nu volgende jaren 1880 en 1881 staan in de geschiedenis onzer Vereeniging met gulden letteren aangeteekend. Velen onzerzoo niet allen zullen zonder eenige inspanning van den geest zich nog deze jaargangen kunnen herinneren met al het goede, met de grootsche en veel omvattende arbeid op het gebied der zuivel bereiding; zoo uitgebreid dat het een onbegonnen werk zou zjjn een geregeld verslagin dezen beknopten vorm hiervan te trachten op te stellen. Wij hebben gemeend, deze 2 jaren, zoo nauw tot elkander in verband staande, dan ook als aanverwanten in eonen adem te moeten noemen. Nogmaalswij achten het een daad van ruw gewelduit de nauw keurige verslagen van de zuivelbereidingsproeven te Berkhout en Wieringerwaard een uittreksel aan u op te dragen. Alleen dient gezegd dat de proef in 1880 te Berkhout hoofdzakelijk ten doel hadom grondig te onderzoeken en daarna uit te maken wat met het meeste voordeel in ons, zoo vruchbaar Noordholiand kan worden gefabriceerd kaas of wel boter. De uitkomst hiervan en het keurige verslagis ons allen bekend evenzoo de beschouwingdoor den op volgenden Voorzitter aan dit veislag toegevoegd, waar door men op voorstel van het bestuur besloot in de najaarsvergadering van 1880 een volgende proet aan te vangen in 1881 te Wieringerwaard waaruit moest blijken of het ook mogelijk kon zijn, dat boter, met in achtneming van alle mogelijke voordeelenmet nog meer winst zou kunnen worden gefabriceerd en daardoor meer nabjj de concurrentie komen tegenover het maken van kaas. Ook deze proef, welke drieledig werd uit gevoerd, mag met recht belangrijk heeten. Ben woord van dank aan allendie hiertoe hebben medegewerkt en deze proeven zoo belangeloos met hunne krachten hebben gesteund, mag ons hier, dunkt mij, van de lip pen vloeien. Evenzeerhoe wij ons onthouden van het noemen van namen een woord van hulde aan onze wakkere leden J. L. T. Groneman en Th. J. Wal ler, die beiden als Voorzitter hebben getoond, hart en hoofd genoeg te bezitten om bij zulke grootsche on dernemingen ontwerpers en uitvoerders tevens te kun nen zyn. Maar niet alleen de zuivelbereiding hield de aan dacht der Vereeniging onledig. Met genoegen kunnen wij mededeelen dat ook nog andere zeer belangrijke zaken werden behartigd ja zelfs met bijna onmerk- baren ijver werden voortgezet. Op de punten van be schrijving der Maartvergadering in 1880 komen zeer belangrijke rapporten vooro.a. bet eindrapport der driejaarlijksche proefneming met negen verschillende meststoffen tegenover onbemest land. Dit rapport hetwelk als hoogst gewichtig wordt beschouwd getuigt van de toewijding en opgewektheid der commissie van uitvoering voor bare taak en is om hare belangrijkheid, met toevoeging der uitvoerige tabellen, opgenomen in het Maandblad der Hollnndsche Maatschappij van Landbouw. Als antwoord op het ingediend verzjekschrifttot opheffing van het obligatie recht en van de rechten op den overgang van onroerende goederen wordt door zijn Excellentie den Minister van financiën, medegedeeld, dat de regeering deze zaken ernstig in overweging hielden met belangstelling de toegezegde gegevens als toelichting te gemoet ziet. Deze toelichtingbe staande in eeDe uitvoerige opgaaf van de verschillende afrondingen en verspreide ligging der hoeven in de gemeente Twist, wordt met begeleidend schrijven, waar in een en ander zeer verduidelijkt werdt door een daar voor expres in kaart gebracht overzichtaan den mi nister toegezonden. Naar aanleiding der min gunstige beschikking van den Minister van binnenlandsche zakon op het ver zoek het goedaardig mond- en klauwzeer bij de wet op de veeartsenijkunde op te nemen, wordt aangedron gen op een door onbevooroordeelde deskundigen, in te stellen onderzoek naar den aard dezer ziekte. Ook hierin teleurgesteld, wendt zich de Vereeniging tot de gedeputeerde staten van Noordholiandmet het ver zoek dat door H. E. G. A. worde aangedrongen bij de provinciale staten eene verordening voor deze provincie in het leven te roepen ter beteugeling van deze zoo algemeen erkende en zeer gevreesde besmettelijke ziekte. Ais hoogst gewichtigdient vooral te worden ge noemd de indiening van een adrei aan den Minister van binnenlandsche zakeninhoudende het verzoek om voortaan geen uitzonderingen te verleenen op art. 254 der wet van 29 Juni 1851 staatsblad No. 85, aangezien