""TjÊuTTLETON. No. 129. Acht en tachtigste Jaargang. 1886. WOENSDAG 27 OCTOBER. NEGATIEVE VREUGDE. Prijs der gewone Advertentiën: #S»jciëeï ©ebetltc. öniUuïaub. Naar het Duitsch ISittnenlanb. Begrootings-verslagen ALKHAARSCHI! COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnsmantsprga per 8 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheels Rijk f I, Qe 3 nummers f 0.08. Per regel f 0,15. Groote ietterB naar plaateruimte. Brieven franco aan de Uitgever» HERMe. COS- TER ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennisdat zij in hunne op heden ge houden vergadering aan A. C. VAESSEN koopman en win kelier alhier, vergunning hebben gegeven tot het oprichten van eene koffiebranderij achter het perceel aan de Spanjaard straat, No. 40. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 25 Oct. 1886. De Secretaris, NUÜOUT VAN DER VEEN. Lijst van brieven, waarvan de geadresseerden onbekend zijn, verzonden gedurende de le helft der maand September 1886 Wed. A. Sneller, Kerkwijkj J. Schot, Sloten; P. Hout- kooper, Winkel. Briefkaarten: wed. J. Bruijns, J. de Vries, Amsterdam. Brieven: Verzonden geweest naaarDuitschland.- Burgemeester, Brummerveer H. Meijer, Celle. BELGIE. De regeering heeft het ontwerp voor de conversie der schuld van de stad Brussel goedgekeurd, zoodat die maatregel thans voor goed is vastgesteld. DUITSCHLAND. De redacteur der te Dortmund verschijnende ultramontaansche TremoniaLambert Lensing genaamdis wegens beleedigicg van prins Bismarck en het pruisische ministerie tot 6 weken ge vangenisstraf veroordeeld. ENGELAND, De sociaal-demokraten te Londen zijn voornemens op den 9 Novemberden dagwaarop de nieuwe lord-mayor door de voornaamste straten der City trekt, zich bij dien optocht aan te sluiten, om aldus de ellende, die geleden wordt, in a! hare naaktheid ten toon te stellen. Niettegenstaande de bladen dit plan zeer afgekeurd hebben met het oog op de moeielijkheid voor de politieom de orde op dien toch reeds zoo buitengewoon drukken dag te handhaven en het hoofd der politie hen gewaarschuwd heeft aan hun voornemen geen gevolg te geven zoo zullen zij dat plan toch doorzetten. Zij hebben verklaard voor de orde in te staan, wanneer de politie slechts de noodige maatregelen neemt om wanorde te voorkomen. FRANKRIJK. De Salazie, 130 el lang en 12 el breed van de fransche „Messageries maritimes", is met gebruik making van electrische verlichtingia 16 uren tijds het Suez-kanaal doorgevaren, zijnde snel ler dan ooit eenig ander schip. Kamer. De beraadslaging over het wetsontwerp op het lager onderwijs is den 23 voortgezet. Verschei dene artikelen werden aangenomen, o. a. art. 17, strek- kendende om te bepalen dat in alle scholen vaa lager onderwijs voor jongens binnen den tijd van 5 jaren het onderwijs door wereldlijke personen ingevoerd moet zijn. Een voorstel van bisschop Freppel tot wijziging dier bepaling werd verworpen met 383 tegen 180 stemmen. Eenige lezerstevens geabonneerden op een ander hier ter stede verschijnend blad, kwamen ons Zaterdagavond reeds de mede- deeling doen, dat het feuilleton, waarmede wij met het toen verschenen nummer hadden aangevangen, het vorige jaar door bovenbedoeld blad was gegevenen gaven ons hunne begrijpelijke teleurstelling daarvoor te kennen. Ten behoeve van die lezers zullen de overigen naar wij hopenhet ons ten goede houdendat wij met „Over Klippen" niet voortgaanen heden een kort stukje opnemenom in het nummer van Vrijdag met een nieuw feuilleton aan te vangen. VAN HELEN E STÖKL. Het leven is arm aan vreugdeDat hoort men da gelijks zeggen en men zegt het bij gelegenheid zelf ook en toch is niets minder waar. De wereld is vol vreugdeals men slechts onderscheid maakt tusschen vreugde en vreugde. Positieve d. i. werkelijke, voelbare vreugde biedt het leven soms niet veel; maar wie wacht hier nog op, daar het zulk eene ontzaggelijke hoeveelheid negatieve vreugde aanbiedt, dat wij slechts behoeven toe te grij pen, om ons misschien arm leven op 't rijkst er mede op te sieren. Welk een versterkende, voor elk beschikbare bron van vreugde is bijvoorbeeld de omstandigheid in onze eeuw en in ons land geboren te zijn Stel u eens voor, waarde lezer of lezeres, welk een erbarmelijk leven u ten deel zou gevallen zijn als gij om iets te noemen achthonderd jaar vroeger geboren waartin een eeuw dus toen de menschen noch gas noch petroleum kenden (om van het electrische licht Senaat. Het voorgtei van den heer Naquet tot wijziging der wet op de echtscheiding, door de echt scheiding verplicht te stellen indien een der echtge- nooten na 3 jaren van tafel en bed gescheiden te zijn geweesthiertoe het verzoek deed, werd met 140 tegen 108 stemmen verworpen. