QUteriei» ScUgraftecfie BcvicfUesi* &tabj9~l$£richt£tt. KANTONGERECHT. Ged. Staten van Noordboiland hebben den 13 in plaats van wijlen den heer G. Sevenhuizen benoemd tot lid van de commissie tot herziening van de be lastbare opbreDgst der ongebouwde eigendommen in het schattingsdistrict Schagenvoor zooveel betreft het onderdeel Heer Hugowaardden heer P. Kramer Hz. te Koedijk thans plaatsvervangend lid en tot plaats vervangend lid in zijne plaats den heer A. Halff te Oudkarspel. Het wetsontwerp betreffende den accyns op het gedistilleerd wordt door de 2e Kamer het eerst in behandeling genomen. - Het genootschap Oeconomiu Enchusana heeft bij gelegenheid van de najaarsveemarkt op den 5 Nov., op welke markt geene marktgelden worden geheven, eene premie van f 25 uitgeloofd aan den aanvoerder en eene van f 75 aan den kooper van het grootste aan tal runderen. Den 28 werd het nieuwe schoolgebouw te Oost- graftdijk in tegenwoordigheid van verscheidene genoo- digden feestelijk ingewijd. Aan de schooljeugd werd bij die gelegenheid een feest bereid, dat de herinnering aan dezen dag nog lang bij baar levendig zal houden. De nieuwe lokalendie in alle opzichten aan de eischen des tijds beantwoorden zullen a. s. Maandag in gebruik worden genomen. Den 29 is te Bo.rmoud tot iid van den gemeen teraad gekozen de heer H. Drohmans (clericaal) met 305 st. tegen 230 op den heer jhr. mr. L. Miehiels van Keasenich kandidaat der liberalen. Blanco 17 stemmen. Het provinciaal kerkbestuur van Noordholland heeft aau den heer C. Leffef, predikant te Nieuwen- damop zijn verzoek een eervol emeritaat verleend met ingang van den 1 November. Op het viertal voor hoofd eener school in de Beemster zijn geplaatst de heereu L. Driebergen te Leiden L. Hoeksma te Naarden K, Meurs te Andijk en G. S. van Krielen te Amsterdam. PIETER HARME WITKAMP werd den 30sten October 1816 geboren en vierde dus gisteren zijn 70sten verjaardagnevens, onzen geluk- wensch, schrijft de Amsterdammer, een woord van hulde aan den jubilaris. Witkamp is in den waren zin van het woord een „self-made man." Zijn vaderdie boekhouder wss op een voornaam, nog bestaand makelaars-kantoor te Amsterdam had bepaald, dat Piet.er een ambacht moest leeren en had daartoe het goudsmidsvak gekozen hij kwam in de leermaar de resultaten hiervan waren treurigwaut het hart van onzen knaap hing meer aan de boeken dan aan het goud, een karaktertrek, die hem heel zijn leven is bijgebleven na overleg tusschen vader en zoon werd toen besloten dat Pieter onderwijzer zou worden, Dat ging veel beter bij kon zich nu ten minste aan de studie wijden, hy werd kweekeling, ver volgens ondermeester en later bovenmeester (de namen hulponderwijzer en hoofd der school bestonden toen nog niet). De verschillende examens werden naar be- hooren afgelegdmaar hoe nuttig deze werkkring ook wasop den duur bevredigde hij Witkamp niethij voelde zich meer aangetrokken tot geographischen en letterkundigen arbeidhad bij reeds vroeger nu en dan voor de pers gewerktin 1839 bepaalde hij zich hiertoe meer uitsluitend door het voortzetten van het Magazijn van Hedendaagsche Land- en Volkenkunde, getiteld de Aarbolwaarvan reeds in 1838 een deel verschenen wasen waaraan W. werkzaam geweest is tot 1853 ongeveertoen dit werk compleet was in 9 groote deeienwaarvan het grootste deel door W. is geschreven In dien tyd werkte hij ook veel in het tijdschrift De Honigbij; zoowel De Aardbol als De Honigbij waren uitgaven van den heer O. H. Laarman, te Amsterdam. Later werkte W. mede aan het Tijdschrift De Tijd „Ik ken het land en de vlakte niet" antwoordde Lu, die zonder dat zij eigenlijk wist waarom recht ver trouwelijk begon te worden „maar ik heb wel eens gehoorddat er landen zijn waar men geene bergen, zelfs geene heuvels vindtik zou echter in zulk land niet kunnen wonen want ik heb ons hooge nest lief, dat wel dikwijls door de wolken omhuld wordtmaar van waar men als het bolder isde zon zoo ver kan zien schijnen over heuvels en velden en al de molens zien kan die door de rivier gedreven