No. m. Acht en tachtigste Jaargang. 1886. To NDAG 17 OCTOBER. TWEEDE BLAD. Prijs der gewone Advertentiën: #föciccl ©ebcelte. De gewone llaandagsche veemarkt wordt bij gelegenheid der groote koemarkt op 1 November 1886 gehouden op de gedempte Nieuwesloot nab|j de Kanaalkade en op den Koningsweg. ËniUnlattb» BtunctUaufj. ALK MA ASSUME CO 11 RA NT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Katerdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Eijk f 1, De 3 nummers f G 06. IRlAl Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs, COS- TEE ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennisdat de groote veemarkten dit jaar invallen op f en 19 Hovember 188® en dat op Zondag 31 October 188® geen vee op de markt zal worden toegelaten voor des middags 13 uren. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 12 Oct. 1886. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. V E R G A D E RI N G van den RAAD der gemeente ALKMAAR op Woensdag, 20 Oct. 1886, 's namid dags 12'/, uren. Namens den Voorzitter van den Naad, De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. De persoon van TEUNIS SCHOLTENgeboren te Heer- hugowaard 28 September 1859 alsmede NIGOLAAS KU1JT, verlofganger der militie, worden verzocht zich ter gemeente secretarie alhier aan te melden. DENEMARKEN. Het Eolkething heelt met 72 tegen 17 stemmen geweigerd goed te keuren de wet tot regeling der geldmiddelendoor ód regeering voor het loopendo jaar uitgevaardigd en verworpen de voor- loopige wetten betreffende de verantwoordelijkheid voor dagbladartikelen en de regeling der politie te Kopenhagen. FRANKRIJK. De ministerraad heeft den 12 be sloten aan Louise Michel kwijtschelding van straf te verleenen. De begrotingscommissie heeftna den minister van financiën Sadi-Cariot te hebben gehoord besloten de buitengewone begrooting te handhaven en de vermeer dering der alkohol-belasting te verwerpen. De Temps keurt eene militaire bezetting van Bul garije door Rusland sterk af. Dat blad noemt eene dergelijke bezetting niet alleen eene daad van staat kundige onzedelijkheid maar tevens de bron vau on berekenbare moeielijkheden. Kamer. Den 14 werd de zitting geopend. Op verzoek van minister Goblet werd besloten, de beraad slaging over de wet op het onderwjs den 19 te openen. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Bij een aan de mogendheden toegezonden schrijven heelt de russisehe regeering verklaard, dat zij de geldigheid der in Bul garije gehouden verkiezingen niet erkent. RUSLAND. Hot Dagblad van St. Peteraburg be toogt dat de verkiezingen in Bulgarije te midden van wanorde en de verwarring der partijen hebben plaats gevonden en dat vele kiezers verhinderd zijn gewor den aan de verkiezing deel te nemen. Welke waarde kunnen nu de besluiten dier aldus verkozen vergadering hebben tegenover Ruslands verklaringen dat het noch zulk eene vertegenwoordigende vergadering, noch hare besluiten wil erkennen SPANJE. Het nieuwe ministerie heeft in zijne eerste bijeenkomst beslotenden staat van beleg te Madrid op te hefien en de Cortes tegen half November bijeen te roepen. De leider der conservatieven Canovas de Castillo, heeft verklaard, dat de wapenstilstand tusschen zjne partij en het ministerie geëindigd isnu aan de aanleggers van den onlangs voorgevallen soldatenop- stand kwijtschelding van straf is verleend. Zoodra de CorteB bijeengekomen zijn, zal hij de regeering daarover aanvallen. BULGARIJE. Generaal Kaulbars heeft zjne reis op bevel des Keizers moeten staken en is naar Rut- sehuk teruggekeerd, alwaar hij voorloopig zal blijven. ZUID-AFRIKA. Te Pretoria werden sinds eenige weken voorstellingen gegeven in een paardenspel van den heer Eillis. Den 15 September werd de afscheids- voorstelling, door ruim 300 personen bijgewoond, door een zwaar onweder met hevige windvlagen gestoord. Even na de pauze ontstond plotseling een luid geraas de aanwezigen zagen het linnen der groote tent in hevige bewegingen duidelijk daarop hoorde men een luid gekraak de groote paal in het midden brak in tweeën de andere staken vielen om of braken in hunnen val en het groot stuk zeil doekdat den top bedekte, viel op de aanwezigen en bedekte hen allen als onder eene groote deken. De lampen gingen uit, zoodat alles in diepe duisternis gehuld was. Dit alles duurde nauwelijks eene halve minuut. Toen het zoogenaamde dak naar beneden kwam, werden een paar angstkreten gehoord en daarna was er eene angstwekkende stilte