FEU ILLETQN. No. 136. Aeht en tachtigste Jaargang. 1886, VRIJDAG 12 NOVEMBER. BOB ZELLINA. Prijs der gewone Advertentiën: (Dfötiëtl (BebttUt finit«nlAnb. Roman ALKMAARSCHE COUR ANT. Deze Courant wordt Dinsd&g-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, De 3 nummers f O 06. Per regel f 0,15. öroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HEBMs. C08- TEB ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis: dat heden op de gemeente-secretarie ter visie is gelegd het aan hen ingediende verzoek, met de bijlagen, van den heer W. E. STOELindustrieel alhierom vergunning jtot het op ichten van eene zuivelbereidingstoflen-fabriek en tot het plaatsen eener stoomlocomobile van ongeveer 3 paardenkracht, op een terrein aan het Sehelvischje, nabij het Zeglis alhier, en dat op Donderdag 25 November 188fi, 's middags ten twaalf uren, ten raadhuize gelegenheid wordt gegeven om tegen het oprichten van die fabriek en tegen het plaatsen dier stoom locomobile bezwaren in te dienen. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar A. MACLAINE PONT. 11 Nov. 1886. De Secretaris, NUHOUT van dek VEEN. BELGIE. In de troonredewaarmede de Kamers den 9 door den Koning zijn geopendwordt ver meld, dat de verhouding met alle mogendheden niets te wenschen overlaat. Belgie vervult nauwgezet de plichten aan het land door zijne onzijdigheid opgelegd. Na er op gewezen te hebben, dat het voortbrengings- vermogen der nijverheid in Belgie versterkt is door de tentoonstelling te Antwerpen, sedert niet verminderd en de uitbreiding van handelsbetrekkingen aanbevolen iswordt herinnerd aan de betreurenswaardige te Luik en Charleroi voorgevallen feiten. Voorgelicht door de werkzaamheden der comm;seie van onderzoek zal de regeericg plannen voor belangrijke hervormingen indienen. Het is namelijk noodzakelijk de ongehinderde vorming van ambachts-groepen te begunstigen, tusschen hoofden van nijverheidsinrichtingen en werklieden nieuwe banden in den vorm van raden van scheidsreehtelijke uitspraak en verzoening in het leven te roepen en den arbeid van vrouwen en kinderen door wettelijke bepa lingen te regelen de misbruiken bij de uitbetaling der loonen tegen te gaan en den bouw van arbeiderswoningen te bevorderen. Van staatswege moet hulpverleend wor den tot ontwikkeling van de instellingen van voorzorg, hulp, verzekering en pensioenen. De treurige gevol gen van dronkenschap en onzedelijkheid moeten bestre den worden. Ook was het noodzakelijk maatregelen te nemen tegen het vervalscheu van levensmiddelen. Van het recht tot het verleenen van kwijtschelding van straf zal ten aanzien van de personendie ten gevolge van de gebeurtenissen te Luik en Charleroi veroordeeld zijn, een ruim gebruik gemaakt worden. Betreffende het militaire vraagstuk wordt gezegddat het vraagstuk der reeru- teering te recht de openbare meening bezig houdt wenscbelijk wordt het geacht, dat eene vaderlandslie vende overeenstemming der partijen de regeering in staat stelle daaraan die oplossing te geven, welke de daar bij betrokken hooge belangen eischen. Een wetsontwerp op het hooger onderwijs en voorstellen tot herziening van het burgerlijk wetboek worden aangekondigd, terwijl VA.» K. Th. S C H L T Z. 2) Onder den indruk van deze nalatigheid, sprak bij op een toondien hij niet zonder moeite als scherts deed blinken „Overigens weder eene illustratie van uwe voorliefde voor uws gelijken 1" Zij zag hem vragend aan. „Jong groen behoort bij achttien jaren", vervolgde bij met onzekeren blik. Alma keerde zich half van hem at en antwoordde koel „Ge onthoudt veel te langreeds onder het diner moest ik u een- of tweemaal „Pardon hoogstens eenmaal I" „Dan zeker nu toch de tweede maal een geheel on schuldig gemaakte opmerking hooren herhalen Dat wordt „Te veel 1 wilt ge zeggen viel Bob opgewonden baar in de rede. „Maar als mij dit nu telkens op nieuw invaltmij invallen moetomdat er zooveel jaalles van afhangt." Hij was nader bij Alma getreden en zag haar met eene uitdrukking aan die haar angst scheen aan te jagen haar ten minste eene beweging deed maken alsof zij zich nog verder van hem verwijderen wilde. Toch scheen zij juist in hare bezorgdheid bekoorlijker dan ooit. De roode gloed der ondergaande zon ver hoogde den blos harer wangen de bruine oogen glin sterden in goudglans, zooals de bandelsraad den eigen- op den goeden toestand der geldmiddelen gewezen wordt, niettegenstaande de tegenwoordige crisis. Omtrent het onderwijs werd gezegd, dat niemand in Belgie is die niet overtuigd