kunnen worden opgezonden het lot zal wezen ran de invaliden. Enkelen wilden hun Ommerschans aan wijzen. De meerderheid meende, dat omtrent het onder- houdavraagatuk eene regeling tusschen de departementen van binnenl. zaken en justitie noodig was. Overigens werd aanbevolen op de working van het nieuwe strafwetboek nauwkeurig het oog te houden ter voorbereiding van verbeteringen en wijzigingen. Al vreesde de meerderheid nietdat ten gevolge van de aan de rijksveldwachters verleende bevoegdheid tot het doen van dagvaardingen en beteekeningen eene kostbare uitbreiding der ryksveldwacht noodig zou worden, toch werd gewezen op het lot der deurwaardera, wien door dezen maatregel een belangrijk deel hunner inkomsten ontnomen wordt. Billijk vond men het, de deurwaarders öi in het genot te laten van hunne vroegere inkomsten, of hen vast te bezoldigen, evenals de deurwaarders bij de hoven en den Hoogen Raad. Aangedrongen werd op betere handhaving of anders op intrekking der wet tot bescherming van nuttige dieren en gevraagd, naar de herziening der Zondagswet en de wijziging der crimineele militaire wetboeken. De onlusten te Amsterdam en de drukpersvervolgin gen van den laataten tijd, deden verschillende leden aan dringen op krachtige handhaving der strafwet tegen de ergerlijke opruiingen in sommigen organen al zagen eenige leden meer heil in doelmatige bestrijding van verkeerde leerstellingen en ondersteuning van maat regelen voor de volksklasse. Enkelen meenden, dat ten aanzien van sommige drukpersovertredingen door de autoriteiten in den laatsten tijd niet krachtig en beleid vol was opgetreden. In verband hiermede werd het dienstbaar maken van de marechaussee aan de handlftving der politie in groote gemeenten aanbevolen ter voorkoming van militaire tusschenkomst. Dit denkbeeld werd bestreden door de tegenstanders eener uitbreiding van de marechaussee. Algemeen werd herziening der politie-wetgeving noodig geoordeeld. Yele ledenaan wie de verleende kwijtscheldingen van straf aan aanzienlijken in het oog vielenwaar schuwden nu de rechter grootendeels de mate van straf bepaalttegeu het veelvuldig verleenen daarvan ook omdat de jaarlijksche afslag van straf is behouden. Voorts werden nog besproken het nemen van maat regelen tegen den handel in meisjeshet voorkomen der optreding van onwaardigen als advocaat of procureur; de benoeming van notarissen, in verband met de billijke aanspraken van anderen alsmede de regeling der be grafenisfondsen. Velen wilden bij de bezetting der rechterlijke colleges meerdere zuinigheid betracht zien. Zoo was de vervul* ÜDgder vacature van advocaat-generaal te Leeuwarden onnoodig en had in die te 's Graveuhage voorzien kun nen worden door overplaatsing uit een ander gerechts hof. Men raaddehet personeel der Amsterdamsche rechtbank slechts, voor zoover noodzakelijk, te versterken. Beantwoorden zoo vroeg men de nieuwe ge vangenissen aanvankelyk aan hare bestemming en be helzen de dagbladberichten omtrent ondoelmatige in richting gehoorigheidenz. waarheid Onder de vele vragen behoort ook deze, of iemand, veroordeeld tot hechtenis van driemaal twee dagen gedurende zijn geheeien straftijd van 6 dagen niets dan water en brood krijgtals betreffende drie straffen waarvan elke aanvangt met twee dagen water en brood. Die opvatting werd in strijd met de bedoeling der wet geacht. Op het gebrekkige gebouw voor het kantongerecht te 's Graveuhage en voor die te Amsterdam werd ge wezen. Dringend werd een beter toezicht op de bedelaars gestichten aanbevolen. spaansche bedelaars, te verhuizen. H8t plan was steeds uitgesteld omdat hij niemand vinden kon die dwaas genoeg washem hiervoor het noodige geld te leenen. Peppe Canelo zoo heette de landverhuizer i n s p e hoopte dezen in den zoo met goud geze- genden Mateos eindelijk te zullen vinden. Na zijn moed met een paar glazen versterkt te heb ben kwam hij met het voorstel voor den dagdat zijn oudehooggeschatte krygskameraad het kame raadschap was natuurlijk van wege de Carhsten het geld bij hem beleggen zou. Alle „schatten", die bij in de nieuwe wereld binnen tien jaren hiermede on twijfelbaar wiDnen moestzou hij dan met hem deelen. Dit was