4 Ënitcnlanb. fêinttenlftnb. 323e S t a a t s I o t e r ij. Nr. 18721 f 2000; Ns. 7508, 10965 en 17765 f 1000; Ns. 14721941 4135 13993 en 16799 f 100 c iij ra ËicrutHfn. Wik- en weegloonen. Sn byzondere mate door de natuur begunstigd tegen een anderedie de meest kunstmatige bescherming geniet. De oorzaak der lage suikerprijzen wijt de meerderheid echter niet aan overproductie, die blijkens de statistiek niet bestaat, maar aan de aanzienlijke vermomde uitvoerpremiön die de beetwortelsuiker in onderscheidene landen geniet ten koste van ontzaglijke offers van de schatkist en de belastingschuldigen. Ove rigens meende zij de mededinging van de beetwortel- suiker geenszins gering te moeten achtenzelfs afge scheiden van de kunstmatige beschermingwaarvan bovendien het einde nog niet zoo spoedig is te ver wachten, en valt haars inziens over den duur van dezen ongezonden toestand nog niet te oordeelen. Blijken alzoo Begeering en Tweede Kamer eensgezind in de overtuigingdat van Staatswege maatregelen genomen moeten wordenten aanzien van de keuze dier maatregelen is dit zoo weinig het geval dat tegenover de voorstellen der Begeering onmiddellijk andere voorstellen zijn ingediend. BELGIE. Het te Brussel verschijnende offiicëele orgaan der russische regeering, de Nord, bespreekt het vertrek van generaal Kaulbars uit Sofia en verklaart dat dit geen aftocht is, maar gelijk staat met het af breken der betrekkingen met Bulgarije. Het is een uiterste maatregel, waarvoor Busland lang teruggedeinsd heelt. Het besluit tot terugroeping van dien generaal beduidt volstrekt niet, dat Busland zich niet meer met het bulgaarsche vraagstuk inlaat of afstand doet van een barer bijzondere of internationale rechten. Dat blad keurt zeer af de wijze, waarop graaf Kaluoky zich uitgelaten heeft en vergelijkt hem bij een aan het hollen geslagen paard. Den 18 is te Gent eene werkstaking onder de werk lieden eener katoenfabriek begonnen. De orde is tot nog toe niet gestoord. De Kamer heeft den 18 met 56 tegen 18 stemmen aangenomen het wetsontwerp tot wijziging der wet op het middelbaar onderwijs van 1881. De oud-minister Graux heeft in den Senaat aan de regeering alleen den steun der linkerzijde toegezegd wat de aangekondigde sociale wetsontwerpen betrof. ENGELAND. De tegen den 21 aangekondigde bijeenkomst van werkeloozen op Trafalgar Square te Londen is rustig afgeloopen. Met inbegrip der nieuws gierigen werd het aantal aanwezigen op 50000 geschat. Verschillende afgevaardigden kwamen en vertrokken met muziek welke de Marseillaise speelde. Drie spre kers voerden het woord en de gewone socialistische besluiten werden genomen. Volgens de Times zal Europa niet toelaten dat Bulgarije uitgezonderd den naam geheel en al eene russische provincie wordt. Eene poging, om dit zonder Europa's toestemming tot stand te brengen zou Bus land in strijd brengen met strijdkrachten even sterk als de zijne en waarachter eene dubbele rij van ver bondenen zou staan. Het behoud van een vrjj, grond wettelijk Bulgarije hangt samen met belangenwelke de groote rijken besloten zijn te verdedigen Indien Busland hiermede tevreden wil zijn dat Bulgarije's onafhankelijkheid onder een wezenlijk gezien bestuur, verzekerd wordedan zal het Europa bereid vinden rekening te houden met Busland's gevoeligheid en zijne billijke wenscben te erkennen. EBANKB1JK. Den 19 is de heer de Lesseps zijn 82 jaar ingetreden. De heer Bihour, thans te Madiid, wordt gouverneur voor Tonkin in plaats van wijlen Paul