QUUrlei. op een bepaalden tijd van den dag m«£ zijns droschke voor het club-gebouw rijden en verbsrart zijn rijtuig tegen het gewone tarief aan het een of ander medelid. Deze gentleman-baorkoetsier woont in Belgrave-Square, behoort tot de aanzienlijkste en oudste tamilien van Zuid-Engeland is eigenaar van drie nieuwe droschken (model Birmingham) an zonder eenigen twijfel de rijkste huurkoetsier iu ganssh Europa Men kan hem eiken middag in het West-end één zijner vrienden zien rondrijden." Stads-Berichlen. hen geen vooretellen te wachten zijnom daarin verandering te brengen. Mr. Heemskerk vroeg ook een bijdrage, volgens hem een recht, voor de lijders, die aan christelijke gestichten de voorkeur geven. Hij behield zich voordaartoe een voorstel in te dienen. Ten slotte vervolgde het lid Ëoissevain zijne interpel latie van vroeger en beval de zaak van haven en nieuwe sluis te IJmuiden zeer in de aandacht der Staten, omdat steeds meer behoefte bleek aan verbetering van den toestand aldaar. De vergadering is daarna gesloten. In den nacht van den 29 op den 30 October is uit het station te Gelderen nabij Venloo een lederen koffer gestolen, inhoudende, behalve veel nieuw linnen, 10 oostenrijksche loten van fl. 100 een amsterdamsch en een rotterdamsch premielot, 7 oostenrijksche metal- lieken van t 1000waarvan de nummers niet bekend Byn 4 gouden ringen en eenige gouden nederl. munten. Den 1 is in 't Oldambt eene boerderij met de korenschuren afgebrand waarbij 4 paarden 1 koe en 2 varkens omkwamen. Bij kon. besluiten van den 2 zijn de twee com- missiën ingesteld bij besluit van 13 Januari 1885 tot behartiging der belangen van de nederl. kunstenaars ter tentoonstelling van schoone kansten te Antwerpen in 1885, ontbonden en de commissaris-generaal en de leden dier commission eervol uit hunne betrekking ontslagen onder dankbetuiging voor de door hen be wezen diensten. Den 2 des avonds, is het nieuwe gebouw voor het „Tehuis voor militairen" op de Lijnbaansgracht te Amsterdam feestelijk geopend. Den 3 is het landgoed „Duin en Daal" onder Bloemendaal by afslag gemijnd door den heer J. van Nulck Jr. q.q. te Amsterdam op f 72930 en Duinhoeve, gelegen ten noorden daarvan, op f 17000 opgehouden. De gemeenteraad van Rotterdam heeft den 4 het voorstel tot het verleenen eener hypothecaire 4% pet. leening van f 200,000 voor de voltooiing van den nieu wen Bchouwburg verworpen met 19 tegen 18 stemmen. In de den 4 gehouden vergadering der naamlooze vennootschap tot exploitatie van het dagblad de Amster dammer Dagblad voor Nederland zijn tot commissa rissen benoemd de heeren mr. W. Heineken, mr. J. A. Levy, Js. Reynvaan, mr. C. M, J. Willeumier en Jb. Dnyvis en tot leden der commissie, aan welke door de statuten is opgedragen naast commissarissen de re kening na te ziende heeren A. RoelvinkP. van Gelder en H. J. de Marez Oyens. De heeren Duyvi3 en de Marez Oyens waren niet ter vergadering aan wezig. De overige heeren namen de benoeming aan. De heer J. N, van der Hoeve H.Az., gedurende eenige jaren predikant te Oosterend op Texelis den 4 na een langdurig lijden overleden. Door dit sterf geval ziin thans slechts 3 van de zes dorpen op dat eiland in het bezit van een eigen predikant. Den 5 hebben voor de arr. rechtbank te Amster dam te recht gestaan P. van der Stadt en J. A. Fortuijn wegens het verspreiden van biljetten van oproerigen in houd