FEUILLETON. Ditta's vlecht. No. 126. Acht en tachtigste Jaargang. 1886. W OENSDAG 20 OCTOBER. Prijs der gewone Advertentiën; ©lïUiêsl (BcbeeUc. Eene dorpsgeschiedenis uit de Abruzzen. Buitenland. ALKMAAttSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door bet geheele Eijk f 1,—. De 3 nummers f O 06. ua Per regel f 0,15. Groote lettere naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevere HEEMs. COS- TEB ZOON. Ns. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengennaar aanleiding van art. 11 van het reglement be treflende de kamers van koophandel en fabrieken vastgesteld bij koninklijk besluit van 9 November 1851 (Staatsblad No. 142) gewijzigd bij dat van 11 Augustus 1859 (Staatsblad No. 80) en 12 Juli 1873 (Staatsblad No. 108) ter kennis van de belanghebbenden dat op Woensdag 24 November 1886, des morgens van 10 tot 1 urenten raadhuize der gemeente de verkiezing zal plaats hebben van vier leden voor de kamer van koophandel alhier, in vervanging van de keeren A. GEEL, T. L. KOORN, A. PRINS Az. en ,P. KOOL Jz., die met bet einde dezes jaars periodiek aftreden, en van wijlen den heer G. J. VAN LEEUWEN (aftreding einde 1888), zijnde de op heden vast gestelde lijst van kiesgerechtigden van af den 19 ter gemeente secretarie van 's morgens 9 tot 2 uren voor de belanghebben den ter lezing nedergelegd. Bezwaren tegen die lijst kunnen gedurende 8 dagen na beden bij het gemeentebestuur worden ingeleverd. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar, Alkmaar, A. MAOLAINE PONT. 18 Oct. 1886. De Secretaris NUHOUT VAN DER VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennisdat J. H. AVISwinkelier en kastelein aldaar, beden aan ben vergunning gevraagd heeft tot den verkoop van sterken drank in het klein in het perceel in de Houttil aan de Kaasmarkt No. 41. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 18 0:t. 1886. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennisdat zij in hunne op heden gehouden vergadering ingewilligd hebben het verzoek om ver gunning a. van J. P. J. H. SCHILLING, fabrikant aldaar, om eene chicoreibranderij te mogen oprichten in het perceel aan den boek van de Baangracht en de gedempte Baansloot wijk A, No 19; b. van C. SCHIPPER, aldaar, om eene bakkerswerkplaats met heeten lucktoven te mogen vestigen in het perceel aan de noordzijde van de Laatwijk A, No. 136. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 18 Oct. 1886. De Secretaris, NUHOUT van der VEEN. WILLEMPJE MIDDELHOE, laatst gewoond hebbende te Amsterdam, wordt verzocht zich ter gemeente-secretarie aan te melden. Lijst van brieven, waarvan de geadresseerden onbekend zijn, verzonden gedurende de 2e helft der maand Augustus 1886 Wed. Klaver, Amsterdam; mej. L. M. Eriedtmej. G. W. de Jong, 's Gravenhage; A. Bouveldmej. M. Reijnders, Nijmegen; Markus, Sckoorl; wed. Klaver, IJpolder, Sloten; W. TrompeUrk. Van de hulpkantoren Heerhugowaard: Jan iToris O b d a mA. van DijkPetten. Oudorp: Dk. van DiepenKoog-Zaandijk. Schoorldam: Franciskus Huibreks Zand voort. Briefkaart: Croiset's Gravenhage. Brief: Verzonden geweest naar: Amerika: E. GlijnisWinnebago. Naar bet Hoogduitsch. 3) Lugano zag de spreekster oplettend aan haar gelaat drukte eene vriendelijke deelneming uitdie hem tot in het hart trof. Hij streek nogmaals over zijn oor en schudde het hoofd. „Signorina kan gelijk heb ben", antwoordde hij hierop „maar wat zal ik begin nen P Het is mijn eenig genoegen ter wereld. In mijn huis is het zoo eenzaam en de verveling drijft mij er uit." „Gij moet eene vrouw nemenDon Ernanodan hebt gij een thuis en weet aan wie gij behoort en voor wie gij werkt", antwoordde Ditta. Zij had hare oogen, terwijl zij dit zeide, op den grond gericht; Lugano zag juist in haar gelaat, dat ondanks de bruine kleur plot seling met een rood licht overgoten scheen. „Ja, eene vrouw nemen", herhaalde de groote blonde, „dat is gemakkelijk gezegd wie zou mij echter willen hebben, mij, armen vreemden duivel Ik heb er wel dikwijls over gedacht, maar iemand als ik, krijgt moeielijk eene goede vrouw." „Dat geloof ik niet, Don Ernano", antwoordde Ditta ernstig, een oogenblik hare groote donkere sterren tot den koopman opslaande. „Een mandie zoo goed en verstandig is als gij Ge hebt waarschijnlijk slechts niet gewild uwe vrijheid is u liever." „Dat kan wel zijn signorina. Het kan echter ook wel zijndat de rechte nog niet gekomen is", ant woordde Lugano, ook plotseling ernstig en in gedachten. „Wie zou dat dan moeten zijn