No, 131\ Acht en tachtigste Jaargang. 1886. ZONDAG 31 OCTOBER. GROOTE PAARDENMARKT Prijs der gewone Advertentiën TWEEDE BLAD. te ALKMAAR, ünit«nlau&. BinacnlAu&. Zondagswet. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Dond©rdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door bet geheele rijk f 1, De 3 nummers f 0,06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HEEM®. COS- TER ZOON. De gelegenheid tot het bekomen van ftatlen in het gasthuis is van Maandag 1 November 1886 alleen opengesteld op Woensdag en Zaterdag van iedere week, van 's morgens 7 tot 's avonds 7 uur. GEVONDEN VOORWERPEN. Aan het Commissariaat van Politie zijn voor de recht hebbenden terug te bekomeneen puthaak een hondenhals band met penning No. 73; een blauw zakje; twee sleutels aan een touwtje; een oorbelletje, (zilver met 3 blauwe koralen); een portemonnaie waarin 10 centeneen r. c. kerkboek een rood kinderwantjeeen zwarte kindermutseen huissleutel twee kleine sleuteltjes aan een touwtje; een duimstok; een zwarte dameshandsehoen met kwastjes; een lederen hondenhals band met koperen beslag; een wit raamgordijn. BELGIE. Bij de verkiezing van een kamerlid te Brussel op den 27 hebben de katholieke kiezers zich van de stemming onthouden. Van de 21555 stemge rechtigden kwamen slechts 5237 op. ENGELAND. Het hoofd der politie in de City te Londen heeft thans den optocht der sociaal-demokraten op 9 Novr. bepaald verboden. Mocht niettemin eene poging daartoe aangewend worden dan zal de politie de minste verstoring der orde krachtig tegengaan. Uit gebreide voorzorgsmaatregelen zijn daarvoor genomen. Ikklasd. De heer Clanricardede groote iersche grondeigenaar tegen wien het nationale verbond een pachtersoorlog is begonnen, heeft in de Times mede gedeeld, dat hij bereid is de pachten met 20 pet. te ver lagen voor alle pachters, die vóór 1 Nov. hunne achter stallige schulden betalen. FRANKRIJK. De heer Cambonresident van Tunis is benoemd tot gezant te Madrid. De Temps heeft een zeer bezadigd artikel geschreven in zake de ontruiming van Egypte door Engeland. Dat blad meentdat de fransche bladen met hun stoken tegen Engeland een nutteloos werk verrichtenwant de engelschen zullen op Frankrijks verzoek alleen Egypte niet ontruimen. Wordt dit door de fransche regeering verlangddan zou een oorlog moeten volgendoch deze is gelukkig onmogelijk, want, hoe toch zou het mogelijk zijn dat het ministeriehet parlement en het volk in een democratisch land zijne strijdkrachten be schikbaar stelden, om de engelschen uit Egypte te ver dry ven. En ook waDneer dit werkelijk geluktewat dan Moeten de frauschen dan Egypte bezetten? Dit is even min mogelijk zoodat alle opofferingen hiervoor ge daan volkomen nutteloos zouden zijn. Het blad geeft toedat de franschen ontstemd zijnnu de engelschen ten nadeele van Frankrijks invloed Egypte reeds vier jaren bezet houden maar de engelschen beschouwen bet als een zaak van eer hunne taak volkomen ten einde te brengenofschoon de bezetting hun een last is en zij hiervan gaarne ontslagen zouden worden. Het blad raadt daarom aan alle fransche dagbladschrijvers ernstig aan zich rekenschap te geven van de omstan digheden en te toonendat zij hunne verantwoordelijk heid kennen, opdat niet de vreemdeling de vraag: „Zijn de franschen kinderen en hebben zij ten eeuwigen tijd behoefte aan avonturen bevestigend moet beant woorden. Den 24 zijn achttien jonge dieven die in een on bewoond vaartuig aan de Gesvres-kade te Parijs zich zaten te goed te doen aan allerlei gestolen lekker nijen sardines kreeften ansjovis olijven enz,, door de politie overrompeld en samenna hevig verzet waarbij de agenten met hunne revolvers moesten dreigen, 5 opgebracht. De oudste der bende is 22 jaren oud° en reeds twintig maal veroordeeld. b e n a a t. Den 26 is het sedert geruimen tijd aanhangige wetsontwerp tot verkoop der kroonjuweelen, welke geene kunstwaarde hebben en waarvan de opbrengst op oDgeveer f 6.000.000 wordt geraamd, goedgekeurd. Het gebruik van de opbrengst, door de Kamer bestemd voor een pensioenfonds voor werklieden en technische scholen wil de Senaat bij eene afzonderlijke wet ge regeld hebbenzoodat het ontwerp weder naar de Kamer terug gezonden is. ■m Kamer. Het wetsontwerp op het lager onderwijs is den 28 zonder eenige wjziging met 361 tegen 175 stemmen in zijn geheel aangenomen. Deze uitslag lokte aanhoudende toejuichingen van den kant der meerder heid uit. De rechterzijde riepleve de vrijheid de linkerzijdeleve de republiek I Thans is"de