op den 26 Juli 1.1., welke beleedigend waren voor de politie en de militaire macht en in aard en strekking het volk zouden opstoken tot verzet tegen de overheid. Tegen hen is eene gevangenisstraf van 6 maanden geëischt. Het centrale bestuur van den „Friesctien Ijs bond" heeft een adres gericht aan de Provinciale Sta ten van Frieslandwaarin het beweert, dat „een goede winter" (sterk en bruikbaar ijs) voor die waterrijke pro vincie eene zaak van algemeen belang is, op grond van de volgende feiten en omstandigheden 1°. in den wintertijd is „goed en bruikbaar ijs" het aangewezen en door de friezen het meest gewilde middel van ver keer, zoo voor het vervoer van goederen als van per sonen 2°. het verschaft aan duizenden werlieden werk en bygevolg brood 3°. het is voor tal van neringdoen den eene bron van welvaart4°. het is voor de ge meentebesturen een uitnemend middel tot werkver schaffing; 5°. het doet door de geheele provincie een geest van opgeruimdheid en tevredenheid ontstaan jong en oud vermaakt zich. Aan het slot van dat adres wordt verzocht het uit vaardigen eener provinciale verordening waarbij o.a. aan alle gemeentebesturen van Friesland wordt gelast: a. de ijsbaan in hunne gemeente op eene bepaalde breedte aan te leggen en te onderbonden b. te zorgen voor een voldoend aantal baanvegersc. één of meer (schaatsenrijdende) personen aan te stellen belast met het voortdurend toezicht op de banenbaanvegers reddingtoestellen enz.d. het plaatsen van (door de gebeele provincie eenvormige) op behoorlijken afstand zichtbare veiligheidsbakens. Dit adres is in handen van Gedeputeerde Staten ge steld om daarop in de volgende vergadering advies uit te brengen. Het bestuur der sociëteit de Hereeniging te De venter heeft de nederlandsche bouwkundigen uitgenoo- digd, deel te nemen aan een wedstrijd tot het leveren van een ontwerp tot verbouwing der buiten-societeit aan dezen wedstrijd is verbonden een prijs van f 500 en eene premie van f 100. Voor inlichtingen aangaande de wereldtentoon stelling van Barcelona (Spanje), September 1887April 1888 kan men zich wenden tot den afgevaardigden commissaris van Belgie en Holland Regnessenstraat 3, te Gent. Namens den burgemeester van Amsterdam is bij garnizoensorder de bijzondere tevredenheid betuigd aan den soldaat Klaas van Nek van het e regt, infanterie, voor zijn loffelijk gedrag en verleende hulp aan de politie by de aanhouding van een dronkaard die met veel verzet gepaard was gegaan. De verkiezing voor een lid der 2e Kamer in het hoofdkiesdistrict Arnhem is bepaald op den 23 en even- tueele herstemming op den 7 December. De firma wed. B. Polak te Leeuwarden was laagste inschrijver by de levering van het benoodigde rundvleesch ten dienste van Zr. Ms. oorlogschepen, in 1887 verblijf houdende ter reede van Texel en in het Nienwediep, tegen f 59.79 per 100 pond en C. Postma te Helder voor de levering van soepgroenten tegen f 2 22 per 100 rantsoen. De Koning hesfi aan het bestuur van het Ne- derlandsch Handelsmaseum vergundaan dien naam het woord Koninklyk toe te voegen. Bedankt voor het beroep naar Aarts wend door ds. M. van Kleaff te Stolwijk. De heer J. Timmer, med. doctor en srta te Wie- ringerwaard, is met 1 Februari a.s. benoemd tot twee den geneesheer aan het geneeskundig gesticht voor krankzinnigen te Utrecht. Op de 4 pet. leeninggroot f 500.000, van de Amsterdamscne