vroeg Ditta verder, voortdurend naar den grond ziende. „Wie ja wie vroeg Lugano met zijne groote BELGIE. Het hof van assises te Bergen in Hene gouwen, rechtsprekende als hof van cassatie, heeft den 16 den oud afgevaardigde van der Smissen schuldig verklaard aan moord op zijne vrouw en veroordeeld tot 10 jaren dwangarbeid. Daar de candidatuur van den heer Eonvaux niet tot aaneensluiting van de fraetiën der liberale partij heeft geleid trok deze zich terug. DENEMABKEN. Het hoogste gerechtshof te Ko penhagen heeft den verantwoordelijken uitgever van het blad „De sociaal-democraat" wegens opruiing tot 14 dagen gevangenisstraf veroordeeld, op grond van de voor- ioopigedoor de regeering uitgevaardigde perswet van 2 November 1885 voor eenige dagen door het Fol- kething verworpen. De rechter nam de rechtsgeldigheid dier wet toch aan. DUITSCHLAND. Den 16 is te Frankfort aan eene be roerte overleden baron Meijer Karl baron von Eothschild. Dien dag zijn aldaar plechtig geopend het Main-ka- naal en de t'rankforter havenwerken waarbij de ministers von Puttkamer en von Bötticher de beiersehe minister von Crailsheim, de hessische minister Finger en afgevaar digden uit Antwerpen, Eotterdam en Amsterdam tegen woordig waren. Elzas Lotjiaeingen. Bij de verkiezing van een dis- tricts-afgevaardigde te Metz op den 17 is de duitsche kandidaat, het lid van den gemeenteraad Heister, een parig met de 663 uitgebrachte stemmen gekozen. De fransche partij onthield zich van stemming. ENGELAND. De heer Clarke, rijks procureur-gene- raai en als zoodanig lid van het ministerieheeft den 11 verklaard, dat de regeering in geen geval wetgevende of uitvoerende macht aan de ieren zou toekennen daar het hoofdbeginsel der nationalistische partij ver brokkeling van het rijk was. Het stoomschip Noord-Holiandden 14 met een detachement troepen naar Java vertrokken is den 16 te Southampton teruggekeerd, na een vreeselijken storm te hebben doorstaanwaardoor zoodanige schade ont stond, dat het de reis niet kon voortzetten. Het verloor stuurboordbooten verschansingen dekkajuit en stuur- toestellen en moet dokken. Den 15 heeft een hevige storm uit het zuid-westen over bijna het geheele rijk geheersoht. In Zuid-Wales traden vele rivieren buiten de oevers, waardoor groote schade aangericht werd. Te Brighton werd de electri- sche spoorweg opgenomen. Volgens de Observer zouden de onlangs door Frankrijk te Berlijn gedane stappen om te vernemen in hoe ver de duitsche regeering bereid zou zijn het vaststellen van een termijn voor de ontruiming van Egypte door de engelsche troepen te ondersteunenwanneer de Porte dit mocht eischenvan duitsche zijde een ant- volle hand weder aan zijn oor voelende. „Nu ja zoo eene als gij signorina Ditta werd opnieuw door den rooden gloed bedekt. „Gij schertst, Don Ernano", antwoordde zij, gedwongen lachende. „Ik ben slechts eene boerin." „Mijn vader was nog minder dan een boer", lachte Lugano. „Hij trok met jzerwerk eerst naar Oostenrijk en toen naar Italië. Wat den stand aangaatstaat gij eigenlijk nog boven mijbegrijpt ge vervolgde Lugano. „Eene vrouw als gij zou mij wel bevallen", voegde hij er op een eigenaardigen toon bij. „Don Ernanokunt gij de uien gebruiken brak Ditta plotseling als verschrikt het gesprek af, den blik niet opslaande. „Natuurlijk kan ik signorinaals gij mij het goed maar geven wilt tegen betaling op het einde van de maand." „Ik vertrouw u", sprak Ditta, „goede zaken Daarna hare manden bijna haastig in andere leeg schuddende, besteeg zij weder haren muilezel en draafde na den vlnchtigen groet van Lugano„Tot weerziens, signorinaweder vlug den weg naar Palenella op. Toen Ditta het stadje achter zich hadscheen zij meer tijd te hebben, want zij liet haren ezel stapvoets gaanzooals hij wilde en zag zoo vergenoegd naar de gele bloeiende bremstruiken langs den weg, alsof zij de millioenen bloesems tellen wilde. Het was bijna reeds middagtoen zij bet dorp bereikte. In plaats van met verwijten over haar lang wegblijvenontving hare moeder haar zoo vriendelijkdat Ditta ditondanks hare groote verstrooidheid, met ongerustheid bemerkte. Zij kende hare moeder en hare hardnekkige plannen om haar uit te huwelijken. Gisteren, viel haar nu in, was Pieteranton er geweest; zelfs lang, zooals zij later gehoord had. Men voert iets in het schild dacht zij en toen de avond aanbrak, nam Ditta plotseling, zonder woord hebben uitgelokt, waarvan de strekking is, te verklarendat voor Duitschland hoegenaamd geene aanleiding