Provinciale Staten van Noordholland. niet Icon worden voldaan. Wel drongen vele leden er op aan, hen van de kweekschool te weren, die er gebruik van maken, zonder voornemens te zijnzich aan het onderwas te wijden. Over kunstmatige uitbreiding der normaallessen werd geklaagd en aangedrongen op geheele of gedeeltelijke afschaffing. De ongunstige uitslag der hoofdonderwijzers-examens kwam ter sprake. Vele drongen aan op herziening en vereenvoudiging van het programma dier examens, door voor de wiskunde eene afzonderlijke akte te geven. Anderen zagen heil in het heffen van een matig examengeld om tot betere voorbereiding te prikkelen. Op nieuw werd gewezen op de schromelijke overdrijving, vaak heerschende in het stelsel der regeering ten opzichte van geschiedkundige gedenkteckenen. De surinaamsche begrooting voor 1887 is door de regeering ongewijzigd voorgesteld, zooals zij door de Koloniale Staten voorloopig was vastgesteld en waarbij gere kend is op eene bijdrage uit 's rijks schatkist van 307,088,65. In de toelichting wordt melding gemaakt van de verhoogin gen voor a. de ondersteuning van de Compagnie Telegraphiqne des Antiliesvoor de opneming van Paramaribo in het tele- graafnet. Het subsidie zal bedragen f 21,000 's j aars gedurende 25 jaarb. de oprichting eener school voor meer uitgebreid lager onderwijs te Paramariboc. de uitvoering van eenige nieuwe openbare werkenen d. de aanschaffing van eenige vaartuigen voor de gemeenschap te water in de kolonie. Zitting van den 2 November 1886. Als lid werd toegelaten en heeft zitting genomen de heer mr. J. A. Sillem, gekozen in het hoofdkiesdistrict Amsterdam, in de plaats van den heer A C. Wertheim. Voorts namen zitting, na aflegging der gevorderde eeden, de heeren P. N. Muller, A. Prins en mr. J. C. de Vries, tot wier toelating in de zomervergadering besloten was. De voorzitter sprak daarna bIs volgt «Vóór wij onze werkzaamheden aanvangen, zij het mij ver gund, uwe aandacht te vestigen op een heuechlijk feit, dat zich gisteren heeft voorgedaan. Gisteren toch mochten wij den dag gedenken, waarop vóór 25 jaren mr. H. Jacobi aan de dienst der provincie werd verbonden. Eerst als ambtenaar ter griffiedaarna als chef van het bureau van statistiek, later als griffier, heeft zich de heer Jacobi én door zijne kunde en werkzaamheid èn door zijne groote bereidvaardigheid de achting en de toegenegenheid weten te verwerven van allendie met hem in aanraking kwamen. »Nimmer is door polder- of gemeentebesturen, door amb tenaren of particulieren te vergeefs een beroep gedaan op zijn raad en op zijne hulpen altijd is deze gebleken ver standig en goed te zijn. »Van harte hopen wij, dat onze provincie nog lange jaren het voorrecht moge hebben, den heer Jacobi op deze plaats te ziendoor eene goede gezondheid in staat gesteld zijne gewichtige taak te blijven vervullen. «Overtuigdmijne heerendat gij allen in mijn gevoelen zult deelen en met, mijn wensch zult instemmenstel ik u namens Gedeputeerde Staten voorte besluitendat de door mij gesproken woorden in de notulen uwer vergadering opge nomen zullen worden." Door den heer Backer wordt daarop mede een woord van waardeering en hulde bij het jubileum van den griffier ge sproken. De vergadering geeft treffende blijken van instemming zoowel met hetgeen door den voorzitter als door den heer Backer is in het midden gebracht. In handen van eene commissie, bestaande uit de