worstelde en had hem kunnen reddent maar vrees voor 't ontdekken van den eenvoudigen diefstal weerhield hem en Kiel was voor zijne oogen verdronken. Om dit feit te verbergen had hij het lijk in zijn bootje genomen en het ver van de plaatswaar de moord plaats had, in de diepe Geulakkerwijle op den bodem laten zinken en was toen naar huis gegaan waar hij da delijk alles aan zijn vader meedeelde, die nu nog niet door de justitie is gehoord. Na herhaaldelijk te hebben ontkend kwam hij ten slotte tot bekentenis en wees der politie de plaats aan, waar hij 't lijk had laten zinken. Het lijk werd daar gevonden en later geschouwd. Den 25 is de gasprijs te Zutfen van 8 op 7 centen per kub. el gebracht. De gemeenteraad van Dordrecht heeft den 27 besloten tot de uitgifte eener 3£ pet. geldleening, groot 1.750.000, ter aflossing van de 4, 4% en 5 pet. leeningen door tusschenkomst van de Amsterdamsche bank. Den 27 vierden de heeren mr. A. de WitJ. P. de Yassy en jhr. Stern hypotheek-bewaarders, ree- peetivelijk te 's Gravenhage, Amsterdam en Arnhem, hun gouden ambtsfeest bij het vak der registratie. Den 27 is te Gorinchem tot lid van den ge meenteraad gekozen de heer mr. A. C. Visser (lib.) met 254 stemmen tegen 105 op den heer H. J. van Andel Kantz (antirev.) De gemeenteraad van 's Gravenhage heeft den 27 een voorstelom de afgeschafte kermis te her stellenverworpen met 23 tegen 14 stemmen, waardoor afwijzend beschikt is op^het verzoek van 15000 personen, om haar te herstellen. Den 27 is te Wageningen eene boerderij gedeelte lijk verbrand alleen het woonhuis bleef behouden. Den 27 ia voor het landgoed, genaamd „Duin en Daal" onder Bloemendnal nabij bet Bloemendaalsche boseh en park bij opbod geboden G4430 door den amsterdamsehen makelaar W. de Lorme van Rossem en voor de hofstede „Duinhoeve" ten noorden van dat landgoed f 16800 door den heer J. Willems te Velsen. Afslag 3 Nov. e.k. Den 27 is te Egmond aan Zee geankerd het fransche oorlogsstoomschip Lion kruiser op de visscherij in de Noordzee. Door den oostelijken storm had men de hollandsche kust opgezocht. Den 28 is te Amsterdam benoemd tot directeur van het armenhuis de heer J. A. Lagaaij gepensio neerd officier van administratie le kl. bij de kon. ned. marine met 18 stemmen tegen 16 stemmenuit gebracht op den heer C. C. Bremer te Medemblik en o. a. tot onderwijzers K. D. Baas te Koog a. d. Zaan, A. M. F. Sieverdink te VelsenJ. de Weeger te Overveen en tot onderwijzeressen mej. W. E. Pickbard te Petten en mej. A. V. Corbelijn te Sloterdijk. - Den 28 des namiddags te ruim 4 urenis te Haarlem een hevige brand ontstaan op een droogzolder van de kleerenbleekerij van J. Snijders aan de Amster damsche vaarteven buiten Haarlem waar de opge hangen kleedingstukken in aanraking waren gekomen met de fel brandende kachel. De bleekerij en het daarnaast gelegen woonhuis brandden geheel uit. De spoorweg Zwaluwe—Waalwijk is den 28 feestelijk geopend. Bij kon. besluit van den 28 is benoemd tot kan tonrechter te Medemblik de heer mr. L. D. W- Losecaat Vermeer griffier bij het kantongerecht te Terborg. De prins van Wied is den 28 le 's Gravenhage aangekomen en komt den 31 te Amsterdam, De reeks der wintervergaderingen van „Nut en Genoegen'' te Uitgeest werd den 28 geopend met een gepast woord door den voorzitter H. J. Garvelinkdie aan de talrijk opgekomen leden mededeelde, dat zes zeer gunstig bekende