No. 133. Acht en tachtigste Jaargang. FEUILLETON. dnadelupe. 1886. V R IJ D A G 5 NOVEMBER. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door 'het geheele Rijk f 1, Prijs der gewone Advertentiën: (tofficiitl (BebeclU, Buittiilautu Naar bet Hoogduitscb 4) Bitsnettiattb. ALKMAARSCHE COURANT. De 3 nummers f 0.06- Per regel f 0,15. Groote letterB naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMb. COS- TER ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennis van belanghebbenden dat aan hen J?'1"" nine is gevraagd door ANNA MARIA JACOBA HABLCRi, echtgenoote van BART VAN SCHAIKlaatstelijk wonende te Geldermalsen, tot het voortzetten van den verkoop van sterken drank in het klein in het perceel aan de Lombardsteeg hoek Veerestraat, Nr. 9, tot welken verkoop in dat perceel tot heden ▼ersrunninsr verleend was aan AGATHA HABICH1. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 3 Nov 1886 De Secretaris, 3 jnov. NUHOUT VAN DER VEEN. ENGELAND. Den 30 is tot rector van de univer- siteit te Edinburg met 1094 tegeü 747 stemmen op den heer Lyon Plaijfair gekozen de minister van bui- tenl. zaken. Vele studenten hebben zich van stemming onthouden, omdat zij zich niet kunnen vereenigen met de meer en meer veldwinnende gewoonte om de ver kiezing eene zuiver staatkundige kleur te geven. De kamer van koophandel te Manchester heelt met 22 tegen 21 stemmen eene motie verworpen, om in overweging te nemen of men wel bij het vrijhandel- stelsel blijven moest. De te Edinburg gehouden internationale nijverheids tentoonstelling, welke 6 maanden geopend is geweest, werd den 30 gesloten. 2.740.000 personen hadden haar bezocht. Zij leverde een zuivere winst van 204,000 op. FRANKRIJK. De minister van openbare werken de heer Baihautzal aftredennaar men zegt, alleen om beweegredenen van persoonlijken aard. ITALIË. De gemeenteraad van Milaan heeft den heer Pasteur te Parijs f 5000 toegezonden voor zijn instituut. In de dankbetuiging voor dat geschenk ver meldt Pasteurdat hij tot dusver 105 itali&nen met goed gevolg inentte tot bescherming tegen de honds dolheid. OOST ENRIJ K-HONGA RIJ E. Den 31 is in de voorstad Wieden van Weenen een geval van cholera voorgekomen. RUSLAND. Het regeeringsblad meldt, dat generaal Kaulbars het overbodig heeft geacht gevolg te geven aan het verlangen van den bulgaarschen minister Nat- schewitz om eene opgave van de namen en woon plaatsen der russische onderdanen of onder Rusland's bescherming staande personen die door gewelddadig heden schade hebben geleden om de schuldigen te kunnen straffen. Generaal Kaulbars was nsmelijk van oordeeldat de bulgaarsche regeering zelve met deze voorvallen zeer wel bekend moest zijndaar hare agenten de hoofddaders en de medeplichtigen aan de tegen russische onderdanen gepleegde aanvallen geweest TAK CLARA BILLER. Zij bloosde. Zou Felipe reeds met haren vader ge sproken hebben Odat geluk zou te groot zijn daaraan kon zij nog niet gelooven en zij zweeg dus. „Dat beteekent, dat ge vijf jaar jonger zijt dan Lopez Canelo, en hier is een brief, waarin zijn vader schrijft, dat hij nu twee-en-twintig jaar is, begrijpt ge?" Als men de zaak nu slechts als eene gewone aftrek king opvattewas ze niet zoo ingewikkeld. Hij had haar echterom allen twijfel op te heffen ook den brief nog in de handen gestoptdien zij nu werktui gelijk bij zich stak. Ln was echter by het hooren van den vreemden naam bleek geworden zij kon slechts 't hoofd schudden. „Dat is zoo op te vatten", vervolgde de vader die zijn glas weder op zeer weinig