5>tAbö-üericfitcn. Vergadering' van den Raad der gemeente Alkmaar. Te Enschede zal door eenige heeren een ijsbaan gemaakt worden op een door het rijk daarvoor afge staan terrein langs den staatsspoorweg. De heer W. D. van Terwispel is met zijn paard des avonds overreden door den tram Drachten -Gorredijk. De feestelijke opening van de nieuwe school te Oostgraftdijk zal niet den 27zooals wij onlangs meldden, doch den 28 plaats hebben. Beroepen bij de ned. herv. gemeente te Aartswoud, en Hoogwoud ds. M. van Cleefl te Stolwijk. De leening ten behoeve van de Nederlandsche Landbouwbank is niet volteekend. Bij een te Zwaag gehouden biljart-wedstrijd is de prijs, een vlug bij den weg loopende ezel, gewonnen door den heer G. D. Sieuverts te Hoorn. Benoemd tot gemeente geneesheer te Edam de heer dr. D. de Boerlaatst officier van gezondheid te Hoorn. De firma Wessanen en Laan te Wormerveer heeft op de tentoonstelling te Liverpool de gouden medaille voor rijst, lijnzaadkoeken enz. behaald. De minister van waterstaat heeft beslist, dat visi tekaartjes, ook wanneer de naam daarop geschreven is, als drukwerk verzonden kunnen worden. De heer R. E. baron van Heeckeren van Was seneer eigenaar van eenige landeryen onder Eedo heeft aan zijne huurders aaanzienlijke vermindering van huur verleend. De werkzaamheden tot het visschen van goederen uit de Lutine zijn wegens het ongunstige seizoen ge staakt tot het volgende voorjaar. Te Wijk bij Duurstede hebben de mazelen opge houden epidemisch te heerschen te Loosduinen zijn zij daarentegen epidemisch verklaard. In de provincie Noordbrabant hebben 47 manne lijke en 36 vrouwelijke kandidaten deelgenomen aan het examen voor onderwijzer of onderwijzeres daarvan zijn geslaagd 18 mannelijke en 17 vrouwelijke. De 81386 door de Ned. handelmaatschappij den 19 geveilde picols koffie zijn verkocht gemiddeld tegen ongeveer f 0.36.4. De raming was 0 28 per P. De bovenbouw van eene brug over de oude Maas bij Barendrecht is gegund aan de firma Kloos en Zoon te Alblasserdam, ofschoon niet de laagste in schrijver tegen den prijs van den buitenlandschen inschrijver. Die beslissing werd door Gedeputeerde Staten genomen na inroeping van de hulp van het buitengewoon lid den heer mr. Begram. Toezegging van beroep naar de Ned. herv. ge meente te Kolhorn gedaan aan den heer C. E. M. Deeleman, cand. t, d. h. dienst te Rotterdam. - Te Anna Paulownawaar het schoolverzuim zeer groot isheeft het Nutsdepartement eene plaatse lijke vereeniging opgericht tot bevordering van school bezoek door het geven van belooningen eereblijken en schoolfeesten. In den avond van den 20 brandde de bakkerij van A. Overtoomte Heer Hugowaard, geheel af, Het woonhuis bleef gespaard. De oorzaak is nog onbekend. Van de personendie den diefstal te Hoorn pleegden bij de horlogiemakersgebr. B,, zijn twee te Amsterdamvanwaar zij afkomstig zijnaangehouden en thans alhier in hechtenis. Het grootste gedeelte der horlogien is evenzeer te Amsterdam in beslag ge nomen. nu werd hij echter toch een weinig ongerust. Hij be greep dat er iets ongewoonsiets onaangenaams ge beuren zou het werd hem vreemd te moede. „Don Ernano" sprak nu een van de woordvoerders der mannen„hebt gij een meisje uit ons dorp de vlecht afgesneden hebt gij ditmeester „Ja", klonk het weifelende van de lippen van den grootenblonden man die niet vermoedde waar dit op uitloopen zou. „Hebt gij de vlecht?" „Zeker", was Lugano's antwoord. „Toon ze ons 