No. 128 Acht en tachtigste Jaargang 1886. Z O N D A G 25 OCTOBER. Prijs der gewone Advertentiën TWEEDE BLAD. (Bcbselte. Bimtsaiftafo- ALKIHAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag-en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80 j franco door het geheele rijk f 1, De 3 nummers f 0,06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERM». COS TER ZOON. GEVONDEN VOORWERPEN. Aan liet Commissariaat van Politie zijn voor de recht hebbenden terug te bekomen: twee kastsleutelt.jes aan een touwtje; een gouden vingerring, gemerkt P. V. M; een huis sleutel een zwart stoffen darneskandschoeneen zilveren arm band van schakelseen duimstokeen hondenhalsband met koperen beslag een portemonnaieeen schaartjeeen onder stukje van een gouden oorbelletje; een kruis van een ketting; een schilders diamanteen zilveren oorbelletjeeen zak bruine boonen. BELGIE, De sociaal demokraat Anaeele van Gent, dieh nog in hechtenis bevond als onlangs veroordeeld wegens opruiingheeft zich kandidaat gesteld bij de aanstaande verkiezing van een lid der Kamer te Brus sel en is op last van den min. van justitie than3 op vrije voeten gesteld om zijne kandidatuur te kunnen bevorderen. Door den heer Jansenhet hoofd der radibalea en de overige leden van den gemeenteraad van Brussel die met hem tegen het conversieplan gestemd hebben is ontslag als leden van den gemeen teraad genomen. DENEMARKEN. De minister van ooriog beeft ontwerpen ingediend tot het bouwen van nieuwe ver dedigingswerken ook roudom Kopenhagen, waarvoor 32 miljoen zijn aangevraagd. DUITSCHLAND. De Keizer ie den 21 des mor gens om even half negen in welstand te Berlijn aan gekomen. Elzas-Lothaeinoeiv. De pastoor te Vionville is door de rechtbank te Metz tot 2 maanden gevangenisstraf veroordeeldomdat hij zijne gemeenteleden een paar franscbe liederen had laten zingen waarin de godde lijke bescherming ingeroepen werd voor de verdedigers van bet vaderlandwaarmede Frankrijk bedoeld was Dit werd beschouwd als het aansporen tot oproe rige kreten. ENGELAND. Geen enkele mogendheid schijnt gun stig te denken over eene bezetting van Bulgarije door Rusland. Om elk voorwendsel uit den weg te ruimen voor eene besettingwaarvan internationale verwikke lingen te voorzien warengaven de mogendheden aan Rusland te kennendat zij het eens waren om aan Rusland de overwegende rol te geven ia de regeling der bulgaarsehe cris's. Wat betreft haar deel in de gebeurtenissen welke tot uitkomst hebben gehad de onafhankelijkheid van Bulgarije en het sluiten van het berlijnecho verdrag, heeft de handeling der groote mo gendheden steeds tot grondslag het berly'nsche verdrag, omdat daarin de eenige diplomatieke stelling ligt waar hare gemeeenschappelijke inzichten en hare bijzondere belangen zieh kunnen vereenigen. Beitsch-Indie. Generaal Roberts, opperbevelhebber in Indiezal wijlen generaal Mackpherson opvolgen in het bevel over het leger in Birma. FRANKRIJK. De bureaux der Kamer hebben de commiasie benoemd tot het onderzoeken der voorstellen, volgens welke eene verblijfbelaeting aan alle buiten- landsche werklieden in Frankrijk zal opgelegd worden en tevens eene dergelijke belasting aan alle in Frankrijk verblijf houdende vreemdelingen en waarbij voorts het gebruik van buitenlandsche werklieden bij alle staats- en gemeenteweken verboden wordt. Bijna al de commissieleden zijn voor de beide eerste voorstellen en tegen het laatste. Kamer. Den 18 is bij eerste lezing een wetsontwerp aangenomen tot strafbaarstelling van bedriegerijen in den boterhandel en het verbod inhoudende, kunstboter of mengsels van echte en kunstmatige boter als boter te verkoopen. Den 19 werd een voorstel der rechterzijde om de behandeling van het wetsontwerpregelende het lager onderwijs te verdagen, verworpen met 367 tegen 172 stemmen en het ontwerp met 358 tegen 161 Btemmen spcedvereischend verklaard. Den 21 zijn 15 artikelen van het wetsontwerp op het lager onderwijs onveranderd aangenomen. Een amendement om aan de „vrije scholen" voortaan den naam te geven van „particuliere scholen" werd ver worpen met 363 tegen 165 stemmen. OOSTENRIJK-HONGARIJE. De minister van finan cien heeft den 22 in het oostenrijksche Huis van Afge vaardigden de begrooting voor 1887 ingediend en uitvoerig toegelicht. De uitgaven zijn geraamd op 521de ontvangsten op 505 millioenderhalve het tekort op 16 millioen. Hiervan komt 4 millioen op de gewone dienst, die de minister door ruimer opbrengst