begrooting aan de orde. j OOSTENRIJK-HONGARIJE. Het denkbeeld, om de delegatiën wegens de cholera dit jaar te Weenen te laten vergaderen, is opgegeven om den tegenstand der hongaren. BULGARIJE. Generaal Kaulbars schreef aan de regesring dat de bestraffing der in hechtenis genomen offieieren beschouwd moest worden als een uitdaging tot Rusland, dat dan zijne laatste maatregelen zou nemen. De russische consul te Varna heeft bij den prefect zijne grieven geuit over de handelingen der bulgaarsche overheid ten opzichte van het consulaat en over de houding van een deei der bevolking. Hij dreigde met strenge maatregelen mocht hieraan geen paal en perk gesteld worden. De afgevaardigden en ministers be tuigden hunne verwondering over deze taal, welke naar hunne meeniug niet door de feiten gerechtvaardigd werd. Generaal Kaulbars heeft ter kennis vau de regeering ge bracht, dat de komst der schepen het gevolg ia van zijne jongste mededeelingen. Die schepen zullen, zoo noodig, aan het gewicht zijner zending kracht bijzetten. Hij vroeg spoedig antwoord op zijn schrijven van den 14 be treffende de in de ontvoering van den Vorst betrokken officieren. De ministerraad heeft daarop besloteu, die officieren in vrijheid te stellen. VEREENIGDE STATEN. De inwijding van het standbeeld „de Vrijheid, de wereld verlichtende", heeft den 28 te Nieuw-York overeenkomstig het programma plaats gehad. President Cleveland de ministers de heer de Lesseps en andere vertegenwoordigers van Frankrijk waren bij die plechtigheid tegenwoordig, welke, niettegenstaande den regen, door eene overgroote volks menigte werd bijgewoond. De onderhandelingen met Spanje over de wijziging van het handelsverdrag zijn geslaagd. ZUID-AFRIKA. De volksstam der Pondo's heeft hat grondgebied Xesebeaan de Kaap-kolonie behoo- rendeoverweldigd. Tien duizend Pondo's zijn aan de grens bijeen getrokken. De regeering der Kaap-kolonie vormt korpsen vrijwilligers om tegen hen op terukken. De toestand was hachelijk. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Bij het ontwerpen van bepalingen ter bevordering van Zondagsrustging de minister van justitie uit van de overtuigingdat onveranderde instandhouding der verouderdebijna buiten toepassing gelaten Zondags wet van 1815ook in vorband met de hedeudaagsche begrippen en toestandenniet wenschelijk is. De oischen van het tegenwoordig maatschappelijk leven dulden z. i. niet een volstrekt verbod van open baren arbeid. Eenvoudige intrekking dier wet acht hij daardoor echter niet gerechtvaardigd en zou voet geven aan de valsche bewering dat Nederland een godsdienstlooze staat ismet een hevigen strijd der partijen, zeer ten nadeele voor openbare orde en rust ais gevolg. In vervanging der tegenwoordige Zondagswet door nieuwe bepalingen ligt volgens hem dus een middel tot verbetering van den slechten toestand. De beginselenwaarvan daarbij is uitgegaanzijn tegenover de kerkgenootschappen dat de staat niet te zorgen heeft voor de waarneming van godsdienstige en kerkelijke plichten door de burgers maar alleen aan de leden der kerkgenootschappen de ongeBtoorde uitoefening van de eeredienst heeft te waarborgen en tegenover den mensch dat hem de mogelijkheid niet ontnomen wordt door machtigen en dat hij in de gelegenheid is tot het genieten van rust na volbrachten arbeid. De mensch kan niet altijd door dag indag uit arbeiden. Een dag rust is nu en dan noodig, om het verlorene te herwinnen. De maatschappij heeft er belang bij dat die nood zakelijke rustdag worde in acht genomen. En nu acht hij het een staatsplichthet individu te hulp te komen in het zich verzekeren van een rustdag waarvoor de Zondag, ook als kerkelijke rustdag, de aan gewezen dag iswegens de gelijktijdige rust van allen. Zooals gezegd is een verbod van allen arbeid aan ieder gedurende den geheelen Zondagniet het doel dezer wet. Art. 1 van het aangeboden ontwerp beperkt zich tot een verbod om op Zondag arbeid te verrichten in of voor eenig bedrijf of beroepin dienst of tegen loon van anderen buiten gebouwen en afgesloten plaatsenen daarbinnen indien die arbeid van den openbaren weg zichtbaar of hoorbaar is. Andere werkzaamheden zijn in den regel niet van dien aaru dat zij binder toebrengen aan de algemeene Zondagsrustterwijl ook het andere doel van deze wet verzekering van een wekelijkschen rustdag aan den arbeider, die zeii niet bij machte is om die voorwaarde met goed gevolg te bedingen, een wijdere strekking van het verbod niet noodzakelijk maakt. Art. 2 bevat uitzonderingen öf