OUteWei. ffigUflvaflgcfte Berichte», Berichten. KANTONGERECHT. opvatting in de woorden die er gesproken worden, een zydeüngsche of voorwaardelijke opruiing of een oprui ing in algemeens termen kunnen schuilenNatuurlijk ondervindt deze bepaling in ons land dan ook scherpe afkeuringen is het gevaardat zij in de wet zal worden opgenomen, gering. Evenmin behoeven wij te vreezen dat de vertegenwoordiging hare goedkeuring zal schenken aan de volgende bepalingdat hij die in eene der hier bedoelde vergaderingen of bij een optocht zij het ook zijdelingsvoorwaardelijk of in algemeene termen opruit tot een strafbaar feitzal worden gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste drie jaren of geldboete van ten hoogste drie honderd gulden. Nu het nieuwe wetboek van strafrechtdat met 1 September 1.1. is ingevoerdin art. 131 bepaalt„Hij die in het open baar mondeling of by geschrifttot eenig strafbaar feit opruit, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste vijf jaren of een geldboete van ten hoogste drie honderd gulden", bestaat er aan een afzonder lijke strafbepaling in deze wet allerminst behoefte. De Eegeering beweeit in hare toelichting, dat het nieuwe strafwetboek evenals de afgeschafte Code Pe nal de opruiing alleen strafbaar steltals. zij recht streeks op een strafbaar feit is gericht." Men mag vragen op welken grond deze bewering steunt. O p- ruiïng wordt strafbaar gesteld, niets meer en n;ets minder. Het wetboek laat zich niet in met onderscheidin gen tusschen rechtstreeksche of zijdelingschevoor waardelijke of onvoorwaardelijke opruiing optuiïng in algemeene termen of iets dergelijks. Zoo moet het blijven. De rechter moet uitmaken of het gesproken of geschreven woordin welken vorm dan ook op ruiing bevat. Er is hoegenaamd geen grond om te verwachten, dat hij de wet in al te engen zin zal opvatten, en zoolang hij dit nog niet gedaan heefttorne men niet aan een wet die sleehts enkele weken oud is en nog nooit toegepast is kunnen worden. Uit Opsterland wordt aan de Asser Ot. gemeld „Het zal den lezers nog wel bekend zijn dat zich ten vorigen jare een zoogenaamde profeet „Mahdi" in het Oosterend bij Gorredijk ophield. Hoewel zeer gering had hij blijkbaar nog aanhangers gevonden en trok een gezin al sedert lang de aandachtdaar het zich niet met „wereldscbe zaken" bemoeide en alles liet vlotten en drijven. Steeds biddend en psalmzin gend werd de tijd versleten en geduldig wachtende „dat de Heere hnn rijkelijk zoude geven en werken niet meer noodig was" waaraan ook niet meer werd gedaan alias Elias. Maandag echter bleef alles in de woning gesloten en werd geen rook uit de schouw gezien. Men vreesde heimelijk dat ze waren over leden. Een onderzoek was no?dig. Gisterenavond verschafte de politie zich toegang tot de woning. En wat bevond men Niet alleen bet buis ledig maar in deerniswaardigen toestand geheel haveloos en de be wonersverdwenen Met stille trom was alles vertrokken. Uit armoede had men zoo liet het zich aanzien alles vernield en den zolder zoomede meer houtwerkvoor brandstof aan den haard gebruikt. Eeeds lang waren kleeding, dekeus en meubelen gaan deweg verkocht. Statistiek der papiertabricatie. Duitschland is het land dat betrekkelijk de meeste papierfabrieken en machines ter vervaardiging van het papier bezit. Alleen de Yereenigde Staten van Amerika overtreffen die een weinig want zij tellon 884 papierfabrieken met 1105 maohines, terwijl Duitschland er niet meer heeft dan 809 met 891 machines. Frankrijk bezit 420 papierfabrieken met 525 machi nes Engeland 361 met 541 machineswaarvan 69 papierfabrieken met 98 machines voor Schotland en 12 fabrieken met 13 machines alleen voor Ierland. Italië telt 220 papierfabrieken, waarvan er 10 geen enkele machine bezitten; Eusland 113 met 137 machines; Oostenrijk-Hongarye 220 met 270 machinesAustralië moedige met de oogen niet zonder dat hunne harten sneller kloptenwant niet een hunner had gewaagd hem dit na te doen. Binnen weinige minuten was Hansel beneden en met een vroolijken groet trad hij in den kring zijner vriendendie hij in twee jaren niet gezien had, Twintig