ïf" IV* &tab0~fijericht£tt. Suirs- ca j&ar&tfeccir&tne. H Ifu ïoov, 99 7, 9% 14' 60%. Omtrent den zwaren stormdien het op den 9 uit Rotterdam vertrokken stoomschip Noordholland be liep kort nadat het den 14 uit Southampton was vertrokken bevat de N. Zutf. Ct. een schrijven, waar aan de volgende bijzonderheden ontleend worden Omstreeks 3 uur 's morgens werd ik onzacht wakker geschud door eene schommeling van de boot. De 2 hutkoffers, die ik bad, rolden over elkaar heen, een hoedendoos kreeg ik op mijn neus. Tot overmaat van ramp viel de emmer met v,aschwater om zoodat plot seling de geheele hut een paar duim onder water stond. Intusschen woedde buiten een zeer hevige storm. Het schip slingerde gewe'dig. Van tijd -ot tijd vernam men het gerinkel van glazen en borden nu en dan ook een vervaarlijk geschreeuw der angstig om pa of ma roepende kinderen. Dit duurde zco den gekeeieD vroegen morgen. De storm, in stede van te bedaren, nam in hevigheid toe. Af' en toe kregen wij zware stortzeeën. Een onzer kreeg door een poortje een zeetje, dat hem half deed stikken. Een prachtig schouw spel leverden de golven op. Soms waren zij een paar voet hooger dan onze hoogste mat. Het loeide vreeselijk; de wind steeds tegen. De „Noordholland" vorderde slechts weinig door de zware zeeën, die het arme schip soms achteruit slingerden. Met den kop steeds voor den wind was het elk oogenblik gereed aan de aan komende rolzeeën het hoofd te bieden. Het schip zoo te houden, vereischt eene groote mate van bedrevenheid. Er moest gezorgd worden dat zoo'n valsche zee d. i. drie groote „rollers" achters elkaarhet schip niet op zij trof, wat aanleiding zou kunnen geven tot de grootste ongelukken. Eenmaal echter sloeg zoo'n roller tegen het schip. Het ware bijDa gekanteld. Het dek was letterlijk over stroomd. Honden kippen eenden varkens met hok en al vlogen over boord. Een sloep werd verbrijzeld een gedeelte der verschansing, van plaatijzer en zwaar hout vervaardigd, werd over boord geslagen. Hiermede gingen nog een paar ijzeren trappen over boord. Het ijshuisdat ook op het dek stond werd in splinters geslagen. Dit alles ware minder geweest indien wij niet het loven le betreuren hadden van één man der equipage, den kwartiermeester. Geen kwartier te voren stond de arme man nog aan het roer. Nu was hij verdwenen. Men zocht lang tevergeefs naar hem, zoodat men moest opmaken dat hij over boord is geslagen. Een koksmaat werd door een zeetje over boord ge slagen maar gelukkig door een ander weer terugge worpen. Zwaar gekneusd en met een gebroken arm vond men hem vastgeklemd tusschen het kippenhok en de kombuis. Een der kellners moest voor den hofmeester den kotflieketel halen. Hiervoor had hij maar een pas of 20 over het dek te doen. De heenreis werd gelukkig volbrachtmaar op den terugtocht sloeg een zee hem onderst boven. De ketel viel in zee en hij stond op het punt denzelfden weg op te gaan, maar ziju tegen woordigheid van geest redde hem het leven. De le stuurman moest voor den kapitein naar het achterschip. Tot tweemalen toe kreeg hij een zwaar stortbad. Een hiervan sloeg hem tegen een trap. Zwaar gekneusd moest hij worden weggedragen. Arme ventwat had hij bet land dat hij niet meer op zijn post kon zijn nu zijne diensten niet gemist konden worden. Gelukkig heeft bij niets gebroken. Hij loopt al weer op het dek. Ook de tweede en derde stuurman