in verschillende steden van Noordholland op de kaasmarktenwik- en weegloonen worden geheven tot een veel hooger bedrag dan benoodigd is tot onderhoud en uitvoering. Nog werd Cit jaar een prijsvraag uitgeschreven voor een beknoptdoelmatig en goedkoop aanteekening- boekje voor landbouwers en veehouders. Ook het laatste der twee genoemde jaren kan niet tegenstaande het groote werk op zeer te waardeeren handelingen wijzen. Onder meer werd een in te stellen onderzoek naar het niet gaar koken van erwten in verband met den bodem en daarvoor aangewezen mid delen, voorbereid. Eenige monsters zout, afkomstig van verschillende fabrieken werden opgezonden naar het proefstation te Wageningen, met verzoek een nauwkeurig opgave te doen van de gehalte der zoutdeelen Op het adres aan den gemeenteraad van Alkmaar tot uitvaar diging eener voldoende verordening op het rotkreupel bij schapenwordt afwijzend beschikt. Nogmaals dringt men daarna, nu bij de Prov. Staten van Noordholland, aan op de noodige bescherming in dezeditmaal met gunstigen uitslag. Het verzoek der GelderscheEriesche en Hollandsche Maatschappij van Landbouw gericht aan den Minister van water staat, handel en nijverheid, waarin medewerking wordt gevraagd voor eene inzending vee en artikelen, zuivel bereiding betreffende, op de tentoonstelling te Bir mingham, wordt door onze Vereeniging krachtig gesteund. Het getal der contribueerende leden telde dit jaar 210. Ofschoon de Vereeniging bij de intrede van het jaar 1882 zich, wat haar programma van werkzaamheid ba- trpft, had te schikken naar den toestand der financiële kracht, die door de twee voorgaan le jaren wel eenig- zins was besnoeidtoch vond men arbeidsveld waarop met inachtneming daarvan met vrucht kon worden gewerkt, Onder de verrichtingen, die wij dit jaar vinden opgeteeken mogen wij zeer veel goeds opmerken. In de eerste plaats werd de prijsvraag voor het doelmatigste aanteekeuingboekje waarop 23 antwoorden zijn inge komen door eene commissie toegekend aan den heer C. Treurnietwelk boekje aan elk der leden wordt uitgereikt en door den ontwerper in den handel ge bracht. Eene daartoe benoemde commissie hield zich gedurende dezen zomer bezig met een onderzoek naar het niet gaar kunnen koken der erwten, en gaf in de najaarsvergadering een zeer belangwekkendvolledig overzicht van de bevindingen daarmede opgedaan en de uitkomsten verkregen. Het planin 1884 eene internationale landbouw tentoonstelling te houden te Amsterdam werd met kracht en aandrang ondersteund terwijl tevens werd besloten, van wege de Vereeniging altman een prijs van 300 uit te ioven voor den besten pinkstier van het nederlaadsche veeslag. Mochten wij meermalen ook in voorgaande jaargan gen de lust tot veredelen van het vee bij de Ver eeniging opmerken, dit was ook het doel, toen zij eene som van f 50 toekende aan de jaarlijksche veetentoon stelling te Alkmaar. Voortj werd eveneens in dezen geest voor bet volgend jaar een plan ontworpen tot het sta tioneeren van zes uitstekende rijstieren op daarvoor aan te wyzen plaatsen. Het ledental der Vereeniging bedroeg bij het einde van 1882 191. Wanneer wij, M. H., de geschiedenis van het ver leden onzer Vereeniging voortzetten en de vele en velerlei werkzaamheden in dit verslag u trachten weêr te geven dan rijst by ons de vraag, of met het lezen daarvan in eene vergadering als deze niet te veel van uw geduid wordt gevergd en te weinig gelet op den voor ons allen kostbaren tijd. Nu, wij nemen ons voor, het laatste gedeelte, nog overig, in aanmerking nemende, dat wij allen meer en meer van nabij de feiten nog zullen kennen en op bekend terrein komen, zoo kort mogelijk af te werken. Het jaar 1883 was ook alweder een belangrijk, werk zaam tijdperk. Het stationeeren van de zooeven ge noemde rijstieren mocht op algemeene deelneming en belangstelling rekenen. Men ontzag geene moeite tot nog toe vreemd aan noordhoilandsche veehouders, om hunne koeien op verren afstand ter dekking aan te bieden. Dat hiermede zeer veel werd gedaan tot de veredeling van onzen veestapelzullen allen erkennen, die de uitkomsten hiervan hebben nagegaan. Niettegenstaande over de geldmiddelen, blijkens de begrooting, door deze werkzaamheid nagenoeg was be schikt bood het bestuur de commissie voor de inter nationale tentoonstelling in '84 te Arasterdam