No. 139. Acht en tachtigste Jaargang. 1886. FEUILLETON. BOB ZELLINA. VRIJDAG 19 NOVEMBER. Deze Courant wordt DiüSd&g-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, De 3 nummers f 0 06. Prijs der gewone Advertentiën: #fftciëel (Öc&eeÜe. De verlofganger JOHANNES HILLEGERDUS VERHEUL, van de zeemilitie, wordt verzocht zich ter gemeente-secretarie alhier aan te melden. UtaiRttl&tib. Roman ALKMAARSCHE COURANT. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMb. 008- TEE ZOON. BELGIE. Het door graaf d'Oultremont ingediende wetsvoorstel tot regeling der rekruteering telt 20 ar tikelen waarvan de voornaamste inhoud hierop neer komt. Elk belgisch burger, die zijn 20e jaar intreedt, heeft militaire plichten jegens het land te vervullen. Het leger wordt elk jaar uit de 20jarige burgers en door vrijwillige verbintenissen gerekruteerd. De krijgsdienst ïs persoonlijk in tijd van vrede en in tijd van oorlog verplicht voor alle burgerste vervullen volgens de bepalingen der wet. De duur der dienst is 3 jaar in het actieve leger, 4 jaar bij de reserve van dit leger en 8 jaar bjj de nationale reserve. Elk burger kan van zijn 16e jaar zich als vrijwilliger aanmelden voor 4 jaar, welke verbintenis van 2 tot 2 jaar vernieuwd kan worden. Desrerkiezende gaat de vrijwilliger na afloop der 4 jaar vau rechtswege over bij de reserve. Bij kon. besluit worden de voordeelen geregeld voor hen, die zich op nieuw verbinden. In vredestijd mogen bovendien alle burgers één jaar, voordat zij dienstplichtig worden, zich verbinden voor één jaar dienst, gedurende welken tijd zjj in een korps te hunner keuze mogen dienen en op geleid worden voor officier of sergeant bij de reserve officier van gezondheid voor de hospitaal- of aalmoe- zeniersdienstarchivaris ingenieur of machinist. Na voldoend examen zijn zij na dit jaar in tijd van vrede van alle militaire plichten vrijuitgezonderd de officie ren bij de reserve en van gezondheid de ingenieurs en de machinisten die in tijd van vrede gedurende het eerste en het vierde dienstjaar hunner klasse bij de legerreserve voor eene maand worden opgeroepen en dan de dienst verrichten waartoe zij tjjdens eene mo bilisatie bestemd zonden zijn. Soldij ontvangen deze eenjarige vrijwilligers niet en zjj moeten zelf hunne uniform betalen behoudens de bij kon. besluit te be palen uitsonderingen. Een zeker aantal kan onder nader vast te stellen voorwaarden van het verbljjf in de kazerne worden vrijgesteld. Het laatste artikel draagt aan eene commissie, samengesteld ait leden van de Kamer en den Senaat en officieren, op het ontwerpen van wetsvoorstellen betreffende de legerorganisatie met de nieuwe rekruteering ten grondslagde samenstelling en rekruteering van het officierskader en de bevordering. Den 16 is in de Kamer een wetsontwerp tot con versie der 4 pet. schuld in eene 3% pot. schuld, zonder tusschenkomst van bankiers, ingediend. Ook kwam een voorstel tot wijziging van den accijns op spiritualiën in. Bij de beraadslaging over het adres van antwoord op de troonrede heeft de heer Bara uit naam der lin kerzijde hare medewerking aan de regeering geweigerd. TAB K. Th. S C H U L T Z. 5) Op den schoonen zonsondergang was een sombere dag gevolgdstilte heerschte alom nu en dan afge broken door een windzuchtjedat tallooze verdorde bladeren doch ook gele en roode vsn de takjes deed vallen. Hoogerten minste slankerschenen de van hunne bladeren beroofde boomen zich te verheffen. Dat bemerkte ook Alma, dia reeds een tijd lang aan het venster gestaan hadzonder een geregelden ge- dachtengang en zicbzelve afvroeg of het den menschen niet eveneens zoo ging Streefde ook de mensch naar hoogeredeler doeleinden als alle tooialle vreugde van het leven wegviel f Deze vraag was voor haar het eindehet gevolg der gedachtendie haar gedu rende den nacht bestormd en haar somber gestemd hadden. Zij vond hierop echter geen juist antwoord en zoo wilde zij, moede geworden, haar werk opnemen, toen luitenant Hollfeld aangemeld werd. Slechts een zwijgende wenk gaf het dienstmeisje verlof, hem te laten binnentreden. Zij drukte de hand op het hartmet nedergeslagen oogen wachtte zijaan de tafel leunende, onbewegelijk het binnentreden van den officier af. Hollfeld kwam met opgeheven hoofd snel op baar toe, hield daarna plotseling zijne Bchredeu in en bleef op een afstand voor haar Btaan. Alles wat hij bij zichzelf overlegd hadhet stellige plande zaak licht op te nemendaar ondanks de toespelingen ran den Minister Beernaert nam acte van de uitdagende houding der linkerzijde. Het adres werd daarop door de rech terzijde en het