gedurende ongeveer eene minuut. Daarop begonnen kinderen te roepen om hunne ouders, vrouwen om hare mannen en omgekeerd, en eens of meermalen hoorde men den noodkreet van brand, dat niet het geval was, daar de lampen bij het neervallen der tent allen waren uitgebluscht. Over het algemeen bleef het publiek onder het zeil buitengewoon bedaard. Messen werden dadelijk ter hand genomen en openingen in het doek gemaakt, waardoor men zich heenwerkte. Da heer Eillis en het personeel deden al het moge!ijko, om hulp te bieden aan de ver schrikte vrouwen en kinderen. Na eenigen tijd waren allen onder de tent weggehaald ot hadden zij zich zeiven er uitgewerkt, en bemerkte men, dat niemand zich ernstig bezeerd haddan mevrouw Louisedie een slag op het achterhoofd van een der staken had ge kregen doch gelukkig was dit van niet zoo ernstig gevolg als men eerst vreesde. Een der beste paarden, een scbimmelhengstwas gedood. Door bet aan wezige publiek kon niet recht worden opgegeven, wat de oorzaak van het ongeluk was; zj, die buiten ston den zeidendat de bliksem in de tent was geslagen terwijl er juist op dat oogenbHk een hevige dwarrel wind kwam opzetten welke onder het zeildoek vloog. Het paard, dat eene kleine wond juist boven op den kop hadis waarschijnlijk door den bliksem getroffen want er waren geene andere teekenen of verwondingen te zien welke den dood konden hebben veroorzaakt. 1 I IHIZI imili IMII—IMbMWIMHIIMM—iMIMilliii STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Accijns op het gedistilleerd. In de door den minister van financiën toegezonden memorie van antwoord op het wetsontwerphoudende nadere be palingen omtrent den accijns op het gedistilleerd wordt geze<*d dat het niet is tegen te spreken dat verhoo ging van den accijns zou kunnen strekken om den smokkelhandel in de hand te werkenen datzoolang de belasting op gedistilleerd in de aangrenzende staten niet verhoogd wordthet dan ook niet vrij van be denking is te achten die belasting tot f 65 per vat op te voeren zooals sommige leden zouden wenschen. Het voorgestelde artikel beoogt slechts do bestendiging van het thans geldende accijnsbedrag en van die be stendiging is het aangeduide bezwaar evenmin te duch ten als terugkeer tot het vroegere cijfer van f 57 een merkbaar gunstigen invloed op de smokkelarij zou uitoefenen. Naar zijne overtuiging staat het vastdat de mingegoeden door verlaging van den accijns niet zouden gebaat worden. Door verhooging van de wijn belasting zouden zij evenmin gebaat zijn. Uit dit oog punt beschouwd zon het veeieer de voorkeur verdie nen den accijns op wijn te verminderen om dien drank meer onder het bereik te brengen van den breeden zoom der bevolkingdie zich thans het ge bruik daarvan moet ontzeggen. Wat de verhooging van het invoerrecht op buitenlandsch gedistilleerd be treft is het zeer de vraagof eene eenigzins aanmer kelijke verhooging van dat recht de thans reeds aan merkelijke namaak van de voornaamste soorten van buitenlandsch gedistilleerd niet zou bevorderen. Dat ook de regeering op billijke verdeeling van lasten be dacht iskan blijken uit do aanzienlijke verhooging en uitbreiding der rechten van overlijden en van het zegelrecht op effecten. Ingrijpende voorstellen nopens de directe belastingen zouden zoolang de herziening der grondwet aanhangig is, geheel vruchteloos zijn. Grensverandering tusschen de ge meenten Bussum en Hilversum. Yele leden achtten de voorgestelde verandering niet gerecht vaardigd door de grondenontleend aan de gebrekkige of niet bestaande zorg van Hilversum voor de open bare veiligheid en werken en aan het niet-toelaten van kinderen uit Hilversum op de school te Bussum. Ook meende men datnu de renbaan buiten gebruik is de noodzakelijkheid van ligging in ééne gemeente ver vallen was. Andere leden waren voor het voegen van Hilversum bij Bussum wegens de achterlijkheid van Hilversum in het vervullen der bestuursplichten. Op grond van nadere inlichtingen achtten vele leden de ruiling van grondgebied onbillijk van oordeel zijnde, dat Hilversums belangen werden uit het oog verloren dewijl bij Bussum een terrein gevoegd wordtachtmaal grooter dan noodig iszoodat het billijk ware indien Bussum een evenredig deel der schulden van Hilver sum overnam. Wijziging van art. 329 Strafwetboek. (Bedrog in den aard der koopwaar.) Vele leden waren bij het onderzoek van dit wetsont werp in de afdeelingen tegen de wjjziging zóó kort reeds na de invoering van het