Droogdok-Maatschappij werd ingeschre ven voor f 449.000 preferente en voor f 624.000 vrije inschrijvingen samen f 1.073.000. De geldleeningen rentende 4% pet., uitgegeven in 1877,en 1885, worden, met bijbetaling van 3J maand rente tot 15 November a.s., op dien dag afgelost. Het stoomschip Prins Hendrik der stoomvaart maatschappij Nederland is te Aden in aanvaring ge weest met het stoomschip Hubbock. Het voor- en achterdek van het stoomschip Prins Hendrik is op som mige plaatsen gebroken; het is nog onzeker, of het schip weerstand zal kunnen bieden aan het zwellen der lading. Van het campagnedek af naar beneden was een gat van 24 voet. Men rekent 8 dagen noodig te hebben om het lek te stoppen. Aangenomen het beroep naar de ned. herv. ge meente te Vries door ds. J. Schniringa te Hensbroek en naar Schellinkhout door ds. E. J. v. d. Ruemer te Purmerland. Te Schellinkhout is bij herstemming tot lid van den raad gekozen de hear K. Houter. De gemeenteraad van Zype heeft den 2 besloten, met 9 tegen 2 stemmen de jaarwedde der onderwijzers en onderwijzeressen te bepalen op f 550. De tegen standers achtten 500 voldoende, Een voorstel van den beer Nobel om lid te worden van het Zuiderzee- Comité op grond dat droogmaking der Zuiderzee een algemeen belang waswerd met 7 tegen 4 stemmen verworpen. Een welbekend tandarts te Amsterdam, verzoekt ons onderstaand op te nemen, waaraan wj gaarne meerdere bekendheid geven Wanneer een vakman en in 't bijzonder hij, die een wetenschappelijk vak bekleedt, in een gewoon dagblad over zijn vak schrijft, ligt hy spoedig onder de ver denking van reclame te willen maken vermits hij zijn hart voldoende luchten kan in de tijdschritten die er voor ieder vak in het bijzonder steeds genoeg bestaan. Wat ik nu echter te zeggen heb, zon in zoo'n vakblad absoluut overbodig zijnvermits ik daar niets geen nieuws zou vertellen. Hier echter beb ik hoop nog aan hoaderde lezers iets te kunnen mededeelen wat ze nog niet weten. Vooraf echter doe ik het vriende lijk verzoek mijn schrijven niet van reclame te willen verdenkenwant wat ik doe en weetdoet en weet iedere tandarts even goed als ik, mijne bedoeling is alleen iets algemeen bekend te maken wat bepaald noodig is dat iedereen weet. Ik wensen namelijk te zeggen dat men tegenwoordig in de meestö geval len tanden en kiezen trekt zonder dat de patient van die operatie pijn heeftja er gewoonlijk niet meer van voelt dan dat hem een knoop van zijn jas getrokken wordt. Den lezerdie nu aan chloroform en lachgas denkt zal deze mededeeling volstrekt niet vreemd klinken. Deze gevaarlijke middelen blijven echter geheel buiten spel. De patient wordt niet weg gemaakt hij blijft volkomen bij zijn bewustzijn alleen dat gedeelte van den mondwaar de operatie ge schiedt is gevoelloos. Sedert eenigen tijd namelijk is onze artseuijschat vermeerderd met een nieuwe stof, de cocaine die zeer spoedig bare toepassing in de tandheelkunde ge vonden heeft. Hier mede te deelen welke tallooze proefnemingen hebben moeten voorafgaan voordat we wis ten hoe en in welke doses het medicament moest gebruikt worden zou overbodig zijn 't zij voldoende hier te ver melden dat 30 milligram zoutzure cocaine in 0.250 c.c. water opgelost en l.a. op de plaats gebracht, waar de operatie moet verricht worden, eene gevoelloosheid aldaar te weeg brengt, die inderdaad meer dan verrassend is. Ik ben zeker dat