Begrootings verslagen Begrootitig van Oorlog'. De heer R e u t h e r verklaarde zijne motie omtrent de op" richting der militaire school te Haarlem in te trekken, m afwachting van de daarover by de behandeling der begrooting te voeren beraadslaging. Achtereenvolgend werden met algemeene stemmen aangeno men de ontwerpen tot; 1°. bekrachtiging eener provinciale heffing in Zuidholland 2°. van provinciale belastingen in alle provinciën; 3°. eener provinciale heffing in Groningen 4®. onteigening voor den lokaal-spoorweg MedemblikHoorn; 5°. bekrachtiging van den verkoop van grond onder Zeven bergen aan den heer de Keijzer. Het wetsontwerphoudende wijzigingen in het wetboek van burgerlijke rechtsvordering, werd aangenomen, nadat een amen dement op art. 1 van den heer Hartogh met 37 tegen 9 stem men aangenomen was. Den 11 komt de indische begrooting in behandeling. Bij het onderzoek der wet op de middelen voor 1 8 8 7 opperden vele leden overwegend bezwaar tegen het behoud der 5 buitengewone opcenten op het personeel. Andere leden waren er voor, omdat zij het tekort grooter achtten dan de regeering het raamt. Enkele leden waren voor het behoud nog slechts voor 1887. O. a. werd gevraagd, wat er was van de beweringdat een verzoek der Amsterdamscke Omnibus-Maat schappij om vrijdom van zont, bij sneeuwopruimingen benoodigd, zou zijn afgewezen. Bij dat van het wetsontwerp tot wijziging en aanvulling van het hoofdstuk Nationale Schuld voor 1886 betoogden sommige leden, dat de volbrachte conversie der 4 pet. te veel gekost had, in vergelijking met wat bijv. door 's Gravenhage betaald was. Daartegen werd opgemerkt, dat een kritiek van den inhoud der eonversiewet niet meer te pas kwameene vergelijking met gemeenten niet opging, terwijl men in de overige afdeelingen zich het oordeel over den loop der conversie voor behield tot na ontvangst van de rekening. Men vroeg inlich tingen omtrent den grondslag der betalingen van de bankiers, door Rothschild gedaan, en vroeg overlegging van de met hem gesloten overeenkomst. Aan het onderzoek dezer begrooting voor 1887 in de af deelingen worden de volgende bijzonderheden ontleend. Met het oog op de onvoldoende legersterkte, vooral bij de in fanterie, werd in ééne afdeeling ernstig aangedrongen op de indiening van een wetsontwerpbepalendedat de miliciens der lichting van 1882 met 1 Mei 1887 niet uit de dienst wor den ontslagen, maar hun diensttijd met 1 jaar worde verlengd. Wel bestaat er voor het oogenblik geen gevaar voor oorlog, maar de noodzakelijkheid kan zich voordoen om deze lichting nader onder de wapenen te roepen, terwijl deze maatregel ons leger desvereischt 9000 man sterker zou maken, zonder druk op de bevolking uit te oefenen terwijl de miliciens dan zeker gedurende één jaar van de dienst bij de schutterij zouden zijn vrijgesteld, ook al was hunne hulp onnoodig. De oprichting van drie compagniën artillerie voor de pantser forten vond bestrijding, als onnoodig, ja bepaald verkeerd. Verscheidene leden zouden tegen die uitgaven stemmen, al was die regeling bij kon. besluit vastgesteld. Zij drongen aan op belangrijke verlaging der betrokken artikelen. De oprichting der militaire school te Haarlem kwam uitvoerig ter sprake. Men wees er op, dat, als die school en de artillerie cursus te Delft in volle werking waren, zij f 100,000 jaarlijks zouden vorderen. De overijlde oprichting der school te Haajlem kwam aan de groote meerderheid afkeurenswaardig voor. Waarom de Kamer de gelegenheid ontnomen, haar oordeel uit te spreken over dien maatregel Welke zouden de gevolgen zijn eener