heeren de Leao Laguna, van Valkenburg, LomanJordens, Wurfbain Dijkers en Hartsenwerden gesteldhet voorstel tot het uit schrijven eener enkele geldleening van f 465,000in plaats van de twee verschillende leeningentot het aangaan waarvan vroeger besloten is; de 3e suppletoire begrooting van het ge sticht Meerenberg voor 1886de rapporten van Gedeputeerde Staten omtrent de aanvragen om subsidie ten behoeve van de stoombootdienst tusschen Texel en het Nieuwediep, van een aan te leggen stoomtramweg tusschen Egmond aan Zee en Alkmaar en van eene te Amsterdam te houden tuinbouwten toonstelling. In eene volgende vergadering wordt behandeld het adres van visschers in den polder het Grootslag, inhoudende verzoek om het visschen met den zegen te verbieden. In handen van eene commissie, bestaande uit de heeren WesterwoudtCalkoen, Donker, Zwaardemaker, Roëll, Har- togh en P. N. Muller, worden gesteld de voorstellen vanGed. Staten tot het verleenen van een krediet voor de verbetering van den weg van het Schouw naar Broek in Waterland; tot verlenging van den termijn, gesteld voor de herziening der verordening op de tramwegenen tot uitbetaling aan de Lo- niets booren Jephia was een veldheerwiens wil natuurlijk geschieden moest. Maar als Jephta slechts een huisbewaarder was geweestzou zijne dochter niet voor hem gedanst hebben en had zij nog minder opge offerd behoeven te worden „Bedenk toch, als uw vader in de kerk iets bezworen had en het om uwentwil niet zou kunnen houden Zoudt gij schande en gewetenspijn aan uw eigen vader willen veroorzaken „Ik vindals iemand onrecht doet moet hg geen ander hiervoor laten slaan „Maar, Conchahij heeft niet bedoeld onrecht te doen. Hij heeft gemeend dat het voor mijn welzijn was als hij mij san Lopez beloofde hy dacht dat hij mij gelukkig zou maken „Voor uw welzijn! Heiige jonkvrouwehij heeft aan zijn geld gedacht en dat gij steeds de ongel voor hem zoudt zijndie gij toen reeds waart. Maar als die andere ge weet, wieo ik bedoel als ook die eens van dien Lopez Canelo niets weten wilde „O, spreek daar niet vanConcha dat kan niet zoo zijn Denk hoe een kinddat een vloek op haar vader doet vallen ooit gelukkig zou kunnen wor den ooit de oogen naar den hemel zou kunnen op slaan en bidden Daar lees dien brief, dan zult gij zien dat het niet anders kan." Die vreeselijke brief! Concha bezag hem met af schuw, alsof het schrift uit tooverteekens bestond, die al dit onheil veroorzaakt hadden. „Wat hebt ge uw vader geantwoord P" vroeg Concha, nadat zij met moeite het dokument gelezen had. „Hij verlangde geen antwoord hij verlangde slechts gehoorzaamheid „En natuurlijk zult gij gehoorzamen want gij zijt veel te goed. Ge zijt eene heilige en heiligen laten zich altijd martelen of opofferen Ik zal nog tot u bidden moeten Lu En het levendige meisje wierp zich voor hare vriendin neder, legde het hoofd in hare schoot, omvatte hare knieën en bedekte bare handen met kussen. P'otseling sprong zij op. kaalapoorweg-Maatschappy Hollands Noorderkwartier van het subsidie, toegezegd voor den aanleg van een lokaal spoorweg tusschen Medemblik en Hoorn. In handen van eene commissiebestaande uit de heeren RendorpRutgers van RozenburgA. PrinsSlagter en Bos, worden gesteld de voorstellen tot wijziging der bijzondere re glementen van bestuur voor den Noord-Sobarwouderpolder, de Broekermeer, den Waarderpolderden Venpolder en de banne Berkhout. De heer