No. m. FEUILLETON. Acht en tachtigste Jaargang. Cn uadel upe. 1886. WOENSDAG 3 NOVEMBER. Buitentank. Prijs der gewone Advertentiën: 0fficiëcl (BtbetUt. Naar liet Hoogduitscli AIKM AABSCÏÏE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Saterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, De 3 nummers f O 06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HEBMs. COS- TER ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennis van belanghebbendendat aan hen ver gunning is gevraagd door JOHANNES DE RAAT A zoon, veilder en taxateur alhier, tot het voortzetten van den verkoop van sterken drank in het klein in het perceel aan het Ver- dronkenoord, wijk C, No. 74, welke vergunning tot heden verleend was aan E. B. OLIFILRS. Alkmaar, 1 Nov. 1886. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar, A. MACLAINE PONT. De Secretaris NUHOUT VAN DER VEEN. BELGIE. Den 31, des namiddags tegen half twee, begaven zich te Charleroi ongeveer 5000 personen uit het centrum van bet mijndistrict in optocht naar Roux. Zij voerden roode vlaggen met zich, benevens plakkaten met de opschriften Algemeen stemrecht en amnestie. Onder het' spelen der Marseillaise werd de tocht voort gezet naar den kant der glasblazerij van Bougard tegenover welke den 27 Maart de bekende bloedige botsing voorviel. Vijf honderd vrouwen in rouwgewaad gingen hier aan het hoofd van den stoetterwjl de muziek den doodenraarech speelde; alle mannen ont blootten het hoofd en de vaandels werden naar den grond gekeerd. Hoewel eene zeer groote menigte op de been was en er groote ontroering heerschte werd de orde volkomen bewaard. Vervolgens begaven zij zich naar Charleroi, waar op dat oogenblik buitengewone drukte heerschte, omdat de spoortreinen onophoudelijk een groot aantal personen aanvoerdendie aan den optocht wilden deelnemen. De geheele burgerwacht was onder de wapenen. De stafde rechterlijke macht en de gemeentelijke overheden waren op het stadhuis. Het weder was prachtig. De optocht ging na een raarsch van twee uren uiteen. Twintig afgevaardigden werden door burgemeester en schepenen ontvangen. Een adres werd door hen voorgelezen, waarin algemeen stemrecht en amnestie gevraagd werden. De burgemeester antwoord de, dat hij de geuite wenschen aan de wetgevende macht zou overbrengen bij voegde er bij dat de regeering zich bezighield met het herstel der grieven, welke door het gehouden onderzoek aan het licht waren gebracht. De "manifestatie heeft een uitmuntenden indruk op de bevolking gemaakt. Het aantal personen die aan den optocht deelnamen wordt op 35,000 geschat. DUITSCHLAND. Onlangs werd te Brunswjk de advokaat Dedekind in hechtenis genomen onder ver denking van deelneming aan eene Welfische samen zwering. Thans is hij weder op vrije voeten gesteld. Graaf van Moltke heeft in de vorige week zijn 86 verjaardag gevierd. ENGELAND. Bij Gravesend is het engelsche stoom schip Minerva aangevaren door het engelsche stoom- VAN schip Borderer en binnen weinige minuten gezonken. Zeven man der bemanning verdronken. Den 1 is de ministeraad drie uren vergaderd geweest. Vóór die bijeenkomst had de duitsehe gezant een lang durig onderhoud met minister Salisburyterwjl de minister van buitenl. zaken gedurende de bijeenkomst eeea onderhoud had met de gezanten van Turkije en Italië. In eene bijeenkomst van den sociaal-demokratiechen bond op den l is besloten ondanks het verboden te volharden bj het besluitom den 9 een optocht te houdenomdat op den brief, den 31 door het bestuur van den bond aan bet hoofd der politie gezonden geen antwoord was ontvangen. FRANKRIJK. Dumas Rambaud, 62 jaar oud koopmanvan goede afkomstmet een houten been, driftig en ruw van aard was door de rechtbank te Aubosson in een rechtsgeding in het ongelijk gesteld. Hj beschuldigde den rechter Bourdery van valschheia in geschrifte en onrechtvaardigheid goot een kogel om daarmede zijn geweer te laden stond den 14 Juli 11. vroeg op en loerde achter de gesloten blinden zijner kamer op genoemden heer, dien hij doodschoot, toen hij eindelijk voorbij kwam. Met aanneming van ver zachtende omstandigheden is hij tot levenslange op sluiting veroordeeld. De rechtbank te Saint-Girons, in Ariège, heeft don burgemeester vau Saint-Lizier Loubeau tot S dagen gevangenisstraf en f 100 boete veroordeeldomdat hij bij de laatste verkiezingen eenige stembiljetten zoodanig met inkt bevlekt haddat zij van onwaarde werden verklaard. De algemeene raad der Seine heeft den 2.) met 17 tegen 7 stemmen een weosch