natuurlijk want Ernano Lugano was ean PommeraanHorman Lütgens geheeten die als knaap door een toeval naar Napels geraakt was en eindelijk hier was blijven hangen, zooals hij zeide. Sedert tien jaren oefende de nu dertigjarige heer Lugano het barbiersvak uit, dreef handel in groen ten en zangvogels en hiell hierbij nog een café en wijn huis. Voor de beide laatste gedeelten zijner zaak ge bruikte hy twee tafels en acht stoelen, een tafel in de achterste kamerwaar de eigenaar tevens sliep een tafel buiten, zooals wij reeds vermeldden, benevens een half dozijn koffiekoppen en twee glazen vaten met wijn. Ondanks deze uitgebreide zaken ging het Lugano niet bijzonder goed en had bij moeite genoeg om aan den kost te komen. Zijne behoeftige omstaudigheden waren echter hoofdzakelijk te wijten aan zijn eenigen, alles overheerschenden hartstocht: de jacht. Zy verleidde hem er toedikwijls twee of drie dagen uit Palene te verdwijnenzijne zaken en barbiersklanten schoon te vergetenom eindelijk geheel verwilderd en verwaaid met een mageren haaseen kleinen marter of een ongelukkigen kwartel voor den dag te komen. Ernano Lugano zou dan ook reeds lang van honger omgekomen zijnals hij niet in alleswat handenarbeid betrof ook buitengewoon bedreven was geweest. Hij repareerde horloges en gebroken tafels en stoelen, schreef brieven, zette vensterruiten in en schilderde de bontste uithang borden. Hierdoor was bij een onontbeerlijk helper in den nood en bij allen bemind om zijn vroolijk karakter en niet het minst om de goedkoopte van zijn werk. De vrouwen en meisjes van de geheele plaatsoud en jongdweepten met Don Ernano (elkeen wordt vergunning tot het leggen van een riool in gemeente grond aan den Ondegracht. Nadere inlichtingen in verband met het verzoek om machtiging tot het terug geven van een deel der stationswegen in beheer en onderhoud aan het Rijk. Ontwerp-overeenkomst voor het in onderhond overnemen van het kanaalboord langs de Kanaalkade. Rapport omtrent het bezwaar schrift van O. Boumaomtrent zijn aanslag in de plaatselijke directe belasting dienst 1886 aan Gedepu teerde Staten. Verordeningen op de heffing en in vordering van wik- en weegloonen na 31 Dec. 1886. Rapport der speciaie commissie omtrent het voorstel van Burg. en Weth. betrekkelijk de doo het R. K. armbestuur geweigerde betaling eener deelaratie van het gasthuis idem der sectiën omtrent de Gemeente- begrooting voor 1887. De heer J. O. Sennettleeraar aan de rijks hoogere burgerschool alhier, is benoemd tot lid der eommissie van examen voor de engelsche taal, middel baar onderwijs. BUfiüfiithlJKE STAN1>. ONDERTROUWD. 14 Oct. Adrianus Joannes van Es en Helena Allegonda Schee- lings. Uerrit Hendrik Meyroos alhier en Trijntje Brugman te Amsterdam. GEBOREN. 12 Oct. Alida Johanna, D. van Hendrik Hoogeveen en Mietje Erankenoudt. OVERLEDEN. 13 Oct. Erederik JanZ. van Gerrit Bakker en Johanna Maria Haarmans, 3 j. en 9 m. 15 h HendrikaD. van Johannes Wilhelmus Gosker en Hendriea Maria Geerlingruim 5 m. GE VON DEN VOOR WERPEN Aan het Commissariaat van Politie zijn voor de recht hebbenden terug te bekomeneenige huis- en andere sleutels een koetouw een hondeene portemonnaie; een schaartje; ee n onderstukje van een gouden oorbelletjeeen kruis van een ketting een schilders diamanteen zak bruine boonen een gouden ring een lederen hondenhalsbandNo. 