1" eischte men met doffe stem. De barbier ging naar de kast en haalde er de vlecht uit. „Daar is ze", sprak hij. „Kent gij het meisje vroeg men verder. „Ja, het is Ditta Ceprano, ik ken haar reeds lang." „Goed Wilt gij met het meisje trouwen vroeg do spreker nu somberop den barbier en koffiehuishou der toetredende. „Trouwen Ik Ditta Ceprano antwoordde de ander, geheel verbluft. „Wilt gij?" Een dozijn groote messen vlogen hel flikkerend uit de bonte gordels, terwijl enkelen in een oogenblik de deur versperdenanderen den zeer ont stelden Lugano omringden en in een hoek drongen. „Zeg ja of neen riep men met halfluide stemmen. Lugano trachtte van zijne verbazing te bekomen terwijl hij den een na den ander aanzag. Dat was geen gekheid, merkte hij wel. De oogen der mannen gloeiden van haatsomber en vastbesloten staarden zij hem aan Hjj gevoelde nog nooit zoo nabij den dood geweest te zijn als op dit oogenblik zijn adem stokte. „Maar zeg mij toch begon bij. „Stil man I" siste de spreker hem toe. „Geen uit vluchten Antwoord mg kort en bondig, wilt gij Ditta Ceprano uit Palenella, wier vlecht gij afgesneden hebt, trouwen of niet Antwoord of zoowaar wij allen zalig hopen te worden zijt gij binnen twee minuten een dood man 1" Blijde glinsterden Lugano's oogen, toen hij dit hoorde; hij wischte zich het zweet van bet voorhoofd haalde adem en sprak vriendelijk lachende „Janatuurlijk wil ik ditmannenvan harte gaarnemannenals zij maar wil „Zij moet willen klonk het na met denzelfden on- wrikbaren ernst van allen te gelijk. „Gij zweert dus hier voor ons, Ditta te trouwen, u met haar door on zen priester in onze kerk te laten inzegenen zoo spoedig gij kuntin elk geval binnen deze maand", vervolgde de spreker. BURGERLIJKE STAND. GETROUWD. 17 Oct. Jacobus Adrianus Becrends en Geertruida Maria van Lieshout. Simon Bouwens en Guurtje Hoekmeyer. Hendrikus van de Kamer, wednr. van Jacoba Weyers en Gerretje Maria Wennekes, wed. Johannes Schermer. 21 Jacob Houtsmuller en Maria Catharina Schuurman. GEBOREN. 19 Oct. Albert, Z. van Albert Pool en Grietje Muntjewerff. OYERLEDEN. 19 Oct. Actje van Exter, wed. Cornelis van der Wadding, 84 j. Johannes Josephus Bernardus, Z. van Wernerus Antho- nius Crone en Clasina Petronella N ij man 11 w. VEILING VAN VASTE GOEDEREN. Door den Notaris P. A. DE GELDER. (Afslag 18 October.) 1. De Plaats «Welgelegen", Zijpe, 39.28.80 heet. Str. op 1 33755, Verhoogd met 3350, 2. Het recht van tiendheffing van landen in pol der A, idem. Str. op 610, Verhoogd met 800, 3. Land «Weeleven", Castricum5.00.70 heet. Str. op 1450, 4. Land «de Hoogeweide", idem2.30.40 heet. Str. op 400, 5. Land «het Teeuwisweidje", Castricum en idem «de Gasthuisweid", Egmondbinnen, 6.20.20 heet. Str. op 3375, Ns. 35 Gecomb. op 6310,— Verhoogd met 60, No. 11. Woensdag 20 October 1886. Voorzitter de Burgemeester A. Maclaine Pont. Tegenwoordig alle leden. De Voorzitter opent de vergaderingwaarna No. 1 de notulen der vorige vergadering gelezen en goed gekeurd worden. Zijn medegedeeld de sedert die vergadering ingekomen stukken. Van Gedeputeerde Staten. 2. Brief ten geleide van de goedgekeurde le suppletoire gemeente-begrootingdienst 1886, 3. Besluit tot sluiting der rekening en verantwoording van het beheer der geldmiddelen van de dienstdoende schutterij over 1885, met vaststelling van het bedrag der ontvangsten en uitgaven op f 2126.91. Ns. 2 en 3 voor kennisgeving aangenomen. 