FEUILLETON. No. 142. Acht en tachtigste Jaargang. 1886. VR IJ D AG 26 NOVEMBER. Vrijdag 14 Januari 1887 BOB ZELLINA. Prijs der gewone Advertentiën: W\j herinneren houders van effec ten, die hunne stukken nog niet hebben laten zegelen, dat zij tot en met 30 November a.s, die zegeling kunnen doen plaats hebben tegen betaling van het laagste recht. (Se&eelte. te Alkniaar eene kaasmarkt zal wor den gehouden. Bttiicttlanb. Roman 8) iSimtealatib. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsd&g-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, De 3 nummers f O 06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte! Brieven franco aan de Uitgevers HEEMb. 008- TEE ZOON. SOLLICITANTEN naar de betrekking van ONDER- W IJ Z E R E S aan de openbare 2e tusschenschool te Alkmaar, boofd de heer W. S. P. Horv, op f 650, jaarwedde, voor welke betrekking in aanmerking komen zij, die als onderwijzeres werkzaam zijn, worden verzocht, ziek onder overlegging van stukken te wenden tot het gemeente bestuur van Alkmaar, vóór 6 December 1886. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis, dat tegenwoordig te Delft een cursus ter opleiding voor tweede-luitenant der artillerie bij bet leger bier te lande en te Haarlem eene militaire school ter op leiding voor tweede-luitenant der infanterie, mede bij bet leger hier te lande, bestaatwaar o. a. zijdie in bet bezit zijn van het getuigschrift betreffende bet goed afgelegde eindexamen eener boogere burgerschool of wel betreffende bet met goeden uitslag volbrachte examen A bedoeld bij art. 59 der wet op het middelbaar onderwijs, KOSTELOOS voor die betrekkingen opgeleid kunnen worden. Zij achten het niet ondienstigde aandacht der ingezetenen op deze gunstige bepalingen te ves tigen onder bijvoeging dat ter gemeente-secretarie kennis kan worden genomen van de Staatscourant van Donderdag 15 Juli 1886 waarin opgenomen zijn de verdere eiseben, voor de toe lating tot deze inrichtingen gesteld. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MAOLAINE PONT. 23 Nov. 1886, De Secretaris NUHOUT VAN DER VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR, Gehoord de Kamer van Koophandel en fabrieken aldaar; Brengen ter algemeene kennis dat in het belang van de aanvoerders van kaas en van het marktwezen op Burgemeester en Wethouders voornoemd. Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 23 Nov. 1886. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. BELGIE. De heer d'Oultremont heeft den 23 zijn wetsvoorstel tot regeling der recrutering toegelicht. De minister van oorlog opptrde daartegen verschil lende bezwaren waaruit bleek jdat de regeering en de rechterzijde ofschoon zich voor het in overweging nemen van het voorstel verklarende er tegen waren. Tot het in overweging nemen er van is voorts met algemeene stemmen besloten. TA* K. Tb. SCHULTZ, Dit bewustzijn niet bemind te worden was hem bij het begin van zijn huwelijk duidelijk geworden en nog heden gevoelde hij het op dezelfdewellicht scherpere wijze. Hoe dikwijls had hij zich afgevraagdof Alma wel anders zijn kon of er geen karakters waren die aan bladplanten gelijk, nooit een bloem voortbrachten Wat beteekende dan zijn worstelen zijn tobben In nog zwaarmoediger aren was hetals fluisterde eene inwendige stem hem zelfs toeslechts u kan zij niet beminnenslechts gij kunt geene sympathie in haar opwekken; anderen kunnen het. En hij sloeg haar dan gade in het maatschappelijk verkeer, in de kringen zyner vrienden en bij feesten met stille kwelling half vreezend half hopend toch bleef zij zich in elke omgeving onveranderlijk gelijk zelfs in den wildsten dans geheel bedaard. Zag zij daarbij eens toevallig naar de zijdewaar h;j stondof knikte zij hem bij het voorbijdansen toedan verdwenen zijne droefgeestige gedaohten en ergerde hij zich over zijne kleinmoedigheid. Zij was immers, zooals hij eens van haar geëischt had in eiken trek waar en niet huichelende. Kon hij Alma haar eigenaardig karakter kwalijk nemen? De zaak zelve werd echter niet minder. Op een geheel had hij gehoopt en Btukwerk zag hem overal honend tegemoet. Hoe verachtelijk kwam hem in zulke uren het mensch-zijn voort Maar het moest gedragen wordenwant ondanks allesgevoelde hijdat zelfs DUITSCHLAND. Den 18 liet eene boerenvrouw te Lette, bij Diilnen, in Weatfalen, hare drie kinderen van anderhalf tot 4 jaar alleen in hare tevens tot slaapkamer dienende woonkamer, achter. Bij hare thuis komst vond zij alle drie dood, doordat het bed, dat