jSiwacntanb. Begrootingsverslagen. t&elcqv&fischc ficrtchten. V erg-adering van de Vereeniging tot ontwikkeling van den land bouw in Hollands Noorderkwartier, op Woensdag, 9 November 1886in bet hotel „de Toelast" van den heer A. DE VRIES, te Alkmaar. niet noodig achten ze zeiven te handharendoch indien engelsche belangen in het spel komen zal het geen raad vragen geene hulp inroepen bij anderen maar zelf zijne belangen verdedigen, overal waar zij zonden kunnen aangerand worden. Evenwel wordt voor het oogenblik aan die belangen niet geraakt. Oostenrijk ia bij het bulgaarsche vraagstuk nauw betrokken, en de raadgevingen van dat rijk -zijn van groote uitwerking op do overwegingen van het engelache gouvernement. Hij eindigde met de verklaring te herhalen dat hij niet geloofde, dat de vrede verstoord zou worden. Hij hoopte, dat de toekomst eene herleving van handel en nijverheid zou te aanschouwen geven in plaats een vernielenden oorlog. Alle ochtendbladen van den 10, zonder onderscheid van staatkundige richting, lieten recht wedervaren aan de duidelijkheid en vastberadenheid van het door mi nister Salisbury ten aanzien van het bulgaarsche vraag stuk gezegde. Zij noemden die rede helder en flink en den bijval van bet land waardig. Van groot belang achtte de Times de zinsnede waarin gezegd wordt dat de oostenrijksche staatkunde toongevend zal zijn. Hieruit volgt, dat, mocht Oosten rijk zich tegen de bezetting van Bulgarije door de russen verzetten, als zijnde een schending van het volkenrecht en een gevaar voor zijne belangenEngeland het zal steunen De Standard uitte zich in denzelfden geestdoch voegde er bij, dat Oostenrijk den eersten stap moet doen. Over 't algemeen wordt het samengaan van Oostenrijk en Engeland als de beste waarborg voor den vrede beschouwd. Te Londen is een molenaar door de jury ter dood veroordeeld, omdat hij een landlooper, dien hij slapende in zijn hooiberg gevonden had in zijn slaap doodge slagen had. De bladen achten deze uitspraak der jury juistmaar keuren goed dat hij voor kwijtschelding van die straf aanbevolen isdaar hij klaarblijkelijk uit overdreven angst zoo gehandeld heeft. OOSTBNRIJK-HONGARIJE. Te Triëst werden van 28 Oct. tot 4 Nov. 11 choleragevallen en 10 sterfgevallen aan die ziekte aangegeven. Sedert den 7 Jnni werden daar 893 ziekte- en 554 sterfgevallen aangegeven. RUSLAND. Het dagblad van St. Petersburg wijst op den vredelievenden geestwelke spreekt uit het antwoord van den Keizer van Oostenrijk aan da voor zitters der delegation. Het blad hooptdat de mede werking der mogendheden waarop de Keizer doelde de geduldige meer vast beraden handelwijze van Rus land zal steunen om de revolutionaire elementen in Bulgarije welke zich tegen de herstelling der geves tigde orde verzetten onschadelijk te maken. Bij den rijksraad is een wetsontwerp ingediend tot heffing van 5 pet. belasting op de coupons der door den staat gewaarborgde spoorwegmaatschappijen en van 3 pet. belasting op de dividenden dier maatschappijen. BULGARIJE. De Keizer van Rusland heeft aan generaal Kaulbars opgedragenzijne hooge tevreden heid te kennen te geven aan de buigaren die volko men vertrouwen in Rusland aan den dag legden en blijk gaven van den levendigen wensch om zijne raad gevingen te volgen waarvan generaal Kaulbars de tolk was en die steeds Bnlgarjjes's welvaart tot eenig doel hadden. In eene geheime bijeenkomst der Sobranje werd den 9 beraadslaagd over de verkiezing van een Yorst op den 10. In overeenstemming met het daarin genomen besluit werd den 10 met algemeece stemmen bij accla matie in openbare zitting prins "Waldemar van Dene marken 28 jaar oud en zwager van den Keizer van Rusland en den prins van Walestot Vorst ge kozen. Weigert deze de kroon te aanvaarden, dan treedt het regentschap ef. baar geweestnu zij echter eindelijk met haar vader alleen wasgevoelde zij slechts het verlangen haar hart uit te storten. In de huiskamer verwachtte zij met ongeduld zijne komstzoodra hij de deur van zijn werkkamer opende, viel zij hem met een uitroep van vreugde om den hals. „Beste vaderwat was ik dankbaar toen gij mij kwaamt bevrijden „Waarvan?" vroeg deze kalm. „Van Bob! Hij wilde wel het scheen mij'' „Nu, wat?" „Het was een formeel aanzoek", fluisterde