No. 138. Aeht en tachtigste Jaargang. 1886. FEUILLETON. BOB ZELLINA. WOENSDAG 17 NOVEMBER. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeten. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, De 8 nummers f 0.06. Prijs der gewone Advertentiën; ÏSnitcnlAnb. Itomau K. Tb. S C H U L T Z. In Hollfelddie werktuigelijk eveneens opstond ALKMAARSCHE COURANT. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte! Brieven franco aan de Uitgevers HEEMs. C08- TEE ZOON. LUXEMBUEG. De Kamer is namens den groot hertog geopend door den minister van staatpresident der regeering. Tot voorzitter werd met 35 van de 40 stemmen gekozen de ondervoorzitter de heer de Muijserdaar de heer Lessel die jaren lang als voor zitter opgetreden wasals kamerlid zijn ontslag had genomen. De advokaat Simons werd met 31 stemmen tot ondervoorzitter gekozen. De ingediende begrooting voor 1887 sluit met een batig slot van ongeveer f 400 000. ENGELAND. De heer Drummond Wolff is naar Londen ontboden om met de regeering persoonlijk van gedachten te wisselen. Den 16 vertrekt hij. Een kwartiermeester eener mailboot werd den 8 door de engelsche douanen te Queensborough aangehouden omdat hij 2 pond tabak bij zich hadwaarvoor hem 27 boete of 5 dagen gevangenisstraf opgelegd werd. Hij onderging de gevangenisstraf. De ochtendbladen van den 15 zagen in de rede van minister Kalnoky in de hongaarsche delegatie een nieuwen waarborg voor het behoud van den europeeschen vrede. ERANKEIJK. Op voorstel van den heer Lacroiz is door de Kamer besloten de commissie ter overweging van het vraagstuk der scheiding van kerk en staat uit 22 leden te doen bestaan. Veertien der benoemde leden worden geacht daarvan voorstanders te zijn. Den 12 werd in den gemeenteraad van Parijs een rapport uitgebracht betreffende een voorstel om de gemeentelijke pastoriengescbat op eene waarde van 4^ miljoen gulden, tot andere doeleinden te bestemmen. Ter vergoeding werd voorgesteldden pastoors voor buishuur f 1500 's jaars toe te kennente zamen f 49500 voor de 33 kerspelen waar de pastorien bun zouden worden ontnomen. Daar nu gemiddeld de huurwaarde dezer gebouwen f 658750 bedraagtte zamen f 217.388.75, zou de stad 167.887.50 bij den voorgestelden maatregel winnen. B'j de beraadslaging merkte een lid opdat de pastoors patent moesten betalen, evenals alle kooplieden. Dat lid achtte de voorgestelde schadeloosstelling over bodig. Ten slotte zijn de bij bet rapport gedane voor stellen met groote meerderheid goedgekeurd. De stand der Ebdne en der Durance is iets lager, doch het weder blijft steeds dreigend. Bij Avignon is eene algemeene dalingdoch overigens was de toestand weinig veranderd. De gemeenschap bleef gestremd. Do heer Eouvier beeft geweigerd Paul Bert op te volgen. VAN 4) „Zeker 1" viel de raad scherp in „dat is een fout van mij geweest. Ik heb tot mijn spijt te lang gezwegen." „Tot myn spijt t" riep Hollfeldals hoopte hy nog verkeerd verstaan te hebben. „Baronvervolgde Euland echter kalm„ik heb juist mijne dochter gevraagd of zij misschien reeds aan eene verloving dacht, die noem zelf hoelang misschien twaalf, vijftien jaar duren kan. Ik heb mij, zooals van zelf spreekt, een weinig omtrent u en uwe betrekkingen op de hoogte gesteld en heb overigens behalve op de prozaïsche geldvraag, die voor ons, vaders, nu eenmaal den doorslag geeft, slechts enkel goeds gehoord.' „Was het dus werkelijk slechts deze geldvraag?" antwoordde v. Hollfeld met warmte, „in een wachttijd moeten zoo velen zich schikken en doen het ook. Waarom zou onze trouw minder zijndan die van anderen Ik gevoel mij ten minste sterk genoeg omdat ik weetdat ik nooit een ander meisje dan mejuffrouw Alma beminnen zal." „Elkeen heeft dit wel eens gezegd", antwoordde de raad, terwijl hij een rookwolkje voor zicb uitblies. „Ook ik. Toch ben ik later tot een ander inzicht gekomen, heb niet mijn eerste liefde, maar eenvoudig een degelyke vrouw tot gade gekozen werd gelukkig met haar en denk er overin het voorbijgaan gezegdspoedig weder te huwen. Over u, mijnheer v. Hollfeld, mag ik natuur lijk geen oordeel veilen er zijn menschenwien de trouw in het bloed zit; wat mijne dochter betreft, heb ik echter eene bepaalde meeningdie ik mjj niet be twisten laat. Zy is eea meisje, zooals er, God Kamer. Den 11 werd door den minister van binnenl. zaken eea wetsontwerp ingediend, waarbij een krediet van f 250.000 werd aangevraagd voor de nood lijdenden ten gevolge van de overstroomingen in het zuiden des lands, welk