Sitmenianb. worden samengesteld. Het doel daarmede is, te trachten aan de weet te komen, of Rusland daartegenover de bulgaarsche Sobranje en de benoeming van eea vorst zou erkennen. SERVIE, Het verdrag, dat den 25 te Nisck met Bulgarije werd geslotenkent aan dit rijk zekere voor- deelen toe en bepaalt tevens de onzijdigheid van Bregovo tot aan de beslissing der gemengde commissie. Het handelsverdrag moet binnen een half jaar gesloten zijn. De onderteekenaars verbinden zich om de wederzijdsche uitgewekenen tot op 60 mijlen afstand van de grenzen te houden en de voltooiing van den spoorweg Vakarel- Sofia te verhaasten. VEREENIGDE STATEN. Een expresse-trein op den ChicagoMilwaukee—St. Pauhpoorweg is in den nacht van den 27 op den 28 bij Portage, in Wisconsin, van het spoor geraakt. De wagens werden verbrijzeld en geraakten in brand 12 menschen kwamen in de vlammen om, terwijl eea man en twee kinderen zwaar gekwetst werden. Dit ongeluk is veroorzaakt door den conducteur van een goederentrein, die verzuimd had de wissels te sluiten na het voorbij gaan van den trein. De man is krankzinnig geworden. EGYPTE. Uit de beste bron wordt verzekerddat Frankrijk besloten heeftalle middelen te bezigen om de ontruiming van Egypte door Engeland te verkrijgen. Ten einde die ontruiming te vergemakkelijken, zou het bereid zijn Engeland in de taak van opbouw en her vorming niet te weerstrevenmaar integendeel bj te staan. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Het door den minister van marine ingezonden verslag be treffende de aanvaring, het zinken en weder lichten van Zr. Ms. ramsehip Schorpioen geeft een overzicht van het gebeurde, zooals dit uit ingestelde onderzoekingen gebleken isdoch treedt in gcene beoordeeling der handelingen van den bevel voerenden officier van dat ramsehip, daar deze door het Hoog Militair gerechtshof worden onderzocht. Uit alle verklaringen blijkt overtuigend en stelligdat al de bevelendoor den coaimandant en de officieren gegeven, stipt en naar behooren zijn uitgevoerd. Naar aanleiding van eene dcor den heer Fransen van de Putte gehouden redevoering teekent de minister aandat noch op de reedenoch in oi nabij de haven het Nieuwediepde droge dokken uitgezonderd, de gelegenheid gunstig genoeg was om onder de gegeven omstandigheden, dat ramsehip veilig op droog te zetten. Toen de Schorpioen gezonken waswerd den directeur en commandant van 't schip den 11 Augustus de last verstrekt, het lek met duikers zoo goed mogelijk dicht te doen maken de droge dokken te doen ontruimen en de diepgaande schepen uit het natte dok te doen verwijderenvoorts klarigheid te maken om zoo noodig het natte dok uit te pompen, totdat het dek van de Schorpioen boven water kwam en stoompompen te laten komen om geholpen door die van de Hercules, de Schorpioen leeg te pompen. Aan den minister van waterstaat werd verzocht, den ingenieur van den waterstaat te Alkmaar op te dragen bij het uitpompen van het dok tegenwoordig te zijnterwijl met den inspecteur van den waterstaat in de eerste inspectie in overleg werd getreden, in hoeverre het mogelijk zou zijn, met het oog op de sluis deuren en de kaaimurenhet waterpeil in het natte dok te verlagen. Uit dit overleg bleek de noodzakelijkheidom op de plaats zelve een onderzoek in te stellen, waartoe de autoriteiten van den waterstaat zich den 17 Aug. met den hoofdingenieur-advi seur van scheepsbouw te Willemsoord vereenigden. De uitslag daarvan wasdat er geen bezwaar bestond om het natte dok tot een verschil van waterstand binnen en buiten van 2.4 el uit te pompen. Inmiddels was den 13 het bericht van Willemsoord ontvangen, dat het lek gestopt was, en dat men voortging met het dichtmaken der dek-openingen en de voorbereidende maatregelen voor het uitpompen van dok en schip. Men vreesde evenwel, dat de Schor pioen bij het lichten zou kantelen. Wel had men getracht door bevestiging van kettingen en trossen zooveel mogelijk daartegen te waken doch men meendedat dit gevaar niet met zekerheid zou zijn te ontgaan. als hij geen tegenspraak ondervond. Deze vrees gaf aanleiding tot nader overlegtotdat ten slotte den 31 Augustus de hoofdingenieur der marine te Wil lemsoord voorstelde