4. Brief van Burg. en Weth. ten geleide van het op 30 Sept. 1.1. opgemaakte proces-verbaal van opneming der kas en boeken van den gemeente-ontvanger. Voor kennisgeving aangenomen. 5. Brief van het bestuur der bad- en zweminrichting ten geleide van de rekening over het tijdvak van 1 Juli 1885 tot en met 30 Juni 1886, vergezeld van de kwitantiënde inge leverde badkaartjes en een exemplaar van het aan de aandeel houders uitgebrachte verslag. Gesteld in handen van de vaste commissie van financiën om bericht en raad. 6. Brief van de kamer van koophandel omtrent het in hare handen om bericht en raad gestelde verzoek van eenige direc teuren van kaasfabrieken, om ter kaasmarkt alhier in te voeren de wijze van vervoer met bakken, zooals die te Purmerend wordt toegepast en uitnemend zou voldoen. Eene commissie der kamer beeft zich naar Purmerend begeven en bevonden, dat aldaar wordt, gewerkt met 80 bakken en 13 rij toestellen, die door eene zeer eenvoudige en gemakkelijke wijze aan de te vervoeren bakken worden aangehaakt. Na eene beschrijving van die bak ken en hare afmetingen te hebben gegeven, vermeldt zij nog, dat tot behoorlijke circulatie der wagens in het midden der markt een kruispunt noodig is dat 4 meters breed moet zijn, welke ruimte ook aan de vierkanten of buitenzijdender markt moet bestaan, ten einde de stapels kaas van alle kanten te kun nen bereiken. Het in gebruik nemen dier bakken zou eene „Ik zweer het bij 't heil mijner zielantwoordde de ander, vol vuur. „Dan is het goed", sprak daarop de aanvoerder der boeren. „Gij hebt verstandig gedaan meesterwant waarlijk gij hadt uwen winkel niet levend veriaten Hierna staken de mannen hunne mes en in de scheede, bestelden eeniga liters wijn dronken den nog altijd verrasten Lagano een voor een toe en verlieten met beleefde groeten den winkel om naar hun dorp terug te keeren. Zij kwamen Irer nog tijdig aan en begaven zich on middellijk naar het huis van moeder Ceprano. De oude weende en klaagde nog steeds over den schurk den schelm, den roover, die Ditta het haar afgesneden had. Ditta echter zat tevreden aan de tafel en liet zich de avondpolenta goed smaken. „Wij brengen goede tijding, Ditta riepen een dozijn stemmen haar tegelijk toe. „Hij wilhij heeft het bij 't heil zijner ziel gezworen dat hij u tot vrouw zal nemen, nog binnen deze maand, meisje. Verheug u, dat gij weder in uwe eer hersteld zijtzooals wij al len. Hij is een verstandiggeacht man zoo goed als een uit ons dorpDitta." „Het is mij goedantwoordde Ditta hierop. „Ik dank u, vrienden, gij hebt braaf voor mij gehandeld, ik zal u in mijne gebeden er voor gedenken." Eene schemering van vreugde verhelderde het gelaat van het meisje. Het ging op den avond van dien dag in het anders zoo stille dorp levendiger toe dan gewoonlijk de dor pelingen vierden hun stout optreden als een belang rijke zegepraal en vermaakten zich tot laat in den nacht; zij vermoedden niet, dat eene verstandige Eva's dochter zoo slim geweest was hen met hunne eigen wapens te slaan, om zich voor de vervolging van een gehaten vrijer te beschermen en zonder gevaar met den man dien zij liefhad, te kunnen huwen. De bewoners van Palenella begaven zich eindelijk vergenoegd ter rust en Ditta sliep zoo gelukkig en rustig in, als nog nooit te voren. Den volgenden morgen vroeg vinden wij haar reeds weder op weg naar Paleneweldra hield zij weder voor het buis van Lugano stil. De eigenaar zelf stond in de donkere keuken bij den baard en was bezig koffie