weigering der Kamer? Is er geen inbreuk gemaakt op haar begrootingsrecht Ook was de oprichting zoo overhaast geschied, dat aan velen de mogelijkheid benomen was, aan de voor waarden te kunnen voldoen. Waarom niet een voor allen gelijk toelatiugs-examen bepaald? Het nut der school werd door sommigen betwijfeld en zelfs ontkend. Deze beschouwingen werden volstrekt niet algemeen j uist geacht. Men wees er op, dat tot dusverre de opleiding tot officier bij de korpsen steeds bij kon. besluit geregeld en de minister in zijn recht was, dit thans ook te doen. Voorts waren onderscheidene leden, ofschoon de handelwijze des ministers niet goedkeurende, met de instelling der school zelve zeer ingenomen. Er werd geklaagd over onnoodigen last door inkwartiering, terwijl in ééne afdeeling werd afgekeurd het niet doorgaan der groote legeroefeningen. Gevraagd werd of reeds plannen be stonden voor de herziening der wet op de militaire akademie. Men twijfelde, of de tucht op die instelling voldoende gehand haafd werd naar aanleiding van het in den afgeloopen zomer kunnen vinden dat gij, zooals men wel zegt, gevaarlijk voor uw gezelschap waart. Dat moet anders worden ik in uw plaats, zou reeds lang het hartje in de goud- °ogjes gejaagtl hebben. Die schitteren en blinken echter no» altijd met de oude helderheidzonder dat zachte vuur dat zich zoo verrassend ah Met een kreet van smart hield de handelsraad op en zocht een steunpunt aan het kozijn der deur. Bob die zeer bleek geworden was, vergat bij dezen kreet zijns vaders, elke verdediging en vroeg bezorgd, of hij hem met 't een of ander helpen kon. Hij wei gerde echter alle hulp en beproefde zelfs, toen de deur aan de tegenovergestelde zijde der kamer geopend werd, en de gasten binnentraden geleid door de dame die de honneurs van het huis waarnam mevrouw van Lossen hen alleen tegemoet te treden. Alma Ruland, in een kostuum, dat haar peet, de handelsraad, eens gezegd had zijn lievelingskostuum te zijn een bordeaux rood kleed met een nauwsluitend fluweelen jakje van dezelfde kleur, waartegen eene kostbare gouden ketting met medaillon, die zij op den dag barer bevestiging van haar peet gekregen had helder blonk, snelde met de haast der jeugd, Bob's buiging slechts met een vluchtigen hoofdknik beant woordend, op den handelsraad toe en trachtte zich op hartelijke wijze vóór alles te verzekeren of het diner van eergisteren bij de familie Kronan hem goed be komen was. Da handelsraad kon haar hieromtrent volkomen geruststellen en vervolgde, haar dankbaar de hand drukkend „Maar gij Is u die verveling onder al die oude heeren eveneens goed bekomen Ik vreesde reeds dat wij u hedenavond zouden moeten missen." „Bij al die oude heeren vroeg Alma lachende. Maar mijnheeruw zoon zou hierover „Ach Bobviel de handelsraad haar met blijk bare geringschatting in de rede, „Die behoort reeds geheel tot ons oude heeren zie hem eenB nauwkeurig aan Als ik het u op uw geweten af vroeg zouden wij zeker weder eens uw goed gemeend „ja 1" hooren." „Wat voor vreemde veronderstellingen zijn dat sprak de regeeringsraad Ruland die te voren slechts in het kadettenkamp te Teteringen voorgevallene. Gestrenge tucht was noodig en werd van den nieuwen gouverneur verwacht. De kosten dezer instelling werden buitensporig hoog geacht. Bij kon. besluit van den 30 October zijn bepa lingen vastgesteld voor hen die tot surnumerair voor den dienst van 's rijks schatkist wenschen benoemd te wordenten einde in aanmerking te kannen komen voor de betrekking van betaalmeester. Om tot het exa men te worden toegelatenmoet men op 1 