Buitenlandsche Zaken. QLUtvUu vroeg daaromtrent inlichtingen. Verder werd aange drongen om in plaatsen waar collecteurs wonende debitanten zooveel mogelijk te laten uitsterven alleen in plaatsen waar geene collecteurs wonenmoesten debitanten gevestigd zijn. Op eene goede regeling der visscherij op deWester- schelde werd aangedrongen. Benige leden drongen aan op het oprichten van een weduwen- en weezenfonds voor ambtenaren uit het batig saldo van het pensioenfondswaartoe men den staat volkomen gerechtigd achtte. Vrij algemeen was men teleurgesteld, dat dit hoofd stuk niet alleen geene sporen droeg van bezuiniging maar dat zelfs het streven naar spaarzaamheid daarbij weinig op den voorgrond scheen te zijn gesteld. Nu het zoogenaamde reciprociteitsverdrag tusschen Spanje en de Vereenigde Staten van Noord-Amerika niet tot stand was gekomen meende men er op te moeten aandringen, dat het sluiten van een verdrag met Spanje krachtiger ter hand moest worden genomen. Welke bezwaren vroeg menstaan aan de goed keuring van een met Perzië gesloten handelsverdrag in den weg Men wenschte tegemoetkoming aan de klachten van den handel over het weinige nutdat door middel van de verzameling van consulaire verslagen uit de consulaire berichten wordt getrokken. Men wees er op hoe het dikwerf blijktdat men in vreemde rijken zeer onvoldoende is ingelicht omtrent nederlandsehe en nederlandsch-indisehe toestanden in zoover bij de behandeling in de fransche Kamers in Juni jl. vau eene voorgedragen surtaxe op vreemde koloniale suikers hoofdzakelijk gericht tegen onze Java-suikersver scheidene sprekers blijk gaven van zeer onjuiste denk beelden aangaande de voorwaarden van productie op Java. Men vroeg, of onze vertegenwoordigers in den vreemde, ook zoo noodig door voorlichting der druk pers, niet meer konden doen om omtrent deze en dergelijke aangelegenheden juistere begrippen te verspreiden. De volgende punten werden nog ter sprake gebracht. Het spoedig sluiten van uitleveringsverdragenwaar die tot nu toe ontbreken b.v. met Duitsehland en de Argentijnsche Republiek. de wenrch, dat met den nieuw opgetreden president der republiek Venezuela de oude geschilpunten geheel uit den weg worden geruimd; het nemen van maatregelen om don internationalen handel in meisjes tegen te gaan; mededeeling van hel ontwerp, vastgesteld in de slotzitting der conferentie tot het beramen van maatregelen tegen de misbruiken voort vloeiende uit het verkoopen van sterken drank op de Noordzee. Met het oog op den voortdurend gunstigen ge zondheidstoestand van den veestapel vroeg men of er bij de engelache regeering op nieuw aangedrongen was om den invoer van vee uit Nederland geheel vrij te ver klaren en zoo jawaartoe die aandrang had geleid. Gevraagd werd of de regeering niet bereid was het initiatief te nemen tot het houden eener muntbijeenkomst. De voorgestelde verhooging voor de kanseliers te Brus sel Berlijn en Parijs ontmoettemet het oog op den toestand der tinancien bij sommigen weinig bijval bij de meesten instemming. Verschillende leden waren tegen het voornemen om den gezant te Berlijn een tweeden secretaris toe te voegen. In overweging werd gegeven den post te Madridevenals te Lissabon met een zaakgelastigde te bezetten. De tractements- verkooging van den consul te Buenos-Ayres werd te aanzienlijk geacht. De vraag reesof onze belangen in Egypte wel de aanwezigheid van een politiek agent en consul-generaal, tegen eene bezoldiging van f 12000, vereischten. Sedert de doorgraving van de landengte van Suez was de toestand veranderd. "Wij lezen bijvoorbeeld dat de vrouw van den een en de kassier van den ander op den Joop gegaan is wij kunnen ons vergenoegd in de handen wrijven, want onze vrouw en onze kassier zijn het niet (ook reeds misschien om de eenvoudige reden dat wij geen van beiden bebben). Ben dolle hond heeft iemand gebeten ons gelukkig niet. Iemand heeft zijne portefeuille met bankbilletten verloren ons zou zulks met geene mogelijkheid kannen overkomen. Ons huis is niet ingevallenons paard is niet schuw gewordenwij hebben geen verongelukte verkiezingsrede gehouden geen ongeteekenden brand brief ontvangen wij zijn niet door een stoomtram