te dicht by de kachel gestaan hadin hare afwezigheid vuur gevat had en de kinderen in den rook gestikt waren, ENGELAND. Prinses Hendrik van Battenberg dochter der Koningin, is den 23, des ochtends, van een zoon bevallen. Moeder en kind waren welvarende. FRANKRIJK. De heer Trystram die den 21 te Rijssel tot lid der kamer is verkozen bekwam 147275 stemmentegen 121859 op den heer Dervoux rijk industriëel volgens de republikeinen tot geene partij behoorendedoch door alle conservatieven gesteund. De heer Massicaultprefect van het Rbone-departe- mentis benoemd tot opvolger van den heer Bichard, nu gouverneur van Tonkinals resident-generaal te Tunis. In den ministerraad hebben de ministers van oorlog en marine medegedeeld dat zij geslaagd waren in het bezuinigen respectivelijk van 1.600.000 en f l.OUO.OOO op hunne begrootingen. Kamer. Den 22 werden verscheidene artikelen der staatsbegrooting goedgekeurd o. a. die voor re s- kosten van president Grévy, niettegenstaande een lid der rechterzijde ze heftig bestreedomdat de president nooit reisde. De minister van financiën antwoordde den 23 den heer Fauredie eene vermindering van f 309.000 had voorgesteld op de uitgaven der centrale administratie en den minister verweet, het personeel bij dat beheer niet voldoende ingekrompen te hebben dat hij zooveel mogelijk trachtte, de wenschen der kamer te bevtedigen, doch de vermindering bestreed omdat de werkzaam heden aan zijn departement steeds in omvang toenamen. Toch was hij tot nieuwe verminderingen bereid. Het amendement-Faure werd aangenomen met 355 tegen 171 stemmen. (Levendige beweging). Een ander amen dement van dienzelfden afgevaardigde tot inkrimping van het personeel bij de inning der belastingen enz., aan het ministerie van financiën, werd na bestrijding door den minister, mede, met 316 tegen 191 stemmen in overweging genomen. RUSLAND. Yan regeeringswege is eene officiëele verklaring openbaar gemaakt waarin een zeer sterk gekleurde voorstelling gegeven wordt van de mishande ling, die de rusaische cavas te Sofia zou hebben onder gaan, en vervolgens gezegd wordt, dat generaal Kaulbars, zich verzekerd hebbendedat de aanval op dien cavas op bevel der bulgaarsche overtieid had plaats gehad de afzetting had geëischt van den prefect en den bri gadier en voorts voorbeeldige bestraffing van alle schul digen. Ten gevolge van het niet inwilligen van dezen eisch, was generaal Kaulbars met alle consulaire agenten uit Bulgarije en Rumelie vertrokken. dit leven nog een geliffc voor hem bevatte daar hj de eene bezatdie hem alles was. En kon niet op ditzelfde oogenblik liefde voor hem in haar ontlnikenP O zekerDaarom wachten geduldig wachten 1 Vermoeien zou dit wel, doch ook niet meer Reeds in het voorjaar was er in den omtrek sprake geweest, dat een deel van den grooten generalen staf eene nieuwe opmeting der kust zou doen. Door andere werkzaamheden was er toen niets van gekomen nu in den nazomer, kort vóór de manoeuvres, kwamen er echter plotseling nog eenige stafofficieren voor dit doel aan en werden op Snnditten en andere buiten plaatsen ingekwartierd. Alma, die bijzonder veel ophad met de inkwartiering daar zij ook een soldatenkind was, zooals zij schertsend beweerde (hare moeder was de dochter van een ma joor) ontving de heeren met de verschuldigde on derscheiding. Bobdie juist den oogst beginnen zou kwamen de gasten minder gelegen. Zooveel zijne werk zaamheden het toelieten, hield hij zich echter met hen bezigwandelde en reed met hen of begeleidde hen op bezoeken in den omtrekwaaraan ook Alma ge woonlijk deelnam. Zoo had hij ook heden eene uitnoodiging ontvangen voor een oogstfeest van zijn naasten buurman, den heer van Grumbach en reed met zijne gasten en Alma reeds op den middag van huis. Toen zy nog nauwelijks de helft van hun weg afgelegd hadden, kwam hun een stoet dames, officieren en andere heeren tegemoet rjdenom hen te begeleiden naar Krackow, de bezitting van den heer v. Grumbach. Na aan elkander voorgesteld te zijn en een levendige wisseling van begroetingen, zette de geheele trein zich weder in beweging en bereikte ten slotte, onder gelach en schertsKrackow. Alma vooral scheen bijzonder opgewondenbeurtelings kleurden en verbleekten hare TURKIJE. Generaal Kaulbars beeft den 23 te Konsiantinopelin gezelschap van den russischen ge zant een bezoek afgelegd bij den groot-vizier en den minister van buitenlandsche zaken. BULGARIJE. Generaal Kaulbars is op zijne reis te Bazaljik begroet door den prefectdie