kregen blessuren. Een stortzee pakte een viertal mannen op en sloeg hen tegen de but van den dokterwaarvan de deur in stukken vloog. Een duitscher kreeg bierbij een blessuur aan de band. De dokter is er slecht bij ge varen. Kersversch uit Duitschland gekomen maakte hij de reis voor de eerste maal mede. Hij heeft niets laten verzekeren en bijna al zijn goed is over boord. Onze redding hebben wij naast God aan onzen wak keren commandant of kapitein te danken. Gedurende twee etmalen was hij steeds op zijn post en trotseerde moedig de over hem heenslaande golven. Toen het te voorzien was, dat de storm in hevigheid zoa toenemen, en een langer voortzetten van de reis nutteloos en zelfs gevaarlijk wasnam hij het koene besluit om rechtsomkeert te maken en weer naar Wight te stoomen. Daar ging onze boot met een paar zeilen in top en m vliegende vaart. De wegdien wij in 22 uren hadden afgelegd, werd in 12 uren afgestoomd Met de grootste vreugde werd het witte licht van Wight door ons allen begroet. Wij waren gered. Te Southampton ontmoetten wij de „Prins Alexander", vie' dagen na ons van Amsterdam vertrokken. Volgens onzen kapitein zullen wij hier zes dagen moeten blijven om te repareeren. De scbade, door den storm aan gericht wordt geschat op f 12.000. De verwoesting is dan ook verschrikkelijk geweest. Een drie-vinger dikke ijzeren roerstang werd door het inslaande water omgebogen, alsof het een stukje lood ware. Hetstoom- roer kon toen niet- meer worden gebruikt. Gelukkig dat wij nog een tweede roer achter op het schip hebben, anders waren wij reddeloos verloren geweest. Het matigheidsgenootschap te Milaan is voornemens een „matigheidstoevluchtsoord" op te richten waar allen zullen worden opgenomen, die op den openbaren weg in „kennelijke staat" worden aangetroffen, uitgezonderd zij die herhaaldelijk daartoe vervielen. Aan de inrich ting zal een vaste geneeskundige dienst zijn verbonden, terwijl zij van de noodige heelkundige werktuigen en geneesmiddelen zal zijn voorzien. Voorts zal zjj een boekverzameling van zedekundige werken bevatten en een voldoend aantal verplegers bezitten voor de verzor ging en het vervoer der onmatigen van de straat naar huis. 4r; Over het gebruik van vleesch. Een fransch natuur kundige dr. Hussonheeft proeven gedaan omtrent de verteerbaarheid van vleesch op verschillende wijze gekookt. Zoo vond hij, dat het vleesch, wanneer een ons zont op 6—12 pond vleesch gekookt werd, de beste eigen schappen voor de spijsvertering bezit. Wordt er meer zout gebezigd, dan kunnen er twee gevallen plaats hebben öf een deel van het vleesch ondergaat daardoor eene verandering in de dierlijke vezelswaardoor deze meer tegenstand aan de werking van het maagsap bieden öf het zout zal zelf de ver tering tegengaan. Hieruit volgt, dat gerookt en ge zouten vleesch minder goed verteerbaar zijn dan versch r leesch. Het gebruik van azijn bij het vleesch kan goed zijn, wanneer de hoeveelheid niet zoo groot is dat de maag er door geprikkeld wordtin dit geval zal het weer nadeelig worden. Matigheidzoowel met zout als azijn is voor goede spijsvertering das aan te bevelen. Hoe gevaarlijk het kau zijn, zich door honden te veel te 1 aten likken, leert weder bet volgende geval. Een melkboer te Houen-Schönhausen een plaatsje dicht bij Berlijn had een hond d en hij gaarne liefkoosde. Onlangs nu kreeg de man een maagziekte