No. 140 Acht en tachtigste Jaargang. 1886. FEUILLETON. BOB ZELLI N A. ZONDAG 21 NOVEMBER. Dit nummer bestaat uit drie bladen. EERSTE BLAD. Prijs der gewone Advertentiën: (Sebsslte. De verlofganger JOHANNES 1IILLBGERDES VERHEEL, van de zeemilitie, wordt verzocht zicli ter gemeente-secretarie alhier aan te melden. O uiten land. fiinuenl&ub. Roman 6) &tabg-iSerichlen. Wordt vtrvoigdx ALKHAABSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Eijk f 1, Be 3 nummers f 0.06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HEEMs. C08- TEE ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis, dat de heer JOHs. N. GOES, kaashandelaar alhier, hun heden vergunning gevraagd beeft, tot den verkoop van sterken drank in het klein, in het perceel aan de Houttil, tegenover het Waagplein, No. 38. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 19 Nov. 1886. De Secretaris, NUHOTJT VAN DER VEEN. GEVONDEN VOORWERPEN. Aan het Commissariaat van Politie zijn voor de recht hebbenden terug te bekomen een eind touween stel schroe ven van een naaimachine; een kinder-zweepjeeen bankbiljet groot f 25 een zilveren haarspeld een paar witte kousen een huissleutel; een beursje met eenig geld; een zakmesje. ONTVREEMD ten nadeele van JACOB BAKKER, landman won. aan den Groeneweg in den Neskagerpolder, in de gemeente Schagen, in den nacht van den 45 dezer, zes eenden en een woord, waarvan een geelwit en vijf groenachtig en de woord grijs van kleur isalle gemerkt met een K. op den bek of snavel, alsmede een knip in het binnen- of buiten- vlies van den rechterpoot. Zij zijn tam en nog jong. BELG1E. In den nacht van den 18 op deu 19 is te Hoei het koninklijk athenaeum en het gemeente lijk pensionaatbehoorende bij eene middelbare school, waarin zich 150 leerlingen bevonden verbrand. Alle leerlingen werden gered en in een naburig kasteel opgenomen. De schade wordt op f 200.000 geraamd. STATEN-GENERAAL. Tweede Earner. Den 19 werd de behandeling van het wetsontwerp tot aan leg van den spoorweg TjitjalengkaTjilatjap met het daarop door de commissie van rapporteurs voorgestelde amendement, om in plaats van genoemde lijn te lezen: Tjitjaleryka WarongBand- reg voortgezet. Dit amendement was den 18 door den heer W. K. van Dedem toegelicht; de daarin genoemde lijn moest aangelegd wordenom aan eene streekdie uitmuntte door natuurschoon en rjjkdom van gewassen, gelegenheid te YAH K. Th. S C H U L T Z. geven tot ontwikkeling waartoe vervoermiddelen onontbeerlijk waren. Van de in de wet genoemde lijn was het nog niet overtuigend bewezendat zij voor de verdediging nuttig of noodig was. De heeren Schimmelpenninek van der Uye, Eabius en Kielstra verdedigden den aanleg der geiieele lijnterwijl de heer Rooseboom zich vdór het amendement verklaarde. De heer Visser v. Hazerswonde had verklaard zoowel tegen de wet als tegen het amendement te zullen stemmen. De spoorweg kon wel nuttig zijndoch de uitgaaf was zeer hoog en zeer vaag geraamd. Voor 1887 werd 3% miljoen gevraagd, met kans dat nog 18 a 20 miljoen noodig waren. Door uitstel van den spoorwegaanleg zou men beter de noodlijdende suiker industrie in Indie kunnen helpen zonder den schijn op zich te laden, dat de hulp werd verleend uit de nederlandsche schatkist. De heer van Gennep had dit gevoelen van den heer Visser van Hazerswoude bestreden. Den 19 werd het amen dement, nadat het door de voorstellers aangevuld was met eene verlaging van f 700.000 voor art. 39 spoorwegen, dat