van de belastingen en door de in 's rijks schatkist aanwezige gelden hoopt te dekkenen 12 millioen op de buitengewoue diensttot dekking van welk bedrag hij zich voorbehoudtin den loop der beraadslaging over de begrooting nadere voorstellen in te dienen. Het aandeeldoor Oostenrijk bij te dragen in de ge meenschappelijke uitgaven der monarchie is l'/io mil lioen hooger geraamd dan bij de begrooting voor 1886. Te Budapest werden van den 17 op den 18 23 cholera-gevallen aangegegeven waarvan 22 met doode- lijken afloop, den 18 en 19 47 gevallen met 19 dooden. Te Weenen is één cholera-geval voorgekomen bijeen spoorwegambtenaar die uit Budapest was gekomen en overleed. BULGARIJE. Volgens een bulgaarsch blad zijn te Budnitza op den dag der verkiezingen bij eece botsing tusschen de beide partijen, door de vrienden der russen, die de sterkste waren, twee afgevaardigden vermoord één werd in stukken gehouwen en den ander het hoofd afgeslagen. Een onder-prefect en een professor werden ook vermoordhunne lijken werden in stukken ge houwen in de rivier geworpen. Generaal Kaulbars kwam den 22 te Sofia terug. VEREENIG DE STATEN. Sterke schokken van aardbeving zijn den 22 gevoeld in Charleston, Savannah, Augusta, Columbia, Orangeburg, Wilmington, Noord- Carolina en andere districten. De eerste schok werd waargenomen te 5 uur des morgens en te 3 uren des namiddags werden verscheidene zware schokken ge voeld. STATEN-GENERAAL, Tweede Kamer. Den 23 zijn de suikervoorstellen door de regeerÏDg bij de 2e Kamer ingediend. Het eerste heeft betrekking tot de Gouvernements contractanten. De regeering stelt de volgende bepaling voor Wanneer de gouverneur-generaal van Nederiandsch- Indië zulks noodig acht ter verzekering van de gere gelde verwerking van het op hoog gezag geteelde suikerrietkan hijmet inachtneming der hem van onzentwege gegeven voorschriften, overeenkomsten slui ten krachtens welke in 1887 verschijnende betalingen, bedongen bij de overeenkomsten gesloten op den voet der wet van 21 Juli 1870 (Staatsblad No. 136), kunnen worden uitgesteldonder voorwaarde dat eene rente van zes percent 's jaars over bet tijdvak van uitstel zal worden voldaan. Het tweede ontwerp raakt de vrije fabrieken. De regeering stelt te dien aanzien het volgende voor Wanneer de gouverneur-generaal van Nederl.-Indië zulks noodig acht in het belang van het voortbestaan eener suikerfabriek op Javaniet werkende op den voet van de wet van 21 July 1870 (Staatsbl. No. 136)', kan hij, met inachtneming der hem van onzantwege gegeven voorschriftenzoodra de aanplant voor den oogst van 1888 is geschied of voldoende voorbereid aan den ondernemer, onder beding van eene rente van 6 pet. 's jaars een bedrag ter leen verstrekkenniet te bovengaande een gulden vijftig cents 1,50) per 100 K.G. verkregen suiker uit den oogst van 1886. Een leerling der hoogere burgerschool te Harlin- gen die voor een paar weken ontevreden was over het hem opgegeven strafwerknam de vlucht en ver dween uit de stad. Door zijne ouders werd hij vruch teloos in alle richtingen gezochttotdat den 16 uit Bremerhaven het bericht kwam, dat hij daar was aange komen. Hij hadvolgens zijn zeggen den weg van Leeuwarden daarheen geheel te voet afgelegd en was voornemens, zich aldaar op een schip te verhuren doch hy is nu door zijn vader naar huis gehaald. Bij den heer H. A, D. van der Meer Jr. aan de Willemstraat te Breda is in den nacht van den 18 op den 19 gestolen voor eene waarde van f 200 a 300 en bij den heer A. Lips aldaar voor eene waarde vau f 2000 a 3000. De daders zijn nog niet gevonden. Het gerechtshof te Amsterdam heeft den 19 be slist dat hijdie effecten in prolongatie ontvangen heeftzich aan misbruik van vertrouwen schuldig maakt, wanneer hij die effecten, hem als onderpand gegevenbuiten weten van den eigenaar verkoopt of aan anderen in prolongatie geeft. De 2 betrokken commissionairs in effecten werden ieder tot 3 maanden gevangenisstraf veroordeeld. Den 20 was de heer de Jong te Nes op Ame land de laagste van 13 inschrijvers bij de berbesteding van een badhuis op Schiermonnikoog. Den 20 is te Delft tot lid van den gemeenteraad gekozen de heer J. C. Fabiusanti-revolutionairlid der 2e Kamer, die van zijn lidmaatschap vervallen was verklaard met 465 van de 876 geldige stemmen de heer J. H. Waszink liberaalverkreeg 408 st. Den 20 is te Scbeveningen do bomschuit „Jonge Arie" aangekomen met verlies van een matroos uit Egmond aan Zee, den 12 Septr. 