ontwerp den 13 goedgekeurd werd. Ondanks het verzet van bisschop Ereppel is daarna met 379 tegen 45 stemmen aan de regeering een kre diet toegestaan voor de begrafenis van Paul Bert. Genoemde bisschop had verklaarddat hij vóór het krediet zou stemmen als het slechts gold eene hulde aan iemanddie niet zonder verdiensten en roem op het veld der eere gestorven was. Paul Bert had een gevaarlijken post aanvaard en eene daad van burgermoed verrichtwelke niemand onverschillig laten zou doch de katholieken konden intutschen niet vergeten, dat hy een der felste tegenstanders was geweest van alles wat zij lief hadden en vereerden waarom zy dit voorstel niet bonden goedkeuren. Een voorstel van den pre sident-minister de Freycinet om aan zijne weduwe een jaargeld van f 6000 toe te staan door de rechter- en uiterste linkerzijde met rumoer ontvangen, werd spoed- eischend verklaard en na le.endiga beraadslaging met 252 tegen 109 stemmen aangenomen. Verscheidene socialistische leden der uiterste linkerzijde dienden daarop een voorstel in om een jaarlijksch pensioen van 500 toe te kennen aan de weduwen der soldaten, in Tonkin overleden. De gevraagde dadelijke behandeling van dit voorstel werd met 180 togen 180 stemmen verworpen. De Senaat nam denzelfden dag de voorstellen betref fende de begrafenis van Paul Bert en het pensioen zijner weduwe aan met 192 tegen 32 en met 173 tegen 42 stemmen. De nieuwe voorzitter der radicale groepwelke een honderdtal volgelingen onder de leden telt, heeft zijn programma ontwikkeldwaarin hij o.a. de opzegging van het concordaat vraagt. GEÏEKENLAND. Den 3 is te Athene het nieuwe handelsverdrag met Engeland onderteekend. De Koning zou afgetreden zijn zoo zijn broeder prins Waldemar, zich de keuze tot vorst van Bulgarije had laten welgevallen. ITALIË. Den 7 hebben omstreeks 8000 voormalige soldaten en aanhangers van Garibaldi den 19 verjaar dag van het gevecht bij Montana herdacht. Verschei dene heftige redevoeringen tegen het pausdom werden daarbij uitgesproken. Een radicaal professor der tech nische school te Eome meendedat het er voorloopig op aan kwam eene beweging op touw te zetten, ten einde het artikel dar grondwet, waarbjj de roomsch katholieke godsdienst tot de godsdienst van den staat wordt verklaard afgeschaft te krijgen. zy dank, vele zijn in den grond huiselyk, esnvondig, een weinig lijdelijk, in elk geval zonder een trek naar een heldinnenrol. Het eenigewat haar tot uitzon dering stempelen kon zou zyn dat zij zoo langzamer hand hoe het gekomen is, hebben wij, ouders, nooit kunnen doorgronden eene soort schoonheid geworden is. Schoonheid iszuoals wij beiden wetenechter een tweesnijdend zwaard; in ons geval maakt dit het trouw blyven veel moeielijkerdaar het steeds opnieuw aan- lokt, dit op de proef' te stellen. Heb ik ongelijk hierin „Als ik zoo bemind wordals ik bemin zeker" antwoordde Hollteldzonder zich te bezinnen. „Wer kelijke liefde wekt volstrekt geen gedachte aan ver zoeking op." „En gij gelooft", vroeg Euhnd twijfelend „dat ook myne dochter zoo standvastig is „Zeker U beoordeelt mej. Alma verkeerd." „Voor een vader zou dat onvergeeflijk zijn", ant woordde de raad ironisch. „Maar hier is ook geen sprake vanwij zijn van ons onderwerp afgeraakt laat ons dus, met uw verlof, weder naar het uitgangs punt terugkeeren 1 Ik zou my namelyk in geen geval bereid verklaren, in zulk eene verloving toe te stemmen. Soms staan ouders dit ongelukkigerwijze toe maar als gij er toe komen kondt mijne gronden juist te beoor- deelen zoudt gij mij moeten toegeven dat dergelijke goedheid eene menseh-onteerende kwelling beschermt en duldt. Zie eens de beide parendie de stad heden van dit soort bezit; ik behoef u geen naam te noemen. Het eene paar is zeven jaren verloofdhet andere meen ik vijf. Gij hebt de beide meisjes misschien jong gekend F" Hollfeld schudde het hoofd. „Nu, ik kan u verzekeren beiden waren frisch bekoorlijklieftallig. Hedenbaronzyn zij ver bleekt verouderd en zwaarmoedig. De natuur duldt nu eenmaal zulke dwaze verhoudingen niet. Daarbij is voor beide paren nog geen einde te zien want de eene der heeren is nu pas eerste luitenant geworden." Hollfeld sprong plotseling op liet zich echter met een „Pardon 1" weder in zijn stoel vallen. „Kunt gij deze geheel onopgesmukte voorstelling wederleggen vroeg de raad zaoht. OOSTENEIJK HONGARIJE. In de zitting der commissie voor de buitenlundsche zaken van de hon gaarsche delegatie van den 13 heeft graaf Kalnoky