j5CWVjgfreyiCftttt«. Het berhalings-onderwijs aan de openbare school te Uraem ia in de vorige week weder aangevangen met xes leerlingen. Het wordt kosteloos gegeven. Te Krommenie zal den 19 eene uitvoering plaats hebben van de „Jahreazeiten", met medewerking van mej. Postvan Pnrmerend en den heer Rogmans van Amsterdam. De instrumentale begeleiding zal worden uitgevoerd door een gedeelte van het orkest van den heer J. T. Wedemeier, van Amsterdam Uit het verslag van den secretaris van den ne- derlandschen protestantenbond, in de vorige week op de algemeene vergadering te Nijmegen uitgebracht bleek, dat het aantal afdeelingen toegenomen en het aantal leden tot meer dan 14000 geklommen was. Het hoofdbestuur tracht samenwerking tusschen de kleinere afdeelingen te bevorderen en is er op uit, de juiste middelen daartoe te leeren kennen. In sa* menwerking met de Yereeniging tot verspreiding van stichtelijke blaadjes wordt getracht, een goedkoop volks blad uit te geven dat, nevens een stichtelijk woord de vragen van den dag zal behandelen. Bij acclamatie werd daartoe voor één jaar f 2000 subsidie verleend. Ook zullen pogingen in het werk gesteld worden, om het aantal godsdienstonderwijzers van den bond te vermeerderen. Op den bij die gelegenheid gehouden Protestautendag werd door de heeren mr. H. Goemau Borgesius en ds. J. \V. van der Linden eene bespre king ingeleid over „Be nederlandsche protestantenbond en zijne roepint/ tegenover het maatschappelijk vraagstuk. De volgende vergadering wordt te Utrecht gehouden. Tot hoofd eener school in de Beemster is be noemd de heer L. Driebergen onderwijzer te Leiden. Beroepen bij de ned. herv. gemeente te Oosthui zen ds. G. H. Blanken te Lutjebroek. De gemeenteraad van Zaandam heeft besloten het schoolgeld voor de scholen voor meer uitgebreid lager onderwijs met 10 per jaar en per leerling te ver- hoogen welke verhooging van schoolgelden groote on tevredenheid heeft doen ontstaan. Op eene buitenge wone vergadering van de Burger-kiesvereeuiging is reeds een verzoekschrift aan den gemeenteraad vastgesteld om op dat besluit terug te komen. Een voorstel^ om het schoolgeld voor de middelbare school met 15 per leerling te verhoogen, werd door den raad verworpen. De gemeenteraad van Groningen heeft besloten tot het aangaan eener 3% pet. geldleening van ten hoogste f 4.468.000 ter aflossing der 4 pet. gemeentelijke schuld. De minister van binnenl. zaken heeft aan ue 2e Kamer nog medegedeeld, dat aankoop door het rijk van den vergulden zilveren beker, door Maiimiliaan van Bour- gondie aan Yeere geschonken, daargelaten de ^weinige gezindheid wellicht van de Kamer, ooi daarvoor eene vrij hooge som beschikbaar te stellen naar zijne meening zou afstuiten op de uitdrukkelijke voorwaarde, waarop de gemeente dia schenking aanvaarddedat zij den beker nimmer mocht verkoopen of verpanden, in welken ongunstigen geldelijken toestand zij ook mocht geraken. De gemeenteraad van Bozeuburg heeft de jaar wedde van de te benoemen onderwijzeresonlangs op f 400 gesteld, weder tot f 500 verhoogd, daar zich geen enkele sollicitante had aangemeld. Het hoofdbestuur der maatschappij tot nut van 't algemeen heeft de bijzondere aandacht der departe menten gevestigd op de door sommige departementen o. a. Loppersam Oude Pekela Uithuizen Yeendam en Wildervank met zeer gunstigen uitslag bekroonde bemoeiing om tuingroud tegen matigen pachtprijs te verstrekken aan arbeiders, opdat deze arbeiders in hunnen vrijen tijd aardappelen en groenten kunnen telen voor bun gezin. De te 's Gravenhage gevestigde commissie tot het verstrekken van warm voedsel aan behoeltige school kinderen heeft in den winter van 1885/6 gedurende 13 weken 41.182 porties eten verstrekt tegen betaling van 10 centen per portie in de gaarkeukens in de Toren straat, Assendelftstraat en Stationsweg. Op 's Konings verjaardag werden aan G42 kinderen spijzen uitgereikt. Zij had ia den vorigen winter ongeveer f 4000 inge zameld en hoopt thans de uitdeeling te kunnen aan vangen op den 6 Dec. a.s. In