3t»ge»otibctt wedstrijd in huishoudelijke voorwerpen 1. Steen. 2. Gladhout. 3. Timmerhout. 4. Gedraaid hout. 5. Gesneden hout. 6. Buigen. 7. Bamboes en riet. s. Tienen. 9. Kurk en schors. 10. Bord- en ander papier. 11. Leder (zadelmakerswerk). 13. (schoenmakerswerk). 13. Touw koord en garen. 14. IJzer- en koperdraad. 15. Uzer lood zink biik en koper. 16. Schilder- en lakwerk. 17. Boetseerwerk van kiei of gips. 18. Modellen (hoog 3, breed 3 palmen) voor een gcvellijst. &tabg-fóerithten. JflatKt- tu fSeitrgbericftttte. school te zendenwat echter boren hare krachten ging naar epreker's meening. Daarop heeft de heer M. J. Hengeveld van Alkmaar, zich bereid verklaard, gedurende dezen winter een drietal lezingen te houden en aan 's rijks veeartsenijschool te verzoeken, ter prao- tische verklaring daarvan eenen goeden hoefsmid aan te wijzen. De heer J. Zijp Kz, zoude gaarne zien dat, bij aanneming der wet op de wik- en weegloonen door de 2e Kamerde Vereeniging zich nog richtte tot de le Kamermet aanbeveling daarbij te gebruiken de door hem uit het provinciaal verslag getrokken cijfers: In 1881—1885 werd door A 1 k m a a r ontvangen aan wik- en weegloonen den tasman daaronder begre pen 224858,31 met de andore marktgelden niet die van de graan- en zaadmarkt, een totaal van ƒ255,839,70 of per jaar gemiddeld f 50168 ongeveer door Hoorn, aan wik- en weegloonen met het zaadbakjef 174900,91, tezamen met de overige markt gelden f 194149,91 of gemiddeléfV 38830 per jaar; door Purmerende, aan wik- en weegloonen f 108156,22, tezamen met de overige marktgelden 155239,95 of gemiddeld 31480 per jaar. Te Abbeketksprekers gemeentebetaalt men f 750 hoofdelijben omslag op 2000 zielen, te Alkmaar echter niet meer dan f 29339,51 op 14884 te Hoorn 23553,76% op 10948te Purmerende f 10749,52$ op 5451 zielen alles zonder de opcenten op de pors, en dir. belasting mede te rekenen*). Bedenkt men daarbij, dat in de drie genoemde grootere gemeenten de inge zetenen o. a. van zooveel beter onderwijs kunnen ge nieten dan springt de slechte verhouding in het oog en zouden naar sprekers meeningdeze cijfers bij de Eerste Kamer gewicht in de schaal kunnen leggen. Ka eenige discussie, waarbij de heer Th. J. Wallek betoogtdat van een dergelijk adres weinig heil te verwachten is daar hij in 1881 de overtuiging gekre gen heeftdat de le Kamer eene door de 2e Kamer aangenomen wet niet afstemt dan wanneer politieke redenen in het spel zijn en den heer Zijp in overwe ging geeftliever deze cijfers in de boofdbladen met toelichting openbaar te maken met den grootst mo gelijken spoed opdat de leden der 2e Kamer daarvan nog kennis zullen kunnen nemen, trekt deze zijn voor stel in nog mededeelende dat een der amsteruamscue afgevaardigden zijnen kraektigen steun in deze heeft toegezegd. Door den heer N. Lodee wordt verslag uitgebracht, namens de commissie tot wetsherziening. De voor steilen dier commissie gaven tot eenige discussie aan leiding o. a. dat om de keuze der plaats van bijeen komst aan de vergadering te blijven overlaten en niet, zooals vroeger wel eens was te berde gebrachttot vaste vergaderplaatsen aan te wijzen Alkmaar, Hoorn, Purmerende en Schagenomdat uit de opgaven over de 15 voorbijgegane iaren bleek, dat bij vergaderingen op de dorpen gemiddeld 36 en bij die in steden ge