Bert. Den 21 is te Bijssel tot lid der Kamer gekozen de heer Trijstram kandidaat der republikeinen. Kamer. Den 20 werd de behandeling der staats- begrooting voortgezet. Het door de commissie in overleg met de regeering gedaan voorstel, om den rentevoet voor de gewone spaarkassen te verlagen van 4 op 3-£ pet. en dien der postspaarbanken tot 2-J pet., een bezuiniging van ruim f 9.000.000 gevende, werd aangenomen. Met 450 tegen 100 stemmen werd ondanks het verzet van den minister van financiën een amendement van den heer de Soubeyran aangenomen strekkende om eene nieuwe vermindering van f 500.000 te brengen in het bedrag van de rente der vlottende schuld. GB1EKENLAND. Nadat het besluit tot ontbinding der Kamer bekend geworden was, hebben de leden der oppositie zich vereenigd ten huize van hunnen leider, den gewezen minister Delyannis, alwaar zij besloten, een manifest tot het volk te richten waarin zij tegen die ontbinding opkomen. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Den 20 werden in de openbare zitting der ooBtenrijksche delegatie de begrootingen voor oorlog en financiën aangenomen. Vóór haie openbare zitting stelde de begrootingscom- missie in eene geheime bijeenkomst, welke op voorstel van de linkerzijde en met goedvinden der meerderheid werd gehouden het staatkundig gedeelte vast van het verslag over de begrooting van buitenlandsche zaken. Daarna werd de zitiing der commissie hervaten voerde graaf Kalnoky het woord. Hij verklaarde zich volkomen tevreden met de overeenstemming, welke ten opzichte van de taak en het doel der staatkunde van de monarchie bestond. Deze overeenstemming in een vraagstuk, dat het aanzien en de stelling der monarchie tegenover het buitenland raaktewas voor den minister van hoog gewicht en hij zag daarin met erkenteiykheid eene kost bare schraging zijner pogingen. SPANJE. De minister-president Sa^asta heeft den 18 bij de opening der Cortes medegedeelddat zijne pogingen om den heer Camacho als minister van finan ciën te behouden mislukt waren en dat het aftreden der ministers van oorlog en marine veroorzaakt was door verschil van gevoelen met hunne ambtgenoten over het verleenen van genade aan de schuldigen aan den militairen opstand te Madrid. Het ministeriezooals het nu was was samengesteld zou dezelfde staatkunde voortzetten en zijn liberaal program in ieder opzicht ten uitvoer leggen. Ten bewijze daarvan zouden meer dan 40 wetsontwerpen onder zijne gemeenschappelijke ver antwoording ingediend wordenwaaronder éón tot wederinvoering van de rechtspraak door gezworenen, van het burgerlijk huwelijk enz. Een ontwerp tot rege ling van het kiesrecht zou vooreerst niet ingediend wor den, omdat die hervorming ontbinding der Cortes noo- dig maken en bovendien ontijdig dus onstaatkundig zijn zou. Ten slotte werd de steun van alle partijen ingeroepen voor de toepassing eener liberale staatkunde en de handhaving van de tucht in het leger. Generaal Salamanca heeft den 19 in eene der voor zalen van den Senaat het woord gevoerd en verklaard, dat het algemeen stemrecht, op wettige wijze toegepast, het eenige middel is om pronunciamento's (militaire opstanden) te voorkomen. Eene den 21 door de socialisten te Madrid gehouden openbare bijeenkomst liep zonder eenig bijzonder voor val af. TUBKIJE. Men verzekertdat Frankrijk aan de Porte verklaard heeftdat het geene afzonderlijke schikking tusschen Engeland en Turkije ten opzichte van Egypte zal erkennen, omdat het egyptische vraag stuk van