FEUILLETON. No. 135. Acht en tachtigste Jaargang 1886 WOENSDAG 10 NOVEMBER. BOB ZELLINA. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f X, Prijs der gewone Advertentiën: Wij herinneren houders van effec ten die hunne stukken nog niet hebben laten zegelen, dat zjj tot#en met 30 November a.s. die zegeling kunnen doen plaats hebben tegen betaling van het laagste recht. ©fHciëel (Bebccltc. Ei 1 X K SI A 8* Si T Vrijdag 24 December 1886; Woensdag 22 December 1886 en op Vrijdag 51 December 4886. fSniteulaufc. Roman Bitstssnland. A LEM AARSCHE COUR A NT. De 3 nummers f 0 08. Per regel f 0,15. Groote letterB naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TEB ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennis van de belanghebbenden, dat de laatste dit jaar gehouden wordt op dat ten gevolge van het invallen van den eersten Kerstdag op Zaterdag 25 December 1886 en van den Nieuwjaarsdag op den daaraan volgenden Zaterdag de gewone Zaterdagsche markten zullen gehouden worden op Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 8 Nov. 1886. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. Lijst van brieven, waarvan de geadresseerden onbekend zijn, verzonden gedurende de 2e helft der maand September 1886 J Kessens, Amsterdam; Betje Kabolt, de Rijp; Simon Twisk, Zaandam, mej. A. Koeman, f. Van het hulpkantoor: Egmond aan Zee: mej. M. HoogerwerfTerschelling. Verzonden geweest naar Amerika: J. de Booij Minnesota. Van het hulpkantoor: Bergen: P. RusMinnesota. Petten: K. Zwaan, Jersey. FRANKRIJK. De gemeenteraad van Parijs heeft den 3 met 49 tegen 7 stemmen verworpen eene motie van een lid de? rechterzijde, volgens welke de raad opkwam tegen de verwereldlijking van het personeel aan het hospitaal Necber en het in het bestuur afkeurde, dat het den wensch der zieken en den met redenen omkleeden raad der geneesheeren in den wind geslagen en de zueters van 3 nieuwe hospitalen weggezonden had. Eene motie van tegenovergestelde strekking werd daarentegen aan genomen de directeur van den openbaren onderstand werd daarin zelfs geprezen en aangespoord om ten spoedigste de verwereldlijking van alle hospitalen en gasthuizen te voltooien. Sedert Mei 1872 zijn 114 standbeelden in het rijk onthuld. Te Aisne werd den 8 de kandidaat der republikeinen, de heer Begout, met 52506 stemmen tot lid der kamer VAN K. Th. S C H U L T Z. 1) De handelsraad Zellina liet zich heden reeds voor de tweede maal door zijn zoon in de eetzaal geleiden deels om zijn eetlust op te wekken door bet gezicht der op dientafels gereed gezette koude schotels, deels ter wille eener laatste inspectie van de tafel. Ofschoon hier slechts vijf couverts op lagenversierde een groot zilveren schip bet midden en steeg een zoete geur van heliotroop oit twee vazen met bloemen die naast het middenstuk stonden. De kamer zag er vrien delijk uitaanmoedigend tot een lang verblijf. En toch maakten, behalve de tafel en de stoelen met hooge rugleuningen, slechts een zeer groot buffet, een ouder- wetsch kabinet en een kachel van vierkante gebakken steenen, welke op geestige wijze voorgestelde tafereelen uit het oude Testament sierden de eenige meubelen uitde wanden waren van eene hooge eikenhouten Iambrizeering voorzieneenige donkere bloem- en vruchtstukken teekenden zich hierop af en waren in zachte harmonie met de lichtblauwe kleur der fluweelen staatsiegordijnen by den ingangde venstergordijnen en de overtrekken der stoelen. Op dit oogenblik waren de gordijnen der vensters gealotenondanks den nauwelijks aangebroken namiddag en de beide lampen der aan het plafond hangende zeemeermin zoowel als de kaarsen op de kroonkandelaars van het buffet, reeds aangestoken. Een stroom trillend lieht werd door het zilveren schip en het kristal over de tafel verspreid, gekozen tegen 50956 stemmen op de heer Desjardins kandidaat der conservatieven. Kamer. De heer Baonl Duval die onlangs het plan heeft opgevat tot het vormen eener nieuwe partij, onder den naam van republikeinsche rechterzijde heeft in zijne den 6 uitgesproken rede eerst de aan de orde zijnde begrooting afgekeurd en daarna alle partijen der Kamer uitgenoodigd, om zich aan een te sluiten tot het voeren eener goede staatkunde. Hij deed verder een beroep op de linkerzijde om in den schoot der repu bliek alle mannen van toewijding en goeden wil te ontvangen en op de