worden." „In de vlakte bouwen de mensehen daarom kerken met hooge torens die in plaats van de bergen naar de wolken wijzen en vanwaar men het land kan overzien", antwoordde Felipe en begon van zijne reizen te ver halen het scheen, dat hij reeds een groot deel van de wereld gezien had. Yoor 't eerst vergat Lu door het praten hear werk. Haar vader die zijn „veldtocht" medegemaakt had en wien zulk een melkmuil natuurlijk niets nieuws kon vertellenwas reeds lang in buis gegaan. Kon de ander zich dus met het meisje vermaken hem was dit goed mogelijk zou hij dan wat door de vingers zien van den ouden Mateos. Dat hij als vader natunrlijk een waakzaam oog op beiden zon houden nudat sprak van zelf. Zoo waren er reeds een paar dagen verstreken Lu had een vriend gevonden die haar elk dezer dagen liever was geworden. Natuurlijk stelde ook Concha in de gewichtige gebeurtenis het grootste belang in alle bijzonderheden moest zij ingewijd worden. „Schoon Neen schoon is hij juist niet", vertelde Lu „hij heeft een paar donkere verstandige oogen een monddie wat groot is en zijn gezicht is zoo bruinalsof de zon het verbrand heeft. Ik wenschte dat hij maar niet zoo vlijtig was „Waarom?" „Nu omdat hij dan met zijn werk zoo spoedig gereed zal zijn en „Zon het je spijtenals hij wegging La F" „O neen" antwoordde deze en richtte zich op en was hij gedurende vele jaren mede-redacteur van het Nederi. Magazijnbeide laatstgenoemde tijdschriften uitgegeven door de fi;ma Gebr. van Es, te Amsterdam. Het is niet doenlijk alles op te noemen wat door W. in zijn arbeidzaam leven is verrichteen paar werken ver dienen nog afzonderlijke vermelding en wel in de eerste plaats zijne Geschiedenis van de 17 Nederlanden en de daarbij behoorende historische Atlas vooral niet te vergeten daar er op dit gebied slechts zeer weinig bestaatde keurige kaarten zijn allen ontworpen en geteekend door Witkamp. Ook zijn Aardrijkskundig Woordenboek van Nederland dat in 1877 is uitgekomen, is bij velen bekend. En wie zal de vele kaarten opnoemen die door W. zijn geteekend dat aantal is legioterwijl de nauw keurigheid waarmede hij zijne kaarten bewerktden hoogaten lof verdientwat ons land en de omliggende landen betreftheeft hij by'na alles door eigen oogen gezien en wie het voordeel gehad heeft W. eens° of meermalen te spreken heeft stellig van hem vernomen weike voetreizen hij zoo al in den loop van zijn leven heeft afgelegd. Hoort hoe hij dit genot beschrijft in het voorbericht van het door hem uitgegeven werk „Am sterdam in schetsen met teekeningen van W. Hekking Jr.", en wel in December 1861 „Geen grooter weelde voor mij dan rond te waren „langs de heuvelen en stroomen van ons gezegend „vaderland elk zijner steden en dorpen te bezoeken „en er te herdenken al het treffende en merkwaardige, „dat op iedere plek voorviel. Zoo doorkruiste ik°te „voet en met de kaart in de hand de bekoorlijke dreven „van Gelderland en Utrechtden Hoiiandscben en „Zeeuwschen duinzoom, de vruchtbare eilanden der delta „tusschen Maas en Scheldede volkrijke steden van „Holland en Brabant, de heiden van Twente en de „Kempen de liefelijke valeien vau Limburg on Waalsch „Belgiede rotsen en wouden van Luxemburg. „Dierbare herinneringen staan mij van al die om zwervingen voor den geest, en zoo vaak de bezig heden des dagelijkscben levens mij toelaten ze te „vernieuwenneem ik den wandelstaf weder o,> om „mij te vermeieu iu een streek die ik tot nog toe „alleen uit beschrijvinguit arehieven uit verhalen „van het voorledene leerde kennen, of mij te verheugen „in iedere welgeslaagde poging op den weg van voor uitgang. Ook aau gene zijde der grenzen van de „Zeventien Nederlanden hebben mij die omzwervingen „gevoerddoch welke verhevene natuurtafereelen ik „elders het geluk had te leeren kenueamijne liefste „herinneringen hechten zich aan mijn vaderland aau „mijne vaderstad." Ja voor Amsterdam heett Witkamp altijd veel hart gehad getuige zijne vele werkzaamheden aan de histo rische tentoonstelling van Amsterdamin deD zomer van 1876 in het