No. 128. Acht en tachtigste Jaargang. 1886. FEUILLETON. Ditta's vlecht. VRIJDAG 22 OCTOBER. Prijs der gewone Advertentiën: (Bebeedttf. Eene dorpsgeschiedenis uit de Abruzzeu. ISimtenlAuh. ALKMAARSCHE COUR ANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprija per 8 maanden voor Alkmaar f 0,30; franco door het geheele Eijk f 1, De 3 nummers f 0 06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HEBMb. COS- TEB ZOON. TEUNIS SCEOLTEN, laatste woonplaats Akerslooten JAN PLOEG, 1. w. Amsterdam, worden verzocht zich ter gemeente-secretarie aan te melden. BELGIE. Het ontwerp betreffende de conversie van de schuld der stad Brussel is den 19 door den ge meenteraad met 19 tegen 10 stemmen aangenomen. Gedeputeerde Staten van Brabant hebben den 20 met 4 tegen 3 stemmen geweigerd dat besluit te bekrach tigen, omdat zij den termijn van aflossing te lang oor deelden. Alle onderdeeien der liberale partij te Brussel hebben zich vereenigd met het steunen van de kandidatuur van den oud-afgevaardigde voor Brussel, den heer Guillery, advokaat aldaarnadat de heereu Bonvaux (schepen te Namen) en Anseele (volksmenner te Gent) voor de kandidatuur bedankt hadden ter voorkoming van scheu ring in de liberale partij. BBITSCH-IN DIE. Generaal Macpherson, opper bevelhebber van het engelsche leger ie Birmais den 20 te Bome aan de koorts overleden. EBANKBIJK. Den 18 werd de interpellatie over de werkstaking te Yierzon gehouden. De regeeriug verklaarde alle verantwoordelijkheid voor de genomen maatregelen te aanvaarden. Twee motiën van vertrouwen en twee van afkeuring werden voorgesteld. De heer Sarriën minister van binnenlandsche za ken verklaarde zich met de motie van vertrouwen te vereenigen doch verlangde tevens den voorrang voor de motie van den heer Carnélinat, waarbij het optre den der gewapende macht werd betreurd. Daar evenwel eene motie om tot de eenvoudige orde van den dag over te gaan altijd den voorrang heeft werd deze in stemming gebracht en door het opheffen der handen met meer dan drie vierden der leden aan genomen. Deze beslissing gaf aanleiding aan den heer Sarriën om zijn ontslag in te dienen, terwijl de minister van financiën Sadi Carnot van hetzelfde gevoelen was. Beide ministers zijn echter spoedig op dat voornemen terug gekomen de regeering beeft het thans aan de Kamer overgelaten hare meening duidelijker uit te sprekenopdat blijke of de af keuring op een mis verstand berustte of dat de Kamer baar vertrouwen aan het ministerie niet meer schenkt. Naar het Hoogduitsch. 4) (Slot). „Eene lieve klant, signoreschertsten de andere bezoekerBdie niet gehoord haddenwat voorafging. „Een schoon meisjeheeren", gaf Lugano in ge dachten ten antwoord„maar zeer vreemdonbe grijpelijk." „Hebt gij de vlecht gekocht?" vroegen de mannen. De barbier schudde ernstig het hoofd. „Nu, wat dan?" vroegen zij nieuwsgierig. „Ik weet het niet", antwoordde Luganotegen zijne gewoontedroefgeestigen begon geheel in de war, de klanten te scheren. Nooit was hij bierbij zenuwachtig, heden beefde zijne band echter bij bet werk en moest hij oppassende klanten niet te snijden. „Wat moet dat beteekenen?" mompelde bij, toen hij zich weder alleen bevond en angstig de vlecht bezag, „wat zou zij er mede willen Wat moet ik nu met dit haar doen Zou het eene gelofte zijn peinsde hij voort de vrouwen doen hier dikwijls zonderlinge ge loften maar dit meisje is toch zoo verstandig, zoo scherpzinnigdat ik niet geloofdat zij zoo bijgeloovig zijn zouLugano peinsde er nog lang overdaar hij echter volstrekt niet begrijpen konwaarom zijne schoone bezoekster zoo gehandeld hadsloot hij de vlecht, die hem langzamerhand als eene onheilspellende slang voorkwam in zijn kast weg en bracht hij de volgende uren in eene tamelijk gedrukte stemming doorzooals eene geheimzinnige zaakwaaraan men zonder dit te willen, medegewerkt heeft, te voorschijn roepen kac. OOSTENBIJK-HONGABIJE. Budapest, de hoofd stad van Hongarije, telde op 1 Juli 1.1. 