FEUILLETON. No. 130. Acht en tachtigste Jaargang. 1886 VRIJDAG 29 OCTOBER. Gaadelnpe. Prijs der gewone Advertentiën: <8cbccUc. Buitenlanb. Xaar liet Hoogilnitscli Bimtcnlaub. Hoofdstuk Justitie. ALKMAARSGHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Saterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Eijk f 1, De 3 nummers f 0 06. Per regel f 0,15. Groote lettere naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HEEMs. COS- TEB ZOON. De volgende personen worden verzocht zich ter gemeente secretarie aan te melden ELISABETH FEK.KElaatste woonplaats Sehermerhorn AAFJE MOLENAAR, 1. w. Westwoud; MAARTEN BAARS, 1. w. Spanbroek; ELISABETH MUIS, 1. w. Heer Hugowaard. DUITSCHLAND. De nieuwe fransche gezant Her bette is door deo Keizer op buitengewoon welwi'lende wijze ontvangen. Hij werd met zijn gevolg op de ge bruikelijke wijze door 3 hofrijtuigen afgehaald en in tegenwoordigheid vsn den onder-kanselier graaf Her- bert von Bismarck aan den Keizer voorgesteld, die in groot uniform, met bet legioen van eer getooid, hem afwachtte. Bij het overhandigen van het schrijven van president Grévy hield de gezant een korte toespraak waarin hij mededeelde, dat de fransche regeering naar het behoud der goede betrekkingen met de andere mo gendheden en de vredelievende oplossing der hangende vraagstukken streefde. Zijne taak te Ber ijn zou hoofd zakelijk zijn zich te plaatsen op het standpunt der gemeenschappelijke belangen van Duitschland en Frankrijk. De Keizer antwoordde„G;j vertolkt mijn eigen meeningdoor te wijzen op de vele gemeenschappelijke belangen van Duitschland en Frankrijk die den grond slag vormen voor een overeenkomstwelke aan beide volken ten goede zal komen. Door uwe groote diplo matieke ondervinding en uwe grondige bennis dezer gemeenschappelijke belangenbezit gij alle eigenschap pen welke noodig zijn om met de duitsche regeering mede te werken tot het behoud der goede betrekkingen tusschen beide landen. Ik wensch mij oprecht geluk met de keuze van den president der fransche republiek. Gij kunt verzekerd zijndat miju steun u nimmer zal ont breken bij alle maatregelen welke tot het bereiken van dit verzoenend en vredelievend doel worden genomen. Daarna onderhield de Keizer zich nog geruimen tijd met den gezant en noodigde hem aan tafel. De Keizer is den 24 des middags naar Blankenburg vertrokken, alwaar hij aan de jacht deel nam, eene voor stelling in den schouwburg bijwoonde, waarna bij goed sliep en den 25 ten tweeden male met de jagers op weg ging. ENGELAND. De Times betwist Frankrijk het recht om zich buiten het geldelijk terrein met Egypte's aange legenheden in te laten. Mocht de fransche gezant Wad- dington van Engeland de bepaling van een termijn voor de ontruiming van Egypte vragen dan zal de minister van buiten!, zakennaar men hopen mag duidelijk en stellig zij het dan ook met de noodige inachtneming voor de fransche gevoeligheid verklaren dat Enge land wat zijne eigen belangen zoowel als de aan zijne VAN CLAEA BILLEE. 1) Het gebeurt wel eensdat een zaadkorrel eener bloem op een mesthoop valt, er voedsel vindt, hare blaadjes openvouwt en hare bloemen in den zonneschijn ten toon spreidteven schoon alsof ze in een tuin onder de zorgvuldigste verpleging opgekweekt was. Op zulk een mesthoop der mensehelyke maatschappij was ook de kleine Lnzonder verzorging of toezicht, opgegroeid. Als ooit een kind door het lot zooals men zegt stiefmoederlijk bedeeld waszoo was zij dit. En toch was zij schoon ontloken en zagen hare jongevroolijhe oogen lachend de wereld in als bloe men in den zonneschijn. De oude José Mateos was haar vader. Nu, gewoonte maakt alles dragelijk ook zulk een vader. En Lu had met een teeder gevoel het arme kind had bare moeder bij hare geboorte verloren de weinige dra gelijke eigenschappen van haren vader weten op te sporen ze in het beste licht geplaatst en was niet alleen aan bem gewend geraakt neenhad hem zelfB leeren liefhebben. Misschien had zij hem niet eens tegen den modelvader van hare vriendin Concha willen verruilen die de eerste kleermaker in Segovia was, vele voorname klanten en een fraai huis bezat en in alles zijne dochter toegaf. Lu was hier niet af gunstig over, maar zij had een trotsch karakter en als Concha haar al te zeer de goedheid van haren vader roemde, nam zij dit op als eeno aanklacht tegen haren eigen vader en gevoelde zij zich verplicht, hem te ver dedigen. hoede toevertrouwde internationale betreftzelf moet beoordeelenwanneer het oogenbük gekomen