aan, den wedstryd met hooibouwwerktuigen voor hare rekening te nemen. Dit aanbod werd zeer dankbaar aange nomen en de wedstrijd gehouden den 25 Juli te Heiloo. Mededingenden waren verplicht, hunne werktuigen op genoemde tentoonstelling in te zenden. Verder werd per adres aan de booge regeering adbaesie geschonken aan dat der Eriesche Maatschappij van Landbouw, omtrent den voor onzen veehandel zoo gevaarlijken toestand in het spoelingsdistrict, en op af making aangedrongen. Tegelijk werd aanleiding gevon den, het belastingvoorstel der heeren van Delden c. s. door gepaste maatregelen krachtig te steunen. Was het ledental ia 1883 gedaald tot 183, bij den aanvang van het jaar 1884 mogen wij tot ons genoegen zien dat dit wederom was geklommen tot 100. Aangezien het stationeeren van rijstieren het vorig jaar met zulk een gunstigen uitslag werd bekroond werd door het bestuur met vrijmoedigheid opnieuw aan de leden voorgedragen, deze algemeen geprezen hande ling te herhalen. Met algemeene instemming werd tot dit voorstel besloten dit jaar echter 5 stuks te stationeeren. Al weder bleek de deelneming dezer zaak overwaardig. De inzending van land- en tuinbouwvoortbrengeselen benevens zuivelproducten, van wege de Vereeniging op de internationale tentoonstelling te Amsterdam gaf den belangstellenden een goeden indruk en werd met goud bekroond. Der commissie tot het aank lopen van zweedsche zaai granen om die gratis ter uitzaaiing te verspreiden mocht bet niet gelukken het voor dit doel beoogde zaad machtig te worden waarom zij in de najaarsver gadering in de hoop op beteren uitslag, werd diligent verklaard. Ook dit jaar gaf op het gebied van den landbouw inzonderheid door de internationale tentoonstelling te Amsterdam waaraan ook de Vereeniging hare be scheiden krachten ten beste gaf, veel stof tot ontwikke- ling en onderzoek voor den landbouwenden en zuivel- produceerend n landman. Bij het nalezen der bladzijden over het jaar 1885 doet het ons goed daarin als immer den geest van werkzaamheid voorop gezet te zien en te mogen op merken, dat nog altijd zoo veel practische en nuttige handelingen het grogramma uitmaken. Streelend is de gedachte aan ds waardeering en sympathie, die wij overal ontmoeten waar de werking der Vereeniging zich openbaart. Bij den alom gevoelden teruggang van den landbouwenden stand mocht het een verblijdend ver schijnsel heetendat toch het ledental met 4 werd aangevuld. Den 29 April werd te Hoorn eene tentoonstelling gehouden van stieren pinken en schapen waarbij als hoofddoel was gesteld, de resultaten van het stationeeren der s ieren in het vorig jaar na te gaan. Deze tentoon stelling naar wensch geslaagd bewees door de vele prachtexemplaren vooral van het rundvee met welke schreden men op dit gebied, de laatste jaren, was vooruit gegaan en welken invloed de werking onzer Vereeniging ook op dit hooge belang heeft uitgeoefend. De sluimerende plannen tot verbetering van het paardenras mochten dit jaar tot rijpheid komen en eischten van de kas dar Vereeniging de belangrijke som van f 1500,als driejarige subsidie aan twee overeenkomstig de bedoeling der Vereenigingopge richte Hengsten-vereenigingen te Wieringerwaard en Alkmaar. In hoeverre ook dit loffelijke streven ons een goede uitkomst- waarborgtwij allen slaan met belangstelling de welgeslaagde pogingen dier wakkere mannen gade. Moge ook dit werk, waaraan de gewaardeerde aandacht van zijne Excell. den Minister van oorlog niet werd onthouden, blijken vruchtdragend en van blijvenden aard te zyn. Opnieuw werd met krachtige hand de zaak der wik- en weegloonen aangegrepen en werden daarvoor bereids de noodige maatregelen in het werk gesteld. De groote belangstelling echter, die de Hollandsche Maatschappij in deze zaak aan den dag legde, heeft de Vereeniging doen besluiten, haar werk in deze voorloopig te staken, in afwachting weik licht door de Hollandsche Maat schappij van Landbouw zou worden ontstoken. Ook dit jaar werd in aanmerking nemende de toenemende belangrijkheid der tentoonstelling voor fokvee te Alk maar, aan dit beituur een som van 50 toegezegd; eene som van f 25 bijgedragen voor den u welbekenden Sloetprijs, als hulde aan de nagedachtenis van hem die zooveel heeft willen doen in het belang van ons alier streven. Ook de weinige belangstelling, die in onze streken is