rechterzijdeom zich te verzoenen met het woord „republiek", dat zij slechts uit vooroor deel duchtte. Hij verbond zieh de republiek te dienen, indien zij werkte voor de welvaart des lands. De lin kerzijde juichte hem herhaaldelijk toedoch de rech terzijde maakte veel geweld en kwam heftig tegen hem op. OOSTENRIJK-HONGAEIJE. De Keizer zeide den 6 in zijn antwoord aan de delegatiën dat de betreu renswaardige ten vorigen jare met de omverwerping van het bestuur te Philippopel begonnen bulgaarsche verwikkelingen weder reden tot enstige ongerustheid gaven. Wel was de beweging beperkt en een herstel van een wettigen toestand mogelijk maar de laatste gebeurtenissen te Sofia hadden eene nieuwe gevaarlijke crisis doen ontstaanwier vredelievende oplossing al de aandacht der oostenrijksehe regeering bezig ^hield. Hare pogingen strekten om bij eene eind-regeling die tot stand moest komen door aamenwerking der mogend heden ee>n wettigen toestand in dezen zelfstandigen staat te doen ontstaan, welke de redelijke wensehen der buigaren bevredigt en tevens met de bestaande ver dragen en belangen van Europa overeenkomt. De uitstekende betrekkingen van Oostenrijk met alle mo gendheden en de verzekeringen van vredelievende be doelingen door alle mogendheden gegeven lieten de hoop bestaandat in weerwil van den moeielijken toestand in het Oosten men er in slagen zou om, met inachtneming van Oostenrijks belangen, voor het rijk en Europa de weldaden van den vrede te behouden. BULGARIJE. Te Burgaseene havenstad van Oost-Rumeliëmet ruim 5000 inwoners, brak den 5 een opstand uit. De samenzweerders waaronder eenige montenegrijnenonder aanvoering van een russisch officier en een geestelijke, die ook onlangs in de aldaar gesmeede samenzwering tegen vorst Alexander betrok ken was ondersteund door een gedeelte van het gar nizoen maakten zich van den bevelhebber der stad en 3 officieren meester. Het gelukte dien bevelhebber echter te ontkomen vergezeld van eene afdeeling sol daten. Den 6 rukten twee afdeelingen regeeringstroe- pen de stad binnen, zonder tegenstand te ontmoeten. De geestelijke en de officieren die den opstand aan gestookt hadden vluchtten. Eenige personen werden in hechtenis genomen. Er vloeide geen bloed. slechts gebrokeD en tot rust gebracht door het rijke bloemwerk. De handelsraad, die bij een der dientafels was blijven staan en met eene bijna teedere uitdrukking een terrine met straatsburger ganzeleverpasteitjes beschouwdezag nog eens naar de tafel om en sprak tot zijn zood, die in gedachten voor zich uitstaarde „Is ook het bouquetje voor Alma niet vergeten „Vergeten?" vroeg Robert of ook Bob, zooals het geheele huiszelfs alle kennissen hem noemden een naam, hem door wijlen zijne moeder gegeven; „ge hadt het mij immers opgedragen." „Nu, ja!" hernam de vader, „gisteren werden iemand de wissels voor Kronau ook reeds 's morgens toever trouwd en niettegenstaande dit kwamen eerst'savonds „Maar toch nog volkomen op tijd l" viel Bob hem niet zonder ironie in de rede. „Buitendien gewone dorre wissels of de laatste bloeiende rozen voor me juffrouw Alma dat is een groot onderscheid." Hij nam het naast een der couverts liggende ruikertje van rozeknoppen en oranjebloesem op en vervolgde het aan zijn vader toereikende„Frederik en ik hebben het beste bijeengezochtwat er in den tuin en de broeikas te vinden was. De arme Frederik werd zelfs dichterlijk, toen wij by de eerste bloesems der jonge oranje-boompjes kwamen." „O, dat geloof ik gaarne", antwoordde de handelsraad, terwijl hij de bloemen weder teruggaf. „Maar de boomen krijgen weder nieuwe bloesems de jonge zoowel als de oude en zelfs den oudsten boom is dit nog gegund en zijne bloesems zijn niet minder schoon en welriekend, dan die van den eersten den besten spring-in-'t-veld. Slechts de grooteonsterfelijke mensch die kan niet Hij zag voor zich uit. Bob trad met eene snelle beweging op hem toe; hij sprak daarbij nietzag slechts met vragende deelne ming in de oogen zijns vadersdie deze nadenkend tot hem opgeslagen had. De Sobranje steldo den 6 tot den 8 het entwoord op de rede van het regentschap uitomdat zij met dat stuk nog niet gereed was, door welk beslnit de verkiezing van den Vorst weder voor 2 a 3 dagen uitgesteld werd. Des avonds besloot zij in geheime zitting, dat in het adres van antwoord aan het regentschap dank zal worden