na geledigd had „dat toen ge nog niet hooger waart dan zoo", zijne hand beschreef een eenigzins zwaaienden cirkel„ging Peppe Canelomijn beste vriendmijn goedetrouwe Canelo naar Havana met honderd pesos van mijdie ik eerlijk gewonnen had begrijpt ge Lu „Jazoo waB het vader", sprak Lu, die van de edele daad meer dan eens gehoord had al «as 't dan ook op eene voor Canelo minder vleiende wijze. Mateos moest zich weder door een nieuw glas sterkenvoor bij voortging „En het was alles op papier gebracht door Domingo Escribano zaliger nagedachtenis namelijk dat Canelo in tien jaren alles met mij deelen zou, wat hij met de waren. Hij had dan ook voornoemden minister te kennen gegeven, dat het hem niet mogelijk voorkwam' zich met de gewenschte besprekingen in te laten, maar dat hij bij de eerstvolgendj gewelddadigheid zou han delen overeenkomstig zijne vroegere verklaring name lijk door met geheel zijn personeel Bulgarije te verlaten. TURKIJE. Den 2 overhandigde de heer White te Konstantinopel zijne geloofsbrieven als bijzonder gezant van Engeland. Vriendschappelijke toespraken werden gewisseldzonder eenige toespeling op de te genwoordige staatkundige gebeurtenissen. Daarna had de gezant een kort bijzonder onderhoud met den sultan. BULGARIJE. De oostenrijksche onder-consul is op den weg van Sofia naar Tirnova door roovers be stolen. De boosdoeners zijn den 3 aangehouden. VEREENIGDE STATEN. Tot burgemeester van Nieuw-York is verkozen de heer Hewitt industrieel kandidaat der verschillende deelen der demokratische partij. EGYPTE. Volgens inlichtingen uit goede bron is Frankrijk er niet in geslaagd, zich van een bondgen ot te verzekeren ter ondersteuning zjjner staatkunde be treffende het egyptische vraagstuk. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Begrootingsverslagen. Hoofdstuk V. Binnen 1. zaken. In 2 afdeelingen werd de aandacht gevestigd op het feit, dat in den laatsten tijd de inhoud der kon. besluiten meermalen afweek van het gevoelen van den raad van state. Men wees op het kon. besluit van 23 Maart 1886 (Stbl. Nr. 44), waarbij gehandhaafd werd het besluit van den gemeenteraad van Hattem, tot goedkeuring eener beslissing van het stembureaudat bij de herstemming tusschen twee kandidaten 52 stemmen van onwaarde verklaarde, uitgebracht op een der kandidatenvier dagen vóór de her stemming overledenen den anderen kandidaat met algemeene stemmen verkozen verklaarde. Men meende, dat de wet op dit punt een duidelijk voorschrift moest gevenhoe zou de regeering geoordeeld hebben, wanneer op den dag der herstem ming beide kandidaten niet meer in leven geweest waren Van meer dan ééne zijde werd er sterk op aangedrongen, dat gemeentebesturen niet dan in hoogst ernstige gevallen mili taire macht zouden aanvragen en ook opgemerkt, dat de bur gerlijke en militaire macht niet geroepen warenom zonder tussehenkomst van den burgerlijken rechter de uitvoering van kerkelijke vonnissen te verzekeren. In ééne afdeeling kwam men op tegen de te groote regeerings- zucht der gemeentebesturen en meende mendat daardoor on- noodig ontevredenheid werd opgewekt, bij voorbeeld tot be perking van de bevoegdheid tot collecteeren. Was er geen middel om die zucht tot het vaststellen van verordeningen te beperken 'f Gevraagd werdof de regeering voornemens was een wets ontwerp in te dienen tot grensverandering tusschen Amsterdam en Nieuwer-Amsteieen vervolgstaat van de burgemeesters, in honderd pesos verdienen zou eene edele handelwijze en een goed plannietGuadelupe Het arme kind zag