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Graaf Beust, de be kende oostenrijksche staatsmanin 1871 als minister afgetreden en tot 1882 oostenrijksch gezant te Parijs, is op zijn landgoed Altenberg overleden. Den 21 bevonden zich in de hospitalen van Budapest 217 lijders aan pokken, 127 aan cholera, 23 aan typhus en 18 aan roodvonk. In verband hiermede is gevraagd, de bijeenkomst der delegatiën te Weenen te houden. RUSLAND. Den 24 is te Petersburg in tegen woordigheid van den Keizer en zijne gemalin, de leden der keizerlijke familie de bevelhebbers in den oorlog met Turkije en vertegenwoordigers van alle troepen het gedenkteeken onthuld voor de gevallen strijders in den laatnten oorlog met Turkije. Daarna werden de troepen mede in tegenwoordigheid van den Keizer en zijne gemalin van gemeentewege onthaald. De Keizer heeft bij die plechtigheid niet het woord gevoerd. BULGARIJE. Gadban-Effendide turksche com missaris had na de aankomst van generaal Kaulbars te Sofia dadelijk een langdurig onderhoud met bem en overhandigde daarna een schrijven van den tarkschen groot-vizier aan de bulgaarsche regeering. In dat schrij ven betuigt de Porte haar leedwezen over het bijeen roepen der Sobranje, voordat de turksche commissaris den tijd had, zich op de hoogte te stellen van den toe stand in Bulgarije. Daarom werd aangedrongen op het uitstellen dier bijeenroeping. De president van het bulgaarsche regentschap Stambulofl' antwoordde dat de buigaren door de den vorigen dag afgelegde ver klaring duidelijk hun streven naar gematigdheid en het treffen eener schikking met Rusland hadden getoond. Daar Gadban noch uit zijn naam noch uit naam van generaal Kaulbars eenige verzekering bad gegeven be treffende het aanwijzen van een kandidaat voor den bulgaarïehen troon zag de regeering zieb genoodzaakt zich te houden aan de bijeenroeping der vergadering op den 27. De regenten en de ministers, uitgezonderd den regent Karaveloff en den minister v. buitenlandeche zaken Nutscbewitcb, die voorloopig bleven zijn den 23 van Sofia naar Tirnova vertrokken, waar de groots Sobranje don 27 bijeenkomt. Op het beklag van generaal Kaul bars over mishandelingen van russischein Bulgarije gevestigde onderdanen heeft de bulgaarsche regeoring geantwoord met een verzoek, om nauwkeuriger aandui ding van de redenen tot klagen, opdat zij de schuldigen zou kunnen strafienmocht hunne schuld bewezen worden. Te Lom Palanca werd eene samenzwering ontdekt te zwijgen), in een tijd toen er evenmin vorken als spoorwegen bestonden, geen vingerhoeden, achterladers, lucifers telefoon zakdoeken horloges noch photogra- phiëncourantenleesbibliothekenHollowaypillen bekend warenkortom in een tijd toen men daarbij ten overvloede geen oogenblik zeker was niet tot stich ting van het publiek als heks of heksenmeester in 't openbaar verbrand te worden. Stel u dit eens goed duidelijk voor en ge zult toe geven, dat het even ongewenseht zou zijn, als om acht honderd jaar na onzen tijd op de wereld te komen en te leven van gecondenseerde lucht en een maaltijd in extract vormeens om de zes weken. Het is echter niet alleen een genot in onze eeuw geboren te zijnniet minder groot is het genoegen ook in het goede land het levenslicht aanschouwd te hebben, Of zou het u onverschillig zijn, als uw wieg gestaan (of niet gestaan) had in ChinaMandsjoerijeKaffer- land of Labradorals Hottentotten en Eskimo's uwe naaste bloedverwanten warenge door uw gastheer onthaald werd op een schotel regenwormen of baaivinnen en ge in school onderricht ontvangen hadt, u in geval ge tot hooge betrekkingen geroepen werdtmet een fraai zijden koord volgens de regelen der kunst de adem haling voor goed onmogelijk te maken Zeker niet; de vreugde in een beschaafd land geboren te zijn, kan elkeen met bet volste recht en de grootste voldoening smaken. Ook de sekse en de stand waartoe wij behooren zijn van ons standpunt beschouwd, een bron van duur zame opwekkende vreugde. Als ge Eamelijk een man zijtkunt gijom het rechte genot hiervan te beseffenniets beters doen dan u eens recht levendig voor te stellenhne het u te mosde zijn zouals gij een moeder van negen kinderen waartdie weldra het tiende te gemoet ziet, of een jong trouwlustig meisjedat zoodra er een mannelijk wezen in hare nabijheid komt, op 't allerliefst om het regentschap omver te werpen. Het hoofd daar van was een militair bevelhebber. Twee eompagniën kwamen uit Widdin aan en namen den bevelhebber gevangen doch zijne medeplichtigen ontvluchtten. