toon onmogelijk een goeden waarborg kan bieden voor het behoud van den vrede. Sittncttlau?». Den 11 is plotseling overleden de heer dr. J. A." Snellebrandpredikant bij de ned. herv. gemeente te Twisk. De kandidaat voor den bulgaarschen troon schijnt nu te zijn Nikolaas prins van Mingrelie, een caucasische prins40 jaar oud sedert 1869 officier in de keizer lijke garde. Hij leeft gescheiden van zjjne vrouw, de dochter van graaf Adierbergmet wie hij in 1875 gehuwd was. BULGARIJE. Generaal Kaulbars verzocht aan de bulgaarsche regeering, de russische officieren Na- bowskoff en Zalensky, wegens het verwekken van op stand te Burgas gevangen genomen weder op vrije voeten te stellen. Na het antwoord van den Koning van Denemarken ontvangen te hebbenspraken de onmiddelyk bijeen gekomen leden van het regentschap als hun gevoelen uitdat zij geen ontslag moesten nemen maar aan het bewind blijven totdat de macht van het geweld de overhand behoudt. Karavelofl werd vervangen door Jevkoff, terwijl de leden Stambuloff en Montkuroff, die hun ontslag genomen haddendoor de Sobranje her kozen werden. Verder werd eene commissie van 3 leden benoemdom zich naar de mogendheden te begeven. Daarna ging de Sobranje voor onbepaalden tijd uiteen. Zoodra generaal Kanlbars van den rnssischen consul te Pbilippopel vernam, dat wegens den staat van beleg de prefect niet verantwoordelijk was voor de in hechte nisneming van Kavaseischte hij ontslag van den bevelhebber der brigade en van den plaatselijken be velhebber en verlangde hijdat het garnizoen militaire eer zou bewijzen aan de russische vlag. Hij stelde een termijn tot den 17 voor antwoord. In den nacht van den 11 op den 12 is weder eene samenzwering ontdekttengevolge waarvan ongeveer 50 personen in hechtenis zijn genomen. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Den 15 werd de behandeling der indische begrooting voor 1887 voortgezet. Bij de eerste afdeeling van het hoofdstuk uitgaven in Neder 1. Indië, waaronder behooren de jaarwedden van den gouverneur-generaal en zijn staf, de kosten van den raad van Indië enz. vroeg de heer Keuchenius het woord. Toen hij begon te spreken over het gebeurde in 1866 en de verwachtingen omtrent een mildrechtvaardig en krach tig bestuur in Indiein de troonrede van dat jaar na de ont binding uitgesproken, terwijl de troonrede, nu men in 1886 een mild en rechtvaardig bestuur in Indie mocht verwachten thans geen enkele aankondiging daarvan bevat, verzoekt de "Voorzitter hem, zich tot de in behandeling zijnde afdeeling te bepalen en niet tot de algemeene beschouwing terug te keeren. De heer Keuchenius antwoorddedat hij naar zijne meening bij dit hoofdstuk algemeene beschouwingen mocht voeren. Toen de Voorzitter hem herinnerd haddat hij zich aan het reglement van orde moest houdenantwoordde de heer kampten de tegenstrijdigste gevoelen smart had op dit oogenblik de bovenhand. Vervliegenvernietigen ge voelde hij alleswat hij als zijn heiligste gedachten beschouwd had. Toorn over de gedachtendie hij reeds lang opge geven moest hebben, kwam daarbij in hem optoorn over zichzelf, den blik op 't onbereikbare gevestigd te hebben dan weder eene liefde een zoo innig gevoelal moest hij nog de laatste maal geheel be seffen wat hem toch in zaligeonvergeteljjke uren had toebehoord. Haar geluk echter? mocht hij haar geluk in den weg staan De gedachte aan Bob Zellina voor wien hij zelf ook sympathie gevoeldekwam in hem op. Ook die beminde en wat kon hij daar tegenover plaat sen? Was het geene ellende, waarin hij Alma brengen zou? Met een medelijdenden blik, half om zichzelf, half om het armoedige zijner woningzag hij de kamer rond en daarna naar de donkere vensters. In de verte hoorde