centrum aangenomende linkerzijde stemde tegen. Den 17 werd het conversie-ontwerp met 82 tegen 2 stemmen aangenomen. DUITSCHLAND. De Keizer, die koude gevat heeft, bleef den 17 langer dan gewoonlijk te bed. Tegen 11 uur stond hij echter op. In den loop van den middag las en teekende hij verschillende stukken. Te Frankfort werden 38 sociaal-demokraten in hech tenis genomen wegens deelneming aan een geheim ge nootschap, waarvan later 13 weder voorloopig op vrije voeten werden gesteld. Een dezer voorloopig vrijge latenen ontstelde zoo hevig toen kort daarna huiszoe king bij hem zou worden gedaan dat hij uit de vierde verdieping zjjner woning sprong en op straat dood viel. ENGELAND. De overleden jocbej Frederik Ar cher heeft f 1.200.000 nagelaten. Aan zijn eenig kind heeft hij 480.000 vermaakt en het overige onder vrienden en familie verdeeld. De minister voor Ierland, de heer Hicks-Beach, heeft zich den 13 aan een feestmaal te Bristol over de iersche toestanden in geruststellenden zin uitgelaten. De iersche landfceeren hadden uit vrjje beweging en voor verreweg het grootste deel aan hunne pachters zulke milde en edelmoedige concessien gedaan dat men hun gedrag niet licht te hoog roemen konen de regeering had gedaan al wat zy kon, binnen de grenzen der wet, om invloed uit te oefenen op die weinige landheeren die het gegeven voorbeeld weigerden te volgen. Daarbij hadden de leiders der iersche nationalisten, van hunnen kanthet volk aangespoord zich met verzoeken om mildheid en edelmoedigheid tot de landheeren te wenden en alleen zich tegen hen te verzetten die op hun vol wettig recht bleven staan. Die raad hadden de meeste pachters opgevolgd. In de laatste zes weken hadden er de helft minder agrarische misdaden plaats gehad dan in de vorige zes. Volgens de Daily News zijn deze goede gevolgen ten deele zijdelings toe te schrijven aan de door Parnell voorgestelde maar verworpen wetwaarbij o. a. uit zetting van pachters verboden werd als de helft der pacht werd betaald. Door de behandeling dier wet was het toch den iersehen landheeren duidelijk, gemaakt, dat verwerping dier wet alleen geschiedde, omdat de meerderheid van het Lagerhuis er vast op rekende, dat het gezond verstand der iersche landheeren hen tot milde concessien zou doen overgaan. Wat betreft de plannen der regeering omtrent het bestuur over Ierland herhaalde hij de verklaring vau minister Salisburydat de regeering zich in dit op zicht niet baasten zouonder bijvoegingdat de re geering er niet aan dacht, eene soort van home-rule-wet in te dienen maar dat zij voornemens wasde vraag van plaatselijk zelf bestuur tegelijk en op ongeveer gelijken voet voor Engeland, Schotland en Ierland op te lossen. heer Euland langzamerhand de meening bij hem op gekomen wasdat de scheiding ook Alma met onwel kom zou komen dat alles verdween bij den eersten blik op hare matte oogen en haar door het waken vermoeide gelaatstrekken. Slechts smart was hieria te lezen hij behoefde das niet te huichelen; eik masker kon afvallen, Een paar seconden stond hjj minder vast besloten dan Almaleunde zelfs een oogenblik op de leuning van een stoel spoedig echter hief hij het hoofd weder op trad op haar toe en sprak met zijne heldereook nu slechts zacht gedempte stem s „Men heeft anders over ons besloten dan wij gedacht en gehoopt hadden Moet het slechts een droom ge weest zijn En zal dan de droom geheel moeten worden uitgewischt P Moet er niet iets, dat onvergetelijk is daarvan in ons blijven voortleven? Uw vader wilde niets daarvan weten en hjj meende u volkomen te kennen. O nu ik u gezien heb, zou het mjj zelfs een weldaad schijnen als dit zoo was." Alma antwoordde niets. Zij had nauwelijks naar den inbond zijner woorden geluisterd, slechts naar de stem; de stem die zij voortaan niet meer hooren zou. De oogen wijd openendezag zij Hollfeld met een blik aan waarin de innigste liefde en toegenegenheid ge mengd was met een droefheid, die iets straks, wan hopigs had. Zich echter spoedig bezinnendesprak zij eentonig, als had zij het van buiten geleerd „Mijn vader heeft mij geene opvoeding laten geven die mij tot iets anders dan huisvrouw geschikt maakt. Elk verlangen hier naar noemde hy dwaas omdat ik huwen zou". „Laten wij toch alle verontschuldigingen achterwege", wilde Hollfeld haar in de rede vallen „de weinige minutendie ons nog „Neen, neen viel Alma met pijnlijke heftigheid in, moet van u hoorendat gij al kunt gij ook niet goedkeuren wat ik niet hooren wil dat gij ten minste begrjjpt, waarom ik zoo en niet anders FE ANKRIJK. Den 14 is in het Hippodróme te Parijs de