internationalen aard is. Busland zou zich in gelijken geest uitgelaten hebben. Overigens schijnt men overtuigd van de noodzakelijkheid voor Turkije, om zelf eene overeenstemming tusschen Frankrijk en Engeland tot stand te brengen opdat Engeland niet de alleenheerscheres in Egypte worde. Generaal Kaulbars zal na een onderhoud met den rnssischen gezant te Konstantinopel te hebben gehad over Odessa naar St. Petersburg vertrekken. BULGABIJE. De meeste diplomatieke agenten der mogendheden begeven zich den 20 naar generaal Kaul bars om van hem voor zijn vertrek afscheid te nemen. Aan den fransehen diplomatieken agent te Sofia en de fransche consuls in Bulgarije is de bescherming der russische onderdanen toevertrouwd. Deze opdracht heeft overigens geene staatkundige beteekenis. Te Varna werd den 21 te 4 uren des namiddags de vlag van het russiache consulaat ingehaald en te 5 uren begaf de consul zich met zijne familie aan boord van een russisch pantserschip. Eene talrijkedoch kalme menigte deed hem uitgeleide. STATEN-GENEBAAL. Tweede Kamer. De heer B a h 1 m a n n heeft ala amendement op de wet op de middelen voor 1887 voorgesteld, de 21% opcenten op de grondbelasting der ongebouwde eigendommen te doen vervallen. Zijn doel is, de landbouwnijverheid in Nederland te steunen in den zwaren strijd tegen buitenlandsche mededinging. Ofschoon desnoods niet afkeerig van rechtstreeksche bescherming meent hij, dat onder de tegenwoordige omstandigheden allereerst als staatshulp voor de bedreigde landbouwbelangen in aanmerking komt verlichting van fiscale lastenop het landbouwbedryf drukkende. Daarom wenscht hij eene bescheidenmaar ern stige poging in die richting te doen. Mocht het voorstel bij enkele leden bezwaar ontmoeten, omdat eene bate van f 1,190,025 wordt prijs gegevendan wenscht hg er op te wijzen dat verleden jaar in Ned. Indië met goeden uitslag afschaffing van uitvoerrechten is opgewogen door verhooging van invoerrechten, een voorbeeld dat ook in Nederland navolging verdient, vooral omdat uitvoerrechten op landbouwvoortbrengselen in Ned. Indië niet anders beschouwd kunnen worden dan als een bijslag tot de landrente. De heer Rutgers van Rozenburg heeft voorgesteld in de wetsontwerpen tot bestendiging der wik- en weegloonen in de Noordhollandsohe gemeenten te bepalen, dat de bevoegl- heid tot heffing dier loonen vervalt 31 December 1888 in plaats van 31 December 1891 en het bedrag der heffing te verminderen van f 0,80 op f 0.70 per 100 pond. Den 22 werd de uitzonderingswet voor de gemeente Yeere aangenomen, nadat de minister van binnenlandsche zaken over genomen had een door den heer van der Feltz voorge steld amendementom de verbruiksbelasting van het gemaal wat de rogge betreftniet toe te staanmaar de belasting op het gedistilleerd te verhoogen van ten hoogste t 6 tot ten hoogste t 12 per vat. De heer Farncombe Sanders bestreed het verbod tot verkoop van den bekenden historischen beker, door welken verkoop deze gemeente uit haar ongeluk kon worden geholpen. De regeering had zich in de koninklijke besluiten, waarbij de verkoop verboden was, beroepen op de slotbepaling van den giftbrief, waarin vervreemding uitdruk kelijk verboden werd, terwyl, werd dit verbod overtreden, de beker weder in handen der erfgenamen zou moeten terug- keeren Tegenover deze opvatting beriep hij zich op art. 931 burg. wetboek, voorschijvende, dat eene bepaling, waarbij eene nalatenschap of een legaat onvervreemdbaar wordt verklaard voor niet geschreven moet