enkele lezers zullen denken: dat kan nu allemaal goed en waar zijn, doch waarom dat in de conrant vermeld Als dat verteld wordt aan den patient in de consultatiekamer, dan is het tijd genoeg. Ik ben zoo vrij het met die lezers volkomen oneens te zijn. Niet in de cousultatiekamer wordt geleden neen, vooraf, als de lijder lange slape'iooze nachten doorbrengt, aan den eenen kant gekweld door de kiespijn en aan den anderen door den angst voor de operatie. Die angst weerhoudt hem '3 morgens direct hulp te gaan zo«ken en dagen, ja weken van smart wachten hem daardoor nog. Als de patient, die dit leest, mijne waarheids liefde niet in twijfel trekt dan ben ik er zeker van dat dit schrijven zijn angst voor de operatie stellig aan merkelijk verminderd zal hebben en hem dewijl hij na eerder hulp zal zoeken veel pijn en verdriet bespaard zal blijven. Vijfhonderd kuipers te München hebben het werk gestaakt. Hieronder zijn er 179 van de werkplaatsen der groote bierbrouwerijen Pschorr Hacker Zacherl Löwenbrau, Miinchener Kindl, Hofbrouwerij en onge veer 330die bij kuipersbazen werkten. De kuipers van spiritus- en wijnhandelaren ongeveer 120 in aan tal maken geen strike. De eiscben der werkstakers zijn de volgendeeen werkdag van niet langer dan 12 uur, van 's morgens zes tot 's avonds zes en met drie rnstea van 2'U uur te zamenop zon- en feestdagen vrijafeen weekloon v an minstenB 24 gmark 9 of 7 liter bier daagsbe hoorlijke huisvesting of eene vergoeding van 5 mark per maand. Engelschen kunnen toch exentriek zijn 1 De Man chester Guardian schrijft „Een der leden van de St. James Clnb, na de Ba chelors club de meest aristocratische in Londen beeft eigen equipage en speelt voor huurkoetsier. Hij komt In de „Vragen des Tijda" leest men dr. Vitus Brains' ma te Leeuwarden geeft aene belangrijke beschouwing over„Suiker beschouwd' uit het oogpunc van volks voeding." De schrijver betoogtdat het geloof alsof suiker de tanden zwart zou' maken era de maag bederven, een vooroordeel is, maar dat suiker integendeel een zeer hooge- voedingswaarde heeft. Wat de hoeveelheid voe dingsstof betreft, staan 2 pondsuiker gelijk met ongeveer 7| pond vleesch of 140 eieren, of als men gelijksoortieg voedingsmiddelen neemt (koolhydraten) met 2.4 pond rijst3.3 pond tarwebrood of 10 pond aardappelen. Hij komt tot de volgende besluiten 1°. Suiker is een zeer gemakkelijk verteerbaar voedsel, dat vooral geschikt is, aan bet men-ehelijk lichaam spoedig een zekere hoeveelheid arbeidsvermogen te leveren. 2°. Suiker bevat een grooter gehalte aan voedings stoffen dan de meeste andere voedingsmiddelen en komt ia dit opzicht met zuiver vet overeen. 3°. Zoo-de prijs niet kunstmatig: door belasting ver hoogd wordtis de suiker ten minste tegenwoordig een der goedkoopste voedingsmiddelen, die in den han del voorkomen. 4'. De aangename zoete smaak maakt suiker boven dien tot een genotmiddeldatin vereessiging met koffie en thee, veel zon kunnen bijdragen om het gebruik van minder onschuldige genotsmiddelen, zooals sterken drank, tegen te gaan. 5° Suiker kan bijna niet vervalscht worden is zeer weinig aan bederf onderhevig en kan zonder vooraf gegane bewerking bij zeer vele spijzen en dranken worden gebruikt. Geen wonder dat de schrijver uit deze stellingen de slotsom trekt: de hooge suikeraccijns moet werden af geschaft (zooais de heer J. L. de Bruyn Kops reeds voor 