Alma, half angstig tot hem opziende. „En waarom hebt gij hem niet dadelijk uw jawoord gegeven „Maar „Ge hadt toch kunnen vermoeden, dat ik niets tegen uwe verloving zou hebben." Alma zag verlegen naar den grond daarna sprak zij schuchter tot hare verdediging „Ik begrijp u niet. U weet toch zeker „Ik weet niets", antwoordde haar vader kortaf, „als dat Bob Zellina hoog en breed de beste partij is en dat elk meisje zich gelukkig zou achten zijne gade te worden." Zachter bijna overredend vervolgde hjj „Kindwees verstandig Is Bob werkelijk niet be minnenswaardig jongeen elegantvoornaam man Daarbij vol warmte en gloed voor het scboone? Kan men meer verlangen De soliediteit van het huis willen wij nog niet eens in rekening breDgen Hij zou met het optellen dezer goede hoedanigheden nog misschien voortgegaan zijn, als hij niet bemerkt had, dat Alma nauwelijks meer luisterdehare gedachten ten minste ergens naar een ver doel schenen te dwalen. Haar vader moest dat doel kennenwant hij her haalde terwijl hij het voorhoofd fronstede woorden „WeeB verstandig kind nog eens en strenger dan te voren. Alma zag hem weder aanalsof zij zich overtaigen moe tdat hij in ernBt sprak daarna wendde zij zich met eene harer gewonekalme bewegingen van hem af, en ging naar de tafel, waarop de lampen stonden. Wordt vervolgd. Het lid van het regentschap Karaveloff nam zijn ontslag. Den 11 zou zijn opvolger gekozen worden. VEREENIGDE STATEN. De werkliedenpartij te Nieuw-York heeft in het groot aantal stemmen op haren kandidaat Henry George voor burgemeester uit gebracht aanleiding gevonden, zich tot eene nationale partij te vormen en genoemden heer kandidaat te stel len voor het Presidentschap. ,wi«i in-mummnaat—iiiii'iihimi awmBig—nEamnamBii ibi m iih—ihwinm STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Hoofdstuk IX (Waterstaat, Haudel en N ij verheid). Zeer vele leden waren teleurgesteld, dat deze begrooting 3.564.079 kooger was dan de vorige. Van een zuinig beleid was weinig te bespeuren en aan" bet niet booger opdrijven der ramingen dan noodig was twijfelde men, daar het niet mogelijk scheende bedragenvoor sommige werken aangevraagdo. a. de verlegging van den Maasmond in 1887 te verwerken. Men klaagde, dat de min. niet bij machte scheen te zijnaan de weelderige wijze van werken zijner ondergeschikten paal en perk te stellen. De behandeling van zaken bij dit departement liet ook veel te wenschen over. Verschillende onderwerpen, waarvoor krachtig initiatief noodig wasbleven rusten en dringend noodige beslissingen bleven niet zelden maanden uit. Men werd versterkt in den wenseh om terug te komen van de instelling van een afzonderlijk- departement en de verschillende afdeelingen weder bij andere departementen in te deelen. Zoo sommigen dezer leden voor zouden stemmendan lieten zij zich leiden door den wenseh om in den tegenwoordigen stand der voorstellen tot grond- wets-herziening deze begrooting als zuiver administratief te beschouwen. Andere leden schreven de opdrijving van uitgaven toe aan het feitdat tal van werken die aan provinciën en gemeenten konden worden opgedragen, door het rijk beheerd bleven. Overigens waren eenige uitgaven wel degelijk lager geraamd, terwijl sommige verhoogingen op wettelijke beslissingen rustten. Algemeen werd geklaagd over de gebrekkige toelichting der begrooting. Onder de tal van ter sprake gebrachte zaken worden voor- loopig slechts de volgende vermeld. De wensch werd geuit, de exploitatie der spoorwegen zoo veel mogelijk meer en meer te brengen in handen der drie bestaande maatschappijen. Men vroeg, of eerlang een voorstel kon worden verwacht, om de voorloopige regeling van de exploitatie der lijn Amersfoort—Nijmegen door eene eind-rege ling te vervangen. Voorts werd gewezen op de gebrekkige dienstregeling tusschen Friesland en Amsterdam over Stavoren Enkhuizen. Verscheidene leden drongen aan op vermeerdering van het aantal locale treinen op de staatsspoorwegen. De be noeming eener staats-commissie tot onderzoek der uitvoerbaar heid van den aanleg eener visscherijhaven te Scheveningen vond bij verscheidene leden geene goedkeuringdaar het een zuiver plaatselijk belang gold. Andere achtten 's rijks belangen niet betrekking tot de verdediging wel degelijk