is om zijne taak in Egypte als afgedaan te beschouwen. De heer Churchill, op een congres van conservatieven te Bradford het woord voerende zeide datofschoon de ofSciëele rapporten betreffende Ierland bemoedigend waren misdaad en schrikbewind nog steeds in zekere districten bleven heerschen. De ministerraad zou eerst daags bijeenkomen om te beslissen of aan het Par lement buitengewone maatregelen moesten worden aan gevraagd, om de uitvoering der wetten in die districten te verzekeren. Hij sprak niet over de buitenlandsche zaken, omdat Salisbury daarvan een overzicht zou geven op het aanstaande lord-mayors-banket, te Londen den 9 November e. k. te houden. Hij eindigde met de noodzakelijkheid aan te toonen van het recht tot slui ting der bespreking in het Parlementooi de bedrei gingen der Parneüisten te verijdelen. In eene tweede redevoering over de engelsche staat kunde in bet Oosten zeide ChurchillSedert het ministerschap van Beacona&ald zijn er groote veran deringen in de onderlinge betrekkingen tusschen de groote mogendheden gekomen. Europa bevindt zich in een tijdperk van overgang. Engeland behoort niet overijld tot eene bepaalde houding ten* aanzien der wederzijdsehe belangen te besluiten. De Standard verneemt, dat de duitsche regeering gepolst is over haar gevoelen omtrent een terugkeer van Vorst Alexander naar Bulgarijezoo bij herkozen mocht worden. Prins Bismarck moet daarop geant woord hebben Indien Rusland weigert een kandidaat voor den bulgaarschen troon, die toch niet voor onbe- paalden tijd onbezet ban blijven, aan te wijzen of goed te keuren zou het niet gerechtigd zijn, de terugkomst van Vorst Alexander verder te bestrijden. FRANKRIJK. In den nacht van den 24 op don 25 is h8t in 1849 voor f 750.000 gebouwdeaan den staat behoorende bisschoppelijk seminarie te Périgueux, 6000 vierk. ellen grootafgebrand. De leerlingen en leeraars bonden zich mat moeite redden. De zeer kostbare boekerij van meer dan 20000 deeien is ver loren gegaan. Kamer. Bij de den 26 voortgezette beraadslagingen over het wetsontwerp tot regeling van het lager onder wijs zijn levendige besprekingen gehouden. De ver slaggever der commissie verweet aan de rechterzijde de door haar veroorzaakte vertraging der afdoening van dit ontwerp. Graaf de Mun antwoordde daaropdat het hier niet zoo zeer de aanneming van een ontwerp gold als wel eene executie, waarvan hij bij het land in hooger beroep kwam. De voorzitter riep dien afge vaardigde tot de orde en merkte aan, dat de rechterzijde zich met de door haar aangenomen houding aan ware dwarsdrijverij schuldig maakte. De rechterzijde kwam hiertegen met heftigheid op. De heer de Mun verzette zich te midden van het rumoer tegen het ontwerp „Mijn vader is wat ruw", sprak zij„maar dat is natuurlijk hij is geen kleermakermaar soldaat." Hij heeft zijn bloed voor bet vaderland gestort, dat is een groote verdienste. Men heeft hem mot ondank beloond en daarom is bij verbitterd. Als men hem beloond had, zooals bij et verdiende, zou hij du ook rijk zijn, en mij ook zulke schoone geschenken kunnen geven als de uwe." Yan deze zijde bezien scheen c'e oude Mateos nog werkelijk zoo kwaad niet. Anderen zagen echter niet met de oogen der dochter en bewezen glashelder, door tallooze voorbeeldendat hij een ruwe kerel en een dronkaard was, die reeds lang van ellende zou zijn omgekomeD, als hem niet een engel ter zijde stond in de gedaante zijner dochter. Hij had verschillende zaken in zijn leven aangevat onbegaafd was hij niet maar alles zoo slecht behandelddat er niets van terecht gekomen was. Hij had indertijd dienst genomen by de Carlisten dit was zijn leven als soldaat geweest dat Ln zoo gaarne tot zijne verontschuldiging aanhaalde. Overtuiging had hem er echter niet toe gedreven. Hij had gedacht, dat er met weinig moeite allicht iets zou zijn buit te maken. In plaats van echter iets te winnen, had hij er nog iets bij verloren namelijk drie vingers der rechterhand. Dit verlies was voor iemanddie arbeiden nu wel niet als eene schande, maar toch wel als een der grootste plagen van het menschdom be schouwt te overkomen geweestals de Carlisten hem „voor de diensten, die hij hunne heilige zaak bewezen bad", zooals bij zeideslechts beloond hadden. Hij verwachtte stellig, dat men hem met een pensioen uit den dienst ontslaan zoudat hem in staat zou stellen zjjn verder leven in fatsoenlijken lediggang door te brengen. Maar de Carlisten hadden hun geld voor edeler doeleinden noodigdan om hunnen aanhangers