strafwetboekwaarom trent zich nog geene rechtspraak heeft gevormd. Andere leden verwachtten er van fnuiking vaa den handel in surrogaten voor echte waar in het algemeen en van den bedriegeüjken handel in margarineboter in het bijzonder. Hierop werd geantwoord, dat de meest voorkomende gevallen van bedrog reeds onder de wet vielen. Algemeen werd het streven der regeering om do knoeierijen in den boterhandel tegen te gaan toegejuicht, al vond de daartoe door haar ingeslagen richting geen onverdeelden bijvaleens beperking tot de mar garineboter werd voldoende geacht. Andere leden verlangden bijzondere wettelijke bepalin gen omtrent den boterhandelwegens het groote belang van Nederland bij dien handel. Den 11 is te Edam een vierjarig kind in een waterton achter de woning verdronken. Bij kan. besluit van den 11 zijn met aanvaliing van dat van den 18 Sept., houdende benoeming eener staatscommissie tot het instellen van een onderzoek naar den toestand van den landbouw hier te lande, alsnog benoemd tot leden dier commissie de heeren mr. H. J. Carsten te Hoogeveen en E. H. H. Borret te Klundert. - In de vergadering van den 12 is door hoofdinge landen van GeestmeramhacbtOosterdijk en Molen- geersen tot lid van het dagelijkseh bestuur herkozen de heer M. Kalis te Sint Pankras. De door den gemeenteraad van Haarlem den 12 December 1883 benoemde commissie uit zijn midden om voorstellen te doen tot opheffing van het ongerief, door het spoorwegverkeer ontstaan voor de gemeen schap tu3seheo het noordelijk en zuidelijk deel der gemeente, heeft thans den raad eon plan aangeboden, waarover zij in overleg is getredon met den raad van administratie der Holl. Spoorweg-mij en waarvoor deze zijne medewerking heeft toegezegd. In hoofdzaak wordt door dit plan door den heer Teldersvroeger inge nieur bij de staatsspoorwegenthans hoogleeraar te Delf, ontworpen, voorgesteld, de geheele spoorbaan en de Spaarne-brug te doen rijzen zoodat er zoowel aan den Kruisweg als aan den Jansweg doorgangen onder de baan worden verkregen en da scheepvaart door het Spaarne aanmerkelijk wordt gebaat. Verder is in 't plan begrepen eene spoorweghaven met loskaden, en eene geheel n'euwe, veel doelmatiger en veiliger inrich ting van het station. De Hollandsche Spoorwegmaatschappij heeft te kennen gegeven bereid te zijn het grootste deel der kosten aan de uitvoering van dit plan verbondengeraamd op ƒ1.000.000voor hare rekening te nemen. De gemeenteraad van Purmerend heeft den 12 besloten den cursus tot opleiding van onderwijzers voor de hoofdakte wegens onvoldoende deelneming met 1 Januari 1887 op te heffen en den heer Julius Oppen- heim bankier te Groningen te berichten dat zijn eisch om behoorlijke schadevergoeding voor de onlangs bij hem onder nadere goedkeuring van Ged. Staten gesloten conversieleening welke goedkeuring door Ged. Staten niet verleend isniet kan worden ingewilligd en de raad z>jn eenmaal aangenomen standpunt hand haaft. Op do gemeente-begrooting voor 1887 werd een post van f 1 ingetrokken tot het oprichten eener bad en zweminrichting en eene commissie van 3 leden benoemd, om deze zaak tot Btand te breDgen. De gasprijs te Middelburg is den 13 door den gemeenteraad met cent verminderd en voor 1887 bepaald op 8% cent per kub. el. De jaarwedde van den directeur werd van f 2000 tot f 2300 verhoogd. De gemeenteraad van Schagen heeft den 13 by de behandeling der gemeente-begrooting voor 1887 welke in ontvang en uitgaaf vastgesteld werd op f 29745.50, afwijzend beschikt op het verzoek der Harddravery-vereeniging "Westfriesland om f 50 sub sidie in 1887 te mogen ontvangen en den post voor openbare vermakelijkheden verhoogd met f 50 voor het jaarlijksche vuurwerkwelke som voor 1886 geschrapt was, daar het vuurwerk door die vermindering blijk baar te veel geledsn had. Tot lid van den gemeenteraad van Vlieland is den 13 met 23 van de 38 uitgebrachte stemmen ge kozen de heer A. K. M. Hartog, in plaats van den heer Gerritsevertrokken. Den 13 des voormiddags omstreeks 9 uren is een deel der muren ter lengte van ongeveer 40 el van het Kurhaus te Scheveningen door den hevigen wind aan de landzijde met vreeseiijk geweld ingestort nadat weinige minuten te voren de werklieden die voor dat gevaar gewaarschuwd waren zich verwijderd hadden. Den 13 is te Tiel eene fabriek van vruchtensap pen en te Steenbergen eene boerderij met den oogst afgebrand, laatstgenoemde ten gevolge van den blik-u m.

Alkmaarsche Courant | 1886 | | pagina 5