betuigd voor zijne leiding der zaken gedurende hare afwezigheid onder verklaring dat zij tot de verkiezing van een vorst zou overgaan. Den 8 stelde zij het volgende antwoord vast „De vergadering erkent de pogingen, door het regent schap aangewend tot bescherming van de rechten der burgers, tot behoud van den vrede en van de rust des lands. Zij uit haar volle vertrouwen in de regenten en hoopt dat dezen met gelijke zelfverlooehing zullen voortgaan het bestuur van zaken te voeren tot aan de benoeming van een vorst." Ten gevolge van eene poging der boeren in de om streken van Philippopel om een opstand te verwekken, is geheel Rnmelie in staat van beleg verklaard. De regeering heeft inmiddels aan de agenten der mogendheden verzocht hunne regeering te raadplegen over een kandidaat voor den bulgaarscben troon. VEREENIGDE STATEN. De voorname uitslag der verkiezingen isdat de tegenwoordige beseher- mings-staatkunde in het nieuwe congres dat tot het einde van president Clevelands bewind in 1889 zitting heeltvoortgezet wordt en dat de demokratische meer derheid in het huis van volksvertegenwoordigers van 42 gedaald is tot 15 a 20. De voorzitter van het huis, de heer Carlisle, werd in Kentucky slechts met geringe meerderheid herkozendaar de kandidaat der werk liedenpartij door de republikeinen tegenover hem onder steund was. Vijftien ossenslagers te Chicago, bij eene maatschappij in diensthsbbea den 3 den arbeid gestaakt, ter ver- krijging van eeneu werktijd van 8 uren. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Den 8 heeft de heer van Diggelen na beëediging zitting genomen. Wetsontwerpen tot onteigening ter verbetering van het vaar water tusscben het Lemsterdiep en de Statenzijltot ver hooging van de spoorwegbegrooting en van hoofdstuk IX der staatsbegrooting werden ingediend. Ingekomen was een telegrafisch verzoek van suikerfabrikan- ten in Indië om de behandeling van de suikerontwerpen op te schorten, onder scherpe afkeuring der regeeringsvoorstellen. Op voorstel van den voorzitter werd het besluit van den gouverneur-generaalwaarbij aan de heeren Sol en de Sturler het verblijf te Buitenzorg is ontzegdgesteld in handen van de heeren van DeldenUleichman Keucheniusvan Gennep en Schaepmanalsmede de overgelegde stukken omtrent de Tj omaszaak, ter beslissing of deze stukken al dan niet zullen worden gedruktdoch uitsluitend voor de leden. De minister van koloniën had dit aan de beslissing der Kamer overgelaten. „Dat klonk bijna sentimenteel", merkte de handels raad met een glimlach opdie eigenlijk meer eene trekking zyner smalle lippen was. „Dergelijke ont boezemingen zult gij nog dikwijls hooren let er niet op Men wil zich met zijn zestig jaren nog niet geheel en al in de oude registers thuis gevoelen ondanks de grijze haren en den boosaardigen rngge- graat. Het steekt en tintelt daar wederalsof ons deze laatste vreugde niet meer gegund zal worden." Hij wees met de bevende band naar de tafel. „Wilt ge niet dadelijk plaats nemen?" vroeg de zoon. „Ik geloof, dat er een rijtuig voorreed 't zal de familie Eu'and zijn." „Neen, Bobbie", antwoordde zijn vader met ft hoofd schuddend„de oude laat zich nog niet geheel als invalide behandelen. Alma heeft zich onlangs over ons beiden verheugd vond onze gestalten zoo ge lijkend, zelfs de uitdrukking onzer oogen dat ge noegen moeten wij haar heden weer doen. Geef mij een arm; voor een paar npouten sta ik nog kaarsrecht Daast u. Maar dan is 't ook met stille trom aftrekken 1" Gelijk een zucht stierven de laatste woorden weg. Terwijl de beide mannen langzaam naar de deur der kamer toetraden, sprak de handelsraad op schertsenden toon hoewel de ernst er door schemerde „En pas heden op Bob Een huis zonder vrouw is en blijft somber; dat kan niet anders gezegd worden. Herinner u, dat Frans van Yalois reeds een hof zonder vrouwen vond als Een jaardat niet der lente weelde kent Gelijk eene lente die vergat Met rozen zich te tooien en deze Valois was een practicus. Onze goede mevrouw van Lossen, die mij in den laatsten tijd nog veel stiller en egoistischer voorkomt dan vroegerkan volstrekt niet medetellen. Dus weg met dat talmen Ge zijt hier nu over de veertien dagen, waart reeds vier-of'vijfmaal en wel uren lang met Alma te zamen; ondanks herhaalde waarnemingen heb ik nog niet het geringste bewijs

Alkmaarsche Courant | 1886 | | pagina 1