op te merken bij de va-kens'okkerijwerd een punt van overweging en hoewel dit jaar niet tot werkelijk heid gebracht, neemt de Vereeniging zich voor, deze zaak niet uit het oog te verliezen. Het al of niet wenschelijke over het gewichtig en ingewikkeld vraagstuk der beschermende rechten, wordt in eene der vergaderingen ernstig overwogen. De Vereenigingook hier sprak zich beslist bij groote meerderheid van stemmen uit en beschouwde bescher mende rechten ais een groote ramp voor geheel het vaderland. Op verzoek van enkele ieden en onder goedkeuring der vergadering worden verzoekschriften ingediend tot verlenging der termijn van 30 dagen tot het ter visie liggen der schalen van schatting van de herziening der belastbare opbrengst der ongebouwde eigendommen. De poging, aangewend bij het amerikaansche rundvee stamboek om bij het verwisselen van naam, dien meer in overeenstemming te brengen met den naam, dien ons vee draagtmislukte. Nog kan worden vermeld, dat ook de Vereeniging het initatief nam tot het opr.chten van een nederlandsch paardenstamboek en daartoe eene commissie benoemde, die zich met eenige liefhebbers van de paardenfokkerij zon vereenigentevens besloot men in het volgend jaar eene tentoonstelling te houden van fokveezoowel runderen als schapen. En nu mijne heeren genaderd tot de laatste blad zijde dezer geschiedenisvinden wij diehoewel niet onbestemd, toch nog onbeschreven; wat zal de inhoud daarvan worden wat worden toegevoegd aan datgene, wat reeds in dit jaar is verricht en als steeds getuigt van de blijvende sympathie die onze Vereeniging aan de ontwikkeling van den Landbouw toedraagt. Er zou nog kunnen worden gewezen op de Tentoon stelling gehouden te Schagen die wat het beginsel en de uitvoering betreft, met welwillende medewerking van de Afdeeling Schagen der Hollandsche Maatschappij van Landbouw een der welgeslaagde mag heeten op de bemoeiingen Ook weder in zake der wik- en weeg loonen op die in de zaak Boekei ten opzichte van zijn systeem zuivelbereiding en zooveel wat het programma van werkzaamheid aantoontdat door het bestuur werd behartigd. Maar waar zouden wy kunnen eindigen waar moe- ten eindigen ware niet een zeer beknopte wijze van uiteenzetting der gebeurtenissen of liever een hoogst moeielijke inkrimping der geschiedenis reeds bij den aativang van dit verslag vooropgezet. Of dit jammer is Da waarde van een verslag uitmakende de ge schiedenis van eene Vereeniging als die tot Ontwikke ling van den Landbouw in Hollands Noorderkwartier moet daarbij veel hebben verloren. Ongetwijfeld zon bij maar volledigheid meer duide lijke omschrijving van de uitwerking en haren invloed uitgeoefend zeer vele hoogst verdienstelijke zaken meer en ^dankbaarder in hat gewenschte licht zijn gesteld. Men zou daarin beter hebben kunnen aanschouwen wat de Vereeniging deedwat zij verkreeg en hare verdiensten tot op dezen dag zijn helderder kunnen ontwaren dat de geest onzer Vereeniging niet ten doel heeft te hervormenmaar om geleidelijke ont wikkeling tot beter op te roepen en aan te kweeken. En toch, toch vertrouwen wij, dat, mocht het alleen een woord tot herinnering zijn wij allen daardoor ge noegzaam guns.ig gestemd zullen worden bevonden waar het geldtnn en latermede te werken tot den bloei dezer Vereeniging, wij allen in hooge mate haar die liefde en achting kunnen toedragen waarop zij ten volle aanspraak heeft. Moge dan al wat in het ver leden onzer Vereeniging ligt opgesloten, ons aansporen de bladzijde van het jaar 1886 en volgende schoon en waardig ie vullen. En nu ten slotteWaar mij de vereerende opdracht door het bestuur werd gedaandit verslag bijeen te zamelen en uit te brengen in deze vergaderingheb ik gesteund op uwe mij meermalen geblekene toegeef lijkheid, niet geaarzeld, dit op mij te nemen ik dank u zeer voor het geduld waarmede gy mij hebt gevolgd en hoop hiermede iets bijgedragen te hebben dat u als bewijs kan strekken ook van mijnen goeden wil en gezindheid jegens de Vereeniging. En hiermede zou ik kunnen eindigen, ware het niet dat ik een woord van hulde niet kan onthouden aan de wakkere mannen die velen onzer zijn voorgegaan, met toewijding en geestkracht eene zoo belangryke Vereeniging als de Vereeniging tot Ontwikkeling van den Landbouw in Hollands Noorderkwartier in M

Alkmaarsche Courant | 1886 | | pagina 9