men een vogel schreeuwen het was een uil in de ahornboomen op den wal, een ongeluks profeet. Hollfeld's gedachten dwaalden af. De raaddie in de kamer op en neder liepbleet thans ongeduldig staan en Hollfeld gevoelde plotseling weder alles wat hij opofferen moestalles waarvan hij afstand moest doen. Hij herinnerde zich echter dat de raad van een tweede huwelijk gesproken had; hiermede vervolgde hij het gesprek „Natuurlijk weet mej. Alma dat zij eene nieuwe moeder krijgt? En eert en bemint zij die dame?" „Dat weet ik niet", antwoordde Ruland, de schouders ophalende. „Toen ik er haar zooeven van sprak „Nu pas?" „Ik ben gewoon bij zaken die mij alleen aangaan, zelden eerst de toestemming van anderen te vragen." „In zulk een geval, waar ook het geluk van „Zelfs niet in zulk een gevalviel hem de raad kalm in de rede. Blijkbaar wenschte hij dit onderwerp hiermede als afgedaan te beschouwen. Een opwelling van toorn doortrilde Hollfeld die man had in zijne spreekwijze een beleedigende kort heiddie maar hij was Alma's vader, dus zelfbe- heerschingEn in zjjn recht was hij ookhoezeer het hart er zich tegen verzette. Als er schuld bestond, dan droegen noch Alma's vadernoch Alma of hijzelf die schuldslechts de omstandighedenhet nootlot of hoe men het noemen wil dat hen elkander had doen ontmoeten. De eer moest zuiver blijven. Hij kon geen geluk genietendat het leed van anderen veroorzaakte. Dat verdroeg hjj niet die man daar had in alles gelijk En Hollfeld richtte zich in zijne volle lengte op en sprak zonder eene beving in zijne stemals gold het eene zeer gewone zaak „Dus zooals gij bevolen hebt, mijnheer Rulandik zal morgen aan uw verlangen voldoen." Ruland zag hem doordringend aanin den vasten blik van den luitenant was niets te lezen. Met een krachtigen handdruk namen de beide mannen afscheid. Wordt vervolgd. Keuchenius, dat de Voorzitterevenals zijn Voorganger een onwelgevallig lid den mand trachtte te stoppen. De Voorzitter riep hem toen tot de orde. (Bravo riepen eenige leden). Het kwam niet te pastot den Voor zitter dat verwijt te richtenwanneer hij het reglement van orde handhaaft. Begrooting van marine. Blijkens het voorloopig verslag zagen vele leden in het veel hooger eindcijfer eene zucht tot opdrijving der uitgaven, waaruit voor de bevolking vermeerdering van geldelijke lasten voort vloeit die de minister te licht telt. Op deze wijze gaan de uitgaven voor de verdediging onze geldelijke draagkracht te boven. Andere ledenbereid tot het brengen van geldelijke offers in het belang der verdediging, wenschten meer waar borgen voor een goede aanwending der toegestane gelden, waaromtrent zij niet gerust waren met bet oog op het voor gevallene bij scheepsaanbouw en de veelvuldige scheepsrampen. Algemeen was van den minister verwacht een uiteenzetting zijner denkbeelden omtrent de taak der marine in het moeder land en de koloniën, om den sluier der duisternis op te heffen, die over het in deze aan te nemen stelsel hangt. Bij dit gebrek aan richting verklaarden eenige leden moeielijk deze begrooting te kunnen goedkeuren. Wederom andere leden meenden, dat de minister verleden jaar had moeten wijkentoen hij de overtuiging had voor de marine meer noodig te hebben dan de Kamer had toegestaan. Hiertegen werd opgemerktdat tegemoetkoming zonder loslating van beginselen zeer wel denk baar was. Eenigen maakten er een grief van, dat de minister geene hervormingen schiep en alles bij het oude liet. Eenige leden achtten den toestand der vloot in indië zeer onvoldoende, maar hun wensch tot scheiding der nederlandsche en indische marine werd niet gedeeld door de zeer vele ledendie geen scheiding van het personeel en de koloniale marine van weleer