1.1. nabij de engelsehe kust over boord geslagen. In den avond van den 20 is bij Ermeloo een wagon van een goederentrein op den Centraaispoor ontspoord, waardoor voor de reizigers met eeu volgenden trein een half uur oponthoud ontstond. Den 20 is te Enkhuizen een cursus geopend voor onderwijs in tuinbouw en plantkunde opgericht door de afdeeiing Enkhuizen en omstreken der Ned. maat schappij voor tuinbouw en plantkunde. De lessen worden gegeven door den heer dr. H. J. Calkoen Az., leeraar aan de rijks hoogere burgerschool, Den 21 is te Haarlem bij enkele inschrijving aan besteed bet 3jsrig onderhoud der duinen op Vlieland behoorende tot de zeewerken in Noordholland, geraamd op f 2900 per jaar. Laagste inschrijver de heer J. Reedeker te Vlieland voor f 2370.50 per jaar. Den 21 zijn te Amsterdam van de acht voor onderwijzer geëxamineerden vier geslaagdJ. Hoogak- ker van Amsterdam J. C. van Vreedendaal van Aals meerJ. Hagedoorn van Nieuweramstel en J. S. van der Bilt, van Zaandam den 22 van de acht twee W. M. Haije te Hoorn en S. de Jonge Dz. in den IJpoldergemeente Sloten. Den 21 is te Monnikendam een vliegerwedstrijd gehouden. Den 22 zijn de diploma's aan do bekroonden op de onlangs te Amsterdam gehouden bakkerij-tentoon stelling in een der zalen van hot Paleis voor Volksvlijt door den burgemeester uitgereikt. Uit de door burg. en weth. van Amste dam aau den gemeenteraad verstrekte inlichtingen op bij de behandeling der gemeentebegrooting voor 1887 gedane vragen omtrent de politie blijkt, dat sedert de onlusten van de maand Juli aan zeven agenten op verzoek eervol ontslag is verleend terwijl dit na 1 Januari van dit jaar en vóór 25 Juli aan 21 agenten geschiedde. Het ontslag der zeven genoemden werd door één wegens familie omstandighedendoor één wegens ,siekte en door vijf anderen gevraagdomdat zij elders eene hoogere of betere betrekking bij de politie of aanver wante takken van dienst konden verkrijgen. Het getal sollicitanten naar de betrekking van agent van politie wasdaarentegengrooter dan ooit. Terwijl van Janu ari tot 25 Juli van dit jaar dat getal 356 bedroeg hebben zich vau 26 Juii tot 1 October aangemeld 318 personenonder wie zeer geschikte en veledie bij het leger hier te lande en in Indie trouw en eerlijk hebben gediend. Wegens de toenemende uitbreiding der bevolking, stellen burg. weth. van Haarlem den raad voorde vergrooting van de nabij de Kleverlaan aan den Alk- maarschen straatweg gelegen begraafplaats met een terrein van ruim 2 bunders langs die laan. Yoor het in orde brengen daarvan wordt f 40,000 krediet ge vraagd. Volgens raming wordt daardoor ruimte ver kregen voor 14 familie-, 2193 huur- of eigen en 3840 algemeene graven, Tot behoorlijke inrichting van het lager onderwijs is, behalve de gewone vergoeding van 30 pet.aan de gemeente Oostzaan 7720 subsidie verleend. Voor de tweede reeks obligation der leening van de gemeente Rotterdam van f 500.000 werd ingeschreven voor f 3,111.300 van 99'*/ioo tot 98 pet. De gemeen teraad heeft den 21 den koers van toewijzing bepaald op 99V» pet. De openbare speeltuinen te Amsterdam worden in Sep!ember bezocht door 35082 kinderen, tuin 1 door 15594 en 2 door 19488. Van de 63 mannelijke en 43 vrouwelijke kandi daten, in Gelderland voor onderwijzer ol onderwijzeres geëxamineerd, zijn 31 mann. en 27 vrouw, geslaagd. Daar de gemeenteraad van Graft in zijne jongst gehouden vergadering nog niet tot de benoeming vau eene onderwijzeres te Oost-Graftdijk kon overgaan omdat het daarin genomen besluit omtrent traktements - verhooging vooraf aan de goedkeuring van Ged. Stateu moet onderworpen wordenis die betrekking tijdelijk opgedragen aan mej. J. Ch. E. Mulder, te West-Graftdijk. - De Amsterdamsche Diergaarde is dezer dagen verrijkt met een pracht-exemplaar van een vrouwelijkeu elandeen geschenk van den Koning van Zweden. Te Wanneperveen bij Meppel is een kind na het gebruik van bessen van de zwarte Nachtschade overleden. Dezer dagen is door tusschenkomst van den heer A. J. van Dam te Dordrecht een gobelin-behangsel uit een heerenhuis aan de Wolwevershaven aldaar ver kocht voor f 3500. Te Zwolle zijn 2 duitschers aangehouden ver dacht van den diefstal ta Oldenzaal. Pieter Bruinsma te Lemmer is door den kanton rechter veroordeeld tot betaling van het geldhem door de vertegenwoordigers van den nederl. schaatsen- rijdersbond te Hamburg wegens verblijfkosten voorge schoten.

Alkmaarsche Courant | 1886 | | pagina 5