noodzakelijk óf in ieder geval niet hinderlijk voor anderer zondagsrust, o. a. voor goederenvervoer te water en in het algemeen voor openbare middelen van vervoer. De Zondagsrust van anderen wordt er ook niet ernstig door gestoord, wat wel het geval is met particulier goede renvervoer door de straten eener gemeente per vrachtwa gen; die laatste valt dan ook niet onder de uitzondering van dit artikel. Art. 3 bevat vrijstelling voor arbeid in of voor eenigen tak van openbare dienst. Voo-gesteld wordt, het on middellijk fcoofd van den betrokken diensttak te doen beslissen, maar tevens, met het oog op uitgebreide takken van staatsdienst, zooals b. v. de posterijen en de telegrafie den minister onder wiens departement een tak behoort', de bevoegheid toe te kennen algemeene vrijstelling te' verleenen en voorschriften vast te stellen bij de vrij stellingen, door zijne ambtenaren te geven in acht te nemen. Art. 4^ verschaft de mogelijkheid tot vrijstelling ook voor anoeren arbeid dan dien, in openbaren dienst verricht. Verkoopingen op zondag worden verboden: insgelijks liöt/ wrijven van handel op zichtbare ot hoorbare wyze. Heeft men het een of ander noodig, dan kan men zich dit in den gesloten winkel aanschaffen. Alleen met het oog op spoedig aan bederf onderhevige waren zou een algemeen verbod wel wat te ver gaan en tevens is het voor velen die van den Zondag een dag van uitspan ning maken, wat op zich zelf niet is af te keuren, zeer lastig, buiten gebouwen geene ververschingen te kunnen bekomen en vermindert dit hun genot. Daarom is het verbod niet uitgestrekt tot eet- en drinkwaren. Openbare vermakelijkheden en geraasmakende spelen mogen oinnen den afstand van 200 el van een gebouw, bestemd tot openbare godsdienstoefening niet plaats hebben. Ten einde verstoring der Zondagsrust door misbruik naaken van sterken drank tegen te gaan wordt ver boden op Zondag vóór 12 uur 's middags in voor het publiek toegankelijke lokaliteiten sterken drank toe te dienen of te leveren benoden 2 kan. Door het strafbaar siellen van personen, die over treding in hunne woning toelaten wordt voorkomen dat werkgevers, die er belang bij hebben 's Zondags hunne fabriek of bun werk niet te doen stilstaan hunne ar beiders tot het verrichten van diensten overhalen, onder belofte van eventuëele boeten te zullen betalen en voor bij recidive opgelegde hechtenis geldelijke vergoeding te zullen geven. Door dit artikel toch ioopen de patroons zelf gevaar veroordeeld te worden zelfs tot hechtenis. Straffeloosheid wordt gewaarborgdindien bijzondere omstandigheden Zondagsarbeid noodzakelijk maken en zoo onvoorzien zijn dat de tijd ontbrak om vrijstelling te vragen. Omtrent het wetsontwerp tot afwijking van de ge meentewet in zake plaatselijke belastingen zijn bij het onderzoek in de afdeelingen de volgende opmerkingen gemaakt. In het feit, dat de uitzonderingswetten weder voor dezelfde gemeenten (behalve Yiissingen) als vijf jaren geleden worden voorgedragenwerd geen ver betering van toestand gezien. Vele leden wenschten de gemeente Veere uit haren geldeiijken nood te helpen door aankoop van den kost baren beker van Maximiliaan, van rijkswege, ter plaat sing in het rijksmuseum. Men drong in hst belang van den landbouw aan op vermindering der wik- en weegloonen, geheven te Alk- -■m'iglB maar Hoorn, Purmerend en Edam. Andere leden waren Fbnos voor bevestiging der heffing gedurende 5 jaren op grond van de vroegere beslissing der Kamer, mits geen andere marktgelden geheven werden, onder welken vorm ook, s' B'i dus ook niet 1 cent per kaas van het onverkocht ge- hiad blevene. Over de bekende vraag, of de wik- en 9<.'1JB9T weegloonen niet vallen onder die Joonen, welke onder-''00 ob worpen zijn aan den regel van art. 254 der gemeentewet,*3 oetu bracht een lid verschillende opmerkingen in het midden: ji'9^i388 Algemeen werd een overzicht gevraagd van de opi, i19V brengst der wik- en weegloonen in de laatste jaren, ebiow Isisiuo* De moordenaar van den veldwachter KielvJolq nn+ Frederik Schipper te Giethoornheeft de volgende bekentenis afgelegd. Hij had zich een fuik toegeëigend en deze den 21 uitgezet. Toen hij haar in den vroegen morgen van den 22 wilde lichten had Kiel hem op heeterdaad betrapt en pogingen gedaanhem de fuik af te nemen. Om den diefstal te bedekken had hij zich hiertegen verzet en een boom gegrepen, waarmeê hij den veldwachter tegen de borst gestooten had, die hierdoor uit zijn rank vaartuigje in 't diepe meer getui-

Alkmaarsche Courant | 1886 | | pagina 5