sprekers zich reeds verbonden hadden om achtereenvolgens dezen winter in de ver gaderingen der vereeniging op te treden. In deze bijeen komst trad op de heer dr. Assiuk Calkoen van Sloter dijk, die zijne hoorders vergastte op eene keurige over- ijselsche novelle, getiteld „Moeders strijd" door P. Hee- ring. Na de pauze gaf hij nog eenige luimige dicht stukjes ten beste van Beets en van Meurs. Tot afwis seling werden musikale bijdragen gegeven door de dames A. v. Nienes, H. van Hinten en den heer F. A. A. Beudt. Den 28 is te Haarlem bij enkele inschrijving aan besteed de uitvoering van eenig baggerwerk in het Noordzeekanaal voor de zoogenaamde Maalsluis te Spaarndam behoorende tot de werken van het Noord zeekanaal. Laagste inschrijver was de heer C. Boa Az,, te Dordrecht, voor 4650. De 51 algemeene vergadering van de Nederl. vereeniging tot afschaffing van sterben drank is den 28 te 's Gravenhage gehouden. Tot leden van het hoofd bestuur werden herkozen de heeren Jbr. J. L. de Jonge, Mr. C. C. E. d' Engelbronner en prof. J. P. Th. van der Lith en gekozen prof. J. OfFerhaus te Leiden. Tot lid der commissie van redactie voor de kleine geschriften is benoemd ds. L, C. Schuller tot Peursum te Alkmaar. O.a. werd besloten a. te ondersteunen het verzoek van den heer Brutel de la Bivière te Haarlem aan den minister van waterstaatom het gebruik van sterken drank te verbieden aan het personeel der spoorwegen b. te verdagen de beslissing over bet voorstel van het hoofdbestuur, om een verzoekschrift aan de regeering te richten om te wijzen op de noodzakelijkheid in het algemeendat eene lijst van voor het leven of de ge zondheid Bchadelijke waren zoodra mogelijk allerwegen worde afgekondigd en in het bijzonder, dat op die lijst de sterke drank worde bekend gemaakt voor hetgeen hij is, namelijk schadelijk voor bet leven of de gezond heid c. aan de regeering het verzoek te richten ter verkrijging dat in die gemeenten waar de loting voor de nationale militie plaats heeftde herbergen eenige uren gesloten bljjven of voor de lotelingen niet toe gankelijk worden gesteld d. met 15 tegen 11 stemmen te verzoeken dat bij de rijkspolitie niemand aangesteld wordedie sterken drank gebruikt. Onder de tegen dit voorstel aangevoerde bedenkingen was o.a. deze, dat er ten platten lande vele gemeenteraadsleden en zelfs burge drank. Met bijna algemeene stemmen werd een voorstel aangenomen dat de regeering door uitvaardiging van algemeene voorschriften eenheid en regelmatigheid moest verzekeren in de opvatting van het oogmerk der drank wet met de al of niet toelating der zoogenaamde ge mengde neringen. Op eene dezer dagen te Amsterdam gehouden open bare verkooping van eene verzameling oude schilderijen, nagelaten door den heer J. H. Cremer, oud consul-generaal der Nederlanden in Zwitserland zijn o. a. de volgende prijzen besteedno, 47 Anonieme meester (van het einde der 15 eeuw) de Maagd met het Kind 24 duim hoog en 18 duim breed 5000 no. 10 Es Bourse Het oude Kasteel, f 1550; no. 16 Alb. CuypJagers- rust, ƒ2400 no. 24 C. Fabritius (F), Het ontbijt, 1525 no. 84 Ger. ter Borch twee portretten f 1500 no. 38 Corn. Janson van Ceulen Damesportret, ƒ1400. -Beroepen bij de ehrist. gsref. gemeente te Enk huizen P. Biesterveld te Gorinchem. De bisschop van Haarlem heeft tot kapelaan te Hoorn benoemd den heer Schouten kapelaan te Goes en te 's Gravenhage den heer