Heemskerk vraagt verlof om aan Ged. Staten de volgende vragen te richten Maken Ged. Staten ten opzichte van het verleenen eener bijdrage tot de verplegingskosten van arme krankzinnigen een onderscheid, naarmate de verpleegde in een provinciaal gesticht of in een ander gesticht is opgenomen Zoo ja, zijn zij bereid, mede te deelen, waarop dit onder scheid rust Zijn zij bereidte overwegenof zij aan de Provinciale Staten voorstellen kunnen indienenwaardoor het bedoelde onderscheid vervalt Het gevraagde verlof werd verleend. De voorzitter deelde mededat Gedeputeerde Staten bereid waren in eene volgende vergadering deze vragen te beant woorden. Aan Ged. Staten werden verzonden ten fine van bericht de ingekomen adressen om subsidie ten behoeve van de bswaar- en handwerkschool te Terschelling en van de algemeene be waarschool te Hypolitushoef op Wieringen. Volgende vergadering den 4 's namiddags te 12'f, ure. De eerste trein die den 29 des morgens van Amsterdam naar Enkhuizen vertrok had een half uur vertraging, doordat eenige biggen over den weg liepen. Acht daarvan werden gedood. Dr. J. P. Hasebroek thans emeritus predikant bij de ned. herv. gemeente te Amsterdam herdacht den 30 den dagwaarop hij voor 50 jaren in zijne eerste gemeente Heiloo het predikambt aanvaardde. Bij de den 1 te Medemblik gehouden aanbesteding, ten behoeve van de Lokaalspoorweg-maatschappij Hol lands Noorderkwartier, voor het maken van de grond en kunstwerkenhet leggen van spoorbaan en wissels, het maken en plaatsen van afdeelingsteekens en af sluitingen en het uitvoeren van eenige andere werken, voor den lokaalspoorweg MedemblikHoorn, waren de beide minste inschrijvers B. A. Wiegerink, te Groenlo, voor f 178.760 en J, van Oijen Pz. en A. Ge'.dens, te Nijmegen, voor f 178 400. De onteigeningen voor bedoelden spoorweg hebben bereids in der minne voor ongeveer 5/6 plaats gehad. De gemeente-begrooting voor 1887 te Hoorn is den 1 vastgesteld in ontvang en uitgaaf op 199 255.06J, De gemeenteraad van Helder heeft den 2 besloten, de opgeheven rijksnormallessen niet voor gemeente-reke- niDg voort te zetten, zooals aanvankelijk het plan was. Het gerechtshof te Amsterdam heeft den 2 M. M. v. H., huisvrouw van L. G. te Haarlem die hare stiefdochter zoodanig mishandeldedat het kindvol gens verklaringen van deskundigen aan do gevolgen overleedveroordeeld tot 10 maanden gevangenisstraf. Het hof nam gedeeltelijke toerekenbaarheid aan. Het ramschip Schorpioen is na daartoe genoeg zaam in gereedheid te zijn gebrachtden 2 te Wil lemsoord onder stoom beproefd waarbij bleekdat de machineofschoon zwaar geroestzich in vrij goeden staat bevond. Aan den heer P. de Zwaan, burgemeester, tevens secretaris der gemeente Wijk aan Zee en Duin, is bij kon. besluit van den 2 verlof verleend cm tot 24 Oc tober 1S92 te Beverwijk te wonen. Men schrijft ons Te Krommenie trad den 2 de gevierde spreker Justus van Maurik op voor een talrijk publiek. Was de ver wachting hoog gespannendeze werd voorzeker niet beschaamd. Vóór de pauze droeg de spreker voor „de oude Sien", een genre-stukjedat uitmuntte door eenvoud en waarheid. Na de pauze vergastte hij zijn gehoor op eene hoogst komische novellegetiteld Muziekkenners, die, vooral ook door de meesterlijke voordrachtde lachlust niet weinig opwekte. Beide „Ge weentriep zij, want zij had twee heete droppels op haar voorhoofd gevoeld. „O, ween nietik wil met dien Lopez