438.865 inwoners, 51366 meer dan in 1881. BULGABIJE. Generaal Kaulbars richtte tot de regeering een schrijven waarin hij opkomt tegen de wijze waarop de bulgaarsche overheid de in Bulgarije wonende russen behandelt. Herhaling dier handelingen zou aanleiding kunnen geven tot ernstiger gevolgen. In den nacht van den 18 op den 19 zijn te 's Gravenhage een schipper van 39 jaar en een schip persknecht van 19 jaar dood in de kajuit van hun schip gevondenzij hadden het luik dicht gemaakt en zijn tengevolge van cokesdamp gestikt. Den 19 ia des avonds kwart voor tienen te Utrecht op het terrein van den Centraal spoorweg een man overreden. Hij was onmiddellijk dood. Den 19 is te Wageningen bij herstemming tot lid van den gemeenteraad gekozen de heer Costerus (lib.) met 135 stemmen tegen 81 stemmen op den heer J. van Beijnum (antirev.) Van de 4063 geldige stemmen den 19 in het hoofdkiesdistriet Sneek voor lil van de 2e Kamer uit gebracht waren 2086 op den heer mr. P. J. G. van Diggelen die alzoo gekozen is. De heer mr. W, G. baron Brantsen van de Zijp oud lidbekwam 1977 stemmen. De gemeenteraad van Gouda heeft den 19 besloten, de bestaande gasfabriek over te nomen voor f 39880 benevens f 14600 voor vergoeding van staking der ex ploitatie op 1 Oct. 18S7. Den 19 is des avonds in het Oosterdok nabij de Kalkmarktsluis te Amsterdam een schuitenvoerder in het water gevallen. Hoewel spoedig gered, was hij reeds overleden. Aan den heer mr. W. J. B, Besier is op zijn verzoek bij kon. besluit van den 19 eervol ontslag verleend als rechter in de arr. -acbtbank te Haarlem. In den nacht van den 19 op den 20 is te Breda bij twee inwoners ingebrokenbij den een werd al het zilverwerk bij den ander voorwerpen van minder waarde gestolen. Den 20 ziju te Amsterdam van de 7 voor on derwijzer geëxamiaoerden 6 toegelaten, W. Nolle, J. W. Leemhuis, J. W. H. EngelkesS. DippelA. W. Geelhuizen en H. Moerbeek allen te Amsterdam. Den 20 is te Velsen gekozen tot hoofdingeland van den Hondsboasche en Duinen tot Petten de heer G. Heshuijzen te Haarlem in plaats van den heer J. C. Enschedé benoemd tot hoogheemraad. Tegen den middag keerde Ditta naar Paleuella terug. Zij reed het dorp binnenmet haren hoofddoek in de handhetgeen geheel tegen het heerschende gebruik was; aan het achterhoofd was in plaats van de groote, fraai gevlochten vlecht slechts eenig kort geknipt haar te zien. Enkele oogenblikken later wist het geheele dorp Ditta's vlecht i3 afgesneden Als de bewoners dit niet zoo snel door het gerucht, dat als een brandend vuurtje het geheele dorp doorliepvernomen hadden zouden zij het toch wel gehoord hebbendoor het vreeselijke gesehreeuw en geweenwaarmede moeder Ceprano hare dochter ontving. De oude wrong de handenrukte zich de haren uitriep alle heiligen aan, verweoschte alles wat op en boven de aarde was, en huilde en schreeuwde dat het tot aan het verste huis van het dorp weerklonk en de geheele buurt voor het huis bijeenkwam. Hier zat Ditta kalm op den muilezelliet zich door de kinderen uitlachen en beschimpen terwijl ze lachend om haar heen dansten en de mannen en vrouwen verbaasd het schouwspel aanzagen. Het eerste gevoelen der dorpsbewoners wasdat men het trotsche meisje dezen smaad en vernedering van harte gunde. Toen echter geen der jonge mannen uit het dorp zegepralend de vlecht kwam vertoonen om zijne door geweld verkregen rechten te doen gelden, trad er bij allen in plaats van het leedvermaak toorn en woede tegen den onbeschaamden onbekende, die dit gedaan had. De trots der gemeente deed zich ge voelen ruwe stemmen hoorde men roepen „Wie het ook is, hij zal het niet ongestraft gedaan hebbenEen meisje uit ons dorp I bij beeft ons allen beschimpt dat zal hij goed maken, of het kost hem zijn leven De vuisten werden gebald opgeheven, wilde bedreigin gen en verwenschingen werden geuitmen verdrong zich om Dittadie opmerkelijk kalm op haren muil ezel zat en de steeds toenemende verbittering gadesloeg. „Wie is het Wie heeft dat gedaan werd van alle zijden geroepen„zeg het ons kent gij hem Wie heeft u en ons zoo beschimptmeisje Gij zult het zeggen riepen honderd toornige mannen- en vrouwen stemmen in alle toonaarden. „Hjj zal n trouwenDat zullen wij zien Hij moetof hij sterftWie was het wie?" riepen allen woest dooreen. De gemeenteraad van Graft heeft den 20 besloten, op voorstel van Gedeputeerde Staten van Noordhol'and, terug te komen op zijn besluit van den 30 September j.l., en de