J.F. M. Busch, kapelaan te Hoorn. Ten gevolge van de vacature, ontstaan door de benoeming van den heer W. Bos tot heemraad van Geestmerambacht, is tot hoofdingeland van dit Ambaobt in het poidistrict Oudorp benoemd de heer J. Bijman en tot secretaris-penningmeester in genoemd polderdis trict de heer G. Bos. Bij de algemeene beschouwingen over de gemeente- begrooting voor 1887 is door den gemeenteraad van Amsterdam na langdurige bespreking aangenomen eene motie van den heer v. JSierop, om zich tot de Tweede Kamer te wenden in zake de wet tot wijziging der voorwaarden van concessie, aan de Ned. Rijnspoorweg maatschappij verleend ter verkrijging van eene betere regeling der voorwaarden, wat aangaat den spoorweg in die gemeente voornamelijk in de Sarphatistraat en naar den Kadijk. De heer dr. J. Vlaanderen Cz., geneesheer aan 's Konings hof te Apeldoorn is benoemd tot ridder in de orde van de Eikenkroon. De burgemeester van 's Gravenhage heeft aan den commissaris van politie te Scheveningen en aan de inspecteurs en de agenten der Haagsche politie dank betuigd voor hunne ijverige verrichtingen bij den brand op den 1 Sept. Aan de inschrijvers voor het kapitaal der Nederl. Landbouwbank is van weg e de oprichters medegedeeld, dat hunne inschrijvingen niet worden aangenomen we gens onvoldoende deelneming; de oprichters zijn onder die omstandigheden voornemens de zaak zoo mogelijk langs anderen weg tot stand te brengen. Tot hoofdingeland van den Haarlemmermeerpol der is benoemd de beer Jb. van Zijverden te Haarlem mermeer. Tot de vereeniging tot bevordering van het vreem delingenverkeer te Arnhem zijn reeds ongeveer 500 leden toegetredenterwijl over ruim 1500 jaar- lijksche bijdragen kan worden beschikt. Den 27 is een bestuur benoemd. Aan den burgemeester van Amsterdam en aan den heer A. C. Wertheim aldaar wordt eene gouden herinneringsmeda'je van de bakkerijtentoonstelling uit gereikt. Te Kolhorn heerschten diphteritis en croup; thans is ook het roodvonk uitgebroken. De begrooting voor 1887 der gemeente Uitgeest (25S8 zielen) bedraagt aan inkomsten f 26214,10% en aan uitgaven 2612-3,56, batig slot aldus f 90,54%.' Onder de uitgaven is uitgetrokken voor huishoudelijk bestuur 1960voor onderhoud gemeente eigendommen f 3925; voor openbare veiligheid en brandweer 1485; voor onderwijs 7355voor armwezen f 1230 en voor renten en aflossingen f 2002. Bij de behandeling der gemeentebegrooting te Amsterdam is o. a. met 16 tegen 15 stemmen besloten, de Doelenstraat niet met asphalt te bevloeren maar de keienbestrating te vernieuwen. In September is bij de rijkspostspaarbank ingelegd f 524 445 63%, terugbetaald 342.089,36, zoodat op 30 Sept aan de inleggers te goed was een bedrag van 8.240.138.55. 2617 Nieuwe boekjes werden uitgegeven, 776 geheel afbetaald, zoodat bij het einde der maand in omloop waren 132999 boekjes. Den 29 is te Oudcarspel levenloos uit het water gehaald eene vrouw ruim 60 jaren oudbekend onder den naam van „blinde Mijntjediehoewel blind nog boodschappen verrichtte bij de ingezetenen van de verschillende dorpen aan den Langendijk. Op de voordracht van hoofd eener school te Beem- ster zijn geplaatst de heeren L. Driebergen te Leiden, L, Hoeksma te Naarden R. Meurs te Andijk en G. J, van Krieken te Amsterdam. Aan de Tweede Kamer der Staten Generaal is het volgende adres verzonden Met den meest verschuldigden eerbied geeft de