spreken, ja, ik zal liet doen I Ik zal hem zog gen dat gij hem niet beminnen kuntdat gij een hekel aan hem hebt dat een ander „Wel, Concha, ik bid je, om Gods wil maak mijn leed niet grooter." „Maar", riep Concha plotselingalsof haar eene ge dachte inviel„als Lopez nu ook niet van u houdt, want het is zijn vader maar, die geschreven heeft dan zou do verschrikkelijke man u misschien nog vrij laten!" „Wilt ge mij een pleizier doen „Alles wat ge wilt 1" „Spreek dan geen kwaad van Lopezvoor hij werkelijk komt. Misschien is het voor hem even moeielijk te gehoorzamen als voor mij." Dat was een moeielijke belofte voor het levendige meisjemaar eindelijk liet zij zich toch overhalen. Het scheen de arme Lu daar haar vader nu met een tweeden brief by haar kwamdien bij haar gaf om te beantwoorden alsof zij zelve den brandstapel moest aanstekenwaarop zij geofferd moest worden. Deze brief was van Lopez zelf en aan Lu gericht. Hij berichtte zijne komst op den volgenden dagingeval hij den „geëerden schoonvader en zijne reeds van verre beminde Guadelupe gelegen zou komen," Gelegen 1 Alsof de terechtstelling een veroordeelde ooit gelegen zou kunnen komen. „Mijne kleine gehoorzame Lu zal den brief beant woorden", sprak de oud-soldaat, die de gelegenheid niet voorbij fcon laten gaan er op te bluffen dat hij slechts met bloed kon schrijveneen inktsoort die hier niet bijzonder aan te bevelen was. Het hulpelooze kindwaarvoor ik nachten doorwaakt hebzal den vader niet met ondank beloonen zij zal hem de schande besparen een valschen eed gedaan te hebben." „Wat moet ik schrijven?" „Ge zult hem welkom heeten. Weinig woorden maar gastvrije woorden. Hij zal dit huis en uw hart winnen." „Ik kan niet liegen." novellen zullen weldra het lieht zien in een nienwen bundel, die den titel zal dragen: „Uit één pen." De Provinciale Staten van Groningen hebben den 3 herkozen tot lid der Eerste Kamer den heer mr. B van Roijen met 39 van de 43 uitgebrachte stemmen. Als een bewijsdat er voor landerijenofschoon zij ook aanmerkelijk in waarde verminderd syntoch nog goede prijzen bedongen worden t moge dienen dat er in de vorige week twee boerenplaatsen in de Beemster, samen groot 25.33.80 bund., in het open baar verkocht zyn voor f 60900, zonder de onkosten zijnde met de onkosten omstreeks f 2640 per bunder. De stoomrystpelmolen van den heer Klaas Blans te Zaandam is electrisch verlicht geworden. Van den 15 dezer is het telegraafkantoor op het station der holl. ijzeren spoorwegmaatschappij te War mond ook belast met de ontvangst en aflevering van aankomende telegrammen. Vijf honderd ingezetenen van Haarlem hebben aan den minister van waterstaat verzocht verkrijging van een veiligen overgang aan den Kruisweg aldaar. Op de leening der gemeente Beverwijk, groot f 75000, tot conversie der gemeenteschuld is inge schreven voor f 84500. Gegund zijn 70 aandeeleu groot f 500tegen 100% 29 tegen 100£30 tegen 100 en 21 tegen 99%. Benoemd tot eersten klerk ter seoretarie te Beverwijk de heer J. Bakkerthans ter secretarie te Schagen. In September zijn over den spoorweg Haarlem Zandvoort 39400 reizigers vervoerd. De opbrengst was f 8578,54, zijnde per dag en per mijl 33,64. Tegen den inwoner van Smildedie in Mei 1.1. verdacht werdde moordenaar te zijn van Aaltje Doorn doch tegen wien toen geene vervolging kon worden ingesteldis thans een nieuw onderzoek be gonnen naar aanleiding van verdachte uitdrukkingen