middeld 35 °/0 der leden opgekomen waren. Het kwam evenwel tot geen verandering in de voorstellen der commissie en de gewijzigde wet werd daarop in haar geheelzonder hoofdelijke stemmingaangenomen. De heer G. Wonder, daartoe zich welwillend be schikbaar gesteld hebbende, leest daarna voor een door hem uit de jaarverslagennotulen en rapporten samengesteld overzicht over den arbeid,der Vereeniging gedurende de 15 doorleefde jaren. De groote zorg daaraan besteeddie te meer waardeering verdient als men bedeukt, welk een omvangrijke, voorbereidende arbeid er vereisebt is geworden geeft ons aanleiding dit verslag bij gedeelten in volgende nummers aan onze lezers mede te deelen. Men zal daaruit zien, hoe vruchtbaar de Vereeniging tot ontwikkeling van den landbouw in Hollands Noorderkwartier heeft gewerkt en wat samenwerking van flinke in hun vak bekwame mannen vermag. Voor menigeen zal daaruit zeer veel te leereu zijn. Van de algemeene vergadering van het nederlandsche rundveestamboek brengt de heer J. Willekes Macdo- nald van het landhuisboudkundig congres te Leeuwar den de heer J. Zijp Kz. verslag uit. Omtrent de oprichting van het nederlandsche paardenstamboek doet de heer K. Breebaart belangrijke mededeeiingen, onder voorlezing der gewichtigste artikelen van de statuten en bepalingen, daarbij eene warme opwekking voegende, om als lid toetetreden. De Voorzitter geeft in overweging, dat de Ver eeniging, als donatrice met f 25 tot genoemd stamboek toetredend het voorbeeld geve. Wel stelt de heer J. Zijp Kz. voorliever 100 te geven maar nadat de rapporteur had verzekerd, dat men voorloopig zeer tevreden was met de door den voorzitter genoemie bijdrage trok de heer Zijp zyu voorstel in en wordt dat van den Voorzitter aangenomen. In de pauze werd stemming gehouden over de be noeming van eene commissie van drie leden tot het onderzoeken der rekening voor dit en der begrooting voor het volgende jaar waartoe de door het bestuur voorgedragen ledende heeren K. Koster Hz., M. Zyp Jz. en J. Kieftenburg met bijna algemeene stem men werden gekozen. Evenzeer zonder schier eonig verzet werd Wognum aangewezen als de plaats der volgende vergadering. Door den heer Jb, Zijp Hz. werd vervolgens ingeleid het bestuursvoorstel tot het houden van eene tentoon stelling van fokmerriën en veulens, uitgaande van het wel door niemand bestreden standpunt, dat het dringend noodzakelijk was, alles in het werk te stellen, wat tot verbetering van het paardenras leiden kan. Na den stoot, door de Vereeniging gegeven, aan de oprichting der beide hengstenvereenigingenwas nunaar de meening van het Bestuurliet houden eoner tentoon stelling een tweede aangewezen middel. Het stelde voor, daarbij te vragen 1°. Merrien met veuiens, van de hengsten Horsa en Norman; 2°. Idem van andere hengsten 3®. Merriën door Horsa of Norman gedekt Te Alkmaar bedragen die op het personeel 25108,25, te Hoorn t 13978,21, te Purmerende 4860,54&. Te Abbekerk worden geene opcenten op de personeele belasting geheven. (Ked.) of daarvoor bestemd; 4". Merriën, door andere hengsten gedekt of daarvoor bestemd. De heeren J Willekes Maodonald, J. Zijp Kz. en K. Breebaart achtten gewenschtde eerste, concur rentie tusschen alle veulens, onverschillig afkomstig van welken hengstde beide laatsten aanvulling van