alzoo op t 300.000 gebracht werdaangenomen met 41 tegen 21 stemmen nadat de minister van koloniën het ingediende wetsontwerp verdedigd en ten aanzien van het amendement verklaard haddat het welwillend wasook daaromomdat het wel verre van uit te maken, dat de lijn Bandjer-Tjilatjap niet zal worden aangelegd, aanneemt, dat de wetgever later de lijn wel tot Tjilatjap zal doortrekken. De heer van Dedem had het amendement nader verdedigd, terwijl de heer de Bruyn Kops verklaarde voor het amendement te zijn en bij verwerping tegen de wet te zullen stemmen. De mi nister had hem niet kunnen overtuigendat er uit een eco nomisch oogpunt dringend belang bestond voor aanleg der lijn naar Tjilatjap in de tegenwoordige geldelijke omstandigheden. Het gaat niet aan eene lijn te bouwen, alleen omdat de streek in de toekomst meer bevolkt zal worden. Deze uitgaaf van 3% miljoen verbond tot verdere kosten, want het was een eerste termijn en als men nu verscheidene jaren gebonden was aan eene uitgaaf van 3 h 4 miljoen dan zou belastingverhoo- ging daarvan het noodwendig gevolg zijn. De uitgaven voor spoorwegen moesten veeleer worden aangewezen voor meer noodige lijnen in andere streken van Indie. De geheele wet werd aangenomen met 53 tegen 10 stemmen. Hoofdstuk I der begrooting Middelen in Nederland werd aangenomen met algemeene stemmen min één de heer Keuchenius. Hoofdstuk II. Middelen in Indie werd op gelijke wijze aangenomen, na eenige besprekingen over de hoogere raming van t 500,000 voor de opiumpacht, over 'het aausiaan van de werktuigen in de fabrieken in de verpandingswaarde en over de leverantien op tabak. De heer G 1 e i c b m a n keurde deze belasting zeer af en wenschte een bijzonder onderzoek naar hare werking. Daarna was aan de orde 1°. de wijziging der begrooting van uitgaven voor de ge> stichten Ommerschans en Veenhuizen, dienst 1885. Met algemeene stemmen aangenomen. 2". afwijking van de regels der gemeentewet omtrent de plaatselijke belastingen. De wetten voor Hellevoetsluis, Middel harnisVlieland en den Helder werden aangenomen met 45 tegen 5 stemmen, die voor Urk en Terschelling met 45 tegen 4 stemmen. Den 22 voortzetting der behandeling van die wetten. Alsdan Aan het einde van de tweede wandeling hadden de dames schijnbaar toevallig Bob ontmoet. Hij sloot zich bij baar aan en maakte op Alma door zijn bescheiden, eenigzins droefgeestige houdingden gunstigsten in- drnk. Zelfs zijne booge gestalte had als hij peinzend voor zich uitzag iets eigenaardigs gebogen dat Alma vroeger niet meende opgemerkt te hebben deze hou ding was volstrekt niet gezocht of gedwongen men kon slechts vermoeden dat hem leed wedervaren was. Alma was nog jong genoeg om het niet zoo wroegend te vinden, dat zjj hiervan de waarschijnlijke oorzaak was. Bit bewustzijn benam haar echter de vrijheid van beweging iets dat ongetwijfeld haar een weinig schuchtere houding zeer goed deed uitkomen en Bob, ondanks alle voornemens, weder duidelijk deed toonen,hoe zeer zijne gedachten door haar beheerscht werden. Voor het huis der familie Ruland nam men betrekkelijk laDg af scheid en Alma vergat, voor bet eerst sinds Hollfeld's ver trek, wie hier eenige dagen zoo ge;chokt het hu-s verlaten had. Later ontmoette zij Bob weder en langerde geheimraad bezocht herhaaldelijk baron vaderwaarbij de heeren bijzonder hartelijk jegens elkander waren tot de oude heer Zellina openlijk voor zijn zoon om hare hand vroeg. Haar vadar stond