goedgekeurd om afschaffing van het fransehe gezantschap bij het Vatikaan welk besluit natuurlijk door de regeering nietig zal worden verklaard. OOSTENRIJK-HGNG Aai JE. De hangaarsche re geering heeft de begrooting voor 18S7 ingediend sluitende met een tekort van 22 miljoen8 miljoen meer dan bij de begrooting voor 1886. Onder de buiten gewone uitgaven komen 18 miljoen voor openbare wer ken voor. De minister wil dat tekort dekken deels door uitgifte van staattschuldbrieven deels door ver hooging van de spoorwegtarieven hervorming van het bestuur der staatsspoorwegen, verhooging der inkomsten uit de zegelwet enz. Den 28 nam in het oostenrijksehe Huis van afge vaardigden een lid der linkerzijdebuesz genaamd, de gelegenheid waar, om zjne ingenomenheid uit te spreken met het bulgaarsche volk, dat zoowel door zijn moed op het slagveld "als door vastberadenheid in vredestijd Eu ropa's onvoorwaardelijke bewondering wekte. Deze woorden werden levendig toegejuicht. Te Budapest kwamen in de week van 13 tot 20 October 248 ziekte- en 127 sterfgevallen aan cholera voor te Szegedin 110 ziekte- en 70 ster'gevallen te Raab 11 ziekte- en 6 sterfgevallen to Arad 9 ziekte en 4 sterfgevallen. Bovendien kwamen omstreeks 20 gevallen in verschillende andere districten voor. SPANJE. De Cortes zijn tegen den 18 bijeenge roepen om in de eerste plaats te behand elen een ont werp tot geheele hervorming van het leger. Inmid dels zijn bij een kon. besluitden 28 uitgevaardigd 1200 sergeant-majoors uit den werkelijken dienst ont slagen en bij de reserve ingedeeldom later, na afge legd examen, officier te worden of eene burgerlijke be- trekkiüg te kiezen. Bij een tweede besluit zijn 1200 tweede tot eerste luitenants bevorderd en is eene maandelijksche gratificatie van f 15 verleend aan alle luitenants, die meer dan 12 jaren dienst hebben. Zoowel de liberale als de conservatieve bladen prijzen algemeen de voortvarendheidwaarmede de regeering he°t zoo noodige hervormingswerk begint maar de meer geavanceerde en republikeinsche zijn ontevreden en beweren dat er nog heel wat anders noodig is om tot eene degelijke legerhervorming te komen. De uit voering van eerstgenoemden maatregel die goed ge heim was gehouden heeft geene moeilijkheden opge leverd. BULGARIJE. Kaulbars is ook opgekomen tegen de afkondiging van den staat van beleg te Sofia. De regeering antwoordde dat zij bij den gespannen toe stand der tegenpartij, anders niet voor de handhaving der orde kon instaan nu de meeste ministers en re genten de hoofdstad moesten verlaten. De groote Sobraaje werd den 31 geopend met de voUende door minister Stambuloff voorgelezen boodschap: °Na de aftreding van vorst Alexander nam de regeering het bestuur in handen. Zij wijdde bare krachten aan de handhaving van vrede, rust en veilig heid i aan de bescherming van het leven, den eigendom en de eer der burgers van Bulgarije. Zij beschouwde hat als haan eersten plicht de groote Sobranje hijeen te roepen tot verkiezing van een vorsten ziet thans met genoegen de vertegenwoordigers des volks in de voormalige hoofdstad van het bulgaarsche rjjk bijeen daar zij zich ten volle overtuigd houdtdat gij een vorst zult weten te kiezen die de natie zal leiden op den weg van vooruitgang, grootheid en roem, welke de geschiedenis haar aanwijst. Wij verklaren deze groote vergadering geopend. Leve het onafhankelijkevrije Bulgarije!" De vergadering ging daarna over tot de samenstelling van haar "bureau. "Voor het onderzoek der geloofsbrie ven zullen twee dagen noodig zijn de verkiezing vau een vorst, waarschijnlijk prins Waldemar van Denemar ken, zal binnen 3 a 4 dagen geschieden. De bulgaarsche agent te Konstantinopel heeft in last ontvangenden russischen gezant Nelidoff te polsen over eene schikkingbestaande in de vorming van eene gemengde regeering welke uit alle partijen zou CLARA BILLER. 