zwijgendmaar angstig naar hem op. „Nog een glas, kom, drink nog eens! Kleine ge hoorzame Lu zal nu gelukkig worden. Owat zult ge gelukkig worden „Neen riep zij uit„dat is nog zoo zeker niet eerst moet ik weten „Laat my uitspreken viel hij met een wel wat zware tong in„gij valt iemand altijd in de rede men moet de menschen laten uitspreken, dus waar was ik ook „Bij hetgeen Domingo opschreef", hielp zij hem snel want zij wilde bet slot van het verhaal weten. „Juist! Domingo Escribano schreef dan, omdat de mensch dat toch het best doetwat tot zijn eigen voordeel is en omdat kinderen een deel van de ouders zeiven zijn en omdat Canelo juist een zoon bad vijf jaar ouder dan gij en ik u haddaarom be loofden wy elkander met een eed dat als de kinderen leefden en om al het geld bijeen te houden Ge begrijpt mij toch?" „Vader 1" riep Lu plotseling uit. „Ge wilt toch niet zeggen, dat ge mij met dien eed beloofd hebt aan den zoon van Canelo 1" „Zooals ik gezegd heb met een handslag beloofden wij het elkander en namen vervolgens het heilig avond maal een schurk zou hy zijn die zijn woord niet hield want kinderen zijn eigendommen waarmede men naar verkiezing handelen kan „Yader 1 ge zult mij toch niet aan den vreemdeling medegeven 1" „Val mij niet in de rede. Morgen komt Lopez Ca nelo misschien reedsen dan zal de kleine, gehoor zame Lu bruiloft houden „Met Lopeziemand dien ik niet ken Dien ik niet bemin „Ge zult het wel leeren den loop des jaars uit niet ingezetenen der gemeente benoemd; de aanleiding tot de verwijdering van het Salvator beeldje in den gevel van Paushuizen te Utrecht en de plaatswaar het zich thans bevindt; of, en zoo ja, onder welke voorwaarden en op grond van welke bepalingen vrijstelling van sckutterdienst ver leend kan worden aan ambtenaren bij de posterijen of de tele grafie of tegen de toenemende overlast door honden het rijk geene algemeene maatregelen moest treffen door een rijksbelasting. Men erkende de moeielijkheid dezer afdoende regelingmaar men gaf aanvoor te schrijvendat honden steeds op zichtbare wijze van den naam der eigenaars moesten voorzien zijn en zich op den openbaren weg niet anders dan onder geleide en aan touw of ketting bevestigd of gemuilband mochten vertoonen. Een en ander zou wel veel last berokkenen aan de eigenaarsmaar de veiligheid der ingezetenen woog zwaarder. Betere regeling van het geneeskundig staatstoezicht werd in ééne afdeeling noodig geacht, terwijl uitvoerig besproken werden de regeeringsvoorstellen om te voorzien in het gebrek aan geneeskundigen en vroedvrouwen en de maatregel om voor staatskosten personendoor dolle of vermoedelijk dolle honden gebeten, naar Parijs te zenden. Velen zagen in laatstgenoemden maatregel eene onrechtvaardigheid ten opzichte van lijders aan andere gevaarlijke ziekten, die in den vreemde door specialiteiten behandeld worden. Hiertegen werd opgemerktdat een door een dollen hond gebeten persoon altijd voor zijne omgeving gevaarlijk iszoodat opzending in dat geval door het algemeen belang wordt geëischt, welke bewering mede bestreden werd. Vrij algemeen, oordeelde men, dat, zoolang de methode van Pasteur nog niet boven allen twijfel verheven is en dat schijnt immers het geval te wezen de regeering met de meeste omzichtigheid te werk moest gaan en ter wille van wellicht hoogst twijfelachtige proefnemingen de schatkist niet te zeer moest bezwarenvooral daar eene al te groote vrijgevigheid licht tot misbruiken aanleiding kon geven. Men drong aan op streng toezicht, dat geen misbruik worde gemaakt