die meer en meer een gevaarlijk karakter aannam en ten slotte den dood van den lijder ten gevolge bad. Bij de lijkschouwing werden in de maag louter hou- denwormon gevonden, wier larven zeker van den hond des gestorvenen afkomstig waren en zich daar hadden ontwikkeld. De te Wanneperveen gestationneerde rijksveldwachter H. Kiel, die Donderdagnacht de wacht hield bij eene aalfuikis sedert niet in zijne woning teruggekeerd. Men vermoedt dat hij vermoord is. Vrijdagochtend, tusschen 3 en 3% uur, is in het Zuideinde van Giethorn eenig geschreeuw en alarm ge hoord maar omdat oen fuikenlichter (aaldief) wel eens op de plaats wordt gestraft is daar minder op gelet. Een roeiriem en een stuk punterboom moeten gevon den zijn. De rjjfesveld wacht uit Steenwijk was Zondagmorgen reeds vroegtijdig te Giethoorn, en de justitie uit Hee renveen werd in den loop van dien dag verwacht. De burgemeester Verbeek toont in deze treurige zaak veel ijver en had een 20tal personen ontboden, die Zondag ochtend al vroeg waren uitgegaan om naar den ver miste te zoeken. Het terrein van de misdaad is een uitgestrekt veld afgewisseld door rietkraggen (tilland), moeraspoelen en gaten. Zaterdag is er den geheelen dag met grooten ijver door tal van personen, onder aanvoering van den burgemeester der gemeente en de rijksveldwacht uit Steenwijk (natuurlijk in punters) gezocht. In den laten namiddag is de boot van Kiel gevonden, in de Kraggenten noorden van de Jan Hozengracht (kanaal) en de punterboom in bet Beulakerweide. In de boot waren een roeiriem, een jas, een stok en eenig touwwerk. Het vaartuigje stond vol water. Te 10 uren arri veerde de justitie uit Heerenveendie hier tot den avond vertoefde. Verschillende personen zijn gehoord en in voorloopig arrest is genomen (ten gemeentehuize, onder strenge bewaking) een jonge visscher van 22 jaar. Eene grootsche regeeringsdrukkerij bezit het engelse h- indische keizerrijk te Calcuttavan welke in de tegenwoordig te Londen plaats hebbende koloniale tentoonstelling afbeeldingen plannen en statistieke opgaven over werkkrachtpersoneel enz. gegeven worden. Uit de laatste zien wij dat de drukkerij bij hare oprichting in het jaar 1866 slechts een personeel van 109 man telde, dat tegenwoordig echter tot 1830 per sonen is opgeklommen welke zich als volgt laten ver- deelen1 directeur, 1 onder-directeur, 73 bureaulisten en aDdere beambten869 zetters97 correctors en nalezers 296 drukkers en machinemeesters, 111 magazijnmeesters en werklieden 168 boekbinders, 107 lettergieters mede voor de stereotypie en de galvano- plastiek 18 werktuigkundigen en 80 handwerkslieden en bedienden. Van dit talrijk personeel zijn de bureau listen, zetters en lettergieters meerendeels uit Hindo- stan de correctors uit Oost Indië, d. w. z, in Indie geboren Engelschen, de drukkers en boekbinders daar entegen Mahomedanen welke bonte mengeling met haar gevolg van „gerechtigde eigenaardigheden" in be trekking tot godsdienst en kastenwezen aan de bestuur ders der zaak wel menig onaangenaam uur zal bereiden, waarbij nog komt het gebrek aan taalkundige vor ming vooral bij de hindoesche zetters. In Indië na melijk beschouwen de inboorlingen het beroep van zetter als zeer ondergeschikten werken zij daarom ook liever tegen veel minder loon als afschrijver op de kantoren enz., dan dat zij zich verlagen tot letter zetter tegen veel hooger