3) Geld hij onderzocht den omslag nog eens zorgvul diggeld was er niet in. Maar waarom dan schrijven? En als lieden voor wie brieven ongewone gebeurte nissen zijn vergat hijdat hij de verklaring hiervan in de hand hield en begon hij te peinzen, waarom Canelo wel schrijven zou als hij toch geen geld zond. Eindelijk vermande hij zich en las als volgt Veelgeliefde, onvergetelijke vriend! Ik heb slechte tijden beleefd en als ik tot lieden niets met u deeldewas ditomdat ik niets te deelen had. Het land hier is nog zoo kwaad nietals men bedenkt wat hier al groeitin 't bijzonder beste tabak. De zon moest echter niet zoo fel schijnenwant zij braadt iemand allen moed uit het lijf. Wat uw geld betreft meld ik udat de reis er weinig van over liet en in het hospitaalwaarheen men mij spoedig na mijne aankomst bracht, zou ik nog hebben moeten toegevenals ik hiertoe in staat was geweest Sinds twee jaren is het mij echter beter gegaan en ge zult nu ondervinden dat een rechtschapen soldaat voor zijn woord inBtaat en een goed christen doetwat hij bij het sakrament bezworen beeft. Mijn zoon Lopez is een man geworden die u als schoonzoon eer za. aan doen. Zijn oom Metelin heeft hem uitgenoodigdeen jaar bij hem in Vigowaar hij ontscheept, door te brengen. Spoedig na het ontvangen van dezen brief zal hij echter bjj u aankomen en u 1857 pesos over handigen, met de berekening, opdat gij zien kunt, dat de deeling rechtvaardig is. Van mijn zwager Metelin heb ik ook vernomendat Guadelupe zeer lief opge groeid iswant die heeft kennissen te Segovia die hem dit medegedeeld hebben. Het deed mij genoegen dit te hooren. Want zooals het nauwkeurig in ons verdrag staat, zoo verwacht ik het ook van u,_ van het eerste tot het laatste punten wel op deze wijze dat als gij mijn zoon uwe dochter niet afstaan wiltik van alle verplichtingen ontslagen ben en mijn geld behou den kan. Uw trouwe vriend en kameraad, Peppe Canelo. De gedachte, 1857 pesos als zijn eigendom in baar geld uitbetaald te zien deed José Mateos voor het oogenblik elke andere voorwaarde van het oude verdrag vergeten, in 't bijzonder die, welke zijn vriend Canelo omtrent de kinderen nog duidelijk in den brief genoemd had. Hij had in de laatste tien jaren geen dierbaarder wensch gekend dan nog eens in het bezit van zijn geld te zijn. Hoe dikwijls had hij het zich herinnerd, welk een heerlijk gezicht 't was, toen de oude Gaspar Yelvez, de collecteur, hem zijn winst van toenmaals op de tafel uitteldeTien kleine hoopjes goud En nu was hij van het berouw, het geld te hebben weggegeven, verlost 1 i Als hij de hem dagelijks drukkende last zijner schul den afbetaald had, zou hij nog driemaal honderd posos, de eerste winstoverhouden. De sombere oogen verhelderden zich voor het eerst sedert langen tijd weder tot van vreugde stralende blikken Er was reeds een geruime tijd verloopen voor hij er aan daoht, dat zijne dochter ook in de zaak betrok ken was. Ofschoon hij nu ook met haar rekening hield, werd zijn geluk hierdoor niet verstoord. „Meisjes zijn bestemd om te trouwen het uitzicht op een goed huwelijk kan slechts eene verblijdende zaak voor ze zijn. Ik zal Lu gelukkig makendoor haar met dezen besten Lopez in het huwelijk te doen treden. Canelo roemt hem en die zal hem toch wel 't best kennen. Wel zal het haar in den beginne moeielijk vallen van mij te scheiden ofschoon er in den brief in 't geheel niet van gesproken wordt, dat Lopez naar Havana terugkeeren zal maar misschien blijft hij wol in Segovia dan is er in 't geheel geene scheiding Lu is altijd een goed en gehoorzaam kind geweest en zal dus mijne vreugde niet verstoren, nu het lot eindelijk mijne verdiensten naar behooren beloont Zoo stelde Mateos zich gerust. Hij wilde haar niet dadelijk de geheele waarheid mededeelenmaar vond het beter haar denzelfden dag een weinig uit te hooren. Hij sloot den brief weg en ging naar do bin nenplaats waar zij als altijd zat te werken. Felipe stond weder naast haar. Goed dat morgen de tijd om was, dat de galante opzichter in het kasteel werk had dat ontbrak er nog aan dat een andere thans in den weg kwam en haar het gehoorzamen moeielijk maakte. Zijne komst scheen niet bemerkt op een afstand bleef hij staan. Felipe had de plaats, waar hij geteekend had, ver laten en was naar Lu toegetreden. Hij had nu echter niet meer den uilvorschenden blik waarmede hij haar eerst gadegeslagen had. Zij zat nog te werken, ofschoon het reeds begon te schemeren. Hare vingersgewend aan de steeds herhaalde handgrepenbehoefden hare oogen niet. „Gij moet u eindelijk eens rust gunnen joorde Mateos Felipe zeggen„uwe vingers moeten van het breken der spitse halmen pijn doen Mijn tijd is nu spoedt om" hij sprak bedaard en toch lag er iets in zijn stem, dat Lu's hart deed kloppen „en ik ben nog niet eens naar het dal geweest; willen wij eens samen naar Fuencisla wandelen „Papa ziet niet gaarnedat ik wandelen ga zonder hem." „Natuurlijk niet", viel Mateos snel m„de jonge meisjes behooren aan den vader als de jonge lammeren aan den herder de vader weet alleen wat goed is voor ze De zaken afgeloopen mijnheer de op-

Alkmaarsche Courant | 1886 | | pagina 1