Januari van het jaar, waarin bet gehouden wordt, ziju 20e jaar ingetreden zijn en gednreDde minstens 1 jaar werkzaam geweest zyn bij een betaalmeester of bij de generale thesaurie van het miuisterie van financiën. Het examen omvat o. a. de nederl. taalhet overzetten van een eenvoudig stuk uit de fransche engelsche en duitsche taal in het nederlandsch de rekenkunde tot en met de evenredighedenhet metrieke stelsel van ma ten en gewichtende 'grondslagen van het munt- en bankwezen in Nederland de hoofdtrekken der staats-, provinciale en gemeente-inrichtinghet burgerlijk en handelsrecht en de registratie- en zegelwettenvoor zoover de betaalmeester met de toepassing daarvan be kend moet zijn de wetten en voorschriften omtrent 's rijks comptabiliteit en het beheer van een betaal meesterskantoor. In 1387 kan één surnumerair aan gesteld wordenwaarvoor in Maart het examen zal plaats hebbenverzoeken om toelating daartoe inte- dienen vóór 1 Februari aan den minister van financiën. Den 5 is in den oaderdotn van 69 jaren te Breda overleden de heer J. J. de Hollanderoud-hoogleeraar aan de koninklijke militaire akademie aldaar. De gemeente-begrooting voor 1887 te Purmerend is den 5 in ontvangst en uitgaaf vastgesteld op f 100.024 30. Op de groote najaarsveemarkt te Enkhnizen wa ren den 5 aangevoerd 87 koeien7 kalveren en 1 stier. De premie voor den grootsten aanvoer werd door eene commissie uit het genootschap Oeconomia Enchusana uitgereikt aan den heer D. Dangermond die voor den aankoop kon niet worden uitgereikt omdat geen koopman ten minste 25 koebeesten had gekocht. De arr. rechtbank te Rotterdam heeft den 5 de vrouw, die, om een kindje bang te maken haar „smul- letje" met spiritus begoten en in brand gestoken had, ten gevolge waarvan het overleed, vrijgesproken van de aan klacht van onwilligen manslag maar veroordeeld tot 14 dagen hechtenis en 0.50 boete wegens het ver oorzaken van kwetsuren door onvoorzichtigheid. Door het springen van een vlampijp der machine kwam de laatste trein van Haarlem den 6 des avonds een uur te laat te Uitgeest aan. Voor het bouwen van een zustersgesticht en schoollokalen te Schiedam was den 6 laagste inschrijver de heer M. J. A. Taverne te 's Gravenhage voor f 36400. De hoogste inscbryvingsom was f 58400. Den 6 is tot hoofd van eene der openbare scho len te Beemster benoemd de heer L. Driebergen, onderwijzer te Leiden. Den 6 is in de vergadering van het bestuur van den polder Heer Hugowaard tot heemraad benoemd de heer Kb. van Dam, in plaats van wijlen den heer P. Ros. De gemeenteraad van Arnhem heeft den 6 be sloten de belasting voor een grooten hond boven 60 nederl. duimen te bepalen op f 10 en voor een kleinen beneden die maat op f 3 per jaar en het in 1874 af geschafte bruggeld te Westervoort weder in te voeren, in strijd met den herhaalden aandrang der kamer van koophandelom ter wille van den handel en het ver tier in de stad het plan tot wederinvoering te laten varen. De karren met marktvoortbrengselen bevracht, zijn op marktdagen vrijgesteld. De opbrengst dezer heffing wordt op f 6000 geschat. Op voorstel van den rijks-archivaris, die een bepaald onderzoek had ingesteld, werd met 13 tegen 11 stemmen besloten geene ver zijn vriend even de hand gereikt en daarna met mevrouw van Lossen een gesprek gevoerd had „Bob met zijn acht en twintig jaren tot ons te rekenen „Vergeet niet, dat ik spoedig negen-en-twintig word", sprak Bob zoo droog mogelykterwijl hij een snellen blik wierp op Alma. Deze, aldus plotseling het middelpunt van het kleine gezelschap gewordjn had zich dolgraag met de