welke hij zieh moet hebben laten ontvallen. Op No. 3 van serie 3158 is de hoogste prijs van 1000 gevallen bij de op den 1 plaats gehad hebbende nitloting fan loten paleis voor volksvlijt van 1867. De openbare sehool te Westwoud is gesloten wegens het beerschen der mazelen in het gezin van het hoofd der school. Aangenomen het beroep naar de ned. berv. ge meente te Kimswerd door ds. van Loon predikant te WieriDgerwaard. Ds. van de Roerpredikant bij de ned. herv. gemeente te Oostwoud, heeft tegen primo Januari 1887 emeritaat aangevraagd Tot onderwijzeres te 't Zand gemeente Zypeis benoemd mej. C. J. M. Lorentz, te Breda. Met de benoemde stonden op de voordracht de damesP. v. Nyendaal te Wijk bij Duurstede, J. C. Monje, te Callantsoog en G. J. M. v. d. Siepkamp, te Groningen De staatscommissie tot onderzoek van den toe stand vau den landbouw heeft zich in drie onder-com- missiën gesplitstdie tot voorzitters hebben gekozen de heeren Visser van Hazerswoude, van der Breggen en Hofman. De voorzitter en onder-voorzitter der oommissie maken geen deel nit van eene der onder- commissiën. Dr. H. J. A. M. Schaepman, lid der 2e Kamer, is door dan Koning benoemd tot ridder (5e klasse) der orde van den Gouden Leeuw van Nassauals blijk van Zr. Ma. hooge waardeering van zijne werkeD op het gebied van letteren en kunst. De Handelssoeieteit te Utrecht heeft besloten, de tusschenkomst van den minister van justitie te verzoe ken om to bevorderendat bij faillissementen al3 regel worde aangenomen dat zoowel bij groote als kleine faillissementen naast den curator-rechtsgeleerde een curator-vakman nit de scbuldeischers worde aan gewezen. Te Delft is het roodvonk epidemisch verklaard. „Gastvrij niets meer." „Mijn vader draagt my op, u te schrijven dat hij u morgen met genoegen zal ontvangen", schreef Lu hier hield zij op. „Verder!" riep haar pijniger„wilt ge dat hij hal verwege weder omkeert „Hij is bereid", vervolgde het arme meisje„zijne belofte in alle opzichten ook wat mij betrettte vervullen." Guadelupe. Neen het was haar niet mogelijk meer te zeggen ze wilde gehoorzaam zijn maar liegen dat kon ze niet. De ingebonden smarteen trotsche trekj die zich vroeger niet vertoond had, gaf haar eene ongewone uit drukking. De oude was tevreden Lopez kon dit nu oak zijn. Hij staarde blijde den brief aan, waarin zwart op wit stond dat zij toestemde. En hij kende haarwat zij beloofde was zeker. Nu durfde hij het ook wagen den brief zelf naar de post te brengen. Van den galanten opzichter had hij niets meer te duchten. Felipe had Lu den geheelen dag tevergeefs op haar gewone plaats gewacht. Hij moest haar spreken. Als de oude er niet tussehen gekomen warezou hij 't reeds den vorigen avond gezegd hebben. Nauwelijks zag bij nu Mateos met den brief bet huis verlaten of hij begaf zich naar Lu's kamer. De deur stond aan. Zij had zijn zacht kloppen niet gehoord toen hy binnentradwant in gedachten ver zonken zat zy aan het venster. Eerst toen hij naderbij getreden washief zij het hoofd een weinig op. „Zijt gij het, senor Currito 1" vroeg zij met angst in hare stem. „Ja", riep hij haastig„ik ben hetIk ben u tot hier gevolgd omdat omdat ik u zien moestvoor wij scheiden omdat ik u zeggen wil Zy stond voor hemde armen langs het lichaam en zag hem aan. „Neen neen 1" riep zy bijna smeekend „zeg mij nietswant ik mag het niet booren." Slot volgt.

Alkmaarsche Courant | 1886 | | pagina 2