daarbij betrokken. Op nieuw werd gewezen op het groote ongerief, uit de inkrimping van de Zondagsdienst der posterijen voor de inge zetenen ten platten lande voortvloeiende. Kon niet bij afwisse ling aan de postbeambten zondagsrust worden gegeven "Voorts werd het wenschelijke betoogd om den prijs der briefkaarten terug te brengen op 2) cent, zonder meer. Bij vernieuwing werd aangedrongen op verlaging van brief port tusschen Nederland en zijne koloniën bij verzending langs alle wegente meer omdat de verzending per nederl. mail tot vele en gegronde klachten aanleiding geeft. De inhoud van het kon. besluitregelende de voorwaarden waarop in kleinere plaatsen rijks-telegraaf en telefoonkantoren kunnen worden opgericht, vond bij vele leden afkeuring. Bij kon. besluit van den 5 is te Beverwijk tot 2en initenant bij de dienstdoende schutterij benoemd de heer G. Boeve, thans schutter, en te Zaandam tot kapitein de heer P. M. Poel, le luitenant; tot le luitenant de heer W. Aten thans 2e, en tot 2e luitenant R. Aten, thans schutter. De opzichter bij den lokaal-spoorweg Hattem Apeldoorn de heer G. Ottenis in den avond van den 7 door vier kerels aangevallen die hem handen en voeten bondeneen prop in den mond stopten en de bovenkleederen van het lijf trokken. De klee- ren werden onderzocht en terug gegevennadat daar uit genomen waren het horloge en het geldwaaronder 2 muntbiljetten. De daders zyn nog met gevonden. De Provinciale Staten van Friesland hebben den 8 aan het hoofdbestuur der friesche maatschappij van landbouw en veeteelt duizend galden toegekend voor de oprichting en duizend gulden 'sjaars, gedurende 5 jaren voor het onderhouden eener vakschool voor zui velbereiding te Bolsward. Den 9 zou voor dea hoogen raad in cassatie be handeld worden de zaak van don sociaal-demokraat Bei- derok. Op verzoek van zijnen advokaat mr. J. W. Spin, die uitstel der behandeling vroeg omdat bij eerst den 6 de verdediging op zich genomen en de tijd hem ontbroken had zich behoorljk voor te bereiden daar bij 7 bezoeken had moeten afleggen, alvorens hem de stukken medegegeven waren werd de behandeling tegen den zin van het openbaar ministerie tot den 22 uitgesteld. Den 9 is tot lid van Gedeputeerde Staten van Gelderland benoemd de beer mr. J. baron v. d. Feltz met 29 st. tegen 23 st., uitgebracht op jhr. C. M Brantsen. Den 9 is tot lid van den gemeenteraad te Schagen gekozen de heer G. Langenberg, burgemeester, met 104 van 120 uitgebrachte stemmen. Den 10, des morgens om half zeven, is afgebrand de boerderij van heer W. Meijer te Haarlem, bewoond door P. Steenhoven, aan den Veldweg nabij de Hille- gommerbrug te Haarlemmermeer. De gemeenteraad van Amsterdam heeft den 10 het verzoek van den beer dr. M. W. C. Gorilector in de militaire genees- en heelkunde aan de gemeente universiteit om verhooging in rang en vermeerdering van jaarwedde, afgewezen. De Zaanlandsche kamer van koophandel wees in het begin van 1886 den minister van justitie op de wenschelykheid dat art. 787 2°. Wetb. v. kooph., voor schrijvende dat curators in een faillissement bij voor keur uit de Fchuldeischers worden gekozen getrouwer dan thans geschiedt, in acht werd genomen. Nadat de minister geantwoord had, dat deze zaak tot de bevoegd- i" beid der rechterlijke macht behoorde en dus niet vat baar was voor de tnsschenkomst der regeering beeft zj zich met een schrijven van gelijke strekking gewend tot da arrondissements-rechtbanken in Nederland en tot de overige kamers van koophandel met verzoek hun te ondersteunen. Te Beemster i: door Croll, als mondeling gemach tigde van Domela Nieuwenhuis, voor f 5215 aangekocht een huis met schuur en erf en een perceel bouwland groot 1.31.10. De Provinciale Staten van Zeeland en Limburg hebben besloten tot conversie der provinciale schuld en tot invoering eener hondenbelasting en die van Noordbrabant tot het aangaan eener 3% pet. geldleening van f 50000, ter afdoening van loopende schulden, - Het roodvonk heeft opgehouden epidemisch te heerschen te Leeuwarden. Bij de herstemming voor een lid van den raad der gemeente Oterleek op den 9 is gekozen de heer C. Metmet 23 stemmende heeren C. Groot en K. Groot verkregen respectievelijk 17 en 16 stemmen. De inschrijving op f 1,750,000 van de 