een of andere geestige opmerking uit de zaak gered; daar haar echter op 't oogenblik niets invielverzekerde zij een voudig dat zijvan hare jeugd afaan het gezelschap van oude heeren gewend was en dat zij hiervoor even groote sympathie koesterde als voor baars gelijken." „Goed uitgered merkte mevr. van Lossen, misschien wel een weinig ondengend op. „Mejuffrouw Alma wil het bij geen der beide partijen bedervenEn dat is niet gemakkelijk „Tot welken leeftijd rekent gij uws gelijken vroeg Bob levendig. „O tot vijf-en-twintig jaarantwoordde Alma den ouden heer Zellina toeknikkende. „Daar hebben wy het al!" riep deze, maar gat echter geene verdere verklaring van zijn uitroepdaar een bediende mevr. van Lossen kwam meldendat het diner gereed was. Dit woord deed den ouden heer al het andere ver geten. Hij nam haastig den arm zijns vriends en sprak tot zijn zoon „De jeugd ga ons voor 1" Aan het eene einde der tafel stond in voorname afzondering gelijk een troon, een met zeer mollige kus sens bekleede armstoelhierheen moest Ruland den handelsraad geleiden, die bij het diner niets zoo noodig vondals de vrije beweging der armen. Nadat hij plaats genomen en zich op zijn gemak gezet hadgeraakte hy weldra in eene zeer opgeruimde gelukkige stemminghij beheerschte grootendeels het gesprek door geestige anecdoten en vroolijke voorvallen, uit zijn leven zoowel als uit dat van zijn vriend Ruland. In 'fc voorbijgaau zij gezegd, dat de oesters uit Milton kwamen en Bohemen de fazanten geleverd hadop de dessertschalen lagen heerlijke vruchten van Kiew gunning voor die heffing aan te vragenmaar alleen de koninklijke goedkeuring op het tarief te verzoeken, op grond dat dit veer een privaatbezit der stad Arnhem is. Den 6 is te 's Gravenhage besloten de tentoon stelling van kunstnijverheid in 1887 niet te laten door gaan, omdat gebleken was, dat het feit, dat de eerste aanleiding tot het houden dier tentoonstelling gegeven had, namelijk de viering van het lOOjarig bestaan van het departement 's Gravenhage der maatschappij ter bevordering van nijverheid vervallen was, onjuist was, daar die oprichting reeds in 1778 had plaats gehad. De daarvoor benoemde commissie werd ontbonden. In den naebt van den 6 op 7 is te Bergen op Zoom door den hevigen storm een gedeelte van het muurwerk eener in aanbouw zijnde fabriek met donde rend geraas ingestortzonder persoonlijke ongelukken te veroorzaken. Den 7 des morgens half zesontstond brand te IJaelmnidendieniettegenstaande den hevigen wind spoedig gebluscht kon worden. Den 8 heeft te Amsterdam plaats gehad de bui tengewone vergadering van aandeelhoudersin het Paleis voor Volksvlijtop verzoek van één houder van 500 aandeelenden heer T. A. Huizenga gehouden ter behandeling van het door dien heer ingediende voorstel tot bet benoemen eener commissie van 3 of 5 personen om in vereeniging en onder samenwerking met het bestuur de middelen te beramen, welke kunnen leiden tot verhooging van de winstgevendheid der onderneming voor de aandeelhouders. Het bestuurdat nagenoeg voltallig tegenwoordig wasverklaarde zich bereid tot het geven van alle inlichtingen. Het voorstel werd met 239 tegen 78 stemmen aangenomen, terwijl de bestuurs leden buiten stemming bleven. De door den heer Huizenga voor leden dier commissie voorgestelde kan didaten, de heeren mr. Eng. Gompertz, F. W. Meijroos en J. D. Santilhano werden gekozen met 201185 en 203 stemmen de kandidaten, door een aandeelhouder, die een onderzoek onnoodig had geachtvoorgesteld bekwamen 120, 116 en 128 stemmen. Op de groote najaarskoemarktden S en 9 te Hoorn