worden gehouden in verband met art. 1712 van hetzelfde wetboek, art. 931 ook toepasselijk verklarende op schenkingen. De minister van binnen 1. zaken antwoorddedat de regeering het strijdig achtte met het algemeen belang, dat voorwerpen van geschiedenis en kunst, die ter bewaring voor het nageslacht aan de hoede van ge meentebesturen toevertrouwd zijnzouden worden verkocht om er geld van te maken. De bepalingen van het burg. wet boek hadden geene terngwerkende kracht. Daarna vangt de algemeene beraadslaging aan over de vier uitzonderingswetten voor ALKMAAR, HOORN, PURME- REND en EDAM. De heer Vos van Steenwijk vraagt, of de minister ook eene uitzonderingswet zal voordragen voor 's Gravenhage, welke te Scheveningen tol heft tot een hooger bedrag dan de onderhoudskosten Hij wjjst op den bijzonderen aard van de heffing der wik- en weegloonen in de vier Noordhollandsohe steden Deze loonen treffen de niet inwoners der gemeenten en wel de boeren; ze drukken niet zwaar en van daar dat ze zoo lang kunnen bestaan. Bij de artikelen zal hij ameudementen voorstellen. De heer van Alphen kan wel voor deze ontwerpen stemmen. Hij twijfelt echter, of de gemeentebesturen wel doen, met deze belasting te heffen van de boeren. Doch de vraag is of zij juridisch en historisch recht hebben tot het heffen dezer belasting. De heer R e n g e r s zal tegen deze ontwerpen stemmen tenzij ze gewijzigd worden. De regeering beroept zich op de armoede dezer vier gemeenten en hare historische rechten. Hij kan niet inzien, dat ze tot de arme gemeenten behooren. Wat de historische rechten betreftnaar zjjne zienswijze heeft de belooning, aan deze gemeepten gegeven voor haar gedrag, door deze heffing drie eeuwen lang toe ie staanhu lang genoeg geduurd. Den 23 te 1 uur voortzetting. Bij kon. besluit van den 16 is de heer C. G. Bach, predikant bij de herv. gemeente te Helder, benoemd tot veldprediker bij het leger in Nederl. Indie, met bepaling dat hij wanneer bet kon. besluit van 1 Aug. 1880 No. 16 in werking treedt tal worden beschouwd als te zijn benoemd tot predikant bjj de protestantsche gemeente in Nederl. Indie. Mevrouw Bulkley heeft den 18 uit Scheveningen een adres aan de Tweede Kamer gericht, waarin zij van deze een onderzoek verzoekt en herstel barer grieven tegen den minister van justitie. Zij verklaart den 5 Oct, jl. uit de gevangenis te Rotterdam te zijn ontslagen, zonder dat zij zelve om gratie had gevraagd, en nadat haar dien dag, namens den minister, door haren raadsman en vriend, mr. van Stipriaan Luïscius eene ver klaring was voorgelegd volgens welke zij zich „plech tig" verbond „wanneer zjj hare vrijheid mocht weder- krijgenop geenerlei wijze eene poging hoegenaamd aan te wenden om de kinderen van mr. Hoek te Apel doorn onder zich te krijgen zich speciaal daaibij ver bindende zoolang genoemde heer daar verblijftnimmer te Apeldoorn of omstreken te komen." Zj heeft dat stuk geteekendmaar later aan den minister geschreven, dat zij het heeft gedaan „in zooda- nigen toestand van lichamelijke en geestelijke afmat ting, dat zij waarschijnlijk alles zou hebben geteekend wat baar door een beproefd raadsman en vriend werd voorgelegd en aanbevolen''. Zjj verklaarde bem tevens, dat zij zich aan haar woord zou houden zoolang zij er niet van ontheven wasmaar die ontheffing noodig te achten, omdat wettelijke pogingen haar niet mogen wor den ontzegd en het verbod omtrent „Apeldoorn en omstre ken" in strijd is met het recht van vrije beweging, o.a. ook