loon terwijl de zetters zich bovendien niet vernederen tot distribueeron, uitschieten en toestellendaar dit door een ander soort van werklieden geschiedt. De kennis van het Engelsch is bij deze zetters slechts hoogst oppervlakkigen van orthographie en interpunctie hebben zij volstrekt geen begripdat onder zulke omstaudighedeu het beroep der correctors zeer netelig en moeielijk isen dat hun groot getal daardoor gewettigd wordtlaat zich van zelf' begrijpen. Hierin ia evenwel eenige verbetering gekomen sedert men het vroegere vaste loon in eene belooning bij 't stuk veranderd heeft waardoor zelfs bij de fatalistische oosterlingen eeniger mate de oogen zijn geopend voor hun eigen voordeel. De Staatscourant van den 24/25 bevat de bij kon. besluit van 5 September 1.1. goedgekeurde statuten der algstneene nederlandsche maatschappij ter verze kering van geldelijke uitkeeringen bij overlijden onder de zinspreuk „Probité" alhier, met een kapitaal van 20000in 40 aandeelen van 500die alle geno men zijnwaarvan slechts 10 pet. bij de oprichting gestort. Tot commissarissen zijn benoemd de heeren P. Wonder, S. [Kramer, C. D. Sap, Z. Groet en J. Slooves en tot directeur G. Snip. In de najaarsvergadering der vereeniging tot ontwikkeling van den landbouw in Hollands Noorder kwartier, welke zal worden gehouden op Woensdag," 10 November 1886, des voormiddags te 10 ure, in het hotel „de Toelast", van den heer A. de Vries, alhier, zullen de navolgende punten worden behandeld 1. Mededeelingen van verschillenden aard. 2. Inge komen stukken. 3. Uit te brengen verslagen omtrent a. de werkzaamheid der vereeniging gedurende haar löjarig bestaan, uit te brengen door den heer G. Wonder; b. de algemeene vergadering van het nederlandsche rundveestamboek c. het landbuishoudkundig congres te Leeuwarden. 4. Rapport der commissie tot wetsher ziening. 5. Rapport omtrent de oprichting van het nederlandsche paardenstamboek. 6. Benoeming.van eene commissie van drie leden tot het onderzoeken der re kening voor dit en der bogrooting voor het volgende jaar. Voordracht van het bestuur: de heeren K. Kos ter Hz., M. Zijp Jz. en J. Kieftenburg. 7. Bepaling van de plaats waar de algemeene vergadering in Maart 1887 zal gehouden worden. Voordracht van het be stuur: Wognum. 8. Voorstellen van het bestuur a. tot het houden van eene tentoonstelling van fokmerriën en veulens. Inleider de heer Jb. Zijp Hz.; b. in het belang der varkensfokkerij. Inleider de heer C. Wijlenes Gz.; c. in het belang der schapenfokkerij, Inleider de heer Jb. Clayd. om eene bijdrage te schenken aan de zuiderzee-vereeniging. Inleider de heer Jb. Zijp Hz. 9. Bespreking van d9 wenseheiijkheid om in 1887 a. eenen wedstrijd te houden met dorschmaehioesdie eene geringe drijf kracht vereischen; b. proeven te nemen met hier niet bekende cultuurgewassen. 10 Bespreking van verdere werkzaamheden. ARRONDISSEMENTS-RECHTBANK. Correctioneele Terechtzitting van 26 October. B. J., zonder vaste woonplaats, bedelarij, 3 dagen gev. en voor 6 maanden opzending naar een rijks werkinrichting. J. V., zonder vaste woonplaats, 6 weken gev. A. O., Oudkarspel, diefstal, 1 jaar gev. C. S Helderdiefstal4 maanden gev. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN. 23 Oct. CornellsZ. van Klaas Kager en Geertje Luken. 24 Wilhelmus Cornelis, Z. van Cornelis Jolen Geertje Zonneveld. PieterZ. van Pieter Leegwater en Antje Zwagerman. Klaas, Z. van Jacob Slooten en Neeltje Jongejans. 