in beginsel ook eene loterijen juist hierom bekoorde het Mateos; zoodra zijn vriend dan ook slechts eene schemering van hoop op slagen ontdekte haalde hij al zijne bespraaktheid te hulp om Mateos nog den zelfden avond het voorstel te doen aannemen. De wijn en de andere vrienden hielpen als beiangelooze raad gevers. Werkelijk kwam het dan ook nog zoover, dat men den schrijver Domingo van de overzijde uit bed klopteom het zwart op wit te stellen. Bij het stuk werd zelfs nog eene bepaling gevoegd. Het dochtertje van Mateos was juist zeven jaar oud. Peppe Canelo had een zoon van twaalf jaren die met hem naar Ha vana zou gaan. Wat was nu echter natuurlijkerdan dit paar aan elkander uit te huwelijkenopdat de „groote rijkdom", die met elke flesch grooter werd bij elkander blijven zou. In zuidelijke landen zijn het gewoonlijk toch de ouders die het huwelijk der kinderen tot stand brengen. Over tien jaar, als bet goud zou komen was het juist een geschikte tijd de beste leeftijd voor beiden. Papier is geduldig. Dat de aanwezigen niet geheel nuchter waren, moesten zij zeiven verantwoorden. Ook Domiügo de schrijver, was in een toestand die eenige toegevendheid noodig maakte. Na het onderteekenen van hot stuk omarmden de vaders elkander in zalige verrukking. Den anderen morgen toen de roes nog niet geheel uitgeslapen wasgebruikten beiden volgens afspraak plechtig het avondmaal in de kapel van de jonkvrouw van Fuencisla. Ofschoon het eerewoord als soldaat op zich zelve reeds zeer verbindend is Gods woord werkt Met genoegen was hef voornemen vernomen tot in diening van eene verbeterde wetgeving op het notariaat. Den 23 is met goed gevolg van de werf van den heer L. Mulder te Stads-Kanaal te water gelaten een tjalkschip, inhoudende 85 tonnen, als beurtschip dienst doende tusschen Harlingen en Alkmaar. Te Hoorn is den 24 een driejarig knaapje te water geraakt en verdronken. Benoemd bij kon. besluit van den 24 tot ontvan ger der registratie en domeinen te Maarssen de heer D. van Drumpt te Helder. In den nacht van den 24 op den 25 hebben eenige mariniers te Helder zich aan ernstige baldadig heden schuldig gemaakt, door hier en daar goederen van de erven te ontvreemdenkippen uit de hokken te halen eene geit mede te voerendie 's morgens dood terug gevonden werd enz. De gemeenteraad van Zwolle heeft den 25 over eenkomstig het voorstel van burg. en weth. aau den directeur der gemeente-reiniging eene vaste jaarwedde van f 1000 toegekend benevens 4 pet. van de eerste f 10000 opbrengst3 pet. van de tweede 10000 en 2 pet. van de opbrengst boven de f 20000een en ander gewaarborgd tot op f 1700 inkomen als minimum en besloten tot het aangaan eener geldleening van f 21000. A. D. Prillevitz is den 26 door het gerechtshof te Amsterdam wegens braudstichting in zijne woning te Haarlem aan het Donkere Sparen op den 15 Juli veroordeeld tot 5 jaren gevangenisstraf'. Den 26 is de heer jhr. mr. P. van Poreest te Heiloo met algemeene stemmen herbenoemd tot hoofd ingeland van den Hondsbossche te Sehoorl. Den 26 zijn te Amsterdam van de 8 voor onder- wijzer-geëxamineerden 3 geslaagd P. de Vries van Grootebroek, H. Kingma van Haarlem en F. A, Ger- tenbach van Velsen; den 27 van de 8 drie R. Batenburg te HaarlemP. Pieters te Helder en J. Groot te Heer Hugowaard. Den 26 is te Zierikzee overleden het oud-lid der le Kamer de heer mr. C van der Lek de Clercq. De bank van leening te Breda is den 26 weder geopend tot aflossing van panden. Er wordt een nieuwe directeur gevraagd op 1000 jaarwedde en vrije wo ning met f 12000 borgtocht. Bij de verkiezing, op den 26 voor een lid van den raad der gemeente Oterleek bekwamen de heeren R. GrootC. Groot Cz. en C. Met successievelijk 13, 10 en 10 stemmen zoodat herstemming moet plaats hebben. Het bericht dat de Parkschouwburg verkocht zou zijn wordt gezegd ongegrond te zijn. Er wordt beweerddat alleen openbare niet onderhandsche ver koop mag plaats hebben. In de maand September 1.1. werd ten kantore der registratie te Doesburg f 3500 in goudgeld betaald aan successierechten. De heer M. Cohen Stuart te Alkmaar heeft toe gezegd in den loop van dezen winter in een der volks- bije.ukomsten aan den Helder