met een opgeruimd gelaat hierbij Zellina sprak met zulk een overtuiging en vuur van zijn zoon, en van het nieuwe geluk en de nieuwe vreugde en zonneschijndie met haar het hnis van den ouden, zieken man zouden binnentreden, dat het haar om kort te gaan in het geheel niet zoo moeieljjk was, het „ja" uit te spreken als zij wel gedacht had. Natuurljjk drong do geheimraad ook reeds opdat zjn bekende naam, de beste keukeu en den best voor- eienen wijnkelder te bezitten schitterend gehandhaafd zou wordenop een verlovings-diner aan. Alma had zich in zooveel geschikt van hare zijde kwam dus nauwelijks eenige tegenkanting. Zoo kwam en ging ook deze dag en Bob had met de grootste voldoening gehoordhoe Alm» zich door hare lieftalligheid en haar als onder het geluk gebukt voorkomen de harten aller gasten gewonnen had. Dat moest hij haar nog zeggen en nog veel meer daarom legde hijtoen de laatste vreemde equipages weggerold waren haren arm onder de zyne en trad met haar op hetzelfde balkon waar zjj gestaan hadden toen Alma voor hem gevlucht was. Met van geluk stralende oogen herinnerde hij haar aan hnnne vorige samenkomst. Alma verzocht hem daar niet meer aan te denken. „Zoozoo", sprak Bob een weinig plagend „waar men niet van spreken wildat heeft somtijds des te grooteren invloed op ons. Hij lachte ongedwongen. „Een zoo beminnelijke papa", vervolgde hij weder ernstiger „is ook niet zonder invloed; dat heb ik bitter ondervonden." „Bittervroeg Alma, met eene poging om te schertsen „de paar dagen „O in geen jaren", antwoordde hij haastig „heb ik zooveel bange uren doorleefd als in die paar dagen zooala gij laehende zegt." „Werkelijk lachende?" dacht zij bij zichzelve „ik heb tocb geen uren van genoegen beleetd 1" Zij zag in de verte en sprak „Nu is alles lang voorbij." „Dat klinkt", antwoordde Bob opmerkzaam geworden, „alsof gij toch geleden badt." Zij zag hem zwijgend aan, „Het lag in den toon uwer woorden", vervolgde hij, als om zich te verontschuldigen. „Gij dacht daarbij slechts aan mij ik begrijp u reeds. En van ganseher harte dank ik u; want die zwakheid moet ik u nu reeds dadelijk bekennen ik ben ijverzuchtig. Ik zal het altijd zijn met waarachtige liefde gevoel ikdat ik ijverzuchtig zal zijn op elk uwer gedachten, op den geringste uwer blikken. Schrikt ge daarvan zijn aan de orde de wetten tot heffing van wik- en weegloonen in de gemeenten AlkmaarPurmerendBoom en Edam. Den 29 vangt de behandeling der Staatsbegrooting aan. Den 17 is op voorstel van den Voorzitter besloten, na afloop van de behandeling der begrooting van Nederl. Indië voor 1887 aan de orde te stellen1° de wijziging der begrooting van uit gaven voor Ommerschans en Veenhuizen, dienst 1885; 2° afwyking van de regels der gemeentewet omtrent plaatselijke belastingen; 3° verdeeling der gemeente Ubach over Worms en Rimburg; 4° toekenning van een renteloos voorschot aan de directie van het entrepotdok te Amsterdam en eenige andere ontwerpen van ondergeschikt belang; De beer Visser van Hazerswoude heeft amendementen voorgesteld op de wetsontwerpenbe voegdheid gevende tot heffing van wik- en weegloonen door de gemeenten Alkmaar Hoorn Purmerend en Edam strekkende om die heffing uitdrukkelijk te be perken tot kaas en tevens voor te schrijven dat die gemeenten geene andere marktgelden van de kaas mogen heffen indien zij van die bevoegdheid gebruik maken. Men schrijft ons uit Heiloo De kerkeraad der ned. herv. kerk heeft in hare vergadering