Ver eeniging tot ontwikkeling van den Landbouw in Hol lands Noorderkwartier, U te kennen dat zij met leedwezen heeft kennis genomen van de ontwerpen van wet, door de Hooge Eegeering aanhan gig gemaaktwaarbij wordt voorgesteld in afwijking van den regel, gesteld bij art. 254, eerste zinsnede der gemeentewet, aan de gemeenten Alkmaar, Hoorn, Pur- merende en Edam toe te staan, de heffing van wik- en weegloonen en wel tot een bedrag van ten hoogste tachtig cent per honderd kilogram tot 31 December 1S91. Te meer, omdat zoowel van andere als van hare zijde, meermalen bezwaren tegen die uitzonderingswetten zijn ingebracht en nog onlangs door haar, bij gemotiveerd adres, aan Zijne Majesteit den Koning het eerbiedig verzoek is gerichtomin het belang van den Land bouw, te willen bevorderen, dat de heffing van bedoelde loonen tot het wettig bedrag worde teruggebracht. Viel niet te verwachten, dat in eens geheel aan haar verlangen werd te gemoet gekomen, het vasthouden aan gestaan maximum, beneden welk cijfer in geene der genoemde gemeenten de heffing plaats heeft, heeft bij baar bittere teleurstelling verwekt. Zij had zich zeker gevleid, dat eindelijk gevolg zou zijn gegeven aan den wil van den vader der gemeen tewet, wijlen den minister Thorbecke, die in 1865 in de ontwerpen-wet van dezelfde strekking, bereids ver» laging dier loonen tot 70 cent per honderd kilogram had opgenomen aan de voorspiegeling, bij de Memorie van beantwoording op de wetsontwerpen gedaan dat eindelijk gehoor zou zijn verleend aan de stemmen toen en later bij de behandelingtegen die wetten opgedaan ten minste aan die stemmenwelke op ge leidelijke verlaging hebben aangedrongen opdat de be ginselen der gemeentewet, op gemeentelijk belastingge bied, ook ten opzichte van de wik- en weegloonen, ten slotte hare volle toepassing mochten eriangen. Te ontkennen is niet, dat twijfel omtrent den aard dezer rechten is geopperd, doch de herhaalde indiening dezer uitzonderingswetten en gevolgde vaststelling de overweging waarop ze zijn berustende, de geschiedenis der gemeentewetde stukken tusschen de Regeering en de Tweede Kamer gewisseld en de beraadslagin genover die wetten gevoerd, leeren afdoende, dat de wik- en weegloonen volgens art. 238 der gemeen tewet zijn eene belasting bebeerscht wordende door het beginselin art. 254 neergelegd. Eene opklimming tot de wording der wetten in qumstie en der gemeentewet leidt voorts tot de weten schap dat een beroep op den historischen oorsprong, tot staving der aanspraken van de genoemde vier Noordhollaudsche steden op de heffing dezer loonen zooais door een enkel afgevaardigde ia gedaan geen recht van bestaan heeft. „Op publiek rechterlijk gebied en daartoe behoort het recht tot heffing van belastingen kan van geen verkregen rechten sprake zijn zoo luidt de bestrijding van dit argumentin het Voorloopig Verslag dd. 5 Maart 1886. Ook Zijne Excellentie de Minister van Staatde tegenwoordige Minister van Binnenlandsche Zaken Heemskerk verklaarde in de zitting van 22 December 1876 dat hij het met de Alkmaarsche thesis „'t geidt eene privaat-rechterlijke heffing niet eens is. Onderschrijft requestrante volgaarne dat gevoelen de kracht der motieven waarop bij herhaling de in diening is gebaseerd, kan zij niet erkennen noch met de juistheid daarvan instemmen. De aanzienlijke opbrengst moge deels voortvloeien uit de groote hoeveelheid