als spreker op te treden. De geldelijke uitkomst der bakkerij-tentoonstel- ling te Amsterdam is dat de ontvangsten f 8717 de uitgaven f 11394 bedroegen. Den 26 is te Hoorn in eene algemeene verga dering op uitnoodiging der r. - k. kiesvereeniging „Eensgezindheid", dr. Schaepman als spreker opgetreden. Het hoofdonderwerp zijner rede was een pleidooi voor den parlementairen regeeriDgavormin tegenstelling met de volstrekte monarchiewaarbij hij ten slotte de vraag stelde, op welke wijze men tot eene krachtige ontwikkeling kon komen. Naar zijne zienswijze was het door een uitgebreid stemrecht te gevenliever voor zeer bijzondere gevallen het scheen dan ook wel, dat zij wederzijds een plechtige belofte niet voor onnoodig hielden. E'k bewaarde zijn afschrift van het verdrag en weldra namen zij afscheid van elkander na een afscheidsdronk die Mateos nog minder in de ge legenheid stelde, de zaak nuchter te overdenken. Eindelijk kwam hij zoover maar de landverhuizer en het geld waren weg. Berouwdat dagelijks in bitterheid toe nam volgde nu. Het korte bezit van het goud had den ouden soldaat met een onbedwingbare winzucht vervuld. Hij had eene ge.uirkig gesternte dit was bewezenvan deze omstandigheid kon hij dus partij trekken. Wel speet het hem duchtig, de middelen die hem in staat zonden gesteld hebben zijn geluk te be proeven te missen maar hij zou dit door eene nieuwe winst wel te boven komen. Alles wat hij van zyn geringe toelage die hij behalve vrije woning van zyn beschermer kreegkon overhoudenwerd naar den dichtst bijwonenden collecteur gebracht. Hield hij niets overdan zag hij van wien hij het best een paar pesalas leenen koner waren er altijd wel, om iemand die „een vast inkomen" heeft, tegen goeden interest een klein voorschot te geven. Elke nieuwe trekking bracht hem echter slechts nieuwe teleurstellingen dagen van toorn en verwensehingen. De landverhuizer liet in 't geheel niets van zich hooren. Nu had hij wel geen schrijven geleerdmaar waren er daar in dat vreemde land dan niet even goed schrijvers als hier p En kon dan zijn zoontje niet schrijven dien hij bij de Broeders op school gezonden had en die volgens hem, zoo goed leeren kon. Ook werd het toch eindelijk tijd hem een voorschot van de winst te zenden Canelo wist toch uit eigen ervaring hoe het iemand te moede isdie geen geld heeft. O dat hij dezen valschen vriend alles opgeofferd had en zich op listige wijze de schat laten ontnemen, waarvoor hij zooveel loten had kunnen koopen Nu was het geluk voor hem voorbij een maal versmaad was het hem ontrouw geworden. Alles door Canelo's schuld 1 Zoo beschouwde hij de zaak nu. Daarbij namen de schulden en zijne ellende toe. Om dit te kunnen ver dragen sterkte bij zich ter dege met Val de Penas en vloekte krachtig over het noodlotdat een oudver dienstelijk soldaat als José Mateos gebrek lijden liet. En met dezen vader was Lu opgegroeid frisch en dan afgevaardigde te zijn van 300 aitstekeude kiezers, werd hg op de handen gedragen door 30.000 kiezers, waaronder dan toch de 300 uitstekende ook waren. Hij eindigde met in het bjjzonder de r.-k. kiesvereeni ging tot eensgezindheid aan te sporen en vooral voor het meer uitgebreid stemrecht werkzaam te zijD. De gemeenteraad van 's Gravenhage beeft bij de behandeling der gemeentebegrooting voor 1887 o.a., overeenkomstig de bedoeling van burg. en weth. beslist, dat een kommandant bij de brandweer zal worden aau- gesteid onder de uitdrukkelijke verklaring dat eene brandweer naar den trant der Amsterdamsche niet ver langd wordt. Het subsidie aan de Academie van Beeldende Kunsten werd met f 1500 verhoogd, terwijl een voorstel tot het verleenen vaa een subsidie van f 6000 aan de Fransche Opera verworpen werd met 21 tegen 15 stemmen ea de aanvragen om subsidie voor het Nederlandsch Tooneel geweigerd worden. De dienst op den stoomtram BeverwijkWijk aan Zee wordt met den 1 November a.s. voorloopig gestaakt. De te Haarlem opgerichte voorbereidende prac- tische cursus tot het verkrijgen van den rang van officier wordt bijgewond door 20 volontairs. Behalve aan kapitein L. de Vlamingmet de leiding belast is het onderwijs opgedragen aan de luitenants der in