omten einde zeker te gaanhet boord van de Schorpioen door opboeiing te verhoogenalvorens het schip leeg te pompen. Dit voorstel werd aangenomen en na afloop der voorbereidende werkzaamheden, werd den 11 September, in tegenwoordigheid van den ingenieur van den waterstaat te Alkmaar, aangevangen met de verlaging van het waterpeil in het natte dok, ten einde opboeiing op bakboords onder water liggend boord van de Schorpioen te vergemakkelijkenen den 18 d. a„ toen het op- boeisel gereed was gekomen, begonnen met het leegpompen van het schip. Den 19 mocht de minister het verblijdend bericht ontvangen, dat de Schorpioen was gelicht en in het droge dok geplaatst. Den 26 ia te Wormerveer tot onderwijzer aan de openbare Zuidersckool benoemd P. C. Rampen te Bar- gerhorn. Den 28 heeft te 's Hertogenbosch een gepensio- neerd militair eeD ambachtsman die hem betaling van oude achuld vroeg, met een mes zwaar verwond, waarna hij zich uit eigen beweging in arrest begaf. Door de dikke mist kwam den 29des avonds de boot van Stavoren naar Enkhuizen ruim anderhalf uur te laat aan waardoor de treindie op de boot had moeten wachten te Amsterdam in plaats van op den gewonen tijd kwart voor twaalven om half twee aankwam. Den 29 heeft voor de arr. rechtbank te Rotter dam eene vrouw terecht gestaan die in Augustus 1.1, om een driejarig kind dat „stoute moessie" tegen de grootmoeder zeide bang te maken het smulletje van het kind met spiritus begoten en in brand gestoken hal, ten gevolge waarvan het kind hevige brandwonden had bekomen en overleden was. Het openbaar ministerie eisekte hare veroordeeling wegens onwiiiigen manslag tot 3 maanden hechtenis. De verdediger achtte haar wel zedeljkmaar niet atrafrechtoljk verantwoordeljk en vroeg vrijspraak. Uitspraak den 5. Den 29 is de gemeente-begrooting van Rotter dam voor 1887 vastgesteld in ontvang en uitgaaf op f 5.786.910.05%. Op de St. Huibertsveemarfet, den 29 te Gorinchem gehouden waren 3804 stuks vee aangevoerd. Er was veel handel en vele buiteniandscke kooplieden waren aanwezig. Den 29 is de stoomtram, die om 7 uur van Schie dam naar Rotterdam vertrokop den nieuwen Delfts- havenscken weg in botsing gekomen met een tilbury waarin zich een boer met vrouw en zoontje bevond doordat de boerdie onder den invloed van sterken drank verkeerde en geen licht op zijn rijtuig had, vlak voor de stoomtram verkeerd uithaalde. De tilbury werd verbrijzeld en het paard bekwam doodeüjke wonden, ter wijl de menschen met den schrik en lichte kwetsuren vrij kwamen. By kon. besluit van den 29 zijn o. a. herbenoemd met ingang van den 1 tot schoolopziener in het arron dissement Amsterdam (westelijk) de heer mr. L. J. G. van Ogtrop Hilversum de heer J. C. Gü'cher; Helder de heer mr, M. Buekner; Texel de heer P. S. Bakels; Medemblik de heer dr. W. <J. F. Nuyens; Zaandam dr. T. T. H. Jorissen. Den 29 zou te Doornspijk het vergelijkend exa men voor de betrekking van hoofd der openbare school aldaar worden gehouden waarvoor zich zeven sollici tanten hadden aangemeldvan wie er zes waren opge komen. Achtereenvolgend gaven evenwel allen te kennen, dat zij zich terugtrokken, op grond van de hoogst vij andige gezindheid die bij de overgroote meerderheid der streng orthodoxe doornspijksche boeren togen het openbaar onderwijs keerscht. De districts-schoolopziener, de heer Vetkakemoest daardoor onverrichterzake vertrekken. De gemeentebegroting voor 1887 te Purmerend is den 29 vastgesteld in ontvang en uitgaaf op f 100.024,30. Onder de uitgaven komen voorhuishoudelijk be stuur f 8776; invordering van plaatselijke belastingen f 9628 onderhoud van gemeente-eigendommen Toen Mateos haar zoo geduldig zag, ofschoon smart hare lippen samentrok gevoelde hij berouw. Dit was toch misschien niet de goede manier haar voor den uitstekenden zoon van den ouden Canelo te winnen. Hij moest anders met haar beginnen. Daarom liep hij langzaam naar haar toe, nam plotseling hare hand en begon die zacht te streelen. Bij de ongewone liefkozing loste het verdriet van het arme meisje zich in tranen op die langzaam over hare wangen gleden. „Ge zult gelukkig worden Lu I" riep hij als had hij dit in de hand„ge zult spoedig zeer gelukkig