hem eene eerewacht van gendarmes aanbood, welk aanbod heftig van de hand werd gewezen. Bij zyne aankomst aan de station te Philippopel liet bij afdrukken zijner nota uitdeelen, benevens exemplaren van het blad Swetlinahet orgaan van Zankofi. Toen een gendarme hem opmerktedat deze uitdeeling in strijd was met de bepalingen geldig by den staat van beleg antwoordde hij dat hij niets te maken had met eene regeering van hondenslagers. De consuls te Widdin en Rustschuk zijn in Btilte vertrokken. Een compagnie russische matrozen ontving verlof zich ongewapend te Varna te ontschepen en ging daarna met de vlag het consulaat begroeten. Aan boord van het oorlogschip werden toen drie kanonschoten gelost, waarna het schip met de consuls vertrok. Grekoff (de bulgaarsche gemachtigde by den Sultan) is uit Konstantinopel vertrokken. Verscheidene ontslagen bulgaarsche officieren waar onder Bunderefl, Groueff en Dimitrieff, aanleggers tot den val van vorst Alexander thans in Roumanie hebben ter kennis van het regentschap gebraeht dat zij binnen kort een opstand zullen uitlokken als het ministerie niet aftreedt. Zij verzonden tevens een telegram aan den engelschen minister Salisbury, waarbij zjj opkomen tegen de aantijging door dien minister in zijne redevoering geuit, dat zij geld van Rusland zouden ontvangen hebben. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Den 22 zijn door de afdeelingen gekozentot voorzitters, de heeren de Geerde Bruyn KopsVerniers van der Loeff, 2E. Mackay en Gleickmanondervoorzittersde heeren Vos de Wael, van der Feltz, de Beaufort, van der Schrieck en van der Kaayleden der commissie voor de verzoekschriftende heeren Willink, van der Goes, van Diggelen, Smeenge en Smeele. Den 23 zijn tot rapporteurs der suikervoorstellen van den heer^ van Dedem c s., gekozen de heeren Corver Hooftde Bruyn Kops Vos de Wael, Cremer en van Delden. Den 23 ving de zitting aan met een verslag door den heer Meestersover het verzoekschrift van mevr. Bulkleydoor den heer Hartoghover de verzoekschriften van de heeren H. Nauta en anderen te Sneek en L. Boers en anderen te Britswerd en Wienseerdbetreffende de dienstregeling van de lijn StavorenLeeuwarden. Beide verzonden naar debetrokken ministers om inlichtingendoor den heer Zaaijerover de adressen van E. Schroeder en anderen te Nieuweramstel tot bevordering eener natuurlijke grensregeling tusschen Amsterdam en Nieuweramstel. Ter griffie nedergelegd. Daarna worden de beraadslagingen over de uitzonderings wetten voortgezet. wangen en met koortsachtige levendigheid had zy deel genomen aan het gesprekdat aan hare zijdevan Bob afgewendgevoerd werd. Bij de wederzijdsche begroetingen der officieren was er toevallig een naam genoemd van iemand, die nog na hen op Krackow aangekomen was een naamdie haar in het eerste oogenblik volkomen verbijsterd had. En toch dankte zij het gunstige toevaldat haarals 't ware voor bereid had nu kon zij op bare hoede zijn. Niettemin zag zij bij het binnenrijden van den tain angstig en tegelijkertijd half blijde naar de personen, die buiten stonden. Hij scheen niet daarbij te zijn. Zy overzag nog eens hoofd voor hoofd ja geheel op den achtergrond ontdekte zij een paar oogea, zooals er voor haar slechts een enkel op de geheele wereld bestond. En de blikken dezer oogen zochten nog de hare, hadden dus niets vergeten: alles was das nog als toenZon dan dat einde weder door een begin vervolgd worden Huiverend bedacht Alma dit. Het rijtuig hield stil en de vijf kinderen van Grum bach drongen zich met luid gejuich om „tante." Alma kuste zenam Liddy op den armden kleinen Max aan de hand en maakte dadelijk daarop, ondanks eene met geweld bedwongen ontroeringdie haar dreigde te doen stikken eene Bierlijke buiging, toen mevr. v. Grumbach haren man en haar, den luitenant v. Holl- feld voorstelde. Bob herinnerde zich niet, op de vraag van den officierhem ooit in het casino in de stad ontmoet te hebben Alma liep door hare kleine be geleiders voortgetrokkenverder en begaf zich met de overige dames naar de kamer der gastvrouw. Na eenigen tijd keerden de dames terug en begaf het geheele gezelschap zichnadat er eenige verfris- schingen uitgereikt waren naar het dichtst bijgelegen roggeveld dat aan een zijde aan het park grensde en waar de oogst beginnen zou. Alma liep aan den arm van haren man. Zij werd als gewoonlijk door de kinderen begeleid, die haar door elkander en tegelijk, allen met hetzelfde gewicht, hnnna

Alkmaarsche Courant | 1886 | | pagina 1