handen werden te gelijk naar hem uitge stoken, volle wijnglazen werden hem toegereikt, waarvan hij er vroolijk een paar ledigde. „Ik ben warm geworden en heb dorst gekregen", sprak hijterwijl hij den hoed afnam en zich met de hand bet voorhoofd afwischte. Het was een in het oogvallend flink persoon. Yan gemiddelde lengte en Bterk gebouwd doch gemakkelijk in al zijne bewegingen. Zijn gelaat verried duidelijk het italiaansche bloed dat in zijne aderen stroomde. Zijne wangen waren zelfs door den snellen tocht nau welijks rood gewordenzijne groote zwarte oogen zagen vroolijk en vrij in het rond. Donker, een wei nig krullend haar kwam onder den hoed te voorschijn. Alle vrienden drongen zich om hem heen om hem de hand te schudden. David echter keerde hem den rng toe en betaalde den kastelein den gedronken wijn. „Hanselhoe zijt ge voor den tijd vrij gekomen F" vroeg een zijner vrienden. „Ik heb geluk gehad i" antwoordde hem de gevraag de nog hijgend van den snellen loop. „Het is mij als soldaat goed gegaan en ik zou niet weten, waarover ik had kunnen klagen, 't is in Weenen ook schoon, maar zoo als hier, is het toch niet. Ge mist er de bergen en ge mist er de berglucht. Het is alsof daar iets op de borst druktwat het isweet ik niet." „Het zal het heimwee zijn", merkte Sepp op. „Ik weet het niet", vervolgde Hansel. „Ik zon mij er ook in geschikt hebben nog een jaar te dienen want veranderen kon ik het niet. Maar eenige weken geleden staken wij bij eene oefening in groote booten de Donau over. Op de plecht van myno bootstond de overste de noodige bevelen uit te deelen. Plotseling bezit reeds 4 papierfabrieken met 6 machinesterwijl men in het land der Pharao's maar een enkele fabriek viudtwaarin het papier nog wei alleen uit de hand gemaakt wordt. In de geheele wereld komt men tot een totaal van 3419 papierfabrieken met 3952 machines. Berekend naar de jaarlijksche fabricatie is de dagelijksche pro ductie vau papier in ronde cijfers 56 millioen centenaars. Een belgisch musicusYan Elewijk te Brusseldie zich sedert langen tijd met mechanisme bezighoudt beeft na langdurige proefneming een toestel vervaar digd waarmede bet mogelijk is een op het klavier ge speeld muziekstuk terstond in muzieknoten op het papier te brengen. Of de toestel practische waarde heeft is nog te bezien doch een proef voor de Koningin van België genomen moet zeer voldoende uitgevallen zijn. In „Mannen van beteekenis" is een levensbeschrij ving van Cd. Busken Huet verschenendoor prof. A. G. van Hamel. In een noot deelt de sehrijver het volgende belangrijke nieuws mede„Busken Huet heeft in den winter van 1860 '61 en '62 te Haarlem, te Amsterdam en te Utrecht een reeks voordrachten gehoudenwaaraan hij zelf den titel heeft gegeven „Bijdragen tot de geschiedenis der Nederlandsche let terkunde van den jongsten tijd". Deze opstellen zijn nooit door hem uitgegeven maar hij heeft er nu en dan uit geput, o. a. iu zijn strijd met dr. J. van Vloten over de van Harens. Zijn zoon zal er waar schijnlijk toe besluiten het schoone handschrift dat deze voorlezingen bevatbijna de eenige „oeuvres posthumes" van zijn vader onder diens werken le laten opnemen". Zaterdag 23 October. Wkenen. Het gerucht omtrent den aanslag op het leven van den Czar wordt officieel tegengesproken. De Bulgaarsche regeering heeft zich bereid verklaard de opening van de Sobranje veertien dagen uit te stel len a's de mogendheden binnen dien tijd een geschikten trooneandidaat aanwijzen. Tot onderwijzer aan de christelijke school alhier is benoemd de heer W. v. d. Gaaf te Lettelbert, pro vincie Groningen, Volgens de herziene lijst der stemgerechtigden voor de kamer van koophandel en fabrieken bedraagt thans het aantai kiezers 388. Den 20 is bij den raad van state, afdeeling voor de geschillen van bestuur, behandeld het gesehil tusschen de gemeenten Haarlem en Alkmaar over de woonplaats van de arme krankzinnige Martina van den Hoorn. Den 26 zal door de Nieuwe Eotterdamsche Schouw burgmaatschappij onder directie van den heer Alex. Faassen de eerste van een drietal voorstellingen van dezen winter gegeven