384een rood kinder-portemonnaitje inhoudende f 0,20vyf sleuteltjes aan een koordjeeen petroleum brander; een zwart moiré boezelaar; een r. c. kerkboekje. Alkmaar 15 Oct. Kleine Kaas, gras f 35, Commissie, gras f 33, Middelbare, gras 32,50, aangevoerd 518 stapels, wegende 134021 P. Ter graanmarkt aangevoerd 3953 mudden. Tarwe /7a 8,50Rogge /6a 6,50 Gerst f 4,50 a 5 dito chev. 5 a 5,60 Haver 3,25 a 4,35 Paardenboonen /6a 6,25, Bruine dito 10 a 11,25, Citroen dito f 13, Duiven dito 7, Witte dito 12 a 13, Kanariezaad f 9,50 a 10,25, rood Mosterdzaad f 13 a 15 Geel dito 12 a 13 Karweizaad 18 a 18,50, blauw Maanzaad 13 a 14, Erwten: Groene 10 a 16,50 Grauwe 16 a 19 Vale 9 a 16. Alkmaar 16 Oet. Aangevoerd 3 Paarden 85 a 125 12 Koeien en Ossen 160 a 230 6 nucht. Kalveren 16 a 26, 191 Schapen 14 a 22 125 magere Varkens 14 a 18 175 Biggen 5 a 823 Bokken en Geiten 6 a 17, Kipeieren 4,25 a 5 per 100Boter per kop ('s middags 12 uur) f 0,75 a 0,87 Amsterdam 15 Oct. Aardappelen Eriesche Dokkumer jammen 2,40 a 2,70, dito Eraneker 2,20 a 2,40, dito Engelsche 1,50 a 1,60 dito Hamburgers f 1,80 a 1,90Zeeuwsche Spuische jammen 3,20 a 3,50, dito Élakkeesche /3a 3,10, dito Blauwe 2,40 a 2,50, Geldersche dito 2,50 a 2,60, Pruisische Hamburgers 2,60 a 2,70, Duinzand 3 a 5. Zeeuw sche Champions 1,50 a 2. Aangevoerd 6 versche ladingen. Raapkoeken 70 a 84, Lijnkoeken /8a 12,50 per 100 P. Petroleum kalm, loco 7 65, Oct. 7,60, Nov.Dee./7,75, Jan.—Maart f 7,80 entr. In cons, f 9. Edam 14 Oet. Aangevoerd 420 stukken Boter 1,20 a 1,30 per pond, Kipeieren /6a 6,54 per 100. Enkhuizen 13 Oct. Kleine kaas 30aangevoerd 10 stapels. Karweizaad 18 a 18 50, Mosterdzaad 15,50 a 16,50, Maan zaad 13 a 13,75 Bruine boonen f 10 a 11,25, Gerst /4a 5, Haver 3,25 a 4, Grauwe erwten 15 a 18, Vale dito f 10 a 16. Aangevoerd 42 Biggen 4,50 a 84 Schapen 22, Konijnen f 0,25 per stuk, 65 kop Grasboter 0,70. Hoorn 14 Oct. Kleine Kaas, hoogste prijs 35, Com missie 32,75, aangevoerd 343 stapels, wegende 95187 P. 15 Oct. Aangevoerd 840 Schapen 24 a 30, per stuk. Hoorn 16 Oct. Tarwe 7 a 8Gerst 4,50 a 5 Haver f 3,50 a 4, Erwten: Witte f 10 a 12, Groene 11 a 13, Grauwe 16 a 17, Vale f 12 a 15, Bruine boonen 11 hier bij zijn voornaam genoemd) en II bello Biondo de schoone blonde had reeds menige goede partij kunnen maken, die hem opeens uit zijne minder goede zaken tot welstand had kunnen verheflen, als de groote man zich niet steeds een vijand der vrouwen getoond had, hetgeen hem de vriendschap van alle mannen uit de plaats deed winnen. Ook Ditta koesterde eene stille neiging voor den italiaanschen Pommeraan, met wien zij reeds sedert hare jeugd handel dreefwant hij kreeg zijne groenten bijna uitsluitend van het erf der Ceprano's. Ook heden leidde haar weg weder naar hem. Het muilezeltje bleef voor de deur staan en besnoof de tafelwaarop eenige kruimels lagen. Ditta sprong er vlug af. „Goeden morgen, signorina riep Lugano op vrien- delijken toon, langzaam nader tredende, om het meisje de zware manden te helpen afladen. „Gaat 't goed met u Don Ernano vroeg Ditta zijn groet beantwoordende terwijl zij den jongen blon den man met hare bruine kijkers in zijne goedhartige blauwe oogen zag. Dit deed Lugano blozen waarom Ditta met een vriendelijken blik glimlachte. „Hier zijn de uien mooie grootekunt gij ze alle gebrui ken vroeg zij. Lugano streek een weinig verlegen met de hand over zijn oor. „Ja ik kan ze wel gebruiken cignorina maar ik heb op 't oogenblik niet veel geld." „Dat weet ik al", antwoordde Ditta, „mijnheer is zeker weder op de jacht geweest „Dat weet de signorina?" vroeg Lugano, het meisje verwonderd aanziende. „Ja, ik heb er eens over nagedachtwaarom u niet rijk wordt. U kunt toch alles eren goed en handig u speelt niet en drinkt niet, zoudt de eerste in de stad kunnen zijn en komt toch niet vooruit Ik heb in mij- zelve gezegd, dat de jacht slechts hiervan de oorzaak is." Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1886 | | pagina 2