overreden, niet met de politie in aanraking gekomen, zijn niet verdronken bij het baden, met een spoortrein gederailleerd of als toerist in een bergspleet gevallen. Wij hebben ons geen geld laten aftroggelen voor een ridderorde, zijn geen vader geworden van een drieling, altemaal redenen genoeg om ons gelukkig te achten. Wij lezen advertentiën van ondertrouw met het ver heffend gevoel voor geen uitzet behoeven te zorgen en verheugen ons, dat wij het niet zijn die als bruid in een wit kleed in een koude kerk moeten zitten of als bruidegom fooien uitdeelen en toasten beantwoorden. Ook de ongelukkendie ons zelf treffenkunnen goed beschouwd oorzaken van vreugde zijn. Breekt ge een armverheug u dan dat ge ze beide niet gebroken heeftbemerkt ge den een of anderen dag dat ge "een buurvrouw gekregen hebt, die u den geheelen dag met de nieuwste pianomuziek martelt bedenk dan dat het nog erger zou zijn als zij er ook bij zong enz. Die zoo denken, maken zich het leven 't gelukkigst. Gewapend tegen elk kwaad, doordien zij er dadelijk een grooter tegenover plaatsen, gevoelig voor elke vreugde, niet slechts voor de weinige positievemaar ook voor alle negatievegaan zij tevreden door het leven. Vond hun voorbeeld meer navolgingde klacht dat deze aarde een tranendal is zou weldra verstommen en voor de overtuiging plaits maken dat zij zoo rijk aan vreugde isdat een menschenleven lang niet toe reikend isze slechts vluchtig te genieten. Verscheidene leden hadden bezwaar tegen de voorge stelde verhooging met f 1000 van het traktement van den consul te Londen. De tweede post aldaar moest door een vice-consul vervuld worden en men wenschte, dat de minister tot dit beginsel terugkeorde, terwijl de t igenwoordige titularis op een zelfstandigen post kon geplaatst worden. Ook thans werd gewezen op de wenschelijkheid der opheffing van het consulaat-generaal te Bankok waarvan de kosten ad f 16,800 niet in verhouding schijnen te staan tot de belangrijkheid van disu post. De arr. rechtbank te Breda heeft den 21 J. H. C., die een koffer uit het hotel de Zwaan gestolen had veroordeeld tot 1 jaar gevangenisstraf en in de kosten. Den 21 des avondsis tusschen Laren en Naar- den op den Gooischen stoomtramweg een persoon uit Bla- rikum onder den trein geraakt ten gevolge waarvan het bovengedeelte van het hoofd verbrijzeld werd en h:j dadelijk dood was. - Den 22 zijn de heeren dr. C. A. Pekelharing, hoogleeraar, en dr. C. Winkler, lector aan de Utrecht- sche hoogeschoolnaar InJie gegaan, alwaar zij op uitnoodiging der regeering een onderzoek zullen in stellen naar de ziekte berri-berri genaamd. De aandeelhouders der Ned. Rijnspoorwegmaat schappij hebben den 23 in eene buitengewone verga dering besloten de 4 pet. leeningen af te lossen met 1 Januari a. s. en eene 3% pet. leening, groot f 16 080.000, te sluiten in schuldbekentenissen, groot f 1200, uit te geven tegen 98J pet. Bij de heeren van Loon Co. te Amsterdam is de inschrijving op den 29 opengesteld. Houders van de aflosbaar ge stelde schuldbekentenissen genieten de voorkeur. Den 23 is te Smilde uit de hoofdvaart het lijk eener vrouw opgehaald die bij het halen van water voorover was gevallen. - De Nederl. schaatsenrijdersbond telt volgens het den 23 op de aigemeene vergadering te Amsterdam uitgebrachte verdag 166 donateurs, tegen 145 in 1885. De rekening sloot met een batig slot van f 196,11. De aftredende bestuursleden de heeren H. Kolff S. Salverda en baron de Sales werden herkozen. Leeuwarden werd aangewezen als plaats der volgende aigemeene vergadering. Ar.n de vergadering werd medegedeeld dat de schaatsenrijder Pieter Bruinsma voortaan van alle wedstrijden door den bond uit te schrijven zou worden uitgesloten en dat in den aan staanden winter, op verzoek van de afdeeling Kralin gen weer en wind dienendeop het Slikkerveer bij Kralingen een internationale schaatsenrijders wedstrijd uitgeschreven zou wordenzoo men slaagde in het vormen van een waarborgfonds daarvoor. Veninga van Leeuwarden en Kingma van Grouw zullen met bet oog op de zedelijke verplichtingen, te Hamburg aangegaan, naar den internationalen wedstrijd aldaar gezonden wor den, hoewel de meerderheid der leden van