worden. Zij heeft daartoe ge kozen het blijspel „Schuine Jongens", dat te Botterdam gunstig ontvangen is, blijkens do volgende beoordeeling, voorkomende in het Botterdamseh Nieuwsblad. Door de overname dezer regelen willen wij gaarne trachten mede te werken dat aan de voorstelling a s. Dinsdag een druk bezoek ten deel valt, opdat de heer Faassen door een financiëel ongunstig resultaat niet worde teruggehouden van het geven van de beide andere voorstellingen. Bovengenoemd blad zegt er o. a. van Blijkbaar is het blijspel alhier bet meest gewild zoowel in den grooten als in den kleinen schouwburg blijft het gewoonlijk het langst op het repertoire. In den laatsten tijd is de keuze op stukken gevest'gd dieofschoon men er weinig van mede naar huis neemt, toch kostelijk amuseeren, zoolang men in den schouwburg vertoeft. Dit is thans met het blijspel „Schuine Jongens" weder het geval. Ofschoon de titel, dien de vertaler aan dit blijspel in 4 bedrijven van viel hij achterover in de rivier en zonk weg. Verschrikt stonden wij allen op ik werp snel mijn muts af en spring hem najuist in dezen eersten sprong voel ik hem voor mij in bet water, heb het geluk hem te grijpen en werk mij met hem naar boren. Toen ik boven kwam waren wij meer dan vijftig pas van de boot verwijderd; do Btroom sleepte mij weg, want ik moest al mijne krachten inspannen om den overstedie geen teeken van leven meer gaf, boven water te houden. De boot kwam ons echter spoedig achteropwij werden beiden gered en na korten tijd kwam ook de overste weder tot zichzelven. Eene duizeling had hem bevangenzoodat hij zelf niet wist, wat er met hem gebeurd was. Twee dagen daarna werd ik gelast bij hem te komen. Hij lag ziek te bed ik werd bij hem gebracht en toen ik aan zijn bed tradreikte hij mij de hand. Daarna vroeg hij mij of ik lust had verder te dienendan zou het mij niet aan gelegenheid tot bevordering ont breken. Openhartig vertelde ik hem, dat ik thuis noode gemist werd en dat mijn vader die zwak en ziekelijk ismij noodig had. Toen moest ik hem vertellen waar ik vandaan kwam en hoe het hier was. Daarop gaf bij mij tien gulden en liet mij vertrekken eenige dagen geleden moest ik weder bij hem komen; ik kreeg een verlofpas voor mijn overigen diensttijd en vijftig gulden reisgeld; tevens voegde hij er bij, dat ik mij tot hem wenden moest, als het mij ooit slecht ging. En zoo ben ik na hier 1" „En daar hebt ge geen woord van geschreven F" sprak Frans Steger eenigszins verwijtend. „Denkt ge dandat ik mjj daarvoor tijd gegund heb riep Hanselwiens grootedonkere oogen zijn vriend vroolijk en gelukkig aanzagen. „Wat moest ik schrijven F Ik wistdat het mijnen ouders het liefste wasdat ik hun alles zelve vertelde. Geef mij nu een glas wijn." Tien glazen werden hem toegereikt. David Unterbnrgsteiner leunde in de dear der her berg terwijl hij spottend en minachtend lachte. Geen Blottko heeft gegeven, wel in staat is om vele getrouwe schouwburgbezoekers te doen aarzelen het onmiddeljjk met vronw en dochters te gaan zien bevat het stuk niets aanstootelijks. Even goed had de vertaler be den titel van „vrooiijke of levenslustige jongens", kan» nen geven. De tooneelen, die het stuk vermakelijk maken laten zich beter zien dan besohryven. Genoeg zij het te zeggendat de zaal herhaaldelijk in een schaterlach uitbarstte. Alle bekende leden van het gezelschap treden in dit blijspel op en daar er geene rollen in voorkomendie zich bizonder van de anderen onder scheiden kunnen wij volstaan met de mededeeling dat door allen met veel opgewektheid werd gespeeld. De heeren van Nieuwland en Mutters waren degenen, die de lachspieren der toeschouwers het meest in be weging brachten. Beiden werden goed bijgestaan door de dames van Ollefen en Huysers. De tconeeltjes van laatstgenoemde met den heer Mutters waren dikwijls hoogst vermakelijk. In de vijftiende vergadering van de Alkmaarsehe Predikanten-vereenigingDonderdag 11 Nov. e.k., des voormiddags te 11 uren preciesin het hotel „Wijnkamp" alhier te houdenzullen na verkiezing van een nieuw bestuurslid, in de plaats van den heer ds. A. H. Claasen, die aan de