gebondenwerden aangevoerd 5763 stuks vee over het geheel beste kwaliteit. De handel was in eerste kwaliteit koeien vlug, terwijl voor jong vee lagere prijzen werden besteed dan in het vorige jaarmed stuggen handel. In de afgeloopen week werden als aaagetast door roodvonk te Delft 50 en te Utrecht 21 lijders aange geven; te Delft stierven aan die ziekte 6 en te Utrecht 5 personen. Te Oude-Pekela wordt weder eene aardappelmeel fabriek opgericht. Jeanne Lorette wordt gezegd in de gevangenis te Arnhem eene bloedspuwing te hebben gehad. De commissie, benoemd door houders van 6 pet. schuldbekentenissen ten laste van de Dorrepaalsche bank der Vorstenlanden, heeft een uitvoerig verslag uitgegeven van hare bevindingenwaarin o. a. gezegd wordt Taxeeren laat zich de massa niet en de toestand van zaken is deze, dat hij liquidatie de uitkeering zeer gering zal wezen en datwil men de kans op verbetering van uitkometen niet te loor doen gaan, de voortzetting van liet bedrijf noodzakelijk ie, doch daartoe wordt in de allereerste plaats nieuw kapitaal vereischt. Zy biedt tevens een schema van een plan tot regeling van de zaken dezer bank aan, volgens welk plan de bank in liquidatie treedt en hare activa overdraagt aan eene nieuw op te richten maatschappijwaarvan het kapitaal vastgesteld wordt op f 2,500,000, verdeeld in 12500 a pari uit te geven aandeelen aan toonder, ieder groot f 200, terwijl bewijzen van deelgerechtig- heid uitgegeven zullen worden in de opbrengst van de liquidatie der zaken van de bank. De kosten van het lager onderwijs in Limburg bedroegen in 1872 f 165.790 en in 1883 f 427.591. Tot stationschef te Purmerend is benoemd de heer W. C. Rensen, commies le klasse te Amsterdam. en de Steinberger van 1857 zoowel als de Chambertin smaakte niet minder goed dan de champagDe van Aij. Het sprak dus van zelf, dat de beide oude heeren by het einde van het diner zich zeer opgewekt gevoelden en het aangenaam vondenzich onder het genot van een havannah in de studeerkamer van den handelsraad terug te trekkentotdat de koffiedie mevr. van Lossen steeds eigenhandig zettegereed was. Alma en Bob begaven zich, na eenigen tijd hare bedrijvigheid gade geslagen te hebben door eene opmerking van mevr. van Lossen hiertoe geleid op het balkon dat op den tuin uitzag. De zon ging onderzij had in da reeds geel wordende bosschen die roode tinten doen ontstaan die in den herfst aan het gloeien der Alpen herinne ren. Ook de zee die de uiterste grens van den ge zichteinder vormde, verdween reeds in een nevelig waasslechts de zeilen van een groot schip waren nog even zichtbaar. Alma stond in een hoek van het balkon en scheen geheel in gedachten verdiept zoo kwam het Bob ten minste voor. Hij zag dus zwijgend naar de laan welke voor het front der villa uitliep het najaarsloof der ahornboomen vormde met de gouden tinten der wolken en de hier en daar nog blauwe zee een bekoor lijk geheel. Ook Alma zag ook naar de laan en sprak terwijl zij naar een beeld van een knielenden knaap aan het begin daarvan wees „Hoe aardig komt heden het donkere brons van dat beeld tegen het friseche groen uitdat in ziju schaal ligt Wat voor plantjes zijn dat toch Bob haalde even de schouders op. „Gij hebt gelijk het groen is bijzonder frisch; ik zal eens aan Frederik vragen." De gedachte aan Frederik deed hem ook denken aan het gemeenschappelijk binden van den ruiker hij zag onwillekeurig naar Alma's handen. Zij had echter geen ruiker bij zich zij had hem vergeten. Hij lachte bitterden ruiker te kunnen vergeten Wordt veno'gd.

Alkmaarsche Courant | 1886 | | pagina 2