terugwenschen. Aanzienlijke besparing werd verwacht van ver- eeniging van het auxiliair eskader met de indisch militaire ma rine op kleinen voet. Vrij algemeen bestond weinig neiging de gelden toe te staan voor het begin van den bouw van een nieuw pantserschiphoofdzakelijk om de schrale toelichting en gemis van behoorlijk uitgewerkte plannen. De groote meerder heid wenschte, dat de minister de gelden voor den bouw van dat schip van de begrooting nam. Naar aanleiding van de talrijke ongevallen by de marinewenschten zeer veie leden dat hij de Kamer daaromtrent steeds inlichte. Vereeniging van de departementen marine en oorlog tot één departement, werd op nieuw aanbevolenmaar andere leden achtten de be trekking van hoofd van dit departement voor één persoon te zwaar. Om tal van redenen, o. a. het toch niet afwerken van het geheele schipde buitengewone kostbaarheid der inrichting hare ligginghet geenszins onberispelijke werk, de onttrekking aan het toezicht van het publiek drongen vele leden aan op spoedige afschaffing der werven als werven van aanbouw. Van eene andere zijde deed men het groote voordeel van het werk op 's rijks werf boven dat bij particulieren uitkomen. Behoud althans van één werf van aanbouw werd wenschelijk geacht. Algemeen werd gevraagd, of de minister de adviezen der werf- commissie dacht te volgen. De maatregel tot uitbreiding van het vast personeel bij 's rijks werven vond geen algemeenen bijval. Men wenschte meer uitbreiding van de leveringen door particulieren, met name van het touwwerk, waarover niet te klagen viel. Verscheidene leden betwijfelden, of de opleiding tot scheepsingenieur in alle opzichten voldoende was. Herstel der sedert 1883 niet meer vervulde betrekking van hoofd ingenieur voor den algemeenen dienst vond by velen tegen kanting. De toestand der schepen gaf aanleiding tot verschil lende vragen, waarbij gewezen werd op hei onvoldoende aantal reddingsmiddelen op de oorlogschepen. De meeningdat te groote voortvarendheid met de aanschaffing van torpedobooten niet gewenscht is, werd door velen bestreden, die meenden dat wij ons hoe spoediger hoe boter van dit althans niet zeer kostbare verdedigingsmaterieel moesten voorzien. Dan wenschte men voor de bemanning der vloot in Oost- Indie meer gebruik te maken van de inlanders; werd verslapping der tucht op de vloot, vooral in Indie, toegeschreven aan de afschaffing der lijfstraffen, door anderen werd dit ontkend met ver zet tegen het weder invoeren daarvan; geklaagd over onvoldoend politietoezicht op de Noordzee, met verzoek om inlichtingen over de toepassing der overeenkomst door andere mogendheden. Yrij algemeen werd aangedrongen op beter gebruik van het korps mariniers, door daarvan te vormen een korps vrijwilligers, bestemd tot oefening der voor den kolonialen dienst aangewezen nederlanders. Op nieuw werd afschaffing van een der opleidiug- schepen voor jongens geeischt en verplaatsing van het andere naar Ylissingen voorgestaanvooral ter bevordering van de zedelijkheid der jongens die daar veel minder aan verleiding bloot staan. Deze verplaatsing werd echter voor de werving nadeelig geacht. In het antwoord der regeering op het kamerverslag over hoofdstuk VII A der begrooting voor 1886 wordt toegezegd dat de rekening en verantwoording der geconverteerde staats schuld zoo spoedig doenlijk afgelegd zal worden. Hare op making kan nog niet geschieden omdat de definitive obligatiën niet gereed en alle in omloop zjjnde 4 pets. staatsschulden nog niet ter verwisseling aangeboden zijn. De minister van financiën, die gaarne omtrent de aan de conversiewet gegeven uitvoering in nadere gedachten- wisseling zal treden, komt nu reeds op tegen de bewering, dat