opdracht van H. M. de Koningin is door H. Ms. hofdame, mejonkvrouwe van de Pol, op de den 6 geopende tentoonstelling van kunstnaaldwerk te Amsterdam o. a. aangekocht een prachtig vuurscherm met chineesch borduurselvervaardigd door de dames Knol en van der Kaayin bet atelier van kunstnaald werk gevestigd in het gebouw der I. K. V. te Am sterdam. Inhoudsopgave van Nr. 4 van het Maandblad tegen de vervalschmg van levensmiddelen en handelsartikelen, red. dr. P. F. van Hamel RoosAmsterdam De opsporing van vervalschingen in de huishouding enderzoek van levensmiddelen en handelsartikelen ge durende de maand October; uittreksel uit het overzicht van de inspecteurs voor keuring van voedingsmiddelen te Amsterdam (maand September); wetenschappelijke berichten korte berichten hygiëne en industrie ge- zoude luchtfeuilleton (volksdranken enz.) IIIeeD löbriek van gedroogde groenten en vruchten nikkel- gereedschappen voor de huishouding salicylzuur ter conserveering; practised allerlei; vraagbord. g t Door een afgevaardigde onderricht, dat een kudde hoornvee door een dollen hond gebeten was, heeft Pasteur, over dit geval geraadpleegdgeantwoord, dat, zoolang de dolheid niet bij eeDe koe is uitgebroken het eten van het vleesch geen gevaar oplevert. Indien de eigenaar aldus niet wil of kan handelen moet hij waehten tot de dolheid uitbreektwaarna hij het vee moet afmaken en zoo spoedig mogelijk begraven d. i. nadat de eerste verschijnselen zich hebben vertoond. Koeien zijn, volgens Pasteur, zeer vatbaar voor dolheid. Of men nu bij deze beesten prophylactische maatrege len kan nemen, zooals dit bij menschen geschiedt, weet de geleerde niet te bevestigen, daar bij in die richting geen voldoende proeven genomen heeft. Haar aanleiding van den brand in bet Knrbaus te Seheveningen worden in het Tijdschrift der Ned. Maatschappij tot bevordering van nijverheid de volgende opmerkingen gemaakt „Onwillekeurig kwamen ons de vele mededeelingen en aanbevelingen voor den geest, in dit Tijdsohrift opgenomen over onbrandbare vervenignifuges enz. Vroeger en nu weder werd oub door ultrapractici nimmer iets anders tegengeworpen dan de gewone uitspraken bet is niet practisch ofbij een flinken brand helpt het toch niet. Wat het eerste argu ment, zoo het dien naam verdient, aangaat, zoo wijzen wij er op dat men er in Frankrijk en Engeland anders over oordeelt; theaterdecoraties en zelfs de lichte kleederen der balletdanseressen worden daar onbrand baar gemaakt. Men viudt de wettelijke voorschriften deswegens in het otficieelo gedeelte van het Journal la Viïle de Paris van 16 Juni 1884, en, wat het tweede betreftzoo herinneren wij aan den brand van twee groote fabrieken te Worms, waarbjj slechts het ge deelte gespaard bleef dat met onbrandbare verf was voorzien. Zie Tijdschrift 1879 blz. 309. En zoo wij al toegevendatwat nog te bewijzen isby een eenmaal uitgebroken grooten brand het middel onvol doende is dan blijven wij toch beweren dat juist het ontstaan van zulk een brand voorkomen wordtdoor dien de snelle mededeeling wordt belet. „Had men de gordijnen van het Kurhaus en het lichte houtwerk van tusschenschotten en daken voor eene zeer geringe uitgaaf onbrandbaar gemaaktdan zou de brand nimmer zulke groote verhoudingen hebben aangenomen en schatten gespaard zijn geweest. „Maatschappijen van brandassurantie zouden door het toestaan van lage premiën bij veilige gebouwen er veel toe kunnen bijdragen om het gebruik der ignifuges algemeener te maken." De Londensche correspondent der N. R. Ct. geeft uit Daily News de volgende beschrijving van een Lon densche achterbuurt. „Lock's Field" is een uitgestrekt district bezuiden de Theems, nabij den Walwordt Boad. Daar woont en krielt de talrijke menschheidwelke uit het koken en drogen van visch een schamele broodwinning zoekt te persen doch daar zetelt ook eene kolonie der ver- dorveuste bandieten, welke eene burgerij bunnen onfc- eeren en bedriegen. Da beschrijving van hun hoofdkwartier een ge meen kosthuis en nachtverblijfwaar men voor een