10 jaar heeft voorgesteld). De accijns brengt wel 8 millioen in de schatkist, maar die belasting wordt getrokken „uit het levenssap, uit het bloed der natie." Hier te lande wordt per gezin van 5 personen ge middeld nog niet 1 pond suiker 's weeks gebruiktin Engeland, waar de accijns is afgeschaft, 3 pond. Ouder de misbruiken die door de fransche revolutie werden ter zijde gezetbehoorden ook de onzinnige pensioenen, met welke de vriendjes van de kroon werden begunstigd. Zoo kreeg de graaf Yergennis voor zijn terugreis uit Zweden 50.000 livres. Jolv de Fleury trok 17.000 livres omdat hij zijn ambt van advocaat- generaal aan zijn zoon had afgestaan. Dasgaloia de la Tour genoot 22.720 livres en drie pensioenen één als president en intendant één als intendant en president en nog één krachtens dezelfde waardigheden. De markies d'Antichamp had vier pensioenenéén wegens de groote verdiensten van wijlen zijn vader één ter wille van dezelfde zaaknog één wegens de zelfde redenen en een vierde op de genoemde gronden. In Amsterdam werden patricische familiën, zoo zegt men met goede sommen betaald als straatvegers van den Dam of turfdragers enz.welke baantjes zij voor een koopje door hunne bedienden konden laten waar nemen. Kinderen in de lange kleeren of valhoeden werden met zoodanige postjes gezegend en de oudera trokken er d8 rijke inkomsten van. (E. H.) In Griekenland maakt een jonge reus- zich gereed, misschien ook ons een bezoek te brengen. Ten minste, hij zal van het ten toon stellen zijner lichaamsgrootte een soort van handwerk maken. Tegenwoordig is hij te Trebizonde. Hij beet Amanabis in 1868 by Kerassond niet ver van Trebisonde geboren meet 2 el 36 en kan nog groeien. Het is waar, dat de geschiedenis van grooter reuzen gewaagt. Volgens Buffon zouden er reuzen geweest zijn van 2 el 60. In 1735 heeft men te Parijs een reus ten toon gestelddie 2 el. 17 te Londen Tho- resby die 2 el 24 maten Daniël Cajanusdie in de voorzaal van het haarlemsch stad 1 uis op een levens groot schilderstuk van Brand s'aat afgebeeld en wiens kleederen in het stedelijk museum worden bewaard was 2 el. 63 lang. Hij overleed in 1749 in het Pro veniershuis te Haarlem. Eecs had hij behoord tot de lijfwacht van den Koning van Polen. Laat Amanab dus maar thuis blijven - en in elk geval zich zich wel wachten, het haarlemsehe museum te bezoeken, voegt E. H. hieraan toe. VEILING VAN VASTE GOEDEREN 4 November. Door den Notaris P. A. DE GELDER. 1. Huis, Nieuwesloot, B 47. Str. E. J. Theissling 2900, Verhoogd door E. M. van Soest met 210, 2. Ilemaldaar B46. Str. dezelfde 3305, Verhoogd door mr. E. H. G. van der Hoeven met 300, 3. BouwterreinKanaalkade. Str. P. Messelaar 1170, 4. Idemaldaar. Str. E. J. Theissling 615, 5. Idemaldaar. Str. G. Bossert1586, 6. Idem Nieuwesloot. Str. 3. J. Schouten 500, Ns. 3 tot met 6 verhoogd met 1 tot 3871 door P. H. M. Ibink Meienbrink e s. 7. Kantoor en pakhuisHonttilstraat B 1. Str. A. C. Vaessen 5900. Verhoogd door P. Kool met1500, 8. PakhuisPaardensteeg B 3. Str. G. Bossert 900, Verhoogd door J. J. Bak met 232, 9. Winkelhuis Luttikoudorp C 60. Str. F. J. Theissling 2350, Niet verhoogd. 10. Vier centiaren grond in bezit by C. Duin. Str. A. de Vries 62, Verhoogd door C. Duin met20, 11. Huis en tuinLangestraatA 53. Str. A. M. J. Moussauit 3130, Verhoogd door W. Vasbinder met 180,—

Alkmaarsche Courant | 1886 | | pagina 6