gevoelen was, dat het houden van wedstrijden hier te lande waarop men dan vreemde mededingers ken uitnoodigende voorkeur verdiende. Aan het einde der vergadering werden een paar schaatsen getoond door de heeren baron de Sales en van Buttingba Wichers bedacht welke, wat vorm betreft, het midden houden tusschen die door Axel Paulsen en door de friezen gewoonlijk gebruikt. Het bouwen eener viila fe Domburg voordr. Metzger te Amsterdam is den 23 aangenomen door den beer Maters te Vlisaingen voor f 37560. Het gerechtshof te 's Gravenhage heeft den 23 den notaris A. M. Sehagen van Leeuwen te Delft door de arrondissements-rechtbank te 's Gravenhage wegens misbruik van vertrouwen veroordeeld tot 1$ jaar celstraf en f 12.50 boete, met ontzetting van zijn ambt als notaris in hooger beroep vrijgesproken. De commissieaan welke opgedragen is het exa- mineeren van ben die eene akte van bekwaamheid voor middelbaar onderwijs in landbouwkunde of de akte voor lager onderwijs in dat vak wenschen te ver krijgen houdt voor 1886 zitting te Wageningen. Zij bestaat krachtens beschikking van den minister van binnenl. zaken van den 23 uit de heeren dr. W. B. J. van Eykinspecteur van het middelb. onderwijs tevens voorzitter, L. Broekemadirecteur, G. Rein- ders en S. Lakoleeraren aan de rijkslandbouwschool te Wageningen en H. D. S. Hasselman te Zoelen. De gemeenteraad van Oldebroek heeft den 23 de bekende verordening op de trapwielers met 6 tegen 5 stemmen ingetrokken. Den 24 is in het Volkspark te Amsterdam weder eene vergadering van sociaal-demokraten gehouden waarin J. A. Fortuyn sprak over „de leugens der bour geoisie" en een zekere Pilot, die reeds in eene vorige bijeenkomst de socialistische beginselen bestreden had, andermaal zoowel tegen het punt van uitgang als tegen de slotsom van den spreker opkwam. De bijeenkomst werd bijgewoond door Domela Nieuwenhuis die ten slotte aan de nederlandsehe socialisten een groet der duitsche broeders in Zwitserland overbracht en verze kerde dat deze met groote belangstelliog de socialisti sche beweging in Nederland gadesloegen. De stroomtram AmsterdamSloterdyk heeft in den avond van den 24 een man overreden die in be schonken toestand op de rails lag. Hij werd naar het gasthuis gebracht. Den 24 deed ds. J. N. Wiersma, na bevestigd te zijn door ds. H. de Boer, van Alkmaar, zijne intrede bij de doopsgezinde gemeente op Wieringen met eene rede, naar aanleiding van II Cor. 4: 57. In de Standaard wordt een bericht gevonden dat er besprekingen hangende zijn tusschen de advo- katen der tegen elkaar in proces zijnde partijen te Amsterdam om tot eene tijdelijke regeling te komen, In eene buitengewone vergadering van aandeel houders in de Geldersche stoomtramweg-maatschappij is met 74 tegen 35 stemmen aangenomen het voorBtel tot uitbreiding der lyn van Dieren over Steeg tot Velp en besloten tot het aangaan eener obligatie-leening groot f 80.000 tegen 354 a 4 pet. rente. By den bijzonderen kerkeraad te Botterdam is een schiijven ingekomen van 116 leden der herv. ge meente j waarin zij opkomen tegen de schorsing der ouderlingen Visser en Verheij door het klassikaal be stuur en het vertrouwen uitspreken dat de bijzondere kerkeraad de rechten zijner getrouwe leden zal weten te handhaven. Aangenomen het beroep naar Noordwolde door ds. W. de Vries te Akersloot. Bedankt voor het beroep naar 's Gravenmoer door ds. Boonacker te Oterleek. De officier van justitie te Breda heeft door mid del van strooibiljettenadvertentien enz. een beroep gedaan op hendie eenige inlichtingen omtrent den laatsten diefstal kunnen geven en f 150 belooning uitgeloofd aan hem wiens inlichtingen tot ontdekking der daders leiden. Het logement „De Keizerskroon" aan de Kal- verstraat te Amsterdam is aangekocht door de firma Pander te 's Gravenhage die aldaar een magazijn van tapijten en behangsels wil vestigen. De voorzitter der commissie voor de duinbeplan ting de heer J. W. D. Boëll heeft op eene dezer dagen te 's Gravenhage gehouden vergadering als ziju gevoelen uitgesproken, dat de konijnen grootendeels oor zaak zijn van het niet begroeid zijn der duinen. Konden zij uitgeroeid worden, dan zouden de duinen voor het grootste