van October j. 1. besloten tot het aan schaffen van twee lijkkleeden ten dienste der be grafenis. Deze kieeden zullen verkrijgbaar zijn bij de kosteres der kerk tegen zeer billijke vergoeding en voor onvermogenden is het gebruik hiervan geheel vrij gesteld. Men schijnt voornemens om in overleg met bet gemeentebestuurmaatregelen te nemen om ook het kerkhof onder eigen beheer te brengen ten einde een ieder meer zekerheid te geven op het eigendoms recht der gravenwaarroor men het noodige geld betaald heeft. Naar men verneemt, zullen Burgemeester en Wet houders in de eerstvolgende raadsvergadering voorstel len krachtens Art. 1 der wet van 23 Augustus 1851, staatsblad No. 125, aan de regeericg een onteigeningswet aan te vragen ten behoeve van het perceel aan het Waagplein, in eigendom toebehoorende aan den heer J. Hos Pieterszoon. Naar wij vernemen zal de dienst in de Remon- strantsche kerk op het gewone uurdoor den heer ds. B. G. de Vries van Heijst worden vervuld. Bij de ned. herv. gem. te Gonda is beroepen de heer ds. L. C. Schuller tot Penrsum, alhier. Belanghebbenden worden herinnerd dat zij, die inlichtingen begeeren omtrent den in Maart 1887 te honden wedstrijd in huishoudelijke voor werpen die inlichtingen bij de daarvoor benoemde commissie kunnen bekomen OP 23 November 's avonds te 8 uren in het „Café Central in gang Schapensteeg. Alma schudde het hoofd. „Neendat moogt ge ook niet. Ofschoon wy Zel- lina's uit het Zuiden stammen en misschien een drnppel zuidelijk bloed in ons bewaard hebben wat men gewoonlijk verstaat onder het woord ijverzuchtig, ben ik niet. Niets van den armen OthelloIk ben met ijverzucht de waarheid toegedaanal wat gekunsteld of gehnicheld is kan ik niet verdragen. En dat was steeds zoo. Daarom ben ik ook door mijn beroep waar ik steeds teleurstellingen en onaangename erva ringen op den koop toe ontvingnooit volkomen be vredigd geworden en verheug ik mij buitengewoon in ons nieuwe leven. Verborgen ergens op het land met u en de natuur vereenigdis het mijAlmaals genoten wij reeds hier alle zaligheid. Noem mij geen droomer I Waarom hebt ge mij ondanks het leed dezer laatste dagen zoo waarachtig gelukkig gemaakt Omdat ik zag en gevoelde dat mijn goed geluk mij niet op een dwaalweg geleid had; gij even als ik, wij zijn geheel waarheid. Eene andere had wellicht meer aan uiterljjke belangen gedacht, zich misschien zelfs verbonden, ofschoon er niets in haar voor my sprak. Gij hebt eerst over wonnen wat tegen mij in u wasen pastoen gij gevoeldetdat gij mij zoudt gelukkig makenhebt gy mijn wenschen vervuld. Is het anders?" Alma liet haar hoofd zinken dat hare lokken op Bob's arm vielen. Een bede steeg uit haar hart op zijne waarheid met de hare te mogen beloonen, werke lijk dat te zijn wat hij meende maar een volgend oogenblik deed haar vragen„Waarom zulk eene be kentenis Waarom hetgeen voorbij was, weder terug geroepen P Hierover te spreken zou op nieuw verdriet en moeite baren, Tusschen haar en het verleden waren onoverkomelijke hinderpalen. „Al ben ik ook nog niet, wat gij hoopt", antwoordde ty" „het te willen worden, kan ik u beloven." „Alma 1 Mijne Alma I" riep Bob met een vreugdekreet, waar zelfs de natuur voor scheen te zwijgen. Een oogenblik verstomde het geruisch iu de olmboomen het geschreeuw der uilen hield op en een bleeko straal der maan rustte als zegenende op de beide jonge hoofden. I,. - "r-|—mrrm—n1 «ia~

Alkmaarsche Courant | 1886 | | pagina 1