bestaat om zich te mengen in de betrek kingen tusschen Engeland en Egypte. Ieeland. De inspecteur generaal der politie te Bel fast heeft bij het onderzoek naar de ongeregeldheden aldaar verklaard dat de protestanten de politie uit de stad wilden verdrijven en dat zij door aanvallen op de politie-agenten het stelselmatig daarop toegelegd had den. Zij beschuldigden de politie van met het katho lieke deel der bevolking te heulen en zoolang die over- tuiging bij hen vast stond achtte hij het onmogelyk voor de veiligheid der politie te zorgen. Hij raadde intusschen bepaald aan, voortaan, zoo bij ongeregeldheden vuur moest worden gegeven, dit zoo mogelijk door mi litairen en niet door de politie te laten doen. Daardoor zou eene groote oorzaak van klachten weg genomen worden. FKANKEIJK. De minister van openbare werken heeft aan de prefeeten kennis gegeven dat overeen komstig den door verschillende gemeentebesturen uit gesproken wensch en in overleg met de spoorwegmaat schappijen de vrachtprijzen met de helft verlaagd zijn voor lijdersdie door gemeentebesturen naar Parijs worden gezonden om door den heer Pasteur tegen hondsdolheid behandeld te worden. De gemeenteraad van Charenton is ontbonden, omdat geen zijner leden in 3 achtereenvolgens uitgeschreven vergaderingen verscheen en die vsn Aluzeomdat by den afgezetten burgemeester tot tweemaal toe her kozen had. Kamer. Den 16 heeft de heer Wilson het algemeen verslag betreffende do begrooting ingediend en de minister Loekroy een wetsontwerp betreffende den verkoop van vreemde voortbrengselen bepalendedat de verkooper de ware herkomst zijner waren moet bekend maken en boeten stellende van tusschen de 500 en f 2500 benevens gevangenisstraf van 3 maanden tot 3 jaren op het voorzien van uit het buitenland komende of daar vervaardigde waren roet omhulsels, strooken of etiketten, om er den schijn aan te geven van uit Frankrijk her komstig of daar vervaardigd te zijn. Verder worden strafbaar gesteld zij die met hetzelfde doel tot kunst grepen of samenspanningen de toeWuebt nemenen diewanneer de buitenlandsche plaats van herkomEt toevallig een gelijkluidenden naam draagt als eene andere plaats in Frankrijk, verzuimen, het land, waar bedoelde plaats ligtte vermelden. Bij herhaling dezer ver grijpen wordt de straf verdubbeld. Aan de overtreders kan het kiesrecht voor de handels-rechtbanken en de kamers van koophandel onttrokken worden. OOSTENEIJK-HONGAKIJE. De min of meer offi- cieuse pers blijft zich zeer scherp uitlaten over generaal Kaulbars en zijne mislukte zending in Bulgarije. Het blad gelooft echterdat de buigaren eindigen moeten met het volgen eener staatkunde van uiterst dure dank baarheid. verder een woord te spreken, zooalB hare gewoonte was, haar beddat in de groote keukenkamer bij hare moeder stond en bracht het in een klein kamertje hetwelk een getralied raampje en eene zware met jjzer beslagen deur had. De oude zag de maatregelen, die hare dochter nam, verbaasd aan. „Zou zij geluisterd hebben P" begon zij zichzelve bevreesd af te vragen Dat was echter on mogelijk want zij wist dat Ditta bijna gedurende het geheele gesprek met Pieteranton in de kerk geweest waswaar zij haar 's avonds nog ontmoet had. „Het zal weder een gril van haar zijn", trachtte zij zich gerust te stellen, „ik kan het slot van de deur onklaar maken, voordat zij zich ter ruste begeeft Pieteranton zal zijn zin hebben." Tot deze gevolgtrekking gekomen zocht ook zij hare rustplaats opnadat Ditta in haar kamertje gegaan was. Het gedrag van het meisje gaf haar echter geen rast. Zij vreesde dat het zich onverwachts door de vlucht naar Eome aan hare macht onttrekken kon een koortsachtige haast greep haar dientengevolge aan, om het huwelijk met Pietro tot stand te brengen. „Morgen moet zij hard werken wie weetwanneer zich eene betere gelegenheid aanbiedt P Ditta zal vermoeid zijn en vast slapen" zoo spookte het den ganschen slapeloozen nacht door het hoofd der oude den volgenden morgen vroeg zond zij eene boodschap naar Pieteranton en bij het vallen van den avond, stak zij een kiezelsteentje in het slot. De nacht brak aanDitta begaf zich naar haar kamertjezij wilde de deur sluitendoch het ging niet. Zij beproefde het nog eens en nog eenshield daarna met hare vruchtelooze pogingen op, haalde diep adem en stond een oogenblik bevende stil. Plotseling legde zij zich gekleed op bed en blies de lamp uit. Zij had ongeveer een uur gelegentoen zij stil

Alkmaarsche Courant | 1886 | | pagina 1