is van het uitnemend belang der uitbreiding van het onderwijs. Bij den steeds levendiger wedstrijd tusschen de voortbrengende vol keren behoort de toekomst aan de bekwaamsten en de meest ontwikkelden. Maar er bestaat ernstig ver schil van gevoelen omtrent den geest, waardoor het wenBchelijk is, dat de school worde bezield. De regee ring blijft overtuigd dat men op het terrein der vrij heid van onderwijs en door het eerbiedigen van de uit- eenloopende overtuigingen trachten moet, ze te verzoenen. Mocht de wedijver tusschen openbaar en bijzonder onderwijs meer en moer vruchtbaar worden en leiden tot eene hoogte van beschaving, welke niets te wenschen overlaat Sedert twee jaren was de bevolking der aan het staatstoezicht onderworpen lagere scholen met bijna 250.000 kinderen vermeerderd. De heer Crocq heeft den 9 in den senaat dadelijk een wetsvoorstel ingediend tot het verleenen van vol komen kwijtschelding van straf aan alle personen die wegens rechtstreeksche of zijdelingsche medeplichf igheid aan feiteD, in verband met de in dit jaar voorgevallen werkstakingen en ongeregeldheden, veroordeeld zijn. De Koning de graaf van Vlaanderen en de graaf van Henegouwen reden vóór de opening dor Kamers voorbij de burgerwacht, luid toegejuicht door het publiek. Geen enkel vijandig feit had plaats. De zinsnede der troonrede betreffende de goedertierenheid werd door bijvalsbetuigingen zoo van de linker- als de rechterzijde begroet. DUITSCHLAND. De Rijksdag is tegen den 25 bijeen geroepen. Prins Bismarck is den 10 te Berlijn teruggekeerd. ENGELAND. Den 5 is te Londen een photograaf tot 18 maanden gevangenisstraf veroordeeld omdat hij voor de zedelijkheid kwetsende photografiën verkocht had zijne werkplaats werd in beslag genomen. Daily News bevat Gladstone's antwoord op het ver zoek van eenige bulgaarsche afgevaardigden om zijne stem te verheffen ten gunste van Bulgarije. Hij ver klaart dat zijne meening en zijne wenschen in zake de zelfstandigheid der turksche provinciën onveranderd zijn gebleven. De vorige Keizer van Rusland deed een edel werk door aan Bulgarije de vrijheid te geven natuurlijk onder voorbehoud van eenige rechtmatige verplichtingen. Legt men deze verplichtingen nu echter zoo uitdat zij feitelijk tot een nieuw juk wor den dan verdwijnt het edele van de daad geheel, flii hoopt, dat de tegenwoordige keizer der russen trouw zal blyven aan de overleveringdie zijn voorganger eer en dank bracht. Hij had het niet tot zijn plicht gerekend zyne stem te voegen bij de veledie reeds ten gunste van Bulgarije waren opgegaan daar hij vau oordeel was en nog is, dat er in Engeland omtrent aardigen vochtigen glans noemde j het weelderige haar omlijstte haar hoofd en viel in krullende lokken op het fluweel en de kanten van haar kleed. Bob beschouwde het meisjegetroffen door hare schoonheidAlma scheen dit te gevoelen en moest in bet besef harer macht glimlachen. Ondanks zyne verwarring begreep hij echter toch de reden van dezen glimlach. Hy vervolgde dus, alsof het volstrekt geen nadere verklaring behoefde „Gij gevoelt, wat er in mij omgaat. Wees dus zoo goed en vraag op uw geweten af neen niet op 't geweten. Dan zou ook het verstand mede te spreken hebben en dien nuchteren, koelen vriend zullen wij niet over ons laten beslissen. Slechts uw hart mag u hierin raden Alma mijn goede eenige Zij trok hare handdie hij gegrepen had uit de zijne terug en riepofschoon hare stem eerst beefde doch spoedig vaster werd „Neen neen 1 Ik heb ik kan daar volstrekt niet over denken. Wat zou uw vader „Mijn vader Die bemint u als eene dochter. Slechts hij heeft mij moed gegeven „Het verrast mij al te zeer", viel Alma als in zich- zelve sprekendehem in de rede. Daarna zag zij tot hem op en vervolgde langzaamofschoon met eens eigenaardige scherpte„Ik leef met mijn vader zoo tevredenwat hij wilwil ik wat mij genoegen geeftis ook hem lief en aangenaam. Nog geene ge dachte heb ik gehad aan een verandering van dit leven. En zoo plotseling zou het mij geheel onmogelijk zün er aan te denken 1" Zij vouwde daarbij bare handen op zulk eene lieve radelooze wijzedat Bob weder hare hand greep en onstuimig uitriep „Niets meer Slechts uw vader staat mijn vnrigsten wensch in den weg Vergeving 1" sprak hij ver volgens terwijl hy met kracht zichzelf beheerschte daar Alma's bevende handen hem de diepe ontroering van het geliefde meisje verrieden. „Ik zal n ten minste het bulgaarsche vraagstuk geen verschil van meening heerscht. Hij heeft geen grond om te twijfelen dat Engeland's