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Hoofdstuk Financien. Algemeene beschou wingen werden niet gevoerd. Men vroeg, of er uitzicht bestond op het tot stand komen van eene bimetallieko unieeenige leden meendendat ons land gogingen moest aanwenden om de mogendheden tot eene nieuwe bijeenkomst omtrent dit vraagstuk uit te noodigen, daar het oogenblik daarvoor thans gunstig werd geacht. Andere leden meenden, dat men het onderzoek in Enge land meest afwachten en hoopten dat de regeering den uitslag daarvan zoo spoedig mogelijk zou mede- deelen. Eenige leden wenschten een post voor ont munting volgens de wet van 27 April 1884 voor memorie uit te trekken en zulks met het oog op den goudvoorraad. Op afschaffing van de stempeling van edel metaal van weinig gehalte werd aangedrongen alsmede op afschaffing der vele formaliteiten bij den wederinvoer van in het buitenland herstelde goud- en zilverwerken, van nederlandsehe merkteekenen voorzien. Eenige leden vroegen of er uitzicht bestonddat aan de bijzondere scholen vrijdom van grondbelasting werd verleend. Gevraagd werd of spoedig het aangekondigde ont werp tot herziening der huurwaarde van het personeel en het verslag van de commissie voor de herziening der belastbare opbrengst van de ongebouwde eigen dommen kou verwacht wordensommige leden twijfel den ernstig aan den gunstigen uitslag der herziening en meenden, dat de commissie moest worden ontbonden. Men wees op den slechten toestand van het kadaster in sommige strekenversterking van het personeel scheen nooaig. De benoeming van eenige adspirant- landmeters tot landmeters 4de klasse zou niet tot ver betering leiden en deze maatregel was bovendien on billijk tegenover de titularissec. Geklaagd werd over de plakzegels voor kwitantien die te gemakkelijk aan elkander kleven en daardoor soms onbruikbaar worden. Vele leden wenschten vrjj- heid om de gewone postzegels in de plaats der kwitan tiezegels te mogen gebruiken. Ten aanzien van de staatsloterij werd beweerd dat het voorschriftdat het aantal loten voor ieder collec teur zooveel mogelijk geregeld wordt naar het debiet iu iedere gemeenteniet werd nageleefd en de verdeeling van het aantal loten voor de 322ste loterij had plaats gehad voordat de minister opgave had van de collec teurs omtrent den verkoop in de vorige loterij. Men zingt en fluit, en ten slotte den vogel toch weder over het touw ziet vliegen. Zijt gij echter eene vrouw dan behoeft gij om dit geluk te leeren kennenslechts er aan te denken hoe lastig het zou ziju, u dagelijks te moeten scheren, de modiste-rekeningen uwer vrouw te moeten betalen of te moeten schutteren als ge druk aan den grooten schoonmaak bezig zijt. Neen, dat een man geene vrouw en de vrouw geen man bohoeft te zij a kan beiden tot blijvende vreugde strekken ook elk die een beroep gekozen he6ftbe hoeft niet het geringste leed te gevoelen, juist dit en geen ander beroep uit te oefenen. In een gedicht van Seidl noemt de torenwachter zich gelukkig omdat hij geen mijnwerker is, deze daar entegen omdat hij geen torenwachter is; dat is inderdaad het eenig juiste standpunt om het leven op goedkoope en aaDgename wijze te genieten. Het bekende„Ik dank u dat ik niet ben als die anderen", is ook hier van toepassingdie „anderen" zijn juist zonder huu wil of weten de werkzaamste factoren van onze negatieve vreugde, Wij hooren van aardbevingen in Amerikahoe er honderden levendig ot dood onder de puinhoopen hunner woningen begraven wordonen wijdie zooeven nog met ons klimaat zoo ontevreden waren, kunnen plotse ling mof een welbehagen, dat ons vijf minuten geleden nog ongelooflijk toescheen, er aan denken, dat de vier wanden onzer kamer vast staan. Wij zitten bibberend te klagen over het koude voor jaar of jammeren over de vreeaelijke warmte op het eind van September, als een eenvoudig courantenbericht van de ongehoorde koudedie do laatste noordpool reizigers doorstonden of van de afmattende hittedie ia Soedan en Afghanistan de engelscho soldaten kwelt, in staat isde bij ons heerschende koude of warmte als een zeer matige en aangename te doen beschouweD, Ik noam daar couranten voor onze negatieve vreugde hebben wij er buitengewoon yeel aan te A en.

Alkmaarsche Courant | 1886 | | pagina 1