van vivisectie aan de rijks veeartsenijschool. Velen meenden, dat door den gnnstigen gezondheidstoestand van den veestape! de post, voor besmettelijke veeziekten gerust met f 100.000 verminderd kon worden. Het oordeel der regeering werd gevraagd over het adres van rectoren en conrectoren van gymnasiaom herziening van het leerplan en het examen-programma der gymnasia. Uitvoerig werd besproken het verloftractementtoegekend aan dsn leeraar dr. Zaaijer, lid der 2c Kamer. Zoowel voor als tegenstanders van dien maatregel drongen op wettelijke regeling aanopdat de thans bestaande willekeur zoo spoedig mogelijk mocht verdwijnen. De inrichting der rijks landbouwschool werd door verschei dene leden te weinig praktisch geachtmen drong aan op in grijpende hervormingzoodat zij meer bestemd werd om boe renzoons in Nederland gedurende één jaar theoretisch en praktisch te onderrichten. Onderscheidene leden bleven het intrekken der subsidiën voor de middelbare meisjesscholen betreuren en wezen op de gevol gen daarvan. Deze meening werd door andereu bestreden. Vele leden meenden, dat de subsidiën krachtens art. 49 der wet op het lager onderwys nog meer verminderd konden worden; sommige wilden geene aanspraak op subsidie geven tenzij een billijk school geld werd geheven. Andere bestreden schoolgeldheffing. Vele kwamen op tegen de hooge uitgaven voor de kweekscholen en drongen op afschaffing van sommige aan vooral nu het aantal onderwijzers eer te groot dan te klein moet geacht worden. Anderzijds werd op voorzichtigheid aangedrongen, omdat in 1890 het geheele aantal bij de wet noodig geachte onderwijzers aanwezig moet zijnen werd de gelegenheid tot opleiding nu beperktdan zou het te vreezen zijn dat aan dit voorschrift „Nooit „Lu 1" riep hijnaar de deur toezwaaiendewaar hij zich nog eens omkeerde„ge kent een oud soldaat nog nietHet woord van eer Ge zult een oud soldaat zijn woord n:et doen brekenneendat zult ge niethier begon hij plotseling te weenen en zwaaide tamelijk onvast de deur uit. Lu had hare handen gevouwen en staarde een tijd lang met half gesloten oogen voor zich uit. Daarna nam zy den vreeselijken brief en begon dien te lezen. Haar vader had haar dus toen verkochtvoor 1857 pesos zou zij het eigendom van een vreemden man worden die haar naar een ver land zon medenemen ofschoon zij nooitnooit van hem houden zou Moest zij gehoorzamen? Was er geen uitweg? Voor de eerste maal stond zij voor een strijd barer plichten en zulke gebeurtenissen geven iemand zonder hem wezenlijk te veranderen gelegenheid de in hem sluimerende kiemen van het goede of het booze te ontwikkelen. Zij was in zulke diepe gedachten ver zonken dat zij het binnentreden van hare vriendin in 't geheel niet bemerkte. Concha die na de laatste bekentenissen zeer nieuws gierig was om te vernemen of er weder iets gewich tigs voorgevallen washad nauwelijks gehoord welke nieuwe zorgen de oude Mateos aan zijne lieve Guade lupe veroorzaakt had of zij brak in den hevigsten toorn los. Maar ge moogt niet opgeofferd worden riep zij „het is te gruwelijk Ge zegtik wil niet en daarmede basta Ik weet zekerdat ik my niet dwingen liet. En mijn papa zal senor Mateos wel eens de waarheid zeggen, als ik hem verzoek, zich uw lot aan te trekken „Maar bedenk eens, Concha, dat mijn vader een eed gedaan heeftge weetwat dit beteekent 1 Herinnert ge u nietwat zuster Paula ons van Jephta verteld heeftwiens dochter ook opgeofferd moest worden „Ach ik wil van die oude geschiedenissen volstrekt

Alkmaarsche Courant | 1886 | | pagina 1