ingeval haar'schoonzoon zich met haar wil verzoenen. Zij vroeg daarom teruggaaf der geteekende verklaring en een afschrift van het kon. besluit, waarbij haar gratie is vorleend als bewijsstuk en vrijgeleide. Na een afwijzend antwoord van den minister te heb ben ontvangenwendt zy zich nu lot do Tweeda Kamer, met bijvoeging dat zij in de gevangenis te Dordrecht ean geneeskundig onderzoek had te onder gaan, waarvan de bedoeling was, haar naar het krankzin nigengesticht aldaar over te brengen, om haar zoolang mogelijk van Apeldoorn verwijderd te houden. Den 18 werd te Wormerveer tot lid der Zaan- landeche kamer van koophandel en fabrieken herkozen het aftredend lid, de heer B A. Laan, met algemeene stemmen en den 17 te Westzaan herkozen de heer Jb de Jong Gz. en gekozen de heer Cbr. Grootes. Den 18 is de toestel vóór ruim een jaar door den heer P. C. Koning te Texel uitgedacht om het voor gestrande schepen mogelijk te maken verkrijgen van verbinding met den walin het Zuidergat be proefd. Daartoe stoomde de Hercules onder Btortbuien uit het n. w. naar buiten. Op ongeveer 700 el van laud werd geankerd waarna bus en lijn over boord werden geworpen. De lijn liep regelmatig af en de toestel werd door de branding en wind naar bet strand geslagen. Twee personen konden de reddingbus terug trekken naar de boot. Nu de proef zoo uitstekend geslaagd is, heeft de heer Koning het voornemen, naar zijn model toestellen te doen vervaardigen en in den handel te brengen. Bij kon. besluit van den 18 is de luitenant ter zee der le klasse, de heer H. G. Hildebrandt, benoemd tot kapitein-luitenant ter zee. Den 18 zijn tot hoofdingelanden in het bestuur van den polder Westzaan herkozen de heeren J. Dek ker Jz. te Westzaan met 81 en P. Klnyver Jr. te Zaandam met 79 stemmen en gekozen de heeren H. Honig Kz. te Koog aan de Zaan met 73 en C. Schip per te Westzaan met 64 stemmen, Den 19 is te Stavenisse een geladen vaartuigje door een stormvlaag overvallen en omgeslagen de op varenden verdronken. Den 19 heeft de heer D. Wanjon van Wormer veer en den 20 hebben de heeren J. Holwerda en F. J. van der Tak te 's Gravenhage de akte voor ge schiedenis, middelbaar onderwijs, verkregen. De heer P, B. Laurence, ambtenaar ter secretarie te Wormerveer is den 20 tot secretaris dor gemeente Brielle benoemd. Den 20 is de groote boerenplaats van den Leer E. Siertsema te Zeerijp (Groningen) met de schuren en den geheelen voorraad koren verbrand. Ook 5 koeien verbrandden. Maria Trempe, wed. Jan Knoppert, heeft den 21 in bet Zuiderhofje te Haarlem haren honderdsten verjaardag i i het genot van de beste gezondheid gevierd. Van regenten van het hofje ontving zjj een kristallen beker op gouden voetniet opschrift. Te Bovencarspei is een gemengd zangkoor opge richt onder leiding van den heer P. Fransen hoofd der school aldaar. Van de nieuwe 3J pet. geldleening ten laste dor gemeente Utrecht, groot f 3.150.000, is f 1.572.700 gegund tegen 98 pet. en hooger: op het overige bedrag blijft tegen 98 pet. de inschrijving geopend tot den 30. De Koning heeft f 200 gezonden aan den bur gemeester van Wageningen om te dienen voor werk verschaffing aan behoeftige werklieden inden aanstaanden winter. Ie klasse, le lijst, 22 Nov. Dinsdag 23 November. 's Gbavenhage. Tweede Kamer. Bij het voortgezet debat over de uitzonderingswetten der vier noordhol landsohe steden, verdedigde de heer van der Kaay deze uitzonderingen wegens baar bijzonder karakter en bat

Alkmaarsche Courant | 1886 | | pagina 2