te zetten. Hij hoorde de binnenkomende niet. „Don Ernano", sprak Ditta op deemoedigenvra- genden toon. „Schenkt ge mij vergiffenis Lugano keerde zich als door den bliksem getroffen om. „Ditta, Ditta!" riep hij uit, „maar zeg mij toch in 's Hamels willief meisjewat dit alles beteekent belangrijke verandering aan de weegtoestellen en veel meer ruimte voor de circulatie noodzakelijk maken. Meerdere ruimte op de markt zelve wordt door de vergrooting daarvan verkre gen doch het laat zich nog niet bepalen, welk gebruik daarvan voor het opzetten der stapels kaas zal en kan gemaakt worden. Nu de markt te beperkt iswordt de kleine markt dikwijls bezet, wordt de middelbare en groote kaas gezet op de plaats, van waar de kleine pas verwijderd is, en worden de stapels dicht ineen gezet. Of verkoopers en koopers daarin verandering zullen brengen of wenscken zoodra de markt vergroot is en welke ruimte dan zal worden ingenomen en noodig is, niet alleen tot plaatsing van de kaas, maar ook voor den geregelden aanvoer en de circulatie der rijtuigenmoet de ondervinding leeren. Eerst daarna kan blijken, of er voldoende ruimte tot het ver voer met bakken overblijft en of de bezwaren, die nu bestaan, zullen verminderen of opgeheven worden, dan wel dat daaraan kan en moet te gemoet gekomen worden. De kamer geeft alzoo in overweging, om vooralsnog niet te besluiten tot de aanschaf fing van bakken, om vooraf na te kunnen gaan, welken invloed de vergrooting der markt op het gebruik daarvan zal hebben. De Voorzitter deelt mede, dat de gemeente-architect een plan voor een nieuw weegtoestel gemaakt heeftwaardoor het mogelijk zal zijndrie berries te gelijk te wegen. De kosten daarvan zijn geraamd op f 1400. Op het stadhuis kunnen de leden van dat plan kennis nemen. Op eene vraag van den heer Vonk antwoordt de Voorzitter, dat Burg. en Weth. ook de bakken te Purmerend gezien hebbendoch de invoering daarvan om verschillende redenen nog niet zoo wenschelijk achten. Ook kaaskoopers hebben hun wensck uitgesproken dat de tegenwoordige regeling behouden moge blijvenmits er eene gelegenheid bestond om twee of drie kaasberries te gelijk te wegenwaardoor veel tijd gewonnen zou worden. De heer Goede verklaart, dat naar zijne meening het maken van laatst genoemde gelegenheid een aanzienlijke verbetering zou zijn. Hij ziet in aanschaffing van bakken nog niet zooveel heil. Met genoegen zal bij kennis nemen van het ontworpen plan. Nadat de Voorzitter den heer Kraakman toegezegd had, dat het de bedoeling was, alles in eene volgende vergadering te behandelen en ook het aan de directeuren der kaasfabrieken te geven antwoord, wordt het rapport ter lezing voor de leden gelegd. 7. Bezwaarschrift van H. G. van Duylrijksontvanger te Haaksbergentegen zijnen aanslag in de plaatselijke directe belasting alhier, dienst 1884, groot f 11.47% waarvan hij eerst onlangs hetaanslagbiljet ontving, op grond dat bij ten onrechte aangeslagen is, als liier slechts tijdelijk als rijksontvan ger van het kantoor Schermerhorn verbleven hebbende. 8. Verzoek van D. Kos Gz om vergunning tot het leggen van een riool uit bet perceel aan den Geestersingelwijk E No. 354naar de Geestersingelgracht tot afvoer van vuil- en hemelwater. Ns. 7 en 8 .gesteld in handen van Burg. en Weth. om bericht en raad. Zijn in behandeling genomen de volgende voor de leden ter lezing gelegen hebbende stukken. 