gezindheid, door lord Iddesleigh getrouw vertegenwoordigd niet eensluidend zou zijn met die van Europa. De optocht van den nieuwen lord-mayor in de City te Londen is zonder rustverstoringen afgeloopen. Te 5 uur, na het voorbijtrekken van den optoehtver zamelden zich eenige honderden personen uit den lageren stand op het Trafalgar-plein bij de gedenkzaaf van Nelson en staken te gelijker tijd verscheidene roode vlaggetjes op. Eenige socialisten-aanvoerders trachtten de menigte toe te spreken, maar waren op eenige ellen afstand niet te verstaan. De politie liet hen eenigen tijd begaanmaar dreef vervolgens het volk uiteen met behulp van eene afdeeling ruiterij, welke in den draf het plein rondreed. De meeste winkels waren gesloten of gebarricadeerd. Minister Salisbury voerde den 9 bij het feestmaal van den lord-mayor op Guildhall het woord. Hij zeide o. a. De engelsche bezetting van Egypte moet beperkt worden, doch Engeland kan dat land niet verlaten zonder de noodige waarborgen voor de toekomst, zonder verzekerd te zijn, dat dit land in eene stelling geplaatst iswaardoor het voor vreemden aanval beveiligd is, en dat elke wanorde in zijne binnenlandsche aan gelegenheden heeft opgehouden. Wij geloovendat Egypte vooruitgaatzijne geldelijke gesteldheid is gun- stiger dan ooit. Toch mag Engeland zijne taak niet als voleindigd beschouwen. De welvaart van Egypte en vooral de onafhankelijkheid van het land tegenover het toezicht eener andere mogendheid zijn van het hoogste Met betrekking tot het bulgaarsche vraagstuk herin nerde hij aan de verschillende gebeurtenissen bij desamen- zwering tegen vorst Alexander welke door hem ten strengste afgekeurd werden. Hij beschuldigde de officie ren, zich door vreemd goud te hebben laten omkoopen. Het gebeurde werd nadrukkelijk veroordeeld door Europa hetwelk mede met schrik vernam dat buitenlandsche diplomatie haar invloed deed gelden om de officieren te bewaren voor het lot, dat zij verdienden. Europa" zag het inbreuk maken op de rechten van een onaf hankelijk volk met groot leedwezen aan. Een en ander had aanleiding tot onheilspellende geruchten gegevenvoor de ongegrondheid waarvan hy goede reden bad. Engeland had geen afzonderlijk, maar een gemeenschappelijk belang bij Bulgarije. Ingeval de groote mogendheden het haren plicht mochten achten, om de schending van het berlijnsche verdrag te wreken dan zou Engeland niet aarzelen haar te ondersteunen. De oosteDrijksche staatkunde had grooten invloed op die van Engeland. Hy gaf echter zijn vertrouwen te kennen in de handhaving van den europeeschen vrede. Engeland zal in overleg met de anderen mogendheden handelen het zal niet opkomen voor het handhaven van verplichtingen ten behoeve van anderendie het bewijzen, dat ik geen egoist ben en ook ophouden kan van my en mijne verwachtingen te spreken, hoe zwaar ik ook daaronder lijden zal, van n niets niets over mijn lot gehoord te hebben. Ik schijn slechts terug houdend uwe nabjjheid maakt mij bedremmeld. Maar geloof mij nog geen toon in mij heeft den klank der jeugd verloren ik weet, dat ik nog alles bezit, om gloed trouw en geluk te geven waar ik bemin aanbid." De beide laatste woorden had by bijna onhoorbaar gesproken. Niettemin versfond Alma ze en overlegde zij met kloppend hart, of zij otn een einde aan het gesprek te maken werkelijk prijsgeven moestwat zij nog niemand zich zelve nauwelijks bekend had toen plotseling haar vader in de deur van het balkon verscheen. Wel wilde hij zich dadelijk weder terug trekken maar zij voorkwam hem en riep met eene zucht van verlichting „Ja hier ben ik vader." Bob trad achteruit en liet haar zwijgend haastig voorbij stappen. Zelfs betrapte hij hij zich op een glim lach toen hij hoordehoe haar vader Alma beknorde, omdat hij haar overal den ruiker moest nadragen. Toen Bob later in de kamer kwam hield zij dan ook den ruiker achteloos in haar hand. Na het diner placht de bandelsraad een rijtoer te doen. Hy maakte ook heden geene uitzondering op den regel en wilde tevens het genoegen hebben zyne gasten naar huis te brengen. Niettegenstaande den grooten omweg (op Alma's verzoek was men voorbij een onlangs opgericht gedenkteeken gereden) en ondanks de opgeruimde stemmingwaarin de handelsraad ver keerde veroorloofde deze zich niet tegenover Alma en Bob de geringste plagerijby moest bemerkt hebben dat er iets tusschen hen voorgevallen was, dat nog op heldering noodig had. Alma was hem in stilte voor deze oplettendheid dank-

Alkmaarsche Courant | 1886 | | pagina 1