het voorgestelde programma in dezen zindat in de tweede rubriek geen veulens van binnen- en buiten- landsche hengsten eoncurreeren moesten. In den geest dezer laatsten werd besloten. De belangen der varkensfokkerij vonden in den heer C. Wijdenes Gz. eenen tolk. Vroegere pogingen, door de Vereeniging begonnen waren opgegeven omdat andere zaken alle krachten in beslag namen, nu evenwel achtte de inleider den tijd gekomen, om deze zaak, met kans op goeden uitslagte berde te breDgen. Een bepaald buitenlandsch soort tot kruising weet hij niet aan te bevelen en daarom meende het bestuur het wensehelijk eene mestingproef te houden van eenige dier soorten en van de daarbij te maken opmerkingen nauwkeurig aanteekening te houden. Men kan dan vervolgens onderzoeken, wat den consument het meest wensehelijk voorkomt en daardoor te weten komen wat bij ieder der soorten de gevolgen voor den handel zyn. Uit de diseussie blijktdat niet alle leden gelijke meening over de hollandeche „spitskoppen" hebben de een wenscht er voor goed van verlosteen ander geeft er hoog van op. Men vond de pogingdoor het bestuur voorgesteld aanvankelijk zeer bescheiden maar toen het duidelijk werd dat geen der bekende buitenlandsche soorten eene bepaalde proef had door gestaan en dus voorzichtigheid alkzins aanbeveling verdiendeachtte men algemeen den door het bestuur aangewezen weg den beste en is dienovereenkomstig besloten. De heer Jb. Claij vestigt de aandacht der verga dering op de schapenfokkerijwaarbij in de laatste jaren slechts op achteruitgang te wijzen valt. Hij wenscht daarom kruising van engelsch en tesselsch vol bloed en aankoop van engeleche rammenvoor ver schillende fokkers gezamenlijk, door eene door Noorder kwartier te benoemen commissie wat het bestuur den goedkoopsten weg acht. Over het algemeen keurt men de uitzending eener commissie af, die naar veler meening te veel uitgaven vordert. De heer J. Zijp Kz. behoorde o.a. tot de beslrijders daarvan, daarbij ais zijne meening te kennen gevende, dat de achteruitgang der schapenfokkerij voor namelijk was te zoeken in de waarde, van engelsehe zijde, gehecht aan vet lamsvleesch waardoor bij onze scha penhouders in het voorjaar een incompleet ontstaat dat moet worden aangevuld uit Eriesland en elders. Spreker weet bij ondervinding, dat kruising van zuiver Lincoln en tesseisch ras financieel voordeelige uitkom sten geeft. Bij het leven van den heer mr. J. P. Amersfoort was op diens hoeve eene kudde van Lin- colnschapen en waren deze toen gemakkelijk aan te koopen. Nu deze kudde naar alle kanten is verspreid, stelt spreker zich voorwat hem zelf aangaatzich te voorzien door middel van een vertrouwbaar engelsch makelaar. De Voorzitter, de zaak voldoende toegelicht achtende, zegt nadere voorstellen omtrent dat punt in de voor jaarsvergadering toe. De heer Jb. Zijp Hz. stelt vooreene bijdrage te verleenen aan de Zuiderzee-vereeninging, waarop wordt besloten als lid daarvan toetetreden. Door den heer N. Loder wordt de wensehelijk- beid betoogd, om in 1887 eenen wedstrijd te houden van dorschmachiuea met geringe drijfkracht. Daarbij bleek dat er groote beboette bestaat aan een werktuig, voor kleine boerderijenwaarvoor stoom te kostbaar isdat bet graan marktschoon maakten gedreven kan worden met de in den regel op zulk