25 Cornelis, Z. van Pieter Harderwijk en Ariaanije Knaap. OVERLEDEN. 24 Oct. Jan Band, G6 j. Wilhelmina D. van Arie Zonne veld en Guurtje Morsch ruim 11 m. Neeltje, D. van Pieter Hoffman en Maartje Hartog, 24 d. Wil helmina Sophia, D. van Jacobus Josias Visser en Louisa Carolina flageman2 m. 26 n Wilhelmina, D. van Gerardus van der Burch en Adriana van Heerden, 3 j. en 11 m. Maria Geertruida D. van Willem Klaassen en Guurtje Kaandorp, 6 j. en 2 m. Chrisliaan Hermauus, Z. van Jan Kroon en Geertje van der Hoef, 1 j.OlasinaD. van Ber- nardus Wilhelmus Boots en Antje de Moor, bijna 13 m. Alida Geertruida, D. van Cornelis Taanman en Catharina Elisabeth Aarts ,1 jen 7 m. AMSTERDAM pCt. 2* 3 31 Nederlnnd, Cert. N. W. Sïhald dito, dito dito, dito dito, Obligation dito 1885 Italië, 18815 Oostenrijk, Obl. in pap. U. 1000 Mei-Nov. 5 dito, dito Febr.-Aug. dito, zilver Jan.-Juli dito, dito April-Oet. Portugal, dito Buit. 1853/84 Rusland, Ob. II en C. 1798/1815/1000 Jan. tiert. Insch 6e serie 1855 Z.R. 500 Ap.-Oct Obl 1854 Amst. 1000 April-Oct dito, 1866 dito, 1877 20-100 Jan.-Juli dito, Ooster-Leening 2e serie dito, 1873 gecons. 50-100 Juni-Dec. dito, 1860 2e leeuing 100 dito, 1875 gecons. 50-100 Apr.-Oct. dito, 1880 gecons.ZR.125-625 13 Mei-13Nov.4 Obl--leening 1887/69 20-100 Mei-Nov. 4 dito in goud 18836 Spanje, Obl. Buit. Perpetuele4 dito, dito Binn. dito Tnrkije, Geconverteerden Ser. D dito, id. C Egypte, Obl. leening 18764 Mexico, Obligatien 18513 dito, dito 18643 Pern, Oblig. leening 18706 dito, dito 18726 Venezuela, Obligatien 18814 Nederland, Koloniale Bank Aandeel dito, Ned. Ind. Handelsb. Aand.... dito, N. Centr. Spoorw. Aand. f 250 dito, di o gestemp. Oblig.... f235 Italië, Zuid-Ital. Spoorweg Obl3 Polen, Wars.-Weenen Aandeel Rusland, Gr. Sp.-Maatscb. Aand5 dito, llypoth. Obligatien8 dito, Baltisehe Spoorw. Aand3 dito, Jelez-Griasi Oblig6 Jelez-Orel dito 6 Morschansk-Sysran Aand6 Orel Vitebsk Oblig6 Poü-Tiflis Oblig. f 10005 Riaschk-Wiasma Aand5 Z.-W. Spoorw. Aand. 100-1000 5 Amerika, Buffalo Pittsb. en W. Sp. C'. v. A. dito, Canada-South Cert. v. Aandeel Cleveland, Akron Shares Denr. Rio-Grande (lito Illinois Cert. v. Aand Louis San Fr. Aand. lePref. dito 2e Preferred Micb. Ceutr. Cert. v. Aand Miss. Kans. Texas Aand Alias. Incomobonds N.-York Erie West. Sp. Cert... Ontario Cert Wabash St. L. en Pae. Ct. v. Aand. Nederland, 8tad Amsterdam f 100 Hongarije, Theiss Spoorweg4 Oostenrijk, Staatsl. 1854 4 dito, dito I860.........5 dito, dito 1864 dito, Stad Weenen 1874 Rusland, Staatsleening 1864..5 dito, dito 18665 Turkije, Spoorwegleening3 dito, dito, dito, dito, dito, dito. dito, dito, dito, dito, dito, dito, dito, dito, dito, dito, dito, 25 Oct. 75% 90 99 100»/,. 95'/» 66 "s 66% 67' 67% 52% 102'/, 83% 1C0 100'/, 98"/,, 66'/, 86% 93% 91 80"/,. 88»/,. 106'/, 69 58% 13% 23 9% 14'»/,, ll3/, 39'/,. 33 41 25 71 62'/,. 87 120"/,, 62 95 100'/, 52»,, 97»;, 98'/, 60% 60%. 22% 61'/. 39'/, 31»/. 135 116% 69 92'/u 36'/, 101 36% 2 C/s 36"/,. 109% 100%, 106»/, 112 136% 99% 135% 128'/, 7'\u 26 Oct. 75 88"/,. 99"/,. 100 95'/, 6e%. 67'/, 67% 52"/,. 102'/,. 88»/, 100"/,, 56'/, 90 80% 88», 103% 80», ïf/a 23%, K* 70'/, 62^ 120%. li 51% 97»/, 50'/. 22 61 39", 31". 134 36'/, 35 20 85"/.. 109'/. 1)0% 93' Zn 128% 3

Alkmaarsche Courant | 1886 | | pagina 3