worden, kind, en zegenend legde hij zijne rechterhand op haar voorhoofd. Zij greep zijne hand drukte die aan bare lippen maar niettemin droogden zich hare tranen niet. De gedachte aan het vele geld, dat hij in den geest reeds weder voor zich zagdroeg er natuurlijk toe bijMateos' toorn snel te doen bedaren en hem in zulk een gelukkige etemming te brengen. „Ik beoog werkelijk uw welzijn", begon hijom zijne strengheid te rechtvaardigen; „die voorname mijn heer zou er nooit aan denken de dochter van den armen Mateos te huwen. En u voor den gek te houden, uw leven te vergallen dat zal hem niet gelukken zoolang Mateos nog het toezicht houdt over zijne lieve Guadelupe." De verdienstelijke oud-soldaat had nooit hooger in zijne eigen achting gestaan dan na deze gevoelvolle aanspraak ongelukkig miste zij de verlangde uitwer king op zijne dochter die het volstrekt niet over Felipe met hem eens was. Mateos stond den volgenden morgen iets vroeger dan gewoonlijk op om nu met Lu over de eigenlijke zaak te spreken. Toen hij de kamer wilde binnentreden, overviel hem eene eigenaardige vrees. Het was beter zich eerst een weinig moed in te spreken of liever te drinken. Dit deed hij dus. Hij had natuurlijk den vorigen dag met het oog op den goudoogst uit Havana bij zijn 16970,25; openbare veiligheid en brandweer 10476; onderwijs f 31625armwezen f 6280 rente en aflos singen f 9378.50. Op de algemeene vergadering van aandeelhouders der kasvereeniging te Amsterdam is den 30 besloten de statuten zoodanig te wijzigen dat een zeker bedrag der beschikbare kasmiddelen belegd kan worden in nederl. staatsschuldbrieven en schuldbekentenissen van in Nederland als solied erkende maatschappijen of ven nootschappen. Don 30 is te Groningen met 18 tegen 9 stemmen de gasprijs door den gemeenteraad met 1 Januari 1887 verlaagd tot 7 centen per kub el, Den 30 was te 's Gravenhage voor het bouwen eener villa met stal en koetsierswoning op het terrein, genaamd Olandaaan den van Stolkweg in hst Sohe- veningsche park te Scheveningen de heer A. P. Boef te Kralingen laagste inschrijver voor f 69590. Mej. C. W. S. Varkerk, met ingang van den 1 eervol onts agen als hoofd der openbare school voor meisjes te Wageningen ontving den 30, behalve een keurig geschenk van hare leerlingen, een fraai geschenk namens den gemeenteraad aldaar. Den 31 is te Haarlemmermeer de boerderij van de familie Gevers van Endageestaan den hoofdweg in huur bij G. J, J. Geertzemavoor twee derden af gebrand. Den 31 is het boerenerf „het Vree" te Ruurioo afgebrand; een paard en een paar varkens kwamen in de vlammen om. Met ingang van 1 December is bij kon, besluit van den 31 benoemd tot schoolopziener in het district Hoorn de heer W. J. Bonte, thans leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Zalt-Bommel en school opziener in het arrondissement Geldermalseu, uit welke beide betrekkingen hemmet ingang vau dien dag j eervol ontslag werd verleend. De benoeming van den burgemeester van Oter- leek den heer J. Blomtot secretaris dier gemeente, is bij kon. besluit van den 31 goedgekeurd. De te Utrecht den 31 door ongeveer 80 leden bijgewoonde vergadering dar nederl. deurwaardersver- eeniging heeft beslotenaan den min. van justitie een verzoekschrift in te dienenwaarbij in behoorlijken vorm opgekomen wordt tegen het besluit van dien minister, uitgedrukt in zijn rondgaand schrijven aan de procureurs-generaal bij de gerechtshoven, waarbij Z.E.: a. de bijzondere aandacht vestigt op art. 7 wetb, van strafvordering, voorschrijvende, dat alle dagvaar dingen en beteekeningen van stukken op last van de daarbij betrokken ambtenarennu kunnen geschieden door rijksveldwachters b. besluitdat het dus de bedoeling van den wet gever is geweestaan het doen van exploiten in straf zaken door rijksveldwachtersbelangrijke uitbreiding te geven en c. verlangt, dat overeenkomstig die bedoeling worde gehandeld door alle exploiten in strafzaken waar aan weinig schrijfwerk verbonden is en die beteekend moeten worden in plaatsen waar rijksveldwachters zijn geplaatstzooveel mogelijk op te dragen aan rijksveldwachters. Yan dit verzoekschrift zal aLchrift aan de 2e Kamer worden gezonden. Den 1 is te Amsterdam