minister van baitenl. zaken o.a. verklaard dat hij on derscheid maakt tusschen de zuiver hongaarsche en de europeesche belangen. Wat de oostenrijksche belan gen betreftdeze berusten op den grondslag van be ginselen en op het recht der algemeene verdrogen. Het is eene zaak van het hoogste belang dat het herlijn- sche verdrag ongeschonden blijft. Op de mogendhe den en op Oostenrijk in het bijzonder rust de be langrijke doch moeielyke plicht er voor te waken dat het grondbeginsel der zelfstandige stelling van Bulgarijezooals dit bij de verdragen is gewaar borgd niet geschonden worde. De moeielijkste taak der rageering bestaat hierin dat hare handelingen niet den invloed ondervinden van eene oogenblikkelijke ergernis door de houding van generaal Kaulbars ver oorzaakt. Dan zou meu niets verkrijgen van hetgeen eene beslissende uitwerking op de eindrege'iog in Bulgarije kan hebben. Het is dien generaal wel geluktden balgaren op de meest onaangename wijse Ruslands invloed te doen gevoelenmaar tevens is daardoor op nog nimmer bekende wijze de ingenomen heid van Europa voor het bulgaa'sche volk opgewekt; Oostenryk's belangen eischen dat geeae verdragen geschonden worden, dat de door Europa gewaarborgde zelfstandigheid ongeschonden blijft. Daardoor is de langdurige en moeielijke taak opg deg 1 den loop der gebeurtenissen met geduld en voorzichtigheid te volgen. De heer Tisza had met juistheid de algemeene strekking der staatkunde ontvouwd voor het geval, dat het berlijnsche verdrag verded'gd moest wordea. Hij was verzekerd van de instemming en medewer king van al die mogendheden, welke den wil koesteren om de europeesche verdragen te beschermen. RUSLAND. Het Dagblad van St. Petersburg is n et ingenomen met Kalnoky's rede. Twee aangrenzende rjjken die een goede verstandhouding wenschen zijn het aan elkaar verschuldigd om de wederzijdsche be langen op vriendschappelijke en billijke wijze te beoor- deelen. En hoe denkt Kalnoky zijn beschouwingen in overeenstemming te brengen met de heerschende meening over de eigenaardige stellingdie Rusland tegenover Bulgarije inneemt? Het blad zal zijn oordeel verder opschorten om da gemoederen niet te verbitteren. De rede van den enjelschen minister Salisbury» welke het blad thans in haar geheel heeft gelezen wordt eveneens scherp beoordeeld. De Petersb. Neuzeit. en do Nevosti keuren ook Kalnoky's rede af en meenen dat haar dubbelzinnige „Neen I" knerste de officier meer dan hij sprak. „En zelfs dit is nog niet alles I" vervolgde Euland op denzelfden toon. „Sedert drie weken is de zoon van een vriend mijner jeugd den hanrielsraad Zellina, nadat hij op verzoek van zijn ziekelijken vader zijne betrekking aan het bankierskantoor van zyn zwager te Weenen verlaten heeft, hier komen wonen. Deze had Alma, geloof ik, nooit gezien of slechts als kind; ia de drie jaren ten minstedat ik hier woon heeft hy haar nooit ontmoet. Daarom schijnt zy een des te sterkeren en snelleren indruk op hem gemaakt ta hebben daar hy reeds hare hand gevraagd heeft." „En Alma vroeg de officierbleek wordende. „Alma zult gy mij helpen geheel tot haar verstand te brengen", antwoordde de raad weder scherper. „Daarom kwam ik hier. Daarenboven houd ik er ook niet van dat twee jongelieden zonder afscheid van elkander gaan; er blijft licht iets over, dat in een voor aandoeningen vatbaar gemoed als het ware niet ver sterven kan. De vervuiling van dezen wensch verwacht ik van een man van eerdie niet dulden kan dat de minste smet rust op den naam der personen, die hem dierbaar zyn." „Wat moet dat beteekenen Wat verlangt gij viel Hollfeld hem verstoord in de rede. „Voor mij beteekent die zooveel", voegde Euland er met hijzonderen nadruk bij„dat een man die het met de eer zijner familie of van zichzelven zoo nauw neemtniet aan het welzijn van vreemden tornen of wel het voorwerp zijner liefde in zijne eigen misère vergeef het alledaagsohe woord medetrekken mag. Ge loof mij slechts, al zou Alma u ook het tegendeel ver zekerd hebben zij is niet voor dulden en ontberen en nog veel minder voor dit langebijna hopelooze wachten geschapen over korteren of iangeren tijd zou het haar bitter moede worden. En hoe zou eea edel karakter het dan kunnen verdragen, zelf de schuld te zijn, dat het gelnk der geliefde verwoest is? Want voor ons is het aanzoek van Bob Zellina een geluk dat volstrekt met geen ander te vergelyken is. Ik geef toe naar menschelyke berekening." De raad stond op.

Alkmaarsche Courant | 1886 | | pagina 1