uit het met gemeente-leeningen gebeurde af te leiden isdat de conversie der 4 pet. staatsschuld het land te veel gekost heeft. Men vergete vooral nietdat een dergelijke maatregel geheel van karakter verandertnaarmate zij over enkeledan wel over honderden miljoenen loopt. Hoe roekeloos het zou zijn geweestde conversie zonder tusschenkomst van bankiers te ondernemenhebben nog onlangs plaats gehad hebbende conversien bewezen. Ze is overigens op iets voordeeliger wyze tot stand gebracht, dan indertijd is voorgesteld en goed gekeurd. Onzekerheid omtrent hetgeen bij aanneming der wet zou geschiedenkon na de mededeelingen der regeering niet bestaan, en de loop, dien deze groote maatregel genomen heeft, zou aanleiding kunnen geven, in plaats van tot kritiek, om met groote voldoening op den afloop terug te zien. Ter voldoening aan het daartoe gedaan verzoek worden de bepalingen medegedeeld der met de heeren Rothschild gesloten overeenkomst, krachtens welke de Staat, door den ongedacht gunstigen afloop der conversieten slotte minder heeft moeten betalen en voor de nieuw uitgegeven schuld van f 9.610.000 1 pet. meer heeft ontvangen dan aanvankelijk was ondersteld. Den 10 is het recht tot weghaling van mosselzaad van de rijkszee-, haven- en sluiswerken te IJmuiden ge gund aan den beer P. Oekerse te Bruinisse voor f 255. Volgens het verslag, den 10 uitgebracht omtrent de nuts-spaarbank te Rotterdam bes'aat 2/3 van het kapitaal dat 7f miljoen gulden groot is, 350.000 meer dan een jaar vroegeruit inlagen van 5 en daar beueden. De reservekas bedraagt 1.200.000 30000 meer dan in 1885. Op de scholen werd door 3755 kinderen f 10585.88 gespaard. Den II is te Krommenie bij het vellen van een boom een der werklieden, 30 jaren oud, door het vallen van dien boom in verkeerde richting daaronder geraakt en zoodanig gekneusd, dat hij eenige oogenblikken later overleed. Den 11's avoüds ongeveer half zeven werd te 's Gravenbage een dertienjarige knaapdie in de Boekhorststraat wandeldedoor een mandie een wagen met koopwaren voortduwdeverzocht hem te heipen bij het oprijden van dien wagen over de draai brug aldaar. De jongen voldeed hieraan waarna die man hem uitnoodigdehem tot aan de van Rave- steinstraat te vergezellenwaar de wagen thuis be hoorde. Ook hierin stemde de knaap toe en toen de koopman hemna het wegbrengen van den wagen een dubbeltje beloofde, als hij nog even medeging naar de Ryswijksche straataarzelde hij geen oogenblik. Zij bereikten langs den stationsweg het voorplein van de station waar de onbekende zich met den jongen naar een afgelegen plek begaf. Daar haalde hij een knipmes uit zijn zak, voorwendende zijue nagels te willen reini gen waarna hij onverhoeds den knaap een snede over het gelaat gaf, van het linfceroor tot even voorbij den neus. Hij vluchtte dadelyk den jongen gillende achterlatende die op zijn geschreeuw spoedig door de politie naar het ziekenhuis werd gebracht. De dader die aan den Rtjswijkschen weg woonde, is aangehouden. Men zegtdat hij niet wel bij 't hoofd is en reeds meermalen gezegd heelt een jongen den hals te zulleu afsnijden. De gemeenteraad van Leeuwarden heeft don 13 na langdurige beraadslaging over een verzoek van 230 gasverbruikers om den gasprijs te verlagen, besloten dien prijs met ingang van 1887 van acht op zeven centen per kub. el te verlagen, na verwerping van het voorstel van burg. en weth., om afwijzend op dat ver zoek te beschikken. Den 13 is aan de Koningshoeven te lilburg de hulpmachinist van de stoomtram gevallen een der wielen ging hem over het hoofdzoodat hij dadelijk dood was. In eene den 13 te Amsterdam gehouden verga dering van de Nederl. Harddraverij- en Renvereeniging zijn de heeren A. baron