fanterie J. H. de Wildt, A. A. Schilfgaarden en H. G. van Farel. In de afgeloopen week kwamen te Utrecht 8 nieuwe gevallen van roodvonk voor met 3 sterfgevallen aan die ziektete Assen 4 nieuwe gevallen zonder sterfgevallen. De Nederlandsche maatschappij voor geneeskunde heeft zich met drie verzoekschriften tot de regeering gewend. Het eerste betreft wijziging der wet op de besmette lijke ziekten in dien zin dat in art. 14 alinea 3 het woord diphtheritis kome te vervallen opdat in het vervolg ook aan kinderen uit huisgezinnen waar die ziekte heerschthet bezoeken van scholen ver boden is. Het tweede betreft wijziging der artsenwet. De maat schappij wensohtdat het practisch arts-examen niet tegenover eigen leermeesters kan worden afgelegd. Dit examen voor andere dan eigen leermeesters wordt als een krachtige stndieprikkel zoowel voor studenten als professoren wenschelijk geachtterwijl het den besten waarborg geeft tegen eenzijdigheid in studie eu onder wijs en tegen het verwaarloozen van sommige vakken der geneeskundige wetenschap. Het derde geldt wijziging der begrafeniswet in dien zin dat in Nederland de facultatieve gelegenheid tot lijkverbranding worde opengesteld. De maatschappij grondt zich daarbij op het verslag der Koninklijke Academie van Wetenschappen en op den anti-hygiënischen toestand en de ligging van vele kerkhoven in Nederland terwijl naar haar oordeel de lijkverbranding uit een hygiënisch oogpunt meer waar borg oplevert dan het begraven van lijken. Op de Maandag 1.1. in de Beemster gehouden najaarsveemarkt werden 1267 stuks hoornvee aange voerd. In het beste vee was de handel zeer levendig doch in de mindere soorten stughoewel over 't alge meen flinke prijzen werden besteed. In de Beemster is aanbesteed het bestraten van een plein bij een der openbare lagere scholen groot p.m. 250 vierk. el. De laagste inschrijver was T. Zui- derbaan te Beemster voor f 1.63 per vierk. el aan wien het werk dadelijk is gegund. Tot dijkgraaf van het waterschap der 30 gemeen schappelijke polders op Tessel is benoemd de heer J. Jbz. Roeper. De heer J. P. Strieker Jr.te Wageningen, is bekoorlijken wat nog veel meer zeggen wilarbeid zaam en degelijk. Zij had bij den doop den naam Guadelupe ontvaDgen, naar de patrones van "het naburige klooster: Nuestra Senora de la Guadelupe. Zelfs voor geduldiger lieden dan Spanjaarden ge woonlijk zijn zou deze naam voor het dagelijksch ge bruik te lang geweest zijn. Namen bestaan nu eenmaal niet om alleen op zon- of feestdagen gebruikt te wor den. Zoo maakte men er Lupe van en toen dat nog te lang was Lueen naam die een beslist Chineesch karakter draagt. De bewoners van Segovia die weinig of niets van de Chineezen afwisten beschouwden dea naam echter als goed Spasnsch en dank zij de at komst als bijzonder heilig. Lu had weldra gezien dat het niet voldoende was, de paar Cuartos'), die haar vader haar voor de kleine huis houding gaf bij elkander te houden, maar dat zij ook iets verdienen moest. Zij had het stroovleebtea, dat in Castilië door bijna alle vrouwen gedaan wordtreeds als kind grondig geleerd. Als zij dan de kleine woning, die haar en haren vader in het oude paleis aangewezen was, in orde gebrachtde garvanzos») en een stukje spek op het vuur geplaatst had begon zij den arbeid. De klok van het oude klooster, dat aan de overzijde vaa den weg stond gaf den tijd aan en deed haar bemerken hoe snel de uren onder het werken ver vlogen. Vriendinnen bad zij slechts weinige want elk vermeed het huisom haar ruwen vader niet te ont moeten. Ook Concha's ouders hadden hierom hunne dochter verboden Lu te bezoeken. Concha had echter eene ware Eva-natnur. Het verbod had de aan vankelijke toegenegenheid jegens hare schoolvrien din de kinderen haddon jaren lang bij de Augus- tiner nonnen school gegaan en er even weinig geleerd tot een waren hartstocht aangewakkerd. Concha be minde en bewonderde hare vrieDdin waarin zij eene martaleres van den ouden Mateos zag; zij deed gewoon lijk ook weinig anders dan het meisje prijzen ten koste van den vader. Wordt vervolgd. Kopergeld. Eene soort erwten, die bijna dagelyks in Castilië gegeten wordti

Alkmaarsche Courant | 1886 | | pagina 2