jaarvergadering gehouden van den bond der gymnastiekverenigingen in het departement der Seine, welke door 10,000 personen werd bijgewoond. In de rijk met vlaggen versierde zaal prijkten achter de tri bunes voor de overheidspersonen de wapens van Metz en Straatsburg, terwijl bijzonder veel officieren in groot uniform tegenwoordig waren. De minister van oorlog, generaal Boulamgerwas voorzitter en hield eene redenaar welke reeds verscheidene dagen was uitge zien in de verwachtingdat bij die gelegenheid zou gebruiken om een vredelievenden toon aan te slaan tegenover hen die hem allerlei oorlogzuchtige bedoe lingen toeschreven. Aan deze verwachting is vol- voldaan. Zijne rede kan het best worden gekenschetst als eene uitbreiding en toelichting van het gezegde indien gij vrede wiltrust u dan voor den oorlog uit. Bij zijn vertrek bracht de menigte buiten het gebouw den generaal eene ware hulde en slechts met moeite kon de politie haar weêrhouden, de paarden van zijn rytuig af te spannen. OOSTENRIJK— HONGARIJE. De commissie der hongaarsche delegatie voor de buitenlandsche zaken beraadslaagde den 16 over de jongste „verklaring" van graaf Kslnokywaarbij het woord gevoerd werd door den rapporteur Falk en door de heeren Andrassy, Zichy en Apponyi. In zijn antwoord verklaarde graaf Kalnoky, dat de regeering met betrekking tot de vereeniging van Bul garije met Eumelië zich even als verleden jaar op het terrein der verdragen bevond. De mogendhedendie de verdragen onderteekenden, waren alleen bevoegd do zaak te regelen en daarbij rekening te houden met de wen- sclien der bevolking. Het protocol van Konstantinopel heeft geen eindtoestand in het leven geroepen. Het zwaartepunt was de vraag van de herziening der Ruïne- lische grondwetwaarin de gebeurtenissen eene staking hebben gebracht. Wanneer hij zeide dat voor de afdoende regeling der bulgaarsche zaken de medewer king van Rusland noodig was, dan bedoelde hy na tuurlijk daarmede de samenwerking van alle mogend heden, die de verdragen onderteekenden met inbegrip van Rusland. Met graaf Andrassy was hij van gevoe len dat niets veranderd mocht worden in de stelling van Bulgarijezooals die bij het berlijnsche verdrag was gewaarborgd. Doch dit verhinderde niet, dat Bul garije in verschillende opzichten behoefte had aan de medewerking der mogendheden, ook van Rusland, zooala voor de bevestiging van den Vorst en de bekrachtiging der vereeniging met Rumeiie. De grondwet van Bulgarije' wa« aene zaak van inwendigen aard; het raakte alleen de bul- garen of zij die wilden handhaven dan wel wijzigen. Niemand zou ontkennen dat de aard der betrekkingen tusschen Rusland en Bulgarije van groot gewicht was voor laatstgenoemd landvoor zijne toekomstvoor zijne rust, welvaart en veiligheid. Het was ondenkbaar, dat eene buitengewone spanning tusschen eene groote handel. Mijn vader mag het u gezegd hebben maar de gevolgen kan hij niet wetenanders had hy mjj zooveel leed niet aangedaan. Zjj zal mjjne moeder worden ik heb niet meer het recht om te klagen daarem gevoel ik weet ik dat hier aan mijD vaders zijde voor ons beiden geen plaats meer is. Zjj gevoelt geene sympathie voor mijzooals zjj my dit steeds getoond heeft en ik ik kan bare koelheid, die altjjd afgemeten houding niet verdragen. Ik moet wijken ik heb steeds gedwaald mijn vader bemint mij niet. Zonder een weinig liefde van anderen kan ik echter niet levendat was immer zoo Eerst mjjne moeder later vriendinnen en toen gij." Eene zachtmoedigheideene overgave had ait deze woorden geklonkendie Hollfeld diep bewogen deed uitroepen „Mijne Alma Vergeten was tjjne beloftevergeten alles wat hjj voorgenomen had om haar geluk niet in den weg te staan. Was hier dan geen gelnk zonder hem Bewezen niet hare blikken elk harer woorden dat zij hem en niemand anders behoorde Maar voor de weinige schreden tot haar gedaan waren voor zich zijne hand naar de hare uitstrekken kon zag hjj haar beven en in hare oogen weder dat strakke te voorschijn komen dat als eene uitdrukking van angst kon gelden. Eene aandoeningdie geen tegenspraak duldde, belette hem plotseling elke toe nadering. Juist biernit meende hij te ziendat zy ondanks bare woorden zich niet meer eigen met hem gevoeldedat door haar reeds overwonnen waswat hem nog elke zenuw deed trillen. In weinige uren overwonnen 1 Alma hervatte, naar den grond ziende: „Niet meer uwe AlmaBen ik dat wel ooit ge weest? Wel zijt gij tot mij afgedaald, maar op mjjne plaats had eene edelereeene Bterkere moeten staan niet ikarm zwak meisje." Bjjna snikkende vervolgde zjj;

Alkmaarsche Courant | 1886 | | pagina 1