van Brienen van de Groote Lindt en H. P. de Kat van Hardinxveld als bestuurs leden herkozen en is, in plaats van den heer Julius Petersen, die zich niet herkiesbaar had gesteld, gekozen de heer G. J. van der Vliet. Aan de Amsterdamsche Sportclub wordt de renbaan te Bussum in 1887 voor één dag afgestaan op voorwaarde dat de leden der vereeniging ieder met twee dames vrijen toegang hebben en 200 worde betaald. Voor 1887 is nog geen programma vastgesteld alhoewel de geldmiddelen niet ongunstig zijn; men begint het nieuwe jaar met 5000. Baron de Sa 1 is gaf in overweging bij de spoorweg maatschappijen ernstige stappen te doen tot het ver^ krijgen van verminderde kaarten. Den 13 is op de rivier de Mark nabij Gastel eene met bieten geladen schuitbestemd naar Zeven bergen plotseling gezonken. De 22jarige vrouw en het kind van den schipperdie zich daarop bevonden, zijn verdronken. Den 14 is te Rotterdam overleden de heer G. W. Reijnders, rustend pastoor der parochie van den H. Do- minious in vroegere jaren pastoor te Alkmaar. Den 15 is te Waddingsveen een rijkstelegraaf kantoor met telefoondienst voor het algemeen verkeer geopend. - De hooge raad heeft den 15 vernietigd hel arrest van het gerechtshof te Amsterdam, waarbij de commis sionairs in effecten W. en M. veroordeeld zijn wegens het te voorschijn brengen van ongeregeld gehouden boeken. Deze zaak werd verwezen naar het hof te's Gravenbage. De heer P. H. Hugenholtz Jr. heeft den 15 des morgens bij de godsdienstoefening in het gebouw der vrije gemeente medegedeeld dat het bestuur daarvan aan de leiders van den soc.-demckratischen bond gevraagd had te willen zorgen, dat wanordelijkheden voorkomen zouden worden bij de door den heer Roodbuyzen voor genomen verhandeling in dat gebouw op den 11. Die toezegging was gedaan. Nu toch iu die vergadering zoodanige wanordelijkheden waren ontstaan dat zij moest worden gesloten had het bestuur besloten bij volgende vergaderingen den socialisten den toegang te ontzeggen, terwijl andere vereenigingen die langs ordelijken weg verbetering beoogden in het lot van den werkman ter bespreking daarvan zouden worden uit- genoodigd. Deze mededeeling werd met duidelijke in stemming begroet. Den 16 is in het Buiksloter-tolhuis te Amsterdam tot den 15 December eene tentoonstelling geopend van voorwerpen, opgevischt uit het wrak „la Lutiue den 9 October 1799 verongelukt in het yzergat tnsschen Vlieland en Terschelling; zij is te zien van 's morgens 10 tot 's namiddags 4 uur tegen betaling van 0.50 ten voordeele van het Willem Barendsz Fonds opge richt ten behoeve der nagelaten betrekkingen van verongelukte zeelieden te Terschellingop Dinsdag en Donderdag en van/0.25 op de overige dagen, daaronder begrepen de overvaart met de kettinjboot voor heen en terug. Ged. Staten van Friesland hebben aan den ge meenteraad van Leeuwarden medegedeeld dat de minister van binnenlandsche zaken zich vereenigd had. met hun gevoelen, dat de benoeming van een archivaris op grond van art. 179 p der gemeentewetniet door den raad maar door burg. eu weth. moet geschieden, tengevolge waarvan de raad zijn daarmede strijdig besluit ingetrokken heeft. De gemeenteraad van Wageningen heeft het dagelijksch bestuur gemachtigd met het geraeente- crediet te onderhandelen over de conversie der ge- meenteschuld, groot 290.000van welke vereeniging het aannemelijkste aanbod ontvangen was. Op alle lijnen der maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen zijn de rijtuigen 3e klasse thans verwarmd. In de afgeloopen^week zijn te Delft aangegeven 41 en te Utrecht 7 gevallen van roodvonk, te Delft eeq en te Utrecht vier sterfgevallen aan die ziekte,

Alkmaarsche Courant | 1886 | | pagina 2