9. Verzoek van mej. G. Lijnbach, om eervol (ontslag als le helpster bij het onderwijs in de vrouwelijke handwerken aan de openbare le tusschenschool met 1 December a.s. Het gevraagde ontslag eervol verleend. Van de commissie van financiën. 10. Rapport op de begrooting van het burgerweeshuis voor 1887, sluitende in ontvang op f 12870.86, in uitgaaf op 1 12458.93, met een batig slot van f 441.93. Door het ruime batig slot van 1885 groot 1945.79kunnen regenten de uitgaven wederom bestrijdenzonder tot eene openbare inzameling of inschrijving van gelden over te gaan. De commissie aclit het niet wenschelijkde op het onderdeel traetementen van hoofd stuk I der uitgaven, diverse kosten van bestuur, uitgetrokken ver hooging der jaarwedde van de naaimoeder met f 25 toe te staan, doch wil op dat onderdeel wel f 25 beschikbaar stellen, om aan regenten de gelegenheid te geven aan de tegenwoordige naaimoeder, zoo zij onverplicht werkzaamheden verricht en zich overigens met bijzonderen ijver van bare taak kwijteene gratificatie tot dat bedrag te verleenen. Voor tractementsver- hooging waarop later bij veranderde omstandigheden niet terug gekomen kan worden vindt zij geentgrond. Overigens beston den er bij de commissie geene bezwaren tegen de begrooting. Aangenomen. Is het waar? Moetik u werkelijk tot vrouw nemen „Ia dit zoo verschrikkelijk voor usignore Ik meende ik dacht sprak Ditta pruilende, terwijl zij bevend zuchtte. „Neen, dat is het niet, Ditta, ik ben overgelukkig, dat ik zulk eene lievesehoone brave vrouw krijgen zal 1" troostte Lugano haar met vriendelijke stem. „Ween toch niet, lief meisje, het geluk is mij als een plasregen van den hemel gevallen. Ik wenseh mij geene andere vrouw dan gij Dittamaar ik weet ei0enlijk niet wat er met mij gebeurd is, waarom s'ies zoo gekomen is. Ik ben toch tot een geluk, waaraan ik nooit had durven denkendoor twintig dolken gedwongen Waarom toch, Ditta? En waarom hebt gij uwe vlecht door mij laten afsnijden Ditta had bij de geruststellende woorden van den barbier spoedig hare tranen gedroogd zij zag stra lende van geluk, den grooten blonden man aan. „Ik zal u alles uitvoerig vertellen, Ernano," ant woordde zij. „Ik heb zoo moeten handelen, om u voor de wraak van een beleedigden, afgewezen, boozen vrijer te beschermen. Nu staat gij onder bescherming van het geheele dorp en hij zal zich wel wachten u aan te randen." En nu verhaalde Ditta hem het verloop der gebeur tenissen hoe alles zich toegedragen had en hoe zij na den nachtelijken aanval tot het besluit gekomen was zich liever het haar door hem als door iemand anders te laten afsnijden. „En zult ge mij vergeven?" vroeg Ditta beschaamd en zacht. „Vergeven? van harte wil ik je danken, gij lief, verstandig, dapper meisje", sprak Ernano. „Waarlijk, ge zijt verstandiger en slimmer dan de knapste advo caat En nu trok hij het sehoone dorpsmeisje naar zich toenam haar hoofd tussehen zijne handen en gaf haar een langen langen kus dien Ditta hartelijk beantwoordde. „Hoe jammer van uw schoon haar 1 Als het maar weder aangegroeid was sprak Lugano na deze zoo aangenaam aangevulde pauze in het gesprek terwijl hij teeder de korte haren zijner verloofde een weinig in orde bracht. „Daarvoor moet gij nu als kapper zorgen", antwoord de Ditta vroolijk. „Ik heb een goeden ruil gedaan. Welk meisje zou niet gaarne de schoonste vlecht geven voor zulk een verstandigknap man als gijte meer als hijzelf de vlecht afsnijdtvoegde het meisje er opgeruimd bij. X;

Alkmaarsche Courant | 1886 | | pagina 2