Oudemannenhuis alhier gehouden voor welke werkzaamheden hem door Z. M. onzen Koning de ridderorde van de Eikekroon is geschonken. In het jaar 1853 werd W. secretaris van de Ver- eeniging voor Volksvlijt, in welke betrekking hij zeer veel gewerkt heeft met wijlen dr. Sarphati aan de ver fraaiing en uitbreiding van Amsterdamvoor welken arbeid bern nog onlangs door den heer A. C. Wert- heim lof werd toegebracht, (Zie de brochure uitgeko men ter gelegenheid van de onthulling van het Sarphati- Monument 15 Juli 1886). Meerdere ouderscheidingen vielen onzen jubilaris bij vroegere gelegenheden ten deel o.a. is bij benoemd tot eerelid van het Koninklijk Groot-Hertogelijk Instituut te Luxemburg tot lid van het Historisch Genootschap te Utrecht, toteerelid van het Koninklijk oudheidkundig Genootschap te Amster dam tot lid van verdienste van het Koninkl. Zoöl. Genootschap N. A. M. enz. Mogen de jaren van onzen vriend toenemen zijn lust tot wandelen en om daarna te beschrijven wat hij al zoo gezien heeft is nog niet verflauwd in het jaar 1885 heeft hij eene voetreis gemaakt door den Harz welke in schetsen door hem is beschreven in het Dag- alsof zij spijt gevoelde over hetgeen zij gezegd had „o neen het is alleen, als men zoo onnoozel groot geworden is als wij zoo aangenaam iemand bij zich te hebben, aan wien men alles vragen kan. En denk eens, Papa zelfs heeft hij gewonnen. Gisteren avond is hij voor 't eerst thuis gebleven sedert zoo langen tijd En hij was heel vroolijk wij waren het allen. O, Concha, ik geloof, dat ik nog nooit van mijn leven zoo gelukkig geweest ben Terwijl de beide meisjes aldus met elkander praat ten had de postbode een brief voor Mateos gebracht. „José Mateos riep hij „de brief komt ver weg j als hij vol geld is", want Mateos had een bewijs van ontvangst moeten teekenen „vergeet dan nietdat de lucht dorstig maakt Maar José Mateos was niet in eene stemming om andere lieden gelukkig te maken. De loterij bad heden getrokken en het onrechtvaardige lot had den ver dienstelijken krijger weder met een niet bedacht. Hij stond den brief nog te bezien toen de postbode het lange wachten moedereeds weder op straat was. Mateos was eigenlijk bang om den brief open te breken en toen hij dit eindelijk gedaan hadwas bij weder zoo bevreesd den inhoud te lezen, alsof zij hem kwaad zouden doen. Langzaamwant het lezen was eene zeer ongewone bezigheid voor hem spelde hij het opschrift „Veelgeliefde, onvergetelijke vriend 1" „Onvergetelijkezijn geheugen schijnt slechts in schrikkeljaren te werken", bromde hij. Voor hij verder las liep hij naar de deur en sloot ze. Als Lu die van het geheele geval niets afwist want Domingo de schrijver was reeds jaren dood en geen der toenmalige vrienden was meer in de Btad hem eens overviel In plaats van eene onderteekening stond er hetzelfde teeken dat Canelo indertijd onder het verdrag gezet bad. Er bestond dus geen twijfel meerof de brief was van Peppe Canelozijn hart begon hevig te kloppen. Wordt vervolgd. blad De Amsterdammer, Juni—October 1885; in het zelfde jaar heeft hij de Saehsische Schweiz bezocht waarvan eene korte beschrijving is uitgekomen bij de Gebr. Binger, onder den titel„een voortreffelijk zo merverblijf" en nog in de voorgaande maand ondernam hij een wandeltocht door een groot deel van Limburg. Moge het onzen Witkamp gegeven zijn nog meer dere jaren de lust en de kraeht te hebben om zijne onderzoekingen zoowel op geograpbisch als op histo risch terrein voort te zetten en de hulde die men Witkamp brengt, bewijst dat men _ook in Nederland ware verdienstenal gaan deze met nederigheid en bescheidenheid gepaard weet te waardeeren. (Amsterd.) Men schijnt de electriciteit te wilien toepassen bij de lijkverbranding. In Italië heeft men reeds het plan gevormd om de lijken langs electrischen weg dat is, door de hitte welke de electriciteit ontwikkelen kan te doen verteren. De voorstanders van de lijkverbranding meenen dat door op die wijze te werk te gaan de tegenstand zou kunnen worden overwonnen, die de invoering van de crematie