jaarwedde van de te benoemen onderwijzeres aan de school te Oostgraftdijk tot 1 Januari 1887 op f 500 te stellen en na dien tijd met f 50 te verboogen voor het geven van handwerkonderwijs. De gemeenteraad van Haarlem heeft den 20 be sloten de kermis niet af te schaffen, maar aan burg. en weth. een onderzoek opgedragen naar hetgeen van overheidswege kan gedaan wordenom uitspattingen en ongebondenheden met de kermis gepaard gaande te beperken en tegen te gaan. -— Burg. en weth. van Leiden hebben den raad voorgesteldnu door den aanleg van het plein der Buine tot een wandelpark de laatste uiterlijke herin nering aan de bekende ramp van 12 Januari 1807 het springen van een kruitschipis verloren gegaan, de herinnering zelve aan die gebeurtenis voor het na geslacht door een uiterlijk teeben te bewaren. Het plan daartoe bestond reeds 78 jaar geleden toen op 12 Januari 1808 met groote plechtigheid de eerste steeu werd gelegd voor een gedenksteenop welken steen te lezen staat„Ter gedachtenis van de onge lukkige slachtoffers, door de ramp van den 12 Januari 1807 te Leiden omgekomen". Nu na verloop van bijna 80 jaren die gedenknaald niet is opgericht geven zij in overwegingin den wal aan de zijde van het Steenschuur voor de Langebrugtegenover de plek, waar de fundamenten liggen on de vierkante koperen plaatte metselen een hardsteenen gedenkteeben met vergulde lettershet feit vermeldende in woorden welke vooraf worden bepaald. De commissaris des Konings in Groningen beeft aan de ned. hervormde gemeente te Sneeb 2000 en de heer Leuringhlid van Ged. Statenf 500 ge schonken. Den 9 November wordt het beroep in cassatie van Belderok voor den Hoogen Baad behandeld. De nederl. landschapschilder C. Itnmerzeel is te Kassei in den ouderdom van 78 jaren overleden. Te Groningen is een met kalk geladen scheepje gezonken ten gevolge van het stooten op een paal onder water. Het roodvonk onder de militairen te Leeuwarden blijft voortduren. Mevrouw de wed. Tak te Schiedam heeft aan de Louisa-stichting te 's Gravenhage f 35000 vermaakt. De 6ynode heeft tot kerkelijk hoogleeraar te Utrecht benoemd den heer Dr. E. H. van Leeuwen, predikant te Zutf'en. De onderwijzer P. Klerk te Hoorn is benoemd tot onderwijzer te stad-Almeloo. „Het is iemand uit Palene", riep Ditta met hare heldere stem. „Uit Palene? Ja, hij sterft, als hij zijn plicht niet doet!" riep men. „"Wie uit Palene?" „Do koopman Don Ernano", antwoordde Ditta. „Die die een vreemdeling 1" riep men „die blonde die jagerriep de geheele bende. ,,'t Doet er niet toe riepen anderen, „dat maakt niets uit, al woont hij in de stad hij sterft, al3 hij u uwe eer niet teruggeeftjadan sterft hij door onze handen 1" schreeuwde jong en oud met van toorn fonkelende oogen. „Hij moet ons dorp dadeiyk recht doen wedervaren", sprak een der meest verbol- genen. „Ik ga naar hem toe. Neemt uwe messen mede mannen Wie gaat mee „Ik Ik klonk het uit twintig kelen een troep mannen trad uit de menigte te voorschijn en sloeg met snelle schreden den bergweg naar Palene in. Ditta steeg van haar muildierbracht het naar den stal, liet hare moeder in de keuken achter en ging in haar kamertje. Hier nam zij uitgeput op den eenigen stoel plaatsdie er stond en haalde diep adem. „Nu kan niemand hem doodslaanals hij met my trouwt nu dwingen zij hem toch zeiven", sprak zy zacht. „En hij zal het niet weigeren. Hij mag mij gaarne dat weet ik en Pieteranton zal zich wel wachten de hand aan hem te slaan. Dan zou hij het geheele dorp tegen zich krijgen en waren zijne dagen geteld. Help mij genadige Moeder rijk aan smarten", sprak zij zich met gevouwen handen tot het madonnabeeldje naast hare legerstede richtende „help mij, arm meisje, opdat alles goed ga Zoo bad Ditta lang en vurig. Ongeveer een uur na het hier boven verhaalde trad een man uit het dorp Palenella ia den winkel van Ernano Lugano en bestelde een beker wijneen paar oogenblikken daarna trad een tweede binnen daarna een derde en vóór de barbier er acht op sloeg, was zijn gelagkamer vol met onheilspellend somber uitziende landlieden, die allen een groot mes in de lede ren gordels hadden. Lugano was een niet bwaaddenkond en moedig man;

Alkmaarsche Courant | 1886 | | pagina 1