3% pet. geldleening der gemeente Dordrecht, groot f 2,000,000, verdeeld in schuldbekentenissen, groot f 1000, f 500 en f 100is den 16 geopend tegen 98| pet. Te 's Gravenhage is een der beruchtste personen uit de donkere holen in de Bagijnestraat, bekend onder den naam van „de Vuurduiveiin" gestorven met een kruik jenever voor den mond. De heer W. A. Scholten te Groningen heeft weder voor het verschaffen van warm voedsel aan be hoeftige schoolkinderen f 1000 geschonken. Inhoud van de Economist van Novemberde Bor desde oost-indische spoorwegen; Bloijs, onze handels plaatsen ea verkeerswegen Quaties van Ufford kolo niale kroniek. Koloniale en indische itteratuur (kolo niale en indische tentoonstelling te Londen ander maal de Tjiomaszavk); Opgaven van de laagste en hoogste koersen aan de beurs te Amsterdam. Juli September 1886 Overzicht der geld- en ïondsenmarkt. JuliSeptember 1886 (bankcijfers enz. de geld markt de fondsenmarkt de muntquaestie); spaar bankzaken. Mededeelingen uit binnen- en buitenland door Armand Sassen (het laudbouwerediet en de rijks postspaarbank); De particuliere spaarbanken in 1886 (maandelijksch overzicht); Kort overzicht van de ex ploitatie van den rijks-telegraaf, door J. J. van Kerk wijk De coöperatie op het gebied der zuivelbereiding in Duitschland Economische nalezingen en berichten (overzicht van het vervoer op do nederl. spoorwegen over het eerste halfjaar van 1886 en vroeger.— Rijks postspaarbank). Donderdag 11 November. 's Gbayehhage. Tweede Kamer. Bij de behandeling der indische begrooting zetten de heeren W. van Dedem en van Gennep hunne grieven tegen de economisehe en spoorweg politiek der regeering uiteen eu protesteer den tegen de indische willekeur. De heeren Kielstra en Rooseboom betreurden de onvoldoende defensie van Indie. De minister van koloniën verdedigde zich uit voerig wat aangaat zijne handelingen omtrent heere diensten, sluiting van drukkerijen in Indie en bevordering der verdediging. Het eindcijfer is voor hem volstrekt niet eene maatstaf tot beoordeeling. Morgen voortzetting. Weenen. Prins Waldemar bedankte de bulgaarsche regeering voor de eer, doch laat de beslissing aan zijnen vader over. Hier wordt het antwoord als eene weigering beschonwd. De officiëele russiscbe bladen verklaren dat Rusland het besluit der Sobranje niet erkent. Tegenwoordig 57 leden. De voorzitterde heer S. de Jongh opende de vergadering met eene redewaarin hijin enkele trekken het vijftienjarig bestaan van de in 1871 voor 29 jaren opgerichte vereeniging herdacht en zich afvroeg of deze ook voor de volgende, haar door de oprichters toegedachte, 15 jaren levensvatbaarheid bezat. De toe stand van den landman is kwijnende gedurende de laatste 10 jaren verschillende teekenen wijzen echter op verbetering: de markt wordt langzamerhand vaster, er bestaat dus gegronde hoop dat de landpryzen niet meer belangrijk zullen dalen vlijt en arbeidzaamheid treden in do plaats van gemakzucht en speculatiegeest, onder deze omstandigheden meent spreker dan ook gerust te mogen verklaren, dat Noorderkwartier'a taak niet is afgeloopen. Na voorlezing der uitgebreide notulen, door den secretaris den heer W. Teengs en goedkeuring daar van werd door den voorzitter medegedeeld dat bet ledental 174 bedroeg; dat in de zaak van de wik- en weegloonen eerst in den zomer een adres aan den Koning is gezonden, met eerbiedig verzoek de wet niet in te dienen en nadat dit niettemin was geschiedaan de 2e Kamer een adres is gericht, waarvan afdrukken gezonden zijn aan al de leden dier Kamer met ver zoek de wet niet goed te kenren dat met den beer Boekei, in zake zijn systeem met 1 April 1.1. het bekende contract gesloten is en dat van de Provinciale Staten de gevraagde subsidie in deze verkregen is. Den leden der Staten, tevens leden der Vereenigingbrengt spreker voor hunne ijverige be moeiingen tot het verkrijgen daarvan den dank van Hollands Noorderkwartier; dat in zake hoefbeslag nog op weinig sueces te wijzen valt. Het bestuur beeft gecorrespondeerd met den directeur van 's rijks veeartse nijschool, die het door de Vereeniging geopperde denk beeld van lezingen ontraadde en in overweging gaf, eenige jongelui voor rekening de: Vereeniging naar de

Alkmaarsche Courant | 1886 | | pagina 2