producten welke ter markt worden gebrachtaan het hooge bedrag der heffing is de overwinst te danken. De gevolgtrekkingdat daarom de belasting niet drukkend is is onjuist en wanneer wordt gelet op het feitdat een boermelkende twintig koeien iedere koe op een productie vau 250 kilogram kaas gerekend jaarlijks 40,alleen aan wik- en weegloonen, de bijkomende onkosten geheel uitgesloten betaalt dan springt de druk duidelijk in bet oog. Klachten over de heffing tot het aangegeven hooge bedrag mogen niet dan bij u tzondering tot de Hooge Regeering zijn gekomen niettemin zijn ze in stilte genoegzaam geslaakt, en vooral tegenwoordig bij de lage prijzen van het zuivel wordt de druk ten zeerste gevoeld. Her vrijwillig gebruik - en dit kan als zeer betrek kelijk worden aangemerkt verandert bet karakter der beffing niet. Artikel 238 der gemeentewet kent meerdere diensten waarvan vrijwillig wordt gebruik gemaakt. Het onderscheidgemaakt bij Koninklijk besluit van 9 April 1819, tusschen rechten, die voor het vrijwillig of voor het verplicht gebruik van gemeente-inrichtingen worden gevorderdis door meergenoemde wet opge heven. Artikel 238 verklaart alle rechten voor het gebruik of genot van gemeentewerken of inrichtingen tot plaatselijke belastingen. Het mag waar zijndat de bedoelde gemeenten zich uitgaven tot bevordering van het marktverkeer door aanleg van W8gen als anderzins hebben getroostde vraag is, in hoeverre daaruit thans nog lasten voortvloeien. Vast staat, dat de wik- en weegloonen aan de vier genoemde steden jaarlijks en bij toeneming eene hoogst aanzienlijke bate opleverenwaardoor eene onrecht vaardigheid wordt begaan aan de betalersdie tot eene hoogere storting worden genoopt dau den gemeenten toekomtdat door de bestendiging een vicieus stelsel blijft gehuldigd het stelsel om door niet ingezetenen een deel der uitgaven te laten dragen welke de ge meente in haar eigen belang noodig keurt. En waar de praktijk leert, dat iedere andere gemeente langzamerhand de middelen heeft weten te vinden tot dekking harer uitgaven en de wetten in afwijking van het beginsel van art, 254 der gemeentewet, successieve lijk op enkele uitzonderingen na zijn komen te vervallen, daar wordt de stelling niet gewaagddat ook de vier bloeiende Noordhollandsche steden, welke zooveel hulp bronnen bezitten èn direct èn indirect zooveel profiteeren van den kaaamakeaden landbouwerbij goeden wil en ernstig streven niet bij dezen exceptioneelen toestand behoeven te blijven leven maar ook op andere wjjze in de vervulling harer behoeften zullen weten te voorzien. Met vrijmoedigheid onderwerpt zij bovenstaande be schouwingen aan uw beter en rijper oordeel en overtuigd van uwe groote belangstelling in alleswat den Land bouw dezen belangrijken tak van Nijverheid, van druk kan ontlasten en zijnen bloei kan bevorderen richt zij tot U het beleefd doch dringend verzoek, het daarheen te willen leiden Dat de ingediende ontwerpen van wet aangaande de beffing van wik- en weegloonen in de vier Noord hollandsche steden AlkmaarHoornPnrmerend en Edamniet dan gewijzigd tot wet worden verheven opdatzoo in eens niet mogelijk dan langzamerhand door geleidelijke verlaging, in overeenstemming met art. 254 der gemeentewetdeze loonen tot het wettig bedrag worden terruggebracht. 't Welk doende enz. S aew s»iö ,fc. no;ooleaj> 'aJdga&y- j ej.gini'ifi»?

Alkmaarsche Courant | 1886 | | pagina 6