het verlies van afgeschoten leden met goud te vergoeden. Men hield Mateos drie maanden vrij in het hospitaal stelde bij zijn vertrek een attest voor hem op, dat hem voor alle diensten aanbevalwaarbij de rechterhand dat hij tyranniek noemde, voorspellendedat de ge krenkte gewetens eerlang daarentegen in opstand zouden komen. Deze woorden lokten toejuichingen der rechter zijde uit. Minister Goblet ontkende dat het ontwerp met de republikeinsche beginselen in strijd was. „Gij hebt geene beginselen riep de heer de Cassagnac die daarop tot de orde werd geroepen. Daar hij volhield, werd bjj nogmaals tot de orde geroepen met aantee- kening in de notulen. RUSLAND. Naar aanleiding vaD de onthulling van het gedenkteeken voor de gevallen strijders in den laatslen oorlog met Turkije heeft de Keizec een dag order uitgevaardigd waarin hij zijn vertrouwen op den heldenmoed van leger en vloot betuigtdoch niets vermeldt aangaande de thans aanhangige staatkundige vraagstukken. In het regeeringsblad wordt als reden voor het zenden van twee oorlogschepen naar Yarna opgegevendat aldaar eene onwettige aanhouding van russiscbe onder danen heeft plaats gehad. STATEN-GENEEAAL. Tweede Kamer. Uit het voorloopig verslag over dit Hoofdstuk der begrooting voor 1887 blijktdat sommige leden de opneming der vroeger afzonderlijke begrootingen voor de rijksgestichten Ommersehans en Veenhuizen en voor den arbeid der gevangenen in dit hoofdstuk afkeurdenomdat het daardoor moeielijker werd in bijzonderheden de posten na te gaan. De meerderheid deelde dit gevoelen niet. Inlichtingen werden gevraagd naar den stand der werkzaamheden van de commission tot herziening van het burg. wetboekhet wetboek van koophandel en van die voor de vicariën. Waarom was het eerste boek van het burg. wetb., waarmede de commissie gereed was, nog niet openbaar gemaakt? Men vroeg, volgens welk plan en in welke volgorde de minister zich voorstelt de herziening der wetboeken tor hand te nemen en aanhangig te maken. Vocral werd de wenschehjkheid betoogd van vereenvoudiging van het burgerlijk proces recht. Andere leden gaven ook met het oog op de aanhangige grondwetsherziening, de voorkeur aan gedeel telijke wijziging boven algemeone herziening. Als voor beelden werden genoemd de bepalingen omtrent huur en verhuur var. diensten de aansprakelijkheid van den staat voor door zijne ambtenaren of aannemers veroor zaakte schade de verkorting van sommige termijnen in de burgerlijke rechtsvordering, enz. De vraag werd gedaan wat nu volgens het nieuwe strafwetboek alleen bedelaars en landloopersdie tot werken in staat zijnnaar eene rijks werkinrichting niet gebruikt behoefde te worden en daarmede was het uit. Mateos en zijn dochtertje zouden genoodzaakt ge weest zijn op den stoep van een of andere kerk te gaan bedelen als toevallig een aanhanger van Don Carlosdie in Segovia een oud palais bezatniet van den invaliede gehoord had. Men zond Mateosmet zijn dochtertje aan de hand naar hem toe. Het kind was niet schoon, maar bad in hare oogen eene opene, deelneming wekkende uitdrukkingdie voor baar innam. Het wantrouwendat de vader inboezemde werd door dit kleine meisje in medelijden veranderd. De plaats van huisbewaarder in het oude paleis was door een sterfgeval vrij gekomen en daar Mateos dit, ai miste hij eenige vingerszeer goed vervullen kon kreeg hij ze. Dat was een groot geluk -— maar merkwaardiger wijze was een veel geringer gelukdat hem ongeveer op denzelfden tijd ten deel vielvan veel grooter in vloed Qp zijn leven. Als bijna alle Spanjaarden die eene hoogere ont wikkeling en de daaraan gepaard gaande voorrechten moeten missen, was Mateos met lijf en ziel het loterij spel toegedaan. Zijn beschermer had hem op zijn traktement een klein voorschot gegeven om zich het noodigsto huisraad aan te schaffen. Hjj vond het echter eene zaak die van zelve sprakdat een lot voor drie klassen in dit „noodigste" bevat was. Het lot kwam er uit en honderd Pesos') werden den gelukkigen win ner in zuiver klinkend goud uitbetaald. Het winnen dezer voor hem schier eindelooze som en de Val de Penat') waarmede hij 's avonds in ge zelschap van eenige kameraden zijn geluk bedronk benevelden hem zoodanig dat hjj zich tot een zonder linge handelwijze liet overhalen. Een zijner vorige kameraden, wien het lot geen beschermer gegeven had en dus geheel op eigen middelen rekenen moest had het plan opgevat naar Havanahet Eldorado van 1 Peso is circa 2,50. 3) Landwijn.

Alkmaarsche Courant | 1886 | | pagina 1