eene boerderij aanwezige paarden. Tusschen de heeren K. en J. Breebaart, J. L. T. Groneman en Boeke werd eenige discussie gevoerd over de wensehslijkheid van eene machinedie het graan geheel marktschoou maakt of eenedie alleen dorschtterwijl dan de wanmolen het verdere kan doen. De heer Boeke beveelt dit laatste aandaar voor gecombineerde werking steeds te groote drijfkracht vereisebt wordt. De heer D. BeeeEaART, mededeelende, dat hem eene machine als eerst bedoeld bekend is die door paarden gedreven kan worden wordt daarop uitgenoodigdmet den heer J. L. T. Groneman en N. Loder eene commissie te vormen ten einde deze en andere te onderzoeken, en daarna aan het bestuur te rapporteeren, opdat dit in een volgende vergadering gemotiveerde voorstellen zal kunnen doen. Deze uit- aoodiging wordt aangenomen, en de voorzitter, op verzoek vun een der leden, met diens goedvinden, aan bedoelde commissie nog toegevoegd. In de overtuiging dat naast de veeteelt ook de landbouw door de Vereeniging niet uit het oog mag worden verloren meende het bestuur de aandacht der vergadering te moeten vestigen op de vraagof het wensehelijk was proeven te nemen met hier niet bekende cultuurgewassen. Dit punt wordt door den heer N. Loder ingeleid die daarop aan de vergadering mede- deeling verzocht van eventueels bij de leden bekende daartoe geschikte gewassenwaaromtrent het bestuur dan een onderzoek kan instellen. De heer Jb. Zijp Hz. deelt mede, dat zijne aandacht is getrokken door den hem ter kennis gekomen gun- stigen uitslag eener proeve met zonnebloemen. De heer K. Breebaart meentdat ook do tabaks cultuur wel de overweging waardig is. De heer N. Loder acht het noodzakelijke van kost bare beschutting by deze cultuur en het raoeielyke, bij den voebtigen zeewindvan het drogen der tabak onoverkomelijke bezwaren voor eene invoering daarvan in deze provincie. De heer J. Zijp Kz, merkt op dat op het laatste landhuisboudkundig congres eveneens over dit punt bieedvoerig gesproken is en is van meening, dat bij bestudeering van het daar gesprokenevoor de Ver eeniging veel te Jeeren is. Op voorstel van den Voorzitter wordt het bestuur eenig crediet toegestaan, om zoo noodig in deze richting eene proeve te nemen. Bij de rondvraag door den voorzitter beveelt de heer K. Breebaart in de overweging van het bestuur aan, der vergadering voorstellen te doen te zijner tijd omtrent een te houden ploegwedstrijd, vraagt de heer J. Zijp Kz. krachtige hulp van de zijde der vereeniging, bij eventueele tentoonstellingen buiten de provincie ten einde inzendingen van het beste wat landbouw en veeteelt in Noordholland aanbieden te bevorderen en beveelt de heer Boeke het gebruik aan van de bij zijne firma Boeke en Huijdekooper te Groningen verkrijgbare machinale hoefijzersdie reeds vleiende getuigenissen verwierven. Nadat de Voorzitter den met 1887 aftredenden be stuursleden den heeren P. BrantjesJb. Ciaij en J. Zijp Hz. dank betuigd had e i de heer Boeke den voorzitter voor diens uitstekende leiding der vergadering eene welverdiende hulde had gebraentwerd de ver gadering gesloten. De onüergeteekenden door het bestuur van het Nutsdepartement alhier uitgenoodigd, dezen winter weder eene poging aan te wenden om den ijverigen, maar werkeloozen ambachtsman eenige verdiensten te bezorgen en aan