nog in vele europeesehe staten ontmoet. w»««JWKJ8aagBaaanwww Zaterdag 30 October. Amsterdam. Heden is alhier opgericht de vereeni- ging „Het Nederlandsch Paardenstamboek". Tot pre sident werd gekozen de heer J. Breebsart, te Winkel. Iu alle provinciën worden afdeelingen gesticht. Heden middag is in het Volkspaleis de schrijver Wit kamp op zijnen 70 verjaardag feestelijk ontvangen. Verschillende geschenken werden hem uitgereikt. Wkenen. De bezetting van Varna door de Bussen wordt hier aanstaande geacht. Kaulbars richtte weder eene nota aau de Bulgaren, protests rende ditmaal tegen de bekende vernietiging der vaandels. De heer J. K. Swaters alhier is geslaagd voor de acte middelbaar onderwijs handteekenea en de per spectief (M1). Bij de den 28 te Bergen door het kader van de d.d. schutterijalhier, gehouden schietwedstrijd won, in 10 schotenop 200 pasde sergeant H. Essen met 83 p., den prijstheepot en komfoor, de sergeant J. Chrispijn met 77 p de premie een salontafeltje op 150 pas, de korporaal J. P. Querelle met 80 p,, den prijseen rookstelde sergeant F. F. de Munk met 78 p., de premie, een thermometer; op 100 pas, de sergeant S. Sougéemet 93 p., den prijs, eene besehuitbusde korporaal M. A. H v. d. Burg met 89 p., de premie eeu cognac-flesch. Ten nadeele van den heer D. H., te Amsterdam, zijn door eenige personen alhier vier sleeptrossen bij een uitdrager te gelde gemaaktbij wien die iu beslag zijn genomen waarvan proces-verbaal is opgemaakt. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 23 Oct. Jacob Buisman, wednr. van Maartje Kossen, te Zijpe, en Hilletje Wit, wed. van Meiert Meurs, te Alkmaar. 28 Balthasar Joseph Marie Walker en Diena de Jong. GEBOREN. 28 Oct. Jacob, Z. van Cornells de Goede en Antje Pietertje Luijt. 29 Augustinus, Z. van Petrus Antonius Hendriks en The- resia Erancisca Bentz. Jacob, Z. van Daniel van Thijn en Marianne Drukker. Leendert, Z. van Ger- rit Blom en Marijtje Kloosterboer. Johannes Cor nells, Z. van Gerrit Kraakman en Catharina Bloothoofd. OVERLEDEN. 28 Oct. Jacob Prins, 56 j. (in het vorig No. staat abusievelijk T r i n s.) 29 Trijntje, D. van Willem Cornelis Bouman en Trijntje Kabel, 4 j. en 8 m. Eva Maria, D. van Joseph Jan Otte en Maria Jacoba Visser, 4 j. en ruim 8 m. Zitting van 29 October 1886. J. G. en G. L., Alkmaarvisschen in eens anders water zonder vergunningieder t 0,50 boete of 1 dag hecht. W. v. V„ Egmond aan Zee, rijden met een hondenwagen te Castricum3 boete of 1 dag hecht. JD., Zuidscharwoude, zitten op een hondenwagen te Broek op Langedykf 0,50 boete of 1 dag hecht. J. O., Limmenhet in zijn localiteit waar sterke drank in bet klein verkocht wordtniet ophangen van een afschrift der vergunningf 0,50 boete of 1 dag hecht. P. B Egmond aan Zeezetten van hazenstrikken in de duinen, 2 boeten, elk van 1 3 of 1 dag hecht, voor elke boete. C. S., Egmond aan Zee, vangen van wild door middel van een wildstrikf 20 boete of 4 dagen hecht. P. v. D., Egmond Binnenzetten van wildstrikken in de duinen1 3 boete of 1 dag hecht. W. v. D., Egmond Binnenals vorenvrijgesproken. J. T., Egmond Binnen, jagen zonder vergunning en zulks des nachtst 20 boete of 4 dagen hecht. J. N. C., Alkmaarals logementhouder niet in zijn registe- inschrijven van een persoondie een nacht in zyn huis doorr brachtf 3 boete of i dag hecht. VEILING VAN VASTE GOEDEREN 28 October. Door den Notaris P. A. DE GELDER. 1. Huis, Nieuwesloot, B 47. Str. F. J. Theissling 2900, 2. Idemaldaar B 46. Str. dezelfde 3305, 3. BouwterreinKanaalkade. Str. P. Messelaar 1170, 4. Idemaldaar. Str. E. J. Theissling 615, 5. Idemaldaar. Str. G. Bossert1586,— 6. Idem Nieuwesloot. Str. J. J. Schouten 500, 7. Kantoor en pakhuisHouttilstraat B 1. Str. A. C. Vaessen 5900. 8. PakhuisPaardensteegB 3. Str. G. Bossert 900, 9. Winkelhuis Luttikoudorp C 60. Str. F. J. Theissling 2350, 10. Vier centiaren grond in bezit by.C. Duin. Str. A. de Vries r 62, 11. Huis en tuin, LangestraatA 53. Str. A. M. J. Moussault 3130, (Afslag 4 November.)

Alkmaarsche Courant | 1886 | | pagina 2