stuiver een onderkomen en nog voor eene kleinigheid vuur en ontbijt krijgen kan doet de haren te berge rijzen. De Cerberus in dit holdie de penningen der ellendige bezoekers innen moetheeft eene verre van benijdenswaardige rol. Te midden der dieven inbrekers en vermoedelijke moordenaars, welke het huis bezoeken moet hij de orde handhaven hetgeen hij tracht te doen door met eene soort van zweepwelker stevige lederen reepen van lood zijn voorzien onder de vechtende gelijk een slavenmeester te ranselen tot zjj morrend uiteengaan, als in opstand gekomen wilde dieren. In de gemeen schappelijke slaapzaal boven ia bet huis wordt dage lijks gevochten voornamelijk om elkaar de luttele have af te grissenen slechts do omstandigheiddat alle gevaarlijke voorwerpen met zware kettingen bevestigd zijn verhindert doodslag onder de woeste „commen salen." De portier en schatmeester dezer zonderlinge en gruwelijke inrichting zit bij eene in den muur ge- me'selde geldkist, waarin bij de ontvangen gelden terstond stort door eene opening in den wand. Beeda dat is kenschetsend 1 Zonder zulk eene voorzorg zou 's mans leven geen oortje waard wezen in eene buurt, waar moord om een beetje tabak machtig te worden, geene hooge zeldzaamheid is. In de gemeenschappelijke slaapzaal der „tweestaivers gasten ontwaarde de verslaggever een schouwspeldat hij niet licht zal vergeten. Overal zag hij beschonken groepen van mannenvrouwen en kinderen in af schuwelijke vermenging op den vloer uitgestrekt, have loos vuilden dampkring verpestend. In een der hoeken werden vier knapen onderwezen in de kunst „how to knap a fogle flyvrij vertaald uit de dieven taal „hoe een zakdoek te ontfutselen en wel door een ouden snoodaard op wien Fagin zaliger gedach tenis aan Olivier Twist jaloersch zou geworden zijn. Langs de smerige trap en in de portalen vond de ver slaggeverdie voorgaf zelf ook een halfbeschonken marskramer te zijn, talrijke dronkaards, welke het met verder hadden bunnen brengen en daar neergevallen warenom niet weer op te staan voor het aanbreken van den dag. In een ander vertrek aanschouwde onze gids een nog treuriger gezelschapnamelijk louter jongens en meisjes tusschen de zes en zestien, sommigen nog met den blos der jeugdmaar allen reeds gebrandmerkt met den harden stempel der ellende en der los bandigheid. Zulke dingen zijn herhaaldelijk beschreven toch maken zij telkens weer een diepen indruk op het gemoed. Het geracht van eene verlevendiging in de diamant handel ia voorbarig geweest. Wel is te Berlijn een diadeem voor de Keizerin van Japan besteld, en dit geeft aanleiding tot de hoop dat het hof en de aan zienlijke japansche dames het voorbeeld der Keizerin zullen gaan volgen en diamanten zullen dragen. Daar omtrent is echter geene zekerheid te gevenen aller minst zyn reeds bestellingen gedaan. In den toestand van den diamantwerker die veel minder goed is dan eenige jaren geleden is dus ook nog geene verandering te bespeuren. De engelsche oud-minister Chamberlain, die met zijn vriend en geestverwant Jesse Collings op reis is, heeft eene audiëntie by den sultan gehad. De heer Cham berlain heeft den beheerscher der geloovigen aangeraden, door het aanleggen van groote openbare werken, euro- peescb kapitaal naar Turkije te lokken. De Argen- tijnsche Bepubliek had zich bij eene dergelijke politiek best bevonden. Het voorbeeld was wel wat ver gezochtmaar dit scheen den sultan niet to hinderen. Hij vertelde den heer Chamberlain, dat er al spoorwegen in Turkije werden aangelegd, en gaf hom, ten blijk van zijne ingenomenheid met het bezoek een gouden sigaren koker met diamanten bezetals souvenir mede. De heer Chamberlain vertelt nu aan al zijne vrienden dat sultan Abdoel Hamid een zeer verstandig en ont wikkeld man is. Het schijnt dat te Londen beter de hand wordt gehouden aan de policie-verordening op het muilkorven van honden dan hier en daar bij ons te lande het geval is tenminste in een ingezonden stuk iu de Times vindt de secretaris van het honden-aayl het noodzakelijk üe publieke