beurt der aftreding is, de vol gende onderwerpen besproken worden 1°. Prof. Cau- negieter's „Taak en methode van de wijsbegeerte van den godsdienst." In te leiden door den heer ds. J. Moutbaan van Egmond aan Zee. 2«. Het kerkelijk oproer, a. Uit welk oogpunt hebben wijmodernec dit oproer te beschouwen F b. Welke gedragslija moet daartegenover voor ons als de beste geacht worden F In te leiden door den heer ds A, G. Reede, van Zuid- scharwoude. Tegen zekeren schippersknecht J. K.die een jas had ontvreemd ten nadeele van den schipper F. K, te Hoogwoud en alhier in het bezit van dit gestolene werd gevonden is proces-verbaal opgemaakt. Zitting van 22 October 1886. P. B., Nieuwe Niedorp, nachtelijk burengerucht te Noord- scharwoude3 boete of 1 dag hecht. K. V., Egmond aan Zee, rijden met een hondenwagen te Eg- mond Binnen1 3 boete of 1 dag 1 echt. P. V. en A. V., Hoorn, rijden met een hondenwagen te Alk maar ieder f 1 boete of 1 dag heeht. K. W., Egmond aan Zeerijden met een hondenwagen te Castricumt 3 boete of 1 dag hecht. C. K., Egmond aan Zee, zetten van wildstrikken in de duinen, 1 20 boete of 8 dagen hecht. G. W. en P. P., Alkmaar en K. ZUitgeestopenbare dronkenschapderde herhal., ieder 14 dagen hecht, en 3 maan den opzending naar een werkinrichting. J. K., Akerslootopenbare dronkenschap, vrijgesproken. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 21 Oct. Hendricus Nicolaas Erkamp en Alida Sckeerman. Ja cob Kroon en Alida Teunissewed. van Leonardus van Viersen. 22 u Jan Keyser wednr. van Tryntje Blom, te Sohoorl, en Marijtje Tissingalhier. GEBOREN. 21 Oct. Johanna Catharina D. van Dirk Bloemendaal en Cor nelia Kloek. 22 Geertruida Catharina, D. van Philippus Veen en Grietje Tegel. GerritdinaD. van J an van der Sluis ea Alida Verhoeve. 23 ArieZ. van Cornelia Bronner en Wilhelmina Meyer. Willem, Z. van Jan Adriaan Basie en Ariaantje Volkers. OVERLEDEN. 21 Oct. Pieter Veldman, 14 j. en bijna 9 m., wonende te Norg. Antonie Lucas, Z. van Evert Heerding en Maartje Ofman6 j. CornelisZ. van Cornelis Betlem en Trijntje Schipper, ruim 8 m. 22 n Johan Hendrik, Z. van Hendrik Botter en Rebekka Porckbijna 9 m. Margaretha GesinaD. van Nicolaas de Jong en Catharina Jonker, bijna 5 j. Hendricus Johannes, Z. van Bernardus Helleman en Johanna Margaretha Nelissen, 1 j. en ruim 6 m. 23 Cornelis Antonius Maria, Z. van Simon Wever en Antje Opmeer, 3 j. woord van wat Hansel gesproken bad was hem ont gaan hjj nam echter den schijn aan alsof hij er vol strekt geen belang in stelde. „Nn, Hansel, ik geloof, dat er ook nog iets an ders is, dat je hierheen gedreven beeft!" riep Sepp. „Moidl zal je niet vergeten hebben 1" Vóór Hansel hierop antwoorden konklonk het orgel uit de kerk en begaven de mannen zich naar de mis. David volgde hen langzaam. Hij had de lippen dicht op elkander gedrukt en balde onwillekeurig de vuis ten. Voor de kerkdeur bleef hij besluiteloos staan alsof hij niet wistwat hij doen zon. „Hij moest 't wagen mij eens in den weg te ko men riep hij half luiddaarna trad hy de kerk binnen. Twee jaar was Hansel weg geweest. Eer hij het dal verlaten hadwas het geen geheim geweest dat hij Moidl, de dochter van den Oberburgsteiner, gaarne lijden mocht en die het goed met hem meendenkon den hem dit niet kwalijk nemenwant zij was een der knapste meisjes uit het geheele dal. Maar oob David beminde het meisjedaarom haatte hij Hansel. Nog was het hem niet geluktMoidl's hart te win nen. Als hij haar op den kerkweg ontmoette of haren vaderwiens hoeve nog wel vijfhonderd voet booger op den berg lagdan zijne eigene was hy haar steeds op de vriendelijkste wijze genaderd maar Moidl was altijd kalm en onverschillig tegenover hem gebleven; zelfs door zjjne grappen was hij niet in staat geweest een lachje op haar gelaat te voorschijn te roepen. Wel had hem dit geërgerd maar verontrust had het hem nietwant als zijn rouwjaar om was en hij om hare hand vragen kon zou zij toch de zijne word an zoo dwaas om hem den rijksten boer in het geheele dalaf te wijzen zou zij toch niet wezen. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1886 | | pagina 2