deel in weinig jaren met hout begroeid zijn. Hij geloofde dat bijna alles in de duinen kon groeien, wanneer maar met goed gevolg de konijnenplaag kon worden tegengegaan. Aan de directie der Zaanl. courant is door burg. en wefh. van Zaandam bij vernieuwing voor 3 jaren het recht verleen! tot het uitgeven van het officiëeie verslag der handelingen vau den gemeenteraad. - Op de 4 pet, geldleening groot 20000 is ingeschreven voor f 127.500. Van de inschrijvingen tegen 104^ pet. werden bij loting 20 aandeelen toege wezen. De Unie vereeniging tot opwekking vau staat kundig leven en bevordering van maatschappelijke be langen beefc eene door het bestuur voorgestelde motie aangenomen waarbij de wensch uitgesproken wordt dat het onlangs door de regeering ingediende wetsont werp tot wijziging van de wet tot regeling en beper king van het reebt van vereeniging en vergaderiBg door do volksvertegenwoordiging worde verworpen als van oordeel dat dit ontwerp een even onnoodige als gevaarlijke schrede is op den weg der reactie waardoor een der meest gewaardeerde volksrechten wordt bedreigd. Bij de jongste verhuring van drie boerenplaat sen toebehoorende aan de contributie Zeedijken voor 6 jaren verhuurd voor f 5100, 5000 en f 3400 per jaar, is thans bedongen een huurprijs van 3000, f 2800 en f 1700. Te Schellinkhout moet herstemming p'aats hebben voor een lid van den gemeenteraad, daar den 19 van de 27 uitgebrachte stemmen elk van de hoeren K. Ten- sen Pz. en K. Houter Jbz. tien stemmen bekwam. Ds. W. J. Leendertz te Yeenwouaen heeft be dankt voor het beroep naar de doopsgezinde gemeente te We8tzaan. In de afgeloopen week is het notarieel staats examen afgeloopen. Onder de voor bet 3e gedeelte geslaagden behoort o.a. de heer H. de Boer te Medemblik. Naar wij vernemen, zal de firma II. C. A. Thieme te Nijmegen optreden als uitgever van de geschriften over sociale vragen, door de Liberale Unie te ver spreiden. - Bevestigd als leeraar bij de herv. gemeente te Benningbroek en Niabixwoud ds. de Holl laatst pre dikant te Andijk en indertijd in de Schermeer. an de 7 den 25 te Amsterdam voor onderwijzer geëxamineerden zijn 3 toegelaten, de heeren J. G. Kar melk te Monnikendam J. Schaap te Zaandam en B. Sneeboer te Enkhuizen. Bij deurwaardersexploit is den 25 ten verzoeke van de voormalige kerkmeesters der ned. berv. gemeente te Arasterdam den koster der Westerkerk en der Koe pelkerk aangezegd, den 5 Dee. e.k. de kosterij te ont ruimen of bij gebreke daarvan den 21 d.a.v. voor de arr. rechtbank aldaar te verschijnen. Het roodvonk heeft opgehouden epidemisch te heerschen te West woud en Hoogbarspel. De Nieuwe B, courant meldt, dat da Parkschouw burg te Amsterdam voor f 600.000 verkocht is aan den heer van Hall te Utrecht. Om ingekuilde aardappelen beter te bewaren en te voorkomen dat ze te veeL lijden door broeiing, leggen sommigen thans pijpjes in de aardappelkuilen met de monding naar boven hetwelk de uitwaseming bevordert en daardoor het rotten belet alsmede het zetten van uitloopers tegengaat. De aardappelen blijven meeliger door dit eenvoudige middel en houden dus beter huune waarde. Bij vorst bedekt men do opening met wat stroo, hetwelk men gemakkelijk verwydertwanneer er zachter weersgesteldheid intreedt. Volgens de nieuwste tijdingen uit Engeland neemt de invoer aldaar van bevroren schapenvleesch van de Falkland-eilanden in den laatsten tijd groote afmetingen aan. Onlangs is het stoomschip Selembria in de Oost- Indische dokben aangekomen met eene lading van niet minder dan 30.000 bevrozen schapen. Deze kwamen in uitmuntenden toestand geconserveerd aan en werden tot goede prijzen van de hand gedaan. Waarschijnlijk is deze lading de grootste, die ooit den Oceaan door kliefde. „De Falkland-eilanden-vleesch-compagnie" liet dit schip geheel voor haar doel bouwen en is van plan er geregeld vleeschladingen mee naar Engeland te bren gen. En als men nu bedenktdat een deel vau deze eilandengroep in 1853 en de rest eerst in 1861 be woond werd en er nu reeds een schapenstapel van 600.000 stuks aanwezig ismoot men zich over zoo snelle ontwikkeling van een en ander ten zeerste ver wonderen.

Alkmaarsche Courant | 1886 | | pagina 2