liefdadigbeid in te roepen gelden bijeen fa brengen om een verbrandingsoven te stichten waarin het groot aantal gedoode honden zal kunnen worden tot asch gebrachtzonder schadelijk te zijn voor de gezondheid der Londenaars. Dinsdag 9 November. Bbussel Duizend vrouwen in rouwgewaad kwamen heden uit Charletoi aan om gratie voor de betrekkin gen te vragen. Ten stadhuize werd een adres afgegeven. In de troonrede verklaarde de Koning een uitge breid gebruik van zijn recht van gratie te zullen maken. Yele wetten ook tegen dronkenschap en legerhervor- ming zyn aangekondigd. Londen. De politie nam buitengewone voorzorgen, de cavalerie werd op vele punten opgesteld de garde in de kazernes geconsigneerd en de meeste winkels geblindeerd. Weenën. De russische agenten deelden mede aan de bulgaarsche regeering, dat russische candidaten voor den troon van Bulgarije zijn de generaals Ignatieff en Gourko. Een reusachtig electrisch orgel is door den New- Yorkschen, fabrikant Wacker gemaakt, voor de kerk in Garden-City. Het voornaamste gedeelte van dat or«el is boven den hoofdingang, maar het heeft ver scheidene andere gedeelten, zoogenaamd echo-orgel, in de zijmuren, onder den grond, zelfs boven in den toren van de kerk welke allen door den organise van zijne gewone plaats bespeeld kunnen worden. Daar door wordt een zeer schoon effect verkregen. Het orgel heeft 115 registers en 7000 pijpen. Te Londenin een vrij burgerlijke wijkis dezer dagen een spoorwegondernemer overledenaan roerend eigendom het bagatel van f 3.o76.000 in nederlandsch geld heeft nagelaten. Tot onderwyzer aan de r. k. parochiale jongens school alhier is benoemd de heer G. B. Fontein te Bij de den 9 door het gemeentebestuur gehouden openbare aanbesteding van boomen en gewassen, in 1887 benoodigd is de levering gegund aan den neer As. Ouwerkerk te Boskoop voor f 374.47% ongeveer f 300 beneden de raming. BURGERLIJKE STAND. 7GNov Adrianus Joannes van Es en Helena Allegonda Schee- iin„3 Hendricus Nicolaas Erkamp en Alida bcaeer- man. - Jacob Kroon en Alida Teumsse, wed. Leo- nardus van Yiersen. GEBOREN. 5 Nov. Petronella, D. van Pieter Oostenrijk en Alida Cornelia Roodenberg. Anna MargarethaD. van Jacob Brakenhoff en Maria Marjot. 6 Hendrik, Z. van Hermanns de Jong en Christina Catharina de Jongh. 9 Cornells Barend, Z. van Pieter iermaat en Gerritje van Houts. Hillegonda Margaretha I), van I loris Schermer en Aagje Zoonen. Clasina JohannaD, van Cornelius Henricus Kemps en Jansje van Son. OVERLEDEN. ,u 6 Nov Willem Siebert Coster, 24 jMargaretha Hillegonda, D. van Cornells van 't Hoff en Paulina van Os, ruim 10 m. 8 Wilhelmina Esbachechtgen. van Johannes Koot eerder gescheiden vrouw van tranciscus verhees, 54j, 9 m Elisabeth, D. van Pieter Slikker en Neeltje Mooij IX ,a. Theodorus, D. van Joseph Antonius Iran- ciscus Weknes en Antje Huijbers2 j. en 9 m. ARRONDISSEMENTS-RECHTBANK. Correetioneele Terechtzitting van 9 November. L. G., zonder vaste woonplaatsbedelarij 3 dagen gev. H. B., zonder vaste woonplaats, bedelarij3 dagen gev. en voor 6 maanden opzending naar een werkinrichting. Alkmaar 8 Nov. Aangevoerd 62 vette Kalveren 25 a 125, 5 nucht. dito 14 a 23 676 Schapen 22 a 31115 vette Varkens t 0,38 a 0,47 per P., 21 Magere dito 12 a 8'Nov. Aardappelen. Friesche t 2,50 a 2,60, dito Iraneker dito 2,Ij a 2 4U srelsche 1 1,55 a 1,70, dito Hamburgers f 1,85 a 2 Zeeuw sche Spuische jammen f 3,40 a 3,60 dito Blauwe '2,60a2 70, v., i f 9 qn 3 20 dito Blauwe 2,55 a uei llakkeesche f Champions f 2Pruisische dersche blauwe' 2,65 a 1,95 a 2,40, dito Sak- "Efl 2 10 f 2 20. IJpolder blauwen t 2,10 a 2,20, li nnnr M a 5' Groninger Turken ^l.GO a 1,70, Maastricht- sche roode en bfanke 2,lo a 2,40. Aangevoerd: 3 ladingen. ^Raapkoeken 70 a 84 Lijnkoeken 8 a 18,50 per 100 P. Petroleum onveranderd, loco f 7,75, INov. Dec. f 7, J3Aangtvoe^rcf 530* Runderen, vette 0,52 a 0,65 per P-^Me^ en Kalfkoeien t 100 a 270, 34 Nucht. dito 8 a 13, 31 SchapenVette Varkens 1 0,37 a 0,41 per P.

Alkmaarsche Courant | 1886 | | pagina 3