in het openbaar aanbe steed a. het bouwen van vier landhoofden met ijzeren afsluitbalken voor de nieuwe petroleumhaven in den Amsterdammer polder; b. het bouwen van een steenen walmuur, langs de Nieuwe Prinsengracht, ter vervan ging van de beschoeiing aan do zuidzijde van het armen huis c. het rioleeren van eenige straten. Laagste inschrijvers waren voor a. P. Schmidt en E. Hermans, te Amsterdam voor 86.800 voor b. P, Schmidt en E. Hermans, te Amsterdam, voor f 6740; voor c. M. Deutekom, te Amsterdam, voor f 37500. Te Twisk stond eene smederij. In het daarbij behoorende woonhuis ontstond brand, ten gevolge waar van de smederij in de asch werd gelegd. De eigenaar buurman reeds een paar flesschen wijn gehaald. Eene daarvan dronk hij nu. Zijne dorst was hierna echter nog niet zoo verslagen en zjjn moed nog niet zoo ge sterkt als hij dit wel wenschte. Niemand kon het hem dus kwalijk nemendat hij zekerheidshalve de tweede flescb ook aansprak. Canelo's brief hield hij geopend in de handhet moest den schijn hebben alsof hij dezen pas ontvangen had en niet reeds een halven dag getobd had om te bedenkenhoe hij in dit geval zou handelen. Lu had ofschoon om andere redenen als haar vader, ook niet veel geslapen. Zij hield er echter niet van hare plichten om hare zorgen te verwaarlooztn. De chocolade voor het ontbijt stond reeds op de als altijd helder gedekte tafel. „Goeden morgen Lu riep Mateos binnentredende, door een aangenomen houding de verlegenheiddie hem tegenover zijne dochter weder bevingtrachtende te verbergen, „goeden morgen, wees nu blijde met mij en geef mij wat te drinken er is wijn en eene goede tijding ge moet ook eens drinken de gehoorzame kleine Lu zal met vreugde hooren, wat hierin te le zen staat." Lu bemerkte dadelijk, dat haar vader ter eere zyner vreugde reeds een paar glazen geledigd had hem in zulk een toestand iets weigeren zou zij niet durven. Zij nam dus twee glazen uit de kastwaarvan zij het eene vol schonk en in het andere slechts een paar droppels deed. Hij wenkte haar naast hem te gaan zitten hief het volle glas opzag het begeerig aan en ledigde het in een teug. „Gij zyt zeventien jaar oud, Maria de la Guadelupe", begon hij by deze plechtige gelegenheid vond hij het noodig haar by haren vollen naam te noemen„en er zijn nog anderendie mij hieraan herinnerenals ik het vergeten mocht. Weet ge, wat dit beteekent Wordt vervolgd. zichter voegde hij er met een blik op Felipe's klein schetsboek by. „Ja", antwoordde Felipe, „ik heb er reeds lang een einde aan gemaaktmaar de kleine Senorita wil zich in 't geheel geene rust gunnen." „Zoo behoort 't, zoo behoort 't", antwoordde Mateos een weinig norsch, „by meisjes moeten de handen steeds in beweging zijn zijn de handen ledigdan werkt het hooid en dat steekt toch vol dwaze gedachten." En hiermede legde hijzonder de vlijtige handen te storen zyne hand op Lu's schouder en troonde hij haar zachtmaar zeker mede naar de deur. „Goeden avond, mijnheer de opzichter, goeden avond!" Lu beautwoordde den groet van den jongen man met een eenigszins ernstigen blikmaar bood geen weder stand aan de beweging van haren vader. „Het spijt mijdat die die Felipe Currito hier gekomen is. Een verwaand menschdat graag den heer uithangt", bromde Mateos. „Waarom, vader? Hij werkt vlijtig en behandelt mij vol achting. O als ge eens wiBt wat ik al van hem geleerd heb „Geleerd Ik wil niet hopen dat gij iets van hem overgenomen hebt I Een flauwe vent is 't wat is dat voor een ambacht om in oude gebouwen ratten en muizen op te jagen de lucht te meten en over een gebroken vloertegel in bewondering te geraken. Gij lacht hem toch zeker uitniet waar „Neenik heb niet gezegd dat ik hem uitlach integendeel ik ik houd veel van hem en De oude Mateos sloeg op de tafel. „Wat voor dwaasheid spreekt gij toch Laat ik niet hoeren dat ge belang stelt in dien vreemden snoeshaanWat voor u pastweet ik 't bestFelipe volstrekt niet onthoud mijne waarschuwing 1" Lu beefde. Wat bedoelde baar vader, met zijn plot seling opvliegen Haar het afscheid van Felipe nog zwaarder te makendoor dezen te smaden Zij zweeg echterzij wistdat zijn toorn 't snoediast bedaarde

Alkmaarsche Courant | 1886 | | pagina 2