deze uitnoodiging gaarnemet ge bruikmaking van de opgedane ondervinding enzoo mogelijk op grooter schaal dan te vorenwenschende te voldoen, berichten, in het vertrouwen op de geldelijke ondersteuning der gegoede ingezetenen, dat zij voor zonder knechts werkende bazen, voor knechts en voor leerkna pen openen een in de eerste helft van Maart te houden vervaardigd van Voor elk dezer groepen worden uitgeloofd 3 prijzen 'f 5, 3 en 1) bij eene tentoonstelling der voorwerpen, toe te wijzen door deskundigen, echter uitsluitend voor zulke artikelen, die zich ilcor bruikbaarheid goeden vorm en nette bewerking onderscheiden. Nog worden, ter aanmoediging, prijzen van f 6 en f 3 uitgeloofd voor elk der beide volgende groepen bij weke groepen de beoordeelaars zullen te letten hebben op goede ordonnantie en nette afwerking. Zoogenaamd zangwerk loordt niet verlangd of toegelaten. Aan wedstrijd en tentoonstelling wordt verbonden eene verloting van aan te koopen voorwerpen, waaraan de gekeele opbrengst der loten zal worden besteed. De aangifte van inzendingen zal moeten geschieden op nader aan te wijzen dag in Januari, terwijl begeerde inlichtingen te bekomen zijn <fen 23 Novsmfaer a.s., 's avonds te 8 urenin het „Café Cen tral" (ingang Schapensteeg). NUHOUT van der VEEN. Alkmaar C. W. BRUINVIS. 9 November 1886. A. GOEDE Dz. De door het burgerlijk armbestuur den 9 aan ie huizen der ingezetenen gehouden inzameling van gelden heeft f 235,68 opgebracht. BURGERLIJKESTAND. GEBOREN. 9 Nov. Gornelis en GrietjeZ. en D. van Willem Tromp en Grietje Visser. 10 Aagje, 1). van Jan Pastoor en Trijntje de Boer. OVERLEDEN. 10 Nov. Cornelis Hendrikus, Z. van Martinus Andreas Bruin en Gesina Maria Swart 8 m. Jacobus Gasper Sander, 25 j. en bijna 8 m. Grietje Hartland echtgen. van Erederik van der Kamp, 26 j. en ruim 10 m. Pieter, Z. van Jan Tol en Maartje Duin, 5j. 11 Eranoiscus, Z. van Johannes Boersen en Maria Anna Ligtvoet, 13 m. Pieter Martinus, Z. van Erederik van der Kamp en van wijlen Grietje Hartland, 8 w. Theodorus Petrus, Z. van Johannes Erederik ilaze» en Geertruida Catharina van Dijk, 3 j. en bijna 4 m «MKMhaa—BIa—ga—i—■«■btt— Alkmaar 10 Nov. Aangevoerd 291 stuks Paarden 80 a 475, Veulens 60 a 115 2 Ezels 20 a 30. Amsterdam 10 Nov. Aardappelen. Eriescbe Dokkumer jammen 2,40 a 2,60dito Eraneker dito 2,25 a 2,40dito En gelsehe 1,50 a 1,65 dito Hamburgers 1,90 a 2Zeeuw- sche Spuische jammen f 3,30 a 3,70, dito Blauwe 2,60 a 2,70, Elakkeesche f 2,90 a 3,20, Geldersche blauwe t 2,70 a 2,80, Pruisische Hamburgers 2,40 a 2,60dito roode t 1,95 a 2,10, dito Saksische jammen 2,10 a 2,30, Hillegommer 1,80 a 3,60, IJpolder blauwen 2,10 a 2,30, Duinzand /4a 4,70, Groninger Turken f 1,60 a 1,70, Maastrichtsche roode en blanke f 2,25 a 2,40. Aangevoerd 10 ladingen. Raapkoeken 70 a 84, Lijnkoeken /8a 12,50 per 100 P. Petroleum vast, loco f 7,75, Nov.Dec. 7,75, Jan. Maart f 7,80 entr. In cons. 9. Aangevoerd 166 vette Kalveren f 0,55 a 0,80 per P., 6 Graskalveren /18 a 35, 19 nucht. dito 9 a 15 160 vette Varkens 0,38 a 0,41 per P. Haarlem 10 Nov. Aangevoerd 105 stapels kaas, uitmakende 12030 stuks, wegende 24599 P., hoogste prijs t